9 cent per rol PRIJSVERLAGING VERKADE's HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. EEN EERESCHULD. groote ronde beschuit VERKADE's BESCHUIT WOENSDAG 28 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ST. ELISABETHS GASTHUIS. JAARVERSLAG OVER 1933. Verschenen is het jaarverslag over 1933 van den toestand van het St. Elis.-tbeths Gasthuis. Hieraan ontdeenen we het volgende: In 1933 bedroeg het aantal verpleegden 2228, n.l. 597 mann., 1028 vrouw, en 603 kinderen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 60.353. Op de afdeeling voor besmettelijke ziekten werden verpleegd 144 patiënten. Op de heelkundige afdeeling werden in 1933 in totaal verpleegd 772 patiënten; op de Gynaecologisch-Obstetrische afdeeling 257 Gynacologische patiënten en 154 kraamvrou wen; op de kinderafdeeling 208 patiënten. Aan besmettelijke ziekten leden: Mazelen 0, Kinkhoest 5. Waterpokken 1, Roodvonk 4, Erysipelas 2. Meningitis eer. spin. 2, Tubercu lose 12, Poliomyelitis 1, Lues 2, Encephalitis 4, Polyazthritis rheumuatica acuta 3. Het aan tal verpleegdagen In 1933 bedroeg 8005. In de Diphtheriebarak waren in 1933 totaal 89 patiënten; in de Isoleer-afdeeling 65. In 1933 werden in 't Laboratorium verricht: Chemisch physiologisch en bacteriologisch onderzoek totaal 16.410 en Morphologisch bloedonderzoek 1481. In 1933 werden meer Röntgenonderzoekin- gen verricht dan in het voorgaande jaar, in totaal werden 4241 (3976) foto's gemaakt. Het aantal Röntgenbehandelingen bedroeg 1379 (1127). In de afdeeling van Physische Therapie en Orthopaedie bleven op 1 Januari 1933 nog in behandeling 129 patiënten. In 1933 kwamen in behandeling 533 patiën ten ,en wel 81 voor hoogtezonbehandeling, 207 voor diahtermie-, 218 voor massage- en 147 voor Zanderbehandeling, benevens 10 patiën ten voor 4-cellenbad en 2 voor bergonierbe- handeling De Polikliniek voor interne ziekten werd bezocht door nieuwe patiënten waarvan 27 mannen, 36 vrouwen en 4 kinderen. Er werd 407 consulten verstrekt; 210 aan mannen. 189 aan vrouwen en 8 aan kinderen. De Heelkundige Polikliniek werd bezocht door 615 nieuwe patiënten; 262 mannen, 218 vrouwen en 135 kinderen. Er werden 1978 consulten verstrekt; 905 aan mannen, 682 aan vrouwen en 391 aan kindere. De Algemeene Polikliniek werd bezocht door 687 nieuwe patiënten; 440 mannen, 129 vrouwen en 118 kinderen. Er werden 3907 consulten verstrekt; 2490 aan mannen, 815 aan vrouwen en 602 aan kinderen. Onder de ingeschreven patiënten van de Polikliniek waren er afkomstig uit: Heem stede 25 (14). Zandvoort 5 (3). Haarlemmer meer 36 (54), Velsen, Velseroord en IJmuiden 3 (5), Bloemendaal 32 (28), Haarlemmerliede 3 (2). Bennebroek 4(3), Hillegom 4 (1), As sendelft 0 (2). Amsterdam 6 (5). Beverwijk 1 (2). Den Haag 1 (1), Alkmaar 0 (1), Hilver sum 0 (1>. Oude Tonge 0 (1), Uitgeest 1, Hardinxveld 1. Voorhout 1 en Oss (N.-Br.) 1. Op de Polikliniek voor Gynaecologie wer den 435 nieuwe patiënten ingeschreven; 431 vrouwen en 4 kinderen en 3716 consulten ver strekt; 3668 vrouwen en 48 kinderen. De Kraamvrouwen Polikliniek werd door 144 aanstaande moeders bezocht. Er werden 727 consulten verstrekt. De Polikliniek voor Kinderziekten werd be zocht door 202 nieuwe kinderen. De Orthopaedische Polikliniek werd in 1932 bezocht door 682 nieuwe patiënten; 224 man nen; 313 vrouwen en 145 kinderen. Bovendien werden behandeld op de Poli kliniek voor Huid- en Geslachtziekten 253 patiënten, Maag- en Ingewandziekten 134, Neurologie 43. Oor-, Neus- en Keelziekten 272. Oogziekten 199. Hartziekten 2, Tandheel- kunden 0 patiënten. In 1933 waren 60 verpleegsters korter of langer tijd ziek met 1046 ziektedagen, waar van 48 met 666 verpleegdagen op de zieken kamer. Onder leiding van den Adjunct-Directrice waren in het Gasthuis werkzaam op 31 Dec. 1933: 109 verpleegsters, n.l. 3 Hoofdverpleeg