UITBREIDING KWARTJESZWEMMEN •STOOP'S BAD» DE WEDSTRIJD VAN JACOB VAN LENNEP. RECTIFICATIE. VRIJDAG 20 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 12 BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. Loonen der werkloozenregeling f 1 hooger dan B. en W. voorstel den. De schoolgeldtarieven in beginsel aangenomen. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex, Afwezig de heer Enschedé Herdenking van de Kon ingin - Mo ed er. De voorzitter verzoekt den leden, zich van hun zitplaatsen te verheffen en wijdt gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de Koningin-Moeder, die twee keer de gemeente bezocht heeft. Wijziging werkloozen- regeling. Aar. de orde komt de in ons blad vermelde door B. en W. voorgestelde wijziging der ■werkloozenregeling. Jhr. Q u a r 1 e s (V.B.) begroet het voorstel met ingenomenheid omdat het versobering geeft. Het is goed, dat de tewerkgestelden een prikkel hebben, om weer naar het vrije be drijf terug te gaan. Spr. vraagt of de tewerk gestelden, nu ze 6 weken per jaar aan hun lot zullen worden overgelaten, niet verplicht kunnen worden zich bij een werkloozenkas aan te sluiten, zoodat ze, als ze in die 6 we ken geen werk hebben gevonden, op die kas terug kunnen vallen. De heer S c h u 1 z (S.D.AP.) is eenigszins te leurgesteld. Spr. herinnert er aan, dat is aangedrongen op een technische herzie ning der werkloozenregeling. Hierbij is niet gedacht aan een vermindering van inkom sten der tewerkgestelden. Een loon van f 22 is toch zeker geen ie hoog loon. Strikt nood zakelijk is f 24 a f 25. Er is niet overlegd tot welke cijfers de enauetrlce der gemeente is gekomen. Deze herziening beteekent alleen een verlaging der uitgaven voor de werkloos- heidszorg. Men vergete ook niet, dat het le ven te Bloemendaaï buitengewoon duur is. De heer Cassée (V. D.) begrijpt niet. dat Jhr. Quarles nu vraagt of het niet verplicht kan gesteld worden dat de werkloozen zich bij een verzekering aansluiten. De Raad heeft daarover den vorigen keer een uitspraak ge daan in dien zin dat de bedoelde verplichting werd opgeheven. De heer Wit te man (R.K.) ziet geen re den om de loonen f 1 te verlagen. Er moet voor die loonen zwaar werk gepresteerd wor den. Spr. juicht het overigens toe, dat B. en W. den band tusschen de gemeente en de te werkgestelden wat losser willen maken. Wethouder Dr. Bornwater partijloos) merkt op. dat B. en W. in de eerste plaats de werkverschaffing hebben willen los maken van Publ. Werken. Vandaar de 6 weken vrij af om werk te zoeken. Dit denkbeeld heeft bij B. en W. méér voorgezeten dan de verlaging der loonen. De voorbereidingen voor het voor stel is moeilijk geweest. B. en W. hebben wil len geven wat h.i. thans bereikbaar is. De tij delijke arbeiders dit als antwoord aan Jhr. Quarles waren een noodzakelijkheid. De 10 pet. voor pensioenverhaal zijn voor de eerste twee' jaar niet noodig. Overgegaan wordt tot de artikelsgewijze be handeling der regeling. Hierbij wordt aangenomen het amendement van de heeren Noorman en Bolle man de loonen der tewerkgestelden te bepalen op: f 22 voor gehuwden en kostwinners en f 13 voor ongehuwden. (B. en W. hadden voorge steld onderscheidenlijk f 21 en f 12), De regeling wordt vastgesteld. Herziening schoolgeld tarieven. B. en W. vragen den Raad, of deze zich in beginsel met de door hen ontworpen school geldtarieven kan vereenigen. De heer Wit tem an (R.K.) is verheugd over de hoofdstrekking van het voorstel. Maar de verschillen zijn spreker nog niet groot genoeg. Er is nog niet genoeg tegemoet gekomen aan de behoeften van het groote gezin. Verder wentelt het voorstel