I Meikbrood zoo lekker is dat Van der Lindens WEEK-ABÖNNEMENTEN /KeerBRt ^^enUNDEN J U vergeet het toch niet? Da Costastraat 46 -■ Telefoon 13522 handelsblad gratis tempeliersstr. 32 Rubriek voor Vragen. rechtzaken recepten dieren. diversen. VRIJDAG 27 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STADSNIEUWS VIOOL RECITAL. VAN PROF. STANISLAW FRÏDBERG. Men schrijft ons: Kort geleden is in onze stad opgetreden de violist prof. Stanislaw Frydberg. Nog eens. en wel a.s. Zondagmorgen om half twaalf, zul len onze stadgenooten in staat zijn. het spel van dezen uitstekenden violist te bewonderen. Hij geeft een concert in het Rembrandt-Thea ter. waar hij naast een aantal kleine stukken van Pugnani. Bach, Tschaikowsky, Chopin, Paganini, Mozart, ook een concert van Wie' niawsky zal spelen. Zooals wij reeds meldden heeft Prof. Frijd' berg veel meegemaakt. Hij was oorspronke lijk advocaat en oefende dat beroep uit in Moskou. Zijn talenten in het vioolspel brach ten hem er toe. zich aan de kunst te wijden. Daar de violist behoorde tot de rijke families in Rusland en ten nauwste geparanteerd was aan bestuurders van provincies werd zijn geld en have door de bolsjewisten geconfis- ceerd. Tweemaal werd een ter dood veroor deeling tegen hem uitgesproken, maar Fryd berg wist te ontkomen. Ir. Polen vond hij voorloopig onderdak. In der. loop van vele jaren maakte hij kennis met allerlei prominente figuren uit de kun stenaarswereldMilstein. Horowik. Rubinstein en anderen. Hij maakte deel uit van de exa mencommissie. die den Chopin-prijs te War schau toekende aan den jongen Poolschen blinden pianist Imri. Ungar, die uitblonk on der de honderden mededingers. Later ging Frydberg naar Duitschland en ook hier wist hij zich vele relaties te verwerven. Hij gaf er concerten en lessen, kreeg uitstekende critie- ken. Een daarvan bewaart hij met groote zorgvuldigheidhet is de critiek van „Der Angriff". het oreaan van Göbbels. Dank zij het feit. dat Frydberg Jood en Rus was. werd hij uit Duitschland verdreven, na dat de Nazi's aan het bewind waren geko men, en thans zwerft hij, een oude man, rond in ons land en andere landen, om een scha mei stuk brood te verdienen. Moge Zondagmorgen de zaal vol zijn, als deze man met ongetwijfeld groote gaven, het Rembrandt-Theater speelt. Het teekent dat hij de helft van zijn verdienste heeft af gestaan ten bate van het Haarlemsche Crisis Comité. Prof. Frydberg zal aan den vleugel worden begeleid door Willem Rettich. De heer Bak ker stelde het Rembrandt-Theater belange loos beschikbaar. ARROND.-RECHTBANK. Oneerlijk penningmeester. De 19-jarige oud-penningmeester van een Zaansche geheelonthoudersvereeniging tegen wien de officier van Justitie wegens verduiste ring van f 116.55 een gevangenisstraf van 3 maanden geëischt had, hoorde bij de voortzet ting van deze zaak op Donderdag een gevan genisstraf van 6 maanden voorwaardelijk te gen zich eischen. Verdachte moest zich onder toezicht van 't Gen. tot Zedelijke Verbetering stellen en de schade binnen 2 jaar vergoeden. Uitspraak op 8 Mei. Koeienvervoer. Een vrachtrijder uit Winkel had 6 koeien en 3 schapen vervoerd in een auto. die 2.05 M. breed was, zoodat de koeien, die dwars in de auto stonden, met de koppen omhoog moesten staan. Deze houding werd kwellend geacht en de kantonrechter veroordeelde den vracht rijder tot f5 subs. 5 dagen. In hooger beroep eischte de officier beves tiging van dit vonnis. Verdachte verklaarde dat de koeien met de koppen naar boven