van De reddingspogingen burgemeester Rambonnet. HEEMSTEDE BENNEBROEK DINSDAG 24 APRIL 1934 ARLEM'S DAGBLAD IJmuider Federatie steunt deze. Maatregelen tot toeneming van het vischgebruik in de eerste plaats noodig. De IJmuider Federatie heeft een- brief richt tot burgemeester Rambonnet, op diens beschouwing betreffende voorziening in den nood van het visscherijbedrijf. Wij mochten inmiddels een afschrift van deze nota ontvangen. De IJmuider Federatie schreef het vol- S Wij namen met groote belangstelling kern nis van uwe aan ons op dato 18 April toe gezonden beschouwing. Zeer veel van het hierin omschrevene heeft onze volle instem- inderdaad zijn wij het met u eens dat met geen der tot nu toe genomen maatregelen ook maar iets is bereikt. Voor wat het grooter vischverbruik betreft niet, door ge brek aan medewerking eenerzijds, ongeloof aan de verbruiksmogfh]kheden dooi den binnenlandsche consument en Sebrek energie anderzijds, voor wat contingenteeimg betreft niet door halfheid bij het nem®n e'] doorvoeren van dezen maatregel door de redering, terwijl tenslotte de plaats gehad hebbende loondaling, afgezien van het on sympathieke hierin voor dit bij in de vaart zijn bijna nacht en dag zwoegende en met zooveel gevaren te kampen hebbende, noeste vLsschersvoBc, uiteraard de bedrüfevoermg niet gemakkelijker kon maken. ■Bovendien deelden deze ruimschoots m de slechte drijfsuitkomsten door hun aandeel m de zoo Teel lagere besomming door lage als in meer normale tijden het geval. De hierdoor plaats gehad hebbende automatische loondaling beliep zekertapir centen uitgedrukt evenveel als de door de crisis veroorzaakte loondaling In vele andere bedrijven bedraagt. De loontactor in het vis_ scheriibedrijf vastgesteld op 35 pet. der exploitatiekosten door het c«n9'aald''tl'1deag voor de statistiek doet dan ook zien dat deze aanmerkelijk lager is dan die in de-meeste andere bedrijven waarvan de toortMtor eveneens door het Centraal bureau voor de statistiek werd vastgesteld. ,11, De noodtoestand welke zoo overduidelijk tot uitnig komt in het door u weergegeven overzicht van den tinancieelen één der best geleide IJmuidensche maatschappijen gebiedt dat er ande betere maatregelen worden genomen Als één der allerbeste m den toestand verkeert als door u geschetst, dan blijkt hier uit wel overduidelijk de absolute lijkheid, dat moet worden aangepakt om nog van het bedrijf te redden wat te redden is Om nu te komen tot de in uwe wing neergelegde maatregelen welke naar uwe wijze van zien tot verbetering zouden kunnen leiden, zij het ons vergundhl«r°™r allereerst eenige opmerkingen te mogen ma **ie Heeft het survey-klaarmaken van nog geschikte opgelegde trawlers alleen waaide uit een oogpunt van werkverschaffing^ Ho <med dit op zichzelf ook kan zijn, zijn w j van meening dat allereerst alle beschikbare of ter beschikking te stellen middelen moeten worden aangewend tot het in de vaart biel gen en houden van een zoodanig aantal trawlers als voor de vischvoorziening van eigen land en rekening houdend met de uit vo°ermogelijkheden, noodig zijn. Als ten aanzien van dit doel gestelde resultaat is bereikt, nadati m eio-en land de consumenten zijn veioverd welke te veroveren zijn, en dus eerst tegen den tijd dat we de opgelegde nog geschikte schepen noodig hebben, zou zeker dit plan voor uitvoering vatbaar zijn. 2c. Zou naar ons gevoelen het bij w«ze van werkverruiming naar zee zenden va trawlers in bruikleen afgestaan aan de manning een te S^ote