UIT HET BUITENLAND Neem 'n AKKERTJE'' Restauratie der Habsburgers op komst? DINSDAG 20 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Mussolini's rede. Critiek in de Fransche pers. Rust in Spanje nog niet terug gekeerd. Incidenten op tal van plaatsen. Spanje. Onrast in het geheele land. V.D. meldt uit Madrid de volgende berichten: Volgens een mededeeling van den gouver neur van Sevilla hebben de kellners en koks aldaar hun werk neergelegd. In het vereenigii.0olokaal der Katholieke Volksactie is een bom ontploft. Ondanks de a~nwezigheid van tal van leden werd niemand gewond, doch de schade is aanzienlijk. Te Malaga worden nog steeds extremisten gearresteerd. Een deputatie uit een m de ber gen gelegen dorp verzocht steun en voedsel voor de 425 bewoners van dit plaatsje, dat den hongerdood nabij zou zijn. In het dorp Ribera (provincie Oviedo) heeft de burgemeester uit politieke rancune met de leden van den gemeenteraad het stadhuis in brandgestoken. Alle documenten zijn een prooi der vlammen geworden. De daders en mede schuldigen, in het geheel 33 personen, zijn ge arresteerd. Te Madrid is Maandag in de bouwvakken het werk hervat op bevel van den minister van Binnenlandsche Zaken. De regeering heeft den adjudant van gepe- raal Sanjurjo, die betrokken is geweest bij de omwentelingspoging in Augustus 1932. bege nadigd. Men verwacht, dat nog meer gevangenen amnestie zal worden verleend. Te Barcelona duurt de staking voort. De regeering te Barce lona heeft besloten het treinverkeer op den Catalaanschen spoorweg met militairen te doen onderhouden, indien het stakende trein personeel morgen het werk niet zou hervatten. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde gisteren, dat nog eenige werkgevers weigeren te voldoen aan het ministerieel bevel tot het hervatten der werkzaamheden. Tegen dezen zal de minister energiek optreden. Oostenrijk. Mussolini en Oostenrijk's onafhankelijkheid. Aan de rede van Mussolini, Zondag te Ro me in de Koninklijke Opera gehouden, ont- leenen wij nog het volgende: ..Direct na het einde van den oorlog", aldus Mussolini, „hebben wij tegenover Oostenrijk een politiek van vriendschap gevoerd, met de bedoeling zijn integriteit en onafhankelijk heid te verdedigen. Wij waren langen tijd de eenigen, die een dergelijke politiek volgden; toen de zaken een dramatische wending dreigden te nemen, zijn ook de anderen ont waakt. Wij zullen onze gedragslijn blijven volgen. Oostenrijk weet, dat het voor de ver dediging van zijn onafhankelijkheid als sou- vereine staat op ons kan rekenen en het weet dat wij al het mogelijke zullen doen om den toestand van zijn volk te verbeteren." Rusland. Geen toetreding tot den Volkenbond. Naar uit Moskou wordt gemeld, verklaren de Russische officieele instanties, dat de be richten als zou de Sovjetregeering besloten hebben in September toe te treden tot den Volkenbond, onjuist zijn. De Russische re geering heeft haar standpunt nopens de kwestie van het toetreden tot den Volken bond vastgelegd in de redevoeringen van Stalin en Litwinof op het Partijcongres. Nieuwe besluiten zijn in deze kwestie nog niet genomen. Polen. Grootsche plannen voor Pilsoedski's verjaardag. Pilsoedski. Uit Warschau: De verjaardag van maarschalk Pilsoedski is dit jaar op bijzonder plechtige wijze in het geheele land gevierd onder groot enthou siasme van de bevolking. Ongeveer honderdduizend personen zijn uit de provincie naar de hoofdstad gekomen om de plechtigheden bij te wonen. Frankrijk. Critiek op Mussolini's rede. In zijn commentaar op de redevoering