ODOL Rubriek voor Vragen. DINSDAG 20 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. GENERAAL SNIJDERS EN Mr. C. P. DE VRIES SPREKEN. Maandagavond hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Verbond voor Natio naal Herstel een bijeenkomst in het gebouw van den Protestantenbond onder leiding van den heer H. M. van Bemmelen, die niet wilde openen met het zingen van het Wilhelmus omdat dat een gevoel Van blijmoedigheid meebrengt. In dit geval uitte hij den besten wensch voor het herstel van de Koningin- Moeder. Spr. dankte allen voor den steun, dien hij ondervonden heeft als lid van het bestuur, waarvoor hij vermoedelijk per 1 Mei bedan'kt. Generaal b.d. C. J. Snijders, eere-voor- zitter 'van het Verbond, sprak over: Een Ur gentie-programma voor het Verbond voor Nationaal Herstel. Uit 'het marxisme en het parlemen tarisme*benevens den invloed van den wereldoorlog en de economische 'inzin king is voortgekomen het fascisme en natio- naal-socialisme. In 1932 ontstond de NS.B. en in 1933 werd het Verbond van Nat. Herstel gesticht, uit drang naar eenheid. Spr. behandelde de re- volutionnaire richtingen en de marxistische zuster daarvan de S.D.A.P. Deze stichtte op zettelijk den klassenstrij d, zij verbreidde in de lagere kringen de idee, dat tevredenheid een ondeugd zou zijn. De arbeiders zijn over geleverd aan de vakbonden. Het parlementarisme is ontwricht en prak tisch onbruikbaar geworden. Voor de zuiver heid van het parlementarisme is het alge meen evenredig kiesrecht noodlottig gewor den, dat afgeschaft moet worden. (Applaus). De revolutionnaire partijen, waaronder spr. onder bijVal ook de S.D_A.P. rekent, zijn te weinig beteugeld. Spr. citeerde het oirgentie-^rogramma van het Verbond, dat o.a. bevat: bestrijding van elk revolutionnair streven, verbod van de Comm. Partij, verwijdering van de revolu tionnaire elementen uit ambtenaren- en on derwijzerswereld, beperking vrijheden van drukpers en vereeniging, opheffing klassen strijd, handelspolitiek op de basis van weder- keerigheid, stopzetten van de afbraak der weermacht, koloniale politiek gegrond op de Rijkseenheidsgedachte, nationale Radio-om- roep. Spr. geloofde, dat dit door grondwets herziening zou moeten geschieden. Hij hoop te dat er dan eens een einde zou komen aan de nationale schande dat zij, die openlijk omverwerping van het wettelijk gezag voor staan. als officieele vertegenwoordigers in het parlement zitting hebben. Spr. eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken, dat het programma verwezenlijkt zou worden. Mi'. C. P. de Vries sprak over: Uit den strijd om de Eenheid. Na den oorlog is in het ontredderde Italië Mussolini gekomen, die iden werkman weer zijn vaderland en volk liet zien. Ook in Duitsehland werd de toe stand verbeterd, met middelen die daar ge schikt waren. In Holland zal echter nooi-t de volledige corporatieve staat kunnen komen en het wil geen- Gleichsehaltung wegens de geestelijke stroomingen. In Nederland vindt men het partijsysteem, en anderzijds een groeiende beweging, die te veel naar het buitenland kijkt en van Ne derland een zwarte of bruine afspiegeling daarvan wil maken. Beide Zijn fout. De waar heid ligt in het midden. Evenmin als Neder land de roode kleur heeft gehad, zal het ook niet zwart of bruin worden, doch een eigen kleur hebben en houden: oranje. De klassenstrijd'had een reden: de werk man werd onderdrukt en 't vaderland deed niets voor hen. en een kloof ontstond, die later in stand bleef door de leiders van den werkman zelf. Eenheid moet weer gemaakt worden. Op het oogenblik is er het verlangen geen proletariër meer te zijn. Men wil mee strijden in het nationale gelid. Spr. ziet in de N.S.B. goede dingen maar ziet gevaren in haar te sterk neigen naar Duitschland. Maar spr. acht niet rechtvaar dig. de gronden waarop de N.SB. verboden wordt. Deze regeering