De flora der wereld in Artis. Naar herziening der K.N.V.B, verleent geen onder wij zersopleiding. Twee millioen crediet. steun. DINSDAG 24 APRIL 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND Van de Hollandsche wei naar Mexico Een natuurhistorische tentoonstelling van groote waarde. Dat de fauna der wereld in Artis te vinden is, weet iedereen, maar dat de flora daar op het oogenblik ook bijeen is gebracht, is van minder bekendheid. Het is slechts kort en met het einde van de Groote Natuurhistorische Tentoonstelling op geografischen grondslag, die tot het laatst dezer week in de groote con certzaal en de serre van Artis door de afdee- ling Amsterdam van de Natuurhistorische ver- eenïging wordt gehouden, zal deze wereldflora er weer zijn verdwenen. Systematisch en logisch zijn de planten - typen der wereld bijeen gebracht, maar toch niet zoo dat men het gevoel heeft op een „show", een kijkbeurs te zijn. Direct bij het binnentreden reeds wordt men getroffen door een typisch-Hollandsch land schap: het Hollandsche moeras. Een weide in het midden, daarachter een moerasje, oever planten aan den kant, kruiden en boomen en heesters er omheen, weidevogels er tusschen, een tureluur op een paaltje, een velduil in een knotwilg, een woudaapje in een wilg. wat nes ten in de boomenziedaar in korte trekken het Hollandsche moeras gekenmerkt. En ter rechterzijde vinden we natuurlijk in de eerste plaats het duinlandschap. Het duin landschap in een notedöp. Het witte alluviale zand, afgesloten door de echte dennen der duinen, de liguster, het kardinaalshoedje en vooral niet te vergeten de duindoorn, en nog veel meer. Dat móet spreken, omdat al het bijzondere der duinen op enkele vierkante meters bijeen is gebracht. Aan de andere zijde van het moeras is de Veluwe: bosthplanten, korhoender, fazant, vos en eekhoorn. Dat was Holland. Rustig van kleur, ondanks de groote verscheidenheid. i Daarachter is het plotseling een tumult van kleuren, een netvlies-prikkelende warreling: de Rivièra. In de Rivièra is alles te koop. Uit ver verwijderde streken staan daar de plan ten bijeen, dus ook op deze tentoonstelling. Wel moeten ook op de smalle kuststrook tusschen Cannes en Spezia af en toe bijzondere maat regelen genomen worden, wil men voorkomen dat sommige planten het er te kwaad zouden krijgen, vooral zij die wat water noodig heb ben. doch min of meer zijn alle planten aan de Rivièra droogteplanten. De flora aan de Rivièra zelf is rustiger, maar in de parken vindt men zoowel de eucalipty uit Australië als de drakenbloedboomen uit Noord- en Zuid- Amerika en met recht kan men het er een cosmopolitisch gezelschap noemen. De kaalheid van Mexico is hiermede wel een barre tegenstelling, en wie niet van vetplan- ten houdt, kan beter doorloopen, want er is haast niets anders. Doch wie ze kent, de merk waardige stercactussen, waarvan vooral het groepje der bisschopsmutsen het bekijken waard is, die kan er uren genieten bij de be- NOGMAALS HET INTERVIEW. De pleidooien voor den Zeekrijgsraad. DE SCèNE IN DE RADIOHUT. In zijn pleidooi voor den Zeekrijgsraad be sprak de verdediger, de officier van adminis tratie der tweede klasse H. C. van 't Hoff, het bekende Antea-interview van luitenant ter zee baron De Vos van Steenwijk. Deze meende dat, nadat, hij formeel een interview had ge weigerd, de verslaggever van Aneta geen mis bruik zou maken van zijn positie als gast door verslag te geven van antwoorden van be klaagde op door officieren en den vei'slagge- ver gestelde vragen. Ten aanzien van de beweringen over mach tige familierelaties van beklaagde, welke tot uiting zouden zijn gekomen in het feit, dat de advocaat-fiscaal van het Hoog Militair Ge rechtshof in Nederland den handschoen