Indrukken in Den Haag en Delft. DE BILT Btandetide Uoeteu DINSDAG 27 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Obbink, in den grafkelder neergedragen en in de vestibule geplaatst. Het stoffelijk overschot zou worden gevolgd door: H.M. de Koningin Z.D.H. de Vorst van Waldeck en Pyrmont, H.D.H. de Vorstin van Erbach-Schönberg. H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden. Daarop zou de toegang tot den Grafkeldc met een gordijn afgesloten worden. De Commissaris van den Koninklijken Grafkelder zou daarop aan den Minister van Justitie en diens secretaris-generaal, namens Hare Majesteit de Koningin verzoeken in den Grafkelder af te dalen, teneinde over te gaar tot het verzeegelen der kist in tegenwoordig heid van de in de vestibule aanwezigen. In den Grafkelder zou het Onze Vader worden gebeden, slechts aangehoord door de vier vorstelijke personen, die mede af zouden dalen. Tijdens den duur van deze plechtigheid in den Grafkelder zouden alle overige aanwe zigen voor zoover zij zich in de kerk bevin den, op hunne plaatsen blijven. Toen de kist in den grafkelder zou wor den gedragen, zou het orgel onder bazuinge schal het oude Wilhelmus spelen. Zoo wordt dus Koningin Emma ter kerke ingedragen met het „Mein Waldeck" en wordt Zij ter ruste gelegd onder de tonen van het Wilhelmus. Treffend beeld van Haar leven. Zij, van Weldeckschen bloede, nagestaard door een Nederlandsche natie als de hooge Vorstelijke Vrouwe, die Haar hart had verpand aan ons land en volk. Zoodra Prof. Obbink uit den Grafkelder komende weder zou verchijnen, zouden zich de Prins der Nederlanden, alsmede de in de kerk aanwezige Vorstin en Vorstinnen naar den uitgang met hun respectievelijk gevolg begeven en plaats nemen n hun auto's. De overige aanwezigen zouden op hun plaatsen blijven in de kerk en deze eerst ver laten nadat H.M. de Koningin vertrokken zou zijn vergezeld van de Vorstin van Erbach Schönberg. Prinses Juliana en den vorst van Waldeck Pyrmont, met hunne diensten. De belangstelling uit Amsterdam. Reeds heel n de vroegte maakten de Am sterdammers zich op om naar Den Haag le gaan. Aan het Centraal-Station was het he denmorgen vroeg drukker, dan anders. Extra- treinen namen de reizigers op. De laatste der twaalf extra-treinen waren echter slechts matog bezet. Langs de wegen in de richting van den Haarlemmermeerpolder en die van Haarlem kon men tal van auto's zich naar Den Haag zien begeven. In de ochtenduren kreeg men in de stad zelf de gedachte aan de rust, die er op Zondag is. Krans van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië. Onder de kransen, welke in de nieuwe Kerk geplaatst waren, was ook een met witte se ringen versierd, van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië. Na een nacht van lichte vorst, die landen en buitenwegen wit kleurde, ging de zon in stralende glanzen op. De weersomstandig heden, waaronder vandaag de uitvaartplech tigheden begonnen, waren daardoor zoo gunstig als men maar had kunnen hopen. Een egaal blauw uitspansel welfde zich over stad en land. Reeds waren gisteravond en in de nachte lijke uren velen er op uitgetrokken om een goede plaats te veroveren op de straten, tri bunes en huizen, waar straks de rouwstoet zal passeeren. Aan de stations brengen steeds nieuwe treinen tal van belangstellenden aan en naarmate de ochtenduren verstrijken, wordt het steeds voller en voller, zoodat er nog lang voor dat het plechtige oogenblik van het aanvaarden van den rouwtocht is aangebroken, er schier geen doorkomen meer aan is. Tegen kwart voor tien kwam de Koningin de Prins en Prinses Juliana zoomede onder scheidene vorstelijke personen per auto