1 "AKKERTJES" (AKKER-CACHETS) I "Draag dii zakdoosje altijd bij UI" DINSDAG 24 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. „DE MOEDERFIGUUR IN DE LITERATUUR". In de Tuinzaal van het Gem. Concertge bouw trad Maandagmiddag voor een betrek kelijk kleine schare toehoorders (leden der afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Huis vrouwen) als spreekster op mevr. W. J. Bol dinghGoemans, met het onderwerp: „De moederfiguur in de literatuur". De moeders, die waarachtig moeder zijn, aldus spr., zijn de vrouwen, die vaak staan op den achtergrond van 't leven. Dat behoort zoo. Uit, dien achtergrond beheerschen zij het le ven harer kinderen. Dikwijls verwijderen de kinderen zich van de moeder, maar tenslotte komt dan toch de liefde van het kind voor de moeder boven en tevens het gevoel van schuld jegens haar. En al dien tijd heeft de moeder gewaakt en gewacht op den achtergrond, zon der iets te eischen. Ina Boudier—Bakker heeft met fijne in- tuitie menige moederfiguur geteekend, vooral in ,.Twee Voeten" schetst zij de moeder, die het offer kent en de overgave, Is er verschil in de literatuur over de moe der vóór en na den oorlog, zooals wel beweerd wordt? Mevr. BoldinghGoemans beant woordt deze vraag uit volle overtuiging ont kennend. Zou de geëmancipeerde vrouw van na den oorlog minder haar moederplichten vervullen dan de „gedweeë slavinvan vroe ger. Het is onzin dit te beweren. ..Twee voe ten" is een na-oorlogsch boek, toch is de hoofdfiguur een échte moeder. „Er was geen eisch of zij wist er aan te voldoen". Getrouw vervulde zij al de kleine plichten van den langen dag. De Schartens hebben in Pia in „De Nar uit de Maremmen" de zuidelijke volksmoeder ge schilderd, die vecht voor haar kind. De moe ders in de landen, waar de zoons in den groo- ten oorlog" ten strijde hebben moeten trekken, hebben ontzettend geleden. Spr. behandelde dan verschillende moeder figuren uit Ina Boudie*—Bakker s „De klop op de deur", met haar deugden en gebreken, haar grootheid en haar kleinheid. Eenige moeders uit de moderne Fransche letterkunde gingen daarna aan ons oog voor bij: de moederfiguur in „Génitrix" van Fran cois Moriac- Madame Casanave die tyran- niek en veeleischend haar zoon Fernand lief heeft; de moeder in „Le Cercle de familie" van Maarois, die haar dochter hard en zon der liefde opvoedt. Simone Ratel, wier boek in het Hollandsch Is vertaald onder den titel „Het huis tusschen de bergen", beschreef ons de volmaakte moe der die vóór alles haar plicht laat gaan. Mevrouw SchartenAntink beschreef ons het leven van „Sprotje", die de moederweelde alleen heeft zien naderen, maar ze nooit ge kend heeft. Tot slot droeg mevr. Boldingh eenige ge dichten voor van de Nederlandsche dichters Samuel Bon en Boutens, waarin moederfigu ren worden herdacht en geëerd. De vice-presidente, mevr. Dyserinck—van Gilse van de Pais, dankte de inleidster voor haar causerie, die ongetwijfeld veel stof tot overdenking had geleverd. JONGE LIBERALEN. Zaterdag 28 April houdt de Vereeniging van Jonge Liberalen te Haarlem, den op 29 Maart uitgestelden propaganda-avond in Café Brink- mann. Als sprekers zullen optreden: Mr. H. L. van Zanten, Rotterdam, voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, met als onderwerp „Op". J L. van Amerongen, Amsterdam over „Ge bonden vrijheid, geen dwang". De redevoeringen duren beide circa 15 mi nuten. Daarna dansen tot 1 uur. NED. BOND VAN KAPPERS. PERSONEEL. DE