NATIONALE ZATERDAG 31 MAART 1934 HAARLEM'S DAGBLAD LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam IJMUIDEN NEDERLANDSCHE KRUIS. ROODE BELANGRIJKE VERGADERING. De afdeeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roede Kruis hield haar Jaarvergadering in Hotel „Augusta". De voorzitter dr. W. van Haselen, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waaronder vele dames-leden, en hield de volgende inlei ding: „Mocht ik op de vorige jaarvergadering tevredenheid uiten over het afgeloopen jaar ook nu kan ik dankbaar de voor- en na- deelen tegenover elkander stellend, op het afgeloopen vereenigingsjaar terugzien. Zon der vooruit te loopen op de jaarverslagen van den secretaris-penningmeester, kan ik wc' mededeelen dat er inderdaad nadeelen te boeken waren, n.l. een teruggang van het ledental en een vermindering der inkom sten, welke aangelegenheid onze voort durende waakzaamheid vragen. Doch de voordeelen wogen zwaarder. De voortdurende ambitie der leden, bij de oefeningen zoowel als in de practijk van de ongevallenverzor ging. de opnieuw groote toeloop naar de E. H. B. O.-cursus, die in steeds breeder kring populair wordt en van waaruit steeds nieuwe leden voor de transportcolonne kunnen wor den gerecruteerd, zijn verblijdende verschijn selen. Een belangrijke gebeurtenis in het afge loopen jaar was de toestandkoming van den bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis. Na een geruimen tijd van voorbereiding werd, dank zij de medewerking van de heeren Dr. L. S. Limborg Meyer en dr. R. P. v. d. Veld een dienst opgericht, zooals reeds door enkele grootere plaatsen van ons land werden ge sticht. Dit mooie humanitaire werk verdient niet alleen onze bewondering doch ook onzen steun. Met genoegen wil ik constateeren, dat ook uit de gelederen der transportcolonne en die der helpsters zich velen opgaven voor dezen dienst. Doch ook nog velen zijn noodig om den dienst goed te doen function- neeren, zoo er voortdurende opwekking voor onzenbloedtransfusiedienst geheel op haar plaats is, waarvoor ik op uw aller medewer king reken. De samenstelling der colonnes zal nader onder het oog worden gezien en zullen al leen administratief opgevoerde leden, op wie bij de practijk niet gerekend kan worden, worden agevoerd. Met de hoop uitsprekende dat ook het kamende jaar ons allen bereid moge vinden onze vrijwillige Roodekruis-taak naar be- hooren te volvoeren, verklaar ik deze verga dering voor geopend. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. Hierna bracht de heer L. Dijksen als secretaris en als penningmeester zijn jaarverslagen uit. Beide werden onder dankzegging goedge keurd. Hierna las de voorzitter het rapport van de kascommissie voor, waarbij den penning meester voor zijn beheer wordt gedéchargeerd Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van twee bestuursleden, waarmede het aan tal bestuursleden van 5 op 7 wordt gebracht. Door het gestuur worden voorgesteld de heeren dr. L. S. Limborg Meyer en dr. R. P. v. d. Veld, die tevens de medische commissie vormen van den bloedtransfusiedienst. De schriftelijke stemming wees uit, dat deze heeren met algemeene stemmen zijn be noemd. De voorzitter verklaart de nieuwe bestuursleden voor gekozen en zal hen de be noeming mededeelen. De heer Beets zeide er van overtuigd te zijn, dat de uitbreiding van het bestuur met deze leden een belang rijke aanwinst beteekent. Tot leden voor het nazien der kasbeschei- den worden benoemd mevrouw de