WOENSDAG 4 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 I ORGELBESPELINGEN IN DE GROOTE KERK. BEGINNEN WEER. Op Donderdag 5 April des namiddags van 34 uur zal de stadsorganist George Robert zijn eerste orgelbespeling in de Groote of S: Bavokerk geven. De orgelbespelingen in de Groote Kerk zijn voor het publiek kosteloos toeganke lijk. De middagconcerten vinden plaats op Don derdagen van 34 uur in de maanden April tot en met October de avondconcerten op Dinsdagen van 8.159.15 uur gedurende Mei tot en met September. Het programma voor de orgelbespeling op Donderdag 5 April 1934 des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert, luidt: 1. Fantasie G gr. t. J. S. Bach 2. a. Menuet b. Air ,.o sleep, why dost thou leave me" c. Tamburino en Finale uit „Alcina" G. F Handel. 3. Pavane W. Byrd 4. Praeludium et Fuga a kl. t. J. S. Bach 5. Aria J. S. Bach 6. ,0 Lamm Gottes, unschuldlg", J. S. Bach FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 3 April uitgesproken. 1. A. Bijster, vroeger groentehandelaar thans zonder beroep, wonende te Haarlem; Nagt- zaamstraat 2 rood. Curator: Mr. J. H. v. Gel deren, alhier. 2. P. van Tongeren, garagehouder, wonen de te Haarlem, koninginneweg 112. Curator: Mr. L. M. I. L. v. TaalingenDols, alhier. 3. E. Huis. brandstoffenhandelaar wonende te Hlllegom. Stationsweg 52. Curator: Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. M. A. v. Rijn v. Alkemade. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief: 1. P. Kuypers te Heemstede. Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven. alhier. 2, W. Broekhof te Zandvoort. Curator: Mr. W G. J. Veenhoven. alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst: 1. C. W. J. de Vries te IJmuiden. Curator: Mr J. v. d. Vegt, alhier. 2. J. G. Chr. Scheffer te Haarlem. Curator: Mr. J. v. d. Vegt. alhier. 3 de N.V. Aannemingsbedrijf voorheen J. H. v. Wageningen. gevestigd te Bloemendaal. Cu rator: Mr. M. A. van Eek, alhier. 4. Ch. Smits, te Haarlem. Curator: Mr. J. v. d Vegt. alhier. 5. B F. de Jong te Haarlemmermeer. Cu rator Mr. A. Beets, alhier. 6 Th J. de Jong te Haarlemmermeer. Cu rator Mr. A. Beets, alhier. 7. L van Waveren. bloemist te Heemstede. Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 3. F. B. de Jong te Haarlemmermeer. Cura tor Mr. A Beets, alhier. 9. J. L. Goossens wonende te Vijfhuizen gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. Dr. F. A. Bij voet, alhier. AFSCHEID A. F. KRAAK. Vrijdag 30 Maart nam de heer A. F. Kraak, ambtenaar bij den Incassodlenst, afscheid na 27 jaren dienst.. In de directiekamer hadden allen zich ver zameld. De directeur, de heer J. H. Borger, sprak den scheidende toe. Spr. memoreerde de loopbaan van den heer Kraak, die zich als zeer betrouwbaar had doen kennen en on danks de dikwijls moeilijke omstandighe den. zijn taak altijd tot groote tevre denheid had verricht. Helaas laat de gezond heidstoestand van den heer Kraak het niex toe. langer zijn werkzaamheden te verrichten en spr. hoopte dat het den heer Kraak gege ven mocht zijn. nu voor hem de rust aan komt. zijn gezondheid te behouden en nog lang terug te denken aan zijn loopbaan. Namens de collega's sprak de heer J. Meijer een hartelijk woord van afscheid en bood een herinnering aan de jarenlange samen werking aan. Getroffen dankte de heer Kraak met een geestig woord den directeur voor de harte lijke woorden en alle collega's voor het ge schenk en de prettige samenwerking. Spr. nam noode afscheid, zijn werk was hem lief. DE BEURS VAN „DE DAMES KRONIEK". OPENING OP VRIJDAG A.S. Vrijdagmiddag 2 uur wordt de 44ste Beurs van de Dameskroniek, welke in het Veiling gebouw te Haarlem van 6 tot en met 15 April gehouden zal worden, geopend. Reeds eenlge weken geleden was de stand- ruimte op deze tentoonstelling geheel uit verkocht, zoodat zeer vele firma's die zich nog gaarne van een stand hadden willen verzekeren, teleurgesteld moesten worden. Hieruit blijkt dus wel de enorme belang stelling, die voor deze tentoonstelling bij de neringdoenden bestaat en wij twijfelen dan