WERKVERRUIMING TOEGEJUICHT. Het drama te Reeuwijk Goed voorbeeld. Overval te Winterswijk Het BeèQut/tijkste 51e Jaargang No. 15582 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 12 April 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABOINNtlMEIN 1 P.N pCr week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05. per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ065 franco per post "0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN" EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60; elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes fiederen dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Duim f250-. Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50-, Arm- of Beenbreuk f 100— Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 12 April. Inspecteur Bonny. Een van de wonderlijkste figuren in de geheimzinnige zaak, die Frankrijk's eenheid, moraal, zelfvertrouwen en wat-al-niet-meer teistert is de inspecteur Bonny, van de Süreté Génerale. Hij is tegenwoordig zoowat de meest-bespro'ken man in Frankrijk. Zijn „ge- var' is allerzonderlingst. In den aanvang van de Stavisky-zaak zette men hem smadelijk opzij, hem betichtend van plichtsverzuim. Daarop ontdekte hij plotseling de verdwenen talons van de chèques die de laakbare he|r Stavisky zoo mild had rondgestrooid, en men verviel 'in het andere uiterste, herstelde hem niet alleen in zijn functie maar gaf hem bo vendien de hoofdleiding van het onderzoek in handen. Sindsdien is de inspecteur Bonny het cen trum van de heele historie geworden. Hij heeft in de Riviera een soort baron en twee andere lieden van avontuurlijk allooi inge rekend, en beschouwt die als de moordenaars van den rechter Prince. Dat schijnt nog wel erg onzeker te zijn: de drie beschuldigden blinken uit in alibi's. Maar ze zitten nog. Ver der bereist de inspecteur Bonny tallooze „sporen", die wellicht naar schuldigen zullen voeren. Hij stormt door Frankrijk heen en •weer, en wordt door de pers van zijn vader land inmiddels op de meest-uiteenloopende wijzen bejegend. Sommigen vertrouwen hem. Anderen, beïnvloed door de opinie van Léon Daudet, leider der royalisten, die in de Action Franca ise beweert dat Bonny zejf ten snelste gearresteerd moet worden en dat de heele Süreté Générale een schurken troep is. wan trouwen hem. Zij voelen zich versterkt in hun meening door de verontrustende om standigheid dat het onderzoek, ondanks zijn vele bioscoop-achtige sensaties, eigenlijk, hee- lemaal niet opschiet. Weer anderen, en dat zijn voor Bonny wel licht de gevaarlijksten omdat zij in Parijs zetelen, mikken de pijlen van hun echt Fran- schen spot op hen. Napoleon pjacht zich. zelfs in den tijd toen hij driekwart van Europa onderworpen had, steeds en óveral de vraag te stellen: „Wat denkt Parijs?" En als Parijs hem bespotte, was hij meer ontzet dan de ergste nederlaag hem had kunnen ontstellen, en reisde haastig naar zijn hoofdstad terug om de critiek te beïnvloeden of eenvoudig te onderdrukken. Bonny is geen Napoleon, of schoon hij zijn naam gemeen heeft met de afkorting, die de Engelschen op „Bonaparte" plachten toe te passen. Hij heeft, zooals Clément Vautel in Le Journal opmerkt, geen andere napoleontische eigenschap dan de snelheid waarmee hij zich voortdurend ver plaatst. En hij kan ongelukkigerwijze, ter wijl hij zich natuurlijk óók voortdurend af vraagt „Wat denkt Parijs?" de ironie van journalisten als Vautel niet onderdrukken. Deze vlotte chroniqueur behandelt den veel besproken Bonny