DE STRIJD TEGEN DE IEREN. ZATERDAG 7 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD SPORT EN SPEL. Onze eerste wedstrijd voor het wereldkampioen schap. Een recordbelangstelling. Gaat onze ploeg het succes tegen België herhalen De wedstrijd tegen de Ieren is voor ons land van historische beteekenis; het is de eerste wedstrijd door onze ploeg voor het wereldkampioenschap gespeeld. Het is wel is waar nog slechts een voorwedstrijd, maar het is toch een schrede op den weg naar het wereldkampioenschap. Zoover heeft Neder land het nog nooit gebracht. Bij de eerste wedstrijden om het wereldkampioenschap, in 1930 te Montevideo, was ons land niet van de partij. Het bondsbestuur heeft destijds een buitengewone algemeene vergadering bijeen geroepen om hierover te beslissen, doch deze vergadering gunde blijkbaar den spelers niet het genoegen van een uitstapje naar Zuid- Amerika. Nu de wedstrijden in Italië zullen worden gehouden, heeft het bondsbestuur zelf beslist, dat Nederland zal deelnemen. En nu wordt dus Zondag de eerste wedstrijd gespeeld. Zooals men weet. speelt ons elftal met België en den Iersche Vrijstaat een voor competitie en daar België tegen de Ieren te Dublin reeds gelijk gespeeld heeft, zal het voor onze nationale ploeg voldoende zijn Zondag te winnen, om voor het deelnemen aan de eindwedstrijden in Italië in aanmer king te komen. De belangstelling voor den wedstrijd van Zondag is grooter dan ooit te voren voor een internationalen wedstrijd in ons land en dat wel hoofdzakelijk, omdat onze ploeg tegen de Belgen zoo schitterend heeft gespeeld. Een elftal, dat in twee achtereenvolgende wed strijden tegen sterke tegenstanders de Engelsche profclub Gillingham en het Bel gisch elftal 9 doelpunten weet te maken, moet, aldus redeneert men ook wel in staat zijn de Ieren op afdoende wijze te ver slaan en nu wil natuurlijk iedereen er van getuige zijn, dat Vente en Bakhuys op z'n mist een half dozijn doelpunten bijeen trap pen. De aanvraag voor kaarten voor dezen wed strijd was zóó groot, dat men in allerijl het aantal beschikbare plaatsen nog met eenige duizenden heeft uitgebreide, door nieuwe tribunes te maken achter de beide doelen. Ook die plaatsen zijn thans reeds uitverkocht zoodat wat de publieke belangstelling en ook wat de recette betreft, Zondag nieuwe re cords voor ons land zullen worden gemaakt. Het aantal toeschouwers zal dan wel dicht bij de veertig duizend zijn en de ontvangst zal ongetwijfeld in dé f 90.000 bedragen! Het zou wel merkwardig zijn eens te weten hoeveel spelers, die van zoo'n wedstrijd veel kunnen leeren, rondom het veld zullen zijn geschaard. Ik geloof, dat het aantal naar verhouding tot de rest, maar heel klein zal zijn. En dat in de eerste plaats, omdat de prijzen voor het meerendeel der spelers wel wat te hoog zijn en in de tweede plaats omdat blijkbaar de officials het eerst voor plaatskaarten in aanmerking komen. Ik be merkte bijv. dezer dagen, dat alle bestuurs- - leden van een voetbalvereeniging met - hun vrouwen naar den wedstrijd trokken en dat enkele nog resteerende kaarten onder de spelers, voor zoover die de kosten konden be talen, werden verloot. Het had m.i. juist andersom moeten zijn. De spelers hadden in de eerste plaats kaarten moeten krijgen, des noods voor zoover tenminste mogelijk op kosten van de club. Daarna zou men het eventueel resteerend aantal kaarten, aan de officials hebben kunnen