van Mussolini spreekt de Temps van een verba zingwekkende tegenspraak tusschen den tekst van het politiek protocol van Rome en de door den Duce te Rome uitgesproken re devoering. De Temps verwijt Mussolini: lo. dat zijn redevoering bij de Kleine Entente slechts wantrouwen heeft gewekt en 2o. dat hij zich verklaart voor bewapening van Duitschland. Hiermede brengt hij Oostenrijk in gevaar en daarmede Italië, want de onafhankelijk heid van Oostenrijk, welke Italië wil hand haven, wordt slechts door het nationaal so cialistische Duitschland bedreigd en juist Mussolini eischt de inwilliging der Duitsche wa pen ingseischen De Intransigent noemt de uiteenzettingen van den Italiaanschen minister-president een teleurstelling. De Duce schijnt in werke lijkheid te zijn voor een wijziging in de structuur van midden-Europa, welke echter tot een oorlog zou leiden. Mussolini zal toch niet over het hoofd kunnen zien, dat een weer geheel op krach ten gekomen Duitschland en een hersteld Oostenrijk-Hongarije zoowel voor Italië als vor Frankrijk een bedreiging zou vormen. Amerika. De metaalindustrie in verzet. Uit New ork: Na de automobielindustrie heeft thans ook de metaalindustrie catego risch haar standpunt bepaald tegen erken ning van de arbeidersorganisaties. De ver tegenwoordigers van 50 staalfabrieken in de vier groote industrieele staten Pennsylvanië. Ohio, West-Virginia en Maryland hebben zich reeds officieel uitgesproken tegen het ont werp, dat door de Administratie gesteund wordt en waarbij een permanent nationaal arbeidsbureau zou worden ingesteld, waarin met name vertegenwoordigers zitting zuilen hebben van de Amerikaansche federatie van den arbeid. De industrieelen zien in de schepping van een zoodanig bureau een drei ging met dictatuur. Engeland. Simon over de conferentie van Rome. Het resultaat der besprekingen te Rome werd Maandag in het Lagerhuis ter sprake gebracht. Sir John Simor. verklaarde, dat hij niet den volledigen tekst van de overeen komst heeft ontvangen. Voor zoover hij op het oogenblik weet. is het verdrag van Rome niet in strijd met het protocol van 1922. waar bij Oostenrijk beloofde zijn onafhankelijk heid niet te zullen prijs geven en zich te ont houden van onderhandelingen of het aan gaan van verbintenissen, welke zijn onaf hankelijkheid zouden beinvloeden. JOEGO-SLAVISCHE TERRORISTEN STAAN TERECHT. WEGENS BERAAMDE AANSLAG OP KONING ALEXANDER Voor het Opperste gerechtshof te Belgrado is Maandag, naar het agentschap Avala meldt, een proces begonnen tegen den ar beider Peter Oreb en diens medeplichtigen Begowitsj en Podgoreletz, die er van worden beschuldigd leden der terroristische organi satie Oestatsja, welke haar zetel in het bui tenland heeft, te zijn en->een aanslag te heb ben beraamd op koning Alexander. Oreb heeft hiervoor in het buitenland bommen en revolvers ontvangen en zonder verlof heeft hij hiermede de grens overschreden. Op 17 December 1932 werden Oreb en zijn mede plichtigen te Agram aangehouden door po litiebeambten, die opdracht hadden de drie terroristen te arresteeren. Bij deze gelegen heid pleegde Oreb verzet, waarbij een der politiemannen werd gedood en een andere emsitg gewond. Bij de gerechtelijke behandeling bekende Oreb alle hem ten laste gelegde feiten, doch hij verklaarde te hebben gehandeld op in stigatie van Joegoe Slavische emigranten. MET PASOHEN WORDT GEWERKT IN DE SOVJET UNIE BEVAL, 19 Maart. (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de Russische vakver- eenigingen besloten, dat op Goede Vrijdag en op de beide Paaschdagen in de staats bedrijven zal worden gewerkt. Dit is nog ieder jaar het geval geweest. NASLEEP DER INCIDENTEN IN JERUZALEM ARABISCHE LEIDERS TOT DWANGARBEID VEROORDEELD. JERUZALEM. 