Ontwapeningsbesprekingen te Brussel. IN DEN lERSCHEN VRIJSTAAT. Reichsverband.... het nieuwe machtwoord in het Derde Rijk. WOENSDAG 28 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND. Onderhoud tusschen Barthou en Hijmans. Hijmans dringt op internationaal accoord aan. Om bewapeningswedloop te voorkomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS BELGlë. Over de besprekingen, welke Dinsdag heb ben plaats gevonden, tusschen den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken Louis Barthou en den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Paul Hymans wordt het volgende communique gepubli ceerd. „Louis Barthou en Paul Hymans hebben Dinsdagmiddag in het ministerie van Buiten landsche Zaken een langdurige bespreking gevoerd, welke wegens hun oude betrekkin gen een bijzonder vriendschappelijk karak ter heeft gedragen. Beiden hebben den Europeeschen toestand besproken. Zij heb ben hun overeenstemimng geconstateerd ten aanzien van het gevaar van een herbewape ning van Duitschland. Zij hebben zich even eens bezorgd getoond over de gevolgen welke bewapeningswedloop met zich zou brengen. Om deze gevaren te bezweren hebben zij het sluiten van een Internationale conventie, welke ernstige garanties moet bevatten voor den vrede, in het oog gevat. De bespreking had vervolgens plaats over de verschillende kwesties, welke den regeeringen der beide landen aangaan. Het onderhoud heeft op es sen tieele punten overeenstemming opgele verd tusschen beiden regeeringen". Van officieuse zijde wordt de volgende me dedeel ing verstrekt. „Sedert het oogenblik, dat de werkzaamhe den der Ontwapeningsconferentie werden onderbroken, tengevolge van Duitschlands vertrek zijn onderhandelingen voortgezet.tus schen de voornaamste belanghebbende mo gendheden. Hoewel België niet rechtstreeks deel heeft genomen aan de onderhandelin gen heeft zij deze toch van nabij gevolgd en gezien het bijzondere belang, dat dit vraag stuk voor België oplevert, werd dit door de bevriende mogendheden geheel op de hoogte gehouden. België was in hoofdzaak in nauwe relatie met de Fransche regeering. In de maand November 1.1. werd ons stand punt nauwkeurig uiteengezet en het werd nogmaals ontwikkeld in den loop van de '-eis van minister Hijmans naar Parijs, einde De cember 1933. België is een der landen, die het meest zijn blootgesteld aan het gevaar van oorlog. Het vreest een herbewapening van Duitsch land en een bewapeningswedloop. Een ac coord tusschen Frankrijk, Engeland en Ita lië. dat leidt tot een internationale overeen komst betreffende ontwapening is volgens België in de huidige omstandigheden het ware afdoende middel om gemeld gevaar te bezweren. Bij gebrek aan dit middel is het ernstig te vreezen dat het verdrag van Ver sailles het voorwerp zal worden van erger aanvallen. Een gedachtenwisseling tusschen beide regeeringen heeft nu de mogelijkheid geschapen vast te stellen dat volledig accoord bestaat on essentieele punten en hoofdzake lijk ook de noodzakelijkheid tot organisatie van een afdoende controle en ernstig waar borgen voor de uitvoering daarvan. Het jongste memorandum der Fransche regeering aan de Britsche natie legt den na druk on het belang dezer waarborgen en toont aan. dat beide staten het probleem be- heerschen. Wordt er een ontwapeningsover eenkomst gesloten, dan kunnen de staten onderteekenaars niet meer onverschillig blij ven tegen overtredingen, welke zouden wor den begaan en dan moeten zij tevens er zorg voor dragen, dat zulke overeenkomsten zul len worden nageleefd. Duitschland. Uitbreiding