De taak van de lichamelijke opvoeding. Wandgedierte Heftige tooneelen in Parijs. Sinaas-appèl. Hei Befotfeiffcfe 51e Jaargang No. 15599 Verschünt 'dagèlijtës, Hehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 2 Mei 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABÜNNEMEN 1 J£N per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05. per maand f 0.22. per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post '0-7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN.5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Onze Winkelgevel-prijsvraag. In dit nummer vindt men de juiste oplossing van de Winkelgevelprijsvraag, gepubliceerd in ons nummer van 11 April j.l. Onze administratie heeft zich door een enor- men berg van oplossingen gewerkt, een zoo groot aantal, dat van een bijzonder succes dezer prijsvraag mag worden gesproken. De oplossershebben wel hun best erop gedaan, want naast vele honderden, die een aantal namen oningevuld hadden moeten laten, waren er bijna 200, die alles hadden gevonden en goed ingevuld. In verband hiermede moest loting plaatsvinden en het resultaat vindt de lezer mede in dit nummer, onder de publicatie van de goede oplossing. Aan de prijswinnaars zijn de prijzen reeds toegezonden. Op 9 Mei publiceeren wij de tweede reeks ter oplossing. Deze zal moeilijker zijn en daarin krijgen zij. die niet alles kunnen vinden, naar wij vermoeden, een betere kans op een prijs. HET VISSCHERIJBEDRIJF. REEDERS VERBREKEN CONTACT MET DE FEDERATIE. Van het bestuur der Vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden ontvan gen wij het volgende communiqué, dat ook aan dé leden gezonden is: „Wij hebben de eer U te berichten, dat wij alle contact met de IJmuider Federatie heb ben verbroken en zulks om de volgende reden. De heer Joh. Brautigam, Voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders en aanvankelijk lid van de Commissie Rijkens, heeft in het najaar van 1931 den heer Brand- steder, destijds secretaris van de IJmuider Federatie, inzage verstrekt van zijn Commis sie-dossier. De heer Brandsteder heeft daarvan gebruik gemaakt om uitvoerige aanteekeningen uit het dossier te maken, niet enkel van de in die Commissie, blijkens de in dat dossier aanwe zige notulen, gehouden besprekingen, maar ook van bedrijf.soverzichten van stoomtrawlers in 1929. en 1930, door de betrokken reederij vertrouwelijk aan de Commissie overgelegd. Deze aanteekeningen zijn door Brandsteder opgeborgen in het archief der Federatie en aldus in handen gekomen van den heer G. Blaas, Voorzitter der Federatie- Deze heeft die aanteekeningen, voor zooveel de resultaten van stoomtrawlers in 1929 en 1930 betreffend, in den aanvang' van 1934 ter hand gesteld aan den Chef Redacteur van het Dagblad voor IJmuiden. Bovendien heeft Blaas een gedeelte der ver trouwelijk aan de Commissie Rijkens overge legde cijfers verwerkt in een uitvoerig stuk, dat hij heeft doen opnemen, niet in het eigen Orgaan der Federatie, maar als anoniem in gezonden stuk in het Dagblad voor IJmuiden van 1 Maart 1934. Uit een uitlating van genoemden Chef Re dacteur tegenover onzen Voorzitter en den Secretaris van het Bestuur, was ons gebleken, dat deze in het bezit was van exploitatie- cijfers, die moeilijk anders dan langs abnor- malen weg in zijn bezit konden zijn geraakt. Een ingesteld onderzoek heeft het boven staande aan het licht gebracht. Wij wenschen thans met den heer Blaas niet meer in aanraking te komen. Aan het Hoofdbestuur van den Centralen Bond, dat