"AKKERTJES" Het Eeuwfeest van Jacquard. WEEKABONNEMENTEN O j n jj ONS INVOERRECHT. Zij had al zoo'n zakdoosje in haar taschje en het kwam haar juist van pas, want zij had zoo'n hoofdpijn Draag altijd zoo'n zakdoosje met "Akkertjes" in Uw taschje VRIJDAG 20 APRfL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 14 Uit het leven van een groot uitvinder en weldoener. Onze Parijsche correspondent schrijft ons uit Lyon: De zijde-stad. Lyon, is in feestvreugde. Zoodra men het station uitkomt ziet men overal vlaggen en wimpels en een dichte me nigte verdringt zich op de trottoirs voor de rijk-versierde winkeletalages. Want Lyon vier! niet alleen de beroemde Jaarbeurs, maar tege lijkertijd het eeuwfeest van den grooten Jac quard, van den man. die dank zij zijn uitvin ding om mechanisch de zijde te spinnen Frankrijk en héél de wereld een weldaad be wees. Als we hier dadelijk praten van de Jaar beurs en van de zijde-industrie, dan is dat omdat Herriot, de burgemeester van Lyon, ons dadelijk heeft meegevoerd naar zijn werk, naar zijn Jaarbeurs, om ons daar te toonen hoe de Lyonsche zijde-industrie een geweldi gen omvang heeft genomen. De Jaarbeurs van Lyon verheugt zich jaar lijks in toeneming van belangstelling, zoo wel in Frankrijk zelf als in het buitenland. Ei Herriot, die ons, niet zonder een zekere en zeer begrijpelijke fierheid vertelde dat hij er in was geslaagd om ondanks het gebrek van eenige subsidie een bedrag van zestig millioen te vinden om de magistrale hoofdgebouwen en galerijen te zetten, voerde ons dadelijk naar de meest belangrijke afdeeling waar de diverse inzendingen van de Lyonsche zijde fabrikanten werden ondergebracht En als we dan, tusschen een haag van belangstellenden, die den populairen burgemeester-politicus toe juichen eindelijk op de bovenste galerij staan en vandaar een overzicht hebben over een duizendkoppige menigte die zich verdringt rond een primitief houten machinetje of die zich vergaapt voor de weelde van kleuren en tinten, uitgestald in de vitrines rondom, en als we dan Herriot hooren vertellen van het leven van den schepper van al die rijkdom men dan wordt het ons duidelijk en begrijpe lijk, dat de Lyonsche bevolking de nagedach tenis heeft willen eeren van dezen bij zonderen man. die niet alleen een groot uitvinder was, maar tevens een weldoener der menschheid aan wien, geslacht op geslacht, duizenden hun bestaan hebben te danken. Joseph Marie Jacquard werd den 7den Juli 1752 te Lyon geboren als zoon van een klein zijde-spinnertje die met groote moeite het brood verdiende voor zijn gezin, vrouw en acht kinderen. Toen hij tien jaar oud was moest Joseph den harden handenarbeid ver richten welke tot nu toe door een knecht werd volbracht, arbeid welke hierin bestond dat de oude weefmachine door middel van touwen in beweging moest worden gebracht voor het in zetten van elk draadje. Het was een zwaar en hard werk en waar Joseph een zwak gestel had daar moest hij het weldra opgeven. Lui heid, niets dan luiheid, zoo beweerde de stren ge vader. Joseph verliet op een avond het ouderlijk huis en vluchtte om onderkomen te vinden bij een oom een boekbinder, Barret, die hem een lichter werk verschafte. In den weinigen vrijen tijd welke hem verbleef zon Joseph er op hoe hij. door het samenstellen van een machine, het oude weefsel zou kunnen verbeteren. En als hij twintig jaar is, wanneer zijn vader sterft en hij de leiding op zich gaat nemen van het kleine spinnerijtje dan houdt hij zich meer bezig met de constructie van een geperfectionneerde machine dan met het uit- HET WEGENNET DER PROV. NOORD-HOLLAND. BESPOEDIGING VAN DE WERKEN? Aan het verslag der commissie uit de Prov. Staten van