i 1 Hooge oomes. Heeft U ze reeds gezien H. M. BAKKER Het Befautftijksie 51e Jaargang No. 15587 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 18 April 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 EN pCr week 0-25, per maand f 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 rnnd. ƒ0.65 franco per post ,'0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i.5 regels 1.75, elke regel meer 0 35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op bet Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 18 April. Een Dagorder. De plezierige gedachte, onlangs in deze rubriek geopperd, dat de sporthelden-roman tiek ons wellicht deelachtig is geworden om het hiaat, ontstaan door den ondergang der oorlogsromantiek te vullen, begint mij steeds prettiger te „liggen" om het maar zoo uit te drukken. Het gevolg is stijgende eerbied voor den Opperbevelhebber van onze Voetbal- niacht Karei Lotsy.In de Sportkroniek heeft Ne der land's Voetbalveldmaarschalk zich opnieuw tot zijn kérels en hun millioenen aanhangers gericht, en als ik de stoere taal van deze dagorder inzwelg, zie ik de zon van een nieuw Austerlitz rijzen aan de kim. Napoleon was korter, maar hij begon met de overwinningen en eindigde met de neder lagen. Onze Voetbalveldmaarschalk doet het net andersom, hetgeen wel zoo prettig is, vooral nu wij de nederlagen achter den rug hebben en den tijd der zegepralen beleven. „Eindelijk dan is. na vier jaren harden ar beid, ons groote ideaal: weer eerbied af te dwingen voor ons Nederlandsche voetbal, in yervulling getreden". Hoe is-ie? Hoe klinkt-ie? Zet er „Soldaten!" boven en ge denkt vanzelf aan Napoleon herleefd in dezen modernen voetbalveld heer, die nimmer één gezin in rouw zal dom pelen en wiens gewonden-lijst zich beperkt tot een enkele geforceerde knieschijf en een paar gezwollen enkels. Herlees dezen zin, en onwillekeurig zoemt het in uw hoofd, als een herinnering aan oude geschiedenislessen-op- school: „Du haut de ces pyramides quarante siècles vous contemplent"hetgeen ge vanzelf vervangt door: „Het gras van veertig Voetbalvelden trilt nog na van uw keiharde schoten" of ,,Het water van veertig vaderland- sche kanalen weerspiegelt de zon uwer glorie", of iets van dien aard. Maar als een goed strateeg, als modern psycholoog bovendien, matigt onze opperbe velhebber zich na dien trotschen aanvangszin. Eerst bezingt hij nog wel even de kranige kerels, de schitterende wij ze-waarop, het stugge doortrainen en de geweldige opoffe ringen maar daarna roept bij: „En thans, jongens, gauw deze overwinningen vergeten! Na een overwinning, vooral een glorieuze, imoeten wij ons klem maken Ziedaar wat de ouderwetsche Napoleon na liet. Precies wat hij naliet! En wat waren de gevolgen? Moskou, Leipzig, Elba, Waterloo, St. Helena!waar hij de droeve woorden moest spreken: „Van mijn veldslagen zal men zich alleen den laatste herinneren, en dien heb ik verloren". Onze moderne Napoleon-des-voetbals spreekt andere taal. Een en al zorg is hij voor zijn mannen. Zijn chef van den medischen dienst, professor Snapper, heeft hij geraad pleegd en die heeft hem gewaarschuwd dat sommige spelers op 't kantje van overtrai ning waren. Daarom: rust. Alleen nog twee lichte, zij het dan ook Donderdagsche oefe ningen voor den strijd in Antwerpen. Geen daverende speeches meer, geen brieven, geen felle sprintsde brieven komen er wat onverwachts