DIAMANT Bak- en Braadvet WOENSDAG 28 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 pMQMHHI VOETBAL. NEDERLAND—BELGIë- VETERANEN De elftallen voor den jaarlijkschen Vete ranen wedstrijd Holland—België, welke op Goeden Vrijdag, 30 Maart a.s. te Rotterdam op het Sparta-terrein gespeeld zal worden, zijn als volgt samengesteld; Nederland: Doel' J. de Boer (Ajax). Achter; J. de Bruin IHD.V.8,) en van 'Dijke (Feijenoord). Midden: Krcm (R.C.H.), Grijseels (V.U. C.) en Van der Wildt (V.U.C.) Vóór: Elfrink (Roburt, Kluin (A.G.O.V.V.), Dr. Thomee 1 Concordia), Formenoy (Sparta) en Jan de Natris (Ajax). B elgië: Doel: Raemdonck. Achter: Ruyssevelt en Janssens. Midden; Van Averbeeke. A, Fierens en Pelsmaeker. Vóór: Hendrickx. Mertens, Larnoe, Ivan Thys en Pierre Braine, Deze voetbalwedstrijd wordt ten bate van de uitzending van Nederlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn gespeeld. HET PROGRAMMA VOOR DE PAASCHDAGEN. AFDEELIXG II Tweede klasse A: Alcrn. Victrix—H. R. C. (Zondag). Promotie derde klasse: U. V. V.Vriendenschaar (Zondag). Derde klasse: Helder—O. S. V. PurmersteijnHollandia. D. W. V.Meervogels. De KennemersAssendelft. De MeteoorK.V.V. Derde klasse B. RodiOosterpark. HalfwegDe Volewijckers. SchinkelhavenZ. R. C. Vierde klasse B: ZaanlandiaFokke. Reserve tweede klasse A: H. R. C. 2—V. S. V. 2 K. F, C. 2—A. F. C. 2 Blauw Wit 3-D. W. S. 2 AFDEELIXG II.. Eerste klasse. ExcelsiorHilversum (terrein R. C. H.) (beslissing laatste plaats.) Tweede klasse A: V.I.O.S.OJympia. AlphenDe Hollandiaan.. H. V. V.—C. V. V. Tweede klasse B. GoudaOvermaas. O. N. A.Neptunus. B. E. C.Steeds Hooger. Fortuna—D. C. L. Derde klasse A: LaakkwartierZand voort. Promotie vierde klasse: A. S. C.—B. T. C. Vierde klasse A: De JagersDe Ooievaars. DunoR. C. L. Resereve eerste klasse: V. U. C. 2—A. D. O. 2. AFDEELIXG III. Tweede klasse A: GoltoBorne. K. H. C.Zwolse he Boys. U. D.—Z. A. C. (Zondag). Tweede klasse B. QuickA. Z. C. Amhemsche BoysTheole. Be QuickDoetinchem. AFDEELIXG IV. Eerste klasse: NO.A.D.N A.C. P. S. V.—Willem n. B. V. V.—Longa AFDEE5IXG V. Eerste klasse. VelocitasVeendam (Zondag.) FrisiaVelocitas. G. V. A. V.Leeuwarden. Promotie tweede klasse: De KooiAlcides. OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBAL BEKER. (Derde ronde.) R. F. C.—Z. F. C. SpartaSijartaan. D. W. S.—V. S. V. T. H. B.—Feijenoord (terrein Feijenoord). V. D. L.Hermes-D.V.S. West-FrisiaO. D. S. C. V. V.—H. R. C. ZeeburgiaAlkmaar. RapiditasRijswijk. D. F. C.Elinckwijk. WageningenS. M. L.-Spatram. Tubantia^—Enschedé. Z. A. C.Ensch. Boys. F. V. C.—Achilles. H. V. V.—V. O. C. (Zaterdagmiddag). (Sportkr.) HET ZWALUWENELFTAL TEGEN T.U.R.C. (DüSSELDORF). DEN HAAG. 28 Maart, Naar wij ver nemen is het Zwaluwenelftal, dat op Zondag 1 April a.s. (Eerste Paaschdag) op het.V.U.C.- fcerrein des middags 2 uur. tegen T.U.R.U. i.DüsseldoD zal spelen als volgt samenge steld: Doel: Dommers (V.U.C.) Achter: Weber (A.D.O.) en Lelyveldt (V. U.C.). Midden: Van Maren A D.O.), Prins (Storm vogels) en Wolf (V. S. V.\ Vóór: Van der Sloot (D.H.C.). Berg (A D. O.). Ditmars (D.H.C 1Van Nellen (D.H.C.) en Van Gelder (V.U.C.). KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. HaarlemV. S. V. A.s. Zaterdagmiddag half vier spe&lt Haar lem op het terrein aan den Schoterweg tegen V.S.V. De opstelling van de roodbroeken is als volgt: Voogd, Van den Berg, Kuysmans, De la Mar. Kammeijer. Vreeken, Iseger, De Winter, Bieshaar, Smit, Hurkmans. Deze wedstrijd geldt voor het Kampioen schap van Haarlem. