STAVISKY; UIT HET BUITENLAND CHARMEUR, BANDIET EN OPLICHTER DE VRIJDAG 27 APRIL 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De toestand in het Verre Oosten. Japan bereid tot onder' handelingen met China. Kabinetscrisis in Spanje nog niet opgelost. Zal president Zamora aftreden? China. Japan wenscht in onderhande ling met China te treden. Ir. de betrekkingen tusschen China en Ja pan is een nieuwe faze ingetreden. De Ja pansche minister van buitenlandsche zaken. Hirota. heeft namelijk naar Reuter verneemt den Chineeschen gezant te Tokio. Tsjang Tso-pin, medegedeeld, dat de Japansche re geering rechtstreeksche onderhandelingen met China wenscht aan te knoopen over de tusschen beide landen bestaande problemen. Nogmaals heeft minister Hirota te kennen gegeven, dat hij de jongste verklaring van den woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken met betrekking tot China handhaaft, doch hij geeft toe, dat sommige gedeelten dier verklaring wellicht in te krachtige termen waren vervat. Niette min hoopt de minister, dat het Chineesche volk met Japan in de aangegeven richting zal samenwerken, daar op beide landen de verantwoordelijkheid rust voor den vrede in het Verre Oosten. Tenslotte verklaarde de minister, dat Japan de belangen der vreemde mogendheden in China en de souvereiniteit der Chineesch republiek zal eei-biedigen. De Amerikaansche regeering bestudeert thans minutieus alle bizonderheden der Japansche publicaties inzake de politiek van Japan in China. De regeering heeft niet alleen den Ja- pansclien ambassadeur te Washington om een nadere verklaring verzocht, doch thans ook den Amerikaanschen ambassadeur te Tokio, Grew, instructie gegeven, bij het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken te infor- meeren of het in de pers gepubliceerde mani fest door de Japansche regeering wordt erkend als officieele uiteenzetting van de Japansche politiek in China. Spanje. Zal Zamora aftreden? Alcala Zamora. In een officieuze nota wordt medegedeeld, dat het waarschijnlijk is, dat vandaag een oplossing zal zijn gevonden voor de re- geeringscrisis. Inmiddels is het nog volkomen onzeker, wie kabinetsformateur zal worden. Gil Robles c.s. zijn voorstanders van een parlementaire concentratie onder leiding van Lerroux, doch van andere zijde worden de namen genoemd van Martinez, Barrios en Rico Avello, den hoogen commissaris van Marocco welken laatsten men de meeste kansen geeft. De algemeene indruk is, dat het vrijwel zeker geacht kan worden, dat Lerroux niet weer de leiding van een kabinet op zich zal nemen hetgeen door zijn persoonlijke houding schijnt te worden bevestigd. De kloof tussthen de president der repu bliek en de demissi onna ire regeering blijft inmiddels onveranderd groot, schijnt zelfs grooter te zijn geworden. De rechterzijde is van opvatting, dat de eenige oplossing is een aftreding van Alcala Zamora. Oostenrijk. Dynamietaanslag op een spoorbrug. Volgens officieele berichten is in den nacJht van Woensdag op Donderdag aan de Muehl- kreiesbahn bij de halte Schlaeg een bomaan slag gepleegd, waardoor de spoorbrug werd beschadigd. Het treinverkeer is op geen en kele wijze gestoord. Concentratie van het sportwezen De bladen melden, dat de regeering voor- nemens is het geheele sportwezen te concen- treeren onder leiding van Starhemberg. Deze reorganisatie van het Oostenrijksche sport wezen zal geschieden in den vorm van een inlijving in het vaderlandsche front. Vernielzuchtige nazi's. Naar uit Linz wordt gemeld zijn Woensdag avond nationaal socialistische demonstraties gehouden door een aantal lieden uit Gmun- den, die een veertigtal vensterruiten van de villa van den burgemeester vernielden. Iets dergelijks verrichtten zij bij het huis van den Bezirkshauptmann, waar 'zij 't tot zestig ven sterruiten brachten. Ook werden schoten ge lost, doch die