Tweede dag der pleidooien 25TH**.S VOOR 4 GROOTE STIKKEN. PO VEN UI KN OTS.' OP EI K PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN STA TEN-GENERAAL Instemming met het 60 millioen plan. VRIJDAG 27 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 N YENRODE-ZAAK. Er komen minstens nog twee dagen bij. Mr. Muller Massis is een man van groote welsprekendheid. Weer diie uur lang heeft hij het woord gevoerd en tot het einde weet hij zijn gehoor te boeien. Zijn duidelijke, aan gename stem en sobere voordracht doen pret tig aan. Steeds correct en zakelijk ontbreekt niettemin de fijne humor niet en brengt nu en dan een glimlach op het gelaat van den ernstig luisterenden president. De Officier noteert, want die zal zich niet zoo gauw ge wonnen geven en de griffier, die de zware taak heeft gehad de vele verhooren in het proces-verbaal vast te leggen, waai-voor de verdediger hem een alleszins verdiend com pliment bracht, rust op zijn lauweren. De heer Onnes zit onbewogen, maar ver liest geen woord van wat zijn pleitbezorger zegt, nu en dan knikt hij of mompelt een en kel woord. Te 5 uur eindigt spreker, schoon nog niet au bout de son latin, want hij kondigt aan bij een volgende zitting met juridische be zwaren te zullen komen, nadat zijn mede pleiter Mr. Kappeyne het verweer over finan- cieele kwesties zal hebben beëindigd. Mr. Muller Massis had weer heel wat pun ten gevonden, waarop hij met het Openbaar Ministerie van meen in g verschilde Daar was eerst de zilverkast. Getuige Ko ning had gezegd, dat de kast zwart was en de heer Onnes had van een roode kist ge sproken, wat voor den Officier aanleiding was geweest verdachte's betrouwbaarheid in twijfel te trekken. De verdediger was op zoek gegaan naar dat meubel en deelde mee. dat de kast eigenlijk een kist op een voetstuk was; ze was niet zwart, ook niet bepaald rood, maar bruin en het voetstuk was van maho niehout. zoodat men toch eerder van een rood dan van een zwart meubel kan spreken en men dus een onjuistheid van Koning had. Dan had Koning gewaagd van een leege dienstwoning bij het. kasteel, waarover Onnes hem zou hebben gesproken .Maar ieder, die wel eens op Nijenrode was geweest, had moe ten zien, dat de luiken van die dienstwoning gesloten waren; Koning behoefde daarvoor geen voorlichting van Onnes. Dat het perso neel om half acht present was, hetgeen ook door Onnes zou zijn meegedeeld met het oog op het afreizen der inbrekers, welke mede- deeling Onnes ontkende, was niet juist, want alleen Geysendorfer, de tuinman, kwam om dien tijd en bovendien is half acht de ge wone tijd voor personeel, dus dat kan Koning best op goed geluk gezegd hebben. Ook had Koning beweerd, dat Onnes hem bij een onderhoud had gezegd, dat Koning gerust schilderijen kon meenemen, want dat toch alles was verzekerd. Ook dit kan Onnes niet gezegd hebben, want op de All risks polis waren de schilderijen uitgezonderd van zoo danige verdwijning. Koning had ook gezegd van Onnes vernomen te hebben, dat de ver zekering binnen 30 dagen zou uitbetalen. Hoe kon Onnes dat zeggen? vraagt pleiter. Hij wist het zelf niet. Het O.M. had het eveneens verdacht ge vonden, dat Onnes er met Koning over ge sproken had, dat kort te voren een paar kost bare beeldjes waren gebroken, welke door de verzekering zonder chicaneeren waren ver goed, welke mededeeline Onnes niet eens aan zijn compagnon Goudstikker had gedaan. Ook hierin ziet pleiter niets verdachts en hij geeft een voorbeeld hoe men iemand iets kan mededeelen. wat men zelfs voor