REGEN QNTEIS Reisbrieven uit Lapland Wollen Dekens Stoomen Nimis Betonbouw N.V. Prijsverlaging LEVIS J.J.v. KOOTEN STRIJKSTER BUITENMEISJE BALLET DINSDAG 24 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 13 Eert ideaal-oord voor Skiërs. Het wonder van het noorderlicht: Een uitzicht op Zweden's hoogste bergen, de Kebnekaisen (2100 M.). Den vorigen keer (zie Haarl. Dagblad van 10 Febr.) gaf ik reeds mijn indrukken van den treinreis naar Noord-Zweden en de eerste ken nismaking met Lapland. Bedenk, of kijk op de kaart even na, dat Lapland die deelen van Noorwegen, Zweden en Finland tot in Rus land (schiereiland Kola) omvat, die ten N. van ongeveer den 65sten breedtegraad liggen; dit zijn de oude jachtgronden waar de Lappen reeds eeuwen met hun rendierkudden hun zwerversbestaan als echte nomaden vinden en blijven vinden. Wat de sneeuw en de skisport nu betreft, breekt thans de tijd aan, dat Lapland het monopolie tot in de tweede helft van Mei gaat houden voor Europa. Want waar anders kun je in Mei nog tientallen kilometers op ski's gaan bij een paar graden vorst en een ferme zon, die vroolijk op het witte, wijde bergland schittert en je dagelijks bruiner brandt. Maar ook zonder ski's onder de voeten geniet men in dit land den geheelen dag. Nergens in Europa zijn er zulke heerlijke, onbedorven witte uitgestrektheden en nergens is het kon- takt met een ongerept-woeste en ietwat grim mige natuur inniger dan hier. En dat frappeert ons, Nederlander, wel het meest, omdat wij er in ons landje met zijn wriemelende menschen- kudde volkomen van gespeend zijn. Maar ook de weinige bewoners treffen ons niet minder door hun gulle openhartigheid: stuk voor stuk zijn het hartelijke, gastvrije, eenvoudige Zwe den, die op elkaar aan kunnen in den strijd om het bestaan tegen de natuurlijke aarts vijanden: klimaat en isolatie. Hierover later meer. Het is deze natuur die U overal teegenkomt en lespeet afdwingt. Afleiding van groote,! mondaine hotels c.a. vindt men niet, en nie mand zal na een week meer missen. Men wordt overrompeld door lichamelijke en gees telijke gezondheid, slaapt en eet zooals nooit te voren. Probeert aanvankelijk maar niet tegen de Zweden op te eten: hun ontbijttafel, de beroemde „smorgasbord", stelt de rijkste Hollandsche volkomen in den schaduw; deze laat zou een flinke Zweedsche aanval dan ook niet verdragen, evenmin als onze magen een compleet Zweedsch ontbijt. De hotels, evenals alle huizen, zijn van hout en sober ingericht, maar heerlijk frisch en zindelijk. De kamers zijn van nature beter gelucht door de houten wanden en de lucht is er nooit klam of vochtig. Om de financieele nieuwsgierigheid meteen te bevredigen, voeg ik hier aan toe, dat het volledig pension niet meer dan 5 a 6 Kronen per dag kost. 2,— a 2,50) bij een verblijf van minstens een week. In ieder geval is het hier iets goedkooper dan in de Midden-Scan dinavische skisporthotels, waar het nu groo- tendeels met de sneeuw gedaan is. Ik zal ter oriëntatie enkele van de laatste opnoemen en daarna eenige Laplandsche. In Zweden, ten Z. van den 64sten breedtegraad: Solleftea, Jarvsö, Ostersund, Halland, Are en Storlien (alle bij of aan de lijn Stockholm-Bracke- Trondhjem); Rattvik, Tallberg' bij het Siljan- meer in Dalekarlië (het mooiste meer in Mid den-Zweden) en dan verder in Varmland enz. waar de sneeuw onregelmatig valt en dikwijls te zacht is. In Noorwegen zijn het o.m. Hol- menkollen bij Oslo; verder Odnes, Tefor en Vinstra (aan de lijn Oslo-Trondhjem) en Geilo, Ustaoset, Finse, Voss en Stalheim (aan de lijn Oslo-Bergen). Alleen Finse ligt hoog genoeg om er zeker tot einde dezer maand nog te kunnen skiën. In Lapland zijn de bekendste toeristplaat sen: aan den electrischen spoorweg Lulea- Boden-Gallivare-Kiruna-Narvik