in den volgenden trant: „De inspecteur reist snel, maar reist hij naar zijn Austerlitz of naar zijn Waterloo? Zeker is dat wij hem moeten beschouwen als de groote ster in het filmdrama waarvan de (iet wat eentonige) bedrijven elkaar opvolgen op het witte doek der actualiteit. Binnenkort, dat- is zeker, zal er een revue uit groeien, waarmee ik alleen maar wil zeggen dat de revueschrij vers Bonny's glorie definitief zullen vaststel len. Montmartre heeft natuurlijk al gedacht aan de woordspeling: „Que voulez-vous que Bonny fasse?" Wanneer deze „détective fameux" (maar is hij een fameuse detective?) te Havre, Dijon, Nice of Pontoise aankomt wordt hij opgewacht door honderd journalisten en tweehonderd fotografen. En gij, lezers, hebt het nog maar altijd over de geheime politie! Men deelt ons mede dat de inspecteur Bonny uitgeput raakt, dat hij het niet meer kan vol houden, dat hij met toenemende nervositeit steeds maar herhaalt: „Dit is geen leven meerAh! slapen, slapen!" Het is een feit dat de arme man zijn nach ten in sneltreinen en zijn dagen in velerlei soort voertuigen doorbrengt, zonder één oogen- blik op te houden met nadenken, veronderstel len, afleiden, fantaseeren, combineeren, dedu- ceeren, concludeéren. Niemand zou dat kun nen uithouden; het is verschrikkelijk, ver schrikkelijk! Ook vraag ik mij af of deze ontstellende overbelasting van één brein bevorderlijk is voor serieusen arbeid. Hoe kan men de moei lijkste aller raadselen oplossen, de diepste aller geheimenissen peilen, wanneer men zich nauwelijks staande kan houden, en het schier besterft van slaap? Sherlock Holmes wond zich niet zoo op: voor hem was een politio neel werkstuk vóór alles intellectueele arbeid, die niet volbracht kon worden in herrie en haast. Hij hield zijn overpeinzingen thuis, terwijl hij bedaard zijn pijp rookte, en gunde af en toe zijn brein een heilzame afwisseling- door in de Albert Hall naar Beethoven's of Wagner's muziek te gaan luisteren. Welk een verschil met de methode van den Franschen inspecteur, die door de verschrikkelijke over spanning van zijn arbeid wordt voorbestemd voor een zenuwcrisis! En waarom juist hij, altijd hij, alleen hij? Waarom is deze in ongenade gevallene, la ter teruggeroepene, den volgenden dag ver heven tot „as des as", speurhond der speur honden, tot den modernen Vidocq op wien alles zich baseert, die alles moet weten, alles mo'rt raden, alles moet doen? Bonny tegen allen. Bonny alleen! En die reclame, al dat lawaai.... geldt dit een drama der werke lijkheid of een politiefilm Men begint zich af te vragen of het gansche spektakel ten slotte niet eindigen zal met het vertrek van onze nieuwe groote nationale film-ster naar Hollywood. En intusschen wachten we nog maar steeds oplicht Het verschijnsel-Bonny is niet uitsluitend Fransch. Ook in andere landen vindt men in deze zonderlinge tijden, juist op het gebied der criminaliteit, vertooningen die meer op eindelooze sensatiefilms dan op een ernstige bestrijding van de misdaad lijken. Zijn we misschien nog bezig met de Europeesche mode-nawerking van het Amerikaansche banditisme uit den hoogconjunctuur-tijd van de z.g. drooglegging? Na het Rijksdagbrand proces, ook een mooie vertooning, nu deze Fransche voorstelling. En er zouden nog meer voorbeelden te noemen zijn. Wel wordt het interessant hoe het met den inspecteur Bonny zal afloopen. En nog be langwekkender is de vraag, wat het lot der Fransche regeering zal zijn als Bonny binnen korten tijd geen werkelijke resultaten weet te bereiken