van het Koninklijk paleis in het Noordeinde naar het paleis van wijlen Koningin Emma ter bijwoning van den rouwdienst, die daar te uur uur begon. Langs den afgezetten weg rijden tal van auto's met burgerlijke en andere autoriteiten hoogwaardigheidsbekleeders en anderen naar Delft. Even 10 uur begaven zich de ministers daarheen. Vooral nabij het paleis van de ontslapen vorstin was het zeer druk, maar dank zij uitgebreide ordemaatregelen was voor de vorstelijke woning over een flinken afstand ruim baan gehouden voor meer dan 1000 officieren, burgemeesters en anderen, die daar als het ware een eerefront vorm den. Ongeveer 500 burgemeesters waren tegen woordig. Hieronder bevonden zich bijna alle burgemeester van de 47 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Ook in Delft heerscht een ontzaglijke drukte. Zelden, ja misschien nooit, zag de oude Prinsenstad zulk een overtalrijke me nigte binnen haar grenzen. AGENDA. He d e n: DINSDAG 27 MAART Geen publieke vermakelijkheden in ver band met de begrafenis van de Koningin- Moeder. WOENSDAG 28 MAART Statenzaal Prinsenhof: Raadsvergadering 1.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Voordracht avond Paul Huf. 8.15 uur. Palace: „Meisjes in nonnenkleed", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „La Maternelle" (De Bewaarschool) geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in Mata Hari. 2.30 en 8 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Stilte van rouw, liefde en sympathie. Tribunes overal. (Van onze speciale verslaggevers). Deze stralende lentedag is voor de resi dentie geworden een dag van rouw. Wij hebben de residentie gezien, wanneer zij in luister met de Koninklijke Familie haar hoogtijdagen vierde, wij hebben haar nu ook gezien, op dezen nationalen rouwdag. Door de soberheid was het in hooge mate treffend. Heel de stad ligt daar in stille rust, het ge wone leven van eiken dag staat zoo goed als geheel stil en toch zijn er duizenden en nog eens duizenden op de been, uit de residentie en uit geheel het land. Uit alle oorden zijn ze gekomen, velen hebben daar den geheelen nacht of een gedeelte van den nacht voor op geofferd, om toch maar een plaats te krijgen aan den weg, dien de Koninklijke rouwstoet gaat. En toch is het rustig en stil, niettegen staande de aanwezigheid van de duizenden en duizenden in de residentie. De stilte van den rouw.... De stilte van de liefde, van de sympathie. Geweldig plechtig was het oogen blik toen de kist werd uitgedragen. De treur muziek speelde plechtig, de eerewacht pre senteerde het geweer, zoo nu en dan knalde er een schot. Plechtige stilte rustte over den geheelen omtrek. Een schat van bloemen werd in den indrukwekkenden stoet meege dragen. Toen het stoffelijk overschot van de Ko ningin-Moeder werd uitgedragen verdween de Koninklijke standaard van het paleis. De beminde landsvrouwe woont er nu niet meer. Overal langs den weg naar Delft waren duizenden getuige van de uitvaart. Juist omdat het zoo zomer was, maakte de stoet zulk een indruk. Doch het diepst was de in druk van het moment toen het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder uit haar paleis werd uitgedragen om gebracht te worden naar de laatste rustplaats der Oran jes Delft. Een moment om nooit te vergeten! In Delft Hoog over de stad beieren de torenklokken en weergalmen de klanken door de lucht, die klaar is en licht op dezen moolen jongen len tedag. Van de hoogste transen wappert traag de vlag en de heldere kleuren teekenen zich :cherp af tegen den ijlen diepblauwen hemel. Maar een donkere, zwarte wimpel hangt aan de punt en de klokketonen dreunen plechtig en somber. Onafgebroken. Doods