BERICHT Het eerste kievitsei. Hst Bdmyti$tsie Duizenden wachten op het Lange Voorhout. KflSTPflPiER J. IV! U IJ S 51e Jaargang No. 15566 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 23 Maart 1934 HAARLEM S DAGBLAD ¥>icectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden if 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week fb.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post ,'0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0-60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Wem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75—. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 23 Maart. Hollende Paarden. In Engeland is weer eens een klassieke paardenren gehouden, de Lincolnshire Handi cap, en wie de Engelsche bladen erop naleest kan zich opnieuw vermeien in de verrukke lijkste Dwaasheid. Er hebben zesentwintig paarden gehold over een baanlengte van 1600 M- De winner, een ros genaamd „Play On" heeft een tijd gemaakt van 1 min. 43 sec. Tweede was een dier. welks naam in zuivere vertaling „Zwaarlijvigheid" luidt, hetgeen misschien grootendeels zijn outsiders-positie in de noteeringen verklaart. Een slimme man, die eigenaar die 'm dien naam heeft gegeven. Zwaarlijvigheid scheelde maar een halslengte met den winner en nr. 3, het Fransche paard Quartz II. scheelde maar één hoofdlengte met Zwaarlijvigheid. Quartz n was de favoriet, en handhaafde de schoone traditie dat favo rieten verliezen, ofschoon het ditmaal wel erg weinig scheelde. Een paardenhals plus een paardenkop't mag geen naam hebben. Toch zijn de Engelsche critici meedoogenloos jegens Quartz n. Ze zeggen dat er geen excuus voor hem is, en dat 200 M. vóór de finish al duidelijk te zien was dat Play On zou win nen. Dergelijke beweringen zouden de wedders achterdochtig moeten maken, maar wedders- cp-paarden zijn nu eenmaal niet achterdoch tig. Het is eenvoudig ongeloofelijk wat men hen wijs kan maken. Zij slikken alles, en lezen met ernstige gezichten dikke boeken vol paarden-stamboomen. Uit die boeken leiden zij af dat bv. Play On goed op 1600 M. is, om dat zijn overgrootvader bij voorkeur den mijl liep en zijn vermaarde mama, die den joligen naam .How's that?" droeg ze moet een schrik voor scheidsrechters geweast zijn de familie-voorkeur handhaafde. Nog veel meer visschen de ernstige wedders uit de boeken op. Zij bestudeeren den vorm van Zwaarlijvig heid, die natuurlijk heelemaal geen dikzak maar integendeel slank als een den is. En op het laatste oogenblik worden ze achterdoch tig over den naam, of bijgeloovig over de kleuren van den jockey, en wedden toch niet op 'm, zoodat-ie als outsider start op de no teering 331. Van een zuivere snelheidsmeting kan ln zoo'n race geen sprake zijn. De start is al een warboel. Het is onmogelijk 26 paarden alle een even goede plaats daarbij te geven. De baan is niet recht en de ..buitengroep" ten aanzien van de bochten moet dus een lange- ren weg loopen. Die groep tracht derhalve dadelijk naar binnen te komen en een hevig gedrang ontstaat, bevorderd door het feit dat verscheidene jockeys gelijktijdig trachten, de favorieten den doorgang te versperren. In de eerste bocht wordt dit nog erger. Geluk kig is het publiek daar ver van verwijderd. Maar als het 't allemaal zien kon zou het nog niet wijzer worden. De Engelsche deskundigen vertellen nu kalmweg in de kranten, dat een der favorie ten nog in de laatste 400 M. dusdanig in het gedrang zat, dat zijn jockey bijna uit den za del werd geworpen. Dit paard verloor met zeer klein verschil; het schoot naar voren toen het toevallig ui tde massa losraakte en had bijna de anderen nog geklopt. Een dergelijk geval bewijst zonneklaar de onberekenbaar heid van zoo'n race. Maar de wedders worden ook hierdoor niet wijzer. Als over een maand Quartz II in een andere race tegen Play On loopt, als ze dan allemaal op Play On gewed hebben en Quartz mocht met een lengte cf drie, vier van hem winnen, zullen ze weer de malste verklaringen van dit geval slikken. Sommige