voor baron De Vos van Steenwijk opnam, toonde de raadsman aan, dat interventie door den advocaat-fiscaal een spontane uiting was. Dit bleek volgens den raadsman uit een persoon lijk schrijven van den vader van baron De Vos van Steenwijk aan den advocaat-fiscaal, waarin verzocht werd mede te deel en wat pre cies ten gunste van zijn zeon door hem ge zegd is. De scène in de radio-hut is door beklaagde juist gekenschetst, in tegenstelling met de verklaring van den luitenant ter zee Agelink van Rentergem. De raadsman concludeerde, dat beklaagde baron De Vos van Steenwijk het schieten alleen naliet uit een besef van militaire gehoorzaamheid. Voorts verdedigde de heer Van 't Hoff de beklaagden luitenant ter zee L. B. de Kroon, de officieren van den marine-stoomvaart dienst L. de Wilde en C. M. W. van Balkom en den officier van gezondheid H. C. Bos. De luitenant van het corps mariniers Ronis- winckel verdedigde luitenant ter zee D. Dek ker. De heer Dekker had, zoo zeide hij, onbe vreesd naar het einde van de muiterij ge streefd. De raadsman luit. ter zee 1ste klasse H. D. Lindner verdedigde de terecht staande luite nants ter zee derde klasse. Hierna repliceerde de fiscaal, die de door de verdedigers aangevoerde argumenten ver wierp. DOOR KOP KOFFIE VERGIFTIGD? studeering van de lange witte haardoorns, de verschillende vormen, waarvan in Zuid- Amerika vooral de zuilcactussen voorkomen. En een van de merkwaardigste sensaties kunt u ter andere zijde van de veranda, in Zuid- Afrika beleven: de kiezelsteentjes in het mid- denperk. Het eigenaardige is dat bij nadere beschouwing blijkt, dat er meer plantjes tus schen de steentjes zijn, dan steentjes tusschen de plantjes. Het raadsel is echter gauw opge lost, als men weet met levende steentjes te doen te hebben, die als eenige bescherming tegen hun vijanden, hun gedaante hebben, welke hun een absoluut sprekende gelijkenis geeft met gewone steenen. Drie en zeventig soorten zijn er, de venster plantjes meegerekend, die geheel onder het zand zitten en van boven op een venster- enveloppe gelijken opdat het licht kan toe treden. Het is niet mogelijk al het bijzondere, het onbegrijpelijk-onbekende op te sommen zoo als: de vogelbloem, die door vogels wordt be stoven, welke met hun borsten het stuifmeel van de eene bloem naar de andere brengen, doordat zij zich als een poederdoosje-met-een- elastieken-veer opent! De overdadige luxe, de bladerenweelde van onze Indische flora wordt weer elders gede monstreerd, door de typische planten langs een kunstmatige kali samen te brengen. Japan is een tuintafereel met kersenbloesem en blauwe regen vooral. Prachtig zijn de bijzondere vor men der Japansche naaldgewassen, de krans- vormig geplaatste, lange, glanzende naalden of de bladachtige, platte en lange, donker groene naalden. Noord-Amerika: coniferen! China: berbe rissoorten. kleinbloemige rhododendrons en nog veel meer! Alpen: lage en gedrongen planten, althans de hooggebergte planten met frissche bloemen omdat de zomer er kort is, en de insecten dus weinig tijd hebben te ver liezen met zoeken, opdat elk uur gebruikt worde om de bestuiving tot stand te brengen. Het is een onvolledige opsomming, want wij spraken niet over de onderlinge vergelijkin gen die er te maken zijn tusschen de planten uit verschillende klimaatgordels, over de ka- raktervormen van planten en dieren, den strijd om het bestaan der planten en nog meer. Ook niet over het werk van Dr. W. E. de Mol, die groepen narcissen bijeen heeft gebracht, van zeer afwijkende, bizarre vormen. Maar zooals gezegd is: het is onmogelijk en overbodig eigenlijk ook, want iedereen die een weinig belang stelt in de rijkdommen der aarde, zooals die in de plantenwereld tot uiting