der militaire begrooting. Uit Berlijn 27 Maart: Op de begrooting zijn de militaire en luchtbeschermingsposten ver groot. Voor luchtbeschei-ming bedraagt de ruim twee maal zoo groote raming 50 millioen M. terwijl nog 120 millioen R.M. zijn uitgetrok ken voor luchtverkeer. De begrooting voor leger en vloot bedraagt resp. 570 en 127 mil lioen. De S.A. en de vrijwillige arbeidsdienst vra gen 230 millioen, de pensioenen voor oud strijders en S.A. veteranen 1000 millioen. Niet- terugkeerende uitgaven voor leger en vloot bedragen resp. 78 en 110 millioen. De totale be grooting beloopt bijna 6500 millioen, hetgeen een vergrooting met 500 millioen beteekent. Amerika. Roosevelt's veto overstemd. Uit Washington 27 Maart: Het huis van afgevaardigden heeft het veto van Roosevelt tegen het voorstel inzake betalingen aan oud strijders overstemd met de vereischte meer derheid van twee derden. Hierdoor is dit voorstel nogmaals door het huis aangeno men en gaat het thans weer naar den senaat. 750 millioen voor vloot- uitbreiding. In het door Roosevelt onderteekende Vin- son-vlootbouwprogram is opgenomen het uitbreiden van de -vloot tot volle verdrags sterkte, waarmede een bedrag gemoeid is van 750 millioen dollar. In het program is op genomen de bouw van zes kruisers, een vlieg tuigmoederschip, 65 destroyers, 30 onder zeeërs en 1000 marinevliegtuigen. Zwitserland. De opvolger van minister Musy. De Katholiek Conservatieven hebben met groote meerderheid van stemmen besloten het lid van den Stendenraad Etter oandidaat te stellen voor lid van den Bondsraad als op volger van het afgetreden Bondsraadslid Musy. Men verwacht dat zoowel de radicalen als de Boerenpartij zich bij deze keuze zullen aansluiten. Gelijktijdig met de vandaag plaats vin dende verkiezing van het nieuwe bondsraads lid zullen in den Bondsraad eenige interne veranderingen worden gebracht. Men ver wacht dat Etter, wiens verkiezing zeker wordt geacht, de leiding van het departement voor Binnenlandsche Zaken zal krijgen, terwijl de leiding van het belangrijke departement van financiën zal worden overgenomen dooi' den President van den Bondsraad, Pilet-Golaz. De tegenwoordige leider van het departement van Binnenlandsche Zaken Meier zal de lei ding van het departement voor Posterijen en Spoorwegen op zich nemen. DE AFFAIRE STAVISKY. ONDERZOEK TE LONDEN LEVERT RESULTAAT OP LONDEN, 27 Maart. (V.D.) De Fransche detective Peudepièce en de Fransche des kundige in sieraden Seror hebben heden een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de ju- weelen, die verpand werden in de Londensche leenbank Sutton Definitief werden deze ju- weelen geïdentificeerd als een deel der Sta- visky-sieraden. Sutton deelt mede, dat hij indertijd 2900 voorgeschoten had op de juweelen en dat hij verscheidene stukken intusschen reeds had verkocht. Peudepièce verklaarde, dat goede resultaten waren be reikt, en dat zij thans weer naar Parijs kon den terugkeeren. Naar het schijnt hebben de onderzoekingen te Londen aan het licht gebracht, dat de Engelsche danseres Nono. de vriendin van den secretaris van Stavisky, niets heeft uit te staan gehad met den verkoop van deze juweelen. Stavisky politiespion? PARIJS, 27 Maart. (V.D.) De inspecteur van politie Bayard, die in 1926 Alexandre Stavisky heeft laten arresteeren heeft voor de parlementaire Enquête-commissie mede gedeeld, dat hij van 1928 tot 1931 gebruik heeft gemaakt van de diensten van Stavisky. GROOTE BETOOGINGEN TE CLEVELAND. CLEVELAND, 27 Maart (Reuter). De bereden politie is herhaaldelijk op de dui zendkoppige menigte ingereden, die zich ver zameld had voor een betooging van sym pathie met de stakende textielarbeiders. Er deden zich ernstige botsingen voor. De be- toogers werden tenslotte uiteengedreven door middel van traangasbommen. SPAANSCHE JEZUÏTEN NAAR ITALIë. HEERLEN. 