Korte en •de heeren Beets en A. P. Bakker. De afge- vaardigen en hun plaatsvervangers voor de van den voorzitter door het bestuur worden aangewezen. De begrooting voor 1934 werd vastgesteld en goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Koster hoe het bestuur het afvoeren van de administra tieve leden denkt uit te voeren, in verband met het geringe aantal actieve leden, en of deze weder door nieuwe leden zullen worden aangevuld. De voorzitter deelt mede, dat niet lukraak zal worden afgevoerd, alleen zij die door hun functie niet in staat zijn geregeld aan de oefeningen deel te nemen, en waarop in de practijk niet kan worden gerekend, bijv. politieagenten en Rijksveldwachters. Door het houden van cursussen in E.H.B.O. wordt steeds nieuw bloed toegevoerd. Het bestuur heeft steeds zorg gehad over het slinken der transportcolonneleden, vandaar het geregeld houden van cursussen. Gelukkig is er steeds een oude kern, waarop te reke nen valt. De heer Koster vroeg verder, of reeds in overweging is genomen de nieuwe indeeling der transportcolonne-leden. Dit is nog steeds in studie. Waarschijnlijk zullen in de toekomst slechts twee ploegen komen, aangezien de ploegcommandant Rijnders waarschijnlijk binnenkort de plaats zal ver laten. De heer Beets zegt, dat de voor eenigen tijd gehouden bijeenkomst van de leden der transportcolonne ongetwijfeld veel nut heeft afgeworpen en stelt voor dergelijke bijeen komsten meer te doen houden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de groote opkomst. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Het ledental liep van 223 tot 200 terug, of schoon 18 nieuwe leden zich aanmeldden. In het bestuur is geen wijziging gekomen. De nieuwe cursus in E.H.B.O. die ditmaal onder leiding van Dr. van Haselen stond, was wederom een succes. Een groot aantal da mes en heeren volgde de lessen met groote belangstelling. De leden der bransportcolonne en helpsters volgden voor een groot deel regelmatig de les sen. hetzij onder leiding van den artsleider of onder die van den ploegcommandant Bakker. Verschillende buitenoefeningen werden ge houden, waarvan eenige worden gereleveerd. Zoo vond op 24 Augustus een belangrijke oefening plaats aan het Zijkanaal B. waarbij gebruik werd gemaakt van luchtdrijfzakken, waarmede gewonden over het water werden vervoerd. Bovendien werden in het afgeloopen jaar verschillende oefeningen in het duin terrein gehouden, waaronder eenige avond oefeningen. Bewijzen van geoefendheid werden uitge reikt aan de dames Stuut, Houtsma en Dek ker en aan den heer W. Ran. Door de leden der transportcolonne en helpsters werd meermalen assistentie ver leend bij wedstrijden en kinderfeesten. In den zomer werd geregeld hulp ver leend aan het strand te IJmuiden en bij het zwembassin van de Velser Zwemvereeni- ging. Gedurende het afgeloopen jaar werd niet minder dan 631 keer E.H.B.O. verleend te gen 504 in 1932. Hiervan werd op strand 295 keer hulp verleend, 154 keer op de ijsbanen in de Velser polder en Velserbeek, 59 keer in de Rijksvischhal. Het aantal hulpverleeningen in de Rijksvischhal bleef ver beneden het nor male, in verband met de langdurige staking in het visscherijbedrijf. Door de leden der transportcolonne werd deelgenomen aan de wedstrijden in E.H.B.O. te Utrecht op 10 Juni, doch zij keerden zon der prijs huiswaarts. Wij hopen dat zij een volgende maal op een of meer prijzen beslag zullen leggen. Een onvergetelijke dag voor de leden was die van deelneming