sters, 11 eerste verpleegsters, 30 gediplomeer de vemleegsters en 65 leerling-verpleegsters Bovendien 4 assistenten voor ae huishouding. Aan de arbeidstherapie, vooral voor die pa- tienten. die door een langdurig verblijf de moeilijkheden eener ziekteperiode zwaar ge voelen, werd ook dit jaar de aandacht ge schonken. Dank zij de goede zorgen van mevr. Ozm- gavan Dusseldorp werden vele patiënten in staat gesteld, diverse artikelen te vervaar digen. Zoo helpt ook deze nuttige bezigheid FEUILLETON vele leiders de moeilijkheden, die het krank - bed met zich brengt, door te komen. De zuster voor maatschappelijke zorg voor zieken, Zuster P. L. Schouten, had ook in 1933 weer een dankbaar werk te vervullen, hierin bijgestaan door Mej. E. H. Zweerts de Jong. Voor deze gevallen werd uitgegeven f 19162.31. De winst- en verliesrekening over 1933 sluit met een eindcijfer van f 145.048.26 en de balans per 31 December 1933: f 2.447.381.55. ENGLISH ASSOCIATION. HOE ANDERE VOLKEN DE ENGELSCHEN ZIEN. ETHEL M. DELL. Vertaling van J. G. H. v. d. BOVENKAMP Jr. 1) HOOFDSTUK I. Hope en de Wonderdokter. Zij woonden in de half vergane, vuil witte bungalow aan het einde van de vallei, Hope en de Wonderdokter. De bungalow stond op een verwaarloosd erf, dat eens, heel lang geleden, een klein aardsch paradijs geweest was, toen een jong officier van het Regiment der Sikhs, destijds gestationneerd in Ghantala, het huis betrok ken had en er een gezellig huis van had ge maakt voor zijn jonge Engelsche bruid. Dat was geweest in de dagen voor de groote overstrooming; daarna was dat huis nooit weer bewoond geweest. De inlanders uit de vallei herinnerden zich nog vol afgrijzen dien vreeselijken nacht, dat de moesson in groote, vernietigende water golven was komen aanstormen op de bergen en hoe de jonge bruid, te bang om alleen te blijven in dat eenzame, afgelegen huis, op een oogenblik, dat de storm op zijn hevigst was. naar buiten was gesneld om haar echt genoot te gaan halen, die dienst deed in een der troepkampementen. Zij was verdronken in een diepbruinen, ziedenden, kokenden stroom water, die zich donderend voortspoedde over een bedding, Voor een niet zeer groot aantal leden van de afd. Haarlem der English Assosiation hield Dinsdagavond Mr. Arthur Reade in een der bovenzalen van De Kroon een causerie over het onderwerp: „Foreign Views of English People". De voorzitter, dr. C. B. A. Proper, vestigde er in zijn inleidend woord de aandacht op, dat uit het houden van de lezing juist op dezen avond niet de conclusie mocht getrok ken worden, dat de English Association tekort schoot in eerbied voor de nagedachtenis van de Koningin-Moeder, maar het was onmo gelijk geweest een anderen datum voor de lezing vast te stellen en bovendien ma; wat de Association zijn leden biedt toch niet tot de „publieke vermakelijkheden" worden ge rekend. De heer Reade begon zijn causerie met te zeggen dat de vreemdeling, die Engeland bezocht, daar vele dingen anders vindt dan in de andere landen van Eropa; het rijver- keer houdt links, dames wachten niet tot zij gegroet worden, maar groeten éérst. En zoo zijn er nog vele andere dingen. Verschillende buitenlanders hebben ge waagd van de gereserveerdheid der Engel- schen en die toegeschreven aan hun „shyness". Iedere Engelschman is eigenlijk, zooals zijn land, een „eiland". Hij is ook zeer indivi dualistisch en wenscht zijn eigen leven te leiden; voorts toont hij *n afkeer van staats bemoeiing. Zijn zelftucht is groot: geen ordelijker „crowd" dan een Engelsche! Na de pauze beschouwde de inleider de psychologische zijde van de zaak, waarover ook vele buitenlandsche schrijvers het hunne hebben gezegd. De opvoeding, zoo schreef er een. is er in Engeland op gericht, den wil te stalen, ten koste van het gevoel en het verstand. Maar alle critici zijn het er over