Het Befauftijltste De oudste. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman BERICHT. 51e Jaargang No. 15571 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 29 Maart 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMtN 1 EN per Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post '0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: I5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Vedies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250... Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BE5TAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 29 Maart. De Gevaarlijke Weg. Oliver Stanley, de Engelsche minister van Verkeerswezen, heeft voor de Paaschdagen een vadei'lijke proclamatie tot de natie ge richt, om haar te waarschuwen voor de ge varen die haar op den weg bedreigen. Wij kennen dit soort proclamaties ook wel, maar alleen van onzen minister van Financiën, die gepijnigd wordt door de gedachte dat hij zooveel Nederlanders hard zou moeten aan pakken, als zij het gefluister van hun „fiscaal geweten" niet tot een geschreeuw zouden weten te verheffen. ..Denk er om", zegt mr. Oud, „bezin jullie voor 1 Mei nog eens goed. anders opent zich de deur van het gevang voor jullie". En de financieele overwegingen doen zich hierbij wel sterk gelden, want als ze betalen stijgen de rijksontvangsten en als ze vergeetachtig blijven stijgen de rijksuit gaven, vanwege de kosten van het logies. De vaderlijkheid van Oliver Stanley is ech ter en onvermengder. Hij dreigt er ook niet bij. Hij toont geen vrees dat hij zijn Britten zal moeten opsluiten, maar wel de angst dat hij er een aantal voorgoed verliezen zal. Zoo ver is het gekomen in deze wonderlijke we reld, dat een feest als de Paaschdagen in Engeland moet worden ingeluid in dezen toon: „Te oordeelen naar de ervaring van vorige jaren zullen wij a.s. Dinsdagavond ruim hon derd dooden en vele honderden gewonden te betreuren hebben...." „Het zal onze eigen schuld zijn", gaat de minister voort. „Ik wil nu al wel verklaren dat elk ongeluk, dat voor a.s. Dinsdag ge schieden zal, vermeden had kunnen worden door een beetje meer voorzichtigheid, een beetje meer kalm overleg, een beetje meer geduld bij den een of anderen man. Geen macht ter wereld is in staat den weg te be veiligen tegen roekeloosheid of gekkenwerk. De wet kan den man, die niet voorzichtig is, alleen straffen. De dooden tot leven doen weerkeeren en de gewonden genezen kan zij nietIk weet hoe wij geneigd zijn te den ken over dien anderen man op den weg. Ah ik in een auto zit heb ik het gevoel dat als het den voetganger niet aanstaat, hij kan rennen of een noodsprong maken om zich te redden. Als ik wandelaar ben. wil ik dien (stippeltjes) kilometervreter bewijzen dat ik evenveel recht op den weg heb als hij. Maar die dingen zijn even kinderachtig als gevaar lijk". Dit is een aardige passage. U ziet dat de Engelsche minister van Verkeerswezen niet schroomt de tekortkomingen des weggebrui kers in zijn eigen ziel te ontwaren, en te brandmerken. Lang niet alle vaders doen dat. Toch is het misschien wel de beste me thode, zelfs tegenover volwassen kinderen. Zou minister Oud niet veel ontroerender zijn als hij begonnen was met een beschrijving van de gevoelens, die hem zelf in zijn welbe steed leven jegens den fiscus bezield hebben, als hij zijn beschrijvingsbiljet moest invullen? Als hij bijvoorbeeld gezegd had: „Op dit mo ment voelen wij, dat ons geheugen niet meer is wat het was in onzen schooltijd, toen wij het toevalligerwijze juist niet voor belasting doeleinden behoefden te bezigen.... En ik weet hoe wij dan denken over onzen mede- mensch, den inspecteur der Directe Belas tingen". Maar dergelijke vaderlijke ironie is in onze verhouding van-regeering-tot-volk helaas niet gebruikelijk. Als minister Kalff het eens probeerde? 