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HET PROGRAMMA VOOR APRIL EN MEI. Naar wij vernemen is voor de maanden April en Mei in overleg met de betrokkenen het volgende programma vastgesteld: 15 April: VelocitasAjax en Heracles— K.FC. 22 April: AjaxK.F.C. en Kampioen Zuid (welke dan inmiddels wel bekend zal zijn) Velocitas. 6 Mei: K.F.C.Ajax en HeraclesKampioen Zuid. 10 Mei (Hemelsvaartsdag)VelocitasHe racles. 13 Mei: Kampioen Zuid—Ajax en K.F.C. Velocitas. 19 Mei (Zaterdag voor Pinksteren): Ajax Kampioen Zuid. 21 Mei (2e Pinksterdag): Velocitas—K.F.C. TWENTSCHE BANK—PIERSON EN CO. Op Zaterdagmorgen 31 Maart speelt een elftal van de Twentsche Bank tegen een elf tal van Pierson Co. op het ..Haarlem terrein aan den Schoterweg. De opstelling van de Twentsche Bank is als volgt: Kok, Voerman, Van Schoonhoven (aanv.) Muringer, Muringer, Dekker, Stoute. Blaauw, Van der Hulst. Labeur, Van Keulen. Een tweede elftal speelt te tien uur s mor gens een wedstrijd tegen een „Haariem"- combinatie. HOCKEY HOCKEYDAG NOORD-HOLL. HOCKEY- BOND. Voor den jaarlijkschen Hockeydag van den Noord-Holl. Hockeybond. die gehouden wordt op den 2e Paaschdag 2 April as. op de ter reinen van de A. M V. J. te Amsterdam aan den Schinkel, hebben 24 elftallen ingeschre ven. Dit is een record aantal inschrijvingen. Aanvang des morgens 9.30 uur. GYMNASTIEK KRACHT EN VRIENDSCHAP. De uitvoering van de Chr. Gymnastiekver- eeniging ..Kracht en Vriendschap is in ver band met het overlijden van de Koningin Moeder uitgesteld tot Woensdag 4 April a.s. HAARLEM—REST K. T. K. De gymnastiekwedstrijd HaarlemRest K.TK. (onder leiding van den heer W. H. Verkes) heeft een overwinning voor de Haar- lemsche ploegen opgeleverd. Zij wonnen den strijd voor wat de dames betreft met gering verschil (222.5 p. tegen 218 p.)en wat de heeren aangaat met vrij groo.ten voorsprong (233.5 p. tegen 211.9 p.» Deze avond was Haarlem dan ook ontegen zeggelijk 't sterkst, want aan de competentie van de jury, bestaande uit mevr. Goeting (Haarlem), mevr. van Praag Pegaar en de heeren van Praag Pegaar en Stiens (allen uit Amsterdam) valt niet te twijfelen. Vergeten mag evenwel niet worden, dat de meeste leden van de Haarlemsche ploe gen in sterke concurrentie reeds een goede oefening hadden in een enkele dagen te voren gehouden keuze-wedstrijd en dat bij de heeren van de Rest turners als O. Brink J. Dibbets en R. Gerrssen werden gemist, terwijl M. Castien en A. van Zadel door on gemakken niet op volle kracht waren. Bovendien hadden de dames van de Rest haar achterstand slechts te wijten aan 1 van de 5 onderdeelen. en wel de vrije oefening waarin 4e Rest tot beters in staat is. Hiertegenover stond, dat de Haarlemsche damesploeg niet op haar sterkst was. Dit alles in aanmerking genomen, gelooven wij dat de instelling van een wedstrijd Haar lemde Rest geen misgreep is geweest. In elk geval heeft deze strijd medegeholpen tot verheffing van het peil, en tevens was hij een goede voorbereiding voor den a.s. drie- kringenwedstrijd tegen den Zaanschen Turn kring en den turnkring Noord-Holland's Zuiderkwartier. Het ringenwerk van de dames, dat twee jaar geleden nog van laag gehalte was, bleek weer sterk verbeterd te zijn. De achterstand in dat onderdeel is nu geheel ingehaald. De Haarlemsche turners waren op alle onderdeelen (behalve brug) de meerderen van hun tegenstanders, zoodat de achter stand van deze laatste steeds grooter werd, n.l. van 12.5 p. tot 22 p. Bij de dames was de strijd spannender, daar het verschil tusschen de ploegen, dat eerst slechts 7 p. was, ten slotte nog ver kleind werd tot 4.5 p. Naar aanleiding van de uitslagen heeft de Technische Commissie van den kring de K. T. K.