eens, dat gebrek aan gevoel den Engelschman zeer zeker niet mag worden verweten. Zelfs is passie een van de grondtrekken van zijn karakter, maar zij gaat gepaard aan een geweldige zelfbe- heersching. Het Britsche .intellectueele. leven wordt In het buitenland, vooral in Duitschland, niet hoog aangeslagen. Een f-eit is het dat de Brit zijn vrijen tijd hoofdzakelijk met sport m allerlei vorm vult. Dikwijls Is den Engelschen verweten, dat er vaak geen overeenkomst bestaat tusschen hun woorden en hun daden, vandaar de be naming .Perfidious Albion'. Men kan echter beter oordeelen naar daden dan naar woor den en men zie dan eens wat de Engelsch man doet in dagen van een individueele of een nationale crisis. Een Italiaansch criticus heeft gezegd, dat de Engelschen aan 't veranderen zijn. Ver schillende omstandigheden maken dat Enge land niet meer de uitsluitend-insulaire po sitie van vroeger inneemt. De positie der vrouw is gewijzigd en langzamerhand dringt ook de invloed door der talrijke Engelsch- sprekenden buiten Engeland (Amerika). Spr. besloot met als zijn meening uit te spreken dat elk land zijn eigenaardigheden maar liever moet trachten te behouden: wat zou het vervelend zijn in een Europa, waar van alle landen als 't ware naar hetzelfde model zouden zijn gesneden! De voorzitter dankte den heer Reade met een waardeerend woord. Op Donderdag 29 Maart wordt de door geheel Nederland tot den verlaagden prijs van door ons verkrijgbaar gesteld. Uw winkelier is - krachtens een heden door ons aan hem verzonden circulaire in staat, U rollen be schuit waarop nog het 10 ets. zegel voorkomt, tot den verlaagden prijs van 9 cent te leveren. Stelt U zich niet langer met min of meer onbekende merken tevre den; eischt kwaliteit en voedzaam heid en vraagt aan Uw leverancier uitdrukkelijk de van ouds bekende prima Zaansche ZAANDAM - VERKADE's FABRIEKEN N.V. (Adv. Pngez. Med.) JEUGDIGE WERKLOOZEN. GEMEENTELIJKE ONTWIKKELINGS CURSUSSEN. Men schrijft ons: In overleg met leeraren en cursisten meent de leiding er in geslaagd te zijn, voor de jeüg dige werkloozen niet alleen een geheel nieuw, doch tevens een aantrekkelijk cursus-pro gramma te kunnen bieden voor de a.s. zo mermaanden. De lessen zullen 's morgens worden onder broken door een kleine pauze, waarin zoo mogelijk geregeld een kop koffie zal worden geserveerd, terwijl de middaglessen zullen worden gevolgd door gelegenheid tot scha ken, dammen, conversatie, of het inzien van een of ander tijdschrift. Daar momenteel drie lokalen beschikbaar zijn, kunnen voorloopig drie groepen worden ingedeeld. De lessen van twee dezer groepen hebben een algemeen vormende waarde, ter wijl de lessen voor de derde groep meer be doeld zijn voor hen, die langer hebben school gegaan en b.v. een kantoorbetrekking wen- schen. Het werkrooster van de beide eerste groe pen omvat de vakken: handenarbeid, rekenen briefschr., Ned. taal, handverbeteren, hygiëne E. H. B. O-, staatsinrichting, krantennieuws, eenvoudige administratie, Esperanto, letter kunde, turnen, met keuze van de vakken En- gelsch of Duitsch. Totaal 19 uur per week. Op het werkschema voor de derde groep zijn vermeld: Nederlandsche, Engelsche en Duitsche handelscorrespondentie, boekhou den, stenografie, staatswetenschappen, hy giëne en turnen tot een totaal van 15 les uren per week. Naar behoeften kunnen nog eenige vakken worden bijgevoegd. Daarenboven zal iedere cursist in de gele genheid worden gesteld tot het kunnen vol gen van een cursus in: Theorie muziekleer, E. H. B. O. oefencursus, of natuurstudie; ook kan hij deelnemen aan een cursus automon- 'tage, een schoolcursus Esperanto. Voor liefhebbers zal verder de gelegenheid worden opengesteld om voordrachten over muziek en muziekgeschiedenis met illustratie bij te wonen. Voor metaal- en houtbewerkers zijn cur sussen ingesteld voor