Noord Holland die het voorstel van Ged. Staten over de financiering van het Wegenfonds behandelde ontleenen wij In zake de voordracht tot verdere financie ring van het Wegenfonds werd allereerst ge constateerd, dat, tot en met 1934. de uitgaven grootendeels uit de gewone middelen zullen zijn bestreden en dat het einde van dit jaar vermoedelijk op den gewonen dienst nog een saldo zal overblijven van f 1.103.886,10, zoodat het voorstel thans alleen de wijze betreft, waarop de gelden zullen gevonden worden voor het tijdvak tot en met 1941, na welk jaar ver wacht wordt, dat het geheele Wegenplan zal zijn uitgevoerd. Enkele leden der Commissie meenden in verband hiermede reeds dadelijk de vraag te moeten stellen, in hoeverre het mogelijk zou zijn deze werkzaamheden alsnog te bespoedi-. gen. Door bespoediging toch zou niet slechts op nog meer afdoende wijze werkverruiming worden verkregen, doch zou ook onder de oogen kunnen worden gezien wat alsnog voor verdere verbetering kan worden gedaan van de wegen, die op het Aanvullend Wegenplan voorkomen, de z.g. tertiaire wegen, welke laat ste nog veel te wenschen overlaten, mede ook daar in het noordelijk gedeelte van Noordhol lands Noorderkwartier de verbinding met den afsluitdijk nog allerminst bevredigend kan genoemd worden. Door de leden, hier aan het woord, werd de aandacht gevestigd op de voor laatste alinea der voordracht, waarbij met de mogelijkheid rekening gehouden wordt, dat een gedeelte van het wegenplan door den nood der tijden onuitgevoerd zou kunnen worden gelaten. Deze leden zouden dit laatste ten zeerste betreuren. Eén lid stelde de vraag, of het in 1930 voor de uitvoering van het geheele wegenplan ge raamd bedrag van f36.250.000.— niet door meevallers tot een lager geheel zou zijn terug te brengen, dan wel of deze meevallers voor eeii belangrijk gedeelte door tegenvallers zul len worden geneutraliseerd. Inzonderheid werd hierbij de vraag gesteld, welke de hoogere kos ten waren als gevolg van eischen, gesteld dooi de Nederlandsehe Spoorwegen en het Depar tement van Defensie. De vraag werd gesteld, of het financieel te verantwoorden is, alle kosten, die het tot op ultimo December 1934 te besteden bedrag te boven zullen gaan, vrijwel geheel ten laste van het nageslacht te brengen, hetgeen niet eens eene verre toekomst zal betreffen, daar reeds in 1942 het volle bedrag voor rente en aflossing op de provinciale begrooting zal drukken. Voor zoover de crisis-omstandighe den slechts een tijdelijk karakter zouden dra ger. en binnen enkele jaren de gunstige toe stand van vóór 1931 weer zou kunnen verwacht worden, zou men dit bezwaar niet overwegend achten. Alle omstandigheden schijnen er ech ter op te wijzen, dat voor eene dergelijke ver wachting weinig grond bestaat. Betreurd werd, dat niet reeds thans, door een jaarlijkschen uitgaafpost ten laste der ge wone middelen., te brengen, de overgang zal worden bevorderd naar de verhoogde uitgaven voor rente en aflossing, waarvoor ons Gewest vrijwel met zekerheid in 1942 zal komen te staan. voeren van de bestellingen. Met dat ongeluk kige gevolg dat de ontevreden klanten zich een voor een terugtrekken en eindelijk heel het hebben en houden van Joseph moet worden verkocht om de schulden te betalen. De nood stijgt zoo hoog dat Jacquard genoodzaakt is om zijn vrouw en kind in Lyon achter te la ten om zelf werk te gaan zoeken bij een fa brikant in Bugey, terwijl zijn dappere vrouw 'n plaatsje zoekt als modiste. Tijdens de re volutie vinden we Jacquard terug als vrijwil liger in het leger van Perrin en zijn vijftien jarige zoon neemt eveneens dienst in het Rijn-leger. Doodelijk gewond stierf het kind in de armen van zijn