DE BILT De uitvaart der Koningin-Moeder. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk. „SNELTAX" 50-35-20 WOENSDAG 28 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Overweldigende belangstelling. Nadat Prof. Obbink uit den grafkelder was gekomen, verlieten alle aanwezigen de kerk. De Koninklijke Familie, die in den kelder was neergedaald, toefde daar nog eenige oogen- blikken. Om half vier vertrok Z. K. H. de Prins uit de kerk te Delft, vergezeld van eenige vorste lijke gasten. In aute's volgden daarna de andere gasten. Om 3.40 verliet H.M. de Koningin en de Prinses het kerkgebouw met twee vorstelijke familieleden, den vorst van Waldeck en de Prinses van Erbach. Bij het verlaten der Kerk door H.M. de Koningin gaven de pij pers en tamboers der marhie een signaal, ge volgd door het Wilhelmus door een militair muziekkorps. Te kwart voor vier kwamen per auto aan het Paleis terug Prins Hendrik, Prins Karei van België en Prins Eugen van Zweden. Prins Felix van Luxemburg, die zich in dezelfde auto bevond, reed door naar het Hotel Des Indes. Even 4 uur keerde HM. de Koningin met de gasten in de verschillende auto's in de residentie terug. Tegen half zes in den namiddag keerden de rouwwagen, de Hofrijtuigen, welke in den stoet waren medegereden, alsmede diverse bereden militaire afdeelingen in de Residen tie terug. Ook tal van belangstellenden die zich naar Delft hadden begeven stroomden in auto's en andere voertuigen langs de open gestelde wegen naar Den Haag terug. De drukte in Den Haag. Het spreekt vanzelf, dat de drukte in de stad niet binnen eenige uren afgeloopen was. Eerst geleidelijk bewogen de duizenden zich naar de buitenwijken van de stad en naar de stations. Het was een groote drukte, vooral tusschen 2 en 6 uur. Van het Holland- sche Spoor station zijn in den loop van den dag 160 extratreinen vertrokken naar ver schillende richtingen. Ook bij het Staats spoorstation kwamen vele extratreinen aan. Naar wij vernamen, hebben zich geen bijzon dere moeilijkheden met het spoorwegverkeer voorgedaan. Het groote aantal extra-treinen maakte, dat de dienst zoo vlot verliep, dat van noemenswaardig oponthoud geen sprake was Stagnatie heeft zich dan ook niet voor gedaan. Reeds tegen acht uur had de stad haar ge wone aanzien terug gekregen. Vorstelijke personen vertrokken. Dinsdagavond zijn de vorsten van Wied en van Bentheim en Steinfurt uit 's Graven- hage vertrokken en is lady May Abel Smith per Harwichboot naar Engeland terugge keerd. Uitzending goede ontvangen in Oost en West. Naar wij vernemen, is de uitzending van de begrafenisplechtigheid in Oost en West over de Rijkszenders te Kootwijk een succes geweest. Blijkens telegrafisch uit Batavia ontvan gen bericht is de uitzending van de plechtige bijzetting in Nederlandsch Oost-Indië goed ontvangen, het laatste gedeelte, de plechtig heid in de kerk, zelfs zeer goed. De Rijkszen ders P. C. K- en P. C. X. werden op drie gou vernementszenders heruitgezonden voor de buitengewesten, verder op vier N. I. R. O. M- zenders en op een vijftiental zenders van plaatselijke vereenigingen. Curacao meldt de geheele uitzending van dr rijkszenders als een schitterend suc ces, bevestigd door tal van luisteraars. Ook te Paramaribo kon de uitzending uit stekend worden gevolgd. Deelneming te Milaan. MILAAN 27 Maart (VI>.) Bij Haar laatste verblijf te Varese bezocht HM. de Ko ningin Moeder meermalen Milaan. Toen het bericht van Haar overlijden bekend werd, brachten de dagbladen uitvoerige levensbe schrijvingen waarin vooral Haar werk ter bestrijding der tuberculose ten zeerste ge prezen werd. De Burgemeester van Milaan, Hertog Vis conti di Modrone en de twee onder-burge meesters, zonden den Consul-Generaal der Nederlanden, E. B. M. de Visser, ook uit naam der burgerij een telegram van hartelijke deel name in het zwaar verlies der Nederlandsche Natie. De Consul-Generaal ontving eveneens tal rijke condoleantiebezoeken van leden van het Consulaire Corps en leden der Holland- sche