ook niet, of deze tentoonstelling zal ge durende de 10 dagen welke zij gehouden wordt van 6 tot en met 15 April in het brandpunt der belangstelling staan. De IJsmenschen, de laatste overlevenden van 'n uitstervend ras met wit haar en roode oogen, die in Amsterdam zulk een enorme belangstelling gehad hebben, zullen ook op de tentoonstelling in Haarlem te zien zijn. Bovendien zijn nog verschillende attracties aan deze tentoonstelling verbonden, zooals het Electro-Glashuis, een wonder van glas- en ijzer-constructie; schitterend internatio naal variété-programma met optreden van wereldstad attracties; gratis Moderevue van het Indanthrenhuis te Amsterdam, waarin bovendien een .sketch" wordt opgevoerd en doorloopend concert door een orkest van Haarlemsche musici. De entrée tot al deze attracties is, met uit zondering van de „IJsmenschen", geheel gratis. (Adv. Itigez. Med.) „NOVA ZEMBLA". HET NATIONAAL HELDENDRAMA VAN EDUARD VETERMAN. COÖPERATIE „ARBEID ADELT". Op 24 en 25 April as. zal een feestavond worden gegeven voor de leden der R.K. Coöperatie „Arbeid Adelt". De tooneelvereeniging ,,Alb. Thïjm" zal dan eenige eenbedrijfsspelen opvoeren. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Eén dezer avonden was de afdeeling Haarlem van den B. V. L. bijeen in de turn zaal van het Gem. Concertgebouw. Vele aan gesloten reserve-officieren alsmede afge vaardigden van de Gewestelijke commissiën der randgemeenuaen waren aanwezig. Na een welkomstwoord van den voorzitter der afdeeling Haarlem, herdacht deze aller eerst in gevoelvolle woorden de Koningin- Moeder, waarna de dames Nederkoorn (zang en piano) met talent het lied „Van een Ko- ningsvrouwe", van Arnold Spoel ten gehoore brachten. Daarna richtte de vooratter der Geweste lijke Commissie een opwekkend woord tot de aanwezigen. Het programma werd afgewisseld door ver tooningen van een paar gedeelten der weten schappelijke Polygoonfilm „Mahacyclus" waar voor de aanwezigen zeer dankbaar gestemd waren. Op Donderdag 12 April zal het Groot-Ne- derlandsch ^Tooneel in den Stadsschouwburg te Haarlem' de eerste opvoering geven van ,Nova Zembla", Eduard Veterman's tweede nationale heldendrama (het eerste was, naar men weet. ..Vader des Vaderlands") dat de geschiedenis behandelt van den tocht van Barents en Heemskerck „om de Noord In dit stuk worden de voornaamste rollen vertolkt door: Frits van Dijk (Barents). Jo- han de Meester (HeemskerckL Hans van Meerten (Ds. Plancius», Paul Huf (Balth de Moucheronh Rob. Geraerds (Johan van Ol denbarnevelt en Arent Martensz)Rienk Brouwer (Reinier Pauw, burgemeester van Amsterdam en Jan Crn. de Rijp), Folkert Kramer (Pieter Hasselaar), Jan Teulings (Gerrit de Veer), Marie van Westerhoven (Barents' vrouw), Péronne Hosang. Ko van Sprinkhuyzen. Ben Aerden, Gerard Schild, Dirk Swidde en vele anderen. De regie van „Nova Zembla" is in handen van Frits van Dijk, terwijl de decors voor de zeven tafereelen werden ontworpen door Johan de Meester. Een landelijk comité van aanbeveling voor de voorstellingen van „Nova Zembla" is in oprichting en reeds zeg den talrijke vooraanstaande personen toe, daarin zitting te nemen. VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Voor eenige weken meldde het Ontwikke- lings- en Ontspanningscomité voor Jeugdige Werkloozen, dat het tot slot van zijn reeks bijeenkomsten van dezen winter een cursus zou organiseer en. Deze cursus wordt gehouden op Dinsdag 10 April in het zaaltje Bakenessergracht 10. De heer Jac. Engels zal spreken over het Plan van den Arbeid. Het comité verwacht, dat voor dit juist voor de werkloozen zoo belang rijke onderwerp veel belangstelling zal be staan. TENTOONSTELLING VERLENGD. De tentoonstelling van A. J. Grootens, ter gelegenheid van zijn a.s. 70en verjaardag, welke gehouden wordt in de Kunstzaal Reeker is wegens groote belangstelling ver lengd tot Zaterdag 7 April. VER. VOOR FACULT. LIJKVERBRANDING. Onder voorzitterschap van den heer R. Steensma hieldbovenstaande vereeniging haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester bleek, dat de afdeeling steeds in ledental toeneemt en nu bijna 900 leden telt. Financieel staat de afdeeling er goed voor, op voorstel van den kascontrole-commissie werd aan den secret.