19 Maart CV. D.) Zeventien Arabische leiders die betrokken zijn geweest bij de onlusten, welke in October j.l. hebben plaats gehad naar aanleiding van de toe lating van Joodsche vluchtelingen, zijn thans veroordeeld tot dwangarbeid van vijf tot tien maanden. Voorloopig zijn zij tegen borg stelling op vrije voeten gesteld. DRIE HEILIGVERKLARINGEN ROME, 19 Maart. (V.D.) Paus Pius XI heeft vandaag in de St. Pieterskerk de zalige Cot- tolenge, Pirrotti en Therese van Redi heilig verklaard. COMMUNISTISCHE ARISTOCRATEN. TOKIO. 19 Maart (V. D.) Negen edellieden hebben zich moeten verantwoorden wegens communistische activiteit of door hen aan communisten getuigde sympathie. Tosjimori Mori, de erfgenaam van graaf Tosjisjinge Mori, is vervallen verklaard van zijn aan spraken op den titel van zijn vader, terwijl twee graven, twee burggraven en vier ba ronnen reprimandes hebben ontvangen. bij Rheumalische pijnen, Spierpijn. (Adv. Ingez. Med.) HET PROCES TEGEN DE MOORDE NAARS VAN DOECA GISTEREN BEGONNEN. BOEKAREST, 19 Maart (V.D.) Onder ont zaggelijke belangstelling van het publiek is heden voor het krijgsgerechtshof het proces begonnen tegen de moordenaars van den Roe- meenschen premier Doeca en tegen de IJzeren Garde. Op de rechtersbank zitten vier brigade generaals en een divisie-generaal. Ook de openbare aanklager is een generaal. De moor denaar en zijn beide helpers, alle drie goed verzorgde en goed gekleede jonge mannen, zitten afgezonderd achter de hekken. De zes tig aangeklaagde leden van de IJzeren Garde zijn opgesteld langs een wand van de zaal. Op de eerste bank zit de leider van de IJzeren Garde, Codreanoe, een jonge baardelooze man in wit, bont geborduurd nationaal costuum. Naast hem generaal Cantacuzio in een oude kale uniform, waarover hij een oude militaire mantel draagt. Een zwartomrande monocle siert zijn bleek, grijsgebaard oud gelaat. De eerste dag der behandeling verliep met het oproepen van de ongeveer 700 getuigen, waaronder de minister-president, de minister van buitenlandsche zaken en bijna alie beken de politici en partijleiders. Vervolgens werd de 80 bladzijden beslaande aanklacht voorgelezen. De beklaagden worden beschuldigd wegens illegale politieke actie, politieke samenzwering en voorbereiding tot oproer, terwijl cle plegers van den moord op Doeca worden beschuldigd van moord met voorbedachten rade. Verder wordt uiteengezet, dat verband bestaan heeft tusschen den aanslag en de IJzeren Garde. DE AFFAIRE-STAVISKY. Een spoor te Genève ontdekt. BANK TE BOEDAPEST ER BIJ BETROKKEN. GENèVE, 19 Maart. Sedert eenige dagen zijn hier geruchten in omloop, dat Stavisky groote zaken zou hebben gedaan door be middeling van een bankinstelling te Genève, waar zich ook belangrijke documenten in de Stavisky-affaire zouden bevinden. Maandag is de Geneefsche politie er in geslaagd een belangrijk document in de affaire te ontdek ken. Het betreft de rekeningen omtrent de zaken van Stavisky met de bank van Bela Kofmann te Boedapest. De directeur van een bank te Genève werd gedwongen.de beschei den, welke op de zaken van Stavisky betrek king hebben, uit te leveren. De Tribune te Genève spreekt van een waardevol document, dat reeds sedert lan gen tijd wordt gezocht door den rechter van instructie te Parijs en dat het de Fransche justitie thans mogelijk maakt haar naspo ringen in nieuwe richtingen uit te breiden. Volgens het blad zullen nieuwe verrassingen te verwachten zijn. In November jl. heeft Stavisky te Genève Hofmann ontmoet. Het gaat om zaken ten bedrage van 30 millioen franken. BANDIETEN STERKER DAN LEGER EN VLOOT TEZAMEN! LONDEN. 