decentialtfatie van het bedriif tot gevolg hebben, teiwijl juist voor dezen tijdleen grootere van het bedrijf dringend gewenscht moet worden genoemd. Bovendienzit hier vaar, dat men na de eerste een of twee misse reizen is aangewezen op leveiancieis Sediet met ai de funeste gevolgen hieraan verbonden. (Het geen invloed meer Wurmen uitoefenen op de kwaliteit van het geleverde matertaai! h?t niet meer kunnen rTc ameeren tegen onderwicht etc.) Terwijl tenslotte bh niet voldoende onderhoud der netten door het ontbreken van terzake kundig personeel ïan den waf en het zich niet op tijd kunnen aanschaffen van nieuw materiaal de be drijfsuitkomsten in zeer sterke mate In on gunstigen zin beïnvloeden. Wij zijn van mee ning dat allereerst de meest exploitabele booten van de nog exploitabele reedernen een kans moet worden gegeven, omdat deze inderdaad de beste kans hebben nog loonend te kunnen varen en zeker als te nemen maa.t- regelen zouden kunnen leiden tot veilag ng der exploitatiekosten dan wel tot betere uit komsten door verhooging der vlschprijzen en dus betere besomming. Van de verder in uwe beschouwing neer gelegde maatregelen zijn wij. het is ge noegzaam bekend, zeer sterke voorstanders. Maar ons gevoelen zou in de te voeren bespreking als punt 1 onder het oog moeten worden gezien het oprichten eener visch- conservenfabriek. Als hiertoe met hulp der overheid zou kunnen worden gekomen dan waren wij een eind in de goede richting om dat hiermede ten nauwste samenhangt een goede vischvoorziening van eigen land Het weinige vischverbruik in ons land ls niet voor een gering gedeelte te wijten aan het feit der onregelmatige aanbieding van dit product waardoor het voor te vele een onmogelijkheid is te bepalen dat den maal- tij dvoor den volgenden dag een vischschotel zal zijn. Juist op den dag dat we visch willen i eten laat de vischboer ons in den steek, een te groote schommeling in den prijs doet de rest. Deze beide euvelen waren, zijn wij ingelicht, mede oorzaak dat legerautonteiten zeer sceptisch stonden tegenover het invoe ren van een wekelijkschen vischmaaltijd in kaDooi6 het°stichten eener vischoonserven- fabriek zijn deze beide euvelen goeddeels te ondervangen doordat bij te groote aan voeren deze uit de markt kunnen worden genomen ter conserveering waaruit dan latei- te kleine aanvoeren kunnen worden aange vuld. waarmede dan tegelijkertijd een meer stabiele prijs wordt verkregen. Als tweede zou dan het probleem der vischvoorziening met al wat hiermee samen hangt als het verbeteren van het distributie apparaat, het opvoeren van het vischverbruik door doelmatige propaganda etc., onder het 00°- moet worden gezien. Om tot een en an der te geraken is naar onze meenmg noodig. 1.* Propaganda en opvoeren verbruik, a. Doelmatige en energieke propaganda voor grooter vischverbruik middels een als rijdende tentoonstelling ingerichte auto met kook- bak- en radioinstallatie; b het uitgeven en op ruime schaal vei- spreiden van een populair geschriftje waarin aan het bereiden der verschillende soorten visch een groote plaats wordt ingeruimd, het invoeren en of voorstaan door üe regeering zoo mogelijk van een ^ekeiijK- schen vischdag voor het geheele Nederland- Volk: verplichte wekelijksche vischdag voor leger en vloot, krankzinnigen gestichten en amiere rijksinstelylingen, bevorderen van wekeiljksche vischdag voor ziekenhuizen, sa- natOTonder° bereik brengen van het artikel visch van den consument m het ^Be™een (volksvoedsel) door