geven. Maar hoe men de zaak ook regelt, zoolang men geen stadion heeft voor 60 a 70.000 toe schouwers, zal men met de distributie dei- kaarten vooral indien onze ploeg op den thans ingeslagen weg voort gaat! moeilijk zijn en zal men, welke regeling men ook treft, onmogelijk iedereen, kunnen voldoen. De wedstrijd, die ons elftal Zondag tegen de vertegenwoordigers van den Ierschen Vrijstaat gaat spelen, is de derde ontmoeting tusschen beide vertegenwoordigende ploegen. De voetbalbond van den Ierschen Vrijstaat, aanvankelijk een soort oppositiebond tegen den Ierschen V. B,, werd in Mei 1924 door de FIFA als een officieele bond erkend en als lid aangenomen, waardoor het vertegenwoor digend elftal reeds enkele dagen later in staat was aan de Olympische voetbalwed- strijden te Parijs deel te nemen. Het elftal debuteerde in internationaal voetbal met een wedstrijd tegen Bulgarije, die met 10 werd gewonnen, waarna de ploeg in de volgende ronde tege nons vertegenwoordigend elftal kwam. Helaas moet ik zeggen, dat dit wel de slechtste internationale wedstrijd is geweest dien ik ooit van onze ploeg heb gezien. Blijk baar was men van meening, dat men ge makkelijk van de toen nog vrijwel onbekende Ieren zou kunnen winnen. Men spande zich tenminste niet in, wat nog erger werd, toen Formenoy betrekkelijk spoedig onze ploeg de leiding gaf. Onze voorwaartsen wedijverden met elkaar in het missen van kansen en in buitenspel staan. Na 11/2 uur stond het dan 'ook 11. Er moest dus worden verlengd. Even na de hervatting bezorgde de Iersche mid denvoor ons een angstig oogenfolik door plotseling met den bal vlak voor v. d. Meulen te komen. Het was slechts aan de buiten gewone handigheid van onzen doelman, die toen eerst voor de derde maal voor Nederland tusschen de palen stond, te danken dat het zeker lijkend doelpunt werd voorkomen. Ge lukkig maakte kort daarna Formenoy weer een doelpunt, waardoor ons elftal in de vol gende ronde kwam en het bovendien in de gelegenheid werd gesteld, zich na deze uiterst slappe vertooning, in een prachtigen wed strijd tegen Uruguay, de winnaars van het tournooi, volkomen te rehabiliteeren. Als een merkwaardigheid voeg ik hieraan nog toe, dat de eerste wedstrijd Iersche Vrijstaat'Nederland werd bijgewoond doro xen hoogste 50 betalende bezoekers! En die 50 waren eigenlijk nog bekocht! Het was eerst, in het voorjaar van 1932, dat Nederland voor de eerste maal bezoek kreeg van een elftal van den Ierschen Vrij staat. Ditmaal was de ploeg der gasten ge heel uit beroepsspelers samengesteld. Men heeft dit elftal toen eigenlijk wel wat on derschat, mogelijk wel, doordat het eenige maanden tevoren op eigen terrein door Spanje met niet minder dan 50 was ge slagen. Zoo liet men toe. dat verschillende spelers op den Zondag en den Dondèrdag, voorafgaande aan den wedstrijddag, uit kwamen in kampioenswedstrijden, waardoor ze eigenlijk niet in voldoende conditie waren voor een interlandwedstrijd tegen een elftal van beroepsspelers. Ook het publiek scheen de Ieren wat te onderschatten, zoodat het in den laatsten tijd zeldzame geval zich voordeed, dat er vóór den wedstrijd aan de loketten nog plaatskaarten te koop waren. In het vorig seizoen heeft de Keuze Com missie aan de samenstelling van het elftal veel zorg besteed, waarbij men toenreeds het oog gericht had op de wereldkampioen schappen. Het vorig seizoen is eigenlijk een tijdvak van