zal geen nationale re geering worden zoolang ze goede vaderlan ders wegzendt en de volksver dervers in de regeering houdt. Spr. critiseerde de wijze van strijden van het liberalisme, dat eerst de voorvechters van de nationale beweging doodzweeg en nu belastert. Hij sloot zijn enthousiast toege juichte rede met eenige versregels, houden de opwekking één te zijn. In de pauze dankte mr. P. C. L. Eschauzier. secretaris van het hoofdbestuur, den heer Van Bemmelen voor alles wat hij gddaan heeft, in verband met zijn aftreden. COLLECTE RECLASSEERINGS- WERK MISLUKT. AANVULLING GEVRAAGD. De huiscollecte, welke Zaterdag jl. in deze gemeente werd gehouden ten bate van het reclasseeringswerk van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering dei- gevangenen, is vergeleken bi.i de opbrengst van het vorig jaar een mislukking geworden. Het vorig jaar was de opbrengst ruim f 1200 en deze keer slechts f 498:19. Het Comité van Uitvoering verzoekt ons te berichten, dat het- nog gaarne van die inge zetenen, die Zaterdag jl. door een of andere oorzaak hun bijdrage niet gegeven hebben, dit bedrag zal ontvangen door storting op de girorekening van den secretaris van het Comité van Uitvoering, den heer G. van Santé, Pijntorenstraat 9, postrekening no. 210064. AANBESTEDING. Bh *en door den architect H. G. S"h^lten. geh'-'-den aanbesteding, voor het verbouwen van perceel Regentesselaan 40. werd inge schreven door; Brandsma en Bakker f 5983. P. Rosenhart Jr. f 5999. L. Schijf f 6350. Zwarte en Verheul f 6405 Sterk en Wierda f 697! E. J. Lubbers f 7246. G. Metselaar en Zn. f 7287, J. Sietses f 7800. J. v. d. Putten f 8145. J. de Geus f 8200. Muller en v. d. Lande f 8449, A. J. Tim- mers f 8967. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Voor het Departement Haarlem zal een voordracht gehouden worden door dr. A. R. Zimmerman te Veip, over het onderwerp: „Welvaart en Overheidsbetsuur". op Woens dagavond 28 Maart in Hotel Lion d'Or. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1217 porties, Overtonstraat 1076 porties, Byzantiumstraat 772 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 95 porties verstrekt. OPMERKINGEN VAN LEZERS. VERKOOP GESTOOMD VLEESCH. Een lezer beklaagt zich bij ons over het volgende: Hij zag Vrijdag bij den verkoop van ge stoomd vleesch aan het Slachthuis, dat som migen 6 a 7 pond kregen (niet in bussen, maar los), terwijl anderen niets ontvingen, omdat alles uitverkocht was. Inzender meent dat het beter zou zijn, elk niet ïneer dan 2 a 3 pond te geven, dan konden er méér menschen aan vleesch ge holpen worden. Naar aanleiding van deze klacht infor meerden wij bij het Slachthuis, waar men ons mededeelde dat de verkoop van het ge stoomde vleesch niet van het Slachthuis uit gaat. Het is vleesch van koeien, dat niet versch mag worden verkocht, maar gestereliseerd, zeer geschikt voor de consumptie is. Het wordt door den betrokken slager verkocht, gemakshalve aan het Slachthuis. (Hij mag het ook aan zijn zaak verkoopen). De slager tracht natuurlijk zoo spoedig mogelijk van het vleesch af te komen en verkoopt er zooveel tegelijk van als hij maar kan, want het komt ook wel voor. dat hij met een deel van het vleesch blijft zitten, om dat er geen vraag naar is. Er is dus voor den slager geen aanleiding, om tot rantsoeneering over te gaan. De directeur van het Slachthuis staat ge heel buiten deze zaak. De slager huurt een voudig een verkooplokaal van het Slacht huis. TANDPASTA (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad loorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en "woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden xoorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Mijn zoon is in Januari IS jaar geworden en moet dezen zomer eindexamen H. B. S. B doen. Kunnen wij nu al te weten komen of hij dienstplichtig is? 2. Wanneer en waar zou hij eventueel moeten dienen? 