komen, gaat naar deze bijzondere tentoonstel ling om er rijker vandaan te komen. Rijker aan kennis niet alleen, maar vooral rijker door het besef dat alles wat ter wereld groeit uit dezelfde, onbekende bron de kracht put. HERVORMING VAN HET ONDERWIJS. In een vergadering van de afd. Utrecht van de Nederlandsche Vereeniging tot hervorming van het onderwijs heeft o.m. dr. S. Elzinga, inspecteur van het V.H.O. en M.O. het woord gevoerd. Dr. Elzinga wees er op, dat wanneer het on derwijs er niet was, de volksgemeenschap spoedig tot verwildering zou verworden. Dit geldt ook voor het voorber. hooger en middelb. onderwijs. Als intermeditair tusschen het hooger onderwijs en de groote volksgemeen schap heeft het in den loop der laatste jaren zijn bepaalde grenzen gekregen, doch een defi nitie bestaat er niet van. Sedert 1900 is er veel gedaan om dit onderwijs voor een groote volksgroep toegankelijk te stellen. Er zijn thans 59 gymnasia, 138 H.B.G., 11 H.B.S. met 3 j. c„ 23 middelbare meisjesscholen, 45 handels scholen, 40 lycea, 124 handélsavondscholen, met tezamen 60.934 leerlingen. Spreker wees er voorts op, hoe uit het ver leden de verschillende schooltypen zijn ont staan, hoe de vakken uit de tijden zijn naar voren gekomen, elk naar behoefte. Als inter mediair voor het hooger onderwijs zijn ver schillende schooltypen noodig, die op een ge lijk peil staan. Dan zal ook nagegaan moeten worden, wat een individu aan geestelijk voedsel kan ver dragen, dat zooveel of zoo weinig moet zijn, dat een geestelijke honger blijft. Want deze is allereerst vereischt voor goed onderwijs. Hier naast is idealisme noodzakelijk. Jonge leeraren zullen een juist inzicht trachten te verwerven in di. onderwijsstof, in de leermiddelen en in de taak van het onderwijs. Dan zal de maat schappij gebaat zijn, dan zal de toekomst voor de jeugd nog niet zoo slecht zijn als wel wordt voorgesteld. DR. COLIJN'S DUBBEL MINISTERSCHAP. EERST KOLONIëN, DAN ECONOMISCHE ZAKEN. De minister-president dr. Colijn heeft zijn ambtswerkzaamheden als minister van Ko loniën en als minister ad-interim van Econo mische Zaken thans zoodanig geregeld, dat hij 's ochtends aan het departement van Kolo niën en 's middags aan het departement van Economische Zaken werkzaam is. DOODGEREDEN. DOETINCHEM, 23 April. Gisterenavond is de heer L. Kraayenbrink te Terborg door een auto aangereden en op slag gedood. „GELRIA" WEER IN AMSTERDAM. GEEN WERELDREIS. Het mailschip „Gelria" van den Koninklij ken Hollandschen Lloyd, dat, na enkele ja ren opgelegd te zijn geweest, eenige maanden geleden, in geheel gemetamorphoseerden staat naar Buenos Aires is vertrokken tenein de van deze stad uit als tentoonstellings- en toeristenschip in Argentijnschen dienst een reis om de wereld te gaan ondernemen, heeft weer ligplaats genomen aan het etablissement van den Lloyd aan de Handelskade te Amster dam. Van 't grootsch opgezette plan der we reldreis is, door het ingrijpen der Argentijn- sche regeering, die bijtijds op de hoogte was gebracht van het feit dat de opzet van de Argentijnsche groep belanghebbenden, die het schip gecharterd had, niet op een solide basis rustte, niets terecht gekomen. Met dat al heeft de Koninklijke Hollandsche Lloyd, dank zij de van goed koopmanschap getui gende maatregelen, die de maatschappij bij het aanvaarden van de opdracht genomen had, bij een en ander geen schade geleden en treft haar overigens voor het mislukken van de voorgenomen reis niet de minste schuld. De „Gelria" zal opnieuw uit de vaart wor den genomen, daar er voor dit schip momen teel geen emplooi te vinden is. GASDIRECTEUR GESCHORST. Reeds de derde maal. B. en W. van Schagen hebben den directeur der gasfabriek voorloopig in deze functie