OVERGANGSEXAMENS DER VAKSCHOOL. De bovenzaal van het gebouw „Olympia" bood gisteravond een ongewonen aanblik. Dit maal vergaderde er nu eens geen politieke vereeniging of ontspanningsclub. maar was 't de vakschool van den Nederlandschen Bond van Kapperspersoneel, die daar haar scepter, of liever de schaar en het scheermes zwaai de. Onder leiding van den directeur der school, den heer Th. Wever en de bestuursle den de heeren Koster, de Kvuyff en Külmann legden de leerlingen der 1ste en 2de klasse examen af. Een groot aantal „klanten" was voor dezen avond geëngageerd. Tegen half tien ving het examen aan en weldra was de lucht vervuld van de welbekende klanken, die uit een kapperssalon plegen op te stijgen. Elk der leerlingen wijdde zich met ijver aan het haar of baardsurplus van het betrokken „proefkonijn". Wij kregen den indruk, dat de leiding van dezen cursus in bekwame handen berust. Het examen bestaat, wat de heeren betreft, voor de eerste klasse uit scheren en de be ginselen van het knippen en voor de tweede klasse uit het volledige knippen. De dames worden in de eerste klasse ingewijd in de ge heimen van het inkrullen. de beginselen van het onduleeren en het wasschen. terwijl de tweede klasse het volledige onduleeren en het knippen behelst. De jury werd gevormd door de heeren Nieu- wenhuis, bondsvoorzitter. Vermeer en Zwart voor het manlijke deel der leerlingen en door de heeren Los en Anger voor de dames. Hieronder volgen de resultaten der over gangsexamens: In de eerste klasse dames slaagden twee van de drie leerlingen in de tweede klasse dames slaafden vijf van de acht leerlingen. In de eerste klasse heeren slaagden zeven van de acht leerlingen, terwijl in de tweede klasse heeren alle vijf leerlingen slaagden. De leera ren der vakschool kunnen dus tevreden zijn met het resultaat van hun werk. dat zij ge heel belangeloos voor de organisatie en voor het vak verrichtten. Donderdag 3 Mei vindt het overgangsexamen plaats voor de leerlingen der beide hoogste klassen. Wegens de uitgebreidheid der ver- eischte vakken kan dit examen niet op een avond afgewerkt worden. Nu zijn handige metalen zalcdoosjes verkrijgbaar met 3 "AKKERTJES" Voor Uw vestzak! Voor Uw taschje! Altijd bij de hand om dadelijk te kunnen gebruiken tegen: Hoofdpijn, Kiespijn, Gevatte Kou, Griep, Di) rakdoosje kosl slechts 20 cenl (Omzetbelasting] De glazen buis mei 12 stuks 52 cenl (is inbegrepen.) Ge kunt hierui) 4 x Uw zakdoosje vullen. De groote verpakking is dus veel voordeehger in het gebruik. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. lngez. Med.) 111 Van 15 Maart tot 19 Mei wereldbloemententoonstelling. Reclame voor Nederland, reclame voor de bloemen. Zooals bekend is wordt het volgende jaar te Heemstede een groote bloemententoonstel ling gehouden, ongetwijfeld de grootste die wij in Nederland hebben gehad, daar zij de wereldtentoonstelling van 1925. die eveneens in Heemstede is geweest, nog zal overtreffen. Er is nog niets te zien wat op een bloemen- expositie lijkt, maargroote gebeurtenis sen werpen hun schaduwen vooruit, en zoo verklaren wij dat nu reeds een stroom be langstellenden stil houdt op de Vrijheidsdreef die door het wandelbosch Groenendaal leidt en aandachtig de plek in oogenschouw neemt, elkander beduidend: „Daar zal het komen". Alleen het directiegebouw. modern van uiterlijk en wijze van samenstelling (kippen gaas met kalk o.a„ verrassend sterkis een duidelijk symptoom