JUtal Uw Bant kwam riOTTGERING DE BILT Het begin van het bloemenfeest. Dinsdag 24 April het requisitoir. i bleitl8loou8.ll. DE REMMENWEEK BEGONNEN! KLANKEN UIT DE EENZAAMHEID MAANDAG 16 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Toch nog niet de groote bollendag. Het e-e-niyz middel teqtH de- Motten ieec (HtliiUe pdj-zetr A&succuttie tegen Bcand e*t Inhaak in&ey-cepen ÏÏo+dweckecii BactdiocUstcaat 26 - 28 (Adv. Ingez. Med.) NIJENRODE-ZAAK Druk bezoek in den middag. Hoewel de drukte op dezen zoo onverwacht- schoonen Lentezonnedag en Zondag niet overweldigend genoemd mag worden had men er misschien niet op gerekend na een wat regenachtigen Zaterdag? toch waren het nog duizenden en duizenden, die met auto en fiets hun weg zochten naar en door de bollenvelden om te genieten van de gele narcissen en witte en rose hyacinthen, waar om deze streken tot ver in het buitenland ten terecht!) zoo beroemd zijn. Langs den weg hadden zich weer de han delaars en venters opgesteld om hun bossen 'bloemen en slingers aan den man te bren gen En 0^ gingen weer grif van de hand, die guirlanAss, die om de stui'en van rijwielen, om de sskhouders der jongelui en de motor kappen der auto's gehangen werden. In het algemeen was de verkeersregeling uitstekend in orde en kwamen niet veel stag naties of ongelukken voor. Heeft Heemstede geen groot aandeel in het bezoek, omdat hier langzamerhand alle bloe menvelden moeten plaats maken voor bouw terreinen, zij is wel een doorgangsplaats van hen die naar het centrum van de bloemen weelde willen. Den geheelen dag was het langs den Hee renweg een file van auto's en fietsers. Maar dank zij de goede regeling der politie die en kele vaste verkeersposten had betrokken en verder per motorbrigade gedurig den gang er in hield, bleven ongelukken uit. Een aanrijding had plaats op de Camplaan. hoek Heemsteedsche Dreef, doordat de be stuurder van een vierwielig motorrijtuig aan een 4-wielig motorrijtuig komende van rechts geen voorrang verleende. Beide motorrijtui gen werden niet ernstig beschadigd en kon den op eigen kracht verder rijden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Bij kruispunt HeerenwegLaan van Ro zenburg ontstond en kleine aanrijding tus- schen eenige motorrijtuigen, ten gevolge waar van twee dezer motorrijtuigen licht werden beschadigd. Duizenden auto's zijn de Zandvoortsche- laan gepasseerd, deels van de richting Zand- voort. deels van de richting Zilk. Bij het naderen van een trein aan de Zandvoortsche laan stonden de auto's soms tot den Heerenweg en in Aerdenhout. De roode kruis-brigade. die den geheelen dag op het politiebureau was. en vandaar uit inspectietochten hield, behoefde geen hulp te verleenen Groenendaal heeft op dezen eer sten zomerdag een druk bezoek gehad. Ook in Hillegom was de drukte groot,'doch lang niet overweldigend. Het verkeer kon den geheelen dag onge stoord doorgaan. De electrische tram kon de passagiers gemakkelijk vervoeren en wij heb ben zelfs menigen ledigen wagen zien passee- ren. terwijl ook het auto-verkeer niet zoo in tens was als voorgaande jaren. Opmerkelijk was het zoo goed als ontbreken van buiten- landsche wagens. Fietsers waren er vrij veel en bloemenverkoopei's zullen niet ontevreden zijn geweest over den verkoop. Na den middag werd in het dorp het é'én- richtingverkeer toegepast waarbij de Burg. Pontstraat voor het eerst haar goede dien sten bewees als groote verkeersweg. Wij ver namen dat onder de neringdoenden in het dorp eenige ontevredenheid heerschte over het afsluiten van de Veenenburgerlaan in de richting Hillegom. zoodat een groot deel van het doorgaand verkeer om het dorp werd ge leid. De E.H.B.O. had den geheelen dag de ver schillende posten betrokken, doch behoefde gelukkig geen hulp te bieden; ongelukken zijn hier niet voorgekomen. Op sommige plaatsen in Haarlemmermeer was Zondag reeds op de