zoo mogelijk en by be nadering vaststellen van een maximu:mpiij voor den kleinhandel van ieder der soor 'Tinede in verband met onder egenoemde vaststellen zoo mogelijk en bd benadering van een minimum prijs van ieder der soor ten voor den producent m verband met exploitatiekosten voor leder der cate0onen van trawlers. ,1Vo, g verbod van, door opneming artikel in warenwet, den verkoop van visch onderan dere benaming dan de werkelijke kool voor zalm. wijting voor schelvisch etc.) 2. Distributieapparaat. a. Het stichten eener distributiecentrale IJmuiden.van waaruit alle Y™'hatdlan±ar- noodigde visch wordt gedistribueerd, waar door mogelijk wordt en tot taak van TT/t vaststellen van den inkoops- en ver koopsprijs voor den kleinhandel voor leder der soorten en kwaliteiten; het bevorderen van den verkoop aan ai beiders werkzaam in groote fabrieken^ werkplaatsen middels directie, fabnekscom missie of hiervoor aangewezen levering wekelijks op vooraf vastgesteiaen dag tegen vooraf vastgestelden en altijd zelf den prijs! waarvoor in verband MUtkom- meling marktprijs de eene week kookvisch de andere week bakvisch zou kunnen worden ge- feverd Ter animeering levering hiervan zoo mo°elijk in panklaren toestand, verpakt m hoveelheden naar grootte der gezinnen en o bedtv?rfee met spoorwegen voor een zoo snel mogelijk vervoer met zoo weinig mogelijk overladen, het niet laten staan van visch op zonnige plekken, (perrons, in wagens met as nhaltbedekking) gereduceerden prijs vooi het vervoer van visch, beschikbaarstelling van koolwagens in den zomer; in overleg met Bond van visch-klemhan delaren en vischventers vaststellen zoo moge lijk en bij benadering van de v°or de visch voorziening van eigen land wekelijksche be noodigde hoeveelheid visch, f. het m de vaart brengen en houden van zooveel trawlers als voor de vischvooiziening van eigen land noodig zijn. hierbij rekernng houdend met uitvoermogelijkheden, contigen teering door eigen land etc., ter voorkoming van beunhazerij en an dere voor de vischvoorziening minder goede practijken, medewerking van plaatselijke over heid voor het niet toestaan van het venten met visch zonder ventvergunning, «ntver- unning voor dit artikel alleen verstrekken aan bonafide kleinhandelaren en vischven- te3. Bevorderen der kwaliteit door: Het in goeden staat brengen en houden d<b. voortdurend' toezicht op de kwaliteit van het fètTit deSmarkt nemen van inferieure kwaliteit en deze beschikbaar stellen van vischmeelfabrieken d. opdracht aan schippers en of stuurlieden om de in het eerste gedeelte der reis gevan gen visch en in het laatste gedeelte der reis bevangen visch afzonderlijk te bergen, ter voorkoming van het maken van te lange reizen benevens om te groote opeen- hooning te voorkomen bii het uitvaren met schippers vaststellen dag van binnenkomst waarvan alleen in bijzondere omstandighe den zou mogen worden afgeweken. Wij vleien ons niet met de hoop. met bo venstaande alle maatregelen te hebben ge noemd, noodig voor het opleveren van de beste resultaten voor het bedrijf, evenmin met de verwachting, dat alle hier genoemde maatregelen uitvoerbaar zijn of de instem ming zullen hebben van alle hierbij direct be langhebbenden. Toch hebben wij gemeend, alles wat naar ons gevoelen noodig is tot op- 1 voeren van het vischverbruik etc. te moeten noemen, omdat hiervan voor de toekomst af hangt of het IJmuidensche bedrijf nog be staanszekerheid zal hebben. Tenslotte merken wij ter zake verder in uw beschouwing