zijn vrouw heeft verzwegen. Iemand, die veroor deeld is. zal b.v. teeenover een ander, die vrij gesproken is. uitvaren over de boosaardig heid der justitie, waarop die ander zal zeg gen; „Nou. zoo erg is dat niet. want ik ben toch maar vrijgesproken", terwijl de laatste met zijn vrouw nooit over die aanraking met de justitie heeft gerept. Zoo kan Koning, die fulmineerde tegen de verzekeringsmaatschap pijen gezegd hebben: ze betalen nooit uit. waarop Onnes als bewijs van het tegendeel die beeldjes ter sprake kan hebben gebracht. Verder was ook niet waar, dat de ziekte en het overlijden van den heer Schadd. een ver zekeraar, door Onnes was aangevoerd als vex-klaring voor het niet uitbetalen, wat Ko ning alweer beweerd had. We hebben ge hoord zegt pliter, dat de heer Top, de ver zekeringsagent hier verklaard heeft, dat de heer Schadd zich niet met de uitbetaling be moeide. het ging Top aan. Nog had Koning beweerd, dat Mr. Pekelha ring indertijd tegen den heer Onnes had ge zegd. dat hij er niet mee accoord ging de maatschappij in rechte aan te snveken voor de waarde der teruggevonden en bij de justi tie onder beslag liggende kostbaarheden. Mr. Pekelharing heeft bij den rechter-commissa- ris verklaard dat er tusschen hem en den heer Onnes geen verschil van meening had bestaan en dat hij den heer Onnes zeer zeker gerechtigd achtte ook voor bedoelde goede ren de maatschappij aan te spreken. Allemaal leugens van Koning, zegt pleiter. Dan komt weer ter snrake, dat. de heer Onnes zich niet tot de politie heeft gewend, toen Koning een paar dagen na de inbraak bij hem was gekomen met de mededeeling, dat hij iets van den diefstal had vernomen en hij zou. volgens Onnes gezegd hebben: Als je geen tienduizend gulden geeft, zal men zeg gen. dat je het zelf gedaan hebt. Dit is dus de bewuste chantage. Kijk. zegt pleiter, dat mag vreemd lijken, het is het' toch niet. Er zijn voorbeelden te over. dat menschen zich lieten intimideeren uit vrees, dat anders hun naam in opspraak zou komen. Al heb je niets gedaan, daarom voel je je toch nog niet gerust, als iemand dreigt te zullen zeggen, dat ie wel wat ge daan hebt. dat niet goed was. Onnes was bang geworden: de een gelooft het en de ander niet. maar de meeste menschen gelooven graag bet slechte en stel. dat zooicts ter spra ke kwam. dan zou de naam van Onnes daar door gevaar geloopen hebben. Wat heeft hij gedaan? Heeft hij geld gegeven? Geen sprake van. Koning zegt wel, dat hij van Onnes dui zend gulden heeft gekregen op 3 Maart en het O.M. gelooft dit, zeggende: Waar moest Koning f 1000 vandaan halen? Pleiter zegt. dat lui a's Kon in? altijd aan geld konden ko men. waarvan hij voorbeelden aanhaalt en hij acht het zeer waarschijnlijk, dat hij f 1000 geleend heeft en later van Onnes het juweel heeft weten los te krijgen om te be- leenen, teneinde die f 1000 weer terug te be talen. Soreker noemt Koning de sluwheid in 't kwadraat. Den dat, m-aatie over het overgeven van de bewuste duizend gulden in Parkzicht, 't Is duidelijk, dat dit alles fantasie van Koning was, want Koning beweerde, dat de buffet- juffrouw in de zaak was en wat !s gebbken? Er was daar geen buffetjuffrouw. Boven dien was de heer Onnes op 3 Maart op Nijen rode, wat wel wordt betwist, maar vast staat door de getuigenis van den heer Van der Dussen. Wat weet Koning alles tot in bijzonderhe den. zegt pleiter als het dient om zijn leu gens aannemelijk te maken. Hij weet. met welke hand Onnes het geld onder tafel door overgaf en met welke hand hij. Koning, het