deskundigen zullen zeggen dat Play On zich niet lekker voelde, anderen dat de baan ditmaal te hard voor hem was, weer anderen dat deze inzinking kenmer kend herinnert aan bljn beroemde groot moeder, die daar af en toe ook last van placht te hebben. En dan kan men er nog ge rust bij vertellen dat hij een slechte plaats aan de start had en ingesloten werd ook. Het komt er eigenlijk niet veel op aan wat de paarden-experts beweren: als ze maar een kolommetje vol-leuteren is de verliezende wedder alweer getroost en hij haalt er alleen datgene uit, dat zijn eigen dwaasheid het makkelijkst verontschuldigt. Interessant zou het wezen als men zoo'n race eens kon laten overloopen op 26 afge scheiden. kaarsx-echte smalle banen naast elkaar. Op deezlfde manier dus als men- schen de 100 M. tegen elkaar loopen. Dan zou men een zuiver resultaat krijgenvoor éen enkele maal. En het zou zonder twijfel geweldig verschillen van het thans bereikte. Maar zelfs dan zouden de paarden-littera- tuur over voorouders en vorm en de voor spellingen der paarden-deskundigen nog waardeloos zijn. want zoo'n renpaard is een fokproduct, heelemaal op snelheid gebaseerd. Het is erg overgevoelig en nerveus. Het voelt zich inderdaad vaak niet lekker. Het heeft er dikwijls geen zin in, en loopt dan onver wachts slecht. Dat weten de wedders allemaal. Alleen denken ze er nooit over na. Liever leven ze voort in de prettige fictie, dat het geve' heusch berekenbaar is. En verliezen op den duur allemaal. De bookmakers grijnzen en winnen. F moet tenslotte een groep menschen resten, die aan de dwaasheid verdient R. P. VERMIST VLIEGTUIG NA TWINTIG MAANDEN TERUGGEVONDEN. MENDOZA (Argentinië) 22 Maart (V.D.) Het puin van een vliegtuig, dat ongeveer twintig maanden geleden tijdens een vlucht over de Andes is verongelukt met negen per sonen aan boord, is teruggevonden in de Argentijnsche Andes in de buurt van Puente del Ince. Naast en te midden van het puin lagen diep in de sneeuw de lijken der negen slachtoffers. missaris Paree deponeerde eveneens een groote krans van witte bloemen. Hierop begon een onafgebroken stroom van deputaties en mannen en vrouwen langs het Paleis te trekken. Het was een indrukwek kend gezicht, deze zwijgende rij van man nen en vrouwen van allerlei maatschappelij- ken stand een eerbiedige laatste hulde te zien brenger, aan de geliefde Koningin-Moeder. Onder hen bevonden zich veie Schevening- sche visschersvrouwen die zich bijzonder in rouwkleeding hadden gestoken. De deputa ties van vereenigingen en organisaties voer den meestal omfloersde vaandels mee, eer biedig den gi-oet bx-engende. Tegen half 12 was de stroom nog steeds aanzwellend, en duizenden wachten hun beurt nog af. Langs het Tournooiveld komen de belangstellenden aan en stellen zich op het Schulpenpad van het Lange Voorhout op, trekken dan langs het Paleis en loopen ver volgens den Dennenweg af. De deputaties passeeren bij tweeën het Pa leis, de andere menschen stuk voor stuk. Het is een indrukwekkend gezicht dien stroom zwijgend den laatsten groet te zien brengen,,,, ONGELUK BIJ HET SPEL Het negenjarig meisje F. B'lom is Donder dagmiddag bij het spelen op iroolbuizen op de Ged. Schalkburgergracht gevallen, tengevolge waarvan haar rechter onderbeen brak. Door leden van den Ongevallendienst werd zij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Diaconessenhuis gebracht. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Volgens de aloude spreekwijs. Duurt het tot de maand van Mei, Ik wou zeggen, dan eerst leggen Alle vogeltjes een ei. Maar de kievit kan nooit wachten Tot dit officieel seizoen, 't Is de kievit steeds weer ,.qui vite" Of, vertaald, „die gauw" wil doen Zijn de kievitseigenschappen Van zoo'n kievitalileit, Of spx-uit deze kievitsijver Slechts uit kievitsijdeiheid? Hoe het zij. zij is er altijd In het vooi-jaar 't eerste bij. Wetend, dat niets zoo gezocht is, Als het eerste kievitsei. En zoodra het is gevonden, Wordt dat aan de krant gezegd, Want de vinder is er trotsch op, Of hij 't ei zelf