vader. Als de revolutie- storm voorbij is en Joseph zijn vrouw heeft teruggevonden is Joseph al te oud om nog hel zware werk te verrichten en zijn werkgever zet hem aan den dijk. Nieuwe zorgen en nieuwe ellende. Maar met een zeer bescheiden geldelijke hulp van enkele vrienden aan wie hij zijn plannen voor een automatische weefstoel heeft voorgelegd kan hij dan toch eindelijk beginnen om te bouwen. Hij zendt zijn uitvinding naar de Industrie-tentoon stelling van 1801 en.... wordt beloond met een bronzen medaille. En toch verdiende zijn uitvinding wel degelijk de aandacht. Want dank zij een eenvoudig kaart-systeem, dat door een pedaal in beweging werd gebracht, werd het heele zware werk vervangen, zoodat zelfs een klein kind, zonder de minste inspan ning het werk kan verrichten. Camille Pernon, de beroemde spinner van het thans nog be staande huis van dien naam wist te bewerk stelligen dat Jacquard een brevet aanvroeg hetwelk hem 26 December werd toegekend. In Engeland interesseerde men zich hevig voor de uitvinding en nauwelijks hoort Bonapart; dat of hij besluit Jacquard alle gelegenheid te geven om zijn uitvinding te verbeteren. Hij krijgt een woning in het Parijsche Conserva toire des Arts en een bescheiden toelage om vrij en rustig te kunnen werken aan de ver betering van zijn machine, en als eindelijk alles gereed is dan kent de keizer hem een jaarlijksche toelage van 3000 francs toe er. een premie van 50 francs voor elke gebouwde weefstoel. „Dat is er nu eindelijk eens eentje, die zich met weinig tevreden stelt", zoo riep Napoleon uit toen men hem de „condities" van Jacquard voorlegde. Maar zoo gemakkelijk ging het niet. Nauwe lijks terug in Lyon, had hij zijn weefstoel ge bouwd of de bevolking, vreezend dat den wer kers door deze „duivelsche uitvinding" het brood uit den mond zal worden gestooten, be stormt Jacquard's werkplaats en vernielt alles en slechts aan een toeval moet het worden toegeschreven dat de woedende menigte den uitvinder niet verdrinkt in de Rhone. Overal, in Lyon, in Saint Etienne, in het noorden wordt de uitvinding van Jacquard toegepast. De bevolking mort, maar Jcquard die zich zijn harde kinderjaren herinnert, die ook heeft begrepen dat dank zij zijn machine zijden stoffen thans voor een ieder verkrijg baar zouden zijn en niet alleen voor een be voorrechte klasse, zet kalm zijn werk voort en steunt waar hij kan den werkenden stand. Zoo ooit een grafspreuk goed is gekozen dan is het wel deze voor J. M. Jacquard: „A la mé- moiré de Joseph Marie Jasquard, mécanicien célébre, homme de bien et de génie". INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE A.S. BUSDIENST HAARLEM—BLOEMENDAAL. Onlangs meldden de bladen, dat de autobus N.Z.H.T., die tramlijn 2 (StationKleverpark KleverlaanBl'daali vervangen zal, na het psaseeren van de spoorbaan over de Klever laan, de Iepenlaan zal inzwenken om vervol gens de Platanenlaan in te zwaaien en via den Verbindingsweg en Korte Kleverlaan den Bi'daalschen straatweg te bereiken. Wanneer men nu weet, dat de Platanenlaan een z.g. zijweg is, wat reeds blijkt uit de rij- breedte van 5 Meter, en dat de rechtloopende Kleverlaan met een rijbreedte van 6 Meter, door bij trekking van de dan vrijkomende trambaan, gevoeglijk op 11 Meter breedte is te brengen, dan doet het vreemd aan, dat de busroute over de bochtige Platanenlaan - die parallel loopt met de Kleverlaan ont worpen is. Nu heb ik wel gehoord, dat het voor nemen bestaat de Platanenlaan ter plaatse van het in aanbouw zijnde P. E. N. gebouw te verbreeden (dus voor een gedeelte), maar dan nog blijft het daar voor het overige een on- noodig gevaarlijke situatie. We weten, wat een snelrijdende