de verliezen aan inkomsten, als gevolg van de ontworpen regeling, af op de gezinnen met 1 kind met. sterke progressie. Ook dit is een bezwaar voor spr.. zij het geen overwegend bezwaar. Spr. zou gaarne meer materiaal zien en stelt voor. B. en W. uit te noodigen eerst wat meer gegevens te verstrekken betreffende school- gefdreeelingen in andere gemeenten. Ook de heer Schulz (S.D.A.P.) zou gaarne meer cijfers zien. Jhr. Quarles (V.B.) kan ten volle in stemmen met de denkbeelden van B. en W. Spr. wil de zaak afhandelen. De heer Hogenbirk (C.H.) acht herzie ning dier denkbeelden niet noodig. Wethouder Bornwater (partijloos) zegt dat B en W. van het idee zijn uitgegaan dat niet zwaardere lasten op de gemeenschap ge legd moeten worden en dat goed onderwijs behouden moest blijven. Voor het verstrekken van- nog nadere ge gevens ziet spr. geen aanleiding. De Raad zal er niet veel wijzer door worden. De voorzitter zou niet willen uitstellen Vóór September moet de regeling gereed zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Ontslag onderwijzer. Naar aanleiding van het verzoek van B. 'F. Warmink. hem eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school C. besluit de Raad, dit. verzoek in te willigen met ingang van een nader te bepalen datum. Servituut grond Waterleidingbedrijf. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W afwijzend te beschikken op het verzoek van het Prov. Waterleidingbedrijf om ophef fing van het op zijn grond aan den Rusten- burgherweg, rustend servituut (waarbij het verboden is aldaar inrichtingen te vestigen, waarvoor krachtens bestaande of later te ma ken wetten of verordeningen van overheids wege vergunning moet worden gevraagd) ten behoeve van het opstellen van een draaibank en re vol ver voor. Wel wordt het verzoek Ingewilligd voor den tijd van 5 jaar en voor een 3 P.K. motor. Rondvraag. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) vraagt verbreeding van den Bovenweg bij de Wester laan. Jhr. Quarles vraagt of tegen den zomer de Julianalaan in orde komt. De voorzitter zegt van de zijde der N.Z.H. (niet- officieel) te hebben vernomen dat be gin Mei met de werkzaamheden aan de Ju- (HUUR BADPAK EN HANDDOEK INBEGREPEN) VANAF 15 APRIL 1934. Dinsdag 5.50 - 6.50 Gemengd Woensdag 6 7 Gemengd Woensdag 7 8 Gemengd Donderdag 6 —7 Dames 12 ZWEMLESSÈN 50 CENT Donderdag Vrijdag Zaterdag Zaterdag 7 -8 6 —7 6 —7 7.10-8.10 Heeren Dames Heeren Heeren RIJWIELSTALLING 2 CENT (Adv. Ingez. Med.) lianalaan zal kunnen worden begonnen. De heer Hogenbirk heeft een ander bericht in een der bladen gelezen. De voorzitter zegt slechts te kunnen mededeelen wat hij vernomen heeft. De heer Schulz (S.D.A.P.) vraagt koste- looze inenting tegen diphterie op de scholen. Wethouder Bornwater zegt. dat deze zaak al de aandacht heeft gehad, hij zal haar weer aanhangig maken. Spr. voelt er wel voor. De heer Lu den zegt dat fietsers gebruik maken van de verharde zijweggetjes in Bent veld. Dit is gevaarlijk voor voetgangers. Spr. vraagt, borden te plaatsen: verboden voor wielrijders. B. en W. zullen dit overwegen. Hierna gaat de Raad in besloten zittingv Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting nog aangeno men voorstellen betreffende: voorloopige vaststelling van het onteigeningsplan voor verlenging van de Prins Hendriklaan, onthef fing van de bepalingen der bebouwingsvoor- schriften, wijziging der bebouwingsvoorschrif ten, verkoop van grond langs de Leidsche- vaart, aankoop van grond voor verbreeding van den Conollyweg. onbewoonbaarverklaring van perceel Vogelenzangscheweg 3a, vaststel ling vergoeding volgens art 101 L.O. wet