3 Eden over zijn Europeesche rondreis. STA TEN-GENERAAL De circulaire der acht Professoren. In de groote voorjaars- Dynamietontploffing in San Salvador. DONDERDAG 15 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. „Wantrouwen en vrees7'. Pleidooi voor een conventie op de basis van het Britsche memorandum. Aanzien van den Volkenbond dient hersteld. Coering gecritiseerd. EERSTE KAMER. Minister Marchant keurt haar af bij de beantwoording der nadere vragen van Jhr. Van Citters. Economische Zaken aangesneden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. Lord groot zegelbewaarder kapitein Antho ny Eden heeft in het Lagerhuis namens de regeering verklaard, dat het op het huidige oogenblik zeer ongewenscht is rapport uit te brengen over de antwoorden, welke hij heeft ontvangen van de regeeringen van Frankrijk. Duitschland en Italië tijdens zijn recente reis over het Europeesche continent. Niettemin wilde Eden over zekere indruk ken spreken, welke hij tijdens zijn reis heeft opgedaan. Deze mededeelingen droegen even wel geenszins een officieel karakter. In de laatste maanden heeft hij steeds den indruk gehad, dat de ontwapeningsconferentie lijdt onder de betrekkelijkheid harer benaming. In de volgende weken moet evenwel iets veel verder gaand dan de toekomst der Ont wapeningsconferentie worden beslist. Men moet daarom de werkelijke feiten onder oogen zien, zelfs wanneer zij wat on aangenaam zijn. De vertraging der Ontwapeningsconferen tie is niet het gevolg van het feit, dat de deskundigen het niet eens konden worden over het aantal tanks, het kaliber van ge schut e.d., maar veeleer van het feit, dat de staten der wereld niet voldoende vertrouwen en niet voldoende moed betoonden. Het bevolkingsprobleem evenals de para militaire opleiding in Duitschland vervullen Frankrijk met vrees, zei Eden o.a. Een andere beweegreden van de Franschen wordt door Engeland gedeeld. Ook Engeland hecht groote beteekenis aan het collectieve systeem van vrede, dat sedert den oorlog is opgebouwd en dat den Volkenbond als uiterlijk waar merk heeft. De Franschen kunnen slechts met moeite gelooven dat een „groote mogendheid van West-Europa zeer lang met goede bedoelingen uit Genève zou kunnen wegblijven". Van tijd tot tijd komen gebeurtenissen voor en worden redevoeringen gehouden, welke deze vrees doen toenemen. Een dergelijke redevoering werd in de laatste dagen gehouden, nl. door generaal Goering. Hij, Eden. is openlijk be reid het verschil te erkennen, dat bestaat tusschen een militaire en een militairistische natie. Men mag dit verschil niet vergeten en spreker is er van overtuigd, dat de toon der ter sprake gebrachte redevoering volgens het oordeel van het Engelsche volk veeleer be hoort tot de tweede soort dan tot de eerste. (Bijval). Deze dingen zouden niet zoo belangrijk- zijn. wanneer het vertrouwen tusschen de staten instinctief en hecht zou zijn. Aange zien zulks evenwel thans niet het geval is. hebben zulke op zich zelf kleine dingen groo te beteekenis. Ook ten aanzien van den Volkenbond, al dus Eden, heeft Engeland groote belangen. Wanneer de ontwapeningsconferentie mis lukt. dan staat niet de veiligheid van dezer of genen continentalen staat op het spel doch ook de Engelsche veiligheid. Wanneer de conferentie mislukt, dan moet ongetwij feld ieder land er toe over gaan zijn bewa pening te herzien en Engeland wellicht drin gender dan alle andere, aangezien Enge land reeds zoo sterk heeft ontwapend. Eden gelooft niet hieraan. Een wedloop in bewape ning alleen is geen veiligheid. Al zou Enge land ook nog zoo veel doen voor zijn veilig heid door bewapening, dan mag het zich toch niet verbeelden, dat Engeland zich ooit zou kunnen isoleeren. Wij moeten, zeide Eden. twee doelstellingen verwezenlijken, aangezien wij anders niet voldoende