Kolonie welke, alsmede vele inwoners, dankbaar gebruik maakten van een register van rouwbeklag dat ter Kanselarij van het Consulaat Genei-aal voor het plaatsen der handteekeningen neergelegd was. Van alle Rijks- en Gemeentegebouwen, evenals van vele particuliere woningen heb ben verschillende dagen de vlaggen halfstok gewapperd. De drukte te Delft. Te Delft zijn gisteren ongeveer 40.000 per sonen per trein gearriveerd. Hoeveel fietsen er gestald zijn, is niet bij benadering te zeg gen, evenmin als het aantal auto's, dat ge parkeerd was. Ongelukken. De geneeskundige dienst heeft tijdens den 'geheelen dag ongeveer honderd gevallen be handeld. waarvan het meerendeel van niet ernstigen aard. De meeste betroffen flauw vallen en oververmoeidheid. Hierbij waren enkele tientallen soldaten, belast met de af zetting. Herdenkingsdienst te Londen. Reuter seint uit Londen dat gisterenavond in de Nederlandsche kerk Austin Friars een herdenkingsdienst plaats had voor Koningin Emma. Talrijke leden van de Nederlandsche kolo nie woonden den dienst bij. Een aantal personen heeft van de stilte in de buitenwijken van de residentie gebruik gemaakt om aan verscheidene woningen een ongewenscht bezoek te brengen. De politie kreeg ten deze verscheidene meldingen, o.a. van een bewoner van een huis waar circa f 175 werd meegenomen. Twee personen hebben te Delft aangifte ge daan, dat hun beurs in het gedrang is gerold. Verder kunnen twee inbraken worden ge- 'meld, beide in den Voordijkshoornschenpolder. In een perceel werd een aantal gouden en zil veren sieraden tot een waarde van f 150 en een fiets gestolen, zoomede de inhoud van een paar spaarbusjes. In de andere woning is een fiets van den zolder gehaald en meege nomen. Verder worden er eenige sigaren en wat etenswaren vermist. Verstekelingen. Bij een visitatie van de Nieuwe Kerkstoren en de Nieuwe Kerk heeft de politie twee jonge mannen als verstekelingen gevonden, die voor nemens waren de plechtigheid in de kerk clan destien bij te wonen. (Van een eigen redacteur). Het oude stedeke Delft was Dinsdag de plaats der contrasten. Drommen stroomden erheen om een doode de laatste eer te bewij zen en zij brachten er een levend vertier, zoo als het zelden beleeft. In rijen hingen er de vlaggen halfstok en bolde de zwarte rouw- draperie onder den invloed van den speelschen lentewind, terwijl de zon er een glans van levend en vreugdevol goud over goot. Contras ten zelfs in het uiterlijk van de honderden, die de plechtigheid in de Nieuwe Kerk gingen bij wonen. Dof zwart van de dameskleeding en de civiele heerendracht, veel geschitter van goud en zilver in de groot-uniformen van officieren en de ambtsgewaden van ministers, kamer- heeren, leden van de Kamers der Staten- Generaal. Contrasten in de steenen kilheid van het kerkgebouw en den gouden zonne schijn op het plein ervoor. Men wachtte buiten de kerk achter de af scheidingen, waar het wachten niet te lang viel door de interesse in de aankomst van vele hooggeplaatste personen. In de kerk van half elf af, heen en weer drentelend, in groepjes pratend, totdat de kilte van het steenen inte rieur te machtig werd en de kerk langzaam aan weer leeg stroomde, naar buiten, naar de koestering van de zon. Tegen half een werden de plaatsen in de kerk weer ingenomen en men zette zich tot hernieuwd wachten, rondom de rechthoekige opening in den vloer, waarin de steenen trap afdaalde naar den grafkelder. Men wachtte in zwijgend kijken naar het praalgraf van Willem den Zwijger, naar de nieuwe glas-in-lood ramen, naar de stemmige grijze afsluiting, inderhaast gemaakt om de steigei-s van de kerkrestauratie te verbergen. Een hooge dubbele grijze deur erin, die straks zou geopend worden voor den binnentreden den stoet. Men wachtte, in gedempte conversatie, tot flauw de tonen van een muziekcorps in het kerkgebouw doordrongen. De stoet! Vlak achter de grijze deuren stond de kata falk, waarop de baar tijdens den dienst zou worden geplaatst, ter eenre zijde eenige