in bloei staande bloembollenvelden. een schitterende kleuren pracht te aanschouwen, zoodat er al veel te genieten viel. Honderden auto's, motorrijwielen en fiet sen trokken Zondagmiddag vooral langs den Kruisweg, de Haarlemmermeer door. omhan gen met slingers van narcissen en andere bloemen en brachten een gezellige drukte te weeg. Een onlogische wijze van parkeeren. Dat de bloembollen groote massa's op de wielen brengt is bekend. Fietsen, motors, bus sen en auto's alles rolt de velden in, en toert tusschen de bollen. Dit heeft allemaal niets te beteekenen, zoolang het blijft rollen en toeren, maar zoodra er een paar gaan par keeren, is er groote kans dat de zaak in het Het karakteristieke beeld van den bollentijd. honderd loopt temeer daar de wegen in de bollenvelden niet tot de breedste behooren. Een aantal kweekers aan den Zilkweg had het plan opgevat de kijkers tot bezoekers te maken en had de velden toegankelijk gesteld. Omstreeks vier uur bevonden zich daar zoo vele automobilisten die hun wagens hadden neergezet, dat het terreintje van de woon wagens spoedig vol was. Toen gebeurde het onlogische: men zette de wagens aan den kant van den toch reeds smallen Zilweg. Bussen stonden er van Go- liath-afmeting, auto's met en zonder stroom lijn, en verder alles wat rijden kon en dit plekje Zilkweg als pleisterplaats had verko ren. Stagnatie. Toen kwam de politie, die niet overal tege lijk wezen kan (men zie de kaart van Bloe men daal eens en bedenke het groote opper vlak) en haalde de bestuurders uit de velden en maande hen tot doorrijden. De stagnatie was spoedig grootendeels opgelost. Jammer dat de Zilkweg toen hij werd ver breed en verbeterd niet meteen afdoende werd verbreed. Voet- en handrem moeten goed werken. Zoo is de remmemveek van de Haarlemsche politie dan begonnen. Na repetities in den vorm van waarschuwingen dus deze week de uitvoering. Heden (Maandagmorgen) werden de posten uitgezet, aan den Rijksstraatweg, aan de Fon teinlaan. de Amsterdamsche Vaart en de Wil- helminastraat. We hebben op dat laatste punt ons op de hoogte kunnen stellen van het werk. dat aan een dergelijke controle vastzit. Wanneer er een auto wordt aangehouden, dan gaat een agent naast den bestuurder zit ten en controleert de remmen. Op een be paald teeken moet de chauffeur stoppen. Blijkt dan. dat er iets niet in orde is of dat de remafstand verdacht groot is. dan wordt op de Oranjekade „proefgestoomd'. De mo torbrigade rijdt voorop en geeft de snelheid van 30 K.M. aan. De in de auto zittende laat dan zoowel met voet- als handrem stoppen en de remafstand wordt opgemeten. De oogst hedenmorgen was (gelukkig!) niet groot. Van de ongeveer 30 gecontroleerde wagens dezen morgen in een tijdsverloop van eenige uren bleken er 3 te zijn, waarvan de handremmen niet aan de gestelde eischen voldeden. Er waren er bij. waaraan sinds,tijden niets gedaan was en die niet bijgesteld waren, zoo dat ze zelfs rammelend onder den wagen hingen. De voetremmen bleken in orde te zijn van al deze wagens. En de gewone opmerkin gen waren: „Je remt immers toch alleen maar met de voetrem." Mogelijk, maar men moet toch steeds reke ning houden met het feit, dat er iets aan de voetrem kan gaan mankeeren. En tenslotte, de wet schrijft goede handremmen nu een maal voor. Deze week zal de politie op verschillende punten in de stad deze controle uitoefenen op de wijze, als boven aangegeven. Het is in het belang van alle weggebruikers, dat de remmen van auto's waarbij zwaar beladen vrachtwa gens, in uitmuntenden staat zijn. Dit is een eisch, waaraan streng de hand moet worden gehouden. De bestuurders van wagens, die gecontro leerd zijn, ontvangen een blauwe bon, als be wijs. dat hun auto gecontroleerd is. Die bon kan tegen de voorruit worden geplakt, waar door men dan gevrijwaard is voor dubbele controle. Stoomen Verven Stoppage Dekens stoomen GROOTE HOUTSTRAAT S».. Tel. 10771, 1156' (Adv. Ingez. MedJ AGENDA. Heden: MAANDAG 16 APRIL Schouwburg Jansweg. „In Pyjama". 