OTTGERING HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct DINSDAG 27 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Bij hef overlijden van de Koningin-Moeder. ONZE BLOEMBOLLENHANDEL. ROUWDIENSTEN IN DE KERKEN. HAARLEMSCHE In verband met het overlijden van de Ko ningin-Moeder, wier stoffelijk overschot he den in de Nieuwe Kerk te Delft is bijgezet, hadden Maandagavond in de kerken van verschillende Kerkgenootschappen alhier rouwdiensten plaats. In de Groote Kerk, die geheel gevuld was, trad Ds. C. J. van Paassen als spreker op. On der de aanwezigen werden opgemerkt: Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commissaris der Koningin, niet mevrouw; Mr. M. Slingenberg, waarne mend burgemeester van Haarlem, met mevrouw (zooals onze lezers weten is bur gemeester Maarschalk ongesteld); Mevrouw MaarschalkCoppenaal; de heer W. Rooden- burg, wethouder en Kerkvoogd; majoor H. J. van Steensel gezegd Van der Aa, garnizoens commandant; leden van de rechterlijke macht; een groot aantal predikanten, ouder lingen en diakenen. De griffier der Staten, Mr. S. H. Vening Meinesz, was door ambtsbe zigheden verhinderd. Ds. Van Paassen had tot tekst gekozen het laatste gedeelte van Job 1 vers 21 b: „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft geno men. de naam des Heeren zij geloofd". Wegens ongestelheid van den heer George Robert werd het orgel bespeeld door mej Barbas. Zij bracht o.a. de „Marclie Funèbre" van Chopin ten gehoore. Aan het einde van dezen plechtigen dienst werd door allen staande gezongen: „Mijn schilt ende betrouwen". De afdeeling Haarlem van de Katholiek Democratische Partij hield Maandagavond een herdenkingsbijeenkomst, die zeer druk bezocht was. De vooczitter de heer P. G. van Engelene, hield een rede.. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de Regee- ringsperiode van de overleden Vorstin, her dacht hij in warme bewoordingen haar groo te verdiensten, vooral op het gebied der T.B.C. bestrijding, om tenslotte deze herdenking met gebed te besluiten. VERGADERING POLYHYMNIA Naar ons wordt gemeld, is de gewone re petitie deze week niet doorgegaan, in ver bond met het overlijden van de Koningin- Moeder. Er werd echter een huishoudelijke vergadering gehouden, waar o-m. besloten werd. een fonds te stichten ten einde het 15- jarig bestaan in December a.s. op waardige wijze te kunnen vieren. Voorts werd beslo ten, deel te nemen aan het concours van IJmuidens Mannenkoor in Juni-Juli a-s., waar het koor zal uitkomen in de le afdeeling ge mengde koren. (Adv. Ingez. Med.) BIJEENKOMST VAN SCHOENMAKERS. Maandagavond was er in één der zalen van het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat een bijeenkomst belegd voor de schoenmakers van Haarlem en Om streken. De voorzitter, de heer C. Sint, zette het doel van de bijeenkomst uiteen, namelijk om propaganda voor de Neutrale Schoenmakers- vereeniging te maken en de ongeorganiseer den op te wekken, als lid toe te treden, om met elkander een betere toekomst voor te be reiden. De heer W. Donker Pzn., voorzitter van den Ned. Bond van schoenmakers- en winke- liersvereenigingen, hield een rede over het onderwerp: „De positie van de georganiseerde en de ongeorganiseerde schoenmakers in de Centrale". Hij schetste de moeilijke omstan digheden. die ook de schoenmakers in deze benarde tijden moeten zien te overwinnen. Hij noemde het daarom gelukkig, dat de Cen trale bestaat, waarin alle schoenmakers eigenlijk georganiseerd moesten zijn. Spreker herinnerde er aan. dat reeds 25 jaar geleden de-behoefte gevoeld werd om deze organisatie te stichten. Toen bestond die uit slechts 200 leden. In die kwarteeuw is dit aantal gegroeid tot 5480. Daardoor is veel opbouwend werk