bijdragen tot het herstel van he* vertrouwen in Europa: 1) Er moet een overeenkomst worden tot stand gebracht, niet een ideale conventie, welke een zekere ontwapening inhoudt, welkr rekening houdt met de werkelijkheid van hei heden, om het kort te zeggen: een con ven tr op de basis van ons recente memorandum: 21 getracht moet worden het volledige aan zien van den Volkenbond te herstellen, dat deze slechts kan genieten door het actieve lidmaatschap van alle groote mogendheder van West-Europa. In het verdere verloop der Lagerhuis debatten viel Churchill de ontwapenings- polifiek der Engelsche regeering scherp aan. De missie van Eden is volgens spreker vol komen vergeefsch geweest. Hij heeft den Franschen een uitgebreid ontwapeningsplan voorgelegd, waarvan de uitvoering zou be- teekenen, dat Frankrijk in Europa geen sterker leger zou hebben dan Duitschland Polen of Italië. He: kwam Churchill even- we! hoogst onwaarschijnlijk voor. dat Frank rijk er in zou toestemmen, tenminste op dit oogenblik. De opvatting dat ontwapening vrede be- teekent noemde spreker onjuist. De nadruk kelijke eisch te ontwapenen is de eenige reden voor de groote degeneratie van Europa Ook Engeland moet daarom thans voor zijn veiligheid zorgen. De minister van binnenlandsche zaken Sir John Simon, zei aangaande Eden's reis: Met het oog op het beperkte doel is het volkomen te onpas te spreken over een succes of mislukking. De bereikte resultaten zijn van het aller eerste belang voor de onmiddellijke verdere besprekingen over het probleem. Wat de be wering van Churchil betreft, dat de zending vergeefsch is geweest, moet nog worden af gewacht of niet. nog iets gunstigs uit den zonder twijfel zeer verontrustenden en ur- genten toestand kan worden gehaald. Wan neer het onmogelijk mocht blijken een alge- meene ontwapeningsovereenkomst tot stand te brengen, zou dé Engelsche regeering er naar streven een tot West-Europa beperkte luchtontwapeningsovereenkomst uit te wer ken. Wanneer een dergelijke toestand even tueel zou intreden, zou de Engelsche re geering echter geenszins voornemens zijn de onderhandelingen tot in het eindelooze te laten rekken. H~t komt er, zeide Simon, thans in de eerste plaats op aan snel te handelen. Wan neer de hoop op een betere oplossing mocht verdwijnen, zouden wij voor ons land de con sequenties moeten trekken, die daaruit voor ons zouden voortvloeien en ons zonder ver wijl moeten voorbereiden om aan de eischen van de situatie te voldoen. Intusschen is een slechte conventie nog honderd maal beter dan in het geheel geen overeenkomst. Frankrijk. Het Duitsche antwoord te Parijs ontvangen. Het Duitsche antwoord op het Fransche memorandum van 14 Februari, dat Dinsdag te Berlijn door den rijksminister van buiten- landsche zaken. v. Neurath, is overhandigd aan den Franschen ambassadeur te Berlijn. Franqois Poncet. is Woensdag op de Quai d'Orsay ontvangen. Oostenrijk. De Heimwehr en de bezetting der ministersposten. Onder voorzitterschap van den bondslei- der Starhemberg kwam de leiding der Heim- wehren te Weenen in een zitting bijeen, waaraan o.a. ook vice-kanselier Fey en de bondscommissaris Steidle deelnam-m Hoofdpunt der besprekingen vormden de eischen der Heimwehren inzake deelneming aan het regeeringssysteem. doorvoering van de autoritaire regeeringskoers in de lan den en het bezetten van belangrijke minis terposten. Door de benoeming van Vorst SchÖnburg Hartenstein tot minister voor de landsvèrdediging, is een der belangrijkste eischen vervuld, doch in Heimwehrkringen eischt men bovendien dat naast den Christe lijk Socialen bondscommissaris voor Weenen Echmitz, die eerste burgemeester van Wee nen zal worden, een vice-burgemeester uit de rijen der Heimwehr zal worden benoemd. Men heeft den eisch. dat Starhemberg in het kabinet zal