klokken. Want de Koningin-Moeder zal begraven worden. De dag is gekomen, waarop het Nederland sche volk een laatste openbaar getuigenis af legt van zijn groote liefde voor de Hooge Vrouwe, die straks zal rusten in de hoede van de Nieuwe Kerk, waarboven,klein in dé •teere lucht, vredig duiven fladderen, 27 Maart. Deze dag zal gegrift blijven in het hart der Nederlandsche natie als een dag van Natio nalen Rouw, een dag van verlies, waarvan de omvang nog nauwelijks te beseffen is. Het za" de laatste tocht zijn. die de Koningin-Moeder op Nederlandschen bodem maakt, den grond, die Haar zoo lief en dierbaar was geworden. De klokken beieren langzaam en zwaar en de sombere tonen trillen over de daken, door de nieuwe straten, boven de oude grachten en over de velen, die zich langs den weg ge schaard hebben, die den begrafenisstoet straks zal volgen. Duizenden en duizenden hebben zich in den vroegen morgen reeds ter zijde van dien weg opgesteld, In de stad, lr. de buitenwijken en verder naast den weg die naar Den Haag voert. Er zijn er, die vannacht al met dekens en kussens gewa pend een plek gezocht en gevonden hebben en den ganschen nacht ter plaatse hebben doorgebracht om in elk geval zeker te zijn van een gelegenheid om aan het stoffelijk overschot den allerlaatsten groet te kunnen brengen. Overal langs dien weg tot ver buiten de oude prinsenstad zijn tribunes opgericht, groote en stevig uitziende tribunes, maar ook kleine en zwakke, van witte of zwarte plan ken, in de weiden, achter hebben in den tuir aan den overkant van de grachten. Men heef: van elke plaats, hoe klein ook, gebruik ge maakt, om er, al zijn het ook slechts 2 of 3 stoelen neer te zetten. En het oog wordt tel kens getroffen door opschriften: Plaatsen te huur. Alle stoepen zijn in bezit genomen, ra men zijn uitgebroken en portieken volge bouwd. Planken zijn op schragen gelegd, balken op tonnen, tuinbanken rijen zich achter elkaar. Vrijwel elke etalage is leegge ruimd en in de plaats van wat er steeds in stond, zijn nu banken en tafels gekomen. Boven-voorkamers en balcons worden ver huurd. Men heeft er voor zorg gedragen, dn* aan den voorkant het ruwe hout. waar het althans niet zwart geverfd werd. behanger is met zwart rouwfloers. De lantarens langs den weg, dien de stoet volgt, branden en zijn omfloerst met dun crêpe. En de klokken beieren onafgebroken en brengen het volk te duidelijker het schrij nende besef bij, dat deze dag er een van zwaren rouw is. Voortdurend stroomen de belangstellenden toe: sinds half zeven dreunt er om de vijf minuten bijna een trein binnen en loost zijn passagiers, die van alle streken van het land tezamen komen naar die eene plaats, het kleine oude stadje, waar heel Nederland met diepen weemoed zijn aandacht op heeft gevestigd. Van 8 tot 9 hebben de klokken haar plech tige tonen laten hooren. Thans zwijgen ze. Tot ze straks misschien weer gaan luiden. Om de Markt zijn zwarte houten heggen geplaatst van de beide hoeken van de Nieuwe Kerk af tot het Raadhuis aan de overzijde toe. De ruimten daarachter zijn op dit oogen blik al bijna geheel gevuld met menschen Vrijwel huis aan huis hangen om de Markt heen de vlaggen halfstok, vrijwel iedereen draagt een oranjestrikje met rouwband en ondanks het klare en zonnige lenteweer ligt op alles een stempel van grooten weemoed en diepe melancholie. De kleine huizen rondom de Markt accen- tueeren de grootheid van den slanken, maar machtigen toren van de Nieuwe Kerk, het Monument van het Oranjehuis, die als een trouwe wachter eeuwen reeds op deze plaats stond. Onwrikbaar. Voor den Ingang van de Nieuwe Kerk, waarboven een enorme paarse krans