verricht kunnen worden. Men had echter nog veel meer bereikt kunnen hebben, als het aantal ongeorganiseerden niet zoo p'oot was geweest: Die begrijpen blijkbaar nog steeds niet. dat men alleen een menschwaardig be staan kan verwerven, als men er gezamen lijk voor vecht. Zij hebben het vak naar be neden gehaald en vragen dan soms nog sma lend: ..Wat doet eigenlijk die organisatie?" Zij zijn volgens spreker de schuld, dat men nu zoo in de impasse zit. Er moet op de mo raliteit van die menschen gewerkt worden. Dank zij de organisaties heeft de CentTale een groote macht gekregen. Met de belangen van de georganiseerden wordt in die Centrale goed rekening gehouden. Willen de ongeorga niseerden een loonend bedrijf hebben, dan zullen zij zich moeten organiseeren. Als zij dit niet doen. dan wordt hun positie uiter mate slecht. Van de 4000 schoenwinkeliers zijn er nog slechts 1600 georganiseerd. Spreker wekte de aanwezigen op om lid te worden, niet alleen om contributie te be talen. maar om er voor te werken, opdat de Centrale zoo sterk mogelijk kan worden. Hij ontving een dankbaar applaus. Muizenplaag leidt tot paniek. Wanneer muizen niet afdoend worden bestreden, kan het evenals bij de Heer A. te K., gebeuren, dat huisraad noch I vensmiddelen veilig zijn voor besmetting, ve- Dieting en vraatzucht Alleen een werkelijk vergif zooa Rodent", is in staat muizen en ratten volkomen uit loeien. De Heer A. schreef ons. dat hij met één doos Rodent In 3 avonden 113 muizen gedood had. Zorg d U s'.ecds een doos Rodent van 50 of 90 cent in hu hebt. welke o.a. elke drogist U kan leveren. Imp.: I*. B. Meindersma - Den Haag. C52 De toekomst van de cultuur en export van bloembollen PROF. VAN SLOGTEREN ZIET DE TOEKOMST NIET DONKER IN. (Adv. Ingez. i 1.) In de voortgezette vergadering van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, die Maan dagmiddag in het Krelagehuis door den heer E. H. Krelage met de nog in ons vorig num mer vermelde rede werd geopend werden het jaarverslag van den algemeen secretaris en de rekening en verantwoording van den alge- meenen secretaris-penningmeester over het jaar 1933 goedgekeurd. Overleg tusschen het Hoofdbestuur en den waarnemenden voorzitter, den plaatsvervan- genden voorzittter en den secretaris van het Scheidsgerecht heeft tot resultaat gehad, dat op de salarissen van het presidium en het secretariaat van het Scheidsgerecht over het tweede halfjaar 1933 een korting van 20 pet. wordt toegepast, zoodat het nadeelig saldo op de rekening der Alg. Vereeniging over het af- geloopen jaar met- f 300 kon worden ver minderd en nu f 2.004.05 1/2 bedraagt. Drie moties. Te laat om nog op den beschrijvingsbrief van deze vergadering vermeld te worden en dus ook te laat om ze anders dan voorloopig op deze vergadering in behandeling te nemen, waren ingekomen drie moties van de af- deelingen Bovenkarspel Westland en Lisser- broek alle betrekking hebbende op de sa neringsmaatregelen. De afdeeling Boven karspel wenschte de regeeringsbemoeiïng ge heel te doen ophouden. Het hoofdbestuur meende, dat het oogen- blik nog niet gekomen is, om over te gaan tot opheffing der saneering. De beide andere moties hadden betrekking op onderdeelen der teeltbeperking. Rede Prof. van Slogteren. Na afloop der eigenlijke vergadering hield Prof. Dr. E. van Slogteren directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse een belangrijke rede over het onder werp: „Urgente problemen, voor de cultuur en export van bloembollen". Het meest urgente probleem voor de bloem bollencultuur, aldus spr., is stellig gelijk aan dat van vele andere takken van land-, tuin bouw en industrie, n.l. de zoo snel mogelijke oplossing van de economische moeilijkheden, welke