hadden geen resultaat. De po litie gebruikte de gummistok zoodat na een uurtje de rust hersteld was. Enkele arresta ties werden verricht. Starhemberg over de positie van Oostenrijk in het Duitsche volk. Op ultnoodiging van den Heimatschutz heeft de bondsleider der Heimwehren, Star hemberg een groote redevoering uitgespro ken. waarin hij hoofdzakelijk de positie van Oostenrijk in het Duitsche volk behandelde. Wij ontleenen aan deze rede het volgende: De Oostenrijksche taken liggen in de nauw ste lotsgemeenschap met de groote Duitsche taken. Het Oostenrijksche Duitsche volk heeft bijzondere Duitsche taken in het Donauge- bied te vervullen. Daarom is het de plicht van het Duitsche en van het Oostenrijksche volk tegenover bloed en ras den blik vrij te houden voor de groote historische taken en doeleinden der toekomst, die zich voordoen voor de totale Duitsche ontwikkeling. Oostenrijk moet Duitsch zijn als een zelf standig, Duitsch Oostenrijk, moet een eigen Oostenrijksche leiding hebben, niet om lo caal patriottisme, maar om werkelijk totaal- Duitsche politiek in het Donaugebied te kun nen voeren. De onzinnige kloof tusschen Duitschland en Oostenrijk berust minder op zekere gebeurtenissen der laatste weken en maanden, maar op oeroude verschillen in de opvatting der Duitsche nationale begrippen Er bestaan hier andere opvattingen dan in het Noorden van Duitschland. De groote opkomst van de Duitsche natie zal thans beginnen. De tijd is niet al te ver. dat men ook aan gene zijde van de Oosten rijksche grenzen erkennen zal, dat het Duit sche Oostenrijk Duitsch is en dat de Oosten rijksche opvatting van 't Duitsche wezen een ulaats heeft in de totaal-Duitsche ontwikke ling. Dat deze tijd niet meer al te ver is kan reeds geconcludeerd worden uit verschillende dingen. De overdreven en deels materialisti sche uitlegging van het begrip „nationaal" moet overwonnen worden. Overal in Europa breken de fascistische ideeën door. Op de basis van de fascistische gedachte is overeenstemming tusschen de Europeesche volkeren mogelijk geworden. Tsjecfao^Slowakije. Barthou en Benesj spreken over de organisatie van Midden-Europa. Bij het ter eere van Barthou gegeven ban quet heeft Dr. Benesj een toespraak gehou den. Sedert de vorming der eerste Tsjecho- Siowaaksche regeering te Parijs zijn met Frankrijk niet de minste moeilijkheden ge weest. De idealen van vrijheid, vrede en de mocratie zijn beide landen gemeen, zei spr. O.m. Barthou heeft Donderdag twee langdu rige besprekingen gevoerd met minister Be nesj, waarbij een groot deel der beide landen interesseerende actueele kwesties werden be sproken. In het bijzonder de kwestie der ont wapening en de kwestie der organisatie van Midden-Europa. Barthou bezocht verschillende bezienswaar digheden te Praag en legde een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat. De president der Republiek Ma sa rijk heeft Barthou 's middags ontvangen in de audiën tiezaal van de Burg. Na de audiëntie noo- digide president Masarijk Barthou uit voor de lunch. Bartou beantwoordde de toast van mi nister Benesj met de verzekering der hechte vriendschap welde de beide landen ver bindt. De vredelievende samenwerking tusschen beide naties, die geen verholen bedoelingen heeft, heeft de vriendschap van beide lan den geheiligd. De Volkenbond blijft voor ons een der beste werktuigen der beschaving. Amerika. Loonsverhooging voor de spoorwegarbeiders. De vertegenwoordigers van de vakvereeni- gingen van spoorwegarbeiders en de spoorweg directies zijn overeengekomen, dat de arbei- dersloonen van l Juli af met 2 1 2 pet-, van 1 Januari 1935 af met 5 pet. en van 1 April 1935 af wederom met 212 pet, zullen worden ver hoogd. Hierdoor wordt de sedert twee jaren bestaande loonsverlaging van 10 pet. gecom penseerd. De voorzitter "der vakvereenigingen van spoorwegarbeiders, Whitney, heeft