tusschen, maar vele bewonde rende meisjes van onze elf helden zullen het snappenmaar prettige rust, en beschei denheid Voorts roept de Dagorder: „En dan op 29 April de belangrijkste wedstrijd tegen België! Belangrijk, inderdaad, in de eerste plaats voor onszelf, omdat een overwinning mij, als lid van het Organisatie-Comité der Wereldkampioenschappen, het volste recht geeft te vechten voor een plaatsing van Ne derland onder de 8 sterkste landen, die in de eerste ronde de 8 minder sterke moeten ontmoeten. Belangrijk ook voor Ierland, om dat Nederland aan zijn sporteer verplicht is, tot de laatste minuut doör te vechten voor de overwinning. Warempel, ik spreek niet van een groote overwinning! Nooit zijn de Roode Duivels gevaarlijker, dan wanneer ze zwak lijken. Onze 52 zege op Ierland heeft Belgie nieuwe kans op Rome gegeven. Gelooft maar, dat ons elftal voor een uiterst zware j taak staat. Als we winnen, ben ik best te vreden!" Natuurlijk. Maar dat moet dan ook! En gelijk heeft-ie weer, onze Opperbevelhebber. Ik herinner mij een jaar, in het grijs verleden, waarin „wij" op eigen veld met 7—0 van Bel gië wonnen en te Antwerpen met 23 sneef denwaarbij overigens erkend moet wor den dat de volgorde andersom was. Die doet er evenwel niet toe. Laat ons bescheiden zijn. Laat ons de daverende speeches bedwingen, ien onzen veldheer tijd geven „de zekeringen na te kijken" zooals hij het noemt. Laat ons j niet met 93-overmced maar met 39-ontzag naar Antwerpen trekken, nochtans tot de tanden gewapend met energie en geestdrift, en den heer Han Hollander, en het heele arsenaal van voetbaltechniek en woedende volharding, en suizende, keiharde voltreffers, belichaamd in onze elf kérels.... Hoera. R. P. DE REMMENWEEK. DINSDAG 23 BEKEURINGEN. Het aantal processenverbaal tegen de auto bestuurders, wier hand- en voetremmen niet deugdelijk werken, wordt al minder. Maan dag' werden 224 motorrijtuigen gecontroleerd en 36 bestuurders bekeurd. Dinsdag werden 291 motorrijtuigen (waaronder weer eenige motorrijwielen) aan een onderzoek onder worpen. Het aantal bekeuringen bedroeg slechts 23. Het gaat dus den goeden kant op. Een personen auto van een garagehouder uit Alfen aan den Rijn, waarvan de voet- en handrem vrijwel niet werkten, is in beslag genomen, STADSSCHOUWBURG Zaterdag: Circus Knie. Zondag: VORSTELIJKE EMIGRANTEN (Adv. Ingez. Med.) (In Frankrijk bestaat de gewoonte, dat de president der republiek als peetoom optreedt voor elk kind dat minstens het achtste levende kind is in een gezin van zuiver Fransche nationaliteit. President Lebrun heeft nu reeds 497 pete kinderen, Doumergue had er bij zijn aftreden ruim 1000). Van de taak eens presidenten Heeft een kleine man als ik, Slechts een vaag besef ten hoogste, In zijn helderst oogenblik. Zoo moet ik ronduit bekennen, Dat ik nu voor 't eerst pas weet, Van den president van Frankrijk, In zijn rol van massa-peet. Ik moet zeggen dat het denkbeeld Werkelijk poëtisch is, Maar de zorg, die eruit voortvloeit, Lijkt mij voor den oom niet mis. Stel u voor, dat men voor allen Aan hem vraagt om wijzen raad, Of dat ieder kind zijn peetoom Nu en dan omhelzen gaat. Om dan nog niet eens te spreken Van een petegift elk jaar, Voor elk petekind van peetoom, Neen, de functie lijkt me zwaar En 'k vertrouw, dat u nog sterker Van het feit doordrongen bent: Wat een drommels hooge oome Is zoo'n Fransche president. P. GASUS. ONZE