dat men iets van plan is met de koeienweide er achter. Er staan enkele lichtmasten in spé en ook die bewijzen dat het er ernstig toe gaat. Onge veer vijftien arbeiders, die bezig zijn paden aan te leggen en perken uit te zetten, te spit ten en te hakken, demonstreeren tenslotte op daadwerkelijke wijze den groei van de wereld bloemententoonstelling „Flora" die van 15 Maart tot 19 Mei 1935 in het wandelbosch Groenendaal te Heemstede gehouden zal worden, en de rest wordt aan onze fantasie over gelaten: die al naargelang onzen persoon lijken aanleg, reeds een en al kleuren ver beeldt of ontluikend groen en een gedeelte lijk bewerkten grond, met dit laatste de wer kelijkheid zeer dicht benaderend. De man-met-fantasie echter zal zich reeds een duidelijk beeld kunnen maken van het hoofdgebouw dat ongeveer 150 meter lang wordt en met het bosch als achtergrond de groote weide zal afsluiten, die het- volgend iaar in een bloemenzee herschapen zal zijn. Dit. het hoofdgebouw, zal een wisselende ten toonstelling zijn en reeds nu zijn alle vijf daarin te houden exposities nagenoeg volge boekt. Eerst komt er een tentoonstelling van bol gewassen. Er is geen plaatsje meer beschik baar. Na tien dagen zullen de Aalsmeerders voor de vulling zorgen en seringen cyclamen, en alle andere Aalsmeersche producten zul len het interieur sieren. Dan. als derde, zal voornamelijk Boskoop er hereschen met zijn bekende heesters en het internationale ge deelte zal Engelsche narcissen te zien geven en Belgische. Duitsche en Finsche inzendin gen. De vierde tiendaagsche is voor rekening van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en voor den vijfden keer is men ook al aardig op dreef. Buiten is er geen plekje meer onbezet, alles is reeds verdeeld en dat bewijst wel dat niet alleen de organisatoren van het slagen over tuigd zijn, maar ook de deelnemers. Ofschoon zij den grond gratis ontvangen en alleen zorg hoeven te dragen voor de beplanting 'daar het onderhoud vanwege de tentoonstelling ge schiedt). brengt het natuurlijk voor eiken deelnemer toch kosten mee en wanneer men geen vertrouwen had in de toekomst in haar geheel en in deze tentoonstelling in het bii- zonder. zouden er wel weinigen te vinden zijn die aan een dergelijk grootsch werk zouden kunnen en willen meewerken. Reclame is het doel dezer wereldtentoon stelling. Reclame in den ruimsten zin des woords. Reclame voor Nederland, reclame voor het bloemen vak natuurlijk in het bij zonder. Vijf honderdduizend bezoekers moe ten er komen, willen de kosten gedekt zijn en dat daar reclame voor noodig is, begrijpt iedereen. Een speciale regeling is getroffen met de spoorwegen en de bijzonderheden daarover zullen te eeniger tijd bekend worden ge maakt. Schepen uit Amerika en elders wor den gecharterd ten einde van heinde en vel bezoekers naar Heemstede te brengen. Er zal spoedig geen spoorwegstation in Nederland zijn. geen enkel in Europa, waar geen recla mebiljet hangt van de wereldtentoonstelling Flora en dit is slechts een onderdeel van de reclamecampagne. Men stelt zich in verbin ding met buitenlanders die zich voor het on derwerp interesseeren en met buitenlandsche tuinbouwvereenigingen. Uit Scandinavië zul len speciale treinen worden ingelegd. Cijfers kunnen imponeerenHet aantal bloembollen dat op het tentoonstellingster rein zal worden geëxposeerd is meer dan 3.000.000, het aantal heesters loopt in de tien duizenden en de oppervlakte die ingenomen