zijn toestemming gegeven voor deze loonregeling. De nieuwe overeenkomst geldt voor den duur van een jaar. Beltjië. Suvich spreekt met Hijmans over ontwapening. De Italiaansohe staatssecretaris Suvich heeft Donderdagmiddag met den minister van buitenlandsohe zaken, Hymans, een langdu rige bespreking gehad, waaraan werd deel genomen door den secretaris generaal van buitenlandsche zaken, Langenhove en den Ita- liaanschen ambassadeur. Later werden de Ita- liaansche vertegenwoordigers door den koning ontvangen. Vervolgens brachten de Italiaan sohe staatslieden een bezoèk aan minister president De Broqueville. Volgens een door het ministerie van buiten landsche zaken uitgegeven communiqué heeft de situatie der ontwapeningskwestie onder werp van besepreking uitgemaakt. Omtrent den verderen inhoud der besprekingen ver luidt. dat Suvich minister Hymans breed voerig heeft op de hoogte gesteld van zijn be sprekingen te Londen. Suvich is inmiddels weer uit Brussel ver trokken. UIT DILLINGER'S ZONDEN- REGISTER. BRUTALE BANKROOF AAN HET LICHT GEKOMEN. NEW YORK, 26 Apr:! (V.D.) Terwijl Dil linger nog steeds ijverig wordt gezocht zon der dat eenig spoor van de bende kon wor den gevonden, wordt thans bekend, dat Dil- linger en zijn medeplichtige John Hamilton op 13 Maart hebben deelgenomen aan een bankroof te Carson (Jowa). Daarbij werden beiden door schoten in den schouder ge wond. Zjj dwongen de beambten van den stedelijken gezondheidsdienst te St. Paul hen te verbinden. Een beambte verklaarde thans voor de Justitie, dat op 15 Maart in zijn kantoor 3 mannen zijn verschenen; van wie een onder zijn jas een machinegeweer ver borgen hield. De mannen hadden hem ge sommeerd hen opnieuw te verbinden, wat hij ook heeft gedaan. De beambte had hen geadviseerd den volgenden dag terug te komen. Hij heeft in tusschen de autoriteiten willen waarschuwen. De mannen zijn even wel niet teruggekomen. Hij heeft niet ge weten dat het Dillinger en Hamilton waren De beambte heeft thans zelf ontheffing uit zijn functie verzocht. Bij den bankroof was 52.344 pond buitgemaakt. De overval werd uitgevoerd door zeven bandieten, die ten deele met machinegeweren waren bewapend. 65.000 BRITSCH-INDISCHE TEXTIEL ARBEIDERS IN STAKING. BOMBAY, 26 April (Reuter) De staking in de katoen-industrie heeft zich thans tot 40 weverijen uitgebreid: 65.000 werklieden zijn erbij betrokken. Tot nu toe is nog geen poging gedaan om de orde te verstooren, de autoriteiten beper ken optochten en demonstraties tot bepaald; straten en pleinen. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 28 APRIL 1934. HILVERSUM, 302 AL 8.00 VARA Gramofoonmuziek. 9.00 De Noten krakers ol.v. Daaf Wins. 10.00 V.P.R.O. Mor genwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins. Piet Groenendaal in zijn repertoire. A. d. vleugel Karei Das van Grol. VARA-orkest o.l.v. Ernst Ewald Gebert. Jan Lemaire, voordracht. 12.00 VARA Ensem ble o.l-V. Frits Bakels. 12.00 Gram. muz. 12 45 Klein VARA Ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.15 Gram. muz. 1.30 Klein VARA ensemble o.l.v. Frits Bakels. 2.00 Rustpoos. 2.15 De Fliereflui ters o.l.v. J. v. d. Horst. Alb. de Booy, zang. 3.00 Strijders van voorheen. Hundman. Dr. H. P. Poiak. Mannenkoor De Stem des Volks o.l.v. Fr. Rigter. Gram muz. 3.30 Rott. Philharmo- nisch orkest o.l.v. Ed. Fhpse. Thom Denijs, bas. 4.00 Idem m.m.v Rott. Philharmonisoh koor en Andries de Rosa. „Een heldenleven" Emile solokwartet. 5.30 Letterkundig overzicht door Zola. 6.00 Overgang naar den versterkten zender. 6.05 Orgelspel door Cor Steyn. Eug. Charmon; zang. Joop Carlquist, banjo Jan Mulder, saxofoon. 6.30 Gram. muz. 7.00 West Friesche uitzending. 7.30 VARA Kinderkoor de Krekeltjes o.l.v. Leida Hulscher. Jo Kick- hofer, piano. 7.45 De Engelsche cup-finale. J. Oudheusden. 