worden opgenomen als mi nister zonder portefeuille, in de laatste da gen weer prijsgegeven, aangezien de bonds- leider zijn vrijheid van handelen wil bewaren Daarentegen zou de waarnemende bondslei- der Steidle juist thans verlangen, dat het onder zijn leiding staande Bondscommissa- riaat voor de propaganda, tot ministerie zal worden verheven en hij als propagandami- nister in bet Kabinet zal worden opgenomen. Een verder punt van bespreking zou nog worden uitgemaakt dooi' de kwestie van handhaving .der vrijwillige schutterscorpsen. die tot de Heimwehr behooren en momen teel 50.000 man sterk zijn. In leidende Heim wehrkringen maakt men zich ernstig be zorgd over de verdere financiering van dit zeer kostbare particuliere corps Men wenscht daarom na te gaan in hoeverre handhaving ea-van uit openbare middelen mogelijk is, zonder dat het corps gedwon gen wordt zijn afhankelijkheid ten aan zien van de regeering op te geven. Italië. Handelsbesprekingen tusschen Mussolini, Dollfuss en Goemboes. Naar verluidt is als gevolg van de bespre kingen tusschen Mussolini en Goemboes en Dollfuss vordering gemaakt in de richting van een handelsovereenkomst, waarbij Italië aan Oostenrijk en Hongarije een preferentieel tarief zou toestaan voor alle exporten, terwijl Hongarije lage spoorwegtarieven zou krijgen ter vergemakkelijking van het vervoeren der goederen via Oostenrijk naar Triëst en Fiume. Hongarije zou Italiaansche fabrikaten opnemen, terwijl Italië groote hoeveelheden Hongaarsche landbouwproducten zou afne men. Oostenrijk zal machines en industrie producten uitvoeren en landbouwproducten invoeren met uitzondering van granen. De voornaamste in Oostenrijk in te voeren land bouwproducten zouden zijn wijnen en vruch ten. De besprekingen worden voortgezet Estland. Nog meer „vrijheidsstrijders" gearresteerd. De regeering blijft voortgaan met arresta ties van leden der fascistische vrijheidstrij- dersbeweging. Woensdag is de burgemeester van Dorpat. Ainson gearresteerd, evenals de wethouder Aaremaa. Te Talinn werd de voormalige overste Seimann, een der be kendste officieren uit den oorlog tegen Rus land. eveneens gearresteerd. Onder de ge arresteerden bevinden zich vele reserve-offi cieren, advocaten en ambtenaren. Te Pet- schur werden alle ambtenaren van het ka daster en de politierechter gearresteerd. In een gemeente in Zuid-Estland is men zonder medische hulp, aangezien de dokter en de apotheker gearresteerd werden. Toen men te Oberpahlen den eersten geneesheer van het ziekenhuis wilde arresteeren, zou deze juist aan een operatie beginnen. Hij mocht voor hij werd weggeleid, onder politietoezicht eerst nog de operatie verrichten. Volgens een officieele mededeeling zijn tot dusverre 500 aanhangers van de bewe ging der vrijheidsstrijders in arrest gesteld. Heirvan zijn 75 weer na uitvoerig te zijn verhoord, in arrest gesteld. Hiervan zijn 75 weer na uitvoerig te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. DUITSCH JOURNALIST IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD HAMBURG. 14 Maart (V.D.) De corres pondent te München van het ..Hamburger Fremdenblatt" is door Oostenrijkschei gen darmerie onder verdenking van spionnage ge arresteerd. Vermoedelijk is de arrestatie te wijten aan te grooten ijver van ondergeschik te beambten, aldus het „Fremdenblatt", schoonmaak kunt ge gerust flink aanpakken. Al worden Uw handen daardoor ruw. rood of stuk, met PUROL maakt ge ze weer zacht, mooi en gaaf. Vooral 's avonds inwrijven. (Adv. rngez. Med.) Meer dan 100 slachtoffers. NEW-YORK, 14 Maart. (V.D.) Uit Sal vador wordt gemeld, dat bij een dynamiet ontploffing, welke niet ver van La Liberdad in San Salvador plaats vond, meer dan 100 personen om het leven zijn gekomen. NEW-YORK. 14 Maart (V.D.) Inzake de reeds gemelde ontploffing in La Libertad in den staat San Salvador wordt nog bekend, dat 250 kisten dynamiet, die in het havende pót lagen opgeslagen in de lucht zijn ge vlogen. Het grootste gedeelte van het haven gebouw werd door de ontploffing en de daar opvolgende brand verwoest. De telefoon- en telegraafverbindingen met La Libertad zijn verbroken. Behalve de reeds gemelde 100 dooden zijn een groot aantal personen zwaar gewond. Van de stad San Salvador is een afdeeling Roode Kruis naar La Libertad vertrokken. SPOORWEG AANSLAG IN VOGTLAND? PLAUEN. 