aan de huldiging van H.M. de Koningin in het Stadion te Am sterdam op 9 September. De collecte, welke op 26 Augustus werd ge- houden.bracht f 117 minder op dan in het voorgaande jaar, hetgeen voornamelijk haar oorzaak vond in het feit, dat verschillende collectrices, waarop beslist gerekend was, ons op den dag der collecte in den steek lieten. Verder memoreert de secretaris de oprich ting van den bloedtransfusiedienst. Dank zij de medewerking van dr. L. S. Limborgh Meijer en Dr. R. P. v. d. Veld, Geneesheei- directeur van het Antonius-ziekenhuis, kon tot de oprichting van een bloedtransfusie dienst worden overgegaan. Tenslotte rest ons een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt in het belang onzer afdeeling, in het bijzonder aan de pers, die ook gedurende het afgeloopen jaar weder om hare colommen in de bladen hebben wil len openstellen voor verschillende artikelen. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1383.83 (Inclusief kassaldo per 1 Januari 1933 groot f 12716) en de uitgaven f 1283.56, zoodat het kassaldo op 31 December 1933 be droeg f 100.27. Aan contributie werd ontvan gen f 352,77, de opbrengst der collecte vredes werk bedroeg f 638,18, waarvan f 486.51 werd afgedragen aan het hoofdbestuur. Op de bank werd gestort een bedrag van f 333,99, welk bedrag in de uitgave» is opgenomen. UITVOER VAN VISCH NAAR FRANKRIJK. Volgens een officieele mededeeling uit Parijs zijn voor de periode tot 30 September 1934 de volgende contingenten voor den in voer van visch uit Nederland vastgesteld. Griet 3590 quintalen andere soorten versc.he visch 10.000, gezouten haring 10.400 en an dere gedroogde,, gezquten of gerookte visch 160 quintalen. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. De hulp van de brandweer werd ingeroepen voor brand, die zou zijn ontstaan in een perceel bosch aan de Middenduinerweg nabij de Willem de Zwijgerlaan. Toen de brandweer arriveerde, bleek haar hulp niet meer noodig, daar men met eigen middelen het vuur had gebluscht. Bij onderzoek bleek, dat de schuld gezocht moest worden bij spelende kinderen, die al daar een „hut" gemaakt hadden en voorzien waren van een blauwbrander, lucifers, petro leum en kaarsen. Moge dit voorval, dat nu nog betrekkelijk joed is afgeloopen, voor de ouders aanleiding zijn er toch vooral nauwlettend op toe te zien, dat de jeugd met dergelijke „ingre diënten" gewapend niet naar het bosch trekt. REPETITIE IN HET CIRCUS. MADAME ROBERTI, DE HEERSCHEKES EN CIRCUSMOEDER. Parsoni? Gaat u maar achterom heeren. Wie Parsoni is? Dat is de heer W. H. ten Hout Parson, „officieel" redacteur van Ne derlands' luxe maandblad ..De Kroniek", thans werkzaam als manager, pers-chef en artist bij Amanda Roberti, zooals zqn visite kaartje aangeeft en volgens de affiches van het circus „Indianenvoltizeur". De heer Ten Hoet Parson, (wonder dat ze hem in het circus hebben omgedoopt in Par- ;oni) had ons uitgenoodigd, een repetitie in het circus bij te wonen. En zoo trachten we Vrijdagmorgen Parsoni mitsgaders den in gang van het circus te vinden. We gingen achterom, vonden Parsoni niet. maar wel den ingang van Het Nederlandsch Circus Armanda Roberti. Let u vooral op dat „Nederlandsch"; dit is 'n zeer belangrijk woord in dezen tijd van autarki. We zouden dus desnoods den invoer van circussen kunnen contingenteeren, zelfs verbieden want we hebben altijd nog het Nederlandsch Circus Amanda Roberti. We treden binnen. In de manege draaft een paard rond; op zijn breeden