proefnemingen geweest. Wat de achterhoede betreft, had men al spoedig de goede opstelling gevonden. Van der Meulen die thans vrijwillig zijn plaats heeft afge staan en door Van Male is vervangen, vorm de met Weber en Van Run een sterke ach terhoede. Weber kon door ongesteldheid enkele wed strijden niet meespelen; Diepenbeek bleek een uitstekend plaatsvervanger te zijn. Nu echter Weber blijkbaar weer geheel in vorm gekomen is, heeft men hem weer in de ach terhoede opgenomen. Van Heel, Anderiesen en Pellikaan vormden een uiterst betrouw bare middenlinie, die Zondag reeds voor de zevende maal in deze opstelling in het veld komt. Eerst dit seizoen is men er echter m geslaagd de goede opstelling van de voor- ohede te vinden; wat mogelijk te danken is aan den terugkeer van Bakhuys als midden voor. Met een paar schutters als Vente en Smit naast hem, heeft men een binnentrio, dat in schotvaardigheid en daardoor in pro ductiviteit, niet gemakkelijk te verbeteren zal zijn. De 9 doelpunten tegen Gillingham en tegen België zijn daarvan wel het afdoen de bewijs. Zelden zal dan ook een Nederland- sche ploeg zoo het algemeen vertrouwen ge had hebben, als het elftal, dat Zondag tegen de Ieren zal spelen. Wat- het elftal van den Ierschen Vrijstaat betreft, moet dadelijk worden vastgesteld, dat daarin na den wed strijd tegen België nogal is veranderd. Men heeft aanvankelijk ook een ander doelver- dediger opgesteld, doch Faquharson van Car diff City kon geen toestemming krijgen, zoo dat men weer denzelfden doelman die tegen België gespeeld heeft, moest nemen. De groote teleurstelling voor de Ieren is echter het niet spelen van Kelly, hun uitstekenden linksbuiten. Dat is inderdaad een verzwak king van de ploeg. Men zal echter de Iersche ploeg zeker niet mogen onderschatten. Er zit slechts een enkele amateur in het elftal en wel de binnenspeler Jordan, die deze week reeds met de Bohemians in ons land heeft, gespeeld. De Ieren zelf meenen, dat dit elftal sterker is dan de Iersche ploeg, die hier in 1932 heeft gewonnen. In den aanval is Moore de groote kracht. Een merkwaardig speler: hij maakte in 1932 tegen onze ploeg de beide doelpunten, ook tegen de Belgen heeft hij voor alle doelpunten gezorgd! Met een paar goede binnenspelefs naast zich, zal hij ook ditmaal stellig wel den weg naar ons doel weten te vinden. Hij is op het oogenblik de groote man bij de Schotsche beroepsclub Aberdeen, die, dank zij zijn productiviteit, thans de derde plaats in de Schotsche League inneemt. Gelukkig voor de Ieren hebben echter No. 1 en 2 van die League zoo'n grooten voorsprong, dat Aberdeen geen kans heeft op het kampioenschap. Moore had anders stelliggeen toestemming gekregen, om voor den Ierschen Vrijstaat te spelen. Zijn spel is de onberekenbare factor in den wedstrijd van Zondag. De Iersche ploeg is zoo ongeveer van de sterkte van een ploeg uit het midden der tweede divisie van de Engelsche League. Speelt ons elftal even goed als het tegen België deed, dan is er een goede kans op een overwinning. Het is echter de groote vraag, of ons elftal het ook ditmaal tot zoo'n hoogte zal kunnen brengen, daar de Ieren zich stellig niet voor de tweede maal zullen laten overompelen, als op eigen ter rein door de Belgen. Men ziet het bovendien maar al te dik wijls dat een groote overwinning door een inzinking wordt gevolgd. Maar de inzet van dezen wedstrijd is stellig voor de spelers wel