3. Kan hij kiezen bij welk wapen hij inge deeld wil worden? ANTWOORD: 1. Neen, in Januari Vfm het volgende jaar moet hij zich aangeven voor den dienstplicht. 2. In het jaar, waarin hij 20 jaar wordt. Waar Is nog niet op te geven. 3. Ja, bij de keuring. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel schoolgeld moet ik betalen voormïjn zoon, die in de 1ste klas van het Gym nasium zit? Ik ben voor 33/34 aangeslagen naar 6112.en heb geen andere kinderen, die hier school gaan: wel een minderjarige en een meer derjarige. die de universiteit bezoeken. ANTWOORD: Naar een inkomen van 6112. wordt het 135. Het schoolgeld wordt echter berekend naar het inkomen dat geldt voor de ink.bel. 1932/33. VRAAG: Ik woon te Hoofddorp en ben in bet bezit van een motorrijwiel, dat ik sedert October 1932 niet meer berijd. Over 1932 heb ik daarvoor pers. bel. betaald. Sedert Mei 19 33 heb ik het aan een handelaar gegeven om te vorkoopen. Moet ik nu toch over 1933 belasting betalen? 2. Indien niet. tot wien moet ik mij dan wen den t>m de reeds betaalde belasting 1933 terug to ontvangen? ANTWOORD: 1. Wij vermoeden, dat gij het motorrijwiel zelf hebt aangegeven. Als het in het geheel niet wordt gebruik, kunt gij onthef fing bekomen. 2. Tot den Inspecteur der Dir. Bel. te Haar lem. Zie de achterzijde van het aanslagbiljet on der „Ontheffingen". RECHTZAKEN VRAAG: 1. Wanneer moet een zaak aangeslo ten wezen bij de Kamer van Koophandel? 2. Als het volgens den omzet gaat en de win kelier tevens in loondienst bij een patroon is, heeft men dan recht te zeggen, dat omzet gelijk Is aan loon plus verdienste in de zaak? ANTWOORD: 1. Als regel altijd, tenzij aan wezig ls één der uitzonderingen in de wet be paald b v. het bedastbaar inkomen beneden de 2000.per jaar is. Gij bedoelt waarsohijnlijk of inschrijving in het handelsregister ver- eischt is. 2. Zie onder 1. AH ebronnen van inkomsten tellen njee. VRAAG1. Aan welke eischen moet ik vol doe® om benoemd te worden tot makelaar in onroerende goederen? 2. Welke kosten zijn hieraan verbonden? 3. Bestaat er een vereeniging tot opleiding van makelaars? ANTWOORD: 1. Gij bedoelt waarschijnlijk om als zoodanig beëedigd te worden. Dit wordt U slechts dan geweigerd, indien gegronde vrees bee- staat, dat gij als makelaar de eer van den stand der makelaars zult schaden of de geschikheid mist, vereischt voor de uitoefening van het be roep. 2. Zeer geringe. 3. Ons niet bekend. Wij meenen dat er wel een schriftelijke opleidingscursus bestaat. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men zonder oven cake met rozijnen? 2. Hoe maakt men advokaat van 15 eieren? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1 ons bloem, 1 ons suiker; 75 gram boter: 1/2 ons sunmaid ro zijnen, 25 gram gesnipperde sucade en 2 eieren Maak van alles, behalve rozijnen" en sucade een mooi elastisch deeg en werk er dan vlug de rozijnen en sucade door. Doe het in een met boter besmeerde wonderpan en laat op zacht vuurtje, bvb. gas- of petroleumstel, waarop een asbest plaatje, aan beide kanten lichbtruin en gaar bakken. Hebt gij geen wonderpan, doe het dan in een met boter besmeerden vroodvorm, die maar voor 2/3 gevuld mag zijn en breng dien naar den bakker. 2. Klop de eieren met 4 ons suiker en een theelepel vanille essence tot de suiker geheel is opgelost. Voeg er dan langzaam en steeds roe- renr 750 gram brandewijn bij en laat, steeds roerend, au bain Marie even lauw worden. Be waar het in schoone, goed gekurkte flesschen. VRAAG: 1. Een taschje van grijs slangenleer ls vuil geworden. Hoe kan ik dit zwart maken? 2. Hoe kan men een japon van crêpe Maroc- cain, die door het dragen groezelig is geworden schoon maken? Crème met bruin patroon en plissé. ANTWOORD: 1. Gij kunt hiervoor lederverf in alle kleuren koopen. Gij verkrijgt daarmee prachtige resultaten. 