8.00 Herh. SOS ber. 8.03 Gram.muz. 8.20 VARA orkest o.l.v. H. de Groot. Ellen Scbwarz, sopraan. Maart-je Offers, alt. Gerrit Visser, tenor. Ed. Hellmuth bas-bari ton. Een kruistocht door Verdi's opera Rigo- letto. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Gram. muz. 10.30 Een herinnering aan 30 Dec. 1933 Pelikaan- Schiphol. 10.45 Cello recital door Wim Amen- den. Joh. Jong, piano. 11.00 Gram. muz. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 1875 M 8.00 KRO Morgenconcert. 10.00 Gram. muz. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gram. muz. 11.30 Godsd. halfuurtje door pas toor L. H. Perquin. 12.00 Pol.ber. 12.15 Onze serie Holl. orkesten. Johnny Steemers en zijn orkest. 2.Q0 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door Mevr. A. Schelfhout v. d. Meuien. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Rustpoos. 4.15 KRO Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 5.00 Gram. muz. 5.40 KRO Boys. 6.20 Overzicht door Paul de Waart. 6.45 Gram. muz. 7.00 Pol.ber. 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Physica IV slot. Prof. Dr. A. Steger „De intern, steenkoolconferentie in Genève". 7.35 Gram. muz. 8.00 Kameleon kwar tet o.l.v. J. Beekman. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Het Mes. Hoorspel door Minny Heyermans. 9.00 Ka meleon kwartet. 9.15 Leon Rijken draagt voor 9.25 Gram. muz. 9.35 Mevr. Bezuinigt hoorspel door Jo Hanns Rosier. Leiding en vert. Henri Erens. 9.50 Verv. concert. 10.10 Leon Rijken draagt voor. 10.20 Kameleon kwartet. 10 50 Gram.muz. 12.00 Sluiting. In tusschen wacht mademoiselle Z. Niet alleen een goede maar ook een geduldige vrouw is zij. Zij wacht een half uur zij wacht een uur. Haar glimlach is misschien iets zwakker ge worden, maar zij glimlacht nog steeds. Geen'oogenblik denkt zij aan bedrog. Ver velend. dat die chauffeur steeds omkijkt. Zaken doen gaat natuurlijk niet altijd zoo vlug als men denkt. Maar plotseling wordt zij vreeselijk ner veus. Een ontzettende gedachte! Misschien heeft men dien armen, dwazen jongen overvallen hem neergeslagen en van zijn papieren beroofd! Parijs is slecht en Alexander zoo onbedre ven. Hij houdt alle menschen voor goed, om dat menschen, die zelf zonder eenige arglist zijn, altijd zoo denken Eenige minuten later is zij er van overtuigd, dat Alexander iets overkomen isHoe heet eigenlijk de zakenman, dien hij bezoeken moest? Zij herinnert het zich: Valjean. Direct moet zij naar dien man toe. Zou zij een poli- tie-agent meenemen? In "haar verbeelding ziet zij Sacha bloe dend op den grond liggen. Een agent is nergens te zienMaar de chauffeur is er toch een stevige flinke kerel Zonder aarzelen openbaart zij hem haar zorgen Hij haalt de schouders op. Ja Parijs is slecht er zijn veel misdadigers in zulk een groote stad: alleen stelt hij zich den misda diger eenigszins anders voor. Natuurlijk vergezelt hij de opgewonden juf frouw .Waar woont monsieur Valjean?" vraagt zij den concierge. Die haalt de schou ders onverschillig op: „Weet ik niet". Hij is een van die typische menschen, die altijd een slechte bui hebben. „Maar u moet toch weten wat voor men schen er in het gebouw wonen!" „Hier woont geen Valjean", antwoordt hij kort. „Dat bestaat toch niet". „Ik zal het toch zeker wel weten", meent de con-cierge. Nog steeds gelooft de juffrouw niet aan be drog. Veeleer, dat zij zich vergist heeft; mis schien heeft Alexander heelemaal niet. den naam Valjean genoemd, misschien heet de man heel anders. Nu vraagt zij den concier ge, waar dan de slanke jongeman gebleven is. die een uur geleden het gebouw inkwam. Zij beschrijft Alexander nauwkeurig. De concierge glimlacht plotselingDat klopt. Die jongeman is hem ook opgevallen Hij heeft hem nog nagekeken, toen hij in razende vaart door den tweeden uitgang ver dween. Hij wilde hem nog naroepen, dat het hier geen passage was. Hij kijkt mademoi- sele Z. aan en