en „de Maffia" niet wordt ontmas kerd. Belangwekkend vooral voor Nederland, dat aan deze regeering voor een jaar tijds 500 millioen gulden, is gelijk een milliard francs, heeft geleend. R. P. DE JAPANSCHE MINISTER HAYASHI TREEDT AF. TOKIO, 12 April (V. D.) Ondanks het ver zoek van minister-president Saito handhaaft de minister van oorlog Hayashi zijn ontslag aanvrage die hij heeft ingediend wegens de door zijn jongeren broer gepleegde fraude, waar hij zich, naar hij zegt mede verantwoor delijk voor voelt. De geruchten welke in dit verband melding maken van het aftreden van het geheele kabinet, worden van welingelichte zijde beslist tegengesproken. Tweede Kamer over het f60 millioenen-plan. Bezwaren tegen loondaling. Het aantal werkloozen. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, waarbij de regeering een crediet van f 60 millioen vraagt voor werkverruiming, maakt gewag van de alge- meene instemming in de Kamer met het plan een belangrijke som ten koste te leggen aan de bestrijding van de werkloosheid. Intusschen gaven ook verscheidene leden blijk van hun teleurstelling over de om standigheid, dat eerst thans een plan van dezen aard aan het oordeel van de Staten- Generaal is ondei-worpen. Gedurende den tijd, welken het huidige kabinet aan het bewind is, heefr een voort gaande verarming van het Nederlandsche volk plaats gehad. Deze verarming is nog in de hand gewerkt door de politiek, welke ten aanzien van de gemeenten is gevolgd die door hoogere organen in de uitvoering van door haar aangevatte openbare werken zijn belemmerd. Als voorbeeld werd gewezen op Rotterdam, waar een besluit van den Raad tot den aan leg van een tunnel onder de rivier niet kon worden uitgevoerd, omdat het door Ged. Staten niet werd goedgekeurd en waar als gevolg van den aandrang der regeering de bouw van een nieuw ziekenhuis is stop gezet. terwijl reeds voor ongeveer f 1.000.000 was verwerkt, welk bedrag nu waarschijn lijk voor het grootste deel als verloren moet worden beschouwd. Vrij algemeen schijnt op dit oogenblik het aantal werkloozen op 370.000 a 400.000 te worden geschat. Bij velen bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat bij de regeering bestaat om de uitvoering van de te ondernemen wer ken dienstbaar te maken aan een gefor ceerde algemeene loondaling. Zij achtten dit een vlek op het ontwerp, die al het goede, dat daarin voorkomt, in ernstige mate ont siert. Tegen deze beschouwingen kwamen vele andere leden in verzet. Met de regeering meenden zij, dat het tot stand komen van een algemeen geldend lager levens peil noodzakelijk is. Zij achtten het daarom juist, dat tot de onderhavige belangrijke kapitaalsuitgave niet zal worden overgegaan zonder dat ook op deze wijze het toekom stige herstel in de hand wordt gewerkt. Ver scheiden leden achtten een uiteenzetting van bet inzicht der regeering in zake te ver wachten loondaling dringend noodig. Als een ander middel om de oorzaken dei- werkloosheid weg te nemen of althans de werking dier oorzaken te verzwakken, noemt de regeering de organisatie van den econo- mischen voorlichtingsdienst. Gaarne zouden scheiden leden vernemen, welke voorne mens op dit punt bestaan Winkelhuren. Voorts werd ter vermindering van de las ten van den middenstand het treffen van maatregelen tot verlaging van de winkel- huren bepleit. Zoodanige maatregelen zouden moeten worden genomen geheel onafhanke lijk van hetgeen ter bevordering van de ver mindering van de huren in het algemeen zal worden gedaan. Onder de gewenschte werkobjecten werd o.a. genoemd de bouw van een tunnel te Velsen. Hoe kwam de M. T. S. 