samenhangen met de algemeene ma laise over de geheele wereld. De te snelle en onevenredige groei van ex port en cultuur in de laatste 15 jaren moest wel leiden tot een wanverhouding tusschen vraag en aanbod; vooral omdat de zoo groote toeneming van den omzet van bloembollen niet uitsluitend was toe te schrijven aan een zooveel groofcere populariteit der bloembollen. Door de verandering in de maatschappelijke verhoudingen na de oorlog is het verbruik van bloemen buitengewoon toegenomen, waarvan ook de bloembollen automatisch hebben ge profiteerd. Tegelijk werd echter de concurrentie met andere bloemgewassen zooveel grooter dat de strijd voor de bloembollen veel zwaarder werd. Toen bij de overal in de wereld optre dende neiging tot protectie, zich uitende in steeds hooger wordende tarieven contigentee- ring en invoerverboden ook nog de koopkracht der afnemers plotseling zeer sterk daalde, moest er wel een acute crisis ontstaan. De op grond van de crisis-wetgeving dooi de regeering tot stand gebrachte productiebe perking zal zeker haar gunstigen invloed doen gelden en naar gehoopt wordt een verdere af zakking voorkomen. Indien men echter slechts door beperking van de productie de balans in evenwicht kar. houden dan beteekent dit min stens een stiilstand en dus achteruitgang. Waren dus de crisismaatregelen in de gegeven omtandigheden wel de snelste weg tot ver betering van het evenwicht toch kunnen deze als éénzijdige correctie slechts worden aan vaard als een noodzakelijk kwaad en moet in de toekomst de aandacht blijven gevestigd op een stimuleering van de vraag waardoor een vergrooting van den afzet wordt verkregen. Spreker ziet de toekomst van de bloembol lencultuur in het geheel niet somber in, omdat de oppervlakte der wereld, waar bloembollen worden geteeld zoo klein is in verhouding tot het gedeelte, waar ze kunnen worden gebruikt, dat voor een product, dat zooveel goede eigen schappen bezit, een plaats moet zijn te vinden. Wanneer men zich rekenschap geeft van hetgeen in het afzetgebied, waar bloembollen kunnen worden geplaatst, geschiedt, dan ziet men daar de laatste jaren de volgende veran deringen optreden. Het phytopathologisch onderzoek breidt zich over de geheele wereld uit en tracht in de eer ste plaats voor elk land, waarin het wordt beoefend, den invoer van ziek materiaal te voorkomen, zoowel om den invoer van voor andere gewassen gevaarlijke parasieten te be letten, als om eigen landgenooten tegen nadeel door ontvangst van minderwaardige producten te beschermen. Daarbij treedt helaas overal in de wereld een neiging tot protectie op. Waar deze beide zaken samengaan en zgn. phytopathologische argumenten voor protec- tiedoeleinden worden m i s b r u i k t, is elk ver zet op wetenschappelijke basis onmogelijk en kan slechts redding komen, doordat de betref fende regeeringen door het volgen van hun voorbeeld tegen hun eigen producten, zelf de schade van deze politiek ondervinden. Het is een levenskwestie voor de bloembol lencultuur. er in de eerste plaats voor te zor gen, dat aan de phytopathologen geen grond voor rechtmatige bezwaren wordt gegeven en dat door verlaging van den productieprijs, zooveel mogelijk gepaard gaande met verbete ring der kwaliteit, de concurrentie voor het product, ondanks alle beperkende tarieven, mogelijk gemaakt wordt. Bescherming is slechts te verwachten van tevreden klanten, welke een geliefd artikel willen behouden en hun eigen belang verdedigende, tevens voor de belangen der Nederlandsche bollenhande- laren opkomen. Aan de ziektenbestrijding is met groote ener gie gewerkt en zooveel is bereikt, dat we met een volkomen gerust geweten de juist in het Lagerhuis geuite klachten kunnen aanhooren en zonder eenige