815 uur. Luxor Sound Theater: „My Weakness". 815 uur. Rembrandt Theater: „De Prins harer droomen." Op het tooneel: Georg Wong Comp. T en 9.15 uur. Palace: „Hartsgeheimen". Op het tooneel: Prof. Frijdberg, de groote violist. 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werk van leden van ..Kunst zij ons Doel". 10-4 uur. N.V. Alg. Holl. Hypotheek- en Credietbank. Alg. vergad. van aandeelhouders. Gebouw De 'Nijverheid. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 17 APRIL Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Viool-avond Henry Merckel- Aan den vleugel Felix de Nobel. 8.15 uur. Reimcmstrantenhuis: Ver. van Spiritisten „Harmonia". Lezing over „Stem uit de on zichtbare wereld", van Jonnie Harinck. 8 u. N.V. Eerste Haarl. Auto Mij. Aandeelhou dersvergadering. Dreef 18- 8 uur. N.V. Hypothecaire Beleggingsbank. Aandeel houdersvergadering. Brinkmann, Groote Markt. 10.30 v.m. Bioscoopvoorstellingen. Laatste dag van het getuigenverhoor. Verd. O. geeft zijn lezing van de zaak. De verhooren in het Onnes-proces zijn Za terdag weer voortgezet. De belangstelling was weer tamelijk groot en ook de advocaten in de verwante zaken zijn weer present. Getuige van der Dussen wordt opnieuw ge hoord. Hij is na de inbraak op het kasteel ge weest om een onderzoek in te stellen. Destijds heeft hij verklaard op 3 Maart op het kasteel te zijn geweest. Getuige had in zijn boekje op- geteekend, dat verd. O. dien middag niet op het kasteel was. „O. naar Amsterdam" had hij opgeschreven. Later had hij dit doorgehaald en veranderd in: „O. naar Oosterbeek". Thans voegt hij aan zijn verklaring toe. dat er op 4 Maart in zijn boekje staat: „gehoord dat O. op 3 Maart toch naar Goudstikker (dus naar Amsterdam) is geweest". Op 7 Maart 1932, verklaart get. voorts nog, heeft een bespreking plaats gehad tusschen de heeren van Ledden Hulsebosch en Goudstikker, waarbij zij hebben gesproken over de mogelijkheid, dat O. zelf de hand in de inbraak zou hebben gehad. Het vóór en tegen is toen overwogen. Getuige weet dit uit mede- deelingen, die de deskundige hem destijds heeft gedaan. De heer A. van Leeuwen komt dan voor het hekje. Op verzoek van Mr. Kappeyne vertelt hij zijn ervaringen, welke hij met Koning heeft gehad. Het verhaal, dat niet bijster interessant is, speelt zich af in 1929. Voor gezamenlijke rekening zouden getuige en Koning paarden op rennen laten loopen. Getuige had als aan- deelen f 12.600 betaald, terwijl Koning de paarden had ingebracht. Het doel was het op richten van een ren- en fokstal. Het paarden- materiaal bleek echter zeer inferieur te zijn. KAPPERS DEMONSTREEREN. DE NIEUWSTE MODELLEN IN DEN H. K. B. In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond had de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen bond van kappersperso- neel Zondagmiddag een kapdemonstratie ge organiseerd, met het doel, zooals de voor zitter, de heer J. Külman in zyn openings woord zei, het publiek met de nieuwe model len in kennis te stellen, evenals de vakge- nooten, die door deze demonstratie tevens over de technische moeilijkheden werden in gelicht. Ongeveer 20 leden van de Technische Ont wikkelingsclub uit Amsterdam waren van 2 tot 5 uur aan het werk en hun verrichtin gen werden door velen gadegeslagen. Buiten mededinging naar een prijs waren ook enkele leerlirigen van de Haarlemsche Vakschool aan het werk. De jury werd door enkele Haar lemsche patroons. De uitslag was als volgt: Voor watergolf verkreeg de heer Neutz den eersten prijs (een zilveren leg-medaille) en de heer Potasch den tweeden. Voor ondu latie verkreeg de heer Verdonck den eersten en de heer Neutz den tweeden. Winnaar van den zilveren beker voor het hoogste aantal punten in beide afdeelingen behaald was