-ploegen samengesteld voor den drie- kringenwedstrijd. Door allerlei omstandig heden moest daarbij de medewerking gemist worden van t urnsters als de Concordia - dames A. Rookhuyzen en A. Wielart. en tur ners als O. Brink van O.S.S. en C. Dingier en J. Dibbets van Turnlust B. wat niet wegnam dat nog ploegen konden worden gevormd, waarin de K.T.K. vertrouwen mag stellen. De kring bezit wel geen turners (sters) van extra klasse, maar wat van meer belang is elk jaar stijgt 't aantal goede gym nasten. De ploegen worden nu getraind (vooral voor vrije oefening en paard blijkt dit noodig) op 3 achtereenvolgende Donderdagen onder leiding van de heeren J. M. Berrevoets (c.q. eP. Dijkstra) voor dames en J. J. van Doorn voor heeren. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat 3 leden uit één gezin (de familie Smal) tot de uitverkorenen behooren. De ploegen werden als volgt samengesteld: Dames. C. v. d. Mije en C. Koningsbergen (O.S.S.), D. Smal en C. de Liefde (Bato), S, Smit en C. Kwant (Concordia), H. v. Driel en A. v. d. Voort (Turnlust B.) Reserves: A. Osterhun (Concordia) en A. Slagveld (O B.S.) Heeren: J. Verkes, L. Silvis, J. Timmer mans en P. de Vries (Turnlust H), C. Smal en H. Smal (Bato), A. van Zadel en R. Beek Bloemendaalsche Gymn. Ver.) Reserves: L. Visscher (Turnlust B.) en M. Castien (O.S.S.) Adv. lrgez. Med.) DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAP HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1933/1934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen; Hoofdklasse- J. Wielenga wint van J. v. d. Giessen: J. P. van Eijk remise met J. van LooijL P- J. van Dartelen wint van H. Greeuw; Joh. Fabel remise met P. J. Bijrij. Tweede klasse: F. W. de Pater wint van „Schijf". Derde klasse: J. J. Aling wint van O, T. Glaser; H. G. J. Andriessen wint van J- Stam- mis; J. Stammis wint van E. Stammis; J. Zu- rel wint van H. W. C. van Rhoon; E. Sonnega wint van E. Stammis; M. van Leeuwen wint van J. Kuntze; G. Bakker wint van J. Klaver stij n; K. Olij wint van Jac. Fr. van Garderen; I. Risseeuw remise met J. J. van Toorn. PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Op Zaterdag 31 Maart en gedurende de bei de Paaschdagen wordt, te Amsterdam het tournooi om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland voortgezet. LAWNTENNIS. DE NIEUWE COMPETITIE-REGELING. In een te Den Haag gehouden vergadering van het algemeen bestuur van den NL.T.B. is besloten de nieuwe competitie-regeling dit jaar reeds in werking te laten treden. Daar het indeelen en regelen van de com petitie de taak van het bestuur is. behoeft aan de besluiten van het bestuur geen goed keuring meer gehecht worden door de alge- meene vergadering, zoodat men reeds met de nieuwe regeling begonnen is. In de nieuw in gestelde hoofdklasse zullen vermoedelijk ze ven teams uitkomen, die een halve competi tie zullen spelen, waarvan de winnaar tevens het kampioenschap van Nederland behaalt. Officieus zijn deze zeven ploegen: D.D.V. (Amsterdam), Festina (Amsterdam) Leimonias I en Leimonias II (Den Haag), Hilversum, Anglo Dutch (Rotterdam), en Philharmonie (Tilburg) De indeeiing van eerste, overgangs-, twee de- en derde klasse, die buitengewoon veel werk met zich mede brengt, is nog niet gereed gekomen, doch de heeren Hoyte Veder en Swaan hopen deze weldra te publiceeren. Een kleine wijziging werd aangebracht in het promotie-systeem, dat naar men weet dit jaar automatisch zal zijn. Voor de promotie van overgangsklasse naar eerste klasse zal een uitzondering worden gemaakt, in ver band met het meerdere aantal partijen (10 in de eerste klasse en acht in de overgangs klasse). Verder werd een voorstel gedaan dat in de