bezorgdheid het toegezegde phytopathologisch onderzoek kunnen afwach ten. Wel zal echter nog zeer veel kunnen worden (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) verbeterd, doordat helaas nog al te vaak de groote zorgen aan de behandeling der bollen in Holland besteed waardeloos worden ge maakt doordat de verbruikers de maatregelen noodzakelijk voor een goed bloei-resultaat ver- we ailoozen en door het opplanten in besmette aarde, door het broeien bij te hooge tempera turen of op een onjuist tijdstip vele goede bloembollen verloren gaan en voorts invloeden van klimaat in het afzetgebied of gedurende de reis zoodanig op de bollen inwerken, dat de goede bloeicapaciteiten voor een groot deel verloren gaan. Een groot bezwaar is vooral, dat behalve het geldelijk verlies, dat door dit bederf wordt veroorzaakt, ook de goede reputatie van het product lijdt, omdat de afnemers en ook de buïtenlandsche deskundigen, maar al te zeer geneigd zijn, de gebreken aan de af zenders te wijten. De onderzoekingen in het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in de laatste jaren verricht, hebben vooral beoogd, ge deeltelijk in overleg en samenwerking met buitenlandsche deskundigen zoodanig mate riaal te verzamelen, dat de schade in de toekomst tot een minimum kan worden terug gebracht en vooral ook duidelijk wordt, dat de gebreken, welke in het buitenland ont staan door fouten der broeiers of ongunstige klimaatinvloeden niet aan kwade trouw van onze kweekers of exporteurs mogen worden toegeschreven. Spreker gaf vervolgens een overzicht van een aantal proefnemingen, waarbij in het bijzonder het verschepingsprobleem werd be sproken. Hij sprak de overtuiging uit, dat- gedeeltelijk door wijziging van het tijdstip van verzending in verband met het klimaat van het land van bestemming, gedeeltelijk door het gebruik van speciaal daarvoor inge richte transportmiddelen een groote verbe tering kan worden verkregen voor de bloei- prestaties van onze bloembollen In het bui tenland, waardoor de vraag aan onze pro ducten zeer belangrijk zal kunnen worden vergroot. HOCKEY. MIXED-HOCKEYDAG OP WAALSDORP. Uit Den Haag wordt aan de Tel. gemeld: De jaarlijksche mixed-hockeydag belooft een groote succes te zullen worden. Niet minder dan 43 elftallen, elk elftal bestaande uit zes heeren en vijf dames, hebben voor de wedstrijden op Goeden Vrijdag ingeschreven. De loting bracht de navolgende ontmoetin gen: Afd. A eerste ronde: a. Togo—H.H.Y.C. II; b. M.H.C. IH.D.M. II; c. Amersfoort I Leiden I; d. Delftsche Studenten-Kieviten I: e. Victoria I—Togo II; f. Utrecht I—Breda I: g. H.H.Y.C. I—Bloemendaal I; h. H.D.M I— H.O.C I Tweede ronde: j. winnaar awinnaar b; k. winnaar cwinnaar d.: 1. winnaar e winnaar f: m. winnaar g. winnaar h. Halve eindstrijd: n. winnaar j-winnaar k; o. winnaar 1—winnaar h. Finale: winnaar nwanneer o. Afdeeling B: voorronde: a. H.O.C. II—Hui dito; b. Togo ni—M.H.C. II; c. O.K. II—"VC.L.; d. H.H.C. IIVictoria II; e Bloemendaal II H.D.M. Ill; f. S.O.S.Kieviten II; g. De Staart II—Amersfoort TI; h. H.O.C. Ill—H.HC.; j. Leiden IITe Werve; k. Utrecht nDe Staart I; 1. G.H.C.—O.K. I. Eerste ronde: m. AlkmaarD.B.S.; n. BaarnMiddelburg; o. winnaar awinnaar d; p. winnaar cwinnaar d: q. winnaar e winnaar f: r. winnaar g—winnaar h; s. win naar jwinnaar k; t. winnaar 1Brede n. Tweede ronde: u. winnaar nwinnaar o; v. winnaar pwinnaar q; w. winnaar r— winnaar s; x. winnaar twinnaar u Halve eindstrijd: y. winnaar uwinnaar v; z. winnaar w—winnaar x. Finale: winnaar ywinnaar z. KORFBAL SERIEWEDSTRIJDEN VAN H.S.V. Haarlem I, dat Ingeschreven heeft voor de series van het Haagsche H.S.V., speelt Maan- dae 2 April de volgende wedstrijden: 10.1510,45: Haarlem IDie Haghe comb 12 201? 