allereerst Abisko met zijn ruige, geaccidenteerde om geving aan het grootste meer van het Noorden het prachtige Tornetrask; dit meer heeft on gewoon dicht begroeide oevers met vele in hammen en vertoont ten tijde van de midder nachtzon zeldzame tinten van blauwgroen- met-paar-nuances. Verder, op de Noorsche grens, Vassijaure en Riksgransen, waar men de meest imponeerende massieven en scherp ingesneden dalen heeft en van verschillende toppen een panorama over het Ofotenfjord en een gedeelte der Lofoten krijgt, dat vooral om zijn Hollands-vage tinten, onvergelijkelijk in drukwekkend is. Naar het Zuiden, den spoor weg volgend door het zich vervlakkende berg land, krijgen we dan Kiruna, het stadje bij de ontzaglijke ijzerertsafzettingen, van waar men naar het Westen, over 80 K.M. afstand, ski tochten onderneemt naar het Kebnekaise-ge- bergte met Zweden's hoogste top: 2135 M. Weer 100 K.M. Zuidelijker ligt Gallivare, de tweede ijzerertsproducent (Malmberget eigenlijk) met 50 K.M. ten Z. daarvan, aan het meer dan 100 K.M. lange Lulejaure: Porjus, welks kolossale electrische krachtstation het grootste deel van Zweedsch Lapland van electriciteit voorziet. We zijn hier reeds in het vlakke heuvelland gekomen, dat in een 300 K.M. breede strook van Stockholm af tot in Finland zich langs de Botnische golf uitstrekt en voornamelijk uit moraines (gesteentepuin van het scheidings gebergte) door gletschers, ten tijde van ijs tijden voor 10.000 jaar, daar afgezet. Ook de Botnische golf zelf is destijds waarschijnlijk een gletscherdal geweest en de zanden zwerfsteenen in Drente komen vrij zeker uit dat gebied. Maar terug naar het tegenwoordige Lap> land. Zuidelijk van Parjus ligt Jokkmokk en ;weer 100 K.M, naar het Z, Arjeplog, twee kleine „gaten" om als basis voor heerlijke tochten naar het gebergte te dienen. Hutten zijn er op de paden naar Noorwegen zeer veel, zoodat meerdaagsche uitstapjes in den tijd van Mei tot half Augustus gemakkelijk gemaakt kunnen worden, als men niet tegen wat bagage in den rugzak opziet. IJoor den invloed van de warme oceaanlucht (Golfstroom), heeft de Noorsche zijde van het gebergte, die vrij steil naar zee afdaalt, heel weinig sneeuw; bovendien liggen de dorpen aan het water van de fjorden, omdat het ge bergte, behalve bij de enkele ertsmijnen, niets oplevert, Bij die enkele mijnen kan men echter wel onderdak vinden in kleine hotels en van hieruit skit men te midden der hoogste deelen van het grensgebergte en maakt waarlijk on geëvenaarde zonsopgangen en maannachten mee. Rijkelijk voelt men zich beloond voor al de moeite, die men had, om zoo'n samen leving van een paar honderd menschen te be reiken: je voelt je als in een groot expeditie kamp, waar avontuurlijk-fantastische ver halen de ronde doen. Op zulke plaatsjes kan men dus, en dan ook nu nog, de pure, harde sneeuw vinden, en ik zal er twee noemen: lo de Skaland Graphit Verkmijn bij Harstad en zijn omgeving met Salangen, Bardo en Kroken, (69 gr. N.B. 1819 gr. O.L.) en 2o het schitterend gelegen Sulit- jelma, een 100 K.M. ten N. van den poolcirkel en 10 K.M. van de Zweedsche grens. Bij deze laatste kopermijn is het gebergte zwaar ge plooid en gebroken, en bereikt met zijn toppen bovendien de grootste hoogten in Noord-Scan- dinavië, h.