breede auto bus op een smallen bochtigen weg voor de medeweggebruikers beteekent, en vertrouwen dan ook, dat de gedachte route over de Plata nenlaan, door de autoriteit worde gewijzigd. BLOEMENDALER. DE LOEIENDE CLAXONS. Geachte redactie, Melt groote belangstelling las ik in uw blad een klacht van „Een uit velen" over het ergerlijk claxon-geloei waarmede reeds maanden lang de nachtrust van honderden hoofdstraatbewoners in hooge mate wordt verstoord Het euvel is inderdaad van zeer ernstigen aard en heeft ondergeteekende aanleiding gegeven een grondig onderzoek in te stel len naar deze lawaaimakers. Ik ben na maanden lange observatie tot de zekerheid gekomen, dat het helsche getoeter veroor zaakt wordt door slechts enkele z.g. „pijl- taxi's". welke als „eenling" rijden en op deze wijze trachten de aandacht op hun voertuig te vestigen. Voor dit doel wordt zoo'n taxi dan uitgerust met een mechani sche drietonige claxon. Werd zoo'n instru ment dan nog „kort en zakelijk" bediend dan z-ou reeds vee! gewonnen zijn, doch er wor den doorgaans geheele melodieën mede ge ïmiteerd. Een van de aller ergste hoofddaders is de bestuurder van een taxi. Dezen bestuurder hoor :k alle avonden reeds op de Groote markt komen aanrijden, vervolgens neemt hij onder voortdurend claxongeloei Jans straat, Jansweg, Stationsplein en keert langs dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. Kruisweg enz. weder terug. Dit herhaalt zich zeker 10 maal per avond. Ik hoop dat de politie bij de keuring van deze wagens cle betreffende bestuurders er opmerkzaam op zal maken dat de Motor en Rïjwlelwet voorschrijft het gebruik van een hoorn met„één"tonig geluid, zoodat het gebruik van dergelijke al arm - ins tr urnen ten feitelijk in de bebouwde kommen der ge meente strafbaar is. Tenslotte wil ik er nog op wijzen dat ik zelf reeds 12 jaar auto rijd, doch dat de claxon door mij alléén gebruikt wordt in gevallen van hooge noodzakelijkheid. Met beleefden dank voor de plaatsing, H. E. VAN BEALFMQNTl Jansweg 50. CRISIS POSTZEGELS. VOOR HET EERST ZEGELS MET DE BEELTENIS VAN PRINSES JULIANA. Van den verjaardag van Prinses Juliana op 30 April af tot en met 31 Juli, zullen crisispostzegels worden uitgegeven. Zij zijn geheel en al geldig als gewone postzegels. Gedurende het tijdvak van verkoop kunnen ook de in gereed geld betaalde kosten we gens niet periodieke bij abonnement ge frankeerde gedrukte stukken en monsters, op verzoek van de aanbieders dezer stukken door den postambtenaar worden verant woord in crisispostzegels op de achterzijde van een daartoe bestemd postformulier. De frankeerwaarde der gebezigde zegels moet overeenstemmen met het verschuldigde port. Het formulier, waarop de zegels zijn geplakt wordt, nadat deze met den dagteekenings- stempel zijn onbruikbaar gemaakt, aan den aanbieder teruggegeven. Na 31 Juli a.s. zijn de zegels niet meer verkrijgbaar; zij blijven evenwel geldig tot en met 31 Mei 1935. Uitgegeven worden zegels van 5 en 6 cent respectievelijk met de beeltenis van de Koningin, Beschermvrouwe en Prinses Juliana, Eere-voorzitster van het Nationaal Crisis-Comité. Dit is de eerste maal, dat een postzegel met de beeltenis van Prinses Juliana in omloop wordt gebracht. De bijslag bedraagt voor de 5 cents zegels 4 cent en voor de 6 cents zegels 5 cent, de verkoopprijs wordt derhalve 9 en 11 cent. Door het N.C.C. zijn maatregelen getrof fen, waardoor behalve aan de loketten ook bij het Plaatselijk Crisis Comité zelve zegels verkocht kunnen worden, waarbij het batig saldo der door eigen activiteit verkochte zegels aan het plaatselijk comité ten goede komt. Daar het nog steeds noodzakelijk blijkt voldoende inkomsten voor de