rug danst een menschenpaar. De rijdster heeft een gordel om haar middel waaraan een touw is beves tigd, dat via een katrol in den nok van de arena loopt naar de stevige knuisten van Alex Bïumenfeld. regisseur en dresseur, die dus letterlijk het leven van de paardrijster al thans een stukje daarvan, in handen heeft. Het publiek is alles eigen volk. Daar is in de eerste plaats madame Roberti, „de beste par-force amazone van den tegenwoordigen tijd", heerscheres en circusmoeder, verder directeur Hans Siegfried. Los Linz-Salvano's., onovertroffen kunstwielrijders 2 Kohier Brothers en nog eenige andere dames en heeren. Even spreken we met madame Roberti. Maar waarom niet mevrouw? Ze is toch een Hollandsch meisje van Oosthuizen bij Hoorn, zooals ze zelf zegt. Ze geeft den jongeman, die de paarden binnenleidt, een standje om dat hij Duitsch spreekt. „Spreek je mama's taal, vent", zegt ze. „Die komt notabene uit Amstelveen. Een reuzerijder wordt dat, een fijne jongen". Maar dan wordt onze aandacht weer in beslag genomen door de arena, waarin thans een prachtige schimmel is binnen gereden. Herr Bïumenfeld bestijgt het nobele dier, dat luistert naar den naam Walzertraum. En het is een Walzertraum. Sierlijk en elegant danst het dier door de arena, vaardig bestuurd door den dresseur. Een sprookje gelijk. Dat is de hoogeschool van het circus. Walzertraum vertrekt, twee andere vier voeters komen binnen; ze hebben een soort plateau op den rug en daarop springt een tweetal rond alsof het een dansvloer is. Ook mevrouw Roberti maakt een rondje Wat een amazone is dat en wat een groote liefde heeft die vrouw voor haar vak. Op en top een cir cusvrouw. Ze heeft het over Bianca, een paard waarmee ze in vroegere jaren zooveel lauweren heeft geoogst. „Een lief dier me neer. een schat!" Onderwijl de vloer wordt gelegd voor de onovertroffen wielrijders en wielrijdsters be zichtigen we den stal. waar het lekker warm is, in tegenstelling met het circus, waar de nog niet aan het gure klimaat van IJmuiden gewende circusartisten zaten te bibberen van de kou. Wat een kostbare collectie. Parsoni, die in middels opgedoken is. stelt ons aan de ver schillende dieren voor. Daar is Roland, vos hengst uit de oorlogsstoeterij van den Rus- sischen Staat, daar zijn Reingold en Strolch, de walzende paarden, Puppchen, het operette- paard, Bubi, de rekenmachine op vier beenen, Masella, Gretchen. de poneys Max en Moritz uit de stoeterij van Graaf Wolff Metternick te Swalmen. De oudste van den stal is al 24 jaar. Max en Moritz worden geroskamd, de rest staat vredig en vreetzaam. In de arena praten we wat met Herr Bïu menfeld en anderen. Wat een nationaliteiten. Herr Bïumenfeld is Duitscher natuurlijk. Anders zou hij niet Bïumenfeld heeten. Hij heeft een Italiaansche vrouw, die een Itali- aanschen papa en een Duitsche moeder had. Een der paardrijders is Roemeen. Hij kan alleen „,ja" in het Roemeensch zeggen, maar spreekt overigens net als Herr. Bïumenfeld een heele serie talen. Men vertelt ons dat Williams, ook een lid van de troep, Engelsch onderdaan is, maar geen woord Engelsch spreekt. Het is aardig te midden van dit stelletje circusmenschen. Het is een beschaafd volkje en ze gaan prettig met elkaar om. Mevrouw Roberti is de heerscheres, maar ze is circus moeder tevens Dat hooren we van meer dan een zijde. Pas op, heeren! Daar komt weer een nieuw nummer. En dan ligt de vloer en komen de vijf rijwiel-acrobaten. Niets voor Pijnenburg en Wals, die