-l. 1914 M." De voornaamste haven plaatsen ten N. van Trondhjem zijn Bodö, Narvik en Harstad, alle practisch het geheele jaar sneeuwvrij en altijd ijsvrij. Het verschil in temperatuur tusschen Narvik en Kiruna aan weerszijden van het gebergte en 150 K.M. van elkaar is dikwijls een 15 gr. C., met Narvik enkele graden dooi en Kiruna een 1015 gra den vorst, zooals bijv, gedurende Maart. De invloed van de steile bergrug is wel buitenge woon opvallend en instructief. Met deze oppervlakkige oriëntatie moet ik volstaan. Laten we nu in gedachten op een frisschen morgen in de tweede helft van April bijv. het Jarnvagshotell te Kiruna uitstappen en een tocht maken, welke ik voor een paar weken aflegde en dien ik voor mijn plezier nog wel vijf maal zou willen doen. Na een flink ontbijt van „smörgasbordet" te hebben ver zameld en verorberd, voelt niemand zich da delijk in staat een skitocht op gunstige condi ties te accordeeren. Maar de skis worden aan de voeten „geknipt" en het gaat de „bergen" in, die hier niet meer dan vlakke heuvels zijn welke zich een paar honderd meter uit het terrein verheffen. Het lijkt wat kaal, weinig gegroeid, en maar matig interessant, maar men vergist zich. De zon schijnt met vlam- mend-roode schichten door eenige banden van groen-grijze schapewolkjes, maar dat „schijnt" dan ook alles. We komen na een K.M. op het Luossojarvimeer, dat 's zomers twintig meter diep is, maar nu minstens anderhalven meter ijs plus een halven meter sneeuw torst. Rechts en links van ons liggen twee langgerekte heu vels in een lijn, gescheiden door het meer. Deze vertoonen 'in het midden groote gaten, waar de zon scherpe schaduwen tegen de ver- tikale wanden afteekent. Dit zijn twee van de beroemdste heuvels ter. wereld, waarin reeds kapitalen verwerkt zijn en nog tien maal' zoo veel zal kunnen worden gestoken. Want hier staan we voor een natuurwonder: deze twee heuvels breekt men middendoor, omdat het rijke kleuren van de middernachtzonverlich- ongeveer 150 M. breede „middenrif" totaal millioen ton van het zuiverste ijzererts ter we reld bevat, n.l. 6670','ó ijzer. Dit ijzererts kan zonder meer de hoogoven in en tot ruwijzei- versmolten worden. Als al het hierin aanwezige ruwijzer eens in blokvorm op de Groote Markt te Haarlem zou liggen, zou de hoogte van het blok ruim 7000 M. bedragen, bijna anderhalf maal zoo hoog als de Mont-Blanc. Sedert 1930 wordt er jaarlijks ongeveer 40 M. van die 7000 M. afgehaald door een productie van 4,5 mil lioen ton ijzererts. De „afbouw" geschiedt nu in hoofdzaak aan den dag, maar zal later ondergrondsch moeten worden. De mijn heeft minstens een levensduur van 60 jaar; en is wel een der zeldzaamste natuurlijke surprises, onder de economische ertsobjecten in de ge heele wereld. Onderwijl zetten we onzen tocht over het meer voort, en nemen ons voor in de komende dagen dat geweldige ertsvoorkomen te gaan bezichtigen, waartoe men van den directeur der mijnen (met den titel „disponent") steeds toestemming verkrijgt. We komen thans door bosschen van kleine berken, dwergberkjes, die niet hooger dan een drie meter worden; zij vormen de eenige boomsoort die aan deze zijde van het gebergte zich nog amper handhaaft, want Kiruna ligt reeds in de zóne der gebergte flora en slechts een paar honderd K.M. van de boomgrens. Na een uurtje komen we in ster ker geaccidenteerd terrein en ontdekken bij het omtrekken van de zuidzijde van een berg een tweede natuurwonder. Want kijk, in het hier gevormde kleine dal staan al enkele berk jes in blad enoveral nog sneeuw! Nooit tevoren heeft een dergelijke lente-uitbarsting, deze „vitalité sacrée du printemps", zich zoo ontroerend mooi en zoo flagrant aan ons ver toond. We merken dat de zon van binnen zoo mogelijk nog warmer schijnt dan buiten, als we beseffen, dat ook in deze grimmige ver latenheid, geaccentueerd door het onafzien bare en zwijgende sneeuwlandschap, de lente met haar groene, sterk geurende berke blaadjes triomfantelijk uitbreekt. Onze skis gaan weer verder over de sneeuw met dat intieme, snirselende geluid; we krui sen rendiersporen en zien even later een ski hut, waar we onze lunch zullen aanspreken. Het landschap schijnt monotoon, maar telkens ontdekken we nieuwe kleureffecten en telkens