van bovenstaande volledig op de hoogte is, is tot 1 Mei gelegenheid tot ingrij pen gelaten. Nu van die gelegenheid geen ge bruik is gemaakt, hebben wij besloten, ieder contact met de Federatie te weigeren, zoolang Blaas deel uitmaakt van haar Bestuur. Wij dringen er op aan ook in dezen de lei ding van Uw bestuur te volgen en U van iedere aanraking met een der Bestuursleden der Fe deratie te onthouden. Gelijk vanzelf spreekt, behooren de aange gane collectieve arbeidsovereenkomsten ook tegenover de leden der Federatie nauwgezet te worden nageleefd." BEWOGEN 1 MEIDAG IN OOSTENRIJK TIENDUIZEN D SOC. DEMOCRATEN DEMONS TREEREN. COMMUNISTEN OVERVALLEN ITALIAANSCHE BEZOEKERS. WEENEN, 1 Mei (D.N.B.) Gisteren ver trokken 140 fascisten uit Italië met motor rijwielen naar Weenen om deel te nemen aan de 1-Mei-viering. De straten van de grens tot Weenen waren voorzien van swastika-teekens en op den weg waren kopspijkers gestrooid, zoodat de fascis ten lekke banden kregen. In de buurt van Grieglach overlieten com munisten vier der fascisten, die een eindweegs achter waren geraakt. Een fascist trok zijn revolver en schoot, zoodat een communist zwaar werd gewond. De sociaal-democraten hadden het parool uitgegeven te demonstreeren in de bosschen in de omgeving van Weenen. Duizenden waren opgekomen. Op den Tafelberg in de buurt van Weenen, waren 10.000 sociaal-democraten bij een. Een verrader had echter de politie gewaar schuwd, die plotseling te voorschijn kwam. en de menigte verspreidde. Er werden verscheidene arrestaties verricht. Een van dezen was de vroegere sociaal democratische afgevaardigde Jaksch, die naar JTsjecho-Slowakije was gevlucht, - In het bijzonder voor het Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs. De hervormingsplannen van den rijks-inspecteur Dr. S. Elzinga. Onze aandacht werd er op gevestigd, dat onze stadgenoot Dr. S. Elzinga, inspecteur voor het Middelbaar en Voorbereidend Hoo ger Onderwijs, een studie gemaakt heeft over de lichamelijke opvoeding bij het voortgezet -onderwijs. Daarom gingen wij eens met hem praten. Inderdaad zoo zei Dr. Elzinga ken ik aan de lichamelijke opvoeding bij ons onder wijs groote waarde toe. In mijn boek „De grondslagen der maatschappij-school" heb ik dan ook een uitvoerig hoofdstuk daaraan ge- wijd. Tusschen het vrije natuurleven der Ger manen en het cultuurbestaan van onzen tijd is een scherp verschil. De groote stad drukt op het moderne leven haar stempel. Dit mi lieu verteert de levenskrachten der indivi duen sneller dan het landelijk leven onder gelijke omstandigheden. Vergelijk met het leven der oud-Germaan- sche jeugd, dat van het thans opgroeiend geslacht. Slechts enkele uren per dag zijn de jongens en meisjes niet in huis, in school- of werklokaal. Ze zien slechts zelden de vrije natuur. Ter wille van den toekomstigen ar beid moeben ze en dit is vooral met de leerlingen der scholen voor voortgezet onder wijs zoo den geheelen dag en een belang rijk deel van den avond wijden aan een werk dat de zenuwen gespannen houdt. In de ja ren, dat het lichaam veel beweging vraagt moeten ze steeds weer zitten en zelfs stil zitten. Het behoeft geen betoog, dat aan deze ont wikkeling groote gevaren verbonden zijn. In den loop der eeuwen heeft de mensch- heid schatten van- geestelijke en materieeie goederen verworven, Waardoor de mensch is geworden tot een wezen van hooger orde in een wereld van hooger ordening. Doch zij heeft door vermindering van vitale krachten voor deze cultuur moeten betalen. Slechts