algemeer.e vergadering aan de orde zal ko men voor strengere bepalingen voor het amateurschap in verband met den verkoop en provisie van tennïsartikelen. BILJARTEN. OM DEN „HAN-BEKER" De Haarlemsche biljartvereniging „Vrien denkring" heeft weder de jaarlijksche ne derlaagwedstrijden om den zilveren „Han- beker" uitgeschreven. Hieraan doen behalve deze club mede: ..Ons Genoegen", Zaandam: „D. E. S.", Haarlem. „Benoorden het IJ" Am sterdam: „Excelsior", Velsen-Noord en „Haar lem-Noord", Haarlem. Elke club komt tegen „Vriendenkring" uit met 8 spelers. 45 ets p. pond - 221 ets p. Hall pond (Adv. Iyigez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Dekker, Schermer straat 11. autoband; A. Hooreman. Soutman- straat 2, beurs m. i.; G. Dammers. Velser- straat 18 rd., bril; C. A. Lubsen, Indische- straat 16 boekje; M. Spruijt Thomsonlaan 27, étui m. i.; J. Logmans, Godfr. v. Bouillonstraat 163, foto's; De Jon, Santpoorterstraat 3, handschoen; G. v. d. Meer( Kamperstraat 9, handschoen: sleutels; Bureau van Politie, Smedestraat, handbeschermer; kruis; muts; portemonnaie; sleutel; A. Heeremans, Nach tegaalstraat 13 handschoen; Kennel Haer- lem, Rgenitesselaan 42. 6 honden; kat; J. Zet- hof, Scheeperstraat 49, horloge; T. Beringen, iWlgenstraat 59, hond; H. G. v. Zuulen, Su- matrastraat 6, handschoen; G. 'Vos, Scnouw- tjeslaan 10, konijn; K. Matdel, Aalsmeerder- dijk 670 (Aalsmeer), polsband; Kroder, Du- trystraat 19, pet; J. la Grouw, Timorstraat 119, portemonnaie m. i.; W. J. de Vries, Klop persingel 81. rïjwielbelastingplaatje; J. Hee- ring, Groote Markt 19. ring; S. v. Dijk, Eem- straat- 35, rijwiel; M. Kok Oranjeboomstraat 87. schoen: T. Pemmelaar. Groote Houtstraat 152, tramkaarten; A. v. d. Berg, Frans Hals straat 41. taschje m. i.; Kerkhoff, v. Keulen straat 55, muziekinstrumenten. HALLO! IS HIER DE V.A.R.A.? EEN VERWEERSCHRIFT VAN G. J. ZWERTBROEK. Aan de brochure van den heer G. J. Zwert broek, „Hallo. Is hier de V. A. R. A.? ontlee- ,ipn wij het volgende: Maandag 19 Maart bevatte Het Volk een communiqué van den vereenigingsraad van de V.A.R.A. over een vergadering waarin de ontslagaanvrage om gezondheidsredenen van den omroepsecretaris, den heer G. J. Zwert- broek was behandeld. Men kwam in deze vergadering tot de conclusie dat het belang van de V.A.R.A. niet gediend zou zijn als 't voorstel van het hoofdbestuur aangenomen zou worden, dat behelste den heer Zwertbroek een minder inspannende functie bij de V. A. R. A. te geven, weshalve hem het gevraagde ontslag werd verleend zonder eenige con sequentie. De heer Zwertbroek heeft aan Het Volk verzocht een verklaring op te willen nemen, die zijn heengaan uit de V.A.R.A. van zijn zijde zou toelichten. Daarin wordt gezegd dat die andere functie onafscheidbaar aan de ontslagaanvrage is gekoppeld, wat niet door den vereenigingsraad verbroken mocht wor den. „Zoo heeft het besluit va nden vereeni gingsraad de beteekenis gekregen van een ongevraagd ontslag, tegen het voorstel van het hoofdbestuur in, in afwezigheid van den betrokkene en zonder hem te raadplegen of zelfs maar te hooren", schrijft de heer Zwert broek. Over zijn ziekte zegt hij: „Of ik dan niet ziek ben? Ja en neen. Sedert eenigen tijd ben ik overspannen, waarvoor de dokter mij reeds jarengeleden heeft gewaarschuwd. Door te weinig rust is de inzinking ontstaan. Het geneesmiddel om alles weer in orde te brengen, is een poosje van ongehinderde rust". De beteekenis van het ontslag is nu dat de heer Zwartbroek naar hij zegt, op straat is gezet (na afloop van de in de rechtspositie voorziene termijn). Hij legt de pertinente verklaring af dal er niets is