had gelegd. Maar aan d'arme kleine kievit, Die het kunststuk toch volbracht, En dus ook de eer verdiende. Wordt door niemand meer gedacht. Als ze op haar nest terugkeert. Wordt haar zelfs niet meer bericht Dat alleen een eet-isch streven Aan den roof ten grondslag ligt. Na den dood der Koningin-Moeder. pag. 2 Het défilé voor de Koningin-Moeder. pag. 1 De Iersche president De Valera heeft voor gesteld den Senaat af te schaffen. pag. 3 De Belgische premier De Broqueville heeft verklaard, dat het vroegere „eenheids front" met de bondgenootcn dient te blijven bestaan. pag. 3 Een taifoen heeft boven Japan gewoed en een groot aantal slachtoffers geëischt. pag. 3 De zware brand in Hakodate. pag. 3 Enkele nadere bijzonderheden over het nieu we sportfondsenbad. pag. 6 De burgemeester eere-voorzittcr van het Haarlemsche Pelikaancomité. Pag. 6 Postjager gaat vermoedelijk toch naar Aus tralië, evenals twee K. L. M-toestellen. pag. 4 Partij diamant, die per postpakket was ver zonden, verdwenen. pag. 4 In April centralisatie der crisisorganen. pag. 4 Tweede Vredescongres te Rotterdam. pag. 2 Het crediet aan Frankrijk; 30 millioen uit ons land. ARTIKELEN, ENZ. Pa?' 4 R. P.: Hollende paarden. pag. 1 K. de Jong: Chr. Oratorium Vereeniging Mattlxaus passion. Pag. Een ontzaggelijke menigte heeft heden voor het stoffelijk overschot van wijlen H.M. de Koningin Moeder voor het Paleis aan de Lange Voorhout te den Haag gedefïleert. Om eenige seconden de baar der Koningin-Moeder te zien. Verscheidenheid die treft. (Van onzen specialen verslaggever). Over het altijd statige Lange Vooi'hout ligt een trieste, eerbiedige stilte, die nog geaccen tueerd wordt door de grauwe wolkenmassa die het geheel overspant. Af en toe breekt een zwak zonnestraaltje door den donkeren hemel, dat amper een schaduw der boomen over de menschen kan werpen. De schaduw lost in de grijsheid op, zooals 's meixschen leven ook eens in het geheel wordt opgenomeix, en de hoixder- den die wa'chten om laxfgs het paleis der Ko ningin-Moeder te trekken, vormen een com pacte, schier" onbeweeglijke massa. Af en toe breekt er een brok af, eenige tientallen treden naar voren en slenteren in de richting van het bordes van het paleis. Onderwijl voeren trams, auto's en bussen weer nieuwe tientallen aan die zich scharen bij de honderden die er reeds staan in het vooruitzicht enkele uren te moeten blijven, eer zij aan de beurt zijn eenige momenten de bloemenbedekte baar van iets dichterbij te kunnen aanschouwen. Den Haag is heel anders vandaag. Den Haag is altijd anders dan welke stad in Nederland ook, maar vandaag is er iets dat niet onder woorden is te brengen. Er heerscht een drukte als in eexx handelsstad en toch is er een he melsbreed verschil tusscheix beide soorten van bedrijvigheid. Deze drukte wordt veroorzaakt door de honderdtallen die van elders komen en zich van het statioxx naar het Lange Voor hout bewegen. Uiteraard draagt deze stoet de kenmerken van een rouwgang. Tientallen bie den oranje-zwarte strikjes te koop aan, en er is' bijna geen sterveling op het Lange Voor hout en omgeving, die niet op deze of andere wijze van zijn deelneming blijk geeft. Zoo compact als de massa der wachtenden is, zoo heterogeen is zij bij nader beschouwing. Iedereen wacht om toegelaten te worden tot het afgezette deel voor het paleis. Naast de wit- gekapte boerin, staat de opgemaakte Haag- sche, de in stemmig zwart gekleede heer, naast den loopjongen in pofbroek. Allen zijn er ge lijk, niemand let op verschillen. GLASPAPIER Ged. O. Gracht 103 MMBB— Telefoon 11723 (Adv. Ingez. Med.) De luiken van het paleis zijn gesloten. Som ber is het donkere gat der vestibule in den grijzen muur. Alleen enkele kaai'sen versprei den een weinig licht over de met bloemen, paarse en blauwe vooral, gedekte baar. Ter weerszijden staan onbeweegelijk de beide kamerheeren, nauwelijks zichtbaar in het halfdonker van het voorportaal. De lakeien buiten zijn reeds zichtbaar vermoeid, even als de rechercheurs die den stoet tot door- loopen