stelt het ongelijkmatige terrein nieuwe eischen aan onze nog matig ontwikkelde ski-capaci teiten. Flink vermoeid door het overmatige gebruik van al die „ski-spieren" komen we thuis; maar als de meegenomen ontbotte berkeknoppen worden uitgepakt, en we die frissche balsem geur van jonge blaadjes ruiken, is het alsof alle vermoeidheid van ons valt. En nog is het vandaag niet genoeg; want 's avonds worden we weer naar buiten gelokt door een derde natuurwonder: de aurora bo~ ralis (het noorderlicht) flakkert langs den hemel. Van het Noorden uit een punt boven den horizon komt het: vlammende breede lichtbanen in teere kleuren, uitschietend in alle richtingen omhoog als een gigantisch vuurwerk, de geheele hemel omspannend als een flonkerend toovernet tot ver in het Zuiden; nu eens blauwgroene met oranjetin- ten overheerschend in gebogen, knoopverwron- gen flitsen, dan weer staafsgewijs kruisende banden in geelgroene tot bijna bloedroode nuances; het tintelt en vibreert kleurenscha- keeringen door het heele luchtruim en het is of er in ons iets meetrilt, dat fluistert van eer bied van matelooze majesteit, bij het zien van zulke kaleidoscopische pracht. De wetenschap pelijke verklaring van het noorderlicht is ge vonden, d.w.z. het klopt met de electronen- theorie en met de andere electromagpetische verschijnselen. Met de ontdekking va^n deze wetmatigheid is de zaak voor sommigen be keken en fini. Maar juist achter deze wet matigheid, waartegenover ook de physisch meest begaafde mensch geheel wetmatig on machtig staat, (d.w.z. hij kan niets aan die ontdekte wetten veranderen en nooit zelf nieuwe natuurwetten voorschrijven) schuilt de geheimzinnige grootschheid, die ons in heel de Natuur fascineert. Zoo merken we plotseling dat we heel erg koud zijn geworden; het noorderlicht kan niet meer dan ons enthousiasme en interesse warm maken. En de meesten zoeken nu hun bed op. Kan het verwonderen, lezer, dat Lapland betoovert en inpalmt? En overal zullen de wonderlijke verrassingen over den toerist komen, of u nu een zonsopgang te Abisko over het Tornetrask beleeft; of bij Narvik een blik over het Ofotenfjord met zijn machtige, som bere bergen en een klein kustbootje op het water, onvergetelijk blijft, of een bezoek aan de Lofoten, bijv. Svolvaer, met zijn eilandjes van steile, wazig blauwe bergen, dreigend uit het water oprijzend, het gevoel geeft in gezel schap van stoere natuurreuzen te zijn, het land behoudt overal zijn eigen, aparte charme even als zijn bewoners. In deze intimiteit met, de geheele reis beheerschende, schijnbaar vrij levenlooze, natuur komt de bezoeker tot de ontdekking van een ongekend rustige, simpele schoonheid en harmonie van land èn volk (waarover later) beide, welke zonder weerga is in ons werelddeel. En nu komt de lente hier over een paar weken: explosief snel en verrassend intensief;. in Juni is hét al zomer, die hier warm en uit bundig. maar o zoo kort is de natuur heeft nauwelijks tijd om zijn jonge spruiten voor de komende, lange winter in veiligheid te bren gen. In September komen de eerste sneeuw vlagen en dan wordt alle plantenleven weer toegedekt tot in Mei. Ondanks de heerlijke temperaturen en de overweldigende luister- ting, die bijv. in Kiruna meer dan een maand te zien is, zou ik de lentetijd, met zijn sneeuw, skitochten en ontluikend plantenleven, de mooiste tijd van het jaar noemen. Een lijstje van de gemiddelde maandtemperaturen te Kiruna voor 1932, welke typeerend zijn voor Zweedsch Lapland, volgt hieronder: Januari 8,0 Juli J- 12,7 Februari 7,3 Augustus 95 Maart 7,7 September 3.0 April 3.9 October 2.3 Mei -f 0.7 November 4,3 Juni 7.6 December 7.3 Alles in graden Celcius. Thans nog enkele gegevens over reiskosten. Nemen we als reisdoel: Abisko. De