ge schorst. Dit is reeds de. derde maal, dat zulks geschied is. Enkele jaren geleden werd de directeur geschorst wegens het aannemen van steekpennningen. EEN VLIEGVELD OP TEXEL. IN DEN POLDER EIERLAND. DEN BURG, 23 April. De raad der ge meente Texel heeft besloten tot den aanleg van een vliegveld in den polder Eierland, welke werkzaamheden zullen worden uitge voerd in werkverschaffing onder dagelijksche leiding van de Nederlandsche Heidemaat schappij. Voorts nam de gemeenteraad nog de volgende besluiten: a. het aanleggen van een fietspad tusschen Den Hoorn en het Noordzeestrand tevens uit te voeren in werkverschaffing. b. to+ clectrificatie van het Zuiden en mid den van polder Eierland. Het net van de N.V. Texelsche Electriciteitsmij. (centrale te Den Burg) zal hiertoe een uitbreiding ondergaan. GEEN STERK GESTEGEN STROOCARTON-EXPORT. Wij hebben enkele dagen geleden gemeld, dat in het Engelschë Parlement de aandacht is gevestigd op den grooten invoer van stroocarton uit Nederland in de eerste 2 maanden van 1934 vergeleken bij het overeen komstig tijdperk van 1932. Van de zijde van het Verbond van Nederlandsche werkgevers merkt men thans op, dat een vergelijking tusschen 1932 en 1934 niet mag worden ge maakt. Van 1 Juli 1931 tot 1 Mei 1932 is nl. in een groot aantal stroocartonfabrieken ge staakt, waardoor de productie tot ongeveer 1/3 van de normale capaciteit is gedaald. Daardoor is in de eerste 2 maanden van 1932 de export van stroocarton in belang rijke mate beperkt geweest. OUDERS ZIJN ONTEVREDEN. MET VOOR DE JEUGD EEN ONVERWACHTE VACANTIE TENGEVOLGE. In de gemeente Vriezenveen is een school kwestie ontstaan, tengevolge, waarvan een 30-tal kinderen reeds sedert een week door de ouders thuis worden gehouden. De ge meente wil nl. niet meer de aan Hellendo om verplichte bijdrage betalen voor deze kinde ren, die vroeger de school te Daarlerveen be zochten. Daarop hebben de betrokken ouders hun besluit eenparig genomen. Wat voor de kinderen een onverwachte vacantie tengevol ge heeft. GEARRESTEERD WEGENS MALVERSATIES. Op last van de Justitie is gearresteerd een der directeuren van de British Holland Coal Company, kantoor houdend aan de Heeren gracht te Amsterdam. De heer V. wordt verdacht van malversaties. HET MONUMENT VOOR DEN A. N. W. B. JURY NEEMT BINNENKORT EEN BESLISSING. Het comité, dat zich indertijd onder voor zitterschap van dr. M. de Hartogh gevormd heeft en dat gelden bijeengebracht heeft om den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan een huldeblijk te vereeren, zal thans binnenkort een beslissing nemen op de vier ontwerpen, welke op een uitgeschreven besloten prijsvraag voor een monument zijn binnengekomen. De jury bestaat uit de volgende heeren: ir. A. 'R. Hulshoff, stadsarchitect der gemeente Amsterdam. J. F. Staal, architect te Amster dam, dr. J. Mendes da Costa. beeldhouwer te Amsterdam, mr. F. van Lanschot, burgemees ter van 's-Hertogenbosch en D. Scholten te Amsterdam, secretaris. De volgende kunste naars hebben aan de prijsvraag deelgenomen: Hildo Krop te Amsterdam, John Radecker te Amsterdam, H. A. v. d. Eynde te Heemstede en ir. A. Boeken te Amsterdam. Inmiddels is in overleg met de gemeente Amtserdam de plaats bepaald, waar het monu ment zal verrijzen, n.l. aan het einde van de Noorder Amstellaan, bij de Haringvlietstraat. Wetsontwerp daartoe ingediend. Inrichtingen zullen worden ingekrompen. Vijfjarige en driejarige opleiding. Minister Marchant heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, dat een nieuwe regeling geeft voor de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het La ger Onderwijs. Uitgangspunt van deze rege ling zijn de oorspronkelijke voorschriften der L. O -wet-1920. De bedoeling