omschreven te nemen maatre gelen nog op: le dat ten aanzien van het totstandkomen eener onderlinge scheepsassurantie ons stand punt van het absoluut noodige van doorvoe ring hiervan genoegzaam bekend is; 2e. dat verbetering der certificatenregeling ook naar onze meening van een dringende noodzakelijkheid is. terwijl voor wat don ver deren buitenlandschen afzet betreft, zien wij het goed, het weinige resultaat het verkrijgen van verbetering tot nu toe te wijten is aan het feit, dat vooraf door onderhandelaars van betrokken landen te weinig of in het ge heel geen rekening werd gehouden met de meening of adviezen van groot, kleinhandel en reederij der betrokken bedrijven. Een en ander zal mogelijk wel voortspruiten uit de weinige overeenstemming welke er tot nu toe in de meeningen en adviezen bij onderschei den belanghebbenden aanwezig zal zijn ge weest, hierin kan echter verandering komen bij betere samenwerking waartoe de eerste stap thans wordt gedaan door bijeenroeping door u m door u bedoelde conferentie. Voor het verkrijgen van een beter resultaat zal men naar onze stellige overtuiging, goed doen in onderhandelingen als deze belanghebben den mee te betrekken mede omdat de ambte naren belast met de onderhandeling over een bepaald punt meestal te weinig tot in de fi nesses 'tbetreffende geval kunnen beoordeelen om directe resultaten te kunnen bereiken. In ieder geval zouden naar ons oordeel de vis- scherijbedrijven in Nederland en België er wel bij varen indien men voor het elkander aanvullen etc. grootere vrijheden openliet; 3e. dat verscherping der contingenteering dient te worden doorgevoerd ten eerste door het contingent te stellen op 100 pet. van den invoer der jaren vóór de crisis, ten tweede door 't contingent zoodanig over de verschil lende jaarperioden te verdeelen, dat eigen bedrijf hiervan de minste lasten ondervindt (bij mooi weer wordt ons land overstelpt met Deensche Noorsche en Zweedsche visch en dus als van eigen vloot juist groote aanvoeren te verwachten zijn, met gevolg groote prijs daling en opleggen van eigen vloot, bij slecht weer en dus bij kleine aanvoeren van eigen vloot zou aanvulling in verband met behoef te van het vischetend publiek noodig zijn, dan laat de visscherij van deze landen ons in den steek omdat ze door type schip bij storm weer de visscherij niet kunnen uitoefenen. Voorts meenen wij nog te moeten wijzen op de noodzakelijkheid van het stichten eener inkoopcentrale van kolen, ijs en verder alle voor het bedrijf noodige materiaal; hierbij zouden wij de proviand niet willen uitschake len, integendeel. Indien door de bemanning de proviand uit een centrale kon worden be trokken, zou dit zeer aanzienlijke bespariug op de thans vrij liooge kosten tot gevolg heb ben. ten eerste door de niet onaanzienlijke reductie verkregen door vrij grooten inkoop, ten tweede door de bezuiniging op het thans vrij omslachtige, zeer dure en dan nog on doelmatige distributieapparaat, ten derde, en dit is het vooimaamste zou de proviand, in dien de noodige garantie door het betrekken uit een centrale of depot aanwezig was, vrij van belasting kunnen worden geleverd. Deze vrijstelling is zeer ruim, terwijl bovendien nog de voor de proviandeering der schepen noo dige artikelen ih dat geval zelfs vrij van om zetbelasting zouden zijn. Voor het stichten dezer inkoopcentralen, de onderlinge scheepsassurantie en meerdere in uwe beschouwing genoemde maatregelen is evenwel de hulp der regeering noodig. Zonder