mooiste route is per boot: eerst RotterdamBergen met Bergenske Dampskibsselskabet in 30 uur; dan met een kustboot door de fjorden (even tueel afstappen onderweg), naar Trondhjem. Bodö en Narvik. Deze reis kost tweede klas tot Narvik niet meer dan f 50. Per spoor van Nar vik naar Abisko is anderhalf uur en kost derde klas f 1,60 (links uit den trein kijken!!) De treinreis over Stockholm, AmsterdamAbisko derde klas kost met 3x slaapwagen in Zweden en overnachten in Plamburg (f 3.f 52. De accomodatie is uitstekend op de Noorsche booten en de fjordenreis is verre te verkiezen boven den treisreis, vooral in den zomer. Voor pension prijzen, bij minstens een week verblijf, moet men als minimum voor hotels 5 a 6 Kr. rekenen, hoewel er private pensions zijn. waar U met eenvoudiger bediening, voor 4 Kr. (f 1.60) per dag uitstekend verzorgd wordt. Den volgenden keer iets over de Noren en Zweden zelf. T. DE VRIES. HET DOOPSGEZIND ZANGKOOR. HET VEERTIGJARIG BESTAAN. Op 9 October a.s. zal het Doopsgezind Zang koor 40 jaren hebben bestaan. Naar wij vernemen hebben mevr. J. W. M. Maarschalk-van Coppenaal, als bescherm vrouwe en Ds. J. M. Leendertz als eere-voor- zitter zich reeds bereid verklaard tot het eere-comité toe te treden. SCHERVEN EN MELK OP STRAAT Maandagmiddag omstreeks half twee reed een driewielige bakfiets met flesschen melk in de Groote Houtstraat. De bestuurder wilde de Anegang in, maar doordat zijn rechterwiel in de rails raakte, sloeg het ding om en kwamen de flesschen en bussen melk op straat terecht. De scherven zijn opgeruimd.... KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. R.C.H.—ED.O. Zondag wordt op het R.C.H.-terrein bo vengenoemde wedstrijd gespeeld om het voetbalkampioenschap van Haarlem. In verband met de radio-uitzending van den 's middags te spelen wedstrijd België Holland in Antwerpen, is besloten in de mor genuren te spelen. Het begint dus half elf. Haarlem's Muziek-lnstituut. De tweede van het drietal uitvoeringen van H.'s M. I. kon ik niet bijwonen, zoodat ik de zeer aantrekkelijke demonstraties van Rudi Mees' Bewegingskunstklasse heb moeten mis sen. Doch de derde had, dank zij het initiatief en de energie van den b.eer Hcogerwerf, een nieuwe en zeer bijzondere attractie: de op voering van Mascagnl's „Cavalleria rusticana" door de Vocaal-dramatische kunstklassen. Deze opvoering nam de tweede helft van den avond in beslag. Het eerste programmadeel bracht in hoofd zaak meergevorderde instrumentalisten. Uit de vele kan ik alleen die voordrachten aan stippen die zich in eenig opzicht onderscheid den. Daartoe behoorden: die van no. 1 („Ber ceuse" van Bossi en „Jagerbursch" van Hel ler) en no. 6 b (EcossaLses van Beethoven) door leerlingen van den heer Hoogerwerf: die van no. 9 (Uug. Concert van Rieding) en 10 (Sonate van Corelli) door leerlingen van den heer Vierveyzer; die van no. 17 (Etude de Concert van Pierné, van no. 18 (Walsen van Brahms, vooral de eerste helft), van no 16b (Passepled van Debussy) door leerlingen van den heer Jan Couvée. Vóór het begin der opera-uitvoering sprak de heer Hoogerwerf eenige inleidende woor den. Hij zei o.a. dat de Voc'-Dram.-Kunstklasse pas in October 11. was gevormd en dat het geen beroeps-artisten waren die er aan deel nemen; dat we dus in ons oordeel clement mochten zijn; verder dat het ..orkest" uit pia no. orgel benevens een tiental leden van het orkest der H. O. V. bestond. Onder leiding van den heer Hoogerwerf heeft het vocale en Instrumentale ensemble alleraardigst werk geleverd. Wel had ik gaarne een andere samenstelling van de combinatie onder het voetlicht gehoord want de (zeer goed bespeelde) vleugel domineerde wat al te veel. maar er waren ook vele oogenblikken waarop Mascagni's zwoele en gepassionneerde muziek