't kan nog net vóór de Paasch dagen en ons ook eens een beschrijving gaf van de neigingen, die hem resp. als automo bilist, voetganger, fietser, tram- en trein- passagier dreigen te overmeesteren? Minister Stanley heeft nog meer gezegd: „Er zijn nu bijna drie millioen rijbewijzen in Groot-Brittannië uitgereikt. Dat wil zeggen dat één persoon op elke tien, tusschen de leeftijden van 17 en 70 jaar, de gelegenheid heeft, een auto te besturen. En de verant woordelijkheid van den automobilist is het grootst, omdat zijn voertuig het gevaarlijkst is". Een waar woord waarmee in ieder land elke campagne voor de veiligheid van den weg wel geleid zou kunnen worden! Tenslotte doet minister Stanley dan nog een beroep op de overige weggebruikers. En als zijn pro clamatie ten gevolge mocht hebben dat het aantal dooden. dat Engeland's Paaschfeest pleegt op te leveren, van ruim honderd tot zooiets als negentig mocht worden teruggel- bracht, zal hij al een mooi resultaat bereikt hebben. Hem hier te citeeren heeft een goed doel. Ons bedreigen dezelfde Paaschgevaren, al wijst onze statistiek minder dooden en ge wonden aan. Dat is alleen maar een kwestie van verhouding. Automobilisten, reken er niet op dat de voetganger zal rennen of een nood sprong nemen. Hij wordt wellicht door doods- verachtend rechtsbewustzijn bezetten. En ver- meid u niet in de ij dele illusie, dat fietsende juffrouwen van haar zigzag-koers zullen af zien. Voetgangers, bedwing uw rechtsbesef. Ren. spring desnoods als het noodig is. Schik u ge laten. maar vooral met snelheid in de positie die aü op deze dagen opnieuw zult moeten in nemen. Die van den Paaschhaas R. P. DE INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 29 Maart (Reuter). Medege deeld wordt, dat de invoer van bloembollen is vastgesteld op 1500 centenaars voor het tweede trimester van dit jaar. (De weduwe PostemaTjadens te Groningen, de oudste inwoonster van ons land, is dezen Donderdag 105 jaar geworden). Juffrouw Postema, ik groet u Met mijn hoedje in mijn hand, H Met bewondering en eerbied, Oudste vrouw van Nederland. Honderdvijf, het is een leeftijd, Naar den norm van 't menschbestaan, Wat hebt u al niet zien komen, Wie hebt u al niet zien gaan? Ik krijg ook al grijze haren. Ik ben ook niet meer zoo klein, Maar u kon toch ondertusschen Wel mijn over-oma zijn. 'k Zie u, in gedachten zitten, Hoe u allen dag verpoost, Voor uw venster in een leunstoel, Met een lekker bakkie troost. En de wereld om u henen, Raast en roest lawaaiig voort, Zonder dat z' u uit uw rust haalt, Uw tevredenheid verstoort. Kalmpjes ziet u, hoe de wereld Wild verward dooreenkrioelt, Onverstoord ziet u ze vliegen (Dit is letterlijk bedoeld), En u denkt wel bij uzelve: Ach, wat maken zij zich druk, In hun zonderlinge jagen Missen zij het waar geluk. Moog' het u nog jaren goedgaan, Beste juffrouw Postema, Laat ons jagen, rennen, vliegen, Maar wij doen het u niet na. P. GASUS. DE HEER ZWERTBROEK GEROYEERD. OOK EEN BESLUIT TEN AANZIEN VAN DE Z.G. „SPONTANE COMITé's" GENOMEN. Blijkens een communiqué in de Arbeiders pers heeft het hoofdbestuur van de V.A.R.A. gisteren vergaderd. Besloten wordt het lid maatschap van z.g. „Spontane Comité's", waarachter communistische agitatie wordt vermoed, onvereenigbaar te verklaren met het VARA-lidmaatschap. Op grond van de bepalingen in de statuten besloot het hoofdbestuur Zwertbroek als lid van de VARA te royeeren. Volgens de bepa lingen der statuten staat een geroyeerde be roep open op den Vereenigingsraad. Nog een antwoord op de brochure. In het Volk van gisteravond heeft de heer A. de Vries, de voorzitter der VARA, een uit voerig antwoord op de brochure van den heer Zwertbroek gepubliceerd, waarin hij o.m. zegt: „Laat ik dit voorop stellen: de zaak zelf is een interne VARA-aangelegenheid, door de verantwoordelijke instanties der VARA vol komen reglementair behandeld. Niet wij, maar Zwertbroek hebben dit karakter ge schonden tot groot genoegen der com munisten. Wij moeten goed onderscheiden. Het ging bij de beslissing die de Vereenigingsraad heeft genomen om de vraag: wat vordert het VARA-belang? Ik sta er op hieraan toe te voegen, dat de Vereenigingsraad en het Hoofdbestuur zich