50: K.V.S. I—Haarlem I. 2.052.35: Haarlem IOdi-eomvariatie. 3.15— 3 45: H.S.V. III—TIL N OORDZ*TTT> - WF.n STRIJD. Ook ditmaal wordt deze interen rite wed strijd teaen het eind van h°t seizoen ge- sneeld t-e Haarlem. De Haan. Kr-ffc^ibnrid Is met de organisatie belast. De wedstrild heeft plaats op Hemelvaartsdag, op een nader aan te wijzen terrein. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. AFVLOEIING VAN ONDERWIJS KRACHTEN BIJ HET L. O. Geachte Redactie, Hierbij verzoek ik u beleefd 't volgende in uw blad van Maandag te plaatsen. Bij voor baat onzen dank voor de plaatsing. Het is niet onze gewoonte te reageeren op artikelen, die voorkomen in „Haarlem On derwijs", het orgaan der afdeeling Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers, doch voor ditmaal willen wij er toch een uitzonde ring op maken. Het betreft de afvloeiing van personeel bij de opheffing van scholen. Voor den wethou der van Onderwijs is dit een der moeilijkste en ondankbaarste problemen, want elk daar bij gevolgd stelsel zal onbillijkheden mee brengen. In het advies der afdeeling Haar lem van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland wordt als 4e punt aan gegeven te laten afvloeien: „zij, die tenge volge van hun wankele gezondheid slechts halve en in ieder geval geen volwaardige leer krachten kunnen zijn." Wat het beteekent voor iemand die een zwakke gezondheid heeft, den heelen dag te moeten omgaan met een gezonde, levens lustige jeugd' zal iedere moeder, die dikwijls last van hoofdpijn en vermoeidheid heeft, kunnen begrijpen. Het kan niet anders, of zco'n leerkracht moet eiken dag zyn school - arbeid met bange zorg beginnen. Hij kan zijn zaak niet opgewekt en krachtig vervullen. Wat kan o.r van goed onderwijs geven terecht komen? Moeten aan zoo iemand alle jaren weer 40 kinderen worden opgeofferd? Is de school dan een philantropische inrichting voor het personeel? Zijn de kinderen er voor den onderwijzer, of is de onderwijzer voor de kinderen? Op de manier van de redactie van het Bondsblaadje wordt de afdeeling Haarlem der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland a faire genomen. „Het geheele on derwijzerscorps en de meeste hoofden van scholen schamen zich over zulk een advies". Zullen de ouders van schoolgaande kinde ren deze uitspraak bevestigen? Het is natuur lijk een geheel andere kwestie op welke wijze de gevolgen voor de „a'fg?vloeiden" verzacht kunnen worden. Dat vraagstuk heeft de war me belangstelling van den Wethouder van Onderwijs en is ook de afdeeling Haarlem der Vereeniging van Hoofden van Scholen niet onverschillig, zooals uit het advies duidelijk blijkt. Namens het bestuur der afdeeling, T. HELI.INGA, Voorzitter. HET TO ON EEL. JACOB VAN LENNEP. Uitslag van den Tooneelwedstrijd. Gisteravond heeft de jury den uitslag van den dit seizoen gehouden internationalen too neelwedstrijd. uitgeschreven door Jacob van Lennep, bekendgemaakt. De eerste prijs een zilveren lauwerkrans en 350 gulden is toegekend aan de Ko ninklijke Letterlievende Ver. Litteris Sacrum van Leiden, die Mejonkvrouwe de la Seiglière heeft gespeeld. De tweede prijs zilveren medaille en 250 gulden Zuid Limburgsch Tooneel te Valken burg voor de opvoering van „De Molen van Sancouci". De derde prijs zilveren medaille en 150 gulden De Gulden Palm te Leuven voor de opvoering van De Galante Kavalier. De vierde prijs verguld zilveren medaille en 100 gulden Varia te IJmuiden voor Peggy, m'n Schat. Voorts werden aan Litteris Sacrum 4 eere- prijzen en aan De Gulden Palm 3 eereprijzen toegekend, welke prijzen op den avond der prijsuitdeeling bekend zullen worden ge maakt. Personeele prijzen zijn toegewezen aan de dames Hageman—Verhagen