moeten aanmanen. Af en toe buigt iemand zich voorover en legt eenige bloemen op de onderste trede van de trap, slaat den blik naar boven om slechts één oogenblik de baar te groeten, want reeds wordt hem ge wenkt door te loopen, omdat achter hem hon derden met bewonderenswaardig geduld wach ten. Weer zondert een vlj-tigtal zich van de massa af en verlaat de ruimte tusschen de boomen die met touwen is verdeeld. Nu is de verscheidenheid nog beter op te merken. Een dame in een duren, langen zwarten mantel wordt gevolgd door een vrouw die een kinder wagen duwt. Beiden buigen zich voorover en leggen bloemen neer. De een een grootere bos dan de ander. Het kleine menschje in het wagentje steekt zijn handjes uit naar de witte en paarse bloemkronen, en staart met een open mondje naar de kleurenmengeling. On beweegelijk kijken de lakeien toe. de kamer heeren zien niets, de rechercheurs manen tot spoed aan De wacht der agenten wordt afgelost. Ook zij zijn zichtbaar vermoeid. Een heer in de eerste rij der toeschouwers mist de fijngevoe ligheid niet te rooken en een hoofdinspecteur maakt hem op zijn nalatigheid attent. De menigte groeit met de minuut. De po litie heeft druk werk allen te woord te staan die inlichtingen wenschen. Alles loopt echter op rolletjes en er is slechts een enkeling die verdwijnt omdat het te lang duurt. Allen getroosten zich uren wachtens om eenige se conden de baar te zien, die nauwelijks te onderscheiden is in het duister en door de bloemenzee. Het anders zoo statige, rustige en leege Lange Voorhout, is vandaag een punt van nationale samenkomst bij uitnemendheid. Weer breekt de zon even door het wolkendek heen en velen kijken onwillekeuxdg naar bo ven, als wilde zij zich overtuigen dat zelfs achter de donkerste wolk toch de zon schijnt. HET DéFILé VOOR DE KONINGIN-MOEDER. EEN ONAFGEBROKEN STROOM PASSEERT, ZWIJGEND Hedenmorgen ving het indrukwekkend dé filé langs het Paleis vair de Koningin-Moeder aan. De kist met het stoffelijk omhulsel was in de vestibule van het Paleis voor de open deuren opgesteld. Een kleed van prach tige orchideeën en seringen, een bloemen weelde van smetteloos wit en stemmig paars, in opdracht van het vrouwencomié samen gesteld, was over de baar gespreid Electrische kaarsen brandden naast de katafalk. Op de kist lag een gouden kroon. De baar was ge heel bedekt met kransen en bloemstukken. De achtergrond werd door een eenvoudige palm- versiering gevormd. Aan den voet van de baar was een tuii viooltjes neergelegd welke Prinses Juliana dezer dagen pei-soonlijk geplukt heeft en als een laatste groet aan haar grootmoeder heeft gebracht. Terzijde ervan hadden zich twee van de zes kamerheeren die heden de wacht houden, bij de baar opgesteld. Deze zes ka merheeren zijn baron Taets van Amerongen, jhr. Repelaer van Driel, baron van Harrinxsma thoe Slooten, jhr. van Wijck, baron Bentinck en baron Vixma van Heemstra. Om 9 uur werd het scherm, dat in de ge opende deuren van het Paleis was geplaatst, weggenomen. Twee lakeien stelden zich op naast de deurposten en nu ving het défilé aan. Aan het hoofd van deix stoet bevond zich het volledige college van Burgemeester en Wethouders van den Haag. Namens het ge meentebestuur legde burgemeester Bosch ridder van Rosenthal een groote krans neer. Hierop volgden deputaties van den Ned. jour- nalistenvereeniging en de buitenlandsche Persvereeniging. De Ned. Journalistenkring was vertegen woordigd door de heeren D. Hans en Polak Daniëls, respect, voorzitter en seci'etaris van den kring, en de Haigsche Journalisten- vereeniging door haar Vooi-zitter en secreta resse mr. J. J. van Bolhuis en mej. Emmy Belinfante. De buitenlandsche Persvereeniging was vertegenwoordigd door de heeren Henri As- selin en H. Ancliffe. Ook namens deze or ganisaties werden kx-ansen en bloemen neer gelegd. Een deputatie uit het politiecorps en de brandweer onder leiding van com De lijkkist bedekt met Ift kleed van levende bloemen dat geschonken werd. door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1