NATIONALE UIT HET BUITENLAND FINANCIEELE KRONIEK. ZATERDAG 7 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Frankrijk antwoordt de Engelsche regeering. Bezwaren tegen onderteekening van een ont wapeningsovereenkomst. Meer gegevens over de Duitsche bewapening gevraagd. - Tot onderhandeling met Engeland over de betrokken kwesties bereid. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het Fransche antwoord op de Engelsche nota van 28 Maart j.l. is telegrafisch ter kennis gebracht van den Franschen ambas sadeur te Londen, met de instructie het ter kennis van de Britsche regeering te brengen. Naar in welingelichte kringen verluidt, verklaart de Fransche regeering zich in haar antwovird bereid tot onderhandelingen over de aangesneden kwesties. Omtrent den inhoud wordt uit goeden bron nog medegedeeld dat de Fransche re geering de vraag of Frankrijk bereid is een overeenkomst tot beperking der bewapening met deelneming van Duitschland en nog vast te stellen Engelsche uitvoeringsgaranties te onderteekenen. te algemeen gesteld vindt dan dat Frankrijk reeds principieel op on dubbelzinnige wijze zijn goedkeuring van een dergelijke gegarandeerde ontwapeningsover eenkomst zou kunnen geven.. In de eerste plaats dient men te weten hoe hoog de effectieve strijdkrachten en de be wapeningen zullen zijn, die naar de meening van Engeland Duitschland kunnen worden toegestaan en verder, welk militair statuut Frankrijk parallel hiermede naar Britsche meening moet hebben. Pas wanneer de Fransche regeering het antwoord op deze vragen kent, kan zij zich met volledige ken nis van zaken over de situatie uitlaten. Voorloopig blijft Frankrijk trouw aan de principes van de hoofdcommissie der ontwa peningsconferentie. Het kan niet accoord gaan met de verklaringen van de Engelsche nok» van 29 Januari, die erop neerkomen tegelijkertijd Duitschland een zekere bewa pening toe te staan terwijl Frankrijk zou be ginnen te ontwapenen. Bovendien moet be dacht worden dat de „legaliseering" der be wapening van Duitschland soortgelijke be- wapeningseischen van andere mogendheden met beperkte bewapening tengevolge zal heb ben. Naar voorts verluidt, zou de minister van ibuitenlandsche zaken Barthou, voornemens zijn den Engeïschen minister van buiten- landsche zaken binnenkort mededeeling te doen van de uitvoeringsgaranties, die naar zijn meening noodzakelijk zijn om schending der internationale ontwapeningconventie te vermijden. Oosienrijk. Arrestaties naar aanleiding van de ontvluchting te Linz. De directeur Sailer van de gevangenis te Linz, waaruit eenige dagen geleden twee nat.- socialisten en 3 leden van den Schutzbund zijn ontsnapt, is met drie andere hoogere ge vangenisambtenaren gearresteerd. Zij zullen gerechtelijk vervolgd worden. Karwinsky doet mededeelingen over de concentratiekampen. Uit Weenen: De Oostenrijksche regeering heeft gisteren een officieele mededeeling gedaan over den toestand in de concentratie kampen. De staatssecretaris voor de veilig heid, Karwinsky, verklaarde tegenover de ibuitenlandsche pers, dat zich in de kampen 750 nat.-socialisten en 114 socialisten be vinden. De geruchten over dooden. ernstige botsingen met de bewakers en vechtpartijen zijn niet in overeenstemming met de feiten. De nat.-soc. zijn gelegerd in vaste gebouwen en staan onder medische controle. In den la at sten tijd zijn 42 gevallen van lichte dysenterie voorgekomen; de zieken zijn naar een hospitaal overgebracht. Ook de geruch ten over den dood der nazileiders Schatten- froih en Frauenfeldt zijn onjuist. De regeering heeft rekening» gehouden met de veranderde houding der nazi's en in de laatste vier weken 200 nat.