de heer Neutz. Op een na het hoogste aantal behaalde de heer Anger. Bewondering hebben wij voor de dames- en heeren-slachtoffers die gedurende het grootste deel van den warmen, zomerschen Bollenzondagmiddag moesten stilzitten vaak zelfs onder een droogkapBewondering Koning wilde het geld niet teruggeven en ten slotte had getuige een klacht wegens oplich ting ingediend. Hij had ook nog een corres pondentie met Koning gevoerd, doch de brie ven moesten niet naar Bussum (waar K. toen woonde) worden gestuurd, doch naar Amster dam, van Woustraat 239, waar Witbraad woonde. Koning heeft indertijd verklaard, dat hij dit correspondentieadres alleen voor „vrouwen kwesties" gebruikte. Mees Gerritsen komt nu als getuige a dé charge voor het hekje. Hij verklaart op een vraag van Mr. Kappeyne, dat al het gestolen ,oed uit Nijenrode naar Koning moest worden gebracht. Deze immers zou. ook het geld uit betalen. Later was gezegd, dat het onderweg naar Engeland in zee moest .vorden gegooid. Pres.; ..Wie heeft dat gezegd". Getuige Mees: „Witbraad!" Witbraad en Maag, die in de getuigenbanken zitten, vliegen op en beginnen tegen Mees te schelden. De scheldwoorden „patser", „ploert" en „schoft" vliegen door de reel- -aal. Verhoor van verdachte. De President, mr. De Vries neemt hierop een verhoor aan den verdachte af. Nogmaals geeft Onnes een lezing van het geval, veel nieuws levert dit verhaal niet op. Verdachte is er van overtuigd, dat het doel van Koning is geweest, de kostbaarheden zelf in handen te krijgen om ze te verkoopen. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat het goed onbeschadigd aan Koning moest wor den gegeven. Onbeschadigd moest alles blij ven, ofschoon Koning en Witbraad beweren, dat het later in zee zou worden gegooid. .Het goed was twee. ton waard, vergeet u dat niet. Als ik Koning aan geld had ge holpen door een léening, dan zou hij de in brekers hebben kunnen tevreden stellen en dan zou ik de bestolene onwetend de zaak hebben gefinancierd". De zitting wordt, nadat ook de verdediging nog verschillende vragen heeft gesteld aan verd. O. te half zes geschorst tot Dinsdag tien uur. Dinsdag 24 April zal het O. M. zijn requi sitoir houden. hebben wij ook voor de heeren die gedurende den zelfden tijd ingespannen werkten en voor niets anders oog hadden dan voor hun ontwerpen. Deze kapdemonstratie was een origineele methode ter kennismaging en voor lichting. Des avonds was err een feestavond in den H.K.B. waar werd opgevoerd „Heilige Dienst" een tooneelstuk van den overleden oud secretaris van den Bond, Inte Onsman. De Amsterdamsche jeugdgroep „Strijdend Voor waarts" verleende haar medewerking. VOORBEURS TE AMSTERDAM. SLECHTE STEMMING. De stemming aan het begin van de beurs- week liet te wenschen, voornamelijk als uit vloeisel van de onzekerheid, welke de situatie in de Ver. Staten kenmerkt. Er was dan ook slechts weinig vraag naar fondsenmateriaal, waardoor eenige aanbod, hoe beperkt op zich zelf ook, een algemeene koersreactie tot gevolg had. Speciaal Koninklijke Olie waren ongeanimeerd en de noteering daalde onge veer 1^2%. Industrieele fondsen golden iets lager, doch de verliezen bleven tot fracties beperkt. H. A, V. waren flauw en daalden on geveer V/2%. Ook de Youngleening was be paald flauw en reageerde tot beneden 38. Op de wisselmarkt lagen de noteeringen over de geheele linie op het vorig slotniveau.' DE TSJELJOESKIN ZAL GELICHT WORDEN. Naar uit Moskou wordt gemeld zal de in de Beringzee gezonken Russische ijsbreker Tsjel- joeskin in de a.s. zomer worden gelicht. Hoogste barometerstand Marseille. Laagste barometerstand Torshavn. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuid Oostelijken tot Zuid Westelijken wind. Meest licht tot half bewolkt. Droog weer, behondens geringe kans op regen. Warm verdag. Uit het Buitenland VOORLOOPIG NOG WARM. •De depressie in het Westen heeft zich in Noord-Oostelijke richting verplaatst en de hooge drukking uit Scandinavië is verdwe nen, terwijl op het vaste land de hooge druk king zich verder ontwikkelde. De föhnachtige Zuidelijke luchtstroomin- gen hebben de temperatuur in onze omgeving plaatselijk sterk doen stijgen zoodat gisteren te Maastricht reeds 27 graden werd bereikt en de vorst nu ook wel uit Noord-Scandina- vië verdreven zal worden. In Schotland stormt het uit Zuid-West, aan de Noorsche kust uit Zuid. Op IJsland valt sneeuw bij koude Noordelijke winden. Zuid- Frankrijk en Zwitserland hebben windstil weer met een vrij koele ochtend maar groote warmte overdag. Regen viel alleen op de Britsche eilanden en in Scandinavië. In verband met de nadering van een nieu we depressie in het Zuid Westen is voortdu ren van het warme weer met slechts geringe onweerkans waarschijnlijk. Barometer Stand van heden 766 m.M, Vorige stand 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 16 April: Hoogste gisteren 69 F. Laagste heden nacht 54 F. Hoogste heden tot 12 uur 66 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 April. Getrouwd 14 April: W. Huijg en R. W. K. Breeuwer; Bevallen 11 April: G. Prins—Koning, z.; M. G. v. d. GrootMauritz, z.; 12 April: M. v. d. VeldtBroers| z.; C. de Groot—Smit, z.: J. J. BommezijnAchten, d.; 13 April: H. W. SteenbergenTimmerman, z.: C. F. Halse- made Herdes, d.; M. de BellSchweitzer, d.; 14 April: J. H. StevenhaagenHodjes, z. Overleden 12 April: J. L. VeltkampQuist, 70 j., Jacobstraat; 13 April: T., 2 j., d. v. Derks, Brouwersstraat. Byrd's expeditie in de Europeesche huiskamers I>f stemmen der Eenzamen aan de Wal- vischbaai drongen Zaterdagavond tot ons door. Stemmen uit 't eeuwig zwijgende, eeuwig witte gebied van het Kleine Amerika. Stemmen, die door het bijna rhythmisch gehuil van de stormen soms opgenomen schenen te worden en dan helder opklon ken om even later te verzinken tot een monotoon gemompel. Er hing ontegenzeggelijk iets droefgeestigs over deze uitzending. Iets van de onbe roerde Eenzaamheid kwam tot ons door de stemmen van deze menschen, die toch zoo rustig en onderhoudend over het wel en wee van de expeditie vertelden. Admiraal Byrd was zelf niet aanwezig, vertelde Mr. Charles Murphey, vertegen woordiger van de Columbia Broadcasting Corporation bij de expeditie. Honderd drie en twintig mijl zuidelijker vertoefde hij voor zijn onderzoekingen in een hut. Een der leidende figuren uit Little America sprak in zijn plaats en richt te zich voornamelijk tot de Engelsche hoor ders. Een phlegmatieke Amerikaan, die in een zakelijk betoog verslag deed van de moordende temperaturen, waaraan de leden dikwijls blootstaan, van de ontzettende nachten, die dikwijls één lange nachtmerrie waren, van de honden, die bezweken.... Even zwijgt de stem. een gezongen lied wordt hoorbaar. Het monotone verslag gaat verder. Dan ineens het Engelsche volkslied. Het statige „God save the King" stijgt uit stoere mannenkelen op. orgelspel begeleidt op den achtergrond. Een aangrijpend mo ment, dit plechtige gezang uit de verloren vlakten van het Verre Zuiden. Zoo verstrijken de minuten van het won derlijke contact met de Poolpioniers. Een fragment van hun belevenissen in een ons 'onbekende wereld hebben wij mogen meemaken. „Wij geven u nu weer over aan de be schaving", zegt de stem. Een koor van heesch hondengeblaf is het laatste, dat tot de huiskamer door dringt. EEN „MOTOR'RIJDER Op den Heerensingel reed Zaterdagmiddag een 26-jarige smid op een motor, zonder dat hij in het bezit was van een geldig rijbewijs, zonder nummerbewijs, zonder wegenbelas- tingkaart. De remmen werkten onvoldoende en de motor droeg van achteren geen letter of nummer. De motor is in beslag genomen en tegen den smid is proces-verbaal opge maakt. 769.0 m.M. te 735.3 m.M. te

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2