zal worden door de vaste planten is meer dan 10.000 vierkante meter. En voor hen die dit niets zegt is het beste een jaartje te wachten om dan zelf te gaan zien wat het beteekent. Behalve de groote exposities in het gebouw en naaste omgeving is er ook voor gezorgd dat de geheele entou rage in stijl zal blijven en onder de boomen van Groenendaal zal een narcissenveld wor den gemaakt, zoodat men het idee heeft in een natuurpark te zijn. Zoo zal er hier en daar een natuurmonument van blijvende be- teekenis geschapen worden. Elders komen specifieke voorjaarslandschappen met rots partijen en heidetuinen. Middelerwijl gaat deze lente voorbij, de zo mer, de herfst en de winter zullen komen en heengaan en gedurende al dien tijd zal er worden gewerkt, opdat ter gelegenheid van de nieuwe lente er met recht een nieuw geluid zal zijn. 't geluid dat Nederland bloemenland is en zijn plaats in het voorste gelid waar- CABARET „LA GAiTé". Zaterdag 28 April zal in Cabaret „La Gaïté" aan de Raaks een nachtfeest plaats vinden. De opbrengst van dezen avond zal ten bate komen van de behoeftige Nederl. Musici. Er zijn vele attracties aan dezen avond verbonden en de dansliefhebbers zullen tot 4 uur toe gelegen heid hebben te dansen. Het huisorkest „The Mad Hatters" onder leiding van Dick van Ake zal het muzikale gedeelte verzorgen. SCHOUWBURG JANSWEG. Vrijdag 27 April a.s. zal door „De Haghe- spelers", onder leiding van Eduard Verkade een opvoering worden gegeven van „Mevr. Warren's Bedrijf", waarin de heer Eduard Verkade en mevr. Rika Hopper de hoofd rollen zullen vervullen. Deze voorstelling is de laatste van de abonnementserie. N. S. B.-VERGADERING IN DEN JANSSCHOUWBURG. Op de vergadering die de N.S.B. Maan dagavond in den Schouwburg aan den Jans- weg had georganiseerd sprak de heer Swem melaar. Hij behandelde grootendeels onder werpen die verschillende sprekers den laat- sten tijd op vergaderingen der N.S.B. heb ben besproken en waarvan wij reeds meer dan eens in onze kolommen gewag hebben gemaakt. Naar aanleiding van het voornemen der regeering geen subsidies meer te geven aan die vereenigingen, die haar zalen beschik baar stellen voor communisten en fascisten, „omdat deze partijen de waarden der be- mocratie in gevaar brengen, die door ons volk als zoodanig worden gewaardeerd", zei de spreker dat hij ontkent dat ons volk de democratie in haar huidigen vorm aan vaardt. Hij concludeerde dat de houding van de overheid eerder onrust veroorzaakt, dan dat men dat van de N.S.B. heeft te duchten. Het aantal uitgegeven lidmaatschapskaar ten bedraagt, volgens den heer Swemmelaar op het oogenblik ruim 41.000 Gehekeld en bespot werden de cumulaties van inkomens en pensioenen en de wijze waarop de Kamers werken en de leden ge salarieerd worden. Onze tegenwoordige re- geeringsvorm noemde hij een dictatuur van partijleiders, die compromissen sluiten. De eenige reden dat zij zich niet werkelijk oan eensluiten is niet dat er principieele ver schillen bestaan, doch omdat de politici ver lies van hun baantje, vreezen. Het Paaschcongres der SiD_A.P. maakte gedurende eenigen tijd het onderwerp der bespreking uit, waarbij de openbaarheid die bij de S.D.A.P. zou moeten heerschen aan den kaak werd gesteld. De kans op een ministerzetel'voor den heer Albarda, waartoe het Paaschcongres had moeten medewerken, werd teniet gedaan door de houding van de afdeeling Amsterdam van de Stem des Volks meende de heer