rijen nog onbezette fauteuils voor Koningin, Prin ses en vorstelijke gasten, ter andere zijde de rijen stoelen, reeds bezet door de Ministers, de Ministers van Staat, Leden van den Raad van State, gezanten der vreemde mogendheden, commissarissen der Koningin'. Verdere groe pen van stoelen waarop de Aartsbisschop van Utrecht, Bisschop van Haarlem en honderden andere genoodigden reeds hunne plaatsen hadden ingenomen. Toen kwam, tegen twee uur het schoonste moment. De hooge grijze deuren gingen lang zaam open en een zonnegloed viel door de ver verwijderde deuren van de kerk over de plech tige stoet vol goudgeschitter met vooraan in het midden de omtrek van de baar met het stoffelijk overschot van haar, die hier de laat ste eer zou worden bewezen. Langzaam kwam de stoet nader, terwijl allen zich van hun stoe len verhieven, de kerkklok beierde en het oigel het Waldecksche volkslied ten gehoore bracht. Een aantal kransen was reeds eerder aange dragen en rondom de trap van den grafkelder neergelegd. Nu werd de baar neergezet en begaven allen die haar gevolgd waren zich naar hunne plaat sen. Een oogenblik van plechtige gewijde stilte, die verbroken werd door het eerst zachte, later sterker wordende stemgeluid vari Professor Obbink. En toen de dienst was afgeloopen, verhieven allen zich opnieuw, langzaam werd de baar door de dragers opgeheven, langzaam naar omlaag gedragen in den grafkelder, terwijl plechtig het Wilhelmus door de ruimte klonk. Mede naar de plaats der bijzetting gingen Mr. van Baren, burgemeester van Delft en ko ninklijk commissaris van den grafkelder, Prof. Obbink, Minister van Schaik, vergezeld van den secretaris generaal van het departe ment van justitie, om de kist te verzegelen. En op deze laatste afdaling werd de overledene vergezeld door haar dochter, Koningin Wilhel- mina, hare kleindochter Prinses Juliana, den Vorst van Waldeck en den erfprins van Er bach, terwijl boven de honderden in eerbiedig zwijgen staande bleven. Toen na eenigen tijd de vorstelijke personen terugkeerden en de kerk verlieten, verdwenen door een zij uitgang ook de genoodigden en kort daarop was het kerkgebouw weer verlaten. De Moeder der Koningin, de Moeder des Volks was ten grave gedragen. Rouw aan het Belgische Hof. BRUSSEL, 28 (Reuter). De Staatscou rant van heden publiceert een officieel be sluit, waarin wordt medegedeeld, dat het Bel gische Hof een rouw van 14 dagen heeft aan genomen in verband met den dood van Ko ningin Emma. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN EMMA. Een rouwdienst in Londen. (Van onzen Londenschen correspondent), LONDEN, 27 Maart. Dinsdagmorgen elf uur is in de Neder landsch Hervormde Kerk, Austin Friars, Londen, een rouwdienst gehouden ter nage dachtenis van H.M. de Koningin-Moeder. De dienst stond onder leiding van ds. J. van Dorp. De Oranjevlag en de driekleur hingen halfstok aan weerszijden van den preekstoel. Het wapen van Nederland, onder het orgel, was omfloerst. Vaak gedurende den dienst liet de wisselende Lentelucht de zon door, die dan door een raam tegenover het spreek gestoelte het donkere interieur binnendrong en den predikant belichtte. Hoewel het uur voor vele Nederlanders in Londen ongelegen moet zijn geweest kan er nauwelijks een lid van de vaöerlandsche kolonie hebben ontbroken. De kerk was tot in de hoeken toe dicht bezet. De Gezant en mevrouw de Marees van Swinderen hadden plaatsgenomen onmiddellijk tegenover den katheder. En rond hen had zich een ieder die Nederlandsch is en Nederlandsch voelt in Londen geschaard. Ds. van Dorp had als tekst voor zijn rede ter nagedachtenis van de beminde overleden Vorstin het 4de deel van' het 46ste hoofd stuk van Jesaja gekozen, dat luidt: En tot den ouderdom toe zal Ik de zelfde zijn, ja tot de grijsheid toe zal Ik u dragen. In een voortreffelijke en Vaak diep ont roerende rede vertelde de predikant aan de hand van dezen tëkst van het leven van Koningin Emma, van toen zij als 20-jarig meisje als echtgenoote van Koning Willem III