het verstrekken van crediet, zonder medewer king bij het opvoeren van het vischverbruik, kortom zonder overheidshulp wordt voor IJmuiden niets bereikt, om de eenvoudige re den dat het bedrijf zelf tot niets, maar dan ook tot niets meer in staat is. Wij hopen en vertrouwen dat de regeering thans doordrongen van den ernst van den toe stand gevolg zal geven aan uwen oproep, en in de onder uwe leiding te houden besprekin gen voor de instandhouding van dit bedrijf zal doen wat van haar verwacht wordt. Resumeerende zijn wij dus van meening dat de te houden besprekingen moeten loopen over en in volgorde als hier opgesteld; le. Stichten eener vischconse wen fabriek; 2e. Vischpropaganaa en verbetering van het distributie-apparaat der vischvoorziening i van eigen land; 3e. Wekelijksche vischdag voor leger en vloot etc., medewerking regeering vischpro- zullen verschijnen, jammer dat de vertegen woordiger van Financiën er niet bij zal zijn (de erfpachten, de toeslagen af accijnzen, de omzetbelasting), heb ik gemeend op deze wijze het spoedigst en het meest succesvol uw voorstellen aan te kunnen vullen, een en an der in overleg met zoovele andere belang hebbenden, zooals daar zijn de kolenleveran ciers, de Stores, de herstelplaatsen en de ijs- leveranciers. DE CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. EEN DER BESTE REEDERIJEN VERLOOR DRIE JAAR TIJDS RUIM TON. T demonstratie van den verregaanden staat van uitputting, waarin zich zoo goed als alle visscerijbedrijven bevinden, heeft Burge meester Rambonnet in zijn reeds door ons ge publiceerde beschouwingen over het visscherij bedrijf een kort overzicht gegeven van den fi- nancieelen toestand, waarin zich medio 1933 (na dien tijd is het al weer erger geworden) een der best geleide, geëxploiteerde en geadmi nistreerde IJmuidensche visscherijmaatschap pij bevond. Blijkens de balans per 31 December 1929 had deze maatschappij (N.V.) -boven haar geplaatst kapitaal van 550.000. le. een statutaire reserve van 137.500. 2e. een dividen-reserve, overgebleven uit den oorlogstijd van 333.461.12! Blijkens de balans van 31 December 1932 de statutaire reserve geheele verdwenen en er een ongedekt verlies-saldo van 90.241.98, Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat reeds over de jaren 1931 en 1932 alle af schrijvingen op schepen en gebouwen achter wege zijn gebleven. De 21 trawlers van de maatschappij staan per 31 December 1932 te te boek voor 658.368.26 en de drie gebouwen gezamenlijk voor 64.000. Een afschrijving- van 50.00, zoowél in 1931 als in 1932, zou noodzakelijk geweest zijn. Het verlies, geleden tusschen 31 December 1929 en 31 December 1932 is dus te stellen op: 137.00.— 90.241.98 100.000.— Totaal verlies 327.741.98 In het eerste halfjaar van 1933 is wederom ernstig verlies geleden. Het bedrijf heeft dooi de staking geheel stilgelegen, terwijl belang rijke uitgaven nittemin noodig waren. Al zou het tweede halfjaar 1933 het bedrijfsverlies over het eerste halfjaar hebben ingehaald hetgeen op verre na niet het geval was) dan zou toch over 193 weer een afschrijving van 50.000 noodzakelijk zijn. Daardoor staat in den aanvang van 1934 de maatschappij voor een ongedekt zichtbaa - verlies van 90.241.93 plus noodzakelijke afschrijving van 150.000 De inmiddels door uitkeering en verliezen op belegging (oorspronkelijk groot 333.561.12;/' tot 237.678.60',teruggeloopen dividend reserve gesteld dat die tot delging van het verlies mag worden aangewend is nauwe lijks