aan verschillende schoolbesturen over 1931, intrek king der verordening tot regeling van het openbaar vervolgonderwijs,vaststelling der verordeningen op de heffing van 15 opcenten op de Gemeentefondsbelasting. HET TO ONE EL. Litteris Sacrum. De tooneelvereeniging Jacob van Lennep kan met voldoening terugzien op den door haar ter viering van haar zilveren juoileum uitgeschreven t-ooneelwedstrijd in het afge- loopen seizoen. Er was voor de 4 wedstrijd avonden veel belangstelling, er heerschte el- ken avond weer een zeer opgewekte stem ming en het succes, dat de optredende ver- eenigingen bij het publiek behaalden, was niet gering. En zoo is het voornaamste: doe:, dat Van Lennep met den wedstrijd beoogde, dan ook volkomen bereikt. Wanneer wij echter de prestaties van de verschillende opgetreden vereenigingen cri- tisch beschouwen, dan moeten wij zeggen, dat slechts één opvoering op werkelijk hoog peil stond. Bij een wedstrijd mogen wij een hoogeren maatstaf aanleggen dan bij gewone voorstellingen. De optredende vereenigingen kiezen toch de stukken die zij zoo sterk mo gelijk kunnen bezetten en waarin de spelers op hun best uitkomen; zij vertoonen zich op zulke avonden laat ik zeggen in hun beste, hun Zondagsche kleeren. Wij venvach ten dan ook, dat de opvoeringen boven het gemiddelde peil der gewone dilettanten-voor stellingen uitgaan. Dit nu was met uitzondering van Me- jonkvrouwe de la Seigliere door Litteris Sa crum niet het geval. Wat de IJmuidena- ren. de Leuvenaren en de Limburgers te zien gaven, kwam niet uit boven het gemiddeldè van de voorstellingen der beste dilettanten clubs van Haarlem. In alïe opzichten een uitzondering maakte Litteris Sacrum; de prestaties van de Leid- sche dilettanten overtroffen zoo verre die der anderen, dat zij in dezen wedstrijd feitelijk een klasse apart vormden. Een opvoering van zoo voortreffelijk ge halte als deze spelers van Mejonkvrouwe de la Seigliere gaven, zien wij maar heel zelden van het liefhebberijtooneel en Litteris Sa crum gaf daarmee weer het overtuigend be wijs, dat zij tot de beste dilettanten-ver- eenigingen in ons land mag worden gere kend. Wij, Haarlemmers, wisten dit trouwens al lang. Deze Leidsche vereeniging had im mers reeds tweemaal te Haarlem aan too neel wedstrijden van Cremer deelgeno men en beide keeren was zij met den eersten prijs teruggekeerd. In 1912 was het met IJs brand van Fred, van Eeden, in 1932 met Nora van Ibsen. Thans, bij Van Lennep heeft zij het met Mejonkvrouwe de la Seiglière de jury allerminst moeilijk gemaakt. Over de toeken ning van den eersten prijs zal in de jury dan ook wel geen discussie zijn geweest- Dat Litteris Sacrum met dit blijspel van Jules Sandeau uitkwam, was reeds op zich zelf een bewijs van kunstzin en durf. Hoe ver stak dit fijn-geestige stuk uit boven de vrij onbeteekenende min of meer kluchtige - blijspelletjes, die de andere vereenigingen brachten. De avond van Litteris Sacrum was een verkwikking in deze wedstrijd-serie oo' door den brillanten, voornamen Franschen geest van Jules Sandéau. Dezen voornamen, brillanten geest hebben wij ook in de opvoering zoo zeer gewaar deerd. Wij waren met deze spelers heel den avond in het aristocratische milieu van den markies de la Seiglière. De tekst werd puntig met voortreffelijke dictie en volmaakte uit spraak gezegd en het spel was ook in ar- tistieken zin aldoor van een gedistingeerde allure. De rollen van den markies, Helène, Ba rones de Vauber en Mr. Destournelles waren uitstekend bezet en de regie heeft niet al leen het geheel in een vlot vooral dyna misch tempo laten spelen, maar ook de de tails in