gebeurd dat hem zou moeten verhinderen iedereen vrij en frank in de oogen te zien en dat slechts ver schil van meening ten opzichte van de leiding en de organisatie hem ertoe gebracht hebben ontslag aan te vragen „wegens ge zondheidsredenen" om dan zijn functie te verwisselen voor die van verzorger van het sociaal wetenschappelijk deel van den om roep. Deze verklaring heeft Het Volk niet opge nomen. O.a. hierdoor heeft de heer Zwert broek zich genoodzaakt gezien een brochure uit te geven, getiteld: Hallo! Is hier de V-A.R.A.? Waar blijft dan het vrije woord? Aart het einde van de brochure recapitu leert de heer Zwertbroek de punten die aan de V.A.R.A.-afdeelingen als redenen zijn ge noemd om hem uit te stooten: 1. Ik zou van meening zijn dat ik de V. A. R. A, heb gemaakt. 2. Ik nam de uitzending van een naar an- derer meening te socialistisch (men beweert communistisch maar heeft dit nimmer be wezen) stuk in voorbereiding zonder overleg met mijn collega's. (Tot dat laatste heb ik volgens de geldende vastgestelde regelen het recht) 3. Mijn collega's wisten niet welke route ik volgde op mijn reis naar Praag, waarvan ze wèl wisten. 4. Ik heb het nieuwe apparaat voor het oude pauzeteeken in gebruik doen nemen. 5. Ik heb mijn rechtspositie bij de V.A.R.A. (na voordeeliger posities te hebben prijsge geven) verdedigd, over de strekking daarvan rechtskundig advies ingewonnen bij een met de V.A.R.A. bevriend rechtsgeleerde en op een scheidsgerecht aangedrongen 6. Ik heb principieel laten vastleggen dat ik niet tot werk en verantwoordelijkheid als gedelegeerd Commissaris der Arfi krachtens mijn functie kan worden genoodzaakt en heb een mij aangeboden uiterst geringe ver goeding aangenomen, evenals de gedel. comm. van de Arbeiderspers en andere in stellingen der Arbeidersbeweging veel hooge- re vergoedingen zijn toegewezen die ze aan nemen ook, hoewel zij in den dienst der Ar beidersbeweging in andere functies meer salaris ontvangen dan ik. 7. Tijdens een internationale tiendaagsche conferentie in Amsterdam tegelijkertijd mijn werk als bedrijfsleider van den Omroep, waarvoor ik overdag zoowel als 's avonds beschikbaar moet zijn. verrichtend heb ik wat vaker dan anders van een huurauto ge bruik gemaakt, omdat ik niet, zooals bijv. Lebon, Sluyser en Tiggers er een eigen auto op na kan houden. 8. Half ziek zijnde en ondanks aandringen van mijn vrouw en doktersadvies een open bare vergadering in het gebouw in Den Haag niet willen afseinen, ben ik daar per auto heengegaan. 9. Met Ver. raadsleden en afdeelingen zou ik conflicten hebben gehad (dit punt is thans voor het eerst in deze circulaire tegen mij aangevoerd) nooit eerder heb ik daar over iets vernomen of aanmerkingen gehad). Deze punten zijn door een commissie on derzocht, De uitslag van dit onderzoek kent het Hoofdbestuur niet. De commissie meent dat de meeningsversc'nillen gevolg zijn van een verkeerde arbeidsregeling en heeft een nieuwe voorgesteld, die door mij con amore is aanvaard. Later verklaren de Vries en Lebon zich echter tegen, omdat 10. Ik wantrouwen in enkele personeels leden heb uitgesproken. (Noch door hen, noch door het hoofdbestuur is ook maar een poging gedaan om vast te stellen of dit al of niet gerechtvaardigd was, noch heeft men mij over de verklaringen van deze personeelsleden gehoord. Zeer uitvoerig gaat de heer Zwertbroek op deze punten in. Over het pauzeteeken zegt hij dat het nieuwe apparaat gereed kwam nadat het verbod van de Internationale was uitge vaardigd. Het pauzeteeken bevat 6 tonen van de Internationale en de heer Zwertbroek meende dat tegen zes noten geen bezwaar ge maakt zou worden. Uiteraard was dit een per soonlijke opvatting. Achteraf kan men natuur lijk op een en ander aanmerkingen maken, doch in een bedrijf komen in een kort tijds verloop honderden zaken voor die men alleen moet beslissen. De heer Zwertbroek heeft zich ook meer malen gekant tegen de houding van den V.A.R.A.