een correctief kan het verbroken evenwicht hei-stellen en dit correctief is de lichamelijke opvoeding. De leiders der lichamelijke opvoeding heb ben de groote en mooie taak de vrije drang naar physische ontwikkeling in de juiste ba nen te leiden, te steunen wat het individu en de gemeenschap ten goede komt en te bestrij den wat in dit opzicht destructief werkt. De juiste inzichten in de taak der lichame lijke opvoeding hebben zich geleidelijk baan gebroken. Eerst den laatsten tijd merkt men een tendenz naar een voldoende aanpassing der lichamelijke opvoeding aan de indivi- dueele behoeften der leerlingen en een stre ven om het onderwijs in de lichamelijke op voeding geheel in dienst te stellen van de ontwikkeling der individueel-physische vita liteit. De leerlingen zijn nu eenmaal niet gelijk geschapen en kunnen zich noch geestelijk, noch lichamelijk gelijk ontwikkelen. De leeraar in de lichamelijke opvoeding moet zijn oog dan ook steeds gevestigd hou den op het ongelijke bij zijn leerlingen; hij moet aan den lichamelijk zwakke de meeste zorg besteden en geen topprestaties nastre ven, waarmede slechts persoonlijke ijdelheid en niet het werkelijke belang der leerlingen gediend is. Met andere leeraren in de school zal hij moeten samenwerken. Hij kan een belangrijke functie in de schoolgemeenschap vervullen, indien hij zich ten doel stelt de lichamelijke gesteldheid der leerlingen zóó te verzorgen, dat zij zonder schade voor hun physieke ontwikkeling, de vaak lange en ver moeiende lessen in vele en verschillende vakken kunnen volgen. Er moet worden overwogen op welke wijze de lichamelijke opvoeding zóó kan worden in gericht, dat de resultaten voor de leerlingen zoo gunstig mogelijk zijn, niet alleen voor de lichamelijke ontwikfcehng maar ook voor hun studie. Het is niet moeilijk te constateeren, dat aan de tegenwoordige inrichting der li chamelijke opvoeding verschillende fouten kleven. De indeeling der leerlingen in klassen is dezelfde als bij de andere schoolvakken, de duur van de les is eveneens gelijk. Toch wor den de eischen van een goede lichamelijke opvoeding niet gedekt door die der „intellec- tueele" opleiding. Het zou gewenscht zijn. dat bij de licha melijke opvoeding een andere klasseformatie kon worden gevormd. Dan konden groepen leerlingen worden samengebracht, die in een gelijk stadium van lichamelijke ontwikkeling verkeeren. Theoretisch schijnt dit zeer goed mogelijk door een deel der week, bijvoor beeld drie middagen, op den lesrooster vrij te houden voor lichamelijke opvoeding; er zijn echter ernstige schooltechnische bezwaren. Ideaal ingerichte lichamelijke opvoeding zou individueel moeten geschieden, ook al ziet men de voordeelen van klasse-onderwijs niet over het hoofd. Aan de H.B.S. A met 5-jarigen cursus te Haarlem werd gedurende twee cursussen over een tijdvak van eenige maanden aan een 10- tal leerlingen uit verschillende klassen, die een speciale verzorging noodig hadden, spe- cale gymnastiek gegeven. Bij al die leerlin gen waren ook de gewone schoolprestaties onvoldoende tot even voldoende. Het verkre gen resultaat- wettigt de conclusie, dat in de aangegeven richting voor de leerlingen iets te doen is. Verder zou men er niet tegen moeten op zien om de lessen in de lichamelijke opvoeding te verkorten. Verwacht wordt dat met 2 lessen van 25 minuten een beter resultaat bereikt kan worden dan met 1 les van 50 minuten. Indien het niet mogelijk is de lessen te verkorten, zouden de laatste 10 minuten der lessen