spel en aankleeding tot in de fines ses verzorgd. Zoo werd het tooneel van het dejeuner in I om een voorbeeld te noemen een lust om te zien, doordat hier allen ook de bedienden, die niet louter figuranten, maar acteurs waren volkomen in hun rol bleven en de etiquette zoo zuiver tot in de puntjes werd bewaard. En hoe uitmuntend van regie was ook die uittocht ter jacht in het eerste bedrijf! Zoo ziet men het bijna nooit van dilettanten en maar heel zelden bij het beroepstooneel. Van de heeren was de heer H. de Wilde als Mr. Destournelles verreweg de beste. Met hem is wel niemand der spelers in dezen wedstijd te vergelijken geweest. Hij speelde de rol van dezen slimmen, eerzuchtigen advocaat met zoo veel verve en met zoo'n entrain, dat hij zelfs den markies overschaduwde. Hij werd de hoofdpei-soon van het stuk. Het was, een ge heel eigen schepping, die in alles afweek van den Destournelles indertijd, van Jan Musch, die hem heel fijn en geestig, doch minder do- mineerend ik zeg niet „minder goed" gaf. En hoe kwam elk woord van dezen voortreffe lijk sprekenden acteur over het yoetlicht. Al leen zijn gang met dat wat voorovergebogen lichaam en zijn groote stappen was niet altijd even fraai, maar overigens werd deze rol volmaakt, ja zelfs in grooten stijl ge speeld. De markies bleef bij dezen sterk gespeelden Destournelles misschien wat te veel op het tweede plan. Het was alles vooral in het be gin wat klein en het was ook geen eigen creatie, maar 'n zuivere copie althans in de eerste bedrijven van wat Royaards inder tijd van de la Seigliere had gemaakt. Zoo frappant was dat, dat het ons telkens was, alsof wij Royaards zelfs met zijn typische hebbelijkheden weer zagen en hoorden in deze rol. De heer Hageman kon in het begin dan ook blijkbaar van zijn voorbeeld niet los komen; pas in het laatste bedrijf bracht hij iets van zich zelf in deze rol en daarin was hij dan ook het best. Toch gaf hij dezen markies als een geborneerd landedelman merkwaar dig knap, al was het dan ook voor het groot ste deel imitatie. Ik zou hem zeer zeker den tweeden prijs hoofdrol in dezen wedstrijd heb ben toegekend, wanneer ik zitting in de jury had gehad. Mevrouw Hageman—Verhagen is wel een bijzonder begaafde actrice. Telkens weer ver rast zij door de uitbeelding van haar rollen velen zullen zich zeker nog haar knap ge speelde Nora herinneren en ik zou geen en kele dilettante in ons land weten te noemen, die met haar te vergelijken is. Zij speelde de Barones de Vaubert volkomen in den stijl van grande comédienne met de noodige scherpte en met raffinement, zeide haar puntigen tekst met voortreffelijke dictie welk een mooie stem heeft zij ook! en droeg haar fraaie toiletten met gratie. Zij was een intrigante, maar bleef aldoor haar aristocratische allure behouden. Haar spel stel ik boven dat van mevrouw Resy—Verschuere van De Gulden Palm, die ongetwijfeld over een respectabele routine beschikt, maar veel opzettelijker en tooneelmatiger en daardoor nu en dan zell's gemaniereerd speelde. Van de speelsters zou ook ik mevrouw Hageman den prijs hoofdrol der dames hebben toegewezen. Een heel lieve, soms zelfs ontroerende He- lene was mej. G. T. van Ootmerssen. Zij had een ongekunstelde charme en was jong en aristocratisch. De rol had nog wat levendiger met meer nuance gespeeld kunnen worden, maar zij was een persoontje, dat bekoorde door haar jeugd, en lieftalligheid. Ook zij speelde minder opzettelijk komedie dan de twee vrou welijke hoofdpersonen van De Gulden Palm, waarom ik haar in tegenstelling met de jury eveneens boven haar mededingsters stel. Bernard Stamply en Raoul waren aanmer