'er om het leven Tot heden heeft het onderzoek naar de vraag hoe de M. T. S.'er C. A. H. E. Wuibben om het leven gekomen is, nog weinig vorde ringen gemaakt. Het lijk is Woensdag in het van Iterson- ziekenhuis te Gouda op last der justitie door dr. van Rijssel geschouwd. Deze sectie heeft geen positieve resultaten opgeleverd. Ook een onderzoek in de omgeving van de Reeuwijk- sche plassen waar het lijk gevonden was heeft geen sporen aan het licht gebracht. Er wer den geen sporen van geweld ontdekt, zoodat de jongeman zeer vermoedelijk door verdrin king om het leven gekomen is. De brieven die op het slachtoffer gevon den zijn. hebben veel van het water gele den. Zij zijn dan ook gedeeltelijk onleesbaar. Langs scheikundigen weg zullen de brieven weer leesbaar worden gemaakt. Men ver wacht echter niet dat de inhoud veel zal bij dragen tot het oplossen van het raadsel waarvoor de justitie staat. Men weet ook nog niet waar de stukken ijzer, die op het lichaam van het slachtoffer gebonden waren, vandaan komen. Nog steeds staat niet met beslistheid vast of het hier een geval van een moord of zelf moord betreft, alleen is zeker, dat de justitie zeer ernstig rekening houdt met de moge lijkheid, dat misdrijf in het spel is. Het is gebleken, dat de M.T.S.'er niet op Zaterdagmiddag in een verdachte buurt te 's-Gravenhage voor het laatst gezien Is, maar op Zondag te Rijswijk, terwijl hij daar op een fiets reed. Iemand die Wubben kent verzekerde ons. dat de plaats waar Wubben te 's-Gravenhage gezien is,'de veronderstel ling wettigt, dat hij toen nog het plan had naar het huis van zijn ouders te gaan, want als hij daarheen ging liep zijn weg daar langs. Blijkbaar is hij dus later van gedach ten veranderd, want hij is, zooals men weet. niet thuis gekomen. Het is een raadsel hoe Wubben in Rijswijk aan een fiets gekomen is, daar hij zijn eigen fiets in Haarlem had achtergelaten. De directeur met M.T.S. had ons gister me degedeeld, te meenen. dat Wubben niet kon zwemmen, daar hij niet aan sport deed. Huls- genooten van den jongen man verklaren ons evenwel, dat hij, hoewel het juist is, dat hij overigens niet aan sport deed, toch goed kon zwemmen. Het onderzoek in de zaak is thans in han den van de justitie, omdat gemeend wordt, dat dit onderzoek zich niet tot Reeuwijk be perkt. Omtrent den schouw van het lijk vernemen wij nog nader: De schouw werd verricht door het parket uit Rotterdam, bijgestaan door den politie deskundige Dr. Hulst, uit Leiden en in tegen woordigheid van den burgemeester van Reeuwijk, den heer L. J. Lucasse. De Justitie heeft het lijk aan de familie vrij gegeven; het zal in Den Haag ter aarde wor den besteld. REEUWIJK, 12 April. Aangaande de vreeselijke ontdekking van het lijk van den 25-jarigen leerling van de M.T.S. te Haarlem, Ebbinge Wubben, in de Reeuwijksche Plassen, hadden wij hedenmorgen nog een kort onder houd met burgemeester Lucasse De burgemeester zeide niet de meening te zijn toegedaan, dat hier van zelfmoord sprake is. Het zou toch buitengewoon vreemd zijn, indien iemand, die in Den Haag woont en te Haarlem school gaat naar het meest afge legen gedeelte van de Reeuwijksche Plassen trekt om aan een dergelijk voornemen uit voering te geven. Volgens den burgemeester zijn er punten in deze zaak, die in een an dere richting dan zelfmoord wijzen. Het onderzoek te Reeuwijk is nog in vollen gang evenals te Haarlem en den Haag, aldus de heer