ook in de toekomst bij te nemen beslissingen nooit door eenig ander motief zullen mogen laten leiden. Dat geldt ten aanzien van zaken en van personen, wie dat ook mogen zijn. Elke an dere overweging is verwerpelijk en moet dus met beslistheid worden afgewezen". Voorts bespreekt en bestrijdt de heer de Vries de 10 punten, welke in de brochure zijn genoemd. Aan het slot hiervan concludeert de heer de Vries o.a.: „Niet een er van (d.i. van deze 10 punten red.) is volkomen waar, stuk voor stuk geven ze de feiten verdraaid weer. Dat is zoo eer? bepaalde methode, die ik nu al eenige jaren meemaakte en dus ken. En voor de VARA èn voor de personen die in het bedrijf werken Is deze methode funest. Het H.B. en de Vereenigingsraad zijn met dit alles en meer volkomen op de hoogte. Al deze feiten zijn tot in bijzonderheden door een commissie, bestaande uit C. v. d. Lende, secretaris van het N.V.V.. K. de Jonge, voorzitter van den fabrieksarbeidersbond en G. Bernard, secr. van de VARA-fed. Rotter dam, onderzocht. Noch de Vereenigingsraad, noch het Hoofd bestuur heeft daarom nog eenige behoefte aan een scheidsgerecht". WH LEM VAN DER VEER AANGEREDEN. Aan den heer Broekman de gouden medaille der gemeente verleend. Afscheid van de leerlingen. SCHEDELBREUK OPGELOOPEN. De tooneelspeler Willem van der Veer is op het Rembrandtplein te Amsterdam door een motor aangereden. Hij heeft een schedel breuk opgeloopen. Zijn herstel zal geruimen tijd eischen. Afscheid van de leerlingen. Woensdagmorgen hebben de leerlingen van de 1ste Hoogere Burgerschool B met 5-j. c. afscheid genomen van hun directeur. Nadat Ir. van Mourik Broekman zelf de kiassen was rondgegaan, waarbij hij van iederen leerling persoonlijk afscheid nam, verzamelden leeraren en leerlingen zich in de hal van het gebouw. De leerling Hans van der Togt richtte het woord tot den scheidenden directeur. Hij sprak van de hartelijkheid, die alle jongens en meisjes van de school steeds van hun directeur had den ondervonden, van den hechten band die ontstaan was tusschen hen en hun vader lijken vriend en van hun behoefte om bij dit afscheid van hun gevoelens te getuigen. Namens alle leerlingen bood hij een prach tig radiotoestel aan. In eenige hartelijke woorden dankte de heer van Mourik Broekman. „Dat allen had den willen medewerken aan dit schitterende geschenk, ook zij die weieens de straffende hand van hem hadden gevoeld gaf voor hem aan het aandenken zijn grootste beteekenis Den laatsten tijd had hij zich meermalen afgevraagd, wat hem toch zoo in de jeugd altijd opnieuw had aangetrokken. Hij ge loofde, dat het was het onvolgroeide in den Jongen mensch; hij was als iemand die den knop mooier vindt dan de bloem, de bloe sem aantrekkelijker dan de vrucht. Hij meende te kunnen constateeren dat de ouder dom van tegenwoordig jonger, de jeugd daarentegen „ouder" was geworden, dat beide geslachten naar elkaar toe waren ge groeid. In dat verband gewaagde hij van de belangstelling die sommige leerlingen tegen woordig hadden voor maatschappelijke en politieke vraagstukken, een belangstelling, waartegenover hij begrijpend stond, mits zij er zorgvuldig voor waakten, niet de kap van het gebouw te plaatsen, alvorens het funda ment solied gelegd was en onder voorwaarde dat zij altijd en overal verdraagzaam jegens hun medemensch zouden zijn. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de leerlingen de genegenheid, die zij hem toe droegen, zouden overdragen aan zijn opvol ger". Huldiging door het Gemeentebestuur. Aan het slot van den morgen volgde een huldiging door het Gemeentebestuur. De Wethouder van Onderwijs sprak den heer van Mourik Broekman in aanwezigheid van alle leeraren toe. Hij wilde niet in details afdalen bij het vermelden van de verdien sten, die de heer Broekman voor het Middel baar Onderwijs in het algemeen en voor het Haarlemsche M.O. in het bijzonder had ge had. Hij volstond met dit algemeen erkende feit te constateeren. Er waren in de jaren van het directoraat mooie, maar ook moei lijke