BLOEMBOLLENUITVOER IN MAART. EEN BELANGRIJKE STIJGING. Volgens de officieele opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg onze bloembollenuitvoer in Maart van dit jaar in Kilogrammen 876.770 (v. j. Maart 823.742) en in guldens: f423.890 (v. j. 388.1881. Voor het eerste kwartaal van dit jaar wa ren deze cijfers in KG. 2.812.306 (v. j. 2.244.528) en in guldens 1.338.692 (v j. 1.051.344). Er viel dus een belangrijke stijging van den uitvoer te constateeren. DE EMMABLOEMCOLLECTE. WAAROM EEN HOOGE OPBRENGST NOODIG IS. Door het Emmabloemendag-Comité is be sloten in verband met het overlijden van H.M. Koningin Emma den bloemendag, dien te Haarlem/ en Bloemendaal op 25 April a.s. ge houden zal worden, in alle soberheid te doen plaats vinden. Alle attracties van vorige ja ren, zooals het uitrukken van de Brandweer, muziekkorpsen enz., zullen dit jaar achterwege blijven uit piëteit ten opzichte van de be schermvrouwe der tuberculose-bestrijding. Het Comité hoopt en vertrouwt echter, dat de offervaardigheid der ingezetenen hierdoor niet minder zal zijn dan vorige jaren, ja zelfs grooter, want geld is er steeds noodig voor de tuberculosebestrijding en geldgebrek mag' de tuberculose-bestrijding niet in haar arbeid belemmeren. De moeilijke tijdsomstandighe den vormen een ernstige bedreiging voor de tuberculose-bestrijding'. Zorgt door royale bij dragen, dat dit gevaar bezworen wordt. De bloemverkoopsters zullen het gemakkelijk ma ken hieraan te voldoen. ONGELUK BIJ HET VOETBALSPEL. Dinsdagmiddag één uur had de 17-jarige scholier R. bij het voetballen op het Gemeen telijk speelterrein aan de Van Oosten de Bruinstraat het ongeluk zijn linker enkel te breken. Na door leden van den Ongevallen- dienst voorloopig verbonden te zijn, werd hij per taxi naar het Joles Ziekenhuis ver voerd DE OMZETBELASTING OP GAS EN ELECTRICITEIT. EEN ADRES VAN WERKLOOZEN. Naar men ons mededeelt hebben eenige werklooze leden van een moderne vakorga nisatie het initiatief genomen tot een peti tionnement betreffende de te betalen om zetbelasting voor gas en electriciteit te Haar lem. Was het voorheen zoo, dat de huisvrouw bij muntverbruik, bij de afrekening nog geld terug kreeg, thans moesten vele er geld bij passen als gevolg van de nu voor het eerst in afrekening gebrachte omzetbelasting. Dit was voor velen een tegenslag, vooral in de gezinnen van de werkloozen. Het doel van het petitionnement is dan ook bij de autoriteiten aan te dringen tot opheffing van deze maatregel voor de werk loozen. Van andere zijde wordt ons medegedeeld: De omzetbelasting geldt evenwel voor allen waarbij dus geen uitzondering is gelaten voor hen die werkloos zijn. Daarnevens laat ook de steunregeling, welke door de Minister is voorgeschreven, niet toe dat naast het be paalde steunbedrag vergoedingen worden verstrekt, MOEILIJKE ARRESTATIE DE KONINGSTRAAT. IN Politieagent ernstig mishandeld. DE DADEK DOOR SABELHOUWEN GEWOND. Dinsdagnamiddag kwart voor zes heeft de politie het in de Koningstraat zwaar te ver antwoorden gehad, toen zij daar twee be schonken mannen wilde arresteeren. Een politie-agent wilde in de Spekstraat den 24-jarigen glazenwasscher N. wegens openbare dronkenschap naar het bureau aan de Smedestraat brengen. De agent werd daar bij door een kameraad van den glazenwas scher, die eveneens onder den invloed van sterken drank verkeerde, gehinderd. Beide