19 Maart. (V. D.) Uit Washington wordt gemeld, dat de juridische commissie van den senaat zich thans bezig houdt met het bestudeeren van verscheidene wetsont werpen, welke beoogen de misdadigers te be strijden. In de zitting der commissie heeft attorney general Cummings Maandag een groote redevoering gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: De Amerikaansche misda- digerswereld heeft meer gewapende mannen dan het leger en de marine der Vereenigde Staten bij elkander. In het verdere verloop zijner rede lichtte Cummings de nieuwe wetsontwerpen toe, die hij bijzonder noodig noemde, omdat tusschen de wetgeving van den bond en de verschil lende staten groote hiaten bestaan, welke de misdadigers misbruiken. CORRUPTIE BIJ WONINGBOUW IN RUSLAND AMBTENAREN TOT LANGDURIGE GEVAN GENISSTRAFFEN VEROORDEELD. MOSKOU, 19 Maart, (V. D.) De Sovjet Rus sische pers behandelt uitvoerig misstanden en onregelmatigheden bij den woningbouw, welke in hoofdzaak ten laste worden gelegd aan het concern voor den bouw van „een heidshuizen" „standardshilstroi". De Iswetsija meldt daarover o.m.: „Voor arbeiderswoningen in het kolengebied zou de standardshilstroi 130 „eenheidshuizen" leve ren, ieder met 12 woningen. Een groep em ploy é's der standardshilstroi was er daarbij in geslaagd 400 wagons hout en bouwmate riaal te „reserveeren" en te ruilen voor le vensmiddelen en dagelijksche verbruiksarti- kelen. Een gedeelte der ingeruilde goederen werd verdeeld onder de employ's van de standardshilstroi, doch het meeste werd on derhands verkocht. Een aantal bij deze aangelegenheid be trokken employés der genoemde organisatie werd door het gerechtshof der Gepeoe ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 10 jaren. Een onderzoek wegens soortgelijke vergrijpen wordt ingesteld bij de filialen der standardshilstroi in het binnenland". De Prawda behandelt dezelfde voorvallen, doch critiseert bovendien de kwaliteit der le veranties van de standardshilstroi. In de in dustrieplaats Jeffremow is een door deze maatschappij geleverd „eenheids'huis" met twee etages op een kwaden dag ingestort. In de voorsteden van Moskou zijn „misvormde" huizen te zien, welke eveneens zijn gebouwd door de standardshilstroi. Over den ruilhandel der bouwonderneming deelt de Prawda mede. dat de standards hilstroi den „trust voor gevogelte" twee hui zen heeft overgedragen en daarvoor twee wagons gevogelte heeft ontvangen. Van de conserventrust van Noord-Kaukasie heeft d^ standardshilstroi voor een huis een wagon conserven betrokken enz. De Prawda noemt in het geheel 11 economische organisaties, waarmede dergelijke ongeoorloofde zaken zijn gedaan. Aan het hoofd van de standards hilstroi stond het lid der communistische partij Wichroff. De regeering is de beweging der legitimisten goedgezind. Verdrag van St. Germain verbiedt de monarchie niet. Van onzen Weenschen correspondent.) Weenen, Maart. Otto van Habsburg naar Oosten rijk zoodra de anti-IIabsburger- wetten opgeheven zijn. Zijn de dagen van de Oostenrijksche repu bliek geteld, zal Oostenrijk ophouden een republiek te zijn en zal het weer een monar chie worden, zooals het dit vroeger altijd ge weest is? Ziedaar een vraagstuk, waarmede men zich op het oogenblik niet alleen in Oos tenrijk zelf, maar ook in alle andere staten van Europa op zeer ernstige en