met afhangende grijze linten is bevestigd, staan vele rijen belangstellenden. Zij worden op een afstand gehouden door touwen, die door padvinders worden gespannen. De burge meester van Delft Mr. G. van Baren, staat in ambtsgewaad aan den toegang en ont vangt hen, die in de kerk de plechtigheid zullen bijwonen. De afzetting van de Markt. Om tien uur wordt het middengedeelte van de Markt ontruimd. Bereden politie en motorbrigade onder leiding van commissaris Van der Zee hebben in een kort oogenblik de Markt vrijgemaakt in afwachting van de komst der bezoekers van de kerk. die in den loop van den morgen in onafgebroken stroom per auto aankomen. De ruimte tusschen Nieuwe Kerk en Raad huis. waarvan de zware pilaren onder het bordes met zwart en wit rouwfloers zijn be kleed. geflankeerd door eenige palmen, is thans geheel leeg. Maar buiten het afgezette terrein is de belangstelling aangegroeid tot enorme af metingen. De menschen hebben zich tot boven op de daken gewaagd. Voor alle ramen vertoonen zich personen, zelfs de dakven sters zijn in bezit genomen en nog steeds is de toeloop groot en wast het aantal belang stellenden aan De ministers zijn ondertusschen in het raadhuis aangekomen en begeven zich eenige minuten voor twaalf te voet dwars over de Markt naar de Kerk. Ook het corps diploma tique in uniform van veelkleurige verschei denheid heeft de plaatsen in de Nieuwe Kerk reeds bezet. Dan komen de troepen die voor de afzet tingen zoowel binnen als buiten de kerk zul len zorg dragen. Nauwelijks heeft de voor hoede van den Ouden Langendijk komende, links achter de kerk vandaan de Markt be treden, of het slaat twaalf uur en meteen beginnen de klokken aan beide zijden van de Markt van het raadhuis en van de Nieu we Kerk te beieren. Het is een oogenblik van groote indrukwekkendheid als er onder het gedreun der regelmatig hernieuwde schoten en het droefgeestig gelui der torenklokken de mariniers en adelborsten, de cadetten en de leerlingen van de scholen voor verlof officieren stram de markt over marcheeren en de hun toebedeelde plaatsen voor'de af zetting innemen. Even voor elf kondigden kanonschoten aan dat de stoet het paleis in Den Haag heeft verlaten. Elke minuut dreunt er een schot van de schietbanen en sterft dan met eenige echo's, rommelend tegen de huizen weg. tel kens de vogels opschrikkend. Een radiotoestel in een der woningen b/engtt heel zacht Ases Tod naar buiten, zacht en plechtig. Dan kinkt een oogenblik later de stem van den ooggetuige die het vertrek uit Den Haag uit zendt. Langs den weg in Delft erCeven daarbuiten hebben zich in den loop van den morgen vele en verscheidene deputaties opgesteld met om floerst vaandel. Op de straten wordt voort durend zand gestrooid om straks eventueel uitglijden van de paarden tegen te gaan. Op verschillende punten in de stad zijn posten van het Roode Kruis en Eerste Hulp bij Onge lukken ingericht, en in de grachten liggen hier en daar booten van de reddingsbrigade, want tot vlak aan den waterkant hebben de toeschouwers zich opgesteld. Langzamerhand is de menigte uitgedeid tot een compacte massa en er zijn maar weinig plaatsen meer, waar iemand staan of zitten kan, die niet zijn ingenomen. En als dan om klokslag half één deze voor bereidingen zijn voltooid dan zwijgen de klok ken weer, nog even na-beierend en de Markt ligt daar als een langwerpig leeg veld. om zoomd door een kader van militairen die in aaneengesloten rij van een man dik. de om lijsting daarvan vormen met daarachter tot aan de huizen toe de belangstellenden. Midden op het vlakke middengedeelte staat het standbeeld van Hugo Grotius. Een breede witte baan van zand schuin