-sacialisten ontslagen. Hèt aantal soc.-dem. in de gevangenissen bedraagt 2.600. Het kamp te Kaiserstein- bruch wordt ontruimd, terwijl de gevangenen naar Woellersdorf zullen worden overge bracht. De regeering is bereid, een bezichti ging der kampen door de buitenlandsche pers toe. te staan. Amerika. zich over te geven. De generaal heeft hen te ruggebracht naar de militaire school. Officieele communiqués deelen mede, dat de regeering den toestand meester is zoowel in de hoofdstad als in de rest van het land. Norman Davis naar Genève? Norman Davis. Uit Londen: Norman Davis heeft Vrijdag minister Simon een bezoek gebracht. Beide staatslieden hebben de ontwapeningskwesties besproken, in het bijzonder de a.s. bijeenkomst van het bureau der Ontwapeningsconferentie. Norman Davis wacht op instructies uit Washington, waarvan zal afhangen of hij naar Genève zal gaan. Washington: In het staatsdepartement ver luidt, dat Norman Davis voorloopig geen in structies zal ontvangen met betrekking tot de hervatting der onderhandelingen over ontwa pening. Te Washington wacht men veeleer het re sultaat af der onderhandelingen welke tus- schen Londen en Parijs plaats vinden. Men legt er evenwel den nadruk op, dat Amerika zich nimmer vooruit door eenige houding zal binden. Amerika is evenwel bereid zich in geval van oorlogsgevaar met de overige mogendheden te verstaan. Tsjeefao Oud-leden van den Schutzbund over de grens? Uit Weenen, 6 April: Naar alhier verluidt zouden een aantal naar Tsjecho-Slowakije ge vluchte leden van den ouden Schutzbund al daar zijn gearresteerd om over de grens te worden gezet wegens politieke propaganda. China. Offensief tegen de Chineesche communisten. Uit Sjanghai, 6 April: Donderdag heeft de regeering het groote offensief tegen het com munistische leger ingezet bij de stad Tsjang- tsja. De regeering heeft 200.000 man op de been gebracht/terwijl 60 bombardementsvlieg tuigen dienst doen. De regeeringstroepen zijn er in geslaagd de stad Toetsjang te bezetten. Voorloopig geen credieten aan Rusland. Naar verluidt, zijn de onderhandelingen met de Russische ambassade over de regeling der Russische schulden zoozeer vertraagd, dat de Amerikaansche regeering heeft be sloten, geen credieten aan Rusland te verlee- nen, voor de Russen definitieve voorstellen ter regeling der schulden hebben gedaan. Dit heeft alleen betrekking op de voor den han del met Rusland gestichte bank voor den buitenlandschen handel, en het besluit is for meel medegedeeld aan de Russische ambas sade. Wel heeft Rusland voorgesteld, een bedrag in eens te betalen, maar een definitief voor stel omtrent de grootte van dit bedrag heeft het nog niet gedaan. Cadettenopstand in Bolivia. Groepen cadetten van de Militaire School te La Paz zijn aan het muiten geslagen. Zij maakten zich meester van de lokalen van het hoofdbureau van politie en trachtten brand te stichten in het regeeringspaleis. Ten slotte werden zij door generaal Lanza gedwongen Keizer Kang Teh met arrestatie bedreigd. De Chineesche autoriteiten hebben van officieele Japansche zijde de mededeeling ontvangen, dat keizer Kangteh (Poe Nji) van Mandsjoekwo voornemens is, een bezoek te brengen aan de graven van zijn voorouders te Malanjoéi ten Noorden van Peking. De Japansche autoriteiten eischen, dat haar Chineesche Collega's de absolute veiligheid van den keizer zullen waarborgen, aangezien zij zich anders zelf met de veiligheidsmaat regelen op Chineesch gebied zullen belasten. De