intensieve wijze bezig houdt! Velen zien de Habsbur gers, die gedurende bijna zeshonderdvijftig jaren onafgebroken over Oostenrijk ge- heerscht hebben, in hun gedachten weer op den Weenschen troon zitten en er zijn wer kelijk duizenden in dit land, die reeds met ongeduld op de terugkomst van den thans eenentwintig jaren tellende Otto van Habs burg, den oudsten zoon van den in 1918 uit zijn land verdreven laatsten keizer Karl, wachten. Van officieele zijde, d.w.z. van den kant van de regeering, wordt niets gedaan om de mogelijkheid van een restauratie van de Habsburgers tegen te spreken, integen deel aan het begin van een groote vergade ring van legitimistische monarchisten, welke kortelings heeft plaats gehad en die o.a. door den huidigen minister van Oorlog, prins SchönburgHartenstein, werd bijgewoond, werd een telegram van den bondskanselier dr. Dollfuss voorgelezen, waarin deze zijn leedwezen uitdrukte, dat hij verhinderd was op de bijeenkomst persoonlijk aanwezig te zijn en waarin hij den deelnemers veel suc ces toewenschte. Op deze meeting werd o.a. ook het woord gevoerd door dr. Kemptner, die als plaatsvervanger van Dollfuss aan het hoofd van het Vaderlandsche Front staat en die vroeger als officier in het keizerlijke le ger heeft dienst gedaan. En de minister van justitie dr. van Schuschn'igg heeft in een bijeenkomst van de leden der Ostmarkische Sturmscharen te Innsbruck openlijk ver klaard. dat het vanzelf spreekt, dat de wet ten, welke de Habsburgers uit Oostenrijk verbannen hebben, opgeheven moeten wor den. Het gaat niet aan, zoo zeide hij o.a.. dat Oostenrijk zijn Duitsche vorstenhuis slech ter behandelt dan Duitschland en dat de Habsburgers ïiiet dezelfde rechten hebben als de Duitsche vorstenhuizen in het land der noordelijke buren. - - De Oostenrijksche legitimisten hebben zich bij het Vaderlandsche Front van Dollfuss aangesloten en houden er ook reeds hun eigen weerbare troepen op na, die dezer da gen met hun eigen vaandels en vlaggen deel zullen nemen aan een groote demonstratie voor den bondskanselier, welke op den HëT- denplatz, het terrein voor den Hofburg, zal plaats vinden. Het hoofd van de legitimistische beweging, baron dr. Wiesner, die tot op den laatsten dag van het keizerrijk chef van den pers dienst van het ministerie van buitenlandsche zaken is geweest, en die als zoodanig den titel van gezant en buitengewoon gevolmach tigd minister droeg, heeft op een conferentie, waartoe wij buitenlandsche journalisten wa ren uitgenoodigd, enkele interessante bij zonderheden omtrent de huidige toestanden en de monarchistische strooming medege deeld. Enkele correspondenten kenden hem nog van vroeger en hadden zijn laatste pers conferentie op den gedenkwaardlgen 13en November van het jaar 1918 aan den Ball- hausplatz bijgewoond. Het verheugde baron Wiesner zichtbaar deze heeren na zoo'n lan gen tijd thans weer opnieuw onder zijn ge hoor te zien. Hij wees er op dat de legitimis ten geen afzonderlijke politieke partij vor men. Van het begin af aan, zoo zeide hij, hebben wij op het standpunt gestaan, dat het legitimisme een aangelegenheid van het gehééle volk is en niet van een bepaalde groep. Wat thans geworden is, dat we thans een autoritairen koers van de regeering heb ben. is terug te voeren op onze ideeën. Wij legitimisten hebben steeds gestreefd naar een federalistischen staat en ik kan ge rust zeggen, dat de Vaderlandsche beweging, die op het oogenblik hoogtij viert, al onze ideeën verwerkelijkt heeft, op één na: de monarchie. Onze richtsnoeren zijn hetzelfde geweest en wat thans geschieden zal. ligt in Gods hand. Wij staan op de basis der legali teit. wij laten ons niet op een putsch of op avonturen in en wij strijden niét met mid delen van geweld. Wij wenschen een legalen ontwikkelingsgang, zoowel in het binnenland als op interna tio naad gebied. In een groot gedeelte van Europa is men van meening, dat een restauratie van de Habsburgers slechts de orde en rust in het midden van dit werelddeel zal kunnen herstellen. Spr. zeide dat het vredesverdrag van St.