waard, om er zich eens extra voor in te spannen; ik zie dan ook met vertrouwen den strijd tegemoet. Onze ploeg zou zeer on gelukkig of ver beneden haar kracht moe ten spelen, indien ze zich niet door een overwinning van een plaats in de eindwed strijden om het wereldkampioenschap zou verzekeren. Dit optimisme lijkt mij door het goede spel van ons elftal in den vorigen wedstrijd wel gemotiveerd. C. J. GROOTHOFF. NEDERLAND—IERLAND. HOOGST BELANGRIJKE STRIJD. Zoo ooit, dan hebben de spelers van het Nederlandsch elftal morgen wel aanleiding, al .hun krachten in te spannen, om te trach ten een overwinning te behalen, want de sterke Ieren komen op bezoek. En onze lezers weten, dat de inzet van dezen strijd is: deel neming aan de wedstrijden om het wereld kampioenschap te Rome. Velen zijn na de éclatante 93 overwinning van de Oranje-jongens op België bijzonder, we zouden haast zeggen overmoedig optimis tisch geworden. Het lijkt wel, of er na deze overwinning op de Belgen geen Sterker tegen partij op de wereld bestaat. Er wordt niet ge vraagd: „zullen we winnen?", maar: „met hoeveel wint Holland?", alsof er heelemaal geen mogelijkheid op een nederlaag bestaat, De meer voorzichtigen denken daaraan wél. Tot hen behoort de heer Karei Lotsy, die Donderdagavond de laatste oefeningen van het Nederlandsche elftal op het V.Ü.C.-veld heeft bij gewoond, waarna hij de spelers, zoo als den laatsten tijd gebruikelijk is, nog eens geestdriftig heeft toegesproken. Bij die ge legenheid heeft hij ronduit gezegd: „ik knijp 'm voor dien wedstrijd!" En dat wil heel wat zeggen als niemand minder dan de heer Lotsy, die over het alge meen geen gebrek aan optimisme heeft, dit beweert. Maar tegelijk heeft hij ze nog eens extra aangemoedigd. „Geen moment", aldus eindigde hij, „mag één der Iersche professio nals eenige vrijheid worden gelaten en onze spelers dienen den bal onmiddellijk door te spelen. Speelt ons echte Hollandsche spel; ons verrassende open spel met overzetten naar de vleugels, en danbombardeert het doel. Schiet, schiet en schiet, dan krijgt Oranje de kans". Onze lezers begrijpen nu wel, dat onze spe lers zijn wenken ter harte zullen nemen; dat ze hun tegenstanders niet zullen onderschat ten en dat ze ook geen enkel risico zullen ne men. Ook zij weten het, dat het Iersche elftal niet hetzelfde is, dat tegen België 44 gelijk gespeeld heeft, maar dat het geduchte wijzi gingen en versterkingen heeft ondergaan. Wij zullen ons tenminste maar niet aan hel voorspellen van 'den uitslag wagen. Aan toejuichingen zal het onzen jongens waarlijk niet ontbreken. In één onzer vorige nummers heeft men kunnen lezen, dat er in het Amsterdamsche Stadion nog zóóveel tij delijke plaatsen zijn aangebracht, dat nu bijna veertigduizend menschen den strijd kunnen volgen. Natuurlijk is er morgen geen plaats onbezet. Namens den K.N.V.B. wordt ons verzocht, het volgende onder de aan dacht onzer lezers te brengen: „Achter de beide doelen heeft men tribunes laten bijbouwen, waarvoor de toegang be paald is door de Marathon-Poort. Teneinde een geregeld, ordelijk verloop te verzekeren, wordt den houders van plaatskaarten voor deze hulp-tribunies beleefd, doch dringend verzocht zóó tijdig aan den ingang van het Stadion zich te vervoegen, dat zij om 2 uur hun zitplaatsen zullen hebben ingenomen. Daar de poorten van het Stadion tijdig zul len worden geopend en de bovengenoemde orde-maatregel in