Lucasse. Door de berichten die over 't drama in de pers zijn verschenen hebben zich personen aangemeld, die meenen. dat zij aanwijzingen kunnen geven. Elke mededeeling, hoe on waarschijnlijk ook, wordt nauwkeurig onder zocht. Zoo is het mogelijk, dat Wubben per fiets naar dit gebied is gekomen en in dit verband wordt op de plassen gedregd in de hoop. dat het rijwiel wordt gevonden. Met dat al blijft het een zeer geheimzinnige'zaak. (B. en W. van Leiderdorp stellen den Raad voor, de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verlagen.) 'k Heb mijn oogen uitgewreven, Toen ik dit berichtje las, En mij in mijn arm geknepen. Of ik wel goed wakker was; Maar het bleef er onveranderd, Zelfs bij tiende lezing staan: Leiderdorp kan zijn belasting. Hoor nou goed verlagen gaan. Dus dat kan nog. ja het kan nog, Al is Leiden ook in last, Het gaat Leiderdorp wat beter, Dat staat, dunkt mij, hierdoor vast. Tjonge, wat een prachtig voorbeeld, Wat een tegenspraak is dat Voor het spreekwoord, 't kan dus beter Van een dorp. dan van een stad. B. en W. der Leiderdorpers, Weet nu verder voort te gaan. Een keer helpt niet. gij moet telkens Op hetzelfde aambeeld slaan. Maar voorloopig alle hulde, 't Geeft den burger weer wat moed. Leiderdorp noblesse oblige, Leider-dorp, de naam is goed. P. GASUS. Politieke motieven Woensdagavond omstreeks 11 uur drongen vier personen de woning binnen van een grintwinkelier is de buurtschap Meddoo onder Winterswijk. De winkelier lag reeds te bed en werd door de indringers wakker gemaakt. Zij eischten van hem de plaats aan te wijzen waar zijn schrijfmachine stond terwijl zij naar vlugschriften zochten van communisti sche strekking welke de aangevallene in zijn bezit zou hebben met het doel deze over de grens te brengen. De bewoner beweerde dat- de machine niet bij hem was doch bij een par tijgenoot in Winterswijk die evenals hij com munist is, waarop de indringers het huis doorzochten. Zij vertrokken tenslotte met meedeneming van pamfletten en voorts een bedrag van f 53 dat zij hadden gevonden. Eén persoon keerde terug en heeft den be stolene afgeranseld. De politie heeft nog gisteravond een onder zoek ingesteld en geconstateerd dat men ver moedelijk met Duitschers te doen had. Het slachtoffer heeft n.l. kunnen vaststellen dat alle vier Hoogduitsch spraken. Het onderzoek met een politiehond wees uit dat de vier in dringers zeer waarschijnlijk zich hebben ver wijderd in de richting van de Duitsche grens. De woning ligt op ongeveer 1 K.M. van de grens. De aangevallen winkelier heeft zich moeten laten verbinden doch zijn toestand is niet ernstig. Van de daders is tot mi toe geen spoor gevonden. ARRESTATIES IN" DE MOORDZAAK LIEDER, BEATTLE (Washingon) 12 April (Reuter) In verband met den moord in de villa van den millionair Lieder, waarbij zes menschen op beestachtige wijze zijn vermoord zijn vijf mannen en drie vrouwen gearresteerd. ZES DOODEN BIJ EEN VUURWERK- ONTPLOFFING. MADRID. 12 April (V. D.) Te Almeria vloog tengevolge van onvoorzichtigheid de werkplaats van een vuurwerkmaker in de lucht. Het geheele uit zes personen bestaande gezin werd gedood. De schouw van het in de Reeuwijksche plas sen gevonden lijk van den Haarlemschen M. T. S.'er heeft geen enkel positief resul taat opgeleverd. pag 1 Zwitserland en de transferkwestic pag. 3 De samenzweringsgeruchten in Roemenië sterk overdreven? pag. 3 In totaal zijn thans 62 opvarenden van de Tsjeljoeskin door de Russische vliegers gered. pag 3 Naar aanleiding van den aanslag in de