van 50 minuten besteed kunnen worden aan ademhalingsoefeningen in de vrije lucht. Deze zijn van buitengewone waarde en werken bovendien kalmeerend voor de volgende lessen in de intellectueele vakken. Is het zoo vroegen wij uw bedoeling in uw functie van inspecteur van het middel baar en voorbereidend hooger onderwijs maatregelen voor te bereiden, om uw denk beelden wat de lichamelijke opvoeding be treft, in de practijk te kunnen brengen. Dr. Elzinga antwoordde: Deze quaestie ver keert nog in een eerste stadium. Daarom zijn er voorloopig o#k nog geen nadere mede- deelingen over te doen. Honderden communisten met de politie slaags. Barricades en loopgraven werden aangelegd. Groote verwoestingen in het oostelijk stadsdeel. PARIJS, 2 Mei (V.D.) Het 1-Meifeest heeft in het Oosten van Parijs aanleiding gegeven tot een vrij ernstige botsing tusschen communisten en de politie. Een geheele stads wijk is in rep en roer en het is niet te over zien, wanneer de ongeregeldheden een einde zullen nemen: sedert gisteravond laat zijn eenige honderden communisten slaags met een groote politiemacht en leden van de Garde Mobile. In den avond hadden de taxichauffeurs van het oostelijk deel der stad hun wagens uit de garage gehaald omdat zij nachtdienst moes ten doen. De commuisten beschouwden zulks evenwel als een schennis van den arbeids- rust en in een oogenblik waren eenige hon derden demonstranten samengeschoold, die met steenen naar de auto's gooiden. De politie die niet direct de rust kon herstellen, requi- reeds versterking, doch toen deze aankwam namen de communisten een dreigende hou ding aan. Tenslotte trokken zij zich in eenige zijstraten terug en barricadeerden zich in de arbeiderswoningen in de z.g. Cité Jeanne d'Arc. Toen kwam het tot een ernstig treffen met de politie. Uit de vensters werd gescho ten en met alle mogelijke voorwerpen ge gooid. De nauwe straatjes veroorloofden de politie niet kdachtig op te treden, zonder ge vaar te loopen. De communisten maakten daarvan gebruik en stuurden steeds weer groepjes van 50 man ongeveer de straat op, die straatsteenen aansleepten, welke dan later uit de vensters werden geworpen. Op een andere plaats werden loopgraven aangelegd, welke eveneens werden beschut met barricades van straatsteenen. Tegen middernacht waren aan de zijde van de po litie een persoon gedood en elf gewond. Het rumoer nam van minuut tot minuut toe. De politie stond wegens de duisternis, doch evenzeer in verband met de nauwe straatjes, machteloos tegen het gepeupel. Uit alle deelen van de stad arriveerden politieversterkingen, zoodat tegen 1 uur reeds duizenden man schappen verzameld waren,welke onder direct bevel stonden van den politieprefect. Tenein de onnoodig bloedvergieten te voorkomen, heeft de politie zich vroeg in den morgen in haar stelling teruggetrokken en zich ertoe beperkt het geheele stadsdeel af te zetten. Groote zoeklichten zijn op de gevels der hui zen gericht. De communisten richten op straat nieuwe barricades op en stoken hier en daar vuurtjes. De politie zou evenwel niet voornemens zijn voor het aanbreken van den dag tot een energieken aanval over te gaan. PARIJS, 2 Mei (V.D.) De toestand in de Cité Jeanne d'Arc heeft in den loop van den morgen een essentieele ontspanning onder gaan. Nadat de politie de straten had ont ruimd, drong zij door in de woningen, waar van de deuren met geweerkolven moesten wor den ingeslagen Alle huizen werden van bo ven tot onder doorzocht. Meer dan twintig personen werden gearresteerd. Zelfs