tijden voor het onderwijs geweest. Spreker wilde hier van de gelegenheid ge bruik maken om te verklaren, dat, zoo in Haarlem het Lyceum niet in stand kón blijven, dit zeker niet te wijten was aan de mannen die hun volle krachten hadden ge geven om het te doen slagen. Natuurlijk voelde ook het Gemeentebestuur van Haar lem. dat het zijn plicht was, zijn dankbaar heid te toonen. Reeds had het College van B. en W. hieraan uiting gegeven door den heer Broekman te benoemen tot adviseur van het Middelbaar Onderwijs voor de ge meente Haarlem. De adviezen, bij allerlei gelegenheden door den directeur aan B. en W. gegeven, waren steeds zoo hoog gewaar deerd. dat het Gemeentebestuur er prijs op stelde, ook in de toekomst van de rijpe er varing en het bezadigd oordeel van den af- tredenden directeur profij't te kunnen trek ken. Maar het Gemeentebestuur had nog meer willen doen: het had besloten aan den hger van Mourik Broekman toe te kennen de gouden medaille van de gemeente Haarlem, een onderscheiding, die maar zelden ver leend werd. Dit zeggende overhandigde de Wethouder onder applaus van de aanwezigen de gouden gedenkpenning aan den directeur, In zijn antwoord betuigde Ir. van Mourik Broeaman zijn hartelijken dank voor de eer volle onderscheiding, hem namens het Ge meentebestuur overhandigd door den Wet houder van Onderwijs, wiens aanwezigheid in de leeraarskamer hij op grooten prijs stelde. Hij wist, dat de Wethouder in dezen tijd de buitengewoon moeilijke en ondank bare taak had, het M.O. van Haarlem door menigen maatregel pijnlijk te treffen. Maar herinnerend aan een rede door spreker ge houden bij de viering van het 60-jarig be staan der H.B.S., toen dreigende donkere wolken zich samenpakten aan den horizon maar Haarlem middelen had weten te vinden het M.O. te beschermen door liever de Rijks subsidie dan de zorgvuldig behartigde be langen van dat onderwijs prijs te geven, - sprak Ir. Broekman het vertrouwen uit, dat als de omstandigheden zich ten goede zouden wijzigen, Haarlem terug zou keeren op den ouden weg. Dat het aan het tegenwoordige Gemeentebestuur, van welks warme belang stelling in het M.O. spreker zicTi overtuigd hield gegeven mocht zijn, zelf nog eens het roer om te wenden, was sprekers oprechte wensch. Ongetwijfeld zou het dan met name ongedaan maken den maatregel van 30 leer lingen per klasse en 30 lesuren per week, die volgens sprekers vaste overtuiging funest moest zijn bij een idealistische opvatting van de leeraarstaak. Immers juist hen die in hun idealisme open oogen hebben voor de gebreken van het onderwijs en zoeken naar de middelen ter verbetering, hebben we noodig Maar hol zullen zij bij een belasting, die de tijdsomstandigheden helaas noodig maken, physiek in staat zijn onze voorgan gers te zijn? „Ik weet, mijnheer de Wethouder, dat het ook uw liefste wensch is, aan Haarlem's Middelbaar Onderwijs alle mogelijke zorg te wijden. Moge niet alleen spoedig de tijd aan breken, waarin de harde maatregelen van tegenwoordig ongedaan kunnen worden ge maakt, maar moogt u het zélf zijn, die daar toe het initiatief kunt nemen". In een kort antwoord verklaarde de Wet houder, dat men er zeker van kon zijn, dat hijzelf en het Gemeentebestuur, als de om standigheden zich ten gunste wijzigden, er gaarne toe zouden medewerken, den ouden toestand te herstellen. De gedenkpenning. De voorzijde van de gouden gedenkpenning vertoont behalve een symbolische voorstel ling van het Licht ep de Wetenschap, de wapens van Haarlem en Vianen (de ge boorteplaats van den heer van Mourik Broek man), alsmede het familiewapen van den aftredenden directeur. Aan de achterzijde vindt men de inscriptie „De gemeente Haarlem aan Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman als blijk van bijzon dere erkentelijkheid voor de uitstekende diensten door hem aan het Middelbaar On derwijs bewezen. 