aanpakte. Maar als het in zijn kraam te pas komt, iets, wat op dienzelfden dag is ge beurd. niet te weten, weet hij het niet. Zoo kan hij niet zeggen, waar hij Witbraad dien dag heeft ontmoet. Later heeft Koning van Witbraad f 100 ge leend in het bijzijn van Biesing. Weer zoo'n echte sluwigheid van Koning, zegt pleiter, want hij wou er een getuige bij hebben om zijn armoe te demonstreeren. Uit alles blijkt ten duidelijkste de onbe trouwbaarheid van Koning. Breedvoerig weidt spreker dan uit over de tusschen Koning en Onnes gevoerde corres pondentie over het beleenen van schilderijen en stuk voor stuk worden de brieven naar voren gebracht om aan te toonen. dat het zuivere zakenbrieven zijn en dat men al een buitengewoon groote fantasie moet hebben om daaruit te kunnen halen, dat het ging over de inbraak. Letterlijk niets wijst er op. zegt pleiter, maar wel blijkt uit de verklaringen van de heeren Groene veld, die als getuigen zijn ge hoord en er geen belang bij hebben om te liegen, dat het beleenen van schilderijen een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Toen Koning hierop gewezen werd. zegt spre ker. verklaarde hij den getuige voor ontoe rekenbaar. Koning heeft steeds beweerd, dat Onnes ?eld beloofd had, doch het niet kon geven. En wat blijkt nu uit een der brieven van On nes aan Koning? Dat Onnes, toen hij het geld van de verzekering had Koning geen geld wil de leenen. Toen hij in de gelegenheid was het te geven, deed hij het niet. Onnes was nooit van plan Koning geld te geven en heeft het ook niet gedaan, maar hij bleef zoo'n beetie goeie vrienden metKoning om hem aan de lijn te houden, totdat die chantagebewe- ging vanzelf zou doodloopen. HERSTELLINGSOORD EN SANATORIUM „DENNENHEUVEL" Onder presidium van den heer Jac. F. Vogel had in het „Parkhotel" te Rotterdam de goed bezochte jaarvergadering van „Dennenheu vel". Vereeniging tot het Exploiteeren van Herstellingsoorden en Sanatoria voor Han dels- en Kantoorbedienden, Handelsreizigers en Handelsagenten plaats. Het jaarverslag van den secretaris vermeldt, dat het aantal contribuanten iets achteruit ging; per 31 December stonden 3164 leden, 1285 begunstigers en 249 donateurs te boek. In het Herstellingsoord „Dennenheuvel" te Ossendrecht bedroeg het totaal aantal ver- pleegdagen 2105: in het Sanatorium „Den- nenrust" et Renkum 4365. De verlies- en winstrekening sluit met een voordeelig saldo van f 255.55: het kapitaal staat thans met f 123.048,52 op de balans ver meld. De aftredende bestuursleden, de heeren N. A, A. Kampman, Rotterdam. R. L. de Graaff, Amsterdam en W. P. Zoetemeyer te Haarlem werden bij acclamatie herkozen. JAARVERGADERING NED. BIOSCOOP BOND In Hotel Krasnapolsky te Amsterdam is de jaarvergadering van den Nederlandschen Bioscoop-Bond gehouden, onder voorzitter schap van den heer D. Hamburger Jr. uit Utrecht. Het jaarverslag over 1933. uitgebracht door den Directeur, den heer A. de Hoop, werd goedgekeurd, evenals de rekening en verant woording van het financieel jaar over 1933 sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 56042.44. De begrooting voor 1934 sluitende 'in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van f 51300 werd vastgesteld. Bij de daarna gehouden verkiezingen werd de heer D. Hamburger Jr. uit Utrecht, die pe riodiek moest aftreden, bij enkele candidaat- stelling tot voorzitter herkozen. Ook de pe riodiek aftredende leden van het hoofdbe stuur de heer E. Alter, directeur van de N.V. City Film te 's Gravenhage en B. D. Oohse, di recteur van de N.V. Polygoon te Haarlem wer den herkozen. PERSOONLIJK CONTACT. De reis van den heer Hardeman naar Ned.