28 Maart. De Spaansche Jezuïten, die thans twee jaar geleden uit Spanje zijn gevlucht en zich gevestigd had den in een leeggekomen klooster in Zuid- Limburg .zullen zich binnenkort in Italië vestigen. VERVOER VAN AMERIKAAN- SCHE PRODUCTEN MET AMERIKAANSCHE SCHEPEN. DECREET VAN ROOSEVELT. WASHINGTON, 27 Maart. (V. D.) President Roosevelt heeft Dinsdag een decreet uitge vaardigd, waarbij in de toekomst alle Ame rikaansche producten, welke zijn vervaar digd met de hulp van regeeringscredieten, met Amerikaansche schepen moeten worden verzonden. Uitzonderingen zijn slechts toegestaan, wanneer een officieel bewijs wordt voorge legd, dat geen Amerikaansche schepen ter beschikking zijn. F. W. REITZ OVERLEDEN. OUD-PRESIDENT VAN DEN ORANJE- VRIJSTAAT. Uit Kaapstad, 27 Maart: Op 89-jarigen leeftijd is hedenmorgen overleden de oud president van den Oranje Vrijstaat F. W. Reitz. In de laatste jaren van zijn leven had Reitz zich vanwege zijn hoogen leeftijd en daarmee gepaard gaande zwakte geheel uit het politieke en maatschappelijke leven teruggetrokken. Frans Willem Reitz studeerde te Londen en was daarna advocaat en rechter te Kaapstad. In 1889 werd hij benoemd tot president van den Oranje Vrijstaat. Onder zijn bewind kwam een aaneensluiting met Transvaal tot stand. Zijn presidentschap duurde tot 1895. In zijn functie van staatssecretaris van de Zuid-Afrikaansche republiek voerde hij aan het eind van de vorige eeuw onderhan delingen met Engeland. In 1899 overhandig de hij ben Britten het bekende ultimatum waarin o.a. het terugtrekken van de troepen van. de grenzen geëischt werd. Engeland wees het ultimatum af en de oorlog begon. Gedurende den geheelen veldkrijg bleef Reitz op het terrein van den strijd aanwezig. Na den oorlog trok hij voor eenigen tijd naar Europa en Amerika, waar hij voordrachten hield en een steunactie begon voor de Boe ren, Reitz werd later tot voorzitter van het par lement der Zuid-Afrikaansche Unie gekozen welke functie hij tot 1918 heeft vervuld. De universiteit van Kaapstad verleende hem in 1927 een eeredoctoraat. Reitz heeft zich behalve als strijder voor de Zuid-Afrikaansche zelfstandigheid ook op literair terrein bewogen. Hij schreef o.m. 'n aantal gedichten en een historie van Zuid Afrika. BOMAANSLAG OP VRIJMETSELAARSLOGE. PARIJS, 27 Maart (V. D.) Het gebouw van de Vrijmetselaarsloge Grand Orient te Can nes is hedenmorgen door een bomaanslag zwaar beschadigd. Kort voor tien uur werden de bewoners in de omgeving van het gebouw opgeschriki door een hevige ontploffing. Spoedig daar op zag men uit de ramen van de groote zaal van het gebouw dichte rookwolken naar bui ten komen. Alle vensters waren vernield en het metselwerk is op verscheidene plaatsen zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat kort voor de ontploffing een auto voor het gebouw had stilgestaan. EEN VISSCHERSHAVEN TE ANTWERPEN. Aan de Tel. wordt uit Brussel gemeld: Er wordt den laatsten tijd te Antwerpen ernstig gewerkt aan plannen om in de haven van Antwerpen het rechtstreeks uit zee aan brengen van visch te bevorderen en metter tijd zelfs een visschershaven te organiseeren. Er zullen eenige proeven worden genomen met Oostendsche visschersbooten. Een coö peratie. „de Antwerpsche Zeevisscherij-Cen trale", werd opgericht. Twee