-penningmeester, onder dankzegging1, décharge verleend voor het ge houden beheer. De heer G. D. Hagebout, als bestuurslid aan de beurt van aftreding, werd bij accla matie herkozen. Tegenover één der aftreden de hoofdbestuursleden zal de afd. candidaat stellen de heer R. Steensma. Het afd. bestuur bestaat nu uit: de heeren: R. Steensma, voorzitter; Th. C. R. Smit, secret.-penningmeester; E. Cousijn, J. B ker (Heemstede) en G. D. Hagebout. SHEPPEY Sheppey, het successtuk van het Ver. Rot- terdamsch-Hofstad-Tooneel (directeur Cor v. d Lugt Melsert) zal ook te Haarlem wor den vertoond en wel op Vrijdag 6 April, in den Stadsschouwburg. Het is het nieuwste werk van den bekenden Engelschen schrij ver Somerset Maugham, bekend door zijn vroegere, ook bij ons vaak opgevoerde stuk ken: Victoria, Pen, Heeft Constance Gelijk. De Heilige Vlam e.a. MANNENKOOR „PROZA EN POëZIE" Bovengenoemd koor hield haar jaarver gadering in het gebouw St Bavo. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden, die zich ook op het gebied van den koorzang terdege laten gelden, de toestand der vereeniging niet on gunstig genoemd mag worden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat het bestuur nu als volgt is samenge steld: D. J. Weyers, le voorzitter, v. Dort mund 2e voorzitter, A- Verstünen, le secre taris, P- v. d. Sinden, 2e secretaris, J L. Kor- delaar, le penningmeester, M. v. Norde, 2e penningmeester, v. Hetem, D. Antonisse en J. W. Wagenaar commissaris. Besprekingen werden gehouden in ver band met het 45-jarig bestaan der vereeni ging in het a.s. najaar. Tenslotte werd een commissie samenge steld, die speciaal haar aandacht zal schen ken aan de propaganda en aan de voorbe reidingen voor de viering van het 45-jarig bestaan van „Proza en Poëzie". R.K. REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THIJM". Deze tooneelvereeniging geeft een dona teursuitvoering op Vrijdag 20 April in den Janswegschouwburg. Opgevoerd wordt het drama „De Nar" van Kees Meekel. De heer Herman Moerkerk heeft de regie en ontwerpl tevens de costumes en de decors. „Alberdingk Thijm" behoort hiermede tot een der weinige dilettanten-groepen, die dit bijzondere too- neelwerk aandurven. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De Vereeniging van Huisvrouwen te Haar lem houdt Dinsdag 12 April een ledenverga dering. Na de huishoudelijke zaken zal prof. dr. A. H. de Hartogh uit Amsterdam een lezing houden. Dinsdag 17 April wordt een middag voor de leden gehouden. Medewerking verleenen het koor onder leiding van mevr. Sybrandi-Hal- berstadt, mevr. Kanne-Blooker (zang), mevr. J. M. Sterck—Proot (voordracht), mevr. de LangeRelleke (voordracht), een orkestje onder leiding van mevr. van Eden, mevr. v. d. Noord-Magré (voordracht), mevr. L. Westra- Meyer (zang) en de schaakclub B, die een fantasie in een bedrijf door mevr. C. v. Bom- bel-van Heusde zal opvoeren. Maandag 23 April spreekt mevr. W. J. Bol- ding-Goemans over „de moeder-figuur in de literatuur". NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De propagandist van bovengenoemden bond de heer A. J. Meyerink, heeft zijn propaganda tocht naar Friesland en Groningen (om het reddingwezen uit te bouwen) beëindigd. 't Was een succesvolle tocht; overal groote belangstelling en waardeering voor het doel van den bond. De bond zal een stand inrichten op de Wa tersporttentoonstelling die in het R.A.I.