van het ontwerp is de instel ling van 5-jarige kweekscholen, die volledig gevormde onderwijzers zullen afleveren, daar naast staat een driejarige cursus voor onde- wijzeressen voor de lagere schoolklassen, die daar zullen worden opgeleid. De financieele gelijkstelling tusschen bijzondere- en rijks kweekscholen wordt aanvaard en mogelijk gemaakt door inkrimping van het aantal on derwijsinrichtingen. Minister Marchant meent, dat als de wetge ver van heden geheel vrij stond tegenover de materie, er voor hem geen reden zou zijn, om afzonderlijke opleidingsinrichtingen voor on derwijzers bij het lager onderwijs in het leven te roepen. Het zou noodig, maar het zou ook voldoende zijn, indien voor hen, die een be paalde algemeene ontwikkeling bezaten, de speciale vorming met het oog op het te be- kleeden ambt werd verzorgd. De bedoelde vrij heid bestaat echter niet. De opleiding voor onderwijzers is bereik baar voor leerlingen, voor wie destijds het middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs in feite niet openstond. Naarmate het getal der inrichtingen van voortgezet onderwijs zich uitbreidde, kromp de be teekenis van de speciale onderwijsoplei ding in dit opzicht in. Intusschen handhaaf den zich de speciale opleidingsinrichtingen ook tegenover het sterk groeiende voortgezet onderwijs. Haar opheffing zou een zeer ge waagd experiment zijn, dat ten gevolge zou kunnen hebben, dat daardoor een zeker ge brek aan onderwijzers voor het lager onder wijs zou ontstaan. Intusschen vraagt juist in dezen tijd een andere omstandigheid om aandacht. Het is deze, dat het getal onderwijzers, hetwelk de gezamenlijke opleidingsinrichtingen kunnen afleveren, belangrijk veel grooter is dan het wat met de voor afzienbare tijden te bena deren behoefte in overeenstemming zal zijn. Het verzoek voor het Concertgebouw afgewezen. Zooals men zich zal herinneren, heeft mi nister Marchant aan het banket na den wedstrijd NederlandBelgië op 11 Maart j.l. een ernstig beroep gedaan op den K.N.V.B., ten einde het daarheen te willen leiden, dat het Concertgebouworkest financieelen steun verleend zou worden, waardoor het mogelijk zou zijn de unieke plaats, die dit orkest in de muziekwereld inneemt, te handhaven. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft in verband hiermede in het Bondsgebouw te 's Gravenhage uitvoerig van gedachten ge wisseld en het vraagstuk op welke wijze de K.N.V.B. werkzaam zou kunnen zijn bij het verleenen van subsidies in het algemeen, nauwkeurig in studie genomen. Hoewel deze besprekingen ten aanzien van subsidiever- leeningen in het algemeen geen vaste richt lijnen voor de toekomst opleverden, heeft de K.N.V.B. echter gemeend in dit bijzondere geval van het Concertge bouw-orkest niet tot subsidieverleening te kunnen overgaan. MERKWAARDIGE PRAEHISTORISCHE VONDST Bij het praehistorisch bodemonderzoek te Best (N.-Br.) is een uiterst zeldzame vondst gedaan, n.l. een formidabele urn, waarvan de hoogte een meter is. Dit is waarschijnlijk een unicum in Nederland. TOT ONDER HET HOOFD KUSSEN. Brutale inbrekers te Oss. DRIE VERDACHTEN GEARRESTEERD. Te Oss heeft een brutale inbraak plaats ge had in de woning van den heer v. d. Heuvel, timmer fabrikant en caféhouder in de Ver lengde Torenstraat. Ongenoode gasten hebben, na verschillende caféramen te hebben geforceerd, door een achterraam het huis weten binnen te dringen Zij kwamen eerst in de huiskamer. Alles werd daar dooltocht, tot zelfs in den kelder. Doch hier werden slechts enkele guldens, sigaren en sigaretten buit gemaakt. De inbrekers zijn, zonder den heer en mevrouw Van den Heuvel te storen, de slaapkamer binnenge drongen. Daar zagen zij kans uit een nacht kastje een beurs met