-voorzitter, den heer De Vries, die als het ware de Radio Controle Commissie de wenschen van de lippen aflas. Over het in voorbereiding nemen zonder voorkennis zijner collega's van een te socia listisch stuk (Die Massnahme, een „Leerstuk" van Bert Brecht met muziek van Eisler) zegt de heer Zwertbroek dat alle tegen hem aange voerde beweringen pertinente leugens zijn. Door een reis naar Berlijn en later ziekte van den heer Zwertbroek was deze zaak trouwens niet eens afgedaan. Een commissie van onderzoek naar deze aangelegenheid werd ingesteld, die volgens den heer Zwertbroek tot de conclusie kwam: „dat haar gebleken is dat door verschillende oorzaken in den loop der jaren moeilijkheden in het bedrijf zijn ontstaan, waartoe de moge lijkheid voor de toekomst moet worden wegge nomen. Dit zou kunnen geschieden wanneer het hoofdbestuur besluit de onderstaande maatregelen te treffen en te handhaven." Die maatregelen houden in hoofdzaak in dat Lebon uitgeschakeld zou worden van de pro grammaleiding en dat De Vries van de pro paganda ontlast zou worden om met Zwert broek de dagelijksche leiding in het omroep bedrijf te geven. Ten slotte meent de heer Zwertbroek dat de beteekenis van de uitspraak niet anders is dan: „waar twee kijven, heb ben beiden schuld". Doch ook heeft deze uit spraak de beteekenis dat „men het tegen mij aangevoerde niet van genoegzame beteekenis achtte om mij te ontslaan", aldus de brochure. De heer Zwertbroek heeft toegestemd zijn periodieke salarisverhooging niet te ontvan gen. omdat het anders .een der voornaamste punten uit het programma zou moeten ma ken. om hem kapot te maken". Hij is zeer ver ontwaardigd dat desondanks dit motief nu wordt aangewend. Uitvoerig gaat de brochure voorts in op andere kwesties van financieelen aard. waar in de heer Zwertbroek laat uitkomen dat hij vele gesalarieerde betrekkingen heeft gewei gerd. Daarbij haalt hij enkele gestes van an deren aan. die hem nu aanvallen. Hij schrijft: „En hoe doen deze lasteraars zelf? Ik heb jaren geleden een voorstel gedaan te bepa len. gezien den last dien ik er van had, dat hoofdbestuursleden niet tevens medewerkers konden zijn. Er was zooveel oppositie in het hoofdbestuur, dat ik het voorstel weer terug moest nemen. Geen der hoofdbestuursleden heeft ooit arbeid als medewerker voor niets gedaan". Enkele voorbeelden hiervan worden, in de brochure vermeld. Ook de auto-kwes ties worden uitvoerig behandeld. Antwoord van de V. A. R. A. aan den heer Zwertbroek. Het Volk van hedenmorgen publiceert een uitvoerig antwoord van het VARA-hoofdbe- stuur aan den heer Zwertbroek. Daarin wordt o.m. gezegd: Het hoofdbestuur van de VARA stond eeni ge weken geleden voor de noodzakelijkheid om Zwertbroek duidelijk te maken dat hij diende heen te gaan. Op Zwertbroek's mon deling en schriftelijk geuit verlangen heeft het hoofdbestuur van de VARA aan dit ont slag de fictie van een ontslag om gezond heidsredenen verleend. Volgens dit antwoord was de kern van de conclusie der commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de gedragingen van den heer Zwertbroek als volgt: Zwertbroek mag nooit meer alleen de werk zaamheden van den omroep verrichten. Hij moet onder toezicht worden gesteld van den voorzitter De Vries. Er mag door Zwertbroek geen brief worden onderteekend of hande lingen worden verricht