Chineesche nationale regeering heeft in antwoord op den Japanschen eisch te ken nen gegeven dat voor het geval Kangteh zijn voornemen teh uitvoer zou brengen, Chi neesche staatsambtenaren hem terstond zullen arresteeren, daar hij volgens de wet Chineesch staatsburger is en hoogverraad heeft gepleegd tegen de Chineesche repu bliek. Ten einde verdere politieke verwikkelingen te vermijden, heeft de Chineesche regeering derhalve den Japanschen autoriteiten ver zocht den keizer in zijn eigen ibelang een reis naar China af te raden. Frankrijk. Het economisch program van het Fransche vakverbond. De Confédération Générale du Travail, het Algemeen Vakverbond, waarvan Jouhaux secretaris-generaal is, heeft voor Zaterdag en Zondag te Parijs twee groote demonstraties georganiseerd, waarvoor een socialistisch „pro gram voor economische vernieuwing" is vast gesteld, dat de volgende punten bevat: 1. Weder tewerkstelling' van werkloozen door verkorting van den arbeidstijd. 2. In bedrijf stelling van industrieën door het uitvoeren van groote openbare werken. 3. Vaststelling van een minimum-loon voor de verschillende takken van industrie. 4. Vaststelling van prijzen voor landbouw producten. 5. Socialisatie van het credietwezen en con trole op de banken. 6. Controle op de sleutelindustrieën door openbare lichamen en de arbeiders en bedien den. 7. Instelling van een bijzondere economi sche instantie, die het recht heeft productie en verbruik met elkaar in overeenstemming te brengen en daartoe de verschillende be drijven te controleeren. 8. Belastinghervorming en hervorming van het bestuurs-apparaat. Jouhaux heeft minister-president Doumer- gue gevraagd hem in audiëntie te ontvangen, teneinde hem het standpunt der C.G.T. ten aanzien van de Jongste bezuinigingsmaatrege len der regeering uiteen te zetten. Het vakver bond keert zich tegen elke deflatie-politiek. GEVANGENEN MISHANDELD IN STETTIN ZWARE STRAFFEN VOOR POLITIE AMBTENAREN. BERLIJN, 6 April. (D.N.B.) De rechtbank te. Stettin heeft heden met gesloten deuren een proces behandeld tegen acht ambtenaren en beambten der recherche te Stettin, be schuldigd van zware mishandeling van ge vangenen, die aan hun hoede waren toever trouwd. De vervolging tegen de betrokkenen is ingesteld op speciale instructie van den Pruisischen premier Goering, die wenscht, c'at alle aan hem ondergeschikte instanties de ge detineerden correct behandelen en dat even- tueele vergrijpen tegen dit bevel streng zullen worden gestraft. De voornaamste verdachte, dr. Hoffmann werd veroordeeld tot 13 jaar tuchthuisstraf, twee andere verdachten elk tot vijf jaar tucht huisstraf, de chauffeur Fink tot 10 jaar ge vangenisstraf, de overige verdachten tot lich tere straffen DUITSCH GEESTELIJKE VEROORDEELD. WEGENS „LASTER EN AGITATIE TEGEN DE REGEERING". KEULEN, 6 April. (Reuter) Een 64-jarig katholiek priester, pater Leonard Jansen is te Aken tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens „laster en agitatie tegen de regeering". Na zijn gevangenisstraf zal pater Jansen eenigen tijd in een concentratiekamp moeten doorbrengen. WEER EEN KASTEELBRAND IN THÜRINGEN. WEIMAR, 6 April (V. D.) Vrijdagochtend is brand uitgebroken in het uit de twaalfde eeuw dateerende slot Kranic-hfeld. Bij de blusschingswerkzaamheden is een koetsier ernstig gewond, terwijl drie brandwach-ts, die bedolven werden, nog tijdig konden worden gered. Dit is binnen enkele maanden de derde kasteel-brand in Thür-ingen. De Kranichfeid is een prooi der vlammen geworden. GEKNOEI MET POOTAARDAPPELEN. ANTWERPEN, 5 April (V.D.) Ten gevolge van de geringe verzending van pootaardap- pelen uit Nederland naar België is een on derzoek ingesteld in Nederland, waarbij men een eigenaardige ontdekking heeft gedaan. Twee inspecteurs van de Nederlandsche recherche zijn in verband hiermede vandaag te' Antwerpen gearriveerd, waar zij te zamen met het parket van Antwerpen het onder zoek hebben voortgezet. Men kwam tot de ontdekking, dat een handelaar te Antwerpen de certificaten had vervalscht en op deze valsche certificaten enorme hoeveelheden Belgische pootaardappelen had afgeleverd. In zijn pakhuis zijn vanmiddag 30.000 K.G. pootaardappelen in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. DE HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN VERMOEDELIJK IN MEI OF JUNL Aneta meldt uit Batavia: De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den Japanschen gezant in Den Haag medegedeeld, dat Japan de uitnoo- diging van de Nederlandsche regeering tot het houden van handelsbesprekingen te Batavia aanneemt, zoodat hij gaarne den datum zou vernemen waarop deze bijeenkomst zal wor den gehouden. De conferentie zal waarschijnlijk in Mei of begin Juni worden gehouden. De besprekingen zullen worden bijgewoond door den vroegeren Japanschen gezant te Den Haag, dr. Najaoka, als leiders van de delegatie. Daarvan zullen voorts deel uitmaken een vertegenwoordigers van het departement van Handel, een ver tegenwoordiger van het departement van Fi nanciën, en eenige assistenten. Lijfrente-Polis der „Nationale" (Adv. Ingez. Med.) Vertrouwen als grondslag. In de Unie nog niet voldoende aan wezig. In Europa opnieuw ver sterkt. Engeland's financieele politiek. 3 pet. Obligaties a pet. De Nederlandsche Conver- sieleening van f 900 millioen. Reeds nu belangrijke inschrijvingen. Lichtpunten op de aandeelenmarkt. De beurs blijft voorzichtig. Vertrouwen is de hoeksteen van alle cre- diet en oiaarom ook de basis waarop het eco nomisch leven zich moet ontwikkelen. Naar mate men dit vertrouwen in de wereld grooter ziet worden, mag men op een ver betering van den toestand hopen. Dat er op dit punt den laatsten tijd voor uitgang is te bespeuren, kan niet worden ontkend. En we hebben er al eens eerder op gewezen aan deze zijde van den atlan- tischen Oceaan neemt het vertrouwen in sterkere mate .toe dan aan gene zijde. Wel is men niet ten volle gerust op de Duitsche en de Fransche valuta en rusten deze inderdaad nog steeds op een wankelen grondslag, over het algemeen wekken de maatregelen, wel ke genomen worden om tot financieel en economisch herstel te komen, vertrouwen, Omdat zij voortvloeien uit begrippen, welke in het verleden juist bleken te zijn. Henry Doherty, de geniale stichter van het Ameri kaansche elec-triciteitsconcern, de Cities Ser vice, wiens woorden van groote commer- cieele wijsgeerigheid getuigen, heeft eens ge zegd: Wilt gij de toekomst van onze onder neming kennen, zie naar haar verleden. Hier In ligt de diepere zin, dat het een gevaarlijke weg is, wanneer men zich ook bij de plannen tot verkrijging van nieuwen welvaart, los maakt van het verleden. Vandaar dat velen nog altijd sceptisch staan, tegenover de maat regelen van President Roosevelt, die met zijn nieuwe theorieën over geld en koopkracht tracht te bereiken, wat vroeger door consoli datie en bezuiniging werd verkregen. De New-Yorksche beurs geeft er eiken dag blijk van dat het in de Unie aan ver trouwen ontbreekt, ondanks het feit, dat er veel symptomen zijn van economisch herstel. Zoo wordt de bonus-bill, die zelfs Roosevelt te machtig was, maar die toch