zilvergeld, inhoudende ongeveer f 100 en een revolver mede te ne men. Onder het nachtkastje stond een geld kistje met polissen en dergelijke papieren. Ook dit was van hun gading. Hun brutaliteit ging nog verder. Zij poogden onder het kus sen van mevrouw v. d. Heuvel ook nog iets te vinden waardoor zij wakker werd. Zij zette onmiddellijk de daders na, doch deze verlieten ijlings het huis. Enkele uren later zijn drie verdachten ge arresteerd. Het zijn zekere Van G., "Van R., en Van T. Toen de politie Van G. thuis wilde arrestee ren, wilde hij de deur niet opendoen. De po litie heeft z:ob toen met geweld toegang tot de woning v-rr -haft. De andere arrestaties gingen gemakkelijker. Het onderzoek wordt voorgezet. Voor zoover dus de algemeene vorming elders op voldoende wijze en voor mindere kosten kan worden bereikt, is inkrimping van ae onderwijsopleiding toelaatbaar en in het algemeen belang. Gebruik makende van de ruimte, die de wet ten deze toelaat, heeft de minister bevorderd, dat met afkapping van het eerste leerjaar alle vierjarige kweekscholen in driejarige worden omgezet. Met de Lager Onderwijswet-1920 stelt de minister zich op het standpunt, dat de kweek school de onderwijzers en onderwijzeressen, wat hun algemeene opleiding betreft, volledig gevormd aan de lagere school behoort af te leveren. Bij het thans ingediende wetsontwerp is de minister dus uitgegaan van hetgeen in artikel zes der L. O.-wet 1920 is neergeschre ven. Hij is ten aanzien van een enkel hoofd punt van die regeling afgeweken. Met de ge dachte, dat de nieuwe onderwijsakte ook de bevoegdheid zou moéten omvatten om aan een school voor gewoon lager onderwijs- on derwijs te geven, in de speciale vakken licha melijke oefening, Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en handenarbeid, en aan een school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken lichamelijke oefening, wiskunde en handen arbeid. is naar zijn meening te hoog gegrepen. De „opleidingsschool" en de onderwijzeres, die daarvoor in de lagere klassen der school voor gewoon lager onderwijs zal worden gevormd, heeft hij in beginsel aanvaard. Ter wille van de bezuiniging heeft hij echter in het wets ontwerp die opleiding niet ondergebracht- in afzonderlijke scholen, maar ze m de kweek school geïncorporeerd. De vijf-jarige kweekschool behoeft niet meer te kosten dan de tot dusver bestaande vierjarige. De bedoeling immers is. dat de op leiding in het vierde en vijfde leerjaar der 5-jarige kweekschool voor niet meer dan de helft uit theoretische lessen zal bestaan. De overige tijd is bestemd voor oefening in de praktijk van het lesgeven en eigen vrije studie. Meer lokaliteit dan de vierjarige opleiding eischt de vijfjarige dus niet, en evenmin uit breiding van het totaal aantal lesuren. Een factor, die wel van beteekenis is voor de kosten, is de aanvaarding van de finan cieele gelijkstelling van de bijzondere- met de Rijkskweekscholen. Zeker zou de verwe zenlijking van dit reeds in 1920 ook voor de onderwijzers-opleiding in de wet uitgedrukte beginsel, juist in den tegenwoordigen tijd een onoverkomelijk bezwaar opleveren, ware het niet, dat een ook om andere redenen dan bezuiniging noodige inkrimping van het aantal opleidingsinrichtingen ten zeerste noo dig is. Die inkrimping waarin het wetsontwerp eveneens beoogt te voorzien zal de toepassing van de pacificatiegedachte ook op dit gebied mogelijk maken. Uiterste grens voor hulpverleening aan den middenstand. Credieten moeten over de Ned. Middenstandsbank loopen. Voorwaarden zijn nog niet in hij- zonderheden te noemen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de credietverlee- ning aan den Middenstand, zegt minister Oud, dat deze credietverleening zal worden