de eerste plaats werd ge nomen in het belang van de houders der be doelde kaarten, vertrouwt het bestuur van den K.N.V.B. niet tevergeefs een beroep op medewerking te doen. Zij, die aan het ver zoek geen gevolg geven, beloopen de kans, niet direct bij de controle te kunnen worden doorgelaten, waardoor het begin van den wed strijd dan voor hen verloren gaat". Een nieuwe mascotte. Niet alleen in het moederland bestaat be langstelling voor dezen strijd. We lezen in het Alg. Hbld., dat het vliegtuig „Oehoe" voor het Nederlandsch elftal een alleraardigste verrassing heeft meegebi-acht. „Een aantal Djociasche voetibal-enthousiasten heeft na melijk met dit vliegtuig meegegeven een wa jangpop; Sillevis, die het- thuisviiegende toe stel commandeerde, had in opdi-acht om die pop als een mascotte voor den Zondag te spelen wedstrijd mee te nemen. De heer A. S. Thomson, chef van den stationsdienst van Schiphol, heeft de wajangpop in ontvangst genomen en deze zal overhandigd worden aan den heer Karei J. J. Lotsy, die met dit geschenk van de Indische sportvrienden bij zonder ingenomen zal zijn". Als die pop nu maar geluk aanbrengt! De strijd, die door den Zweed Ohlsson ge leid zal worden, begint te half drie. De elf tallen zullen als volgt tegenover elkander komen Nederland Van Male, Weber, Van Run, Pellikaan, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuis, Smit, Mijnders. Ierland Meehan, Jordan, Moore, Squires. Kennedy. Kendrick. Chatton, O'Reilly, Byrne, Gaskins, Foley. He muziekkorps van de Amsterdamsche Politie zal zich weer doen hooren. De heer Hollander geeft weer een oogge tuige-verslag voor de microfoon. Wij zullen dadelijk na afloop van den strijd op onze nieuwsborden in de Groote Houtstraat en de andere bekende plaatsen den rust- en eind stand publiceeren. HAARL. VOETBALBOND OVERZICHT De wedstrijden van Zondag j.l. zijn, zooals trouwens ook wel verwacht moch.t worden, succesvol voor de thuisclubs geëindigd. Lx I A won E. D. O. V op overtuigende wijze met 61 van Schoten II. Haar groote concurrexxte, Ripperda was meer bescheiden doch zegevierde eveneens, zij het slechts met 1—0 over Haarlem Hl. De spanning in deze afdeeling duurt dus onvermindex'd voort tenmiixste wat het kam pioenschap betreft. Voor de degradatie is thans de beslissing gevallen. Damiaten verloor met 51 van E. D. O. IV exx zal dus het volgend seizoen in de tweede klasse moeten uitkomen. In I B won Haarlem IV met 62 van H. F. C. Hl, hetgeen echter van geen belang meer is. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ook voor Zondag a.s. is slechts een zeer klein programma vastgesteld. In I A speelt Ripperda thuis tegen Bloemen - daal II. De gastheer en mogen geen punten verspeleix willexx zij de kans op het kampioen schap behouden. Wij meenen, dat Bloemen- daal H voor deze plannen niet een serieus ge vaar is en zien een zege voor Ripperda tege moet. In I B zijn vastgesteld H. F. C. HI—E. H. S. exx R. C. H. HlSpaarixevogels. Van eenig belang zijn deze wedstrijden niet meer en in beide gevallen meenen wij, let tende op de positie op de ranglijst, den bezoe kers de beste kanseix te moetexx toekennen. Het volledige programma luidt: Afd. IA RipperdaBloemendaal 2 10 uur Afd 1B R. C. H. 3Spaarnevogels 10 - H. F. C. 3—E. H. S. 10 - Afd. 2A D W. O.