crisissteun- verleening te behouden, doet het Haarl. Crisis Comité een dringend beroep op de burgerij om langs dezen weg de geldmid delen van het Plaatselijk Comité te verster ken. Aangezien de benoodigde zegels vooraf besteld moeten worden, verzoekt het Comité tijdig het gewenschte aantal stuks op te geven aan het Bureau, Lange Begijnestraat 13 rood, dat voor de distributie zal zorg dragen en waarmede de verrekening eerst bij levering van de zegels behoeft plaats te vinden. De bestellingen kunnen ook per tele foon No. 14505 geschieden. Wij vertrouwen, evenals altijd, op de volle medewerking van de Haarlemsche burgerij! Het Haarlemsch Crisis Comité: Mgr. J. D. J. AENGENENT, voorzitter, Prof. Dr. A. A. VAN SCHELVEN, 2e voorzitter. C. VAN DER WINDEN, secr. Jhr. Dr. J. C. MOLLERUS secr. W. KORVINUS, penningmeester J. Ph. H. CASTRICUM, H. E. EVERARD, H. FRANKEN Jr., W. J. B. VAN LIEMT, H. II. LUYKEN, E. OVERBEEK, Mr. K. A. F. J. PLIESTER, M. A. REINALDA, Plebaan L. A. A. M. WESTERWOUDT Dg vogels leggen hun traditioneele ei. 4YI, ...de knoppen zwellen.... zelfs van de daken wordt het verkondigd De Fiscus weett ook En U Hebt U er aan gedacht, dat I Mei het nieuwe Jaar begint van de Hebt Gij er ool< al een "AKKERTJES" zijn nu ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakkelijk. Ge hebt ze dan, waar Ge U ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spier pijn, Zenuwpijn, Migraine, "Kater", Griep, enz. (AKKER-CACHETS) Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent (Omzetbelasting inbegrepen) Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) Een wetsontwerp met vérstrekkende bevoegdheden. Onze regeering is van meening, dat hare bevoegdheden op grond van de gewijzigde Crisisinvoerwet 1931, de Retorsiewet 1933 en de gewijzigde Landbouw Crisiswet 1933, mede in verband met de in die wetten neergelegde beperkingen, niet toereikend zijn om, wat den invoer van goederen betreft, op korten termijn steeds die maatregelen te nemen, die in het belang van landbouw, nijverheid scheepvaart of eenigen anderen bedrijfstak wenschelijk kunnen zijn. De Crisisinvoerwet geeft de Kroon wel de bevoegdheid, tot rechtstreeksche invoer beperking te besluiten, doch niet tot wijzi ging van 't tarief van invoerrechten. De Re torsiewet laat een dusdanige wijziging alleen toe in den vorm van nieuwe of verhoogde rechten tegenover landen, waarmede wij geen handelsverdrag hebben afgesloten. De Landbouw Crisiswet bestrijkt alleen het ge bied van den landbouw. Vandaar dat de Re geering een tweetal nieuwe voorzieningen noodzakelijk acht. Aangezien het tarief meer en meer betrokken wordt in de sfeer van on derhandelingen met het buitenland kan het gewenscht zijrn tariefsafspraken, die met eenige buitenlandsche regeering zijn ge maakt. terstond van toepassing te verklaren en vóór of tijdens het voeren van onder handelingen maatregelen te nemen of in uit zicht te stellen, die om het beoogde effect te verwezenlijken, direct in werking moeten kunnen treden Het komt vooral in dezen crisistijd herhaal delijk voor, dat door onverwachte buitenland sche maatregelen op tariefgebied Nederland sehe industrieën plotseling haar afzetgebied belangrijk ingeperkt zien of de prijs van het product op dusdanige wijze zien dalen, dat zij zonder regeeringssteun te gronde zouden moeten gaan. Wanneer dat het geval is, zal die steun, wanneer de crisisinvoerwet geen hulp kan bieden, het beste verleend kunnen worden in den vorm van een tijdelijk verhoogd invoer recht voor overeenkomstige uit het buiten land ingevoerde producten. In tusschen blijft ook in dergelijke gevallen snel handelen noodzakelijk. De preventieve werking van een dergelijke bevoegdheid