voldoende om verlies en afschrijving ge heel op te vangen. Mag de dividend-reserve niet tot dat doel worden aangewend, dan is een kapitaalsreductie van 250.000 in den aanvang van 1934 noodzakelijk. Het is mij niet bekend of dit is geschied. Door een en ander heeft ook de liquiditeit der maatschappij zeer geleden. Terwijl die per 31 December 1929 nog zeer ruim was is per 31 December 1932 het effectenbezit niet meer voldoende om de bank- schuld te dekken. Mochten de bedrijfsmidde len door verdere directe verliezen nog meer in krimpen, dan zou men zijn toevlucht moeten nemen: óf tot verband op schepen en ge bouwen, wat in deze tijdsomstandigheden wel niet mogelijk zal zijn, óf tot leveranciers-cre- diet, hetgeen bijna altijd het begin van het einde is. 4e. Bevorderen van de kwaliteit der visch; 5e. Tot stand komen eener onderlinge scheepsassurantie 6e. Stichten eener inkoopcentrale van alle voor het bedrijf benoodigd materiaal. 7e. Stichten eener proviandcentrale. 8e. In verband met punten 5, 6 en 7 ver strekken door de Regeering van een crediet ter verwezen lij king van in deze genoemde maatregelen. 9e. Verscheping der Nederlandsche contin genteering. 10e. Onderhandelingen met Frankrijk, Bel gië en Duitschland over betere uitvoermoge lijkheden. het elkander aanvullen bij gebrek aan bepaalde soorten in verband met voor keur vischetend publiek. Onen brief van den heer Tusenius. Inmiddels heeft de heer K. H. Tusenius, directeur der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken een open brief aan den Burgemeester in ver band met diens nieuwe voorstellen doen toe komen. De heer Tusenius schreef het volgende: De geheele bevolking van onze gemeente zal uwe Edelachtbare danken voor uwe her nieuwde poging om onze bedrijven van een algeheelen ondergang te redden. Naast dezen dank echter neem ik de vrij moedigheid u te wijzen op een kleine lacune in uw voorstellen. Waar u vrijwel alle belanghebbenden voor een bespreking aangewezen acht. trekt het mijn aandacht, en ook de aandacht van an deren, dat u een ..klein groepje" vergeet, en wel de nevenbedrijven en de banken. Deze groepen vangen weliswaar geen visch, en ver koopen deze ook niet, zij hebben slechts de zeggingschap over het grootste deel van de vloot, voor zoover deze tot varen geschikt is. zij hebben meer dan wie ook het varen in de i laatste jaren mogelijk gemaakt, en voorko- men iederen dag groote debacle's. Zonder deze groepen in het overleg te be trekken is geen oplossing mogelijk. Hier is geen sprake van meer of minder goeden wil. de nevenbedrijven toch hebben ook hunne schuldeischers. Gaarne had ik u deze opmerkingen in een privé-brief medegedeeld, nu uwe deskundigen dit klem onderdeeltje van het visscherijbe drijf vergeten hebben. Gezien echter den kor ten termijn waarop nu zonder twijfel de re- geeringsvertegenwoordigers ter conferentie Mogelijk zal echter het nalaten van de nood wendige afschrijvingen dit bedrijf op onna tuurlijke wijze nog aan een verlenging van zijn bestaan kunnen helpen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.40f 1.20 Griet per 50 kilo f 30f 12. Tongen per kilo f 1.25f 0.75 Middelschol per 50 kilo f 20—f 17.50 Zetschol per 50 kilo f 26f 15 Kleine schol per 50 kilo f 18f 4. Bot per 50 kilo f 3.30 Schar per 50 kilo f 7f 2. Tongschar per 50 kilo f 29f 23.50 Vleet per stuk f 2.20f 12.0 Kleine poon per 50 kilo f 8—f 5 Groote schelvisch per 50 kilo f 28f 17. Middelschelvisch per 50 kilo f 24f 17.50 KI. middelschelvisch p. 50 kilo f 22f 11.50 Keline schelvisch per 50 kilo f 14f 3.90 Kabeljauw per 125 kilo f 45f 25.50 VERKOOP EMMABLOEMPJE De Verkoop van het Emmabloempje, Zater dag gehouden, heeft f 727 opgebracht. Dit is f 30 meer dan het vorige jaar. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der gemeente Heemstede gehouden op Don derdag 26 April des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 29 Maart 1934. 3. Verkoop van grond van terrein „Heem- steedsche Dreef" ,Het Oude Slot" en „Val kenburg". 4. Vaststelling monumenten-verordening. 5. Benoeming lid Commissie van plaatse lijk toezicht op het Lager Onderwijs. 6. Vaststelling 4e wijziging Algemeene Politieverordening. PACHTERS VAN STANDPLAATSEN VOOR IJSVERKOOP. Ten einde de pachters van standplaatsen voor den verkoop van ijs in de gemeente te beschermen tegen de concurrentie die zij ondervinden van degenen, die met ijs venten zonder vaste standplaats, stellen B. en W. den Raad voor, na art. 67 in de Alg. Politie verordening in te lasschen "n art. 67a luiden de: le. Het is zonder schriftelijke vergunning van B. en W. verboden, met snoepgoed, ijs limonade, bier, sigaren, sigaretten of tabak langs of op den openbare weg te venten, deze artikelen te verkoopen of te koop aan- te bieden. 2e. Het is verbodén tijdens het langs of op den weg venten met. het verkoopen, te koop aanbieden of anders dan in een winkel uitstallen van eet- of drinkwaren, sterken drank bij zich te hebben of met zich te voeren, 1 C03IMISSIE VAN TOEZICHT L.O. Ter vervulling van de vacature in de Commissie van Toezicht op het L.O.. ont staan door het bedanken van den heer J. Th. M. Steenhoff. bevelen B. en W. den Raad aan: 1. J. Wiegman, en 2. G. van Wouw EEN MONUMENTEN VERORDENING. BENOEMING VAN EEN COMMISSIE VAN ADVIES VOORGESTELD. B. en W. hebben een Monumenten-ver ordening ontworpen, die zij den Raad ter vaststelling aanbieden. Voornamelijk is daarbij aandacht gewijd aan de vraag in hoever ter wille van het algemeen belang op de belangen der parti culiere eigenaren mag worden inbreuk ge maakt en in welke mate en op welke wijze de particulieren hiervoor schadeloos moeten worden gesteld. Een algemeene regeling van de schadeloos stelling achten B. en W. niet gewenscht. Elk geval moet op zichzelf worden beoor deeld. De motieven welke een eigenaar tot verandering of tot slooping van zijn eigen dom leiden, kunnen dan tevens meer objectief worden beoordeeld. De verordening bevat verschillende waar borgen, tegen overijlde of onbillijke beslui ten. Allereerst wordt de Commissie van advies zoodanig samengesteld, dat een nauwgezet oordeel gewaarborgd is. Vervolgens staat van elk besluit van B. en W. waarbij een gebouw of een terrein geheel of gedeeltelijk op de lijst is ge plaatst, beroep open op den Gemeenteraad Tenslotte staat van een besluit van B. en W. waarbij een vergunning, om een .ebouw of een gedeelte van een gebouw te sloopen of uiterlijk te veranderen, of een terrein geheel of gedeeltelijk af te graven, is geweigerd of voorwaardelijk is verleend, eveneens beroep bij den Raad open, ter wijl B. en W. alvorens een zoodanige ver gunning te verleenen of te weigeren, eerst het oordeel moeten inwinnen van bovenbe doelde commissie. JUBILé BROEDER ANTOON. Broeder An toon van de Christelijke Schoolbroeders alhier, zal Woensdag a.s. zijn 25-jarig professiefeest vieren. Broeder An- toon heeft als jeugdleider vele ouders aan zich verplicht. De jubilaris zal dien feestdag dooorbrengen ten huize van zijn