denkt, dat de jongeman een laloersciie vrouw voor den gek gehouden heeft. Hij glimlacht Maar hii vertelt, waar Alexander gebleven is. Hij heeft een slechte bui. en daarom heeft hij er plezier in, de vlucht zoo mooi en grap pig mogelijk te vertellen. Tableau! Maar nog weigert juffrouw Z. te gelooven, dat zij bedrogen is. Terneer geslagen rijdt zij naar haar villa, een oude, teleurgestelde vrouw. Wanhopig klemt zij zich vast aan de hoop. dat Alexan der terug zal komen en haar alles verklaren hij kan geen oplichter zijn, die attente jongen. Geen mensch zou zoo slecht kunnen zijn om zulk een zichzelf vergetende liefde zoo wreed te beloonen! Maar na drie dagen moet zij haar eigen illusies toch. verr-ielen en bekennen, dat Alexander een oplichter is. Hij is nog steeds niet teruggekeerd en een particuliere detec tive heeft hem In een kleine luxe bar gezien En nu eerst wendt zij zich tot de politic. Stavisky wordt weer gearresteerd, maar hij blijft koei en rustig. .Wanneer zij mij dat geld niet geschonken had. zou zij het toch niet bij een notaris of ficieel hebben laten overschrijvenver klaart- Alexander zeer zakelijk, ..Bovendien is het niets anders dan de wraak van een ja- loersche, oude vrouw" beweert hij brutaal. Mademoiselle Z„ die als getuige aanwezig is, valt flauw. Maar Alexander bereikt wat hij wil hij wordt vrijgesproken. Het bedrag was op zijn naam overgeschreven, hij kon er mee doen wat hij wilde. Alexander verlaat de rechtzaal en stapt in een duren wagen, waarin een knappe vrouw op hem zit te wachten. Zij is mannequin- in een van de elegantste modehuizen. Haar naam is Lilo. Mademoi selle Z. 2iet hen wegrijden.... ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Den volgenden morgen zou afscheid genomen worden. Een beetje geheimzinnig-lachend stapte de leider op het drietal toe. „Hier", begon hij, „je hebt er zeker niets tegen, dat we jullie een kampdas als aandenken geven, en je be grijpt, dat do jongens in hun nopjes waren. „We zullen er zuinig op zijn", zei Sietske, die een zakspiegeltje voor den dag haalde en ook zijn haren netjes in een scheiding legde, en met een trotsch gezicht stapten ze nu op hun fietsen. En nagewuifd door alle padvinders verdwenen de jongens uit het gezicht. In Valkenswaard viel het hun op, dat er zooveel sigarenfabrieken waren. „Ik heb er wel een stuk of zes gezien", riep Ben, maar er waren nog veel meer te vinden. „En nu wil ik wel eens naar Eindhoven" zei Sjef. die al zooveel over die stad had gehoord en na een goed half uur fietsen kwamen ze op de groote markt aan. DOOR F. DA COSTA Een vertwijfelde, wanhopige vrouw gaat naar haar stille villa terug. Tientallen jaren gaan voorbij en juffrouw Z. die dank zij de frankeninflatie het grootste deel van haar kapitaaltje verloren heeft, woont in een burgerlijke buurt bij de Fau bourg du Temple. Ook zij ziet dien lOden Februari 1934 de menschen massa's door de straten stroomen, hoort de kreten weg met de regeering weg met de corruptie! Het joelt en galmt door de anders rustige straten. Politie, die ingrijpen wil, wordt uit de ra men met gloeiende bouten en bloempotten gegooid, krijgt kokend water over zich heen gestort. Schoten knallen bloedend vallen agenten neer. Een verbitterd handgemeen ontstaat tus schen politie en volk uren duurt het ge vecht. De kranten pronken met vette koppen: Twintig tanks gereed om in te grijpen. Senegaleezen en Ana- mieten rukken naar Parijs op. Degene die van dit alles de aanleiding is, is Sacha Alexander Stavisky. De geheele wereld kent zijn naam, een ieder weet van zijn oplichterijen en corrup ties. Pogingen tot zelfmoord volgen elkaar op, geslaagde en niet geslaagde. Moorden worden gepleegd: Princinieel!? Steeds grooter blijkt het terrein te zijn, waarop Stavisky opereer de; steeds meer personen sleurt hij met zich mee in den afgrond van de schande. „Mooie