—V. O. G. 10 - Hillegom 2Zandvoort 3 10 - E. D. O. 7—T. H. B. 2 12 - Afd. 2C VI. Vogels—E. T. O. 10 - Afd. 2D D. I. O. 2—R. C. H. 6 10 - Afd. 3A Spaarnestad 3Zeemeeuwen 5 10 - V. V. H. 3—De CeO 4 10 - E. H. S. 5Kennemers 7 10 - Afd. 3B Kenau 2Beverwijk 3 10 - D. I. O. 3Kenxxemers 4 12 - Afd 3C Kexxnemers 5R. C. H. 8 10 - Spaarnestad 2E. H. S. 2 terr. Rozexxprieel 10 - Afd. 3D I. V .O. 2—VI. Vogels 2 10 - Afd. 3E Kinheim 6—D. S. K. 2 Afd. 3 G. Spaarnevogels 3R. C. H. 10 V. V. B.Damiaten 2 Haarlem 8Kexxxxemers 10 Afd. 3H T. H. B. 5—D. I. O. 4 E, D. O. 10Schoten 5 Afd. 3J H. S. V. 2DeCeO 3 E. T. O. 2—D. K. T. 2 Afd. 3K Halfweg 4—D K. T. Swastika 3Kenau 4 Afd. 3L Ripperda 4V. O. G. 3 JUNIORES Afd. A Bloemendaal aV. S. V. a Afd. B Bloemendaal bV. V. H. SnaarndamSchoten Kennemers aH. F. C. b Beverwijk aRipperda Afd. C ZeemeeuwenR. C. H c H. F. C. cDroste T. H. B.—Halfweg DeCeOE. D. O. b Afd. D H. F. C. d—D W. O. Haarlem cKennemers b Afd. E E. D. O. c—R. C. H. e Haarlem dKenxxemers c Afd. F ZandvoortSwastika R. C. H. g—Hillinen R. C. H. hHillegom ADSPIRANTEN Afd. A <71. Vogels aHaarlem a Afd. B BrederodeKennemerland a Afd. C HillegomR. C. H. d Afd. D Z. S. V.Haarlem d R. C. H. eSpaarndam Schoten bE. H. S. b Kennemerland bR. C. H. f Afd. E E. D. O. -eSchoten e Haarlem eVI. Vogels b R. C. H. g—D. I. O. b 10 10 10 10 10 10 12 10 10 10 10 10 12 10 10 12 10 10 -10 10 10 10 10 10 WERKLOOZEN-COMPETITIE. Het programma voor 10 en 11 April luidt als volgt Dinsdag: D. W. S.—Z. V. V. terrein T. Y. B. B. scheidsrechter Lefebré StoxmxveldSteenzetters terx-ein E. D. O. scheidsrechter v. Loenen Z, v. V. I—Trekvogels terrein Zandvoort scheidrechter de Tello N. A. S.—D. E. S. terrein R. C. H. scheidsrechter de Wit Doxx derdag: H. v .V. I—Schilders terrein Sportpark scheidsrechter Luiten Z. V. V. I—Rood Zwart terrein Haarlem Rood WitZ. V. V. II terrein Vergierdeweg scheidsrechter Perfos Metaal HBouwers terrein H. F. C. scheidsrechter Hekelaar Ranglijst tot en met 7 April: Afd. I gesp.gew. gel. verl. pt v.-t. genx. Stormveld 15 13 2 0 28 110 23 1 87 R. C. IJ 16 11' 2 3 24 68 29 1.50 Trekvogels 15 6 3 5 15 53 39 1.07 Steexxzetters 14 7 1 6 15 31 39 1.07 Rood-Zwart 1'5 7 1 7 15 45 53 1.00 H V V I 16 7 2 7 16 54 50 1.00 Metaal I 18 8 2 8 18 60 54' 1.00 Z V V. I 12 4 2 6 10 40 39 0.83 Schilders 14 2 1 11 5 18 65 0 36 D. E. S. 18 3 0 15 6 20 107 0.33 Afd. H N. A. S. 16 12 1 3 25 62 36 1.56 D. W. S. 15 11 3 1 23 48 12 1.53 Z. V. V. H 14 10 2 2 22 72 24 1.43 Rood-Wit 14 6 2 6 14 53 43 1.00 A. S. LJ 16 4 4 8 13 46 58 0.81 Metaal U 15 6 0 9 12 49 64 0.80 Bouwers 14 5 1 8 11 34 37 0 80 H. V. V. n 15 1 0 14 2 18 88 0.13 DAMMEN. DE URGENTE DAMVRAAG- STUKKEN ONDERHOUD MET DEN WERELDKAMPIOEN B. SPRINGER. Gedurende de Paaschdagexx hadden wij eexx ontmoeting met den wereldkampioen B. Springer en hebbexx die gelegexxheid aaxxge- grepexx met hem eens van gedachten te wis- sele omtrent de meest urgente damvraagstuk- ken. Daar Spx-inger echter sinds het behalen vaxx den wereldtitel COctobei'-November 1928) niet meer aan groote wedstx-ijden heeft deelge nomen, was onze eerste vraag wat zijn plaxx- nen voor de toekomst zijn en wat wel de reden is, dat hij tegenwoordig (behalve daix de si- hxultaaxx-séances en blindpartijen, die hij xxog gex-egeld speelt) vrijwel xxiet meer aan de groote wedstxüjden deehxeemt. Springer alsbx-idge-leeraar. „Dat komt", zei Springer ons, omdat ik mij tegenwoox-dig op het bridgen geworpen heb. Ik redeneerde zóó: bridgen is tegenwoordig sterk in de mode en daar ik door de