moeder, te 's Graven- hage. SCHAKEN BONDENCOMPETITIE NED. SCHAAKBOND. Zondag had in café-restaurant Brinkmann de wedstrijd Noord-Hollandsche Schaakbond- Stichtsch-Gooische Schaakbond plaats. Deze wedstrijd maakte deel uit van de bondencom petitie van den Ned. Schaakbond en was voor beide bonden de 3de wedstrijd. De Stichtsch- Gooische Schaakbond heeft tegen den Haag- schen en tegen den Rotterdamschen Schaak bond reeds gespeeld en moet thans alleen nog tegen den Amsterdamschen Schaakbond uit komen. De Noord-Hollandsche Schaakbond speelde reeds tegen den Haagschen en tegen den Amsterdamschen Schaakbond en moet thans nog spelen tegen den Rotterdamschen. De'Noord-Hollandsche Schaakbond maakt nog een goede kans voor de eerste plaats. Van de drie reeds gespeelde wedstrijden wer den twee gewonnen en één gelijk gespeeld. De stand van den Amsterdamschen Schaak bond is hieraan gelijk, maar deze bond heeft in het puntenaantal een voorsprong van niet meer dan één punt De twee nog te spelen wedstrijden A.S.B.S.G.S.B. en N.H.S.B. R.S.B. zijn daarom voor den eindstand van het grootste belang. Te ongeveer elf uur begon de strijd. De wedstrijdleider, de heer Liket. wees den spe lers hun plaatsen aan. waarna de heer J. G. van Burken namens den voorzitter van den N.H.S.B. den aanwezigen een woord van wel kom toeriep. Spoedig daarna was de wed strijd in vollen gang. Bij loting was beslist, dat de S.G.S.B. aan de oneven borden met wit zou spelen. Reeds voor de pauze, die van één tot twee uur gehouden werd, waren twee partijen tot een eind gekomen. De eerste partij die be ëindigd werd was die tusschen de heeren A. S. Katan (NHSB) en P. Smit (SGSB). De heer Smit kon nl. het verlies van een stuk niet meer voorkomen, terwijl bovendien de stelling van zijn partij vrijwel onhoudbaar was. Hij gaf daarom zijn partij op. onmiddellijk ge volgd door den heer J. Korringa (NHSB) die tegen den heer IT. Sehreuder (SGSB) speelde, zoodat de pauze inging met den gelijken stand 11. Na de hervatting werd de strijd hardnekkig voortgezet, maar langzamerhand kwam de eene partij na de andere toch tot een einde. Niet minder dan vier remisepartijen waren reeds behaald, door den Noord-Hollandschen Schaakbond waren reeds drie partijen ge wonnen en één verloren, toen als laatste de heer Davidson (NHSB) verloor van Ir. van Steenis. Reeds Zaterdagavond was een partij gespeeld tusschen de heeren A. C. de Groot (NHSB) en P. de Ruyter (SGSB) Deze was afgebroken in den volgenden stand: P. de Ruyter wit: A. C. de Groot, zwart: Wit: Kf 1, Tf 2, Tf 7, d4, e5, g3; zwart: Kg 8. Ta 2. Tc 2, a7. d5. Na afloop van den wedstrijd moest deze in teressante stelling beslist worden. Hoewel wit één pion meer had, was winst niet te ver krijgen. Talrijke varianten werden door de arbiters uitgewerkt maar de zwarte a pion bleek zeer sterk, terwijl bovendien de plaats van den zwarten koning gunstig was. Na on geveer een uur debatteeren werd de partij remise verklaard, zoodat de N.H.S.B. op het kantje gewonnen had, nl. met 5 1'24 1.2. De volledige uitslag luidt als volgt: N.H.S.B. S.G.S.B. 1 R. A. G. DavidsonIr. H. J. v. Steenis 01 2 J. ZoontjesS. F. Jarig Jarigsma 1/21/2 3 G. BollebakkerC. J. v. Rooyen 1/21/2 4 A. D. de GrootJ. Edel 10 5 B. v. d. Velden—N.N. 1/2—1/2 6 A. S. KatanP. Smit 10 7 H. SchmitzJ. Muilwijk 10 8 J. G. v. Bui'kenJ. Soels 1'21'2 9 A. C. de GrootP. de Ruyter 1/21/2 10 J. KorringaH. Sehreuder 01 Totaal 5 1/2-4 1/2

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13