versnellinglooze karretjes. Maar wat kunnen die menschen rijden. Achteruit op iets wat niets op een rijwiel lijkt, maar niet meer is dan een wiel met een zadel. Een der rijders maakt met zijn handen op het stuur en salto, waarbij hij een geweldigen zwaai door de lucht maakt en dan ten slotte weer op het zadel terecht komt. Voordat we er erg in hebben is het 12 uur. Door de achterdeur zijn we gekomen, door de achterdeur gaan we weer hëen. Het was een gezellig uurtje, daar onder het witte zeil. S. B. BESOMMINGEN Loggers: Sch 69 f 360, Sch 118 f 160, Sch 53 f 350. KW 56 f 570. KW 89 f 190. KW 67 f 150. KW 38 f 510. KW 57 f 590. KW 5 f 620. KW 140 f 270, KW 55 f 200. KW 130 f470, KW 42 f 720, KW 45 f 270; KW 33 f 310. KW 151 f 780, KW 95 f 500. KW 124 -f'480. KW 158 f 190, KW 44 f 260, KW 28i-220. KW 172 f 480, KW. 154 f 230. KW 114 f 34B. KW 91 f 200. KW 14 f 560, KW W23 f 290. KW 147 f 230, KW 35 f 220. KW 4 f 210. Kotters: E 453 f 550, IJM 17 f 95. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 2—1.50 Tongen per K.G. f 1.150 61 Middelschol per 50 K.G f 1712.50 Zetschol per 50 K.G. f 1814 Kleine schol per 50 K.G. f 102.80 Bot per 50 KG f 0.65—0.25 Schar per 50 K.G- f 2.80—1.20 Kabeljauw per 125 K.G. f 1612.50 ..11en TT n. nrn^ja f «.504.90 Een Lijfrente-Polis der „Nationale". geeft een hooge vaste rente (Adv. Ijigez. Mcd.) jarige, toonde dat men op dien leeftijd nog lang geen veteraan behoeft te zijn. Het was een avond, die een goede propa ganda vcor het turnen mocht heeten. BEVERWIJK ivaueijauw pc; I Gullen per 50 K G. groote f 6 Wijting per 50 KG. f 3-301 SANTPOORT ARBEIDERSSPORTBOND. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van den N.A.S.B. gaf Donderdagavond met haar gymnastiekafdeeling een propaganda-uitvoe- ring in Hotel ..De Weyman". Na het inleidend woord van den voorzitter, den heer J. Handgraaf. waren eerst de meis jes en de jongens aan de beurt. De leider, de heer Kraak, had voor hen een serie naboot singsoefeningen in elkaar gezet, die met groote animo werden uitgevoerd. Met grooten ijver werd er geroeid, gefietst, hout gehakt, de vlag geheschen enz. De hierop volgende vrije oefeningen voor meisjes werden over het geheel goed uitge voerd. Er waren zelfs meisjes bij, die het praedicaat „uitmuntend" verdienden. Voor de jongens, die nu aan de beurt wa ren. stond slechts één nummer op het pro gramma, nl. bokspringen De oefeningen wa ren van de gewone samenstelling, doch we hadden er dit bezwaar tegen, dat de leider een belangrijk percentage der jongens te veel moest helpen. De meisjes zagen we hierop werken op de evenwichtsbalken. Over het geheel genomen leverden ze ook hierbij weer goed werk. Vóór de pauze voerden de dames een paar korte strafoefeningen uit, die niet geheel tot haar recht kwamen door ongelijkheid van uitvoering. Ter afwisseling voerde mej. Chapon een viertal rhytmische dansen o.a. Ases Tod en Prélude van Chopin op keurige, beheersch- te wijze en met mooie uitbeelding uit. Haar viel een warm aplaus ten deel. Na de pauze toonden de heeren hun kun nen aan het laagrek Hierbij viel van ver scheidene hunner goed werk te noteeren. Een der hoogtepunten van den avond was ongetwijfeld het brugturnen der dames. Vaak vrij hoog opgevoerde oefenstof werd keurig verwerkt: mer.ig ..open doekje" hadden de dames in ontvangst te nemen. Bovendien was voor groote afwisseling zorg gedragen, zoodat men zich niet verveelde, ondanks het feit. dat elk der twaalf dames drie oefeningen voor haar rekening