kelijk zwakker dan de 4 hoofdpersonen, maar hun spel was toch zoo, dat het nooit storend werd voor het geheel. De heer Frentzen maak te niet bepaald den indruk van een officier van de Grande Armee, Zijn uiterlijk was te zoetig voor deze rol en men zag aan zijn spel, dat het alles aangeleerd was en eigenlijk niets uit hem zelf kwam. En Raoul kreeg wel wat heel weinig teekening van den heer^Nieuwen- huyzen Segaar. Maar zijn zwakheden als acteur een zekere linksheid en gemis aan houding hinderden in deze rol minder, al werden het dan ook geen deugden. Toch had de regie er voor gezorgd, dat zij zich bij het spel der hoofdpersonen voldoende aansloten en den indruk van het geheel geen moment bedierven. Een opmerkelijk goed gespeeld bijrolletje as Jasmin, de bediende, van den heer P. A. Wisse, aldoor correct en steeds fijn reageerend op alles, wat er om hem heen gebeurde. Een beter gespeelde kleine rol hebben wij op heel den wedstrijd niet gezien. Uitspraak, samenspel, regie, tooneelaanklee- ding en de keuze van het stuk alle facto ren, waarvoor prijzen beschikbaar zijn gesteld, waren bij Litteris Sacrum 't beste en het ver wonderde mij dan ook, dat de eere prijs van de regie aan de Leuvenaars werd toegekend, Over de drie andere voorstellingen in een volgend artikel. J. B. SCHUIL. Uitslag Tooneelwedsfrijd Hieronder laten wij den volledigen uitslag van den door Jacob van Lennep uitgeschreven tooneelwedstrijd, zooals deze gisteren door de jury is bekend gemaakt, volgen. Hoofdprijzen; lste prijs: Zilveren lauwerkrans van den eere-voorzitter. den heer S. Prins en 350 gul den: Litteris Sacrum uit Leiden met Mejonk vrouwe de la Seigliere. 2de prijs: Zilveren medaille van den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen en 250 gulden: Zuid Limburgsch Tooneel met De Molen van Sanssouci. 3de prijs: Zilveren medaille van de provin cie Noord-Holland en 150 gulden De Gulden Palm uit Leuven met De Galante Kavalier. 4de prijs: Verguld zilveren medaille van het Ned. Tooneelverbond en 100 gulden: Varia uit IJmuiden met Peggy, m'n Schat. Eereprijzen: Zilveren medaille van H.M. de Koningin voor de beste uitspraak: Litteris Sacrum. Zilveren medaille van wijlen ZM. den Ko ning der Belgen voor het beste samenspel: Litteris Sacrum. Zilveren medaille van wijlèri HM. de Konin gin-Moeder voor de beste regie: De Gulden Palm. Zilveren medaille van Z.K.H. Prins Hendrik voor de beste tooneelaankleeding; De Gulden Palm. Zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana voor de beste keuze van het stuk: Litteris Sacrum. Zilveren medaille vanDr. Tjebbo Franken voor de beste costumeering: Litteris Sacrum, 1 Zilveren medaille voor uitspraak: De Gul den Palm. Personeele Prijzen: lste prijs Hoofdrol dames, Zilveren medaille van de Ver. tot bevordering Van het Vreem delingenverkeer: Mevrouw C. HagemanVer hagen van Litteris Sacrum als Barones de Vaubert. lste prijs Hoofdrol heeren. Zilveren medaile van het Hoofdbestuur der Ver. „Koninginne dag": de heer H. -de Wilde van. Litterus Sacrum als Mr. Destournelles. lste prijs bijrol dames. Zilveren medaille van de Ver. Haarlem's Zanggenotmevrouw Boe reeKarreman van Varia als Alice. lste prijs bijrol heeren, Zilveren medaille van den heer Huib Tuninga: de heer Jef Ritser van Zuid Limburgsch Tooneel als Hein rich Schrader. 2de prijs hoofdrol dames. Zilveren medaille van het Centrum-Comité Ver. „Koninginne dag": mevrouw ResyVerschuere van De Pulden Palm als Mariette. 2e prijs hoofrol heeren. Zilveren medaille van de Directie Opr. Haarl. Courant: de heer Lou Hoogenbosch van Zuid Limburgsch Too neel als Frederik de Groote. 