van Litteris Sa crum. BoereeKarreman en van Varia Resv— Verschuere van De Gulden Palm en Jo Jung- man van het Zuid Limburgsch Tooneel en aan de heeren H. de Wilde en T A. Wisse van Litteris Sacrum. Jef Hemich en Lou Hogen- bosch van het Zuid Limburgsch Tooneel en den heer Leo Cayenberg van De Gulden Palm Later zal worden medegedeeld, welke Driizen door deze dames en heeren zijn be haald. MUZIEK. Joh. Steenman's Orkest. WELDADICHEIDSCONCERT. Toen Joh. Steenman eenige maanden ge leden zijn krachten voelde afnemen, zoodat het hem onmogelijk werd om de repetities van zijn orkest verder te leiden, trof hij de noodige voorzieningen opdat de jaarlijksche weldadigheidsuitvoering zonder stoornis plaats zou kunnen hebben. We schreven in het stukje dat we bij Steenman's overlij den aan zijn nagedachtenis wijdden, dat het orkest zijn troetelkind was; we hadden er bij kunnen voegen dat de Centrale Vacantie Ko lonies eveneens zijn warme sympathie had den. Dus moest de uitvoering doorgaan, en zijn trouwe concertmeester, de heer J. Floor, was bereid de leiding over te nemen, gelijk hij al eens vroeger gedaan had. En zoo heeft het concert Maandagavond pjlaats gehad. Vóór den aanvang sprak de voorzitter van de Afd. Haarlem der Centrale Vac. Kol., dr. Sluyterman eenige woorden ter herinnering aan den overleden oprichter van het ensemble. Eerlijk gezegd hadden we uit den boezem van het orkest gaarne een weer slag er op gehoord. Er was een zekere 'eegte. nu we den bekenden musicus, die bij het grijzen zijner haren hetzelfde jeugdige ge moed bewaarde, niet meer voor den dirigeer- lessenaar zagen en, hoezeer we daar op voor bereid waren, toch hadden we gaarne al thans in gedachte een aanvulling waarge nomen Het programma van dezen avond was be langrijk: in de allereerste plaats door het 5de Brandengurgsche Concert van Bach en het debuut daarin van onze stadgenoote mej. Bets Nederkoorn als claveciniste, nadat zij reeds twee jaren de lessen van Wanda Lan- dowska te St. Leu bij Parijs gevolgd heeft. We kunnen begrijpen dat de wereldberoemds meesteres van de clavecin over haar leerlinge zeer tevreden is: het was nu eens echt cla- vecinspel, dat we Maandagavond zagen en hoorden. „Zagen" zeg ik er bij: ook de uiter lijke techniek van het clavecin-spel is een heel andere dan die van het pianospel. Dat vergeten nog te velen die meenen dat ze als pianisten zich zonder veel voorbereiding aan het openlijk bespelen van het clavecin kun nen wagen. Het concert van Bach stelt hooge eischen, voornamelijk in de groote solo partij van het eerste Allegro, en nu was het zeer jammer dat door de plaatsing van hel instrument de toon aan de eene zijde der zaal zeer moeilijk hoorbaar was. Zelfs van het beste clavecin (zooals dit door de firma Du~ waer en Naessens bezorgde Pleyel-instru- ment) is de toon betrekkelijk zwak en er zijn bijzondere voorzirgen noodig om dien in een groote zaal duidelijk verstaanbaar te maken. Daarbij kwam dat de vertolker der solo-fluit partij, de heer J. Hoekstra, wel zeer goed en zuiver maar relatief te sterk speelde, zoodat ook de solo-vioolpartij, die door mevr. I. An- dré de la Porte—Le Roy vortolkt werd, meer malen in het gedrang kwam. Door verwisse ling van plaats heb ik van de beide volgende deelen alles beter kunnen hooren. En ik Kan niet anders dan de drie solisten loven en daarbij de hoop uitspreken dat we het 5de Brandenburgsche Concert in den aanstaan den winter ook eens op een H.O.V. of nog liever op een Bach-concert ten gehoore krijgen. Want een beroepsorkest, hoe sterk ook bezet, kan altijd nóg zachter begeleiden dan een dilettanten-ensemble. Het Cello-concert in D van Leonardo Leo volgde. De heer W. K. Kraak speelde de solo partij lang niet