visscherssloepen de „Rita" en de „Azda", zullen geregeld twee maal in de week visch naar de Antwerpsche haven aanvoeren. Maandag is voor de eerste maal de „Rita" met circa 8 ton levende visch de Antwerpsche haven binnengevaren. De Antwerpsche Zeevisscherij-Centrale heeft in Denemarken twee booten aange kocht, welke voorzien zijn van speciale Deen- sche netten, waardoor het mogelijk is, de visch levend in de haven aan te voeren. De kwestie van het inrichten van een vis schershaven te Antwerpen werd vooraf be studeerd. zoowel te IJmuiden, te Esbjerg in Denemarken als te Bremen en Hamburg. Maandelijks wordt circa 800 ton visch te Ant werpen ingevoerd, waarvan 8 a 10 pet. uit Oostende. Het overige wordt uit het buiten land betrokken. De Antwerpsche Zeevissche rij-Centrale stelt zich ten doel. meer zelf ge vangen visch op de Antwerpsche markt te brengen, alsook het visch verbruik te Ant werpen en omgeving te doen toenemen. De Valera's strijd tegen de Blauwhemden. LONDEN, 27 Maart. (Van onzen Londenschen correspondent) Nu O'Duffy, de leider van het verzet tegen de heerschende partij, met den dag driester wordt in zijn campagne voor het winnen van zielen voor zijn meeningen, komt uiteraard de vraag weer op of onverwacht de stembus in het geding zal4 komen. Een paar dagen geleden trachtte de hem vijandige Senaat De Valera's gedachten op dit punt te peilen en het nietszeggend antwoord was dat er n' ver kiezing zou zijn wanneer de tijd rijp was en wanneer het in het openbaar belang nooaig zou zijn. De Valera heeft een dictatoriale na tuur. Niet de omstandigheden, niet de poli tieke ontwikkeling der dingen zullen uit maken wanneer de stembus zal spreken. De Valera zelf zal het uitmaken. Zijn tegenstan ders worden niet moede hem te beschuldigen van eigengerechtigheid. Hij acht zich, zeg gen zij, onfeilbaar. Hun beschuldiging is niet zonder grond. Al zijn uitspraken, gedragin gen en beslissingen vertellen dat hij per soonlijk overtuigd is dat hij de rechte man is op de rechte plaats en dat zij. die er anders over denken, belagers zijn van zijn wettige en rechtmatig verkregen positie van Iersch- nationaal leider. Het spreekt vanzelf dat de president geen eerbied heeft voor de in samenwerking met Groot-Brittannië tot stand gekomen grond wet. Wat hem past in die grondwet, zal hij behouden. Wat hem niet past mag hij, naar zijn oordeel, afschaffen of veranderen wanneer tijd en omstandigheden er om vragen. Dat zullen ze doen zoodra het niet-passende De Valera's politiek doel be lemmert. De Senaat, zooals deze thans is samengesteld, is reeds door De Valera ten doode opgeschreven omdat hij zijn wetsver- bod op de organisatie der Blauwe Hemden verleden week met 30 tegen 18 stemmen heeft verworpen. Hij diende terstond in de volks vergadering (de Dail) een wetsontwerp in tot afschaffing van den Senaat in zijn huidigen vorm. Het motief? De senaat was een vol strekte bedreiging voor het vaderland. Later, van een openbaar spreekgestoelte, getuigde de President nog eens van zijn ver achting voor de Senatoren. Hij had er over gedacht hun functies over te brengen naar een nieuw lichaam maar er was geen haast en misschien zou hij het voortaan wel met de Dail alleen stellen. De rechterlijke macht zit den President ook dwars. Zij heeft geen termen aanwezig ge acht O'Duffy te laten opsluiten of te laten veroordeelen door den Krijgsraad wegens „pogingen tot aanstichting van moord op De Valera". Straks hoort men misschien dat de bijna dictator van den Vrijstaat voornemens is een speciaal Iersch nationaal recht in te stellen, antworpen