-ge- bouw in Amsterdam wordt gehouden. LETTEREN EN KUNST Het Tooneel te Amsterdam. CENTRAAL TOONEEL. MANNEN IN 'T WIT. Men zal moeilijk nog kunnen volhouden, dat dit tooneelseizoen niet belangrijk is ge weest. De Paaschdagen brachten ons als winst weer twee voortreffelijke premieres van stukken, die beide om hun ernstige bedoelin gen geprezen mogen worden. En deze eerste voorstellingen hadden zoowel van de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging als van Het Centraal Tooneel bij het publiek groot succes. Mannen in 't Wit" is door den schrijver Sidney Kingsley opgedragen aan de „dokto ren, die zich met heroïsme aan het mensch- dom wijden". Een stuk, dat ons in 9 tafe reelen den ernst toont van het beroep van den medicus; den strijd ook en de opoffering, die het van hem eischt. Sidney Kingsley laat zijn stuk spelen in een particulier hospitaal in Amerika en hij geeft ons veel te zien, van het interne van zoo'n groot ziekenhuis. Wij zijn zelfs getuigen van medische behandelin gen van patiënten en van de toebereidselen voor een operatie in een operatiezaal, zooals wij dat tot nu toe uitsluitend en alleen op de film zagen. Dit is voor leeken zeer zeker inte ressant. en het geeft ons ook wel een idee van de enorme verantwoordelijkheid van den medicus, maar die tafereelen maken toch niet een anderen indruk op ons dan de foto grafische beelden op het witte doek. Wij kijken er geïnteresseerd naar en het is ons dank zij de voortreffelijke regie, die hier de vakkundige hulp kreeg van een bekend Amsterdamsch professor in de gynaecologie of wij een rondwandeling maken door een hospitaal. Maar dramatische ontroering schenken deze tafereelen hoe „echt" en natuurlijk ook ons toch niet. De patiënten blijven min of meer vreemde voor ons zelfs zuster Barbara, die door eigen schuld een levensgevaarlijke operatie moet onder gaan en ons medelijden met haar is daar om niet grooter dan wij 'n zouden hebben met de eerste de beste patient in een of ander hospitaal, waar men ons toevallig zou binnen leiden. Tot aan de pauze zeiden wij dan ook tot elkander: Interessant, maar toch niet veel meer dan een medische film dat voor ons zou zijn. De vele details verbergen te veel, wat hoofdzaak in een drama moet wezen den mensch. al erkennen wij onmiddellijk, dat het stuk in die detailteekening o.a. in de verhoudingen der doktoren onderling en tot de pleegzusters en de patiënten voortref felijk is. Doch na de pauze stijgt dit spel plotseling ook dramatisch tot een respectabele hoogte en wordt dit stuk om met een medische vakterm te spreken meer dan een „geval" voor ons. In het gesprek tusschen Dr. Hochberg, Dr. Ferguson en Laura de ver loofde van Ferguson zien wij deze personen ook in hun onderlinge verhouding als men- schen, leven wij geheel met hen mee en ontroert hun strijd ook ons. Wij voelen met Laura, die slechts met opoffering van zich zelf haar verloofde aan de medische weten schap afstaat, mee, met Dr. Ferguson, die in een moment van zwakhied, het geluk van zich zelf en het leven van een jonge vrouw verwoest, met Dr. Hochberg, die met al- begrijpende wijsheid Laura tot vergeven, Ferguson tot zijn hoogste plicht terugvoert. Dat is ontroerend mooi tooneel, tooneel dat diep treft door menschelijkheid en door soberheid van uitwerking. En het is de in druk van dit tooneel vooral, dat beslissend is voor den avond. Want hiermee behaalt Sidney Kingsley. ook als tooneelschrijver de overwinning op zijn publiek en gaat het stuk ver boven een film uit. .Mannen in 't Wit"' is in de hoofdrollen uitstekend gespeeld. Joan Remmelts kreeg als Dr. Ferguson de medicus, die het hoogste, zijn geluk, moet offeren voor zijn beroep zijn groote kans en hij heeft haar niet on gebruikt gelaten. Remmelts heeft met deze zware rol weer overtuigend getoond een der meest talentrijken onder onze jonge acteurs te zijn. Hij speelde de rol prachtig be- heerscht, innerlijk sterk en met tal van mooie details. Tourniaire was Dr. Hochberg, de chef van de chirurgische afdeeling. een dokter, voor wien de hooge roeping van het vak alles beteekent. Hij gaf vooral het mensche- lijke in deze rol met groote innigheid en bereikte verreweg het hoogtepunt in het laatste tafereel, dat hij geheel beheerschte en zeer zuiver en gevoelig zonder een moment van sentimentaliteit speelde. Rie Gilhuys was Laura, het millionnairs- dochtertje, en zij gaf dit meisje modern en toch zonder wuftheid. Zij is wel een der best geteekende figuren in dit stuk, 'n tikje zelf zuchtig, maar zij handelt zooals duizenden vrouwen het in haar omstandigheden