moet daarbij niet on derschat worden en kan vreemde landen er ongetwijfeld toe brengen voor onze industrie fnuikende maatregelen achterwege te laten, of reeds genomen maatregelen in te trekken. Uit de Memorie van Toelichting volgt voorts dat alleen in de boven geciteerde ge vallen deze wet toegepast zal mogen worden. Het is niet te verwonderen, dat dit wets voorstel van verschillende zijden becritiseerd Is. De goede voornemens uit de Memorie van Toelichting worden zoo gemakkelijk vergeten en dan is de bevoegdheid aan de Regeering verleend te groot. Aldus luidt het oordeel van velen. Zal een volgende Regeering zich ook aan de Memorie van Toelichting dezer Re geering houden? Dient men de nieuwe be voegdheid voor onbepaalden tijd te geven? Glijden wij in ons land langzaam maar zeker af naar het protectionisme, met alle kwade gevolgen daaraan verbonden? Is dit wetsont werp in strijd met artikel 175 der grondwet? Waarbij geen belastingen geheven mogen worden ten behoeve van 's Rijks kas, dan uit kracht van een wet. Wel is deze toekom stige belasting verbonden aan de bevoegd heid door een wet aan de Kroon verleend, maar de heffing zelf geschiedt niet bij de wet. En de Grondwet heeft met voorbedach ten rade deze heffing bij de wet gewild om den belastingbetaler te beschermen tegen een zekeren willekeur. Het valt niet te ontkennen, dat in deze kritiek veel waars schuilt. Natuurlijk be staat er een gevaar, wanneer een regeering, welke ook, bevoegdheden krijgt, die tot het nemen van zeer verstrekkende maatregelen kunnen leiden. Maar men bedenke ander zijds, dat wij leven onder zeer bijzondere om standigheden en dat deze omstandigheden bijzondere voorzieningen eischen. Er moet in dezen tijd snel ingegrepen kunnen worden. Ook al, omdat de ervaring heeft geleerd, dat met het oog op naderende tariefswijziging dergelijke voorraden worden ingeslagen, dat men dikwijls voor maanden achtereen ge dekt is. In dat opzicht is er kortgeleden nog een nuttige ervaring opgedaan. Teneinde de betaling van het bijzonder en het compen- seerend invoerrecht, dat met ingang van 1 Januari 1934 krachtens de Omzetbelasting- wet zou worden geheven, te ontgaan, hebben de belanghebbenden, in 't bijzonder in de maand December, buitensporig groote hoe veelheden van allerhande artikelen inge voerd. Aan een der geopperde bezwaren zijn de Ministers van Financiën, van Economi sche Zaken en van Buitenlandsche Zaken toegekomen. In hun Memorie van Antwoord deelen deze Ministers namens de regeering medp, dat zij de te verleenen bevoegdheid be perkt willen zien voor een tijdsduur van twee jaren. Vandaan dat bij Npta van wijziging voorgesteld wordt de wet te laten vervallen op 1 Januari 1937. Het ontwerp behoort beschouwd te wor den in het kader eener fiscale tariefpolitiek. Het zal voor verschillende leden van de volksvertegenwoordiging een geruststelling zijn, dat de regeering er in de Memorie van Antwoord nog eens uitdrukkelijk op wijst dat een eventueele wijziging van het alge meen karakter onzer tariefpolitiek, zonder voorbehoud in de Staten Generaal behandeld zal worden, waar ook 'n beslissing behoort te vallen. De nieuwe sancties, welke dit ontwerp aan de Regeering zal geven, zullen m.i. verleend worden, al zijn daaraan ook bezwaren ver bonden. MOLLERUS. DE NIEUWE AMBTSWONING VOOR DEN COMMISSARIS. In nos vorig nummer deelden wij mede, dat het „Zonnehuis", Paviljoenslaan 3 te Haarlem, bestemd is voor de nieuwe ambts woning van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Nader vernemen wij dat de heer B. W. Lasschuit, makelaar te Haarlem, zij deze transactie zijn bemiddeling heeft verleend.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 16