-Indië. VOORNAMELIJK BESPREKING VAN DEN FINANCIEELEN TOESTAND. Zooals men weet, zou de heer Hardeman, hoofd der afd. financiën van het departement van koloniën den heer Colijn op diens reis naar Indië vergezellen. Thans zal hij alleen dezen tocht ondernemen. Over deze reis. die waarschijnlijk drie weken zal duren, schrijft de N. R. Crt. thans nog het volgende: Het doel van deze reis is met den gouver neur-generaal en andere autoriteiten die za ken te bespreken, die beter mondeling dan schriftelijk of telefonisch behandeld kunnen worden. De heer Hardeman is door den aard van zijn functie en zijn dagelïjksche aanra king met den minister volkomen op de hoog te van de inzichten van den minister en kan deze dus zoo noodig uiteenzetten en toelichten Anderzijds kan de Indische regeering hem inlichten over de zienswijze in Indië, ter voor lichting van den minister. Het persoonlijk contact, dat het doel was van de reis van den heer Colijn, wordt dan toch indirect verkregen en beter dan door andere communicatiemid delen mogelijk is. Het voornaamste onderwerp dat behandeld zal worden, is de financieele toestand. Zooals men weet heeft juist omstreeks dezen tijd de zoogenaamde begrootingsvergadering plaats, waarin het schema voor de begrooting voor het volgende jaar in een vergadering van den Raad van Indië, voorgezeten door den landvoogd en bijgewoond door de hoofden der departementen en den voorzitter van den Volksraad, wordt vastgesteld. Overigens zal men natuurlijk over en weer van de gelegenheid gebruik maken, die za ken te bespreken, die zich daarvoor leenen. Met de onderhandelingen met Japan houdt de reis van den heer Hardeman geen ver band. Dit volgt reeds uit de omstandigheid, dat deze aangelegenheid buiten het terrein valt, waarop de heer Hardeman aan het de partement werkzaam is. DE MONT BLANC IS HOOG, het hoogste punt van Europa! En toch, als wij een toren bouwden van al de Sunlight Zeep die in één jaar wordt verbruikt, zou deze 521 maal hooger zijn! Dit enorme verbruik bewijst hoezeer de Neder- landsche huisvrouw Sunlight Zeep op prijs stelt, hoezeer de ervaring haar van de voortreffelijke kwaliteit van Sunlight Zeep heeft overtuigd! S23-0J52H. (Adv. Ingez. Med.) TWEEDE KAMER Kamerdebatten over werkverruiming. Pleidooi voor industriebanken. Wenschen van velerlei zijden. 26 April. De Kamer zit nu middenin een debat over het Regeeringsvoorstel, om als eerste termijn een crediet van 60 millioen beschikbaar te stel len voor de werkverruiming. Voor Dr. Colijn over dit belangrijke voorstel nog iets naders zal zeggen, moeten er zeker eerst een 20 Ka merleden over spreken. Heden hoorden we er al vast een zestiental. Het voorstel zelf ontmoette algemeene in stemming, alleen over een paar onderdeelen werden opmerkingen gemaakt. Maar het meest werd gesproken over onderdeelen van onze economische en sociale politiek. Uit de rede van den heer v. d. Tempel bleek, dat de soc. democraten het element der loon daling in het voorstel een zwarte plek vinden. Andere sprekers vonden dit juist niet, zij hoop ten, dat het overleg met de organisaties tot een gunstig resultaat moge lijden. De heer v. d. Tempel meende, dat de regeering veel meer voor onze industrie moet doen, de kapi- taalslasten moet verminderen en zich ook meer moet bemoeien met de organisatie van ons be drijfsleven. Verder pleitte hij voor een In- dustriebank. Ook de heer Vliegen (s.d.) wil zulk een bank. Hen, die door handel en ver keer worden uitgestooten, wil hij doen opvan gen door de industrie. Deze moet daartoe uit gebreid worden en daartoe moeten wij onze import meer en meer beperken en zelf hier alles fabriceeren, wat maar n'oodig is. De heer Smeenk (a.r.) achtte zulk een In- dustriebank nog niet direct noodig, of de Re geering moest hem verzekeren, dat er ge vallen zijn, waarin het particuliere kapitaal geen levenskrachtige industrieën wil steunen. Doch Mr. Aalberse (R.K.) pleitte ook voor Industriebanken, waarin de publieke lichamen aandeel hebben en de heer Engels (R.K.) achtte ze onafwijsbaar noodzakelijk. De heer Smeenk wees er ook op, dat wij niet zonder export kunnen en daarom ook moeten impor teeren. maar de heer v. de Heuvel (ar.) meen de, dat men zich niet door vrees moet laten leiden en door meer ingrijpend contingentee ren de import moest belemmeren. Deze spreker pleitte ook voor vervanging van meisjes- door jongensarbeid en verder voor verschillende vormen van steun aan het bedrijfsleven. Mr. Aalberse (r.k.) stélde den steun zijner fractie het meest afhankelijk van toezeggin gen inzake de handelspolitiek. Ook hij wilde niet invoeren, wat hier wordt geproduceerd. De loonsverlaging moet zoo werken, dat er meer arbeiders werk door krijgen en het totale loonbedrag dus stijgt. Dr. Bierema (lib.) achtte een Industriebank niet noodig. Hij pleitte voor een algemeene verlaging der productiekosten, in de beschutte bedrijven is het loon bijna nog niet verlaagd. De publieke lasten moeten worden verlaagd en deze spreker informeerde, gelijk me-erderen, naar de plannen inzake de huurverlaging van woningen. De heer Hermans (R.K.) meende, dat er positief te weinig voor het bedrijfsleven wordt gedaan, met inspanning van vele krachten moet de stichting van nieuwe bedrijven in ons land worden bevorderd. Deze spreker wees speciaal ook op den nood onzer mijnindustrie en pleitte voor bedrijfsorganisatie. Ook de heer Bongaerts (R.K.) uitte verschil lende wenschen voor het bedrijfsleven en de heer v. d. Putt vroeg, of men geen speciale premie kon geven voor werkgevers, die de ma chines vervangen door handkracht. Aan den arbeid der gehuwde vrouw wilde hij een einde gemaakt zien. De heer Bakker (C.H.) pleitte er voor om zooveel mogelijk arbeiders te werk te st&len en Mr. Joekes (V.D.) vroeg, of niet een kor tere werkdag overwogen kon worden, om zoo meerderen aan werk te helpen. Deze spreker wees er ook op. dat met de loonon met onze export gerekend moet worden. Verder infor meerde hij o.m. naar de verhouding tusschen het werkfonds en de Staten-Generaal. De heer Duymaer van Twist (a.r.) kwam voor de schippers op en voor onze asphalt- fabricage. De heer Engels (R.K.) heeft speciaal aandacht aan Twenthe geschonken en opge merkt, dat men alleen met loonsverlaging er niet komt. De heer van Rappard (Lib.) kwam pleiten voor een weg door de Betuwe en de zestiende spreker van den dag, Mr. Westerman (Nat. Herst.) verzekerde, dat wij meer in de richting der autarkie moeten gaan en dat de regeering ook ten opzichte der loonen moet regeeren. d.w.z. in weinig moet onderhandelen en in veel moet beslissen. Vrijdag gaat het debat lustig door. Wellicht halen we den vijf en twintigsten spreker. wie weet? En toch verzekert bijna ieder, als om strijd, dat de uitvoering der regeerings- plannen urgent is, zeer urgent zelfs. OBSERVATOR. STROOPERS OP HEETERDAAD BETRAPT. SCHOOLARTS TREFT GEEN BLAAM. SCHIETPARTIJ IN DE DUINEN. In den nacht van 8 Februari