zouden doen. Want het is niet gemakkelijk de vrouw van een dokter te zijn, vooral niet, wanneer hy 2ich wil offeren voor zijn beroep en zij over millioenen beschikt. Sidsney Kingsley heeft den strijd van Laura zeer juist en gevoelig geteekend en Rie Gilhuys heeft dien prachtig uitgebeeld. Het stuk is groot bezet en niet alle rollen worden even sterk getypeerd. Maar het is Cees Laseur die zelf een rijken patiënt met komisch accent en een wat oppervlakki- gen dokter levendig en knap speelt gelukt de sfeer van het hospitaal uitstekend weer te geven. De „behandeling" van een der vrouwelijke patiënten in het derde tafereel en de operatie-scène waren dan ook meester stukjes van regie. Een detail-bespreking van de vele rollen waarin die van Mary Dressel- huys, Cor Hermus, Van Dongen en Chris Baay het meest troffen door zuiver spel, lijkt mij dan ook hier overbodig. Het is wel waarschijnlijk, dat dit stuk van hoog bedoelen groote belangstelling zal wekken, vooral in de medische wereld. En de doktoren zullen Sidney Kingsley zeker erkentelijk zijn voor de ernstige wijze, waar op hij zijn stuk behandelde en de schoonheid van hun beroep in het licht stelde. J. B. SCHUIL. Het aardig gespeelde verliefde heertje in „De eerste de beste" was niet van Wim Tams maar van Wim Pauw. J. B. S. AGENDA WOENSDAG 4 APRIL N.V. Drog. K. v. Eden: Algemeene verga dering van aandeelhouders, Spaarne 38- 2.30 uur. Luxor Sound Theater: „S. O. S. Ijsberg". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Er was eens een prins". Op het tooneel: Russakoff Duo, Grande attraction de Dance- 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hanneles Hemel vaart". Op het tooneel: Acht Rolling Ladies, rolschaats-ballet. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling werk van leden van „Kunst zij ons Doel". 10-4 uur. Teyler"s Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 5 APRIL Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Julianakerk: Concert Noorderkerkkoor. 8 uur. Stadsschouwburg: Jushny's Blauer Vogel, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Zandvoort: Raadsvergadering, 7.30 u. VEREENIGING ..GELOOF EN WETEN SCHAP". De jaarlijksche algemeene ledenvergadering wordt gehouden op Dinsdag 17 April. De agenda vermeldt o.a. behalve de jaarversla gen: Verkiezing van a. een lid van het be stuur ter vervanging van het. overleden lid Dr. C. H. Kuenen. b. twee leden van het be stuur. die periodiek aftreden doch herkies baar zijn, te weten: de heeren Dr. Van Schui- lenburch en J F. J. Meddens. Beide heeren stellen zich herkiesbaar. Hedenavond wordt in den Jansweg- Schouwburg door de „Spelers van Stad en Landen" opgevoerd „De Meinacht", „Elckrlyc" en „Nu toch". De muziekvereeniging „Vooruit" bracht Dinsdagavond een serenade aan het gouden echtpaar H. OudhoffH. Zimmermann, in de Dubbele Buurt Het gouden echtpaar tijdens de serenade in de eerepoort. R.K. VOLKSBOND. Dezer dagen vergaderde de Raad van Be stuur der afd. Haarlem van den R.K. Volks bond. Aangenomen werd het voorstel van den voorzitter, den heer J. Th. Castricum. f 10.000 te leenen aan de Coop. Broodbakkerij „Arbeid Adelt" voor het bouwen van een nieuwe ^akkerij. Geschat wordt dat de oude bakkerij p 10.000 a f 12 000 zal opbrengen. Op Donderdag 12 April wordt er een alge meene ledenvergadering gehouden van de afd. Haarlem van den Volksbond. Verschil lende quaesties. de werkloozen betreffende, zooals het verhaal enz. zullen worden be sproken. In het R.-K. Vereenigingsgebouw zal Zaterdagavond 7 April een gezellige avond worden gehouden ten bate van het Kleuterhuis aan de Lieven de Keylaan. Aan het slagen van dezen avond is veel zorg en moeite besteed en o.a. zullen de Bossche Revellers, onder regie van den heer B. van Lanschot hun zang bij de weldadigheidsrevue ten beste geven. Ongetwijfeld zal deze avond een succes worden, temeer wanneer men het goede doel voor oogen houdt. De avond begint om half negen. De kaarten zijn verkrijgbaar Dreef 34 en op 't Clooster, Binnenweg 98, te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10