stonden „uit speelschheid". Ze staan altijd zoo en hij achtte deze houding niet kwellend. Een getuige-deskundige zeide, dat de lengte van een koe varieert tusschen 2.10 en 2.40 M. Uitspraak op 8 Mei. Poging tot diefstal. Twee jongemannen uit Wijk aan Zee en Duin zouden gepoogd hebben rijwielbelasting plaatjes te stelen Een hunner was reeds eer der voorwaardelijk veroordeeld, de ander had verscheidene veroordeelingen achter den rug wegens diefstal. Öp 4 Januari heeft een juffrouw die een cur sus in costuumnaaien houdt naast het huis in de gang. waar de fietsen gestald werden, ge stommel gehoord des avonds. Zij ging kijken en zag twee personen voor het tuinhekje staan, waarvan ze een kende. De ander liep in gewonen pas weg. Het bleek, dat met een instrument gemorreld was aan de kokertjes van de belastingplaatjes aan de fietsen. Een der cursisten heeft beide verdachten ge zien, vóór zij haar fiets in de steeg zette. Toen er geluiden bij de fietsen gehoord werden en zij ging kijken zag ze twee menschen buiten en meende daarin de beide verdachten te her kennen. Een agent heeft den een en verdachte be trapt toen hij op een ander oogenblik verdacht dicht bij een paar fietsen stond. Verdachten ontkenden alles en loochenden zelfs de verklaring-en van een politieman. Een hunner zei. dat hij hard weggeloopen was om dat hij iemand naholde. De officier noemde de verklaringen van de verdachten onwaar en achtte het ten laste gelegde bewezen. Tegen den een sischte hij een gevangenisstraf van 4 maanden en tegen den ander een van 6 maanden. Uitspraak op 8 Mei. HOLLANDSCHE SOCIëTEIT VAN LEVENS VERZEKERINGEN N.V. ANNO 1807. De Hollandsche Sociëteit van Levensverzeke ringen N.V., opgericht in 1807, hield op 25 April haar jaariijksche vergadering van aan deelhouders ter goedkeuring van de balans. Aan nieuwe verzekeringen werd ruim 10 milüoen gulden gesloten; het totaal verzekerde bedrag klom mét bijna 112 millioen gulden tot 110 millioen gulden. Bij het sluiten van hypotheken werden de voorwaarden voor de veiligheid ten strengste gehandhaafd. Meer dan 50% van de conser vatief geschatte waarde werd niet verstrekt. De rente werd in het algemeen op tijd betaald; de achterstand bedraagt slechts ruim een half procent der op de uitstaande hypotheken ver schuldigde rente. Slechts zes executies behoef den plaats te vinden, waarbij driemaal tot inkoop van het onderpand of een gedeelte daarvan moest worden overgegaan. De effecten werden evenals vorige jaren ge taxeerd naar den laatsten beurskoers van het boekjaar. Aan leeningen op schuldbekentenis aan pro vinciën. gemeenten en waterschappen werd f 1.825.913 gesloten; zij werden a pari gewaar deerd. (Adv. Ingez. Med.) WERKELIJK! ODOL IS ÉÊNIG! Prijs per tube 35 ct. Groote tube 60 ct. (Adv. Ingez. Med.) De premiereserve werd berekend naar de zelfde grondslagen als verleden jaar en steeg met f 1.344.149 tot f 40.060.649. De sterfte had een gunstig verloop en be droeg voor geneeskundig onderzochte perso nen slechts 71% van de verwachte sterfte. De behaalde resultaten lieten toe om een bedrag van f 420.000 naar de extra-reserve over te boeken en evenals het vorige jaar een dividend van 10% uit te keeren. De heer Mr. J. Bierens de Haan werd bij zijn periodieke aftreding als Commissaris her kozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. P. van Eeghen, werd voorzien door benoeming van den heer Mr. Chr. P. van Eeghen tot Commissaris. ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. Aan het jaarverslag van de Commissie ter Voorziening in het Onderwijs aan Zieke en Zwakke kinderen te Haarlem en Omstreken over 1933 is het volgende ontleend: Zooals uit het vorig jaarverslag bleek, werd het onderwijs begonnen met 32 leerlingen. Gedurende den loop van het jaar kwamen er 21 nieuwe leerlingen bij. zoodat in het af ge loopen jaar door bemiddeling der commissie aan 53 kinderen onderwijs werd gegeven. Afgevoerd werden 5 leerlingen, wegens ge vorderden leeftijd. 14 leerlingen konden de school weer bezoeken. 3 zijn overleden en werd afgevoerd wegens zwakte. Tezamen dus 23 leerlingen, zoodat op Januari 1934 het onderwijs werd voortgezet met 30 leerlingen. Met lust en opgewektheid wordt door de leerkrachten het onderwijs gegeven, de les- uurtjes worden steeds met verlangen tege moet gezien. Van de ouders wordt steeds veel waardeering en medewerking ondervonden Gedurende de crisisjaren worden de bijdra gen der ouders steeds minder, terwijl ook vele leden door de malaise voor hun lidmaatschap bedanken, en tot overmaat van ramp werd het gemeentelijk subsidie met f 800 verlaagd en gebracht op f 2000. De lesgelden over het laat ste jaar bedroegen ruim f 4000. Het bestuur is dus bezorgd voor de toekomst. Vol vertrouwen gaan wij, aldus het verslag, nochtans het jaar 1934 in. hopende, dat vele stadgenooten ons werk zullen en willen steu nen. opdat steeds als het kind niet naar de school kan komen, de school bij het kind kan komen. COMMISSARIAAT VOOR DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Naar wij vernemen zal in den raad van beheer van het hooge commissariaat voor de Duitsche vluchtelingen, welke raad op 2 Mei a.s. te Londen zal bijeenkomen, Ne derland vertegenwoordigd zijn door prof. mr, J. P. A. Francois, chef van de af deeling Vol kenbondszaken van het departement van Buitenlandsche Zaken. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE MEISJES H. B. S. HAARLEM, 24 April 1934. Geachte Redactie, In aansluiting op de talrijke artikelen, die hier ter stede en elders in de bladen zijn ver schenen betreffende de in haar bestaan be dreigde Middelbare School voor Meisjes, alias Meisjes H.B.S. op de Krocht, en die eenstem mig het bestaansrecht dezer school op goede gronden bepleitten, zij het mij vergund langs dezen weg ouders, die hunne kinderen voor deze instelling bestemd hebben, aan te moedi gen zich door de momenteel bestaande on zekerheid dienaangaande niet te laten af schrikken van hun voornemen hunne kinde ren te laten inschrijven. Het Comité van Actie, dat zich gevormd heeft uit de ouders van leerlingen der be dreigde school, en dat geen moeite ontziet om in deze aangelegenheid het recht te doen zegevieren, vertrouwt bij zijn streven op den moreelen steun van ouders van aanstaande leerlingen. Een van de vele goede argumenten voor het bestaansrecht der Meisjes H.B.S. is hare, uit de voortdurende jaariijksche stijging van het leerlingental blijkende, onmis baarheid. Als straks uit het aantal inschrijvin gen blijkt, dat de behoefte, waarin de Meisjes H.B.S. voorziet, wederom is gestegen, zal dit argument voor haar bestaansrecht ongetwij feld nog zeer aan belangrijkheid winnen. Het genoemde Comité heeft thans een met redenen omkleed request aan het Gemeente bestuur gericht om het dreigende gevaar af te wenden en hierop in de korte spanne tijds van zijn werkzaamheid verscheidene honderdtallen handteekeningen verzameld, waaruit genoeg zaam blijkt, dat behalve de rechtstreeks be trokken ouders een breede schare van