naar ons vaderland kwam tot haar laat ste jaren en hoe Zij als Koningin, als Re gentes, als moeder en als grootmoeder haar taak had vervuld en in.de vervulling de warme liefde had gewonnen van het Neder landsche volk. Aan de rede waren voorafgegaan het lezen van Psalm 23 en het zingen door de gemeen te van twee strophen van het Wilhelmus, be ginnend „Oorlof mijn arme schapen" en Lijdt u mijn onderzaten". Toen Dominee van Dorp had uitgesproken stond de ge meente enkele minuten in stilte. De dienst eindigde met het zingen van „O Heer, die daar des Hemels tenten spreidt". VERGADERING DER HAARLEMSCHE V. A. R. A. De quaestie-Zwertbroek besproken. GEDACHTENWISSELING WORDT IN EEN LATERE VERGADERING VOORTGEZET. Dinsdagavond vergaderde de V.A.R.A. in het gebouw van den Protestantenbond om de quaestie Zwertbroek te bespreken. De bijeen komst was druk bezocht, honderden konden niet worden toegelaten omdat er geen plaats meer was. De heer G. J. Zwertbroek was ook aanwezig. De voorzitter de heer F. Oets deelde in zijn openingswoord mede, dat het bestuur deze vergadering op korten termijn had uitgeschre ven omdat anderen dit wilden buiten het be stuur om. Hierna verkreeg de secretaris de heer M. H. Gregoire het woord. Hij deelde mede, dat hij in de vergadering van den Vereenigingsraad tegen het voorstel was om den heer Zwertbroek te ontslaan. De bijeenkomst was al reeds zeer onrustig, het regende interrupties. De heer Zwertbroek zette uiteen waarom hij niet met zijn ontslag aecoord kon gaan. Met den voorzitter der V.A.R.A., den heer de Vries, was, zoo zei hij, besloten, dat hij een andere functie zou krijgen en daarbij ook de Zondag morgen spreekbeurten zou blijven vervullen Deze overeenkomst was schriftelijk aangegaan. Verder zei hij, dat reeds langen tijd tegen hem in het hoofdbestuur geageerd was. Zelfs werd de Radio Controle Commissie over een besluit van hem inzake het pauze-teeken (de eerste tonen van de Internationale) opgebeld, terwijl bovendien excuus werd aangeboden. Ook werden besprekingen buiten hem om ge voerd. Verschillende interne aangelegenheden bracht spreker naar voren,waaruit zou blij ken, dat de verstandhouding in het bestuur minder goed was. Hij is niet om gezondheids redenen weggegaan, dat is van het hoofd bestuur een gezocht motief. De heer Lebon, penningmeester van het hoofdbestuur van de V.A.R.A., beantwoordde den heer Zwertbroek. Hij beschuldigde hem van het verbinding zoeken met de communis ten en het maken van te hooge autorekenin gen. het slecht kunnen omgaan met personeel. Het was 12 uur toen de heer Oets nog het woord kreeg om het betoog van den heer Lebon te ondersteunen. Kwart over 12 werd de vergadering onder veel rumoer gesloten. De volgende week wordt een nieuwe verga dering gehouden om de gedachtenwisseling* te vervolgen. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer" Jansstraat 38 rood Schoonmaak, schoonmaak allerwege. Denk toch aan Weldadigheid, Wat u opruimt in dez' dagen Aanvaarden wij in dankbaarheid. Postgiro 212793, Telefoon 13235 of 15445. ETTER VOLGT MUSY ALS MINISTER OP. BERN, 28 Maart (Reuter) Hedenochtend heeft de Bondvergadering in eerste stemming den katholiek-conservatief Etter gekozen tot opvolger van den katholiek-conservatie ven bondsraad Musy. Etter kreeg 215 stemmen, zijn sociaal- democratischen tegeneandidaat Ufer 62 stemmen. SPECIAJLITEITEN-VOORSTELLING Maandag 2en Paaschdag zal in de Gem. Concertzaal een specialiteitenvoorstelling worden gegeven met medewerking van de twee bekende humoristen Willy Derby er Harry Woodward en verschillende goede varié- té-artisten. AMSTERDAMSCHE BEURS WOENSDAG 28 MAART '34 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM I 30 2.30 Slaatst. Bint. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. id. 1933 II 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 19 30 II Staatsl. Bnitenl, 5 1/2 pCt. Duitschl. 1930(Youngleen.) 39% 4 pCt. Engeland - 4 1/2 pCt. Frankr, Schatk. 