Swemmelaar, omdat deze zangvereeniging heeft geweigerd aan een programma mede te werken, waarop het Wilhelmus voorkomt. Desalniettemin erken de de spreker de groote waarde die de S. D. A. P. heeft gehad en de stuwende kracht die er van Schaper en Troelstra is uitgegaan doch tegenwoordig vindt men er talrijke misstanden. Met enkele regeeringsmaatregelen stak de eher Swemmelaar den draak, waarover (zoo als meermalen gedurende den loop van den avond) luid werd gelachen. Tenslotte gaf spreker een uiteenzetting van de corporatieve idee, zooals wij die eveneens vaker hebben gepubliceerd, waarbij hij enkele citaten uitsprak van de rede der Koningin ter gelegenheid van het Nationaal Huldigingsdéfiïé, (o.a. „Wij willen ons zelf zijn en blijven") citaten die, zooals de heer Swemmelaar zei, meermalen zijn misbruikt. Na de pauze beantwoordde hij ingekomen vragen, waarbij hij vooral wederom de S. D. A. P. en de ai'beiderspers hekelde Het Wilhelmus sloot de bijeenkomst. DE HAARLEMSCHE AFDEELING „ONZE VLOOT". De lezing van Dr. W. G. N. v. d. Sleen, die uitgesteld is geworden door het overlijden van H.M. de Koningin Moeder, zal thans gehouden worden op Maandagavond 7 Mei in Restau rant „Brinkmann", Groote Markt. De jaarlijksche algemeene vergadering der af deeling wordt op Vrijdagmiddag 27 April 1934 in „Lion D' Or" gehouden. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van 4 leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren: L. J. van Rossem, Mr. F. A. van Hall. P. Louis en Jhr. F. Teding van Berkhout Jr.. benoeming 6 leden van het dag. bestuur en de verkiezing van een voor- gitter. OPERETTE-AVOND „DE DELFT". Zaterdag j.l. de Zwemvereeniging „De Delft" in den Janswegschouwburg een operetteavond, waarvoor „De Operettesanghers" uit Amster dam onder leiding van Dick Weiman het pro gramma verzorgden; Tilly Sylon verleende met een ballet medewerking. Te half negen heette de voorzitter, de heer Van Teggelen, de aanwezigen welkom, waarbij hij constateerde, dat het bezoek, hoewel niet klein, toch grooter had kunnen zijn. Voor de pauze werd opgevoerd „Anne Marie" een éénacter van J. Offenbach, waarin tevens het ballet optrad. Na de pauze „Het Loterij nummer" eveneens van Offenbach. Beide operettes werden goed gezongen en uitgevoerd, terwijl het orkest onder leiding van Dick Weiman niet weinig tot de goede uitvoe ring bijdroeg. In de pauze werden onder luid applaus de dames-uitvoerenden gehuldigd. Aan het einde der voorstelling bood de heer Van Teggelen aan den heer Weiman een krans aan voor de 25ste opvoering onder zijn leiding. Het luide applaus vertolkte de waardeering van de aanwezigen. Een speciaal woord van hulde verdient mevr. Dora Schrama. Het was een goede uitvoering. Na afloop werd tot drie uur gedanst, waar voor „Orchestra Eric Orlando" de muziek leverde en waarbij de bekende gezellige „Delft"-sfeer niet ontbrak. INEDERLANDSCH FABRIKAAT! (Adv. lngez. Med.) SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar 19 van Rotterdam te Vancouver. Volendam Rott. n. N.-York p. 22 Lizard. Dinteldijk Vancouver n. Rotterdam 22 (vm.) te Londen. J Drechtdijk Rotterdam n. Vancouver 22 (vm.) te Londen. Boschdijk Rotterdam n. New-Orleans p. 23 (v.m.) Lizard. Blommersdijk 22 (v.m.) v. Rott. te N.