lijn- en vakteekenen. Ook beginners kunnen hieraan deelnemen- Bij voldoend blijvende deelneming zullen alle cursussen drie maanden duren. Aan de gevoelde behoefte tot het maken van excursies zal meer aandacht worden ge schonken. Het succes van de reeds plaats gehad hebbende bezoeken aan de tentoon stelling in het R. A. I. gebouw, het Hoogoven- bedrijf, de Gasfabriek, en het Teylermuseum doen hiervan niets dan goeds voorspellen. Aanmeldingen of inlichtingen iederen werkdag van 9 tot 12 en van 2 tot 4, school Leidscheplein 36 rood. TENTOONSTELLING „KUNST ZIJ ONS DOEL". Bovengenoemd Teekencollege houdt van 31 Maart tot en met 15 April een tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen, teekeningen en grafisch werk in het Frans Halsmuseum. De opening heeft plaats Zaterdag 31 Maart, des namiddags drie uur. die eenige uren geleden uit niets anders had bestaan dan uit goudgele zandkorrels En van dien tijd af was de bungalow verlaten ge weest, werd het huis door iedereen ontweken, was het een behekst huis, een plaats van samenkomst van booze geesten En zoo bleef het eenzame huis daar staan op zijn verwaarloosde erf, jaar na jaar, ten prooi aan weer en wind, aan wormen, die zich een weg vraten door het wrakke hout en het geheele gebouw ondermijnden. Geen inlander was er te vinden in die streek, die het huis uit eigen vrije verkiezing zou na deren, en geen Europeaan was er, die zulk een woning wenschte. Want ver, heel ver stond het verwijderd van de kampementen, en dichter bij het kleine, sinistere dorp der inboorlingen, dan welk ander Europeesch huis dan ook. terwijl het ontegenzeggelijk gelegen was in het heetste, dorste, meest afschrikwekkende ge deelte van die brandend heete, huivering wekkende vallei. Misschien had de trieste indruk, dien de bungalow maakte, ook wel "het zijne er toe bijgedragen, om bewoners op een afstand te houden, want het grensstation Ghantala was een vroolijk, licht, frisch stadje en de inwo ners gaven de voorkeur aan vroolïjke, fleu- riee huizen. Maar, wat dan ook de reden was, het is een feit, dat die bungalow langer dan twaalf jaar leeg stond, ten prooi aan zon en regen. En toen waren Hope en de Wonderdokter gekomen. Hope was een slank, jong Engelsch meisje, met donkerbruin haar en helderblauwe oogen, dat meer van paardrijden hield dan van iets anders ter wereld. Haar tweelingbroer, Ronald Carteret, was de jongste luitenant van zijn bataljon en terwille van hem had zij den Wonderdokter ervan weten te overtuigen, dat de Ghantala Vallei een ideaal plekje was om in te wonen. De Wonderdokter was hun oom en eenige bloedverwant, een oude man, voor wien In- die een land was van eeuwigdurende verruk king, iets, waarvan hij nooit genoeg zou kun nen krijgen, dat altijd weer nieuw was. Hij was bezig aan een boek over Indische Mythologie en soms kwam het voor, dat hij dagenlang wegbleef, diep de gevaarlijke bin nenlanden indrong om stof voor zijn boek te verzamelen. Maar zijn afwezigheid was van heel wei nig invloed op Hope. Haar broer woonde immers bij haar in de bungalow en de menschen uit Ghantala wa ren allen erg vriendelijk en voorkomend voor haar. De inboorlingen, die altijd nog vervuld schenen van een eigenaardig soort ontzag voor de witte bungalow, hadden hun vrees voor het eenzame huis nu toth eenigszins verloren. Zij waren van meening, dat de Wonder dokter, zooals zij den kleinen, donkeren man noemden, machten in zich had. en die mach ten ook met succes had aangewend, om de booze geesten op een veiligen afstand te hou den. Het was algemeen bekend, dat de man voortdurend in verbinding stond met inland- sche priesters en wonderdokters, van wie hij heel belangrijke gegevens kreeg voor zijn boek. Bovendien bleef de Miss Sahib, die al tijd op de bungalow was, totaal ongedeerd en dat was dan toch wel een duidelijk bewijs dat zij