2. Maak de japon goed stofschoon en zet haar dan 5 minuten dichtgedekt in een steenen kom met ruim waschbenzine. Sla er dan nog eens goed door en hang, zonder wringen, op een kleerhanger buiten in de schaduw te drogen. De ze geheele behandeling moet bulten in de scha duw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe 'maakt men vruchtenbowl? ANTWOORD: Hiervoor kunt gij verschillen de vruchten gebruiken zooals: perziken, aard beien. nanas, sinaasappelen enz. Maak ze in mooie, kleine stukjes en overgiet ze met witte wijn, waarin per flesch ongeveer 2 eetlepels suiker zijn opgelost, r,aar smaak en 1/2 flesch mineraalwater. Laat een paar uur op koude plaats staan. In plaats van witte wijn kunt gij ook bessenwijn gebruiken. VRAAG: Hoe kan ik een kort. bruin fluweel manteltje schoonmaken? ANTWOORD: Zet he-t stofschoon gemaakte manteltje een uur in even lauw zeepsop van am- moniakzeep of houtzeep: sla het er dan door en breng, zonder wringen in schoon water over. Als de zeep er niet geheel uit is, nog eens in schoon water naspoelen. Hang, zonder wringen te dro gen en, als het wat begint te drogen, een paar keer uitslaan, opdat de pool van het fluweel blijft staan. Aan den achterkant strijken, terwijl het aan tweekanten word vastgehouden, want als gij he daarbij neerlegt plet het. (Adv. Ingez. Med.) LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Heemsteedsche Kunstkring. Les instruments anciens de Henri Casadesus. De „Société des Instruments Anciens" is ook in Haarlem meer dan eens opgetreden. Henri Casadesus, eertijds altist in het beroemde Capetkwartet, vormde haar uit leden zijner familie benevens een contrabassist; zelf nam hij de viola d'amore voor zijn rekening. Of nu de contrabas geen deel meer van het ensemble uitmaakt is mij niet bekend; in Heemstede was die niet aanwezig. Marius Ca sadesus bespeelde de zessn'arige kleine viool, die quinton of quinte genoemd wordt, Lucet- te C. de eveneen zessnarige viola da gamba, een soort kleine cello, Regina PatorniC. het clavecin, de leider natuurlijk de viola d'amore. Henri Casadesus heeft in de oude muziek, vooral de Fransche, ijverig gespeurd, en veel voor den dag gebracht, dat men niet kende, zelfs van auteurs, wier namen men niet in een muzieklexicon vindt. Zoo b.v. Noudonville, van wien „Pièces en concert" werden uitge voerd: drie deelen, in het eerste waarvan een middendeel voorkwam, dat zeer bekoorlijk van klank was. Overigens zijn die drie deelen groo- tendeels op een liggende bas, dus een soort orgelpunt of musette gebouwd en wat erg rijk aan herhalingen. Vermoedelijk heeft Henri C. dit en andere werken voor zijn ensemble be arbeid en pasklaar gemaakt en getracht daarbij door klankverscheidenheid te vergoe den wat aan thematische en harmonische af wisseling ontbreekt. De claveciniste was met- de vertolking van Bac'n's Ital. Concert verre van gelukkig. Reeds in het eerste deel kwamen meerdere techni sche en een paar geheugen-fouten voor; in het Andante werden deze geheugenfouten be paald storend; de ostinate basfiguur werd evenals de maat vervormd,, een heel stuk werd overgeslagen. De klank was ook niet klaar en alien clavecin-bewonaeraars ten spyt moet ik zeggen dat ik het werk dan nog maar liever op een goeden vleugel hoor. Bij de Gigne van Ph. Em, Bach was de klank veel doorzichtiger en de uitvoering brillanter; evenzoo bij het toegift. Marius C. speelde drie nummers van den Ita'.iaanschen componist G. B. Somis <1676- 17631 een leerling van Arch. Coreüi: bevallige muziek, waarvan vooral de „Tambourir." in sloeg. De kunstenaar gaf daarop nog een tam- bounn van andere herkomst- extra. In de Suite van J. M. L-eclair <16971764' die weer een leerling van Somis was, hebben we het gevceiige en welluidende spel van Henri Casadesus kunnen bewonderen. De viola d'amore is wegens de 7 snaren moeilijk te