over de Markt wijst aan, langs welke route de stoet straks de Nieuwe Kerk zal bereiken, welker toren recht naar den hemel strekt, hoog uitste kende boven de veel lagere omgeving, en in zijn afgezonderdheid scherp uitkomende te- een het verre, en wazige blauw. Domineerend en als wars van het aardsche. En midden op het plein ongetoord na een paar voor hen onbegrijpelijk onrustige da gen, zitten vele blauw-grijze duiven. Aankomst van de Koningin. De minuten verstrijken, en iedereen is in kalme afwachting. Om kwart over een komt er plotseling beweging en de menigte be gint zich te roeren. De motorbrigade rijdt over de Markt de afzetting neemt de houding aan en presenteert het geweer en langzaam rijden de auto's met de vorstelijke personen de Markt op. Als de Koningin zwaar gesluierd uitstapt, speelt de kapel der mariniers recht voor den ingang opgesteld langzaam het plechtige Wilhelmus. De Koningin begeeft zich ge volgd door prinses Juliana onmiddellijk naar binnen. En op dat oogenblik kondigt het lui den van de Bourdonklokken het tijdstip aan dat de begrafenisstoet de grens van de ge meente Delft heeft bereikt. Vertrek van het Paleis. Toen de lijkwagen het Paleis verliet, werd de standaardvlag op het Paleis neergehaald. Gelijk gemeld waren op het lijkkleed ge plaatst de kroon en de ordeteekenen van de Koningin-Moeder. Verder was het lijkkleed onttrokken aan het oog door kransen, ter wijl aan de achterzijde van de koets een krans was gehecht met linten in de Belgische kleuren, vermeldende de namen van Leopold III en Astrid. Inmiddels is een begin gemaakt met het lossen der minuutschoten. welke zullen weer klinken, totdat de stoet bij de Nieuwe Kerk in Delft zal zijn aangekomen. Te Delft. Uit Delft wordt om 12 uur gemeld: Van half elf af vulde de Markt, het. groote plein voor de kerk en de verdere pleinen, welke de Nieuwe Kerk omgeven, zich geleide lijk met de autoriteiten, die den dienst in de kerk zullen bijwonen. Langs de verschil lende achter-ingangen van het kerkgebouw werden de diplomaten, ministers, staatsraden en verdere militaire en burgerlijke autoritei ten naar de voor hen bestemde plaatsen ge leid. Aan de ingangen der kerk werden de aan wezigen ontvangen door waarnemaene cere moniemeesters. waarvoor enkele hoofdamb tenaren en attachè's van het departement van Buitenlandsche Zaken fungeerden. In de kerk was het ijizig kovd, zoodat de meeste autoriteiten er de voorkeur aan gaven zoolang de regeling dit toeliet, buiten te blij ven, waar de temperatuur door de voorjaars zon vrij wat aangenamer was. De Nieuwe Kerk wacht. Waar voor kort het lied van den arbeid klonk heerschf nu het zwart van de rouw. (Van een onzer redacteuren). De Nieuwe Kerk wacht. De Nieuwe Kerk. waarvan het transept in drukwekkend in zijn immense hoogte zich boven den grafkelder van Oranje koepelt, wacht. In onberoerde berusting staat' ze daar, aan den Noord-Oost kant van de Markt, zooals ze daar al eeuwen stond, wach tend en ontvangend in de sereene rust van haar schoot. Ontvangend. In den grafkelder rusten vele vorstelijke personen, van den grooten Willem de Zwijger als eerste in 1584 tot den laatsten Koning, die Nederland gehad heeft, koning Willem Hl in 1890 toe. Wachtend. Want over enkele uren zal het stoffelijk overschot van Haar. die als nauwe lijks twintigjarige Haar rustig vorstendom verliet om zich geheel te wijden aan Haar nieuwe volk, worden bijgezet bij hen die een zoo onverbrekelijken band tusschen Oranje en Nederland gevestigd hebben in den loop van drie en een halve eeuw. van 1584 tot 1934. De Nieuwe Kerk wacht. De groote zerk die vele jaren den toegang tot den grafkelder heeft afgesloten, is