belang stellenden verzet aanteekenen tegen een be weging, die 't in deze tijden al te gereedelijk gehanteerde „bezuinigings'-argument meent te mogen aangrijpen, om een nuttige instelling als de Meisjes H.B.S. in haar bestaan te be dreigen. Het staat nu mede aan de ouders, die hunne kinderen zouden willen laten inschrijven, en waarvan reeds velen door hunne handteeke ningen op het genoemde request van hunne daadwerkelijke belangstelling getuigden, om deze goede zaak te helpen bevorderen door zich niet niet van hun voornemen te laten weerhouden. Zij dienen daarmede niet slechts het belang der Meisjes H.B.S. maar tevens dat hunner eigen kinderen en der thans aan die school hare opleiding genietende leerlingen. Naar ik van verschillende welingelichte zijden verneem, is het gevaar voor opheffing der Meisjes H.B.S. minder dreigend, dan het zich aan ouders van leerlingen voordoet, maar dit neemt niet weg, dat het raadzaam blijf! haar goede recht door eendrachtige samen werking van belanghebbenden en belangstel lenden te ondersteunen. Haarlem, dat op on derwijsgebied reeds sedert lange jaren een vooraanstaande plaats inneemt en daardoor verscheidene uit Indië repatrieerende en an dere gezinnen tot vestiging uitlokt, mag zijn reputatie niet prijs geven door uit overdreven bezuinigingsijver het snoeimes al te rigoureus op dit terrein te gebruiken, en zeker niet door opheffing van een oude, gerenommeerde, nut tige onderwijsinstelling als de Meisjes H.B.S. zoolang deze door gestadige uitbreiding haar noodzakelijkheid van bestaan bewijst. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, M. D. L. ARTZ. Zij. die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en I 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) HET BROKKENHUIS. (SCHOOLGEBOUW BEEKSTEEG 12, TELEFOON 15813.) Nu de groote schoonmaaktijd alom reeds een aanvang heeft genomen, meent het bestuur van het Brokkenhuis er goed aan te doen, mede in verband met degenen die thans ver huizen gaan, nogmaals de aandacht van de in- rezetenen van Haarlem en Omstreken te ves tigen op de vereeniging waarvan het doel en streven als bekend mag worden beschouwd. We zouden het zoo prettig vinden wanneer ieder een vooral in dezen tijd nog eens extra zou willen nagaan wat niet meer voor eigen ge bruik behoeft te worden aangewend en dus opgeruimd kan worden. Er komen toch ieder jaar van die voorwerpen in onze handen voor al als de zolder een beurt krijgt, waar we geen weg mede weten, zooals tafeltjes, stoelen, bor den of schalen van een afgedankt servies. We gebruiken het niet meer. maar vinden het toch jammer het weg te doen. Dat is het ook maar niet, als ge er een mooi en nuttig werk mede verricht en dat doet ge ongetwijfeld, wanneer gij het aan het Brokkenhuis afstaat. Steunt daarom 't bestuur in zijn pogingen om leed en armoede te verzachten en zorgt allen, dat onze voorraad nu eens extra aangevuld wordt. Zendt ons spoedig Uw briefkaartje aan het adres Beeksteeg 12 of bel even 15813 op en uw aandeel wordt met den meesten spoed bij U aan huis afgehaald. Het bestuur v. h. Brokkenhuis: A. V. MARSELIS HARTSINCK, presidente. P. J. MULDER, secr.