14 Maart (V.D.) Op het tra ject Mehltheuer-Syrau werden in den' af- geloopen nacht vier signaallampen van een signaalmast afgehaald en gedoofd. De hoofd geleider van een passeerenden trein maakte onmiddellijk melding en korten tijd later werd een bewoner van Mehltheuer, die vroe ger bij de spoorwegen werkzaam was geweest gearresteerd. Prins Sixtus van Bourbon overleden. PARIJS. 14 Maart. Prins Sixtus van Bourbon Parma is Woensdagmiddag even na drie uur te Parijs op 47-jarigen leeftijd over leden. De vroegere keizerin Zita en andere leden der familie bevonden zich aan het doods bed. Prins Sixtus is bekend geworden door de politieke rol, welke hij tijdens den oorlog heeft gespeeld, toen zijn zwager Karei den troon der Habsburgers had bestegen. Reeds in 1916 werd Sixtus, die bij het be gin van den oorlog vergeefs had geprobeerd in het Fransche en Engelsche leger te wor den opgenomen en later in het Belgische le ger streed, door zijn moeder, de hertogin van Parma naar Weenen gezonden, om den kei zer te bewegen den strijd te staken. Hem overhandigde de keizer dd. 31 Maart 1917 den „Sixtus-brief" om dezei verder te geven aan de Fransche regeering, waarin de opvolger van Franz Joseph" voor het geval Duitsch land verstandige vredesvoorwaarden zou af wijzen" afzonderlijken vrede verzocht. Deze actie voor bizonderen vrede mislukte, zooals bekend, omdat de Entente het bestaan der Habsburgsche monarchie binnen het kader der door Karei opgestelde voorwaarden niet wilde garandeeren. NOODLOTTIGE INSTORTING TE BEIROETH. ZEVEN-EN-TWINTIG DOODEN. PARIJS, 14 Maart (V.D.) Naar uit Bei- roeth wordt gemeld, is aldaar een oud huis ingestort, waarbij vijftien personen om het leven zijn gekomen en tien ernstig gewond. Militairen verrichten de bergingswerkzaam heden. PARIJS, 15 Maart- (V.D.> Het aantal per sonen, dat bij de huisinstorting te Beiroet om het leven is gekomen is inmiddels ge stegen tot 27. 12 zwaargewonden werden naar he tziekenhuis overgebracht. Het ber gingswerk is bijna geëindigd. Men verwacht niet, dat zich onder de puinhopen nog meer slachtoffers bevinden. DE VLIEGER LAPIDEWSKI VERMIST. MOSKOU, 14 Maart. (V-D.) De regeerings- commissie tot het brengen vair hulp aan de Tsjeljoeskinbemanning deelt mede, dat de vlieger Lapidewski is opgestegen van kaap Wellen naar Wankaran, doch aldaar niet is aangekomen. Men vermoedt, dat Lapidewski in de streek van kaap Serdze een noodlanding heeft moeten maken. Er zijn maatregelen genomen om het vliegtuig op te sporen. DE „GELRIA" ZAL GEEN WERELDREIS MAKEN. BUENOS AYRES. 14 Maart. (V.D.) Het ver trek van het s.s. „Gelria" dat een tocht over de wereld zou maken met een Argentijnsche tentoonstelling aan boord, is voor onbepaal- den tijd uitgesteld, nadat de regeering be kend gemaakt had, dat zij in haar goede trouw teleurgesteld was door de organisato ren van de onderneming en derhalve haar moreelen steun terugtrekt. BRAND OP EEN AMERI- KAANSCHE KANONNEERBOOT. DE GEHEELE BEMANNING IN VEILIGHEID. NEW-YORK, 14 Maart. (V.D.) Het radiostation te Los Angeles heeft een radio gram ontvangen volgens hetwelk op de Ame- rikaansche kanonneerboot Fulton" brand is uitgebroken en spoedige assistentie noodza kelijk is. De positie van de kanonneerboot wordt aangegeven op 22 N.B. en 114 gr. O.L. De