om aan zijn tegenstanders alle mogelijkheden tot verzet en bestrijding te ontnemen. Hij zou zulke actie rechtvaardi gen met de redeneering dat zijn verplich tingen tegenover Ierland geen beletselen op den weg naar het luisterrijk doel kunnen dulden. De stemming, welke men in het optreden van de Valera den laatsten tijd waarneemt, doet veronderstellen dat hij ongerust is over den groei van de Blauwhemden-beweging (die volgens haar leider O'Duffy phenome- naal is). Hij moet beter dan ieder ander weten dat de burgers van zijn land vertrouwd zijn met den wapenhandel. Zijn tegenstanders zouden behalve blauwe hemden ook wel eens wapens kunnen gaan dragen. Vandaar, moet men aannemen, De Valera's pogingen om hen bij de wet het bestaan onmogelijk te maken. Burgeroorlog in dit stadium zou niet alleen voor zijn land maar voor zijn positie rampspoedig worden. De politiek voor eco nomische zelfgenoegzaamheid, die hij de tegenstribbelenden blijft opdringen, zou er mee in duigen vallen. Het blijkt meer en meer dat de President voor een volle dictatuur niet terug zal schrikken om zijn politiek te kun nen voortzetten. DUITSCHE RIJK NEEMT DE OPERA CHARLOTTENBURG OVER. NAAM WORDT IN „DEUTSCHES OPERN- HAUS" VERANDERD. BERLIJN, 27 Maart (D.N.B.) De rijks minister voor Volksvoorlichting en Propagan da. dr. Goebbels, heeft heden een vergadering van het geheele artistieke en technische per soneel der Stedelijke Opera Chariottenburg bijeengeroepen, waarin hij de volgende mecle- deeling deed: Het Rijkskabinet heeft in zijn jongste zitting besloten tot de overneming -»an de Stedelijke Opera Charlottenburg van de stad Berlijn door het rijk en de voortzetting der opera als een onder het rijk ressorteer end instituut, waarbij de voor dit doel vereischte middelen ter beschikking worden gesteld. Het instituut krijgt den naam van „Deuts:hes Opernhaus". De leiding en het beheer der opera zal bij het rijksministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda, waaronder het Duitsche theater en kunstwezen ressorteert, berusten. Dr. Goeb bels zal in de eerstkomende dagen een nieuwen intendant benoemen. Bijzondere waarde zal worden gehecht aan de handhaving van een hoog artistiek peil voor het Deutsche Opern haus. DE „EENSCHOTELDAG". BERLIJN, 27 Maart (V.D.) Het Rijks ministerie voor Volksvoorlichting en propa ganda deelt mede: Er bestaat aanleiding er op te wijzen, dat bij het einde van de winterhulp 1933 34 per 31 Maart tot de hervatting der steunverleening voor den winter 1934 35 de in stelling van het z.g. éénschotelgerecht op Zon dag wordt uitgesteld tot begin October a.s. DE KRASSIN OP WEG NAAR DE TSJELJOESKIN. KIEL. 27 Maart. (V. D.) De Russische ijs- breker Krassin, welke door de regeering van Sovjet-Rusland is uitgezonden ter assistentie van de leden der Tsjeljoeskin-expeditie, is Dinsdag het Noord-Oostzeekanaal gepas seerd. De Krassin is met 146 man aan boord op weg naar Wladiwostock. Er is voor negen maanden proviand aan boord. ENGELSCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. Nog geen definitieve beslissingen. HET OVERLEG WORDT VOORTGEZET. Zelfs straatzangers en huwelijksmakelaars organiseeren zich. Rijksregeering gaat er paal en perk aan stellen. Van onzen .correspondent.) In de dagen der voorlaatste revolutie is onzen Duitschen buurman het betoogen in optocht zoo in het bloed gevaren, dat men maanden later nog dagelijks groepjes man nen en vrouwen, netjes twee aan twee zag loo pen achter een man met een langen stok. waaraan een plakkaat bengelde met politieke en andere eiscben der