2de prijs bijrol dames. Zilveren medaille van de directie van Haarlem's Dagblad: mevrouw Jo Jungman van Zuid Limburgsch Tooneel als Lise. 2e prijs bijrol heeren. Zilveren medaille van den heer H. Schindeler: de heer P. A. Wisse van Litteris Sacrum als Jasmin. Extra prijs: best gespeelde kleine rol: zil veren medaille van den heer D. J. van Ellinck- huyzen: de heer Leo Krayenberg van De Gul den Palm als de gerechtsdienaar. Publieksprijs Met 161 van de 196 stemmen: Litterii Sacrum uit Leiden. SLOTVOORSTELLINC. PRIJSUITDEELING. Zoo hebben wij dan gisteren de slotvoorstel- ling van Jacob van Lennep gehad en is daarmee het jubileumjaar voor deze Haarlemsche too neelvereeniging ten einde. Op dezen laatsten avond was het de gastvrouw zelf, die het pro gramma verzorgde en zij had daarvoor in verband met de prijsuitdeeling na de pauze twee korte eenbedrijfsstukjes gekozen. Eerst ging Mondschein Sonate, van Broedelet. Broedelet zoekt het in dit stuk niet in verwik kelingen, hij geeft ook geen onverwachte frappe aan het eind, het is enkel een „situa tie", die door de dikwijls geestige dialoog tot tooneel wordt. Het is een vermakelijk geval letje, 'n niets, dat tot iets wordt door de kod dige wijze, waarop Broedelet het heeft behandeld. Het stukje heeft de chargeerint. welke Karei Visca als de geliefde „hij" er aan meende te moeten geven, feitelijk niet noodig. Het heeft genoeg grappigheid en geest in zich zelf. In zijn opvatting was Karei Visca verma kelijk, maar hij zou waarschijnlijk nog beter zijn geweest, wanneer hij het minder in de caricatuur had gezocht. Uitstekend waren papa. mama en dochter van Huib Tuninga, Bep Lingeman en Dit Tuninga, Tuninga en Bep Lingeman, een kostelijk ouderpaar, dat het geen moment in de overdrijving zocht, telkens raak op eikaars gezegden reageerde en den tekst voortreffelijk genuanceerd tot zijn recht deed komen. En mevrouw Tuninga was een verrukkelijke „prent van een dochter". Haar verschijning alleen was ï-eeds een suc ces en ook in haar spel heeft zij deze maan zieke juffer prachtig volgehouden. Karei Visca had het geheel zeer goed geregisseerd allergrappigst bijvoorbeeld was dat too- neeltje van pa en ma aan de tuintafel, geflan keerd door Ludovicus en Adelgonda, elk op een tuinbank als statiebeelden, rechts en links. Do Bouwmeester had in dit stakje enkel haar aardig snoetje even te laten zien en werd daarop door mevrouw jammer genoeg naar bed gestuurd. Als tweede stukje ging mijn „Chaine An- glaise". Het scènetje tusschen de twee kellners in het begin leed wat door slordigheid van dictie van Benno Bouwmeester en te weinig rust., maar dit is dan ook mijn eenige opmer king. Ik ben de dames Toni Deghert en Jo Bennik en de heeren Van Zandbergen, Nico Cornelissen en Huib Tuninga zeer erkentelijk voor de wijze, waarop zij mijn blïjspelletje hebben gespeeld. Vopral de tooneeltjes van de hervonden echtparen werden fijn van stem ming en zuiver van toon gegeven en gaarne breng ik ook hulde voor het vlotte, levendige spel in de slotscène, waai-door het stukje, wat de bedoeling is als een vuurbal uit elkaar spat. Huib Tuninga trof ook nu weer als de ober door zijn geestige, nooit gechargeerde ty peering. Zoo hadden de werkende leden van Van Lennep gisteren een zeer gelukkigen avond ik laat hier als belanghebbende de keuze der stukjes natuurlijk buiten beschouwing en hebben zij zich aan de gasten van hun besten kant laten zien. Toen het doek na de pauze weer opging, zaten daar achter de groene tafel de jury en het bestuur van Van Lennep en brak een roffelvuur van speeches los. Het werd een wedstrijd in welsprekendheid, zooals het „ton" was