weggenomen en heeft de trap vrijgemaakt, waarlangs straks de kist wordt gedragen, die het omhulsel van de zoo geliefde Vorstinne bevat. Boven den ingang hangt een breede rouw floers. In de kerk, waarin tot voor enkele dagen nog het daverende lied van den arbeid klonk, waar hooge steigers stonden en de hoognoodige reparaties werden verricht, in die Kerk is een tunnel gemaakt van wit en grijs-groen, aan weerszijden behangen met tallooze kransen: lelies, tulpen, orchideeën, seringen. Het is een tunnel van imponeeren- de schoonheid, indrukwekkend door haar eenvoud. Palmen en groen aan den ingang, kransen langs de kanten op den grond tus schen de groene pilaren, Curacao, Dene marken, Duitschland oen hoog. daartus- schen weer, telkens drie brandende kaarsen en paarse kransen met afhangende linten. De lange tunnel, waarvan de witte zolde ring stervormig is bespannen, wordt afge sloten door dubbele deuren met een wacht van soldaten. Daarachter bevindt zich de plaatsen voor hen. die den dienst in de kerk bijwonen. Links de groene stoelen met een vergulden leeuw voor de vorstelijke per sonen, Koningin Wilhelmina en den vorst van Waldeck Pyrmont met gevolg, rechts de kansel voor den hofprediker, prof. Obbink. In de ruimte daartusschen zal de kist een wijle worden opgebaard. In het verlengde van dien tunnel, onder den hoogen koepel, gaapt de opening van den grafkelder, beneden afgeschoten met een grijs gordijn. Aan de machtige zuilen, die de hooge bogen torsen, zijn enkele paarse en witte tulpen met grijze linten gehangen Een voudig. maar uitzonderlijk indrukwekkend. En daarachter verheft zich de tombe van Willem de Zwijger Op de Markt staat de Nieuwe Kerk en de hooge spitse toren rijst rustig ten hemel, de Markt beheerschend, heel Delft beheerschend, de toren, die den grafkeler van Oranje aan wijst tot ver in de omgeving. Tot over heel Nederland. De Nieuwe Kerk wacht INDIë GEDENKT DE KONINGIN MOEDER. DE GOUVERNEUR-GENERAAL HOUDT EEN RADIO-REDE. BATAVIA, 27 Maart (Aneta). Palem, Arons kelken en de rouwversiering, aangebracht in het schip van de Oude Portugeesche Buiten kerk, in de Benedenstad van Batavia, waar heden een plechtige dienst gehouden werd. symboliseerden den rouw ln de Ned.-Indische Archipel, waar in alle protestantse he kerken hedenmorgen rouwdiensten gehouden wer den, om het leven, de moeilijkheden en de dienende liefde van wijlen Koningin Emma te herdenken. De dienst In de Buitenkerk werd bijge woond door den Gouverneur-Generaal met gevolg, het Consulaire corps, de Raad van Ned.-Indië, de Volksraad, de hoofden der De partementen, hoofdambtenaren, autoriteiter. van het militair en burgerlijk bestuur en lei dende personen uit scheepvaartkringen, het bankwezen, den handel en de industrie. Ook van de zijde der burgerij werd een ongeëvenaarde belangstelling aan den dag gelegd. BATAVLA, 27 Maart (Aneta). Hedenmiddag te 6 uur 10 vangt te Buitenzorg een serie aan van 33 minuutschoten. welke ter gelegenheid van den uitvaart van H.M. de Koningin- Moeder worden afgevuurd in tegenwoordig heid van den Gouverneur-Generaal, den ge heelen Raad van Ned.-Indië. de hoofden van Departementen var. Algemeen Bestuur, den Commandant van de Zeemacht, den Com mandant van het leger, met de Chefs van den Staf. de Procureur-Generaal, de Presi dent van het Hof, den Gouverneur van West- Java, en plaatselijke autoriteiten in groot ambtsoostuum. Te 6 uur 42 wordt de radio tijdelijk ter be schikking gesteld van den Gouverneur-Ge neraal, die gedurende een vijftal minuten zal toespreken, waarna de radio weder de Hol- landsche uitzending zal vervolgen. Eveneens worden saluutschoten afgevuurd ln andere garnizoensplaatsen, waar speciaal ceremo nieel wordt in acht genomen. BATAVIA. 