bespelen, maar doordat er nog 7 meeklin kende snaren zijn, die onder de toets liggen, bezit de klank een groote helderheid. Een stuk van A. C. Destouches (1672—1749) werd als toegift geschonken. Den naam van Nicoley heb ik niet kunnen vinden. Zijn ,Le délice des jeux" getitelde suite, die door het geheele ensemble vertolkt werd bevat zeer gracieuze en onderhoudende muziek. Diepere gevoelens zijn op het concert van Maandagavond niet tot uiting gekomen. Trou wens we hebben wel eens indrukwekkender avonden van het Casadesus-ensemble gehad. Aan de claveciniste werd een mooie bloe menmand geschonken K. DE JONG. MUZIEK VAN SCHUBERT GEVONDEN. IN DE NALATENSCHAP VAN EEN NABESTAANDE. BOEDAPEST, 19 Maart. (V.D-) In het Hon- gaarsche' dorp Palanka is overleden de 28- jarige musicus Joseph Schubert. Daar de overledene geen nabestaanden had werd zijn nalatenschap van overheidswege onderzocht. Hierbij heeft men belangrijke ontdekkingen gedaan. Men vond n.l. een aantal belangrijke brieven en geschreven muziek van Franz Schubert. Uit de brieven, welke van 1820 dateeren. blijkt, dat de noodlijdende Franz Schubert uit Weenen aan zijn te Palanka wonende fa milieleden een aantal composities heeft ge zonden in de hoop. dat zijn familie deze voor hem zou kunnen verkoopen. De brieven bevatten tal van tot nu toe on bekende bijzonderheden uit het leven van Franz Schubert, zij zullen binnenkort worden gepubliceerd. HET TOONEEL. WILHELM MEYER-FöRSTER OUD-HEIDELBERC. Van Wilhelm Meyer—Förster. wiens doods bericht ons gisteren bereikte, weet het groote publiek niet veel meer dan dat hij de schrijver van Oud Heidelberg is geweest. Maar dat stuk was ook voldoende om hém een wereldnaam te bezorgen. Geen enkel Duitsch tooneelstuk heeft in deze eeuw het succes van Oud-Heidel- berg, dat voor het eers op 22 November 1901 in het Berliner Theater te Berlijn werd ge speeld. overtroffen. Met Oud Heidelberg ver overde Meyer Förster, die behalve eenige ver halen en satires o.a. Saxo Saxonon nog twee drama's Kriemhild en Der Vielge- prüfte had geschreven, niet alleen Duitsch land, maar de heele wereld en dat was te op merkelijker, omdat dit tooneelspel in wezen toch zoo oer-Duitsch was en in de liefdesge schiedenis van Karl Heinz en Kathe wel erg sentimenteel. Maar er is ook in dit stuk die prachtige figuur van Dr. Jüttner en in de slct- acte, waarin Karl Heinz bij zijn laatste bezoek aan Heidelberg ondervindt, dat niemand zijn jeugd voor de tweede maal nog eens beleven kan, stijgt hij boven het „verhaaltje" uit en voelen wij het algemeen menschelijke in dit tooneelspel. De geschiedenis van de eerste opvoering van Oud Heidelberg is merkwaardig genoeg om hier nog eens bij den dood van den schrij ver te vertellen, vooral omdat zij slechts wei nig bekend is. Harry Walden, de eens in Duitschland verafgode jeune premier, die on de première Karl Heinz creëerde heeft er in zijn tooneelherinneringen van verteld. Mever Förstner had het stuk bewerkt, naar een dcor hem geschreven novelle Karl Heinrich en het den toenmaligen directeur van het, Ber liner Theater Paul Lindau aangeboden. Paul Lindau had het ter opvoering aangenomen, omdat hij MeyerFörster al eenige malen had teleurgesteld, maar tijdens de repetities had den de spelers zoo weinig vertrouwen in het stuk. dat zij den directeur vroegen het van het repertoire te nemen. Lindau ging hier echter niet op in, enkel en alleen omdat hij Meyer Förster beloofd had het stuk te spelen. Zoo zeer rekenden de spelers op een fiasco, dat Harry Walden 'n paar collega's uitnoodigde voor de première met de woorden: „Neem maar een paar zakdoeken en fluiten mee om het stuk te helpen begraven!" En zie, de 22e November 1901 werd voor het Berliner Theater een gloriedag en nog het zelfde seizoen ging dit stuk van Meyer— Förster in alle theaters van Duitschland. En eenige jaren later werd het over