j.l. werden twee stroopers uit Egmond in de duinen on der Bergen betrapt door twee rijksveldwach ters. De stroopers sloegen op de vlucht, achterna gezet door de politie dienaren. Een van hen loste een schot op den hond van een der rijksveldwachters, die werd getroffen. Bij de behandeling van deze zaak voor de Alk- maarsche rechtbank werd tegen den stroo- per een jaar gevangenisstraf geëischt. Het besmettingsgeval te Emmer-C ompascuum. ONDERZOEKINGEN NOG NIET TEN EINDE. De resultaten van het verdere geneeskun- kundige onderzoek der met tuberculose be smette leerlingen van de openbare u.l.o.-school te Emmercompascuum zijn niet verontrus tend. De onderzoekingen zullen eohter geheel teneinde moeten zijn. aleer hieromtrent de finitieve mededeelingen kunnen worden ge daan. In verband met de opgeworpen vraag, hoe ondanks het bestaan van een geregelden schoolartsendienst, het proces zoover om zich heen kon grijpen, vestigt men de aandacht erop, dat de twee te Emmen gevestigde schoolartsen meerdere tientallen scholen in de gemeenten Emmen, Odoorn, Sleen, Dalen en Sehoonebeek onder controle hebben, zoo dat zij in normale omstandigheden niet in staat zijn, de bevolking van elke school va ker dan b v. eens per jaar te onderzoeken, zoodat duidelijk is, dat in geen enkel op zicht het toezicht eenige blaam treft. Ter geruststelling van de ouders werd be sloten' ook de leerlingen der andere klassen, hoewel die daartoe geen enkele aanleiding geven, te doen onderzoeken. Aan de hand van de officieele rapporten, ook van den inspecteur der Volksgezondheid die inmiddels ter plaatse geweest is. zullen verdere maatregelen, ook die inzake de fi nancieele gevolgen voor de ouders worden getroffen. Samuel Insull aan boord van de Exilona, die hem naar Amerika zal brengen, in gesprek met een Amerikaansch journalist. Links de hem begeleidende politie-beambte. DE HEER FENTENER VAN VLISSINGEN TE BERLIJN. De president van de Internationale Kamer van Koophandel, de heer F. H. Fentener van Vlissingen brengt momenteel een bezoek aan de Duitsche afdeeling van genoemde kamer te Berlijn. In verband daarmede is één dezer avonden in hotel Adlon een diner gegeven, waaraan tal van vooraanstaande vertegenwoordigers der regeering. der groote organisaties en het bedrijfsle/en aanzaten. De heer Fentener van Vlissingen is ook door rijkskanselier Hitier ontvangen. AUTO IN BRAND GEVLOGEN TWEE INZITTENDEN ZWAAR GEWOND. Onder de gemeente Zevenhuizen is een auto tegen een boom gereden, doordat de bestuurder door een kuil in den weg de macht over het stuur verloor. De wagen vloog in brand en de twee inzittenden zouden in het vuur zijn omgekomen indien, toegeschoten hulp het tweetal niet uit den. auto had getrokken, Zij hadden zware brand wonden én verschillende andere verwondin gen opgeloopen. BELASTINGVERHOOGING IN DEN HAAG. TEVENS BEZUINIGINGEN. De Haagsche gemeenteraad heeft met flinke meerderheid de voorstellen tot het stop pen van het gat in de begrooting, nl. her ziening van de loonen en salarissen van het gemeente personeel en de verhooging van opcenten, aangenomen. Deze en enkele an dere maatregelen, moeten f 2,4 millioen op leveren. WEER VEE-INVOER IN ITALIë. MET INGANG VAN 1 MEI A.S. Naar onze gezant te Rome heeft doen we ten zal de Italiaansche regeering met ingang van 1 Mei a.s. de afgifte van vergunningen tot den invoer van levend vee, uit Nederland afkomstig, hervatten. SCHERP INDISCH OORDEEL. OVER DE OFFICIEREN VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN". Aneta meldt