de daken werden bewaakt, teneinde onmogelijk te ma ken, dat omsingelde communisten zouden vluchten. De huiszoekingen duren voort. De stadswijk is nog steeds afgezet. De straten geven het beeld van groote verwoestingen: geen lantaarn is heel gebleven, de ruiten der lager gelegen woningen zijn vernield. Overal liggen steenen, meubelstukken, glazen en vaatwerk, zoomede bierflesschen, welke voor werpen door de communisten als projectielen werden gebezigd, (Het jaarlijksch kampioenschap sinaasappeleten te Napels heeft tot resultaat gehad, dat de kam pioen met een totaal van 141 in 7 uur het record heeft verbeterd). In 't Italiaansche Napels Is weer iets groots verricht, Daarover iets te zeggen, Beschouw ik als een plicht. Als sinaasappel eten Ook hier beoefend wordt. Dan zijn wij toch nog achter Op dit gebied, als sport. Er eentje leeg te zuigen, Of, laat ons zeggen, twee, Daar dien je eigen snoeplust, Maar niemand anders mee. Maar honderdeenenveertig In zeven uur, dat 's sterk, Dat gaat ver boven snoepen, Dat isvruchtdragend werk. Wie onzer maakt zich ooit zoo, Vraag ik in dit verband, Te (sinaasappel) sappel, Voor d' eer van 't vaderland. We gaan nu straks naar Rome In voetbaleer en deugd, Waarover heel de natie Bij voorbaat zich verheugt; Maar waarom niet naar Napels? Met een oranje ploeg, De kleur alleen reeds, meen ik, Is argument genoeg Op naar het vreetzaam strijdperk, Voor 't wereldmeesterschap, Eerst Napels zien dan sterven In sinaasappelsap. Radicale verdelging onder strikte ge heimhouding en schriftelijke garantie Zuiveronderneming Radicaal Gen. Cronjéstraat 135, Tel. 11657 (Adv. Ingez. Med.) VREES VOOR DUMPING. Bij invoer van onzen boter in Engeland REGEERING VERKLAART DAT VAN DUMPING GEEN SPRAKE IS. In het Engelsche Lagerhuis zijn vragen ge steld met betrekking tot den invoer van boter uit Nederland, waarvan beweerd wordt, dat deze de prijzen op de Engelsche markt zou dumpen. Den minister van handel werd gevraagd of hij de prijzen kon opgeven voor Nederlandsche boter in Engeland en in Nederland en indien deze cijfers zouden aangeven, dat er dumping plaats had ten koste van de producenten in Engeland of 111 het Britsche Rijk, of hij dan in de huidige handelsovereenkomst een clausule zou willen laten opnemen, teneinde de voort during van deze dumping te voorkomen. De parlementaire secretaris van het Minis terie van Handel, Dr. Burgin, verklaarde, dat de groothandelsprijs voor Nederlandsche boter op 21 April in Engeland genoteerd stond op 69 tot 77 schilling per cwt. en op 20 April in Nederland op 190 shilling 6 d. per cwt. Op deze mededeeling weerklonken op tal van banken kreten: „Oh"! Dr. Burgin deelde voorts mede, dat naar zijn meening het Huis wel op prijs zou stellen te vernemen, dat de prijs waarvoor de Neder landsche boter in Engeland wordt verkocht de wereld prijs is. Om redenen welke in Neder land zeer goed bekend zijn hecht men er daar de voorkeur aan den binnenlandschen prijs op buitensporige wijze te belasten. Er is geen sprake van dumping, aldus verklaarde Dr. Burgin met nadruk. De invoer van Nederland sche boter maakt bovendien slechts een klein deel uit van den totalen invoer van boter in Engeland. RICARDO SAMPER, de nieuwe minister president in Spanje. Aangenomen wordt, dat ook zijn bewind van korten duur. zal zijn, N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKObL - AELBERTSBERGS7RAAI 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, sa en el van prijs (Adv. Ingez. Med.) Starhemberg is thans tot