kanonneerboot bevond zich dus op on geveer 500 K.M. ten Westen van de Zuid kust van Beneden Californie. Uit Manilla wordt nader gemeld, dat het Amerikaansche oorlogsschip Isabel een radio gram heeft opgevangen, volgens hetwelk de geheele bemanning van de Fulton is gered. De Britsche destroyer Wishart heeft ie Hongkong 139 officieren en manschappen van de Fulton aangebracht 14 Maart. Tot de rechten, die de Eerste- en de Tweede Kamer gemeen hebben, behoort ook het recht van interpellatie. In de Eerste Kamer wordt er gelukkig! maar weinig gebruik van gemaakt. Doch thans was er weer eens een interpellatie en wel van Jhr. van Citters (A.-R.) die Minister Marchant interpelleerde over de volgende kwestie: Er is aan de professoren, lectoren, privaat docenten en studenten aan onze Universi teiten een geschrift toegezonden door een achttal professoren, waarin zij opgeroepen worden een verklaring te teekenen. waarin zij als hun overtuiging uitspreken, dat iedere oorlog uit zedelijk en maatschappelijk oog punt moet worden veroordeeld en waarin zij tevens verklaren hun wetenschappelijke be kwaamheden nimmer op eenigerlei wijze be wust in dienst te willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbereiding, noch te gebruiken tot aankweeking van een militairistischen geest en aldus voor zijn aandeel te zorgen, dat de wetenschap slechts beoefend wordt om haars zelfs wil en alleen aangewend worden ten bate van wereld en menschheid. De heer Van Citters had nu op 23 Februari den Minister gevraagd, of hij ook niet van meening is, dat deze professoren zich door dezen oproep niet gedragen hebben gelijk goeden ambtenaren betaamt en of discipli nair optreden zijnerzijds daartegen te ver wachten was? In antwoord daarop heeft Minister Mar chant op 6 Maart melding gemaakt van een nader door hem ontvangen (en ook gepubli ceerde) verklaring der bedoelde hoogieeraren. daarbij opgemerkt, dat Prof. van Holk alleen Rijksambtenaar is en er bijgevoegd, dat hij zich kan voorstellen, dat deze hoogleeraren. uit den aard der zaak in de eerste plaats denkende aan hun eigen leervakken, zich niet ten volle hebben gerealiseerd, welke conse quenties kunnen zijn verbonden aan de ver klaring, dat men zijn wetenschappelijke be kwaamheden nimmer op eenigerlei wijze be wust in dienst zal willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbereiding. Jhr. van Citters was met dit bescheid op zijn schriftelijke vragen niet tevreden en had daarom een interpellatie aangevraagd. Die dan nu gehouden werd. Zij ging allereerst om de volgende vraag: Acht de minister het oirbaar ,dat in deze tijden waarin de Regeering ingrijpende maat regelen heeft moeten treffen, ook met het oog op gevaren, welke van het buitenland kunnen opkomen, om te verkrijgen, dat on der alle omstandigheden zal kunnen gere kend worden op toewijding, trouw en gehoor zaamheid aan het wettig gezag, door hoog leeraren van lectoren en studenten de ver klaring wordt uitgelokt, dat zij overtuigd zijn dat iedere oorlog (dus ook die, zuiver en al leen gevoerd ter verdediging van het vader land) uit .zedelijk en maatschappelijk oog punt moet worden veroordeeld? Minister Marchant beantwoordde deze vraag met de opmerking, dat wij allen paci fist zijn, het komt alleen maar aan op de middelen, die men bezigt om zijn doel te be reiken. De actie der professoren als zoodanig zag de Minister niet als defaitistisch. Doch de vorm hunner actie is minder gelukkig, vooral professoren, die een zedelijk overwicht op de studenten hebben, moeten anderen niet trachten te binden door een verklaring als hier gevraagd werd. Daarbij was de ver klaring niet duidelijk ook. De milicien heeft zoo goed mogelijk te doen, wat hem wordt op gedragen en dat met heel zijn kunnen. Als hem b.v. opgedragen zou worden, om gifgas sen te