mannen verzetten zich zóó hevig, dat de agent zich genoodzaakt zag, zijn arrestant los te laten. De glazenwasschers namen daarop de vlucht en liepen via de Paarlaarsteeg naar de Koningstraat. Hier werden zij door een anderen agent op aanwijzing van een burger, die hem vertelde wat zijn collega in de Spekstraat overkomen was, aangehouden. Hij wilde N. vastgrijpen en naar het politiebureau brengen, maar de woest geworden glazenwasscher was hem vóór. Hij greep den agent bij de keel en wilde hem door een ruit van een café duwen. De andere glazenwasscher, S. genaamd, was intusschen door genoemden burger vast gegrepen en in bedwang gehouden. Hij is toen rustig met een derden agent mee naar de Smedestraat gegaan. De agent, die N. wilde arresteeren, had in middels ook assistentie gekregen, maar toch zag de arrestant kans, hem eerst nog twee stompen op het hoofd te geven. Hij x-ukte zich wederom los en gaf toen den agent een gevoeligen schop in de maagstreek. De agent, die tegen den grond viel, trok uit zelfverdedi ging zijn sabel, omdat de woesteling zich ge reed maakte, hem ook nog eenige schoppen tegen het hoofd te geven. De politieman gaf hem toen enkele rake klappen met de sabel op het hoofd, waardoor deze bloedende snij- wonden op het hoofd en een kleinere wond op den rechterarm kreeg. En nog altijd verzette de man zich als een razende. Tenslotte werd hij door eenige poli- tie-agenten overmeesterd en geboeid naar het bureau aan de Smedestraat gebracht. Hier werd hij voorloopig door leden van den Ongevallen dienst verbonden, waarna voor verdere behandeling een dokter werd ontbo den. Maar nog altijd was de man niet tot be daren te krijgen. Hij rukte het vexbaxid van zijn hoofd, waardoor het bloed opnieuw be gon te vloeien. Hij weigerde zich door den dokter te laten verbinden, zoodat deze onver- richterzake moest terugkeeren. Later, toen hij een weinig gekalmeerd was, werd hij op nieuw door leden van den Ongevallendienst verbonden, waarna hij te half tien per auto naar het Sint Elisabethsgasthuis veiwoerd werd. Hier werden de wonden gehecht. De man is toen naar de Smedestraat terugge bracht, waar hij in arrest werd gesteld. De toestand van den mishandelde agent D. was van dien aard, dat hij eveneens per auto naar het Sint Elisabethsgasthuis vervoerd moest worden. Vandaar werd hij per zieken auto naar zijn woning gebracht. Hij heeft zich ziek moeten melden, maar hedenmorgen was zijn toestand niet ernstig. De politie heeft tegen de twee glazenwas- schers proces-verbaal opgemaakt. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat deze gebeurtenis op dit drukke uur een groo- ten toeloop van publiek brok. DRONKEN ACHTER HET STUUR. Dinsdagavond acht uur is door een politie agent op de Amsterdamsche Vaart aange houden de autobestuurder S., die onder den invloed van sterken drank zij it wagen be stuurde. Ter voorkoming van onheil werd de auto in beslag genomen en tegen S. is pro- eesijverbaal opgemaakt. "lOOO dessins modern behang Vraagt ze eens op zicht en overtuigt U van de uiterst lage prijzen. Randjes worden gratis afgesneden. Vertrouwd vakkundig personeel beschikbaar. Eerste Schotensche Papierhandel Gen. Cronjéstr. 135 - Telef. 11657 (Adv. Ingez. Med.) DE ZEVEN PROVINCIëN. Verschillende dingen verhinderden overval. '<R( (fl v, e r„ .-rr "T «TT'.'