kans heeft Uitgevoerd te worden, ernstig becriti- seerd omdat zij een dollar-distributie op groote schaal beteekent, die de staatsschuld en de tekorten op. de staatshuishouding tot ongekende hoogte doet stijgen. Precies een der staat het met de verkorting van den werktijd en de loorisverhoogingen, die reeds tot prijsstijging aanleiding geven, omdat de fabrikanten, als het niet uit de lengte kan, het uit de breedte moeten halen. In en buiten Amerika is men daarom op den Amerikaan- schen Dollar allerminst gerust, ondanks de voorloopige stabilisatie op ca, f 1,47 12. Open lijk wordt in de Amerikaansche en vooral in de Engelsche pers over de mogelijkheid van een nieuwe depreciatie vanhet Amerikaan sche devies gesprokén. Deze week was de Dol lar doorgaans flauw gestemd tegenover het Engelsche Pond, dat den krachtigen steun on dervindt van de klassieke financieringspoli- tiek der Engelsche regeering, welke er in ge slaagd is het op 31 Maart j.l. afgesloten fis cale jaar met een overschot van ca. 31 mil lioen te sluiten. Er loopen in Engeland ge ruchten dat de salarissen zullen worden ver hoogd en/of de inkomstenbelasting zal wor den verlaagd. Minister Chamberlain zal daar toe zeker niet onberaden overgaan, maar de psychologische invloed van het bevredigend resultaat van 1933/'34 is alvast van groote beteekenis. Zoo durft de Engelsche regeering thans bijvoorbeeld een Conversieleening aan van 150 millioen tegen een rente van 3 pet. en een koers van 98 pet., waarvan het succes wel als verzekèrd mag worden beschouwd. Zoo blijven de vaste lasten der Engelsche staatshuishouding dalen, terwijl die der Ame rikaansche voortdurend stijgen. Ook valt er in het Vereen igd Koninkrijk op een verdere daling der werkloosheid te wijzen. Voegt men daarbij de onderhandelingen met andere lan den, o.m. Japan, Nederland, en Nederlandsch- Indië over de uitwisseling van goederen, dan is het verklaarbaar dat men aan de Lenden- sche beurs de toekomst met grooter vertrou wen tegengaat. Eenzelfde verschijnsel ziet men in ons land al hebben we hier ten aanzien van den le vensstandaard grootere moeilijkheden te overwinnen, zooals wel gebleken is uit de redevoeringen, welke minister Colijn en de heer Zaalberg hebben gehouden bij de in stallatie van het Werkfonds-1934. Vooral uit hetgeen de laatste over den loonstandaard opmerkte, krijgt men echter den indruk dat de regeering ook hier het doel dat haar van meet af voor oogen stond, zal bereiken Van groote beteekenis mag het worden ge acht dat het Kapitaal ditmaal maar eens met een groote K bereid is mee te gaan om de offers, welke de regeering ten behoeve van het financieel en economisch herstel nood zakelijk acht. Naar thans verluidt loopt het met de inschrijvingen op de nieuwe conversie leening van f 900 millioen, waarin de 5 pet, en de 4 1/2 pet. benevens de 4 pet. leening van 1916 zullen worden geconverteerd, prachtig. Met de uitgifte van deze leening, meer nog met de aflosbaarstelling van de oude leenin gen, geeft de regeering blijk van moed en van vertrouwi/n in den Nederlandschen be legger. De laatste, die zijn rente-inkomen ziet da len, moge bedenken dat de maatregelen der regeering worden genomen tot versterking der credietwaardigheid van ons land, mits dien tot handhaving van den Nederlandschen Gulden op zijn oorspronkelijke goudwaarde, maatregelen dus die geleid hebben en lei den tot de veiligstelling van de hoofdsom der Nederlandsche schuldbrieven, waarvan nu tenslotte blijkt dat er geen cent verloren is gegaan. De houders der Indische Dollarlee- ningen krijgen hun