27 Maart (Aneta). Hedenmiddag om 6 uur 42 Java-tijd zal de Gouverneur- Generaal ter gelegenheid van de begrafenis van HM. de Koningin-Moeder een radiorede voering houden waartoe alle zenders in Ned.- Indië worden ingeschakeld. Deze redevoering zal 5 minuten duren. meldt: Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 749.1 mM. te Vestmanoer. en voorspelt: Meest zwakke winden uit Oostelijke rich tingen. Helder tot half bewolkt. Droog weer. Lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland ZONNIG WEER. De gisteren vermelde secundaire over de Brltsche eilanden en over de Oostezee heeft de barometer steeds doen dalen maar het hooge drukgebied uit het Westen breidt zich verder over de Britsche eilanden en de Noord zee uit. terwijl de depressie over de Middel- landsche Zee gisteren iets toenam, zoodat aanvankelijk voortduring van de Oostelijke winden te wachten is. Een snelle opklaring bracht lichte vorst in onze omgeving. In Scandinavië nam de vorst af. op IJsland toe. Een vrij diepe nieuwe de pressie doet op IJsland de barometer snel dalen: waarschijnlijk trekt deze in Noord- Oostelijke richting. Behalve in Noord-Noor- wegen en het Zuiden van IJsland is de wind overal zwak tot matig, maar op den oceaan waait een stormachtige Zuid-Westelijke wind door Noord-West gevolgd. Er viel nergens meer dan matige regen. Barometer Stand van heden 767 m.M. Vorige stand 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN. Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059 direct verholpen met DR. SCHOLL'S BADZOUT 40 cent per pak. Inrichting voor elecfrisch PEDICUREN en VOETMASSAGE HliiZSNG'S SCHOENENMAGAZIJN CR00TE HOUTSTRAAT 42-44 (Adv. Ingez. Med.) DE LOONSVERLAGING BIJ DE BAKKERIJ-COÖPERATIES. DE UITSPRAAK VAN HET SCHEIDS GERECHT. Naar wij vernemen heeft het scheidsge recht uitspraak gedaan inzake de loonsverla ging bij de coöperaties „De Eendracht" en „Vooruitgang". De loonsverlaging over Maart gaat niet door. Over die maand wordt nog f 34.50 per week uitbetaald. Over April zal dan vervolgens het loon bedragen f 33,75 en over Mei f 33. Op dit grondioon wordt verder doorgewerkt. „VORSTELIJKE EMIGRANTEN". Aangemoedigd door het groote succes bij de eerste voorstellingen zal de tooneelgroep „Het Masker" (Artistieke leiding; Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi) een 4e voorstelling in den Stadsschouwburg te Haarlem geven van „Vorstelijke Emigranten" op Zaterdag 31 Maart. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. De dienst cp Witte Donderdag. 29 Maart, in de St Raoha%kerk. Pooellaan Kinheim- park te Bloemendaal. zal om 8 30 v.m. en niet zooals abusievelijk opgegeven is. om 10.30 v.m. beginnen. HARMONIE „VOORWAARTS" HAARLEM Bovengenoemd korps, onder leiding van den heer Jan Post. zal deelnemen aan het con cours uitgeschreven door de Muz. Ver „St. Michael" te Heemstede en wel in de 2e Af- deeling. Door „Voorwaarts" wordt op Zondag 15 Juli een boottocht georganiseerd. HUISHOUDELIJKE VERGADERING V.A.R.A. De afdeeling Haarlem van de V.A.R.A. houdt heden Dinsdagavond in het gebouw van den Protestantenbond een buitengewone huishoudelijke vergadering met als eenig agendapunt: „Bespreking ontslag Zwert- broek". Nader vernemen wij. dat de heer G. J. Zwertbroek het voornemen heeft deze verga dering bij te wonen. Bij informatie bil het be stuur vernamen wij. dat dit tegen zijn toela ting en een uiteenzetting van zijn standpunt geen bezwaren heeft. PERSONALIA Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer P. S. van der Lely te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3