-York. Damsterdijk Vancouver n. Rotterdam 22 (1.41 v.m.) 1050 mijl Z.W. van Land's End. HALCYONLIJN. Stad Amsterdam Oxelosund n. Rotterdam p. 22 Brunsbuttel. Stad Haarlem Rotterdam n. Pto Ferrajo p. 22 Ouessant. Rozenburg Rott. n. Spezia p. 22 Gibraltar. Stad Zaandam Vlaardingen n. Savona p. 21 Beachy Head. Flensburg Rotterdam n. Narvik 21 (5.11 n.m.) 260 mijl O.Z.O. van Wiek. Stad Vlaardingen 23 v. Narvik te Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nieuwkerk (thuisreis) 22 April te Kilindini. Meliskerk 22 v. Hamburg te Amsterdam. Rietfontein 22 van Rotterdam te Beira. Nijkerk 22 van Rotterdam te Bremen, vertr. 24 naar Hamburg. Randfontein (uitr.) 23 van Suez. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 22 van Lagos. Maaskerk 22 v. Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Ouderkerk (thuisr.) 22 van Calombo. Zuiderkerk (thuisreis) 23 te Shimonoseki. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Merope 21 April van Oran naar Palermo. Ariadne 23 April van Bari te Catania. Crijnssen 22 (7 n.m.) v. Amst. te Hamburg. Bennekom 22 (11 n.m.) v. Antw. te Hamburg. Tiberius 22 van Gibraltar naar Amsterdam. Vesta 23 April van Carthagena te Malaga. Deucalion 23 April van Livorno te Gandia. Euterpe, Bordeaux ri. Amsterdam p. 23 Lydd. Orpheus 23 April van Stettin te Amsterdam. Orion 23 April van Rotterdam te Amsterdam. Achilles 22 van Trinidad te Amsterdam. Ajax 22 van Kopenhagen te Stettin. Amazone 21 van Tarragona te Valencia. Amsterdam 22 van Huil te Amsterdam. Baarn 21 van Amsterdam te Callao. Barneveld Chili n. Amsterdam 22 te L'pool. Berenice Rott. n. Malaga p. 21 Dungeness. Boskoop Chili n. Amst. 22 van Cristobal. Hebe 23 van Amsterdam te Kopenhagen. Juno 23 van Cadix te Genua. Nereus 22 van Aarhuus te Amsterdam. Orestes 23 van Stamboel te Bourgas. Perseus .21 van Santander naar Musel. Simon Bolivar Amsterdam n. Barbados 21 (5 n.m.) van Dover. Theseus 23 van Hamburg te Amsterdam. Titus 22 van Beyreuth naar Haifa. Triton Pto Barrios n. Amsterdam 22 (11 v.m.) 30 mijl N.W. van Terceira. Ulysses 22 van Algiers naar Malta. Venezuela 21 van Cristobal n. Carthagena. Vulcanus 22 van Rotterdam te Barcelona. Van Rensselaer Paramaribo n. Amsterdam 22 van Madeira. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Flandria (thuisr.) 21 van Pernambuco. Montferland (thuisr.) 21 van Montevideo. Maasland (uitr.) 20 te Santos. ROTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan (thuisr. p. 23 (1 v.m.) Pt. de Galle. Kota Tjandi 22 v. Bremen te Rotterdam. Baloeran (thuisr.) p. 22 (4 n.m.) Kaap del Armi. Dempo (uitr.) 23 te Belawan. Indrapoera (uitr.) 22 (7 n.m.) van Suez. Slamat (thuisr.) 22 (2 n.m.) van Sabang. Garoet (uitr.) p. 22 (6 v.m.) Gibraltar. Kertosono 22 van Batavia te Rotterdam. Kota Baroe (uitr.) p. 22 5 v.m.) Perim. Sibajak (uitreis) 23 April van Lissabon. Kota Agoeng (uitreis) 23 April te Batavia. ROTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisr.) 21 te Santos. Aldabi (thuisr.) 22 van St. Vincent. Alchiba (uitr.) p. 22 Dungeness. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer (thuisr.) 23 te Suez. Tabian 23 van Batavia naar Amsterdam. Tanimbar 23 van Amsterdam naar Batavia. Taj andoen 23 van Hamburg n. Amsterdam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Laertes 21 van Batavia naar Amsterdam. Ajax, Japan n. Rotterdam 22 van Shanghai. Diomed Japan n. Rotterdam 23 te Singapore. Troilus Batavia n. Amst. p. 22 Gibraltar. City of Bath Japan n. Rotterdam vertr. 24 van Londen via Duinkerken. Myrmidon Amsterdam n. L'pool en Java 22 18,13 v.m.) 80 mijl Z.O. y, Niton,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10