- Garmain van 1919 Oostenrijk absoluut vrije hand laat ten opzichte van den staatsvorm en de monarchie dus niet verbiedt. De legitimisten eischen natuurlijk, dat de anti-Habsburgerwetten opgeheven worden, d.w.z. dat zij naar het land terug mogen kee- ren en dat zij weer in het bezit zullen wor den gesteld van hun in beslag genomen par ticuliere vermogen! Baron' Wiesner verklaarde authentisch te kunnen mededeelen dat Otto van Habsburg en de gewezen keizerlijke familie onmiddel lijk naar Oostenrijk, dat hun vaderland is, zullen terugkomen, zoodra die wetten uit den weg geruimd zijn! Op een vraag, of Otto bij een herstel van de monarchie den titel van keizer zou aanne men, of, omdat Oostenrijk zoo klein is, een anderen titel aannemen, antwoordde hij, dat „keizer" de oude en traditioneele „Haustitel" van de Habsburgers is en dat Otto zich onge twijfeld weer keizer zou noemen. Tot zoover hetgeen baron Wiesner ons heeft medegedeeld. De zoogenaamde .anti-Ha bsburger-wet- ten". die kort na de Oostenrijksche omwente ling in April 1919 door de constitueerende na tionale vergadering te Weenen in het leven werden geroepen en die nu hoogstwaar schijnlijk binnen afzienbaren ti.id opgeheven zullen worden, luiden in hoofdtrekken als volgt: 1. Alle heerschersrechten en andere voor- rechten van het Huis Habsburg-Lotharingen, alsmede die van alle leden van dit Huis zijn in Oostenrijk voor eeuwig afgeschaft. 2. In het belang van de veiligheid van de republiek worden de voormalige drager van de kroon en de andere leden van het Huis Habsburg-Lotharingen, en wel deze laatsten voorzoover zij uitdrukkelijk afstand hebben gedaan van hun toebehooren tot dit Huis en van de daaruit voortvloeiende aanspraken op de heerschappij en verklaard hebben, dat zij trouwe staatsburgers van de republiek zijn, uit het land verbannen. 3. Het gebruik van titels en het toespre ken met titels, die in strijd zijn met de bepa lingen van 1, is verboden. Eeden, die men aan den keizer in diens eigenschap als staats hoofd afgelegd heeft, zijn niet bindend. 4. In de republiek Oostenrijk is het privaat vorstenrecht opgeheven. 5. De republiek Oostenrijk is eigenares van alle zich binnen het staatsgebied bevinden de roerende en onroerende goederen van de schatkist van het hof, alsmede van het ver mogen van het vroeger regeerende Huis en van de zijtakken ervan. Zooals men weet hebben de meeste leden van het Habsburgsche Huis indertijd geen afstand van hun rechten en titels gedaan en daarom hebben zij dan ook het land moeten verlaten. En nu nog een en ander omtrent de mo narchistische strooming in Oostenrijk en symptomen, die er op wijzen, dat een restau ratie heelemaal niet zoo uitgesloten is. Deze zou m.i. zelfs vrij spoedig en tamelijk onver wachts kunnen plaats grijpen. Korten tijd ge leden heeft de regeering Otto's eenigen oom van vaders kant, aartshertog Max, den jon geren broeder van keizer Karl, toestemming verleend zich weer in Oostenrijk op te hou den zonder daartoe eerst, zooals tot dusverre noodzakelijk was geweest, telkenmale een speciale