in de oude rederijkerskamers. Daar was allereerst de eere-voorzitter, de heer S. Prins, die dank bx-acht aaxi het eere comité den eere-voorzitters den Com missaris der Koningin en den bin-gemeester in de eerste plaats de pers en 't symphonie- gezelschap Euterpe, voor alles wat zij voor het slagen van den wedstrijd hadden gedaan. Deze woorden gingen gepaax-d met een bloe menhulde voor mevrouw Maarschalk, die de voorstelling met haar tegenwoordigheid ver eerde en van ik buig hier dankbaar naar de zijde van de bestuurstafe,!, de vrouw van den auteur van Chaine Anglaise. Daarna sprak de beschermheer, Jhr. van Lennep, die een vergelijking trok tusschen de rederij kerskamers, van vroeger en nu en er aan herinnerde hoe in 1604 de rederijkers hun grooten wedstrijd hadden gehouden op de Markt te Haarlem voor het Stadhuis. Toen was het woord aan den voorzitter van de jury, den heer Tjebbo Franken, die een uitvoerige verhandeling gaf over bestem ming en streven van het tooneel-dilettantis- me. Het was meer de voorzitter van het Ne- derlandsch Tooneelverbond dan de voorzitter van de jury. die sprak en al stelde Dr. Fran ken het geduld van de in spanning wachten den wel op zeer zware proef, wij zouden toch niet gaarne willen zeggen, dat deze woorden op zoo'n avond niet gesproken zou den mogen worden. En toen eindelijk stond de secretaris van de jury Dr. C. Spoelaer op en kreeg het pu bliek den lang vex-beiden uitslag te hooren. Maar toch nog niet dan na voorlezing van een uitvoerig rapport, waarin de jury de mo tieven van haar u:tspraak had neergelegd. Dr. Franken reikte de prijzen uit en hij deed dit telkens met een aardig, passend woord. Toen kwam ook eindelijk pas na zoo veel en lang betoog de jubileumstem ming ixr de zaal los en hartelijk werden de prijswinnaars en de vertegenwoordigers dei- opgetreden vereenigingen door het publiek toegejuicht. Het waren vooral de Leidenaars, die een hartelijke ovatie in ontvangst hadden te nemen, en het was wel duidelijk, hoe zeer de leden van Jacob van Lennep de opvoering van Litteris Sacrum op prijs hebben gesteld. De voorzitter van Litteris Zuid Limburgsch Tooneel en De Gulden Palm waren gisteren met hun dankwoorden de hekkesluiters van deze officieele maar wel wat lange plech tigheid. En de avond eindigde met een van geestdrift tintelende toespraak van den voor zitter van De Guide Palm, uit Leuven, die het cultureele streven van de Vlamingen naar vo ren bracht en zijn geloof in de toekomst van het Vlaamsche volk met warmte uitsprak. In deze woorden klonken overtuiging en enthou siasme, en het beroep, dat deze Vlaming deed op ons, Noord Nederlanders, om samen te werken tot verhooging van de Nedei'landsche cultuur was zeker niet het minst belangrijke woord, op deze avond gesproken. Zoo was het ook een avond van verbroede ring van Noord en Zuid, die ook in het spelen van het Wilhelmus, de Brabanconne en De Vlaamsch'e Leeuw was gesymboliseerd. Tot slot ook mijn persoonlijke gelukwen- schen met den gehouden wedstrijd, die zoo als de heer Verhagen van Litteris terecht zeide uitstekend was georganiseerd en voor treffelijk is verloopen. J. B. SCHUIL. In de Ingezonden Mededeeling „Rheumatiek maakte zijn werk tot een marteling", welke in het blad van 17 April werd opgeno men, stond abusievelijk een foutieve prijs van KRUSCHEN SALTS. De juiste prijzen van KRUSCHEN SALTS zijn: ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon (Omzetbelasting inbegrepen). (Adv. Ingez. Med.) PARFUMS... EEN WERELD VAN ROMANTIEK. WALTER DEACON VOOR DE ENGLISH ASSOCIATION. De laatste lezing van dit winterseizoen der af deeling Haarlem van de