.'WMir PLANNEN, DIE NIET GESTEUND WERDEN. (Vervolg van ons nummer van gisteren). De verklaring van den gezagvoerder van de „Aldebaran", den heer Ham, beschrijft de ontmoeting tusschen de heeren Ham en Seis aan boord van de „Aldebaran", waar de heer Seis zenuwachtig het sloependek op en neer liep, spelende met een parabellum. Onder een vorwendsel werd de parabellum afge nomen. De tijd tusschen 11 uur en 11.15 uur werd door getuige een goede tijd geacht voor de overrompelipg van de muiters door de offi cieren en onder-officieren met klewang en karabijn. Dezen daagden echter niet op. Ter zake van de overrompeling der muiters had getuige-deskundige jhr. H. A. van Foreest het idee, na de toestemming van kolonel Behrens, dan maar goedschiks of kwaad schiks over een half uur aan boord van „De Zeven Provinciën" te zijn, doch kolonel Behrens veranderde te 11.30 uur van inzicht. Hij kon geen troepen afstaan; wel wapens, die eex-st te 3.30 uur beschikbaar waren. De kans om „De Zeven Provlciën" met de langs zij komende „Aldebaran" te overrompelen, was toen verkeken. Dinsdagmorgen werd de zitting van den Zeekrijgsraad voortgezet. Beklaagde Fels deel de mede dat de commandant en de eerste officier van ,De Zeven Provinciën" zonder iets te zeggen naar den wal waren gegaan. Het is de indruk van beklaagde, dat de muiters de communicatie met den wal wilden verhinderen, weshalve hij na het strijken van de vlet op het laatste moment besloot, zelf mee te gaan, daar hij gewapend was en de roeiers kon dwingen naar den wal te gaan. Vervolgens wordt voorgelezen een memorie van den beklaagde Fels, waarin wordt ge zegd, dat zijn superieuren vroeger reeds als hun oordeel te kennen hadden gegeven, dat beklaagde een eerlijk en braaf man was, doch nerveus, onbekwaam en dat hij zijn uiterlijk niet mee had, hetgeen voor beklaagde fnui kend was. In den nacht van de muiterij was hij radeloos. „Hoe kon men vei'wachten dat ik zou optreden als leider van een gewapend verzet. Ik, die ongeschikt werd bevonden voor het commando over een kleinen mijn- veger met 25 man equipage?" De telegrammen van den commandant der zeemacht waren hem niet bekend, zoodat hij argeloos en onwetend aan boord is achter gebleven. Als beklaagde het flauwste vermoe den had gehad van hetgeen te gebeuren stond, zou hij den eersten officier hebben verzocht, hem niet alleen te laten. De me morie besluit: „Ik heb steeds mijn best ge daan teiT koste van mijn zenuwgestel, doch nu heeft een totale instirting plaats gehad. Ik ben nu niets meer waard". Blijkeirs het verhoor van den luitenant t. z. 2e kl. de Kroon achtte deze individueel op treden tegen de muiters dwaasheid. Hij wekte niet tot gezamenlijk optreden op, daar de luit. Van Boven de leiding had, hoewel weinig kracht van hem uitging. Het verhoor maakt In Engeland zal de inkomstenbelasting ver laagd worden en de kortingen op werkloo- zensteun geheel en op de ambtenarensala rissen voor de helft ingetrokken worden. pag. 3 Zal Trotzki over de Fransche grens gezet worden? pag. 3 Piccard's broer gaat met zijn echtgenoote een stratosfeervlucht ondernemen. pag. 3 De Duitsche padvindersbond is in de Hitler- jeugd opgenomen. pag. 3 Opheffing van de Russische geheime politie? pag. 3 Onder Leur heeft een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. pag. 3 Het Doopsgezind Weeshuis te Haarlem be staat 300 jaar. pag. 6 Een historische plek: de Blinkert. pag. 8 Wie zal minister Verschuur opvolgen? pag. 4 De wijziging van de Pensioenwet is door de Tweede Kamer aangenomen. pag. 2 De directe belastingen hebben ook in de maand Maart nog een lagere opbrengst te zien gegeven. pag. 4 De arrestatie van twee dronken mannen te Haarlem heeft groote moeilijkheden opge leverd. pag. 1 Nabij Halfweg is een vrouw door den trein doodgereden. pag. 4 Verlaging der watertarieven. pag. 2 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een dagorder. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: „Tante Voss" exit. pag. 3 K. de Jong: Kunst aan het Volk: Henry Merckel. pag 8 J. B. Schuil: Vereeniging voor Huisvrouwen: Een middag van en voor leden. pag. 8 G. J. Kalt: R.-K. Harmonie „Utile dulci" en Symplionie-ensemble „Orpheus". pag. 8 H. G. Cannegieter: Qua tore Juillet. Parijs danst. pag. 8 melding van het uitvalsplan van den officier Smits, dat niet aan alle officieren werd voor gelegd wegeiTS den tegenstand van enkelen. De luit. t. z. 2e klas Dekker was onaange naam getroffen door de berustende houding van de officieren tijdens de confei-entie met de muiters, doch hij had later begrepen, dat zulks het beste optreden was geweest. De officieren waren niet opgevoed ten behoeve van een handgemeen. Luit t. z. 3e klas Modderman verklaart, dat er wel een leider was, doch van leiding heeft bekl. niets gemerkt, evenmin werd krijgsraad gehouden. Wel vond een conferentie plaats van de luit. ter zee derde klas, die tegen elk overleg waren, doch zich moesten oxxderwerpen aan de regeling, getroffen door luit. Van Bo ven, in rveoleg met enkele ouderen. Luit Modderman verklaart nooit door den luit. Van Boven te zijn uitgexxoodigd tot een coiTferentie ter bespreking van de houding der officieren. Luit. ter zee 3e klasse Ritsema van Eek be treurt het gebrek aan leiding, hij acht het vanzelfsprekend dat de jongeren achter Van Boven stonden, die echter werd beïnvloed door ouderen, terwijl bij overleg de jongeren weinig hadden in te brengen. De jongeren bespraken een uitvalsplaiT en werkten dit uit. Dit plarx vex-kreeg echter nimmer een meerderheid. Be klaagde gaf luide uiting aan zijn ergernis over de overeenkomst met de muiters, die z.i. nim mer bindend was. 68 CHINEEZEN OMGEKOMEN. BIJ EXPLOSIE VAN EEN KRUITDEPOT. PEKING, 18 April. (V. D.) Uit Dolonor wordt gemeld, dat op een militaix-en post bij de stad Tsjinfoe een Chineesch kruitdepot door on bekende oorzaak in de lucht is gevlogexi. Vol gens tot nog toe ontvangen berichten zijn hierbij 68 personen gedood. Bij de jongste rede van Dr. Dollfuss voor de Christelijk Sociale Boeren werd doo'" tegenstanders eerx bom tot explosie gebracht, die echter slechts materieele /schade veroorzaakte. Dr. Dollfuss (x) bij het défilé der boeren» STAKING VAN 24 UUR BIJ DE GRIEKSCHE SPOORWEGEN. ATHENE, 18 April (V. D.) Het personeel der Grieksche spoorwegen heeft een 24-urige staking afgekondigd en is te middernacht in staking gegaan. De Orient-express kon niet verder komen dan Saloniki. De regeering heeft afweermaatregelen genomen. CONFERENCIER, DIE BELASTING ONTDOOK, VEROORDEELD. I/OORWAARDELIJKE GEVANGENISSTRAF EN 1000.— BOETE. Amsterdam: De rechtbank veroordeelde Woensdag den conferencier en zanger van het levenslied we gens ontduiking van deinkomstenbelasting tot een voorwaax-delijke gevangenisstraf van drie maanden met een prof tijd van drie jaaj: en tot een geldboete van f 1000.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1