vergunning te moeten vragen. Aarts hertog Max houdt zich nu steeds of te Wee nen of op een kasteel in Stiermarken op. Twee andere jongere leden van het Habs burgsche huis, die zich enkele jaren geleden weer in Oostenrijk gevestigd hebben, hebben zich bij den Heimatschutz aangesloten, welke een onderdeel is van het Vaderlandsche Front, te weten de thans vierentwintigjarige aartshertog Karl Pius (die doorgaans Carlos genoemd wordt) en zijn broeder Anton, die dezer dagen drie-en-dertig wordt. Ook An ions echtgenoote. aartshertogin Heana, die, zooals men weet. een zuster van koning Carol van Roemenië is, heeft zich bij den Heimat schutz aangesloten en is presidente van de vrouwengroep in Mödling, 'een klein stadje bij Weenen. waar zij en haar man wonen. Een paar dagen geleden heeft prinses Ileana voor het eerst in het openbaar gesproken, dat was bij een betooging van den Heimatschutz in de groote zaal van de bierbrouwerij aldaar, waar Heanae gekleed in een eenvoudig grijs costuum en met een zwarte Stiermarkensche hoed met een grijs koord en met haneveeren (het embleem van den Heimatschutz!!) om het hoofd het redenaarsgestoelte beklom om te zeggen, dat er na de onrustige-dagen, die Oostenrijk heeft doorgebracht, nu vrede moet komen en er op te wijzen dat er ook veel van de vrouwen afhangt, in wier handen de toe komst van Oostenrijk ligt. De woorden van de prinses oogstten herhaaldelijk luiden bij val. In tal van winkels zoowel te Weenen als in andere plaatsen hangen sedert eenigen tijd voortdurend prentbriefkaarten voor de ra men, welke reproducties zijn van fotos van Otto en van de andere leden van het keizer lijk gezin, alsmede afbeeldingen van keizer Karl en keizer Frans Jozef en andere opna men uit de tijden vóór de omwenteling. In enkele dezer winkels vertelde men mij. dat deze afbeeldingen die op straat veel bekijks hebben, grif verkocht worden en dat de voor raden telkens uitgeput zijn. W. M. BEKAAR. NAAR STAKING IN DE AMERI KAANSCHE AUTO-INDUSTRIE? ZAL ROOSEVELT INTERVENIEEREN? NEW-YORK. 19 Maart. Van den afloop der geheime zitting van directeuren der Natio nale Vereeniging voor de Automobiel-in dustrie, welke haar standpunt zal bepalen tegenover de bemiddelingsvoorstellen van den leider der N.I.R.A., generaal Johnson, zal het afhangen of een algemeene staking in de automobielindustrie zal uitbreken. In het gebied Detroit treffen de vakvereenigingslei- dei-s weer voorbereidingen voor 'n eventueele stillegging der werkzaamheden op Woensdag a.s. Het is evenwel niet onmogelijk, dat pre sident Roosevelt zal intervenieeren, wanneer de bemiddelingspogingen falen. POLITIEKE BOTSINGEN TE SOFIA. EEN KERK ROOD GESCHILDERD. SOFIA, 19 Maart (V.D.) Naar aanleiding van den 63sten verjaardag van de Parijsche commune hadden de communisten in geheel Bulgarije een oproep tot demonstraties uit gegeven, welke echter door de politie wer den verboden. Desondanks is het in Sofia en eenige provincieplaatsen tot botsingen geko men- De ergste botsingen vielen weer voor tusschen communistische en nationaal so cialistische studenten. Aan beide zijden vie len tal van gewonden, deels ernstig, deels licht. Talrijke studenten werden gearresteerd Voor het hoofdbureau van politie vielen com munisten een wachtpost aan. Verschillende aanvallers werden gearresteerd. In de Zuid- Bulgaarsche gemeente Wetren hebben communisten in den afgeloopen nacht de dorpskerk tot op de klokketoren rood geschil derd. De kerkdeuren werden beschilderd met communistische leuzen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14