Sacha!" Maar mademoiselle Z. zal niet de eenige zijn, die op een dergelijke, wreede wijze be handeld wordt. Zij mag blij zijn haar leven nog er afgebracht te hebben, want later schrikt Alexander Stavisky zelfs niet voor moorden terug. Pierre Boulanger! Ja, hoe staat het met dien leermeester van Alexander? Hij zit nog steeds in de gevangenis, wan neer Stavisky mademoiselle Z. haar geld en hartje ontroofd heeft; hij peinst nog in zijn cel. wanneer Stavisky enorme kapitalen bij elkaar bedriegt. En wanneer hij na 5 lange jaren vrij komt, is zijn eerste gang naar Sacha. Maar Sacha is dan al een heer geworden, die diplomaten, ministers, millionnairs tu toyeert, die groote feesten geeft en tot de „upper 10CO0" gerekend wordt. Een legertje bedienden maakt het onmo gelijk tot dien grooten man door te dringen. Pierre stuurt hem een opgewonden briefje, en dreigt in duidelijke termen „zekere din gen", die niet aangenaam voor den heer Sta visky zijn, te openbaren. Hij is oprecht kwaad op zijn vriend, met wien hij letterlijk water en brood deelde, Alexander stuurt den brief ombanfcwoord te rug plus 10.000 francs. Maar wat beteekenen 10.000 francs voor een wetenschap, die Alexander tot een millionnair gemaakt heeft? Weer schrijft hij en nu mag hij komen. Onrustig ijsbeert hij in de prachtige wacht kamer van Stavisky's kantoor. Wat duurt dat lang! Hij krijgt lust, dien heelen rommel in elkaar te slaan, dien Stavisky door hem ver diend heeft. Kwaad valt hij in een van de heerlijk zachte fauteuils neer. Alles van hem, alles door hem! Maar hii zal dat ventje wel moxes leeren. Eén woordje van hem en die heele mooie rateplan stort in elkaar. Oo zijn knieën moet die verwenschte Sacha. Steeds meer windt hij zich op Daar komen twee heeren binnen. Ah die zal hij even uitfoeteren. „Niets heb ik met u te maken. Wat wilt u hier?" Kalm zegt een van de heeren. „Wij zullen u maar weer terug brengen, waar u vandaan komt. monsieur Boulanger, de vrijheid schijnt u niet te kunnen verdragen". Verbluft staart Piexre de mannen aan. Wat willen ze? Wat voor toon slaat die vent aan! Een brutaliteit, wat een vei-beelding! Wan neer dat menschen van Stavisky zijn, mo gen ze wel oppassen. Gelijk met hun meester duikelen ze naar benedendoor hem! „Ik waarschuw u, mijne heeren". schreeuwt hij met een half overslaande stem; en reeds maakt hij aanstalten om er op los te slaan. Maar een van de heeren trekt een revolver en dé andere doet bliksemsnel een paar hand boeien om de dreigende vuisten. Dan leglt.- meeren zij zich. Politie! .Politie? Wat moet u van mij? Wat heb ik gedaan?" „Poging tot chantage op mijnheer Sta visky". Razernij maakt zich van Piei-re Boulanger meester. Pas op het politiebureau kalmeert hij. Hij weet nu. dat hij in Alexander zijn meester ge vonden heeft. Pierre Boulanger verlaat de gevangenis als een gebroken man. Hij geloofde tenminste nog aan eerlijkheid onder boeven. Hij bezit niet meer de kracht om zich te wreken. Maar anderen doen dat voor hem. Oud-strijders en roode troepen, Zij protes teeren, zij schreeuwen hun leuzen door de lucht, zij werpen bai*ricades op, zij geven hun lichamen voor een nieuwe regeering, voor een menschelijke maatschappij. Dagen lang vechten zij voor hun opvattin gen, voor hun nationaal en Internationaal gevoel. Dan luwt het straatgevecht en wordt verder uitgevochten door debatteerende en schrijvende heeren.... GANDHI AAN GEVAAR ONTSNAPT. DECGHAR. 26 Maart (Reuter). In een opstootje, veroorzaakt door orthodxe Hin does. die zich verzetten tegen de politiek van Gandhi tot verheffing van de paria's, is een ruit van de auto, waarin Gandhi reed, ver nield. Gandhi zelf bleef ongedeerd, doch drie van zijn vrijwilligers werden ernstig gewond. Gandhi verklaarde, dat als hij on dekt dat zijn volgelingen te laken zijn, hij boete zal doen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6