nam. Tenslotte zorgden de heeren voor een slot. dat er eveneens mocht wezen. Zij brachten een pittige vrije oefening voor het voetlicht, terwijl de welwillend medewerkende IJmuider N.A.S.B.'ers toonden, dal zij aan het hoogrek heel wat in den mars hadden. Ook zij ver werkten hun hoog opgevoerde stof op opval lend goede, vaak gedurfde en toch beheersch- te wijze. Een der medewerkenden, een 40- GEEN BLOEMENVELDEN IN BLOEI MET DE PAASCHDAGEN. In de omgeving van Beverwük zal op de Paaschdagen nog niet van bloeiende bloem- bollenvelden te genieten zijn. Hyacinthen- velden treft men in deze omstreken heel wei nig aan en de tulpenvelden zijn juist van de winterbedekking ontdaan. De crocusvelden zijn in Kennemerland nog vrij schaarsch. Slechts hier en daar kan men langs de bui tenwegen, Creutzberglaan, Bankenlaan enz. een aardig crocusveld zien opbloeien tusschen de overigens nog kale velden. Toch is, wanneer de wind niet al te schraal is. op de Paaschda gen nog wel een aardige wandeling te maken. De tuinderijen dragen al weer de sporen van den arbeid in de afgeloopen winterperiode. Op de akkers is de jonge spinazie nog vrij wel het eenige groen en het is tusschen het nog kale hout een feestelijk gezicht. Een eigenaardige aanblik leveren de onbewerkte gedeelten van de overigens zoo keurig verzorg de tuinen op. als gevolg van de ingevoerde teeltbeperking. Van elk tuinbouwbedrijf moet een bepaalde oppervlakte braak blijven liggen. Het is gee fraaie aanblik te midden van de orde die in de beplanting betracht wordt. Een wandeling in die omgeving geeft ook nog eens een duidelijke beeld, hoever de be bouwing reeds is voortgeschreden. Tot in Heemskerkerduin woedt op het oogenblik de bouwnijverheid. Men kan ook per rijwiel langs de Creutzberglaan en den Kleinen Houtweg een aardige rit maken, die langs den Rijks straatweg weer naar Beverwijk voert. Men dient zich bij dezen tocht per rijwiel echter geen illusies te maken van de wegen. De Creutzberglaan b.v. is erbarmelijk slecht, op andere buitenwegen is grind gestort. Maar als een mild voorjaarszonnetje de Pa- schen tot een feest wil maken, kan de natuur voor den wandelaar reeds veel te genieten geven. NIJVERHEIDS AVONDSCHOOL. Bij het einde van den cursus 19331934 der Nijverheidsavondschool voor Ambachtslieden werd het diploma behaald door onderstaande leerlingen: Timmerlieden: J. van Amersfoort, M. Brui nenberg, W. Homberg, Th. Koelman en J. Zwart. Metaalbewerkers: B. van Donselaar, H. Ma joor, A. Rothe, S. Slotemaker, P. Spanjaard. Electriciens- A. Witteveld. Bevorderd werden: Timmerlieden, van de eerste naar de tweede klasse: A. Veltman, C. J. Groot, P. Hart. R. Hoogland, R. Pletting, Voorwaardelijk J. Henneman, P. W. Pepping, P. Beumer; van de tweede naar de derde klasse: P. van Hoolwerff, H. Kranendonk, J. Nijman, L. v. d. Eng en P. Scholten. Metse laars: van 1 naar 2: J. Muys, H. Witteveld, D. Kortekaas, v.w. B. Bijkerk. Van 3 naar 4: A. Dibbets, A. J. Brood en G. Grapendaal; van 4 naar 5: B. Wesseling en J, Veenboer. Metaalbewerkers van 1 naar 2: J. Neele, J. Berg. M. van Eist. T. van Egmond, A. Janse, van 2 naar 3: J. Rodenburg, J. Meijer J. Mul der, J. Ligtemoet, J. Munter: van 3 naar 4; J. Kuenen, P. Schavemaker, T. van Domse- laar; van 4 naaar 5: F. Bruins, C. Koning en C. Hogensteijn. Electriciens: van 1 naar 2: J. Koedijk, P. Kelder. S. Geldermans, J. Grapen daal, T. de Vries, J. Groothuizen; van 2 naar 3: H. Kriek, P. Six; van 4 naar 5: M. van Eist. Schilders; van 