geld tot den laatsten penning terug; hetzelfde is met de houders der 5 en 4 1/2 pets. obligaties het geval en wanneer gelet worde op de koersen, welke nog geen jaar geleden voor deze waarden golden, kan met het nauwelijks een offer noemen, wanneer de Nederlandsche belegger met een lagere rente genoegen neemt. Een aanbeve ling van de door de Nederlandsche regeering gevraagde conversie achten we dan ook vrij wel overbodig. Burgerplicht en eigenbelang gaan hier hand in hand. Op de Amsterdamsche beurs blijkt uit de koersen der eerste-rangs-beleggingswaarden dat het Conversieplan der regeering goed wordt opgenomn. De te converteeren obliga ties worden door de banken als disconto-pa pier gekocht en noteeren daarom een fractie boven pari. Maar de 4 pet. Nederlandsche obligaties handhaven zich op den parikoers en blijven dus iets duurder dan de nieuwe. Evenals bij de conversie der Indische dollar- leeningen komt ook nu de verdwijning van een groot bedrag 4 112 en 5 pets. obligaties aan den koers der 4 1/2 pets. Indische guldens leeningen en de 4 pet. obligaties Amsterdam en Rotterdam ten goede. Terwijl we dit schrij ven noteeren eerstgenoemde bijna 98 pet., die van Amsterdam 94 1/2 pet. De Aandeelenmarkt heeft een zeer stil verloop gehad, wat niet wil zeggen dat er over verschillende aandeelen niet wat te zeggen zou zijn. Ongunstig is de stemming allerminst. Een verslag als dat der Rotter- damsche Droogdok, dat zijn dividend van 2 1/2 pet. tot 3 1/2 pet. kon verhoógen is een lichtpunt in den donkeren nacht var. den Nederlandschen scheepsbouw. Een dividend van 4 1/2 pet. op de aandeelen Ngoepit is op de af deeling der Tabaksaandeelen als het glo ren van een nieuwen dag. Het besluit van den tabakshandel om geen onderhandsche aankoopen meer te doen, maar uitsluitend op de veilingen te koopen, beteekent een terug keer tot gezonde verhoudingen. De verschij ning van thee- en rubber-verslagen (Telaga Patengan) waaruit weer een winstgevende exploitatie blijkt, verheldert voor een groote categorie aandeelhouders, de dividendvoor uitzichten. Niet zonder invloed was ook een gerucht, volgens hetwelk Philips Gloeilam penfabrieken 6 pet. interim dividend over het tot 16 maanden verlengde boekjaar zouden uitkeeren. Zoo was er meer, Maar de beurs loopt niet op den zomer vooruit; 't is ook nog te vroeg om zonder jas uit te gaan. NIEUWS UIT INDIE. De Dieseltrein passeert het Noordzeekanaal, DE TREINVERBINDING BATAVIA— BANDOENG. Het voornemen bestaat om met ingang van 1 November a.s. de treinverbinding Batavia Bandoeng v.v. te intensiveeren. Korte treinen zullen op de vier meest gunstige tijdstippen van den dag gelijktijdig van de eindpunten vertrekken. De rijtijd zal hoogstens twee uur en 45 minuten bedragen. SALARISERHOOGING BIJ DE JAVASCHE BANK. Aneta meldt uit Batavia: Met ingang van 1 April j.l. zijn weer de normale salarisverhoo- gingen bij de Javasche Bank toegepast. „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. We ontvingen het Aprilnummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende kindertehuis van dien naam aan de Kwee kerslaan te Santpoort. Het bevat o.a. een verslag van den feestavond in Hotel „De Weyman", ten bate van dit liefdewerk, waarin o.a. ook Thomasvaer en Pieternel aan het woord komen. Zuster A. Verkerk publi ceert een verlanglijstje voor het vullen van de linnenkast, die uit den aard der zaak meer leeg, dan vol is. Verder wordt uit voerig rekening en verantwoording gedaan gedaan van de ontvangen giften in geld en natura.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9