de geheele wereld gespeeld. Ik herinner mij alijd nog een opvoering van Vieil Heidelberg in 1906 te Parijs in het Thea tre de 1' Odéon onder leiding van Antoine. De Franschen hadden er geen begrip van, hoe zij dit typisch Duitsche stuk moesten spelen. De studenten-liederen in het tweede bedrijf wer den voortreffelijk muzikaal driestemmig ge zongen en ik zag de schaduw van den zeer be- wegelijken dirigent, die achter de schermen stond over de Neckar en het oude slot. Karl Heinz en Kathe speelden met zoo n tempera men hun liefdescènes, dat de Franschen er zich wel over verwonderd moeten hebben, dat deze liefdeshistorie zoo onschuldig als een „idylle" eindigde. De eenige. die voortreffelijk en volkomen in den Duitschen geest speelde, was'Signoret. die een prachtige Liitz was. Opmerkelijk is het, dat het stuk in Holland in het begin maar heel weinig succes had. Het ging bij de Rotterdammers met- Marie van EtisdenVink als Kathe in de September maand en Van E'isden moest het al na enkele opvoeringen van het repertoire nemen. Eenige maanden later probeerde hij het echter nog eens met Henri Brondgeest als Karl Heinz. Brondgeest moest de rol opnemen en be wijs van zyn ongewoon sterk geheugen studeerde de tekst in één nacht in. Het werd voor de Rotterdammers het grootste succes van het seizoen. Later volgde de Kon. Veree niging Het Nederlandsch. Tooneel en het suc ces was niet minder éclatant. Ik weet niet, hoeveel Kathes ik in den loop der jaren heb gezien Guus Poolman, Emma Morel, Marie Holtrop, Tilly Lus en nog meer en altijd weer deed het stuk het. De mooiste Juttner, die ik mij herinner, was van Jan C. de Vos en nooit heb ik ''e scènes tusschen Jüttner en Karl Heinz gevoeliger zien spelen dan tus schen Jan C. Senior en Jan C. Junio- Zij wa ren niet alleen Jüttner en erfprins maar Va der en Zoon. Ook Cremer heeft eens een voor dilettanten merkwaardig goede opvoering van Oud-Hei de iberg gegeven, waarin zich vooral Serodim als Karl Heinz. Henk Bakker als Mitz en mevrouw Egmond als Kathe onderscheidden, Meijer—Förster heeft na zijn wereldsucces met Oud-Heidelberg niet veel vreugde meer beleefd. Hij schreef nog één stuk den titel herinner ik mij niet dat echter viel. Maar tragischer was het. dat hij 3 jaar na de op voering van Oud-Heidelberg blind werd en blind is gebleven tot zijn dood. MeijerFör ster moge dan niet tot de groote schrijvers heebben behoord, zijn Oud-Heidelberg is in wezen zoo oer-Duitsch als er maai' weinige andere stukken geschreven zijn. J. B. SCHUIL. FRYSK SELSKIP CYSBERT JAPICX. Het Selskip Gijsbert Japicx heeft, naar de voorzitter in zijn openingwoord terecht op merkte, niet onder de tooneel-malaise te lijden. Integendeel, de avond, welke het Zaterdag in den schouwburg aan den Jans- weg zijn leden heeft aangeboden, maakte in alle opzichten den indruk van een „hausse". Een uitverkocht huis, belangstellend en mee levend publiek, een goed stuk en voortreffe lijk spel, wat kan men meer eischen! Schrijver dezes, die een paar jaar lang geen vertooning van deze vereeniging heeft bij gewoond en nu onwillekeurig vergelijkingen maakt, meent sinds dien tijd een omwente ling in het aanzien van zoo'n feestavond te hebben bespeurd. Het oud-friesch karakter verdwijnt allengs voor de onweerstaanbare moderniseering. In de stampvolle zaal was slechts één, zegge één oorijzer meer te ont dekken. Daarentegen waren smoking en gededoseerde avondjaponnen, zeer onfrie- sclie verschijningen! verre van uitzonde ringen geworden. Maar het Frysk bloéd klonk en daverde nog krachtig ver in het rond en ook de al oude „sankj es" werden nog algemeen mee gezongen. Deze voorstelling maakte deel uit van een prijskamp, waarbij de bekende wisselbeker de inzet is, Twee jaar geleden was deze beker in het bezit van de Haarlemsche vereeniging, welke hem het vorig jaar heeft moeten af staan en nu met