English As sociation, welke Donderdagavond in Brink- mann plaats had werd gehouden door Walter Deacon, over „De romantiek der parfums". Een eigenaardig onderwerp, parfums, eigenaardig in zooverre, omdat wij ons zelden rekenschap geven welk een belang rijke plaats de geur in ons leven inneemt, veelal onbewust, en er zullen slechts wei nigen zijn, die bekend zijn met de groot- sche industrieën die voor onze reukorganen zorgdragenIs niet het Fransche stadje Grasse grootendeels aangewezen op zijn par fumindustrie, zooals Schiedam bij ons „van de jenever leeft?" Niet minder dan zestig parfumfabrieken verwerken er de bloemen, die vooral door de vrouwen in den bloeitijd worden geoogst en de bewerking ex-van i3 ingewikkeld en langdurig. Groote ketels met duizenden liters alcohol wekken index-daad den indruk dat men in een jeneverstokerij vertoeft, ofschoon de daar heerschende geur ongetwijfeld wel wat anders zal zijn! Men kan zoo ver in de geschiedenis terug gaan als men wil, zelfs in den Bijbel wordt reeds over parfum gesproken. Parfum overal en voor alles. Soms meende men dat parfum een axxtiseptische werking zou hebben, de Egyptenaren verwelkomden hun gasten met parfum, die de slaven sprenkelden. Nu nog worden in Engeland bloemen gestrooid voor de stoeien der rechters en dat het ook dient als schoonheidspreparaat hoeft wel geen betoog. Iedereen kent voorbeelden dat een be paalde reuk bepaalde herinneringen opwekt. Kent u het geval van het meisje dat eiken dag aan een bosje zeegras rook, omdat ze zoo haar vacantie-aan-zee weer doorleefde? De heer Deacon vertelde het als een his- toriache gebeurtenis. Evenals de zangeres die onmogelijk kon zingen als men het tooneel niet met een mimosa-geur had be sprenkeld. Maar het zijn niet alleen de dames die een zwak hebben voor aangename geuren. Napoleon gebruikte flesschen parfum; er zijn er weinigen aan te wijzen die zoo aan parfum waren gehecht als hij. Nero had in zijn gebouwen speciale reuk-sprenkel-instal laties laten maken van vernuftige con structie en ook Shakespeare stelde de par fum op hoogen prijs. Het is een lastig iets. een moeilijk on derwerp: parfum. Het laat zich niet defi- nieeren. Een geur is niet te beschrijven, hoogstens te benaderen en de uitgebreide litteratuur erover bewijst wel dat men de waarde er van niet moet onderschatten. Door alle eeuwen heen was het een be langrijk onderdeel van 's menschen bestaan ofschoon de ingrediënten waarin de parfum wordt verwerkt wellicht verfijnd zijn. De toilettafel van heden verschilt ook niet weinig van die van een Egyptische, 6000 jaar geleden, die wat de afmetingen betreft meer gelijkt op een moderne koffergramo- foorï De talrijke gekleurde lichtbeelden, die de Engelsche oud-burgemeester had meege bracht waren vaak verrassend schoon. Zon der ovei-drijving (iets wat niet zelden voor komt bij lantarenplaatjes die gekleurd zijn) troffen zij steeds de juiste nuance en spra- kexx daax*door goed tot het voorstellings vermogen. De voorzitter der afdeeling Haarlem, Dr. C. B. A. Proper, maakte een aardige toespeling op het gewezen burgemeester schap van den parfum-deskundige, een combinatie die men niet vaak zal aantref fen. Het is een eer voor onze bollenvelden dat zij de aanleiding zijn geweest, dat de heer Deacon het plan heeft opgevat lezingen te houden over parfums want toen hij enkele jaren geleden in Nederland was, juist tij dens den bloeitijd onzer velden aan den duinrand, werd bij hem dit idee geboren, zooals hjj zei. En de toehoorders zullen zeker geen berouw hebben dat de zaken zoo zijn geloopen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12