1 naar 2: J. Melchers; van 2 naar 3 A. de Wolf, G. Koning, M. Pool en v.w. W. Bout. In de maand September zal van de werk stukken der leerlingen een tentoonstelling worden gehouden. DE WERKLOOSHEID. HET VRAAGSTUK DER TEELTBEPERKING De gezamenlijke Beverwijksche veilingen hebben de tuinders opgeroepen tot een ver gadering. waarin het vraagstuk der teeltbe perking zal worden besproken. Tevens zal gelegenheid worden geboden tot het stellen van practische vragen. Deze tuindersbijeen- koms't is bepaald op Dinsdag 3 April des avonds te half acht in de bovenzaal veilings gebouw Kennemerland. HEEMSTEDE TUINLÏEDENVEREEN. „AERDEXHOUT EN OMSTREKEN" Een dezer dagen hield de onderlinge tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en omstreken" een zeer druk bezochte ledenvergadering in café restaurant „Hof van Heemstede" Medegedeeld werd o.m. dat op Zondag 8 April door het medelid den heer Küpers uit Haarlem een excursie wordt georganiseerd naar de bekende tentoonstelling „Primavera" te Rotterdam, waaraan voor een zeer matigen prijs kan deelgenomen worden. Voor het voorjaar staan weer verschillende kleine excursies op het programma, zoo o.a. met Hemelvaartsdag een naar Aalsmeer, en naar eenige buitenplaatsen en kweekerijen in den omtrek. De heer G. Boting hield een causerie met lichtbeelden over ,.Éen excursie naar Enge land". Deze excursie werd door het fonds voor buitenlandsche excursies van de Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde het vorige jaar georganiseerd In woord en beeld gaf inleider een beeld van de Engelsche bloemen en plantenweelde in en om Londen: in Kcw Gardens. Hampton Court. Windsor. Wisley Garden enz. Besloten werd de volgende vergadering be schikbaar te stellen voor het stellen van vragen, die ingewacht worden bij den voor zitter den heer H. v. Gurp, alhier. Ter keuring was door den heer B. Nieuwen- huis ingezonden een collectie Cinneraria's in 8 soorten, waarvoor aan mzender 10 punten werden toegekend. FANFARECORPS „EXCELSIOR". Woensdag 4 April zal het fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer Reijnier van 't Hoff. een uitvoering geven in Dreefzicht. Het bestuur heeft zich de medewerking verzekerd van de Haemsteedsche tooneelver- eeniging „Nut en Genoegen". LAATSTE BERICHTEN DEN GOEDEN KANT UIT. Het gaat met de werkloosheid in deze ge meente en haar omgeving den goeden kant uit. In de afgeloopen week kon bij den gemeente lijken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling een daling van het aantal werkloozen worden geconstateerd van 713 tot 653. Voor de drie bij den dienst aangesloter ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 339 vorige week 348Wijk aan Duin 232 (252) en Heemskerk 82 (113). De werkloosheid komt voor in onderstaande vakgroepen: B e v e r w ij k: Drukkers 3, betonvlechters 3. betonwerkers 7, marmerbewerkers 2, marmer polijsters 1, grondwerkers 43, metselaars 5, opperlieden 7. schilders 8, spoorleggers 1, tim merlieden 15, houtbewerkers 4, kuipers 2, stof feerders 1. schoenmakers 2. bankwerkers 4, carrosseriemakers 1, handlangers 2. koper- en blikslagers 3, lasschers 3, loodgieters 3. machi nisten 6, machinedrijvers 1. metaalbewerkers 5, monteurs 2. plaatwerkers 1, smeden 1. sol- deerders 2, stokers 8, voorslaanders 1, sigaren makers 13. sorteerders 2, slagers 1. landarbei ders 24. reizigers 1, teekenaars 2. chauffeurs 8, expediteurs 1, kellners 1, winkelbedienden 3. schippers 2, incasseerders 4. kantoorbedien den 3. losse