betoogers. Groepjes, soms 10, soms 20 man sterk. Drie man bij een biertje, waaruit geestdrift en nieuwe poli tieke ideeën zoo maar opborrelden, grepen naar den bezem van den waard, om er huu eischen aan op te hangen en trokken er mee de straat op, achter elkaar en plechtstatig. Lieden, die voor de filialen der groote bladen aan het praten waren geraakt, vonden steeds een welbespraakt wijsgeer in hun midden, die hun voorhield, wat men zoo allemaal van het nieuwe regiem te verlangen had, Het was altijd verleidelijk en vond grooten bijval. En als er een stok bij de hand was en een stuk karton, waarop met enkele woorden de be langrijkste der nieuwe eischen kon worden neergekrabbeld, dan trok er weer een optocht aoor de straten, kalm en o'rdelijk en zwijgend. Het schild voorop, sprak voor allen! Dat was de conjunctuur der betoogingen waarin de groote partijen waren voorgegaan. Nu hebben we de conjunctuur van het „gemassregelte" vereenigingsleven. Alle groepen in handel industrie, kunst en wetenschap hebben zich op bevel der regeering moeten aaneenslui ten. elk in eigen vereenigingen, die onmid- delijk onder haar toeeickt staan. Dit heeft nu in het Rijk der Nazi weer zooveel navolgingen gevonden, dat de regeering er zich over er gert en al die „Vereinsmeierei" naar de maan wenscht. Daar rezen in een enkele con junctuur-week op een „Reichsverband" van straatzangers en orgeldraaiers, een Reichver- band van venters langs de huizen, van huwe lijksmakelaars, van astrologan! Zij allen trachten een slaatje te slaan uit de ideeën van het nieuwe regiem, die hun hier goed te pas komen. Het geeft zoo'n ca chet, lid te zijn van een „Reichsverband", het lijkt zoo'n directe verbinding met het „Reich" en alles wat van het Rijk is, is hei lig en wordt ontzien en vereerd, dat Rijk is immers de N.S.D.A.P.. Komt aan de deur een man met zeep. die het officieele schildje van zijn ..Reichsverband" draagt dan besterft de juffrouw, die open doet het gewone „niet noo- dig" op de lippen. Met straatzangers en orgeldraaiers is het, anders dan bij ons. Op straat mogen zij geen muziek maken. Zij komen met hun orgels erbarmelijke „Leierkasten" op de hoven, waaromheen de huizencomplexen gebouwd zijn. Vroeger waren zij tevreden met de gif ten, die hun uit de vensters werden toege worpen, nu komen zij aan de deur van elke woning, die aan de hofzijde doof bleef, hun machtwoord „Reichsverbandroepen. De leden van het Reichsverband voor huwe lijksmakelaars zijn nog niet aan de deur ko men vragen. Het zou nog zoo dom niet zijn, want het schijnt hier te wemelen van trouw lustigen; de advertentie rubriek „huwelijk" der dag- en weekbladen is eiken Zaterdag vol en ook de maandelijksche „Magazijnen" zijn er vol van. Die huwelijksmakelaars hebben altijd rijke en schatrijke partijen in voor raad! Daarmee uit venten gaan en dan nog wel als lid van het Reichverband moet toch wel een formidabel succes hebben. Maar hun zaakjes schijnen ook zoo heel goed te loo- pen. Het Reichverband der Duitsche Astro logen is ook een heel serieuze aangelegen heid. Zij vinden zich onmisbaar voor een ge lukkig en doelbewust leven. In hun bond wor den alleen echte astrologen opgenomen. Dat zijn zij, die door jarenlange studie en onder - vindig in staat zijn, sterren en koffiedik goed uit elkaar te houden, wat met de andere, de valsche astrologen niet het geval schijnt te zijn. Er zijn vijfduizend astrologen in Duitsch land, waarvan er velen als „geheime-secre- taris" zijn aangesteld bij directeuren van groote maatschappijen, voor wien zij geregeld de