1&01934". Haarlem's Dagblad zal WEL verschijnen op Goeden Vrijdag, maar niet op de beide Paaschdagen. Reorganisatie van de Duitsche Stahlhelm. pag. 3 Bij een spoorwegongeluk in Frankrijk zijn drie personen gedood en 38 gewond. pag. 3 Dollfuss blijft leider van het Vaderlandsche front in Oostenrijk, Starhemberg leider der weerformaties. pag. 3 De Tweede Kamer heeft de wetsontwerpen tot conversie van Staatsschuld en wijziging der woningwet aangenomen. pag. 3 De zweminrichting te Haarlem niet ver pacht. pag. 8 Het Gemeentelijk concertgebouw verpacht. pag. 6 1933 is voor onze scheepvaart een slecht jaar geweest. pag. 4 Er zullen onderhandelingen over ons han delsverkeer met Engeland worden gevoerd op basis van den status quo. pag. 4 De raadselachtige verdwijning van het pakje diamanten is nog niet opgelost. pag. 4 De dirigentenkwestie van het Concertgebouw te Amsterdam. pag. 4 Ir. van Mourik Broekman gehuldigd. pag. 1 Willy den Ouden zwemt wereldrecord. pag 8 Het Nederlandsch Elftal tegen Ierland sa mengesteld. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P-: De gevaarlijke weg. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Drinkt meer thee. pag. 4 J. B. Schuil: Haarlem's Tooneel: Trio- pag. 2 AFSCHEIDSAVOND VAN Ir. H. VAN MOURIK BROEKMAN. VAN ZIJN LEERLINGEN. LINCOLN ELLSWORTH. DE AMERIKAANSCHE POOLREIZIGER, heeft op zijn laatste Antarctische expeditie weinig geluk. Een zijner vliegtuigen raakte tijdens de reis zóó beschadigd, dat het met het zeilschip „South Africa" naar Australië teruggezonden moest weden. Men ziet op de foto „de lossing" van het toestel te Sydney Gisteravond werd in de le H. B. S. b. ex- Gem. Lyceum, de gebruikelijke Paaschfuif der H. H. B. S. Ver. gehouden. Deze was dit maal geheel gewijd aan het afscheid van den heer Ir. W. C. C. H. van Mourik Broek man, die de school na een ruim 24-jarig di recteurschap verlaat. Hoewel het afscheid van den geliefden di recteur zijn stempel drukte op den geheelen avond, heersciite er een opgewekte, gezellige stemming. Voor de pauze speelde het H. B. S. V.-orkest eenige marschen, waarna verschillende leer lingen en schoolorganen den directeur hulde brachten in een tooneelstukje in improvi- satievorm. Twee leerlingen der laagste klassen boden den directeur een krans en zijn vrouw een bouquet seringen aan. E. Schroder, leerlinge der 5e klasse, hield een keurige speech, waar in zij bij het afscheid van den heer Broek man, namens de treele school hem dankte voor 't vele goeds, dat hij tijdens zijn di recteurschap gedaan heeft voor alles en al len. Na haar toespraak werd door den voor zitter der H. B. S. V., T. Wessels, den direc teur de bul van het eerevoorzitterschap aan geboden. later gevolgd door een standaard werk over paedagogie. Ook de redactie van het schoolblad ..De Tender" kwam op het tooneel en met een kort woord overhandigde de hoofdredacteur J. Luber. des heer Broekman een luxe uit gave van het voor deze gelegenheid gedrukte van Mourik-Broekman-nummer. De gezamenlijke 5e klassers gaven den „Baas" een door één van hen geschilderd portret. De heer Brouwer leidde een meisjeskoor, dat een afscheidslied zong, waarna door een aantal leerlingen onder leiding van den heer Houtkooper een paar gymnastische standen werden uitgevoerd. In een gevoelvolle toespraak dankte de heer Van MourikBroekman allen voor hun betoonde hulde en voor de medewerking, die hij altijd van hen genoten had. Na de pauze werd nog door leerlingen der eerste twee klassen een tooneelstukje opge voerd en nadat de stoelen aan den kant wa ren geschoven, werd bij een band in de zaal en een pick-up in de hall gedanst. Het was een zeer geslaagde avond, met als eenige maar groote dissonant het vertrek van den heer van Mourik Broekman ARTIKELEN VAN VRIENDEN EN OUD-LEERLINGEN. Heden verschijnt een extra-nummer van De Tender het schoolblad van de Eerste H.B.S. met 5-jarigen cursus to Haarlem, dat gewijd is aan Ir. H. van Mourik Broekman, den af tredenden directeur. Vrienden en oud-leer lingen hebben er hun bijdragen geleverd en de leerlingen van tegenwoordig zullen daar uit kunnen leeren (zooals de redactie van

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1