-penningmeester. DE NIEUWE SPELLING. Om met de deur in huis te vallen: de enkele o en e, zonder uitzonderingen ingevoerd, zou een mooie verbetering zijn, want dat spaart bij 't schrijven heel wat plaats en tijd uit. Of 't onderwijs er veel van profiteeren zou, waag ik te betwijfelen. Wie geeft nog onderricht in 't gebruik van e en ee, o en oo? We weten im mers wel, dat de leerlingen zullen schrijven naar 't voorbeeld dat ze uit hun lees- en leer boeken opnemen. Dat hebben wij ouderen ook gedaan en doen we nog dagelijks. Alleen bij slepen en sleepen blijft mijn pen altijd even steken en moet ik me herinneren den regel van schleppen en schleifen juist omgekeerd, dat is dus verkeerd, toe te passen om het goed te doen. Maar waartoe nu die rissen uitzonderingen? Zullen we loochenen en goochelen niet goed meer uitspreken, als er een o uitvalt? Och kom. Ik kan me herinneren, dat kagchel en Logchem hun g zouden verliezen. Dat gaf op schudding. De a en de o op 't eind van een lettergreep moesten immers lang worden uit gesproken. Zou men nu kaachel en Loochem aan zeggen? Niets van gekomen. Zo zullen Ko en Ke er ook aan wennen geen ach en we te roepen, als ze de storm op ze en om de kastelen horen loeien. Niemand maakt immers dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE- van beddeken beddeken in den bekenden zin: „Neem uw beddeken op en ga wandelen". Ook zal niemand van bedeelen bedelen maken, als er een e uitvalt in den zin: „Wij moeten nood- druftigen bedelen". Het gesproken woord is altijd het geschreven woord voorafgegaan, dus ook het oorbeeld voorafgegaan aan het oog beeld. Wil men vereenvoudigen, laat men dan eens een paar regels geven zonder één uitzondering. Dit heeft ook betrekking op de toonlooze ch. Veel moeilijker staat het met de buigings-n. Onze soepele taal laat tot nog toe zinnen toe als: „Het vee volgt de boer naar de melkplaats." „Niet den hond maar den vos oogt de jager na". „Den hond vertrouwt de kooper niet." „Den eigenaar spreekt de huurder van het huis aan om voor beter onderhoud te zorgen". Met het weglaten van de buigings-n moet een mooie zinsvorming uit onze taal verdwij nen en zal dan gedeeltelijk vervangen worden door passieve zinnen met woorden: De hond wordt door den kooper niet vertrouwd, enz., wat de gespierdheid van het Nederlandsch leelijk afbreuk zal doen. Overigens kan toegegeven worden, dat een groot deel van de stoffelijke en denkbeeldige voorwerpsnamen tot de-woorden zijn te ma ken. 't Maakt niet veel uit, of we op den of de stoel aan de tafel zitten te ganzenborden en den of de worp moeten overdoen. Toch weet ik niet, of de schrijftaal in alle opzichten de spreektaal moet volgen of omgekeerd, vooral niet, als ik pas op een Zondagmorgen een schoone boekbespreking van dr. P. H. Ritter Jr. door de radio heb gehoord. Opvoeden tot juister en schooner spreken is ook wat. KERST ZWART. MEJ. DR. C. M. BURGER OVER HET U. L. O. Geachte Redactie. Zou U voor het onderstaande eenige plaats ruimte willen geven? Bij voorbaat mijn dank. In Uw blad, van 17 April j.L komt een ver slag voor van het onderhoud, dat U gehad hebt met mej. Dr. C. M. Burger, directrice der Meisjes H. B. S. te Haarlem. Mej. Burger verdedigt daar het bestaans recht van deze H. B. S. Die verdediging zou onze volledige sympathie hebben, ware het niet, dat mej. Burger eenige opmerkingen plaatst over het U. L O., die geheel onjuist zijn Mej. Burger beweert n.l. 1) „Het U. L. O. kent slechts één onderwij zerfes) per klasse met voor een enkel vak een vakdocent." Zulke scholen bestaan niet meer. Het U. L. onderwijs is voor minstens drie vierde deel vakonderwijs. Dat het licht ge temperd vakonderwijs is, is juist één der groote voordeelen van dat U. L. O., waardoor het een voorsprong heeft op het middelbaar onderwijs. 