flink tot haar recht kwoin. Fn op het tooneel was ook veel, dat de inroening van clementie niet noodig had. Mej. van Vliet, die we ook den eersten avond hadden gehoord toonde als Santuzza dramatisch talent, dat bij meerdere verscheidenheid en losheid van beweging nog gunstiger tot uiting zal komen. De heer Sweeres had als Turiddc" eveneens vele zeer goede momenten; zijn stem klonk vaak wat gesluierd. Mej. Drees zong de partij van Lucia niet sterk, doch begaafd. De heer Aris was als Alfio een prachtige tooneelver- schijning met een zeer mooi getimbreerd ba- rytongeluid: Mej. Van Huet vertolkte de Lola partij met heldere stem. De koren voldeden over 't algemeen minder goed dan de solisten. Ongelijkheden t.o. van de orkestpartij kwamen nog al eens voor en aan de stemmencultuur moet nog heel wat gedaan worden. Dit. ls echter den heer Hoo gerwerf wel toevertrouwd. En de heer v. d. Ploeg, die de regie had zal wel bereiken dat bij een volgende uitvoering de bewegingen van het koór wat meer onge dwongenheid en natuurlijkheid bezitten. In elk geval was deze opvoering, de betrek kelijk korte voorbereiding in aanmerking ge nomen. zeer verdienstelijk. Aan de dames-solisten werden bloemen aan geboden. Allen. w.o. ook dirigent en regisseur werden na afloop door het nu zeer talrijke auditorium langdurig toegejuicht. K. DE JONG Geboren: GEUDA JOHANNA Doclifew van G. J. BOERBOOM en G. C. BOERBOOM— KRUI J ER Heden overleed t£t onze diepe droefheid, na een langdurig en smartelijk lij den, onze geliefde Man, Zoon, Broeder, Behuwd- Broeder en Oom, de Heer Cornelis Postma in den ouderdom van 39 jaar. Uit aller naam. M. J. POSTMA geb. KOSTER Haarlem, 23 April 19 34 Wilgenstraat 73 De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 26 April a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats Ingang Kleverlaan. Tijdelijk verlaagde prijs 1 pers. wollen deken F 0,90 2 pers. wollen deken F 1,12M> i}eaniéói'li}eeen AoHcecWtModen ALLE BETONWERKEN Correcte levering. B i 11 ij k e p r ij z e n. Pres Steinstraat 7, Tel. 11703 DE IDEALE SPORTMOTOR nu vanaf f395.- PLEIN 22 TEL, 12000 Gevraagd een flink DAGMEISJE van 84 uur. Aanra, Kinderhuis- filngel 32, 4 „Anita" Regenmantels zijn gemaakt van zuiver Wollen Gabardine, gevoerd met de beste serge. In diverse modellen, zoo wel met raglan als met ingezette mouwen. CHOCOLATERIE een goed bestaan voor dame alleen opleverend,, ter overnariie gevraagd. Brieven met volledige inlichtingen no. 9952 bur. van dit blad In ktein Mei of %erdi gezin gevraagd op 1 der een nette flinke DIENSTBODE niet ben. IS jaar, v. d. en n„ zelf- st. k, koken, en werken, v. g. g. v. Zich aan te b. 's avonds 7.30- 9 uur Kloppersingel 1S1 FILIAALHOUDSTER Dame vraagt filiaal van choco lade- of broodfabriek. Borgstel ling aanwezig. Br. no, 9951 bur. van dit blad Gevraagd bekwaam Scheepmakersddjk 23 J. NIJSSEN Per 1 Mei een gevr. Sal, 3D, hulsel, verkeer. WOELINGA, Hotel „Spoorzicht" Kruisweg. NET DAGMEISJE GEVRAAGD P.G.. van 9 tot 5 uur, niet onder 21 jaar. Brieven met verlangd salaris no. 9953 bur. van dit blad Es wollen die Ehe elngehen: 1. dor Fabrikarbeiter Stephan KÜsters. wohnhaft in Duisburg- T-Iamborn, Alexunderstr. 41, 2. die boritflosQ Paula Lotte Eckert, wohnhaft In Duisburg- Hamborn, Alexanderstr. 45. Duisburg-Hamborn, am 11 April 1934 DER STAX.D'ESB E AM TE MANGELSTER en LEERLING gevraagd. Was- scherij Bosch en Vaart, Brou wersvaart 24. TILLY SYLON Beschaafde meisjes gevraagd ter gratis opleiding. Zij die over veel vrijen tijd beschikken komen in aanmerking. Inlichtingen: Klop- persingel 1, lederen avond van 78 uur. Een net gevorderd naaimeisje gevr. MAISON WiTTEVEEN, Landzichtlaan 29, Heemstede A D VER TEEREN HEEFT SUCCES

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3