maken, dan heeft hij dat te doen en wel zoo goed mogelijk. Doet hij dit niet, dan is hij strafbaar. Jhr. van Citters stelde ook deze vraag: Waar de minister, blijkens zijn schriftelijk antwoord d.d. 6 Maart jl. van oordeel is dat de hoogleeraren bij het opstellen der in dat schrijven bedoelde verklaring zich blijkbaar niet ten volle hebben gerealiseerd, welke con sequenties aan die van studenten gevraagde verklaring verbonden zijn en dat door een duidelijker omschrijving de reëel'e beteekenis van die verklaring meer in het oog zou vallen, is de minister dan bereid zoo hij tot gee nerlei disciplinairen maatregel wenscht over te gaan zijn afkeuring over het gebeurde uit te spreken en de betrokken hoogleerare" uit te noodigen deze circulaire en bijbehoo- rende verklaring in te trekken? In zjjn bescheid op deze vraag zei Minister Marchant. dat hij van de hoogleeraren nog niet de verklaring heeft gevraagd, die var andere ambtenaren is gevorderd Alleen Prof. van Holk is, als hoogleeraar te Leiden, amb tenaar. Curatoren daar hebben spreker geadviseerd, om dezen professor zijn af keuring te doen kennen en hij zal dat doen. Direct tegen de anderen optreden, zal hij niet doen. Daarvoor zijn allereerst andere colleges. De Regeering keurt de circulaire af. Als derde vraag stelde Jhr. van Citters: Acht de minister de stelling, verkondigd in het nader schrijven van enkele hoogleerarer.. ..De legale plicht tot voldoening aan de Mili- tiewet sluit voor de Miliciens niet in: het aan wenden van wetenschappelijke bekwaamhe den", juist? Zoo ja, zou de minister dan wil len mededeelen waarop dit steunt zoo niet, is de minister dan bereid de onjuistheid dezer stelling onder de aandacht der hoogleeraren te brengen? Minister Marchant antwoordde op het eer ste deel dezer vraag ontkennend en dit zal onder de aandacht van Prof van Holk worden gebracht. En dan de laatste vraag van den interpellant: Is de minister van meening, dat hem geen bevoegdheid toekomt om tegenover bijzon- dere hoogleeraren maatregelen van tucht of orde te nemen, zoo ja. acht de minister het dan niet wenschelijk. zich deze bevoegdheid te verzekeren, opdat zoodanige hoogleerarer niet straffeloos datgene kunnen doen, waar voor andere hoogleeraren ter verantwoordiir kunnen worden geroepen? De beantwoording dezer vraag blijkt reedc uit het voorgaande. Het bleek, dat de heer v. Citters een nog sterkere afkeuring der cir culaire door den Minister wilde hooren. al was hij dankbaar. Maar de massa onder scheidt hier niet fijn en daarom wil hij dui delijke taal. Als hoogleeraren buiten hun vak gaan en volksleiders worden, zijn ze niet lan ger hoogleeraar. Dr. Wibaut (S. D.) vroeg, om de rechtma tigheid te erkennen van anderer bezwaren tegen den oorlog. Daarbij kan men niet eischen. dat iemand, die deze bezwaren heeft, medewerkt aan verbetering der techniek van de oorlogsvoering. Zulk karakterbcderf is van niemand te verwachten, het is onredelijk en beneden de menschelijke waardigheid. Boven het dienen van het vaderland staat het die nen der menschheid. Mr. Van Lanschot (R.-Kdeed een aan val op Prof. van Embden lid der Kamer, en tweede onderteekenaar der circulaire, die hierdoor den knuppel in het politieke hoen derhok werpt en door spr. genoemd werd een politiek enfant terrible. Prof. Lohman <C. H.) keurde de circulaire ook zeer sterk af en hij toonde zich door het antwoord van den Minister bevredigd. Alleen vroeg hij dezen, om hoogleeraren gelijk te be handelen als alle andere ambtenaren. Ook Mr. Fock (Lib.) keurde de circulaire scherp af. Prof. Kranenburg (V. D.) gaf als zijn oor deel, dat deze zaak zeer opgeblazen is. Im mers, de opstellers der circulaire hebben een voudig niet gedacht aan de weermacht, doch meer aan een houding als b.v. die van Prof. Cohen, die weigerde om zijn kennis