2) „De leerkrachten bij het U. L. O. heb ben enkel de acte lager onderwijs". Neen. mej. Burger, de leerkrachten hebben bijna allen de middelbare bevoegdheid. Mocht er een enkelen keer een leerkracht les geven in de hoogste klassen, die, enkel acte 1. o. heeft, dan gebeurt dat, omdat zoo'n leerkracht zich toch gespecialiseerd heeft en, ofschoon zon der m. o. acte, een uitstekende kracht voor die school is. Anders had het U.L.O. examen zoo'n leerkracht wel uit de hoogere klassen verdreven. 3) „Men pleegt een onbillijkheid aan de ouders, wanneer men hun kinderen U. L. O. onderwijs geeft inplaats van het middelbaar, waarvoor ze betaalden. Het U.L.O. onderwijs is systematisch, gaat stap voor stap verklaartmoeilijkheid, na moeilijkheid, vat weer samen. Daarvoor krijgt de leerling practische, bruikbare kennis, hij weet werkelijk iets na het behalen van zijn diploma. De ouders zullen dan ook heelemaal geen reden hebben, wanneer hun kinderen onder de naam van middelbaar, goed U.L.O. onderwijs hadden ontvangen, zich gedupeerd te voelen. Veeleer zouden ze het als een bui tenkansje kunnen beschouwen en in zich zelf en zelfs luidop mogen zeggen: Boffen we daar even! 4) „De leerlingen van de derde klasse U.L.O. kunnen niet in de vierde klasse H. B. S. ge plaatst worden". Ik heb persoonlijk andere er varingen maar, gesteld, dat 't waar is, dan is het even waar, dat een leerling na de uoe klasse H. B. S. niet in de vierde U.L.O ge plaatst kan worden. De vraag blijft echter, welke leerling het meest van het onderwijs :eprofiteerd heeft Ik heb het betoog van mej. Burger niet wil len verzwakken, Enkel was het mijn bedoeling aan te toonen, dat de opmerkingen van mej. Burger over het U.L.O. natuurlijk onbewust onjuist waren, want 1) het U.L.O. onderwijs wordt gegeven door leerkrachten, die in het vak gespecialiseerd zijn. 2) Ook de leerkrachten in de moderne talen aan de U.L.O.-scholen hebben bijna allen de vreemde taal in eigen land gestudeerd en zul len zeer zeker in staat zijn, de taal even „le vend" te doceeren als de leerkrachten aan de Meisjes H. B. S. Bovendien zijn ze in ieder op zicht in 't les geven doorkneed, omdat ze reeds van 't begin af in de school werkzaam waren en niet vele jaren college hebben geloopen. Met de „orde" is het daarom aan een U.L.O. school bijna altijd in orde. 3) De U.L.O. school is juist geschikt voor die leerlingen welke het vlugge tempo, waar over mej. Burger klaagt, op de H. B. S. niet kunnen volgen. We kunnen ons dus met recht verheugen over het feit, dat het U.L.O. van alle kanten zooveel waardeering ondervindt en nog steeds blijft groeien en bloeien Dankend voor de plaatsruimte N. MEIJER. Voorzitter Ver. van M.U.L.O. afd. Haarlem. HAARLEM, 25 April 1934, DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné"s van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van vnnm en woon plaats. Vragen, ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. VRAAG: Mijn vader is invalide en woont bij een nicht. Nu wordt het huis van die nicht we gens hypotheekschuld verkocht. Als het nu niet voldoende opbrengt, kunnen zij dan ook de meu belen van die nicht verkoopen? 2. Zoo ja, kunnen zij dan ook aan de meube len van vader komen? Hij heeft wel kwitantie van enkele dingen, maar lang niet van alle. ANTWOORD: 1. Ja, na gelegd executoriaal beslag. 2. Neen. maai- het bewijs van het eigendom zal zoo noodig op uw vader rusten. VRAAG: 1. Indien een borg komt te overlij den, vervalt dan de borgstelling, of gaat die over op de erfgenamen? 