arbeiders 123, werksters 2, glas-in- loodzetters 1, voegers 1, totaal 339 (348). Wijk aan Duin: Betonwerkers 1. grond werkers 40. metselaars 2. opperlieden 11, schil ders 3. stucadoors 1. timmerlieden 9, kappers 1. bankwerkers 10. carrosseriemakers 1. electri ciens 3. handlangers 2, klinkers 2. koper en blikslagers 6. lasschers 1, loodgieters 3, ma chinisten 4. machinedrijvers 1, metaalbewer kers 5, monteurs 2. plaatwerkers 1, stokers 7. bakkers 2. sigarenmakers 3, landarbeiders 27, reizigers 1. chauffeurs 5, kellners 1. lijnwer- kers 1. winkelbedienden 3. schippers 2, incas seerders 2. kantoorbedienden 7, losse arbeiders 59. werksters 4. totaal 232 (252). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwer kers 2. grondwerkers 11, opperlieden 2, schil ders 1. timmerlieden 3. bakkers 1, landarbei ders 33, chauffeurs 2. kantoorbedienden 1, losse arbeiders 24, totaal 82 (113). NED. JONGELINGSVERBOND. PROVINCIALE BONDSDAG. Op den 2en Paaschdag houden de Chr. Jongemannen vereenigingen in Noord-Holland, aangesloten bij het Ned. Jongelingsverbond, te Haarlem den jaarlijkschen Prov. Bondsdag. Ongeveer 600 a 700 afgevaardigden uit de ge- heele provincie worden verwacht. 's Morgens is er eerst een wijdingsdienst in de Groote Kerk, onder leiding van Dr. Mis- kotte. Ook belangstellenden zijn daar welkom. Om half twaalf heeft een gemeenschappelijke koffietafel plaats in het H.J.M.V.-gèbouw, L. Margarethastraat 13. Daarna volgt om 1 uur een vergadering in het gebouw van den Protestantenbond, waar, na een huishoudelijk gedeelte, de heer C. V. Doorschodt. alg. secr. voor het groote-stads- werk, spreekt over het onderwerp „Onze Lei der". Het tweede gedeelte van den middag wordt besteed aan een autotocht door Haarlem's om streken. 's Avonds biedt de Haarlemsche C.J.M.V. aan de gasten nog een gezellig samenzijn aan. Met de opvoering van een leekenspel „De Stem" wordt de Bondsdag gesloten. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. LAGENBERG (Breda i. 31 Maart. Gistermiddag werd het 11-jarig zoontje van den heer G. bij het oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Met gebroken beentje en een groote hoofdwonde werd het kind naar het R.-K. ziekenhuis te Breda ver voerd, waar het kort na aankomst overleed. DOODGEREDEN. MAASTRICHT. 31 Maart. Vrijdagavond is een 41-jarige heer uit Maas tricht op den rijksweg MaastrichtTongeren door een tot dusver onbekend gebleven auto mobilist aangereden en op slag gedood. WEENSCHE DIAMANTDIEFSTAL OPGEHELDERD? WKENEN, 31 Maart. (Reuter Op grond van de arrestatie van den diamant handelaar Krakowski, heeft de politie te Wee- nen een medeplichtige gearresteerd, die reeds heeft bekend. Het „Neue Wiener Tageblatt" verneemt, dat de arrestatie van twee andere personen aanstaande is. DE REGEERING EN DE ORKESTEN. STEUN VOOR ALLE ORKESTEN GEVRAAGD. De Ned. Toonkunstenaarsbond zendt aan de pers een schrijven waarin herinnerd wordt aan het denkbeeld van minister Marchant, op een voetbaldag HollandBelgië uitgesproken, om de voetballers op te wekken het in nood ver- keerende Concertgebouw-orkest te Amsterdam te hulp te komen. De Toonkunstenaarsbond wijst er verder op. dat er verschillende orkes ten in nood verkeeren, het Residentie-orkest, het Utrechtsch Stedelijk orkest, de H.O.V. en de Friesche Orkestvereeniging. Er is zoo wordt geconcludeerd alle reden om de op roeping van den minister tot steun uit te strekken tot al deae orkesten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11