niets meer te duchten hadden van de booze geesten. Nadat Hope een paar maanden in die een zaamheid had doorgebracht, knipte zij hein- haar af en droeg het daarna kort en gekruld En ook dat scheen den inboorlingen een prachtig middel toe, om de booze geesten or een afstand te houden. En eindelijk waren allen het er over eens, dat de booze geesten zoo al niet heelemaal uitgedreven, dan toe1, in ieder, geval voorloopig de wijk hadden moeten nemen naar duisterder oorder, waar geen helderoogige Engelsche schoone hun rust zou komen verstoren. (Adv. Ingez. MecL) En Hope ging van het huis houden. Zij had altijd buitengewoon sterke zenu wen gehad, zoodat de eenzaamheid op haar geen invloed had en de gedachte, zich voortdurend dienstig te kunnen maken aan haar broer, dien zij verafgoodde, was iets, dat alle andere gedachten aan vrees en een zaamheid geheel verdreef. De vrouw van den kolonel, op wie het meisje onmiddellijk bij haar aankomst een heel gunstigen indruk had gemaakt, was van het eerste oogenblik af heel vriendelijk voor haar en het was dan ook onder bescherming van deze Mrs Latimir, dat Hope genoot van alle genoegens, die het kleine Ghantala zijn inwoners kon bieden. En pas, toen Mrs. Latimer ziek werd en op voorschrift van den dokter onmiddellijk overgebracht moest worden naar een fris- sche bergstreek, toen pas, na acht maanden van bijna volmaakt geluk gekend te hebben ging Hope inzien, dat haar leven voortaan heel erg eenzaam zou zijn en dat dit, onder zekere omstandigheden, wel eens iets zou kunnen worden, waarover zij spijt zou gaar voelen. HOOFDSTUK. II De Bezoeker. Het was op een smoorheeten Zondagavond, dat die gedachten eigenlijk voor het eerst vasten vorm aannamen in het brein van Hope. Haar oom was weer de binnenlanden in gedrongen, op jacht naar gegevens voor zijn boek. Haar broer was in het kampement en zij was heelemaal alleen in huis, op de ayah na en de punkah coo lie, die in een hoekje van de breede veranda lagen te sluimeren. Bezoek had zij in het geheel niet verwacht. Haar woning lag zoo afgelegen, dat het als een ware heldendaad beschouwd moest wor den, om den langen weg van de stad op zoo n smoorheeten avond af te leggen. GOUDEN JUBILEUM JHR. DR. M. F. VAN LENNEP. Jhr. dr. M. F. van Lennep, vroeger predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, die Vrijdag 30 Maart den dag herdenkt, waar op hij 50 jaar geleden zijn intrede deed als predikant te Hoenderloo, verzoekt ons mede te deelen, dat hij Vrijdag niet in zijn woon huis aan de Haemstedelaan in Aerdenhout te bereiken is. daar hij zich voor drie weken op reis begeeft. LETTEREN EN KUNST HET TO ON EEL. „HERMAN HEIJERMANS." DE KROECZANCERES. Doordat de burgemeester de opvoering van het anti-militairistische stuk Het Zesde Gebod van Otto Zeegers had verboden, moest de arbeiders tooneelvereeniging Her man Heijermans plotseling verandering brengen in haar programma en heeft zij het gezelschap van Co van Sprinkhuyzen geëngageerd om voor haar leden het be kende oude drama De Kroegzangeres op te voeren. En zoo zaten wij dus Maandagavond in plaats van in moderne loopgraven, onder den brug van de Seine, waar de aartsschelm Pierre de arme Jeanne het water in dreef. Het heeft voor tooneelliefhebbers zijn eigenaardige bekoring nog eens zoo'n oud met drakenbloed geschreven en in zilte tranen geplengd melo-drama als deze Kroeg zangeres te zien opvoeren. Alle ingrediënten van het „soort" zijn aanwezig: de vondeling, de verleiding, het onechte kind, de moord, de brug aan de Seine, de duivel in menschen- gedaante, de rampzalige moeder hier zuster van barmhartigheid de hartvoch tige graaf en wat er nog zoo verder bij be hoort. Als nuchter mensch schud je je hoofd en zeg je: „Hoe kregen ze 't zoo bij mekaar?" maar voor nuchtere menschen waren die stukken ook niet geschreven. Onze overgroot