tegenwoordige tijdsomstandigheden (Springer was tot voor enkele jaren te Lyon in in betrekking, doch werd toexx ontslagexx om dat bij de Maatschappij waarbij hij in betrek king was, alle buiten landers dexx dienst werd opgezegd) door het damspel vrijwel geheel ixx mijn onderhoud moest voorzien en mij dit geen bestaaxx op leverde, ben ik bridgen gaan leeren. Tegenwoordig geef., ik bx-idge-les exx ben als technisch leider verbodeix aaxx een der groot ste Haagsche bridgeclubs". .Vindt ge dan bridgen moeilijker dan dam men?" Weineen, het bridgen is nxet dammen niet te vergelijkexx. Het damspel is veel en veel moeilijker en vergt oneindig meer inspaxxning en intellectueele gaven dan het bridgen, doch het bridgen heeft dit- voor, dat het eexx ge zelschap-spel is en dus de groote massa méér trekt dan het damspel, dat alleen individueel beoefexxd kan worden". „Dan schrijft ge zeker ïxiet ixx voor den a.s. wedstrijd onx het wereldkampioenschap?" „Waarschijnlijk ïxiet. Je weet zelf wel dat het deelnemen aaxx een zóó zwareix wedstrijd als het wereldkaxxxpioenschap dexx geheelen xxxensch eischt en dat men zich alleen dan ge heel kan geven, wanneer mij vrij is van alle levenszox-gen. Ik voel mij onder mijn tegen woordige omstandigheden niet fit genoeg cm mij een zóó zware iixspanning op deix hals te halen". „Is het dan werkelijk waar, dat ge officieel afstand hebt gedaan van wereldtitel?" „Inderdaad heb ik het bestuur der Nederl. Damboxxd medegedeeld, dat Ik afstand doe van den wereldtitel. Zoolaxxg echter xxog geen nieuw tournooi om deix wereldtitel is gehou den, beschouw ik mezelf nog als drager van den wereldtite"l. Internationale Dantbond. „Wat is je meening omtrent den dezer dagen opgerichten Internationalen Danxbond?" „M.i. bestaat deze bond feitelijk alleen In ixaam, want officieel is er alleen overeexxstem- ming bereikt tusschen Holland en België, waar bij zich waarschijnlijk Zwitserland xxog zal voegen. Zoolaxxg echter Frankrijk xxiet offici eel tot den Int. Dambond is toegetreden, kun- xxen er geexx resultaten verwacht wordexx. Al leen Fx-axxkx'ijk bezit z.i. spelers, die zich nxet eexx goede kans op succes met onze sterkste spelers kunxxexx metexx. Ixx Fraxxkrijk bestaaxx echter momenteel drie damboxxden, die eerst gefusioneerd moetexx worden tot één bond. Eerst wamxeer dit gebeurd is zal de Nederl. Dambond moetexx trachtexx tot oplossing te komen van het bestaande conflict met den Franschen Danxbond". „Ge meent dus, dat in werkelijkheid nog xxiet veel heil te verwachten is vaxx een vrucht- bax-e werkixxg van den Intern. Damboxxd?" „Maar vreest u niet dat ge u, wanneer u zoo weixxig ixx training bent, niet op het eerste plan zult kunnen handhaven?" „Die vrees acht ik ongegrond, waxxt ik mag dan het damsple in de praktijk niet zoo geregeld meer beoefenen, ik blijf toch op de hoogte vaxx alles water in het spel aan nieuws gebracht wordt. Zoo is het ook met De Haas. Wij bridgen sanxen veel, doch evenals De Haas bestudeer ook ik geregeld alle xxieuwe vond sten der theorie; zoodoende blijven wij op de hoogte". Kampioenschap van Nederland. „Wat is uw meening omtrent den wedstrijd om het kampioenschap vaxx Nederlaxxd, die momenteel aan dexx gang is?" „Dit tournooi is bijzonder sterk bezet; m.i. nemen hier de stei'kste Nederlaxxdsch spelers aan deel. Persoonlijk geef ik Keller en Damme de beste kansen (intusschexx verloor Damme in de beide Paasch-roxxden