zonder dat anderen daarin gekend zijn. Over het pauzeteeken wordt nog gezegd dat het VARA-hoofdbestuur nooit geschroomd heeft openlijk blijk te geven indien het met een besluit van de Radio Controle-Commissie of van den minister niet eens was doch ten slotte zou door een poging om er op slink- sche wijze aan te ontkomen de belangen van de veveeniging op de allerergste wijze worden geschaad. Dit was nu het geval met de kwestie van het pauzeteeken want ofschoon men aanvankelijk dacht dat het een eigen machtig optreden van een employé betrof, bleek later dat het een welbewuste opdracht was van den heer Zwertbroek, die toen in Berlijn vertoefde. Over de salariskwestie zegt het bestuur dat de heer Zwertbroek de verhoudingen geheel uit het oog verloor, door zich niet bij het be sluit van den vereenigingsraad te willen neerleggen dat bepaalde dat er geen reden was in deze tijden een verbetering aan te brengen in de salarieering der bezoldigde be stuurders. Daarom werd den heer Zwertbroek ook geen honorarium uitgekeerd voor zijn commissariaat van de Arfi. (Het filmbureau der beweging). De houding van den heer Zwertbroek wordt als volgt gekenschetst: Wat bleek echter daarna? Zwertbroek begon, nadat de Commissie ge ëindigd was met haar taak, in het bedrijf een gedragslijn te volgen, die men het best kan aanduiden met- het woord „fronten-politiek". Hij deelde het personeel in twee groepen, de eene, die hem aanhing, de andere, die zijn tgenstanders waren. Dat ging zoover, dat hij tegenover personeelleden van den vereeni- gingsvoorzitter De Vries sprak als van „die schoft", zoo ver zelfs, dat personeelleden hem, den secretaris, moesten verzoeken zich te matigen in zijn bejegeningen van de andere bestuurders. Zwertbroek beschuldigde ten lange leste verantwoordelijke afdeelingschefs en oudpartijgenooten van onbetrouwbaar heid jegens de beweging. De toestand was onhoudbaar geworden. Het was hun gebleken dat Zwertbroek al maanden lang door zeer vijandige gevoelens jegens de V.A.R.A. bezield was. Meermalen had hij tegenover hen gedreigd, de V.A.R.A. kapot te zullen maken, als men hem geen hooger salaris dan f 4500 per jaar gaf en als het hoofdbestuur niet bereid was, goed te vinden dat hij het geld van de V.A.R.A. uitgaf op de manier, waarop hij dat wenschte te doen. Welke deze manier is, heeft men hierboven kunnen lezen. Voorzitter De Vries zeide in die hoofd bestuursvergadering, dat hij. deze mentali teit van Zwertbroek kennende liever zelf heen zou gaan, om zoo mogelijk de V.A.R.A. een dergelijk conflict te besparen; hij kon niet blijven, terwijl hij wist, dat Zwertbroek zou trachten de V. A. R. A. zooveel mogelijk te schaden. Het hoofdbestuur echter heeft beide ont slagen niet aanvaard. Het hoofdbestuur heeft Zwertbroek beduid, dat hij heen moest gaan. Zwertbroek heeft toen in het HF, herhaal delijk verzocht, als „slachtoffer en zoen offer" te mogen poseeren. Het hoofdbestuur heeft dat afgewezen, omdat er geen sprake van een „slachtoffer" in politieken zin was. Zwertbroek heeft daarop erkend, dat zijn ontslag met politieke redenen niets te maken had. Men was daarna bereid den heer Zwert broek een andere functie aan te bieden, ge dachtig zijn verdiensten, doch er zijn nog en kele zaken aan het licht gekomen, (o.a. het doen van vertrouwelijke mededeelingen aan derden), die het onmogelijk maakten genade voor recht te laten gelden, weshalve de ver eenigingsraad ondanks het verzet van het hoofdbestuur, besloot den heer Zwertbroek te ontslaan zonder aanbieding eener nieuwe functie, aldus het antwoord van het VARA- bestuur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12