z.g. „Transiten" uitwerken, dat zijn de ho roscopen voor enkele dagen, weken, of maan den. Een gladde kerel doet 't zonder deze wichelarij, die al zoovelen van streek gebracht heeft, beter. Maar waarzeggers en sterre- wichelaars vinden altijd hun luidjes, die gelooven aan den invloed van koffiedik en sterren op den loop der aardsche dingen. Gewone menschen, die alles op eens voor hun heele leven wenschen te weten, bestellen een „grondhoroscoop". Dat kost 30 a 40 Mark Maar dan heb je ook wat goeds. Voor dezen prijs altijd wat prettigs. Bijgeloof, drang naar het geheimzinnige en nu daarbij het of ficieele schildje van het Reichsverband zul len de zaken dezer profeten nog lang doen bloeien. Maar de Rijksregeering, die zich ook hier zoo onverwacht ziet nageaapt, wenscht al deze „Reichverbande" van harte naar de planeten. H. L. Te 's-Gravenhage zijn besprekingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Neder- landsche en de Engelsche katoenindustrieën. De conferentie werd geleid door den heer Joan Gelderman, terwijl verder van Neder- landsche zijde de volgende heeren daar aan deel namen: mr. P. L. Steenberghe; G. v. d. Muelen; Harry ter Kuile; prof. dr. J. Wisse- link; mr. A. N. Molenaar en A. Rom Colthoff. De Engelsche delegatie bestond uit de hee ren; Sir William Clare Lees: W. E. Clucas; Forest Hewit en E Raymond Streat. Besproken werden een groot aantal aange legenheden van gemeenschappelijk belang, waaronder de contingenteeringsmaatregelen voor katoenen stoffen, welke onlangs in Ned. Oost-Indië zijn getroffen. De Engelsche delegatie werd voorts in de gelegenheid gesteld haar inzichten uiteen te zetten voor de officieele vertegenwoordigers van de ministeries van koloniën en van eco nomische zaken. Het voornaamste doel van de conferentie was. om tot een zekere gedragslijn te komen voor toekomstige stappen welke de Nederland- sche en Engelsche katoenindustrieën bij haar wederzijdsche regeeringen zouden doen, om elkaar zooveel mogelijk ter wille te zijn en tot samenwerking te komen i.z. den handel in katoenen weefsels. In de huidige omstandigheden was het niet mogelijk tot definitieve beslissingen te komen, doch een bevredigende overeenkomst werd be reikt ten aanzien van de te volgen algemeene richtlijnen. De beide groepen besloten dan ook dit vriendschappelijk overleg voort te zetten met het oog op de gemeenschappelijke belangen welke daarbij betrokken zijn. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op den Provincialen weg 's-Gravendeel Blaakschedijk, is de 64-jarige A. Verhoeven, nabij zijn woning, aangereden door een auto. De man viel met het hoofd op den weg en werd zwaar gewond in zijn woning binnengedragen. Eenige uren later is hij aan zijn verwondingen overleden. DE DRANKDIEFSTAL TE UITGEEST VERDACHTEN TOT ANDERHALF JAAR VEROORDEELD. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde Dinsdag de beide gedetineerden H. d. M. en A. S., die in den nacht van 8 Januari te Uit geest uit het pakhuis van den heer Schoen maker 1500 liter drank ontvreemden, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De eisch tegen beiden was één jaar. OUDE MAN DOOR AUTO OVERREDEN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Op den rijksweg te Belfeld werd de 65- jarige Th. Hilberts aldaar, bij het oversteken van den weg door een passeerende auto ge grepen. Het slachtoffer bekwam daarbij een beenbreuk en een ribfractuur, terwijl hij bo vendien een hersenschudding opliep. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overge bracht, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5