Wil- helmstrasse te Berlijn is een arrestatie ver richt. pag. 3 Te Parijs heeft een ernstige botsing tusschen socialisten en royalisten plaats gehad. pag. 3 Nog geen spoor in de Gentsche schilderijen diefstal ontdekt. pag 3 Te Winterswijk heeft een overval plaats ge had, waarbij vermoedelijk politieke motie ven hebben gegolden. pag. 1 Het Unilever concern heeft ook de moeilijk heden van het jaar 1933 ondervonden. pag. 3 Een resolutie van het N. V. V. betreffende de maatregelen der regeering inzake de werk verscli a f f ing. pag. 7 De ordemaatregelen in het N'ijenrode proces blijven gehandhaafd. pag. 8 De Tweede Kamer over het 60 millioenenplan der regeering. pag. 2 Nieuwe minimumprijzen voor den uitvoer van bloembollen vastgesteld. pag. 8 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Inspecteur Bonny. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Regeeringsplannen voor werkverruiming. II. pag. 7 GEHEELE TSJELJOESKIN- BEMANNING VANDAAG IN VEILIGHEID? IJSGANG RICHT VERNIELING IN HET KAMP AAN. MOSKOU, 12 April (V. D.) De leider van het reddingswerk voor de Tsjeljoeskin-expe- ditie, Oesjakow, heeft de door de regeering ingestelde commissie een rapport doen toe komen met bijzonderheden omtrent de red ding der bemanning. Het kamp van prof. Schmidt, aldus het rapport, is door groote ijsblokken ingesloten. De menschen zijn in een barak en in tien tenten' ondergebracht. In alle woonruimten zijn kachels. Levensmiddelen, brandstof, warme kleeding, een keuken en een bakkerij zijn aanwezig. Het op het eerste gezicht schijnbaar rustige leven blijkt bij nader on derzoek een leven op een vulkaan. Het kamp leeft in ononderbroken spanning van den ijs gang. Op 8 April vernielde de ijsgang de keu ken. In het kamp heerschte een mobilisatie regime dat voorbeeldig functionneerde. In het kamp vertoeven momenteel nog 28 per sonen. Oesjakow spreekt in zijn rapport de hoop uit, dat bij gunstig weer op 12 April het red dingswerk beëindigd zal kunnen worden. Op dien dag zal prof. Schmidt in een ziekenhuis te Alaska kunnen worden opgenomen. Van het wereldberoemde altaarstuk van Hubert en Jan van Eyck, is uit de Kathedraal te Gent een der luiken (links onderaan), voorstellende de „Rechtvaardige Rechters", gestolen. DEENSCHE ZEELIEDEN IN STAKING. VAKBONDEN STEUNEN HEN NIET. KOPENHAGEN. 12 April. (V. D.) De on wettig verklaarde staking van matrozen en stokers in Denemarken, is te middernacht ingegaan, nadat Woensdag tien procent van de leden van den matrozenbond en zestien procent van de leden van den stokershond, zich voor staking had uitgesproken. Een groot deel der aan de stemming, deelnemen de zeelieden, is werkloos, zoodat blijft af te wachten, welke houding de momenteel op zee zijnde zeelieden zullen aannemen tegen over het stakingsparool wanneer zij in een Deensche haven binnenkomen, te meer waar de stakers geen uitkeering van hun vakbond ontvangen. Bij het vertrek van de Bornholmer-boot verzamelden zich naar Reuter meldt eenrte honderden communisten, die „Rood Front" riepen en de internationale aanhieven, om dat de bemanning van dit schip niet aan de staking wilde deelnemen. LADING STEENKOLEN OP HET HOOFD GEKREGEN. NOODLOTTIG ONGELUK T*" FPHT. - 12 April (V.D.) Hedenmorgen is de 23-jarige chauffeur Smits uit Nuth. toen hij bij de nieuwe stoomdakpar.nenfabriek ie Echt zijn a.uto. geladen met kolen, deed kip pen, met zijn hoofd onder het omgekantelde gedeelte terecht gekomen. De ongelukkige werd op slag gedcod.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1