1932 Scheepv. Mij en. 7 414 Stoomv. Mij. Ned. 43 Industr. Binnenl. Alg. K.zijde Unie 43 H~h A. N. I .E. M. (Nat. 198 v. Berkei's Patent 17 Cert, Calvé Delft 55 159 Ned. Ind. Gas (Nat. Gem, Bez. Philips 2404 241V4 77 Industr. Buitenland. Anaconda Copper 8% 25 184 Bethlehem Steel 24V* 2 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) 134 General Aviation 4Vg 164* North Am er. Cy. 11% Standard Brands 13 V? 5Ve 304 Banken Binnenl. Koloniale Bank 51 Cert. Handel Mij. 45 H 59 Banken BuitenL Deutsche Reichsb. 83 -trol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 1 1614-4 105-4 Petrol. Mij. Buitenl. 11% 6 Cultuur Mijen. H. V. A 177 - N. I. S. U Vorstenlanden - Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 130 - 165 Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak 124 1214 145*4 - 146 Rubber Mijen. A'dam Rubber 1024 Deli Bat, Rubber.... Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. Atch, Topeca 384 Comm. Milwaukee 3% 5 pet. Adj. Milwaukee 10% Missouri Kansas Texas 63/8 - 7 Prolongatiekoers Een rouwtribune te den Haag aan den weg dien de stoet passeert, meldt: Hoogste barometerstand 767.4 m.M. té Abico. Laagste barometerstand 737.6 m.M. te Reikjavik en voorspelt: Meest matigen Noord-Oosteh''kön tot Oos- telelijken wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Aanvankelijk iets kouder. Uit het Buitenland ZONNIG MAAR KOUD. De depressie is IJsland reeds bijna ge passeerd. Een deel bewoog zich echter naar de Golf van Biscaye, zoodat in verband met de verplaatsing van de hooge drukking naar Scandinavië, welke daar nog snel toeneemt, voortduring van de Oostelijke winden te wachten is. De vorst is in Scandinavië wel verminderd maar zal in verband met sneeuwval in Zwe den en Finland wel weer gaan toenemen. Op de Britsche eilanden en in Duitschland kwam hier en daar lichte vorst voor. Hier te lande heeft een aanwakkerende wind met dunne bewolking de vorst verhinderd. Op het vaste land bieef het over het algemeen droog. De Noordelijke bovenwinden zullen de tem peratuur overdag in weerwil van zonneschijn nog vrij laag houden. Barometer Stand van heden 766 m.M. Vorige stand 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 28 Maart: Hoogste gisteren 53 F. Laagste heden nacht 39 F. Hoogste heden tot 12 uur 51 F. VLUG - VEILIG - VOORDEEL1G TELEFOON 17031 GEEN FOOIEN Stadsritten 10,15 en f 0,25 per wagen (Max. 3 pers.) 5-Rittenboekjes, (incl. voorkomen, (ooi) f 1,50. CENTRAAL STATION Nassaustraat5, Haarlem (Adv. Ingez. Med.). BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 Maart. Bevallen 24 Maart: R. WagenfeldSpier, A. M. Boschv. d. Brugge, z.; M. M. v. d. KroftSmeets, d.; M. J. LiveriniVerweij, 25 Maart: M. L. VinkTimmers, d.; M. BronkhorstBongers, d.; 26 Maart: J. Ploe gerCapaan, d.; H. MoulijnVeldhorst, d. Overleden 23 Maart: N. Poelgeestv. d. Kommer, 62 j., Schreveliusstraat; J. M. Pel ser, 49 j., Spaarnhovenstraat; 24 Maart: F. C. F. Kohlschein, 68 j., Indischestraat; A. van Dongen, 58 j., Leeuwerikstraat; H. A. van Dijk, 80 j., Leidschevaart; 25 Maart: K. Veen- stra, 58 j., Doelstraat; M. Tuijnman, 38 iaar, Glasblazerstraat; 26 Maart: A. M. van Zan ten, 79 j., Schotersingel. Helder klinkt het lied., wanneer iedere zanger zijn stenT volkomen beheerscht. Doet evenals de groote tooneel- kunstenaarsWybert-tabletten, gedurende het oefenen tot be scherming der keel. Wybert vóór het op- treden om de stem helderheid te geven. Verlaagde prijzen (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. vVOENSDAG 28 MAART Gebouw Protestantenbond: Voordracht avond Paul Huf. 8 15 uur. Palace: „Meisjes in nonnenkleed", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „La Maternelle" (De Bewaarschool) geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in Mata Hari. 2.30 en 8 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 29 MAART Lange Veerstraat 16: Voordracht en Hin- doemuziek. 8.15 uur. Sociëteit Vereeniging, Zijlweg: Jaarverga dering Ver. School- en Werktuinen. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2