onverdienstelijk; minder lang zame tempi hadden evenwel ten goede kun nen strekken. Bij de voordracht van Mozart's Symphonie in D (zonder Menuet) deed zich vaak een on gelijkheid in de uitvoering der figuren be merken, die bij Mozart gauw storend werkt. Daarentegen werd de Schotsche Symphonie van Mendelssohn verrassend gespeeld: in een frisch tempo en met aanmerkelijke techni sche beheersching. Alleen gevoelde men hier te meer het gemis van het grootste deel van het vereischte blazers-ensemble; de drie goed bespeelde fluiten met het harmonium kon den ons dat niet vervangen. Laten we hopen dat Steenman's Orkest ook in volgende jaren niet alleen zal blijven be staan, maar da.t het een aanwinst van goede blazers zal verwerven. Het zal dan zoowel de nagedachtenis van den overleden musicus in stand houden als een verdiende en blijvende plaats in het muzikale leven alhier blijven innemen. K. DE JONG. Stoomen Verven Stoppage Dekens stoomen GROOTE HOUTSTRAAT 5».. TeL 10771, 1156! (Adv. Ingez. Med.) RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 28 MAART. HILVERSUM 1875 31. 8.Vara. Gramofonmuziek. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 10.VPRO. Morgenwijding. 10.15 Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven. De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins. 11.R.V.U. Mevr. E. J. van WaverenResink: „Hoe de huis houding economisch en doelmatig kan worden gevoerd door toepassing van goede organi satie en efficiency. 11.30 Vara. G. Dumont zingt liedjes bij de luit. 12.Klein Vara- ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.De Fliere fluiters o.l.v. Jan v. d. Horst. 2.Gramo- foonmuziek. 2.15 Vara-knipcursus door mevr. A. v. Blanken Kuyk. 3.— Voor de kinderen Vara-tooneel o.l.v. W. v. Capellen. Cor Steyn Diano. Oom Henk, vragenuurtje. Gramofoon muziek. 5.30 R.V.U. Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta: „De corporatieve staatsgedachten in Nederland en in het buitenland' (II). 7. Vara. J. Groenteman: „Persoonlijk en club- kampioenschap dammen van Nederland". 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Eugène Char- mon, bariton en Cor Steyn piano en orgel. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.— Herhaling S.Ö.S. berichten, Vaz Dias en Varia. 8.15 De Fliere fluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 8.45 „De jacht in den nacht". Een hoorspel door Frank van Duin. Op te voeren door het Vara-tooneel o.l.v. W. v, Capellen. 9 30 Vara-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.30 Vaz Dias. Gramofoonmu ziek. 10.45 Orgel, xylophoon. slagwerk, door Joh. Jong orgel. Jules Hagenaar xylophoon, Reinier Bennink slagwerk. 11.De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins. 11.30 Gramofoon muziek. 12.Sluiting. HUIZEN 301 M. 8.NCRV. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. H. v. d. Elskamp. 11.— Pianorecital door mej. To Thiel. 12.— Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. 1.15 Koormuziek. 1.45 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars, door P. C. W. Jonsê- breur": „Columbiazegels" II. 3.— Liederen- recital door Johanna de Geus. sopraan. A.d. vleugel Rie Beute. 3.45 Rustpoos. 4.— Be speling van het studio-orgel door S P. Visser 5-K'i deruurtje. 6.— Lanclbouwhalfuurtje „Boekhouden op rekeningen", door G. W. Kaeminck. 6.30 Gramofoonmuziek. 6 58 Zen- deroverschakelin?. 7.— Po'itiebe-'cM^ 7 15 Gramofoonmuziek. 7.30 Litera'r ^a'fir- '3: .bekeer'ng in de roman", door Wi'ma Mej. Vermaat. 8.Gramofoonmuziek. 8.15 Arn- hemsche Orkest Vereeniging 0. 1. v. Jaap Spaanderman. 9.— Ouderuurtje. A. J. Drew?: ..Gezin en gezag". 9.30 Vervolg co'icert. 10.15 Vaz Dias. 10.25 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14