toevertrouwd aan de Nederlandsche Midden standsbank, welke eventueele verliezen op verleende credieten aan het rijk zal kunnen declareeren. De begrootingspost dient in de eerste plaats tot dekking van deze verliezen. Zoo gezien komt de credietverleening voor 't Rijks kas dus inderdaad neer op een vorm van subsidie verleening. Aan het door de Tweede Kamer gedane verzoek om overlegging van het advies van den economischen raad kan de regeering niet voldoen, omdat met dien raad is over eengekomen, dat zijn adviezen uitsluitend voor de regeering bestemd zijn. Aan het bedrag van twee millioen gulden ligt niet een bepaalde becijfering ten grond slag. Dit bedrag stelt aan de beoogde hulp verleening een uiterste grens. De toestand van 's lands financiën laat naar de meening van de regeering niet toe, voor dit doel een groot^ bedrag beschikbaar te stellen. Het be drag van 2 millioen is dus niet alleen voor het loopende jaar bestemd. Dit bedrag zal ten volle in de dekking van het geldelijk verloop der te nemen maatregelen moeten voorzien. Voor het overige wordt nog opgemerkt, dat het totaalbedrag der te verleenen credieten allerminst in het door de regeering aange vraagde crediet zijn uiterste begrenzing vindt, De begrootingspost zal tegenover de Neder landsche middenstandsbank als het ware werken als een „waarborgfonds". Al zal de middenstandsbank zich bij die cre dietverleening hebben te richten naar zekere aanwijzingen van de regeering, zij zal niet temin vrijheid van beweging moeten houden. Minister Oud moet met stelligheid tegen spreken dat het wetsontwerp zou beoogen, de middenstandsbank te redden uit een moei lijke positie, waarin zij zou zijn ge raakt, of waarin zij zou komen te verkee- ren, tengevolge van de liquiditeitsmoeilijk heden van vele middenstandsbedrijven. Van zoodanige moeilijke positie is geen sprake. De regeering meent niet te kunnen prijsge ven het aan het wetsonttwerp ten grondslag liggende voornemen de credietverleening uit sluitend over de Nederlandsche Midden standsbank te doen loopen. Welke voorwaarden aan de credietverlee ning zullen moeten worden verbonden en welke groepen van belanghebbenden van de de treffen regeling zullen kunnen profiteeren, kan niet bij voorbaat in bijzonderheden wor den aangegeven, vooral ook daarom niet. wijl de practijk den weg zal moeten wijzen. De steunverleening zal ten goede kunnen komen aan middenstandsbedrijven. die met acute liquiditeitsmoeilijkheden te kampen hebben, doch die overigens volkomen gezond zijn. Geen enkele groep van bedrijven is van de werking bij voorbaat uitgesloten. Met „vol waardige" bedrijven worden bedoeld bedrij ven, welke op gezonde rentabiliteitsbasis be rusten. De mogelijkheid, dat de regeling hulp zou kunnen bieden aan bedrijven, welke b.v. door schuldenregeling zouden kunnen worden ge saneerd, behoeft niet a priork/ te worden af gewezen, Te Rotterdam is een dame, die in een café m kop koffie had gedronken, na het gebruik aarvan onwel geworden en overleden. De po- tie heeft het lijk in beslag genomen, daar de mogelijkheid van vergiftiging niet is uitge sloten. FRIESCH AAN DE AIM STERDAM SC HE UNIVERSITEIT Aan de Universiteit van Amsterdam heeft Maandagmiddag prof. dr. G. Gosses uit Den Haag zijn inaugureele rede gehouden als bij zonder hoogleeraar in het Friesoh vanwege den provincialen onderwijsraad van Friesland ROTTERDAMSCHE INBREKERS GEKNIPT. MEERDERE INBRAKEN OP HUN KERFSTOK. De Rotterdamsche politie heeft een viertal personen gearresteerd, die enkele diefstallen in het westen van Rotterdam hebban ge pleegd. Men hoopt, dat hiermede een einde zal zijn gemaakt aan een serie inbraken in dit stadsgedeelte. DE VRAGEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5