echt-friesche hardnekkig heid haar best doet het pronkstuk terug te winnen. Ter eere van 't feest waren behalve de jury. een paar Bondsbestuurders aanwezig, alsmede delegaties van de zustervereni gingen uit Amsterdam en Rotterdam en een heele autobus vol belangstellende Alkmaar- ders. Het stuk, dat men voor dezen avond had uitgekozen, behoort tot het beste, wat men den laatsten tijd op het dilettanten toon eel krijg te zien. Het is een echt volksstuk in den echten zin des woords, een greep uit het alle- daagsche menschenleven, met zijn conflicten tusschen karakters en situaties, zooals we dat allen kennen, onverschillig tot welken stand van de maatschappij wij behooren, Bij zoo'n stuk gevoelt men vaak iets van wrevel tegen het beroepstooneel, dat gansch de zoo rijk geschakeerde maatschappelijke wereld met haar verschillende sferen en kleuren steeds maar koppig verengt tot den salon van de toch heusch niet zoo overmatig belang wekkende „society"-menschen. Hier waren we bij de boeren en wel bij de echte boeren van de Friesche klei. We kregen geen nabootsing te zien en te hooren, geen zoetelijke of humoristische of rauw-realisti- sche fantasieën over den boer, zooals 'tooneel- en romanschrijvers die meestal geven, maar we gevoelden ons volmaakt in het werkelijke leven, in die eigenaardige sfeer en dat typi sche milieu van een bepaalde volksgroep ver plaatst. De verdienste van de schrijvers, Geertsema en Eppinga genaamd, is, dat ze in hun drama It Heechste (Het hoogste) een eenvoudig en algemeen voorkomend gegeven hebben inge kleed in het speciale kader van een bizon- dere streek, en van dit hierdoor zoowel in- inerlijk als uiterlijk-boeiend geval een strak en logisch opgezet stuk hebben gemaakt, dat alleen in het laatste bedrijf, door het te langdurige komische intermezzo van Gabe en Lutske, ietwat zakte. Ook de karakters staan scherp tegenover elkaar, zijn forsch geteekend. maar blijven menschelijk. De schrijvers hebben zich van overdrijving onthouden en zün niet verval len in de gewone fout van de volksstukken, welke zwart en wit. engel en schurk in fel contrast plegen te teekenen. Hier zijn alle personen, tot zelfs de onsym pathieke Homme toe, slachtoffers van een door henzelf opgeroepen noodlot en ze wor den door dit noodlot zelf gezuiverd en van hun fouten genezen, zoodat het „happy ennd" geenszins geforceerd is, maar als een in smarten gebaard nieuw leven de logische uitkomst is van al het pogen en falen, waar van deze vier bedrijven verhalen. Jetske, de weduwe van een jongen boer, blijft met haar vader op de boerenplaats wonen en heeft het beheer daarvan toever- troumd aan 'n vreemdeling, Homme. 'n boeren knecht, die door Hiltsje, de meid, die hei melijk met hem verkeert, naar de plaats is toegehaald. Maar Homme is een strever, die in heerschen zijn ideaal ziet. Sooedig heeft hij het werkvolk, waarmee de vroegere boer gemoedelijk omging, getyranniseerd, zeer tot verdriet van den ouden vader van Jetske. Maar Jetske zelf laat zich door den krach- tigen man betooveren en trouwt hem, de waarschuwingen van haar vader in den wind slaande. Telaat bemerkt ze, dat Homme haar louter gehuwd heeft, om zijn ideaal, boer te zijn en de plaats in eigendom te hebben, te verwezenlijken. Homme, door zijn brutaliseeren vereen zaamd van iedereen, in voortdurende veete met het personeel en als echtgenoot in een hel geraakt, kan den gelukkigen tiid met Hiltsje niet vergeten en door de menschel'ike wiize. waaron alle dramatis personae zich in dit conflict gedragen. komt het tenslotte tot een echtscheiding. Homme. var, zijn eer zucht genez°n. heeft geleerd dat de liefde .het hoogste" is. Het spel was in alle opzichten voortreffe lijk. In verband met den wedstrijd meenen wij beter te doen, ons in dezen van details te onthouden. H. G. CANNEGIETER.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 15