ouders hielden van de romantiek en geloof den er nog in. Zij konden zulke draken ver slinden zonder er wee van te worden. En de avond van Maandag bewees mij. dat er nog altijd heel wat schouwburgbezoekers het draken-geloof van onze overgrootouders bezitten. Een prachtig stuk! hoorde ik een dame met zoo'n overtuiging naast mij zeg gen, dat ik mijn hoofd boog en eerbiedig zweeg. Was het aan mij om iemand's geloof In de draak wreedelijk te verstoren? Dat het gezelschap van Co van Sprink huyzen er nog geheel in gelooft, zou ik na de opvoering niet durven bezweren. Mevrouw Bigot-Engers, die Martha speelde, blijkbaar nog het meest. Haar stem dreef op tranen- golven op-neer, op-neer, elk woord was 'n snik en elke zin werd in pathetiek gedrenkt. Wie zou er dan nog niet met zoo'n edel moedige moeder medelijden krijgen? Co van Sprinkhuyzen was de schurkachtige, ont aarde Pierre en hij was het zóó, dat het wel leek, of hij uit Oss was weggeloopen. Als je zoo'n kerel aan ziet komen, loop je gauw 'n straatje om! En dan te denken, dat hij een gravinne-zoon was! O, zwaar gestrafte moeder, hoe waart gij te beklagen! De heer Voltkamp speelde de kastelein en ik vond het eigenlijk jammer dat hij al in het eerste bedrijf vermoord werd. Hij was de eenige wien het ha-ha-ha! nog goed afging. Mientje van der Lugt is bij Het Schouw- tooneel niet in de juiste school geweest om de Kroegzangeres te leeren spelen. Daarvoor is meer pathos en minder realisme noodig. De heer Grynders was George Daubier, de man, die zoo zwaar moest boeten voor zijn jeugdzonden. Hij had er gerust nog 'n schepje op kunnen doen in deze oude draak. De onbekende soldaat in het souffleurs hok werkte stevig mee. Zonder hem zou de Kroegzangeres waarschijnlijk verdronken zijn en wij hebben hem dus onzen dank te betuigen. Op 23 Mei treden de werkende leden van Heyermans zelf weer voor het voetlicht. Voor hen was dezen avond wel de grootste teleurstelling, want zij hadden zich maanden lang voorbereid op de opvoering van Otto Zeegers' stuk en al die moeite is nu te ver geefs geweest. De Kroegzangeres heeft hun teleurstelling niet kunnen goedmaken J. B. SCHUIL. Zij kreeg dan ook maar heel weinig be zoek, en dat kwam nog voornamelijk, omdat zij zelve weinig thuis was, terwijl haar oom, de Wonderdokter, zich verre verheven ge voelde boven al dat kleinzielige gedoe van theedrinken op waranda en roddelen over je naaste buren. Het was dan ook met een gevoel van ver bazing, dat zij plotseling luide voetstappen hoorde klinken op het erf, voetstappen, die niet afkomstig waren van haar broer, dat hoorde zij onmiddellijk. En toen een oogenblik later de ayah was opgeschrikt uit zijn sluimer en haar vlug kwam vertellen, dat Hyde Sahib haar wilde spreken, kon zij een lichte beweging van er gernis niet weerhouden. Want Hyde Sahib was een man, dien zij verfoeide, zonder dat zij eigenlijk wist, waarom. Hij was eerste machinist op een plantage en langer in Ghantala dan een van de an dere Europeanen. Met veel tegenzin gaf zij den jongen bevel, den man tot haar toe te laten en zij hoopte vurig, dat Ronnie maar gauw naar huis zou komen, om haar te verlossen van het tête-a- tête met dien man. Bovendien scheen Ronnie heel goed met dien man te kunnen opschie ten, ja hem zelfs buitengewoon aardig te vinden. Hij begroette haar met een koele zekerheid, die duidelijk vertelde, dat hij geen oogenblik twijfelde, of zij zou hem hartelijk welkom heeten. Haar hand hield hij zoo lang vast, dat zij zich eindelijk .genoodzaakt zag, die met een vlug rukje te bevrijden. „Ik kwam voorbij en kreeg ineens zin, om even aan te loopen", sprak hij, zonder acht te slaan op haar vlugge beweging: „Ik dacht wel, dat u heelemaal alleen en verlaten zoudt zijn. De Wonderdokter is immers weg, is 't niet?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10