uit Bandoeng: De Preanger Bode schrijft in een hoofdar tikel onder den titel ..De Genadeslag" o.m.: Het laatste greintje hoop dat ons na de muiterij en de daarop gevolgde verdediging der misdadige bemanning door marine-offi cieren nog bleef is ons ontvallen door de houding der beklaagden-officieren ter te rechtzitting, terwijl een volslagen desillusie de pleidooien der officieren-verdedigers ons hebben gebracht die door de daaruit geble ken opvatting van de plichten van zee-offi cieren alle hoop op verbetering hebben weg gevaagd. De beklaagden-officieren leggen verklarin gen af volgens welke de mede-beklaagden- officieren moeten staan te liegen, zij werpen de schuld op de landmacht, zelfs op een der meest vermaarde hoofdofficieren, een drager van de Militaire Willemsorde en van den Eeresa bel. (Bedoeld is generaal-majoor Behrens, die hiertegen een scherp protest heeft laten hooren Red.) Zij geven ieder de schuld, be halve zichzelf. Gehoopt werd nochtans, dat deze officieren een uitzondering zouden vormen, althans dat. wakker geschud door de gebeurtenissen op ..De Zeven Provinciën", het officierscorps der Koninklijke Marine tijdens de berech ting van een hoogere opvatting van zijn plicht zou blijk geven dan dit 17-tal. Deze hoop is thans vernietigd door de plei dooien der raadslieden van deze beklaagden, mede dragers van de officiersuniformen. DE NEDERLANDSCHE PERSIL MIJ. De nieuwe fabriek in volle werking. Naar wij van de directie der Nederlandsche Persil Mij N.V. vernemen, is haar nieuwe fa briek te Jutphaas bij Utrecht thans zoover gereed, dat zij Woensdag 2 Mei a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. Met de fabricatie ins ons land van Persil en de bekende nevenproducten werd in Ooctober 1932 begonnen en reeds een jaar later moest worden overgegaan tot een belangrijke uit breiding van het complex, welke thans haar beslag heeft gekregen. De nieuwe fabriek is uitgerust met de modernste machines. De uit breiding heeft het tevens noodig gemaakt het aantal werkkrachten te verhoogen. GEEN HAZARDSPELEN BADPLAATSEN. IN Zijn wij wel ingelicht dan heeft de Raad van ministers op voorstel van den minister van Justitie besloten geen hazardspelen op de badplaats toe te laten, zoo lezen wij in het „Vad." De Exploitatiemaatschappij te Schevenin- gen had hiertoe een verzoek gedaan aan den Raad van ministers. Het plan was, in stede van een spel als Straperlo b.v. roulette te gaan sjelen. De requestrante was bereid aan allerlei beperkende bepalingen te voldoen. Aan dit verzoek zal nu geen gevolg gegeven worden. DR. W. MENGELBERG HOOGLEERAAR? AAN DE RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Naar de Msb. verneemt zou door de maat schappij tot bevordering der Toonkunst ter bevoegder plaatse een verzoek zijn ingediend voor de vestiging van een bijzonderen leer stoel voor de reproductieve toonkunst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij inwilliging van deze aanvrage zou de leerstoel bezet worden door dr. W. Mengelberg. VERTROUWELIJKE STUKKEN ONTVREEMD. ENPLOYE DER I. T .F. GEARRESTEERD. Een employé van de I. T. F. te Amsterdam, die daar op verzoek van den Duitschen Transportarbeidersbond in 1933 werkzaam is geweest, is gearresteerd wegens diefstal van verthrouwensstukken, die. volgens Het Volk, in handen van kwaadwilligen gevaar kunnen opleveren, in het bijzonder voor verschillende personen, in Duitschland woonachtig, die geen aanhangers zijn van het Duitsche re giem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5