twee partijen exx ver speelde hiermede vx-ijwel zijn kansen op den titel)ik geloof, dat Piet vaxx Dartelexx ook wel ixx staat zal zijxx om zich oxxder de leiders te harxdhavexx". Schorsing Gortmans. We brachte het gesprek ook op de schorsing van Gortmaxxs, omdat wij wisten dat Gort mans een pexrsooxxlijk vriexxd vaxx dexx wereld kampioen is. „M.i. begaat het bondsbestuur een groote oni-echtvaardigheid wanneer zij de schorsing vaxx Gortmaxxs blijft handhaven. Toen Gort- mans verleden' jaar op weg was naar Parijs (Gortmaxxs heeft de reis heen en terug per rij wiel afgelegd) heeft hij mij op de heenris nog even opgezocht; hij vertelde mij, dat Ra- man (oxxze xxationale kampioen) henx verzocht had te Parijs te willen ixxformeeren of daar geen match georganiseerd kon worden. Ranxrm is jong en werkloos en meende dat hij op deze wijze een aardig reisje zou kunnexx maken xxaar Parijs en daar eenige ixxteressante par tijen zou kunnen spelen. Gortnxans slaagde erin met de toezegging naar Holland terug te keex-en, dat Raman naar Parijs kon komen six dat het Comité de Paris henx zou laten mat chen tegen een der sterkste- Fransche mecs- ters. Eerst toen alles in „kruiken exx kannen" was, kwam de aap uit de mouw en bleek dat eexx match FabreRaman was georganiseerd om den wereldtitel. Dat deze nxatch onx dexx wereldtitel zou gaaxx was Gortmans oorspron kelijk niet bekexxd. De boxxd straft echter hem niet alleen, doch alle Nederlandsche damspe lers, omdat het boxxdsorgaan vaxx eeix genialen medewerker wordt beroofd". Tot zoover Springer. Wij achten het een vooi'recht, oixze lezers door middel van dit interview eens volledig te hebben kunnen inlichten omtrent de bran dende vraagstukken, die momenteel de Neder landsche damspelers bezighoudexx. B. Springer. BILJARTEN. OM DEN HAN-BEKER. De ïxederlaagwedstrijden om bovengenoem- den wisselprijs zijn in het clublokaal van „Vriendenki-ing" begonnen. De Zaandanxsche B.V. „Ons Genoegen" boxxd met haar 1ste viertal den strijd aan tegexx „Vriendenkring". De uitslag van deze ont- moetixxgen luidt: RoefsDuyvis, 110—73; SnoeksJoixkhart, 8066; Boerwinkel Schoen 175—162; Duyts—Bier, 90—54. „Vriendenkring" 445 en „Ons Genoegen" 355 caramboles, zoodat de Zaandammers xxxet 100 caramboles verlorexx. De spelers vaxx Vriendexxkrixxg zijn eerst ge noemd. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Driebanden 1ste klasse. Voor dit kampioenschap hebben de volgende 12 spelers ingeschreven: C. Viser en D. A. de Foeljaeger, „Sociëteit Vereeniging", Haarlexn: C. B. Koopman, J. Drukker en L. Visser, K. R. A. S. Amsterdam; A. Sengers, C. Sluiters en F. Vink, „Rotterdam" en C. A. van Dijke, „De Spil", Rotterdam; G. J. A. Petersen, ,,'s-Gra- venhaagsche B. C."; P. Hendrikx en W. L. H. Penning, K. R. A. Z.", Delft. Deze spelen voorwedstrijden voor de plaat sing van 6 spelex-s in den eindstrijd, die op 21 en 22 April e.k. in de Sociëteit Vereeniging al hier gehoudexx worden. Hieruit blijkt, dat H. J. Robijns zijn titel niet zal verdedigen. HANDBAL DAMES. Om het kampioenschap van den K.T.K. Zondagmiddag 2 uur zal aan den Vergier deweg deze beslissingswedstrijd plaats heb ben tusschen de damesteams van Concor dia I en Rap. I. HEEREN Concordia IRapiditas I. Zondagmiddag 3 uur spelen de heex-en- teams van bovengenoemde clubs hun laatsten competitiewedstrijd aan den Vergierdeweg.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11