aan te wenden voor de bereiding van gifgassen. Hij vond het niet fatsoenlijk, ja misselijk, om de hoogleeraren op deze wijze te bestrijden. On der de onderteekenaars der circulaire zijn menschen met een internationalen naam en van diepe vroomheid. Deze spreker hoopte, dat men in het optreden tegen hoogleeraren uiterst voorzichtig zou zijn. Minister Marchant verklaarde nog. dat hij z'n afkeuring niet scherper uit zou drukken. Doch het is zijn meening, dat vooral in de zen tijd, ieder moet werken in het belang van het vaderland. Na een slotwoord van Jhr. van Citters, waarin deze nog eens maatregelen tegen de hoogleeraren besprak, werd de interpellatie, die het grootste gedeelte van den dag op- eischte. gesloten. Zij werd ook bijgewoond door de Ministers Colijn en Deckers, terwijl de tribunes goed bezet waren. Ook een paar hoogleeraren waren aanwezig. Toen begon de Kamer met Minister Ver schuur, die weer hersteld is, de Begrooting van Economische Zaken te behandelen. We hoorden drie van de negen aangekondigde sprekers. De heer Danz (S D.) kwam regeeringssteun voor de industrie bepleiten en vroeg sluiting der grenzen voor de goedkoope Japansche artikelen. De heer Ruiter (R.-K.) pleitte voor agrari sche productiebeperking en was teleurgesteld over de uitvoering der crisiswetgeving. Hij wil een ,.kop-organisatie", saamgesteld uit de organisaties van boeren en landarbeiders, boven de crisis-organisaties. Wijziging van het baconcontract had eerder moeten ge schieden, we hebben nu nog 20.000 varkens te veel. De geheele binnenlandsche markt dient te worden vrijgelaten. Tenslotte heeft de heer Gelderman (Lib.) o.m. nog aangedrongen op het laten varen der tegenstelling industrie contra landbouw, of omgekeerd. Hij achtte reden aanwezig om den tarwesteun te verlagen. Er moet meer en meer gewerkt worden aan een nivelleering naar beneden van loonen en prijzen. Deze spreker wilde de contingenteeringen niet af schaffen. Wel meende hij. dat men uiterst voorzichtig moet zijn met de ruil-politiek met andere landen. Morgen gaat de Kamer met de behandeling dezer Begrooting verder. OBSERVATOR. (Adv. Ingez. Med.) THANS STEUN AAN DE GARNALENVISSCHERS. Een bedrag van 1 ton er voor uitgetrokken SANEERING VAN HET BEDRIJF? De noodzakelijkheid, om aan de arbeid zame groep van garnalenvisschers een. zij het ook geringen, steun te verleenen, heeft den minister van Economische Zaken bewo gen, maatregelen ten behoeve van deze groep te nemen. Een Koninklijk Besluit, waarin deze maatregelen zijn neergelegd, is binnen enkele dagen te verwachten. De minister deelt dit mede in zijn me morie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake uitvoering van art. 37 der Landbouw- crisiswet 1933. Zeer groote bedragen zijn voor deze steun- verleening niet noodig. Op de begrooting voor het landbouw-crisisfonds is hiervoor uitgetrokken een bedrag van f 100.000. maar verwacht mag worden, dat het den minister mogelijk zal zijn, daar belangrijk beneden te blijven. Indirect komt deze steunverleening mede de pluimveehouderij ten goede. Thans wor den de gedroogde garnalen hier te lande verkocht tegen prijzen, die het den pluim veehouders mogelijk maken, deze in het mengsel rantsoen op te nemen. De vraag of de komende steunregeling niet gepaard zal behooren te gaan met een saneering van het bedrijf, kan de minister niet aanstonds bevestigend beantwoorden. Intusschen bestaat er bij den minister geen bezwaar, over deze vraag en eventueele an dere saneeringsmogelijkheden zich te doen voorlichten door het bestuur van de stich ting Nederlandsche Garnalen Centrale, welke stichting dezer dagen in het leven is ge roepen om de steunmaatregelen, welke ten behoeve van de garnalenvisschers genomen zullen worden, uit te voeren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5