2. Is het laatste het geval. Is het dan noodig dat een nieuwe borgstelling wordt opgemaakt? 3. Is kennisgeving aan belanghebbende ver- eischt? ANTWOORD: 1. De verplichting daaruit voort vloeiende gaat over op de erfgenamen. 2. Neen. maar wel gewenseht. 3. Neen. VRAAG: 1. Welke verplichtingen heeft een patroon tegenover een knecht, die intern is en ziek Is geworden? 2. Indien de patroon deze verplichtingen niet nakomt, hoe kan men hem dan daartoe dwingen? ANTWOORD: 1. Gedurende de dienstbetrek king zorgen voor behoorlijke geneeskundige be handeling en verpleging voor 6 weken. 2. U wenden tot het Bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39, Haarlem, Dinsdagavonds om 7.30 uur. dat u zal helpen hem in rechten te betrek ken. VRAAG: Hoe verwijdert men water- en stvijk- vlekken uit een japon van velours chiffon stof? ANTWOORD: In de stoom van hard kokend water houden en af en toe even onderbreken, om stevig tegen den draad in te schuieren. Gij zult het wel een poosje moeten doen, voordat het er uit is. Gij hebt het toch zeker niet lig gend gestreken en nog wel nat? Dan zal het er niet gemakkelijk uitgaan. VRAAG: Ik heb een huid van een panteT. Hoe moet ik die soepel maken? Zij moet dienen voor wand versiering. ANTWOORD: De huid is toch zeker bereid? Klop haar dan aan den haarkant met een ha mer. Dit moet dikwijls gedaan worden. Gij kunt het soepel worden nog bevorderen door den vleeschkant stevig in te wrijven met ongezouten boter. VRAAG: Een zwart heerencostuum heeft in een vochtige kast gehangen en is nu erg uitge slagen. Hoe krijg ik dat weer goed? ANTWOORD: Hang het pak, ieder stuk afzon derlijk, in de zon, of in zeer droge lucht. Pehuier, als het door en door droog voelt, stevig de vlek ken af. Boen de vlekken, die dan overblijven, stevig met lauw water, waarin een scheut ammo niak is gedaan en hang het in de schaduw tot het goed droog is. VRAAG: In een zwart marmeren klokje zijn doffe witte vlekken, die ik met was niet weg kan krijgen. Hoe zijn die te verwijderen? ANTWOORD: Wrijf de vlekken stevig af met een flanellen doekje met terpentijn. Roer op een oud schoteltje lijnolie met zwartsel goed door elkaar tot een dikke pap en wrijf de vlekken ierrnee in, tot ze goed bedekt zijn. Laat zoo 12 uur of langer op een koele plaats staan en wrijf dan uit. Vervolgens wrijft gij eenmaal per maand met goede zwarte meubelwas. VRAAG: Mijn Cocker Spaniel ruikt erg on aangenaam, ook al is hij pas gewasschen. Wat kan hiervan oorzaak zijn en hoe dit te verhel pen? Moet deze soort misschien een afzonder lijke voedingswijze volgen? ANTWOORD: Dat kan zooveel verschillende oorzaken hebben, dat daar in het algemeen geen raad voor is te geven. Laat Uw spaniel eens gron dig onderzoeken door een dierenarts voor kleine huisdieren. VRAAG: Kunt u mij ook mededeelen, hoe veel de kosten bedragen om opgeleid te worden tot belastingconsulent en hoelang die cursus duurt? Ik ben in het bezit van diploma boekhouden (practijk) en heb, behalve de M. U. L. O. nog 2 klassen van een 3 j. handelschool doorloo- pen. ANTWOORD: Er zijn verschillende particu liere gelegenheden voor opleiding en de kosten zullen ook wel uiteenloopen. Plaatsing van een oproep per groentje zal vermoedelijk wel het gewenschte resultaat hebben. VRAAG: 1. Hoeveel bedragen de kosten voor een nieuw paspoort? 2. Hoeveel voor een bewijs van Nederlander schap? 3. Voor welke landen is dit laatste geldig? ANTWOORD: 1. 4. 2. 2.15. 3. Alleen voor België.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10