vice-kanselier van Oostenrijk, benoemd. pag. 4 De Kleine Entente te Boekarest bijeen voor economische besprekingen. pag 4. Generaal Higgins treedt af als leider van het Leger des Heils. pag. 4 De 1 Meidag te Haarlem. pag. 5 en 2 Verdedigers in het Nijenrode proces vragen vrijspraak. Dag. 3 Verschillende bezwaren in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp tot bescherming van de openbare orde. pag. 3 In een spoorwegloods te Utrecht is een acety- leentoestel ontploft, waardoor een arbeider werd gedood en een vijftiental gewond. pag. 3 Hevige straatgevechten te Parijs tusschen communisten en politie. pag 1 De IJmuider reeders verbreken het contact met de Federatie. nag 1 Zeer waarschijnlijk zal te Amsterdam een kunstijsbaan komen. pag. 8 De taak van de lichamelijke opvoeding in het bijzonder voor het M. O. en V. H. O. pag, 1 Het mysterie te Reeuwijk. pag. 2 Er wordt bij onzen boterinvoer in Engeland geen dumping toegepast. pag. 2 Onze fotogevelprijsvraag. pag. 6 en 7 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. Willy van der Tak: Madrid met en zonder staking. pag. 4 MusicusMuzikantenleven. pag 3 J. B. Schuil: Centraal Tooneel: Mannen in 't Wit. pag. 8 KAMPEEREN AAN HET BLOEMENDAALSCHE STRAND. OP MEER KAMPEERGELEGENHEID AANGEDRONGEN. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft het voornemen om de kampeergelegen heid aan het strand belangrijk in te krimpen. Verleden zomer waren er 600 vergunningen, nu zullen de Haarlemsche en de Amsterdam- sche kampeerders elk sleehlts 100 vergunnin gen krijgen. De organisatie van Haarlemsche kampeer ders heeft de bemiddeling van het Haarlem sche gemeentebestuur ingeroepen, dat zich bereid verklaard heeft bij B. en W. van Bloe mendaal aan te dringen op het verstrekken van meer vergunningen. Dr. COLIJN BLIJFT VOORLOOPIG AAN ECONOMISCHE ZAKEN. Naar aanleiding van loopende geruchten aangaande de vervulling van de vacature in het kabinet zijn wij gemachtigd mede te dee len, dat dr. Colijn nog met niemand besprekin gen heeft gevoerd en de eerstvolgende weken ook niet voornemens is zulks te doen. OVERVAL OP BANK IN AMSTERDAM. DADER NA ACHTERVOLGING GEVAT. AMSTERDAM, 2 Mei V. D.) Hedenmor gen heeft een 22-jarige werklooze man ge tracht in een bank op het Damrak zijn slag te slaan. Een der vrouwelijke bedienden van de Noord-Hollandsche Bank. gevestigd Dam rak 24, was bezig met het in orde maken van de etalage, waarin de bank als wisselkantoor allerlei soorten vreemd geld etaleert. Toen zij hiermede bezig was, kwam plotseling bedoel de jongeman binnenloopen, die een greep deed in den stapel bankpapier, welke voor het eta- leeren gereed lag. Voordat de juffrouw iets kon doen, had de man de zaak weer verlaten en het op een loo pen gezet, Er werd onmiddellijk alarm ge maakt en een actbervolging werd geopend. Op het geroep van: „Houdt den dief", werd hij tenslotte door een chauffeur gegrepen. Deze leverde hem aan de politie over', die den mis dadiger naar het bureau overbracht. Hier bleek, dat hij nca in het bezit was van verschillende soorten geld tot een bedrag van ongeveer f 400. Hoeveel geld hij bij zijn over val. in de Noord-Hollandsche Bank wist te be machtigen. staat nog niet vast. Het schijnt, dat hij op zijn vlucht een gedeelte van het geld heeft verloren. Een gedeelte daarvan is reeds weer terecht. Verder is gebleken, dat de jonge man sinds eenige dagen zwervend was. Sinds Zondag was hij niet meer in zijn woning ge weest^

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1