ÏAQSNIEUW: Moderne ornamenten Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 3 MEI 1934 H RIJKSLEIDER KRUYT SPREEKT VOOR DE N. S. N. A. P. POLITIE LAAT DE VERGADERING UITEEN GAAN. In café P. Gort. Tempelier&straat 56, hield de Nationaal Socialistische Nederland- sche Arbeiders Partij Woensdagavond een besloten bijeenkomst, waar na de opening van den vooraitter. den heer P. Hörchner, die mededeellng deed dat het verboden was te mterrumpeeren. vragen te stellen of te debatteeren (waarop drie aanwezigen de zaal verlieten) de Rijksleider der N.S.NA..P., majoor C. J. A. Kruyt het woord nam. De rede van majoor Kruyt kwam hierop neer: Nadat hij de Koningin-Moeder had her dacht schetste hij de beteekenis van de 1 Mei-viering, die naar zijn meening alleen in Duitschland op voorbeeldige wijze is ge schied omdat alleen daar het geheele volk eensgezind „den dag van den arbeid" heeft gevierd. Nergens was in Duitschland politie te vinden die de orde moest handhaven, zulks in tegenstelling tot het tot broedermoord bereide Parijs. Hier is de 1 Mei daarentegen een dag waarop de socialisten reclame maken voor hun zaak. In ons land heerscht de haat en de nijd en als voorbeeld noemde majoor Kruyt den landdag van de N.S.B. waar de politie charges heeft moeten uitvoeren, waarmede de verdeeldheid van ons volk werd aangetoond. Toen verklaarde hij het verschil tusschen fascisme en nationaal socialisme, wat vol gens zijn zeggen door velen opzettelijk in een adem wordt genoemd terwijl het zoo intens verschillend is. Fascisme is in Italië ontstaan, door Mussolini die een groot man is maar eerzuchtig. Als Mussolini sterft, sterft ook het fascisme, want Mussolini kent het, rassenvraagstuk ook niet. Intieme ont hullingen uit Mussoloni's leven noemde ma joor Kruyt als bewijs. Anders is het met het nationaal socialisme zooals dat in Duitsch land tot uiting komt en daar eenheid demon streert. Het staat en het valt niet met Hitler, want het is het eigendom van het volk. Bovendien kent men daar het rassen vraagstuk, het vraagstuk van het bloed. Duitschland steunt zijn industrie goed, Nederland brengt door de verhoogde belas tingen industrie om het leven. Duitsch land gaf een milliard aan steun uit ten bate der industrie en kreeg nu reeds meer dan een milliard terug. De Nederlandsche inkom sten dalen elke maand en de uitgaven stij gen elke maand, weshalve Nederland reeds lang failliet is maar alleen nog niet failliet verklaard. De Nederlanders moeten wakker worden geschud. „Heil" riep iemand met uitgestrekte hand waarna enkele seconden eerbiedige stilte werd betracht. Majoor Kruyt vervolgde toen: ,De Joden hebben schuld aan a'.les door het denkbeeld van gelijkheid- vrijheid-brcederschap de wereld in te slinge ren. De Joden hebben de verdeeldheid ge bracht, want dat staat In hun leer. Als wij het te zeggen hebben, zal het niet alleen zijn: „Weg met de partijen maar ook wij moeten zorgen dat ons ras zuiver blijft". De Joden werden vervolgens vergeleken met een invasie van Chineesche horden die uit ons land verwijderd zouden worden en toen majoor Kruyt nog had gezegd dat de voor aanstaande Joden allen marxisten waren en dat als de N.S.NA..P. aan de macht kwam de Joden uit hun leidende functies zouden worden gezet ofschoon zij het land niet hoe ven te verlaten, trad er een Inspecteur van politie de zaal binnen. „Wat doet u hier? Het is hier besloten!", riep majoor Kruyt. Daar kom ik juist naar kijken", ant woordde de inspecteur. Het bleek dat de drie personen die in het begin van de vergadering waren weg ge- loopen verraden hadden dat men zoo-maar kon binnenloopen. De inspecteur raakte in debat over het al of niet besloten zijn, ma joor Kruyt trok zich terug en de inspecteur ging weg met de mededeeling .,U zult er nog van hooren". Hij vond het blijkbaar overbodig de zaak verder te onderzoeken. In de zaal telden wij behalve enkele personen die geen partij schenen toe te behooren: vijftien leden van de N. S. B. en ongeveer twintig leden van de N5.NA P. die ten deele op Duitsche wijze met een hakenkruisband om den arm liepen. Een van hen wond zich op en wilde de inspecteur achterna, wat hem werd verboden. Na dit „intermezzo" zooals majoor Kruyt het noemde, waarvoor hij zijn verontschul diging aanbood met de mededeeling dat „als je nationaal-socialist bent. dan zitten ze je op de hielen", vond nog een beschrijving van de partij plaats die in tegenstelling tot alle anderen voor iedereen is. Andere partijen zijn slechts partijgroepen, de N.S.N.A.P. is voor iedereen, die zich echt Nederlander voelt en aldus denkt. Het aantal leden is op het oogenlik acht, negen- of misschien reeds tienduizend, zei majoor Kruyt. Hij laakte het internationa lisme dat haat zaait e\ niets oplevert, ver scherping van de toestanden ten gevolge heeft met bewapening annex, beschreef de partij van Ir. Mussert als die van „klein Ne derland" omdat alle geledingen die ook in het parlement tot uiting komen ook in de N.S.B. tot uiting zouden komen waardoor ook deze partij tot ondergang is gedoemd, ging in het kort de toestand in Rusland na, die wij samen kunnen vatten met de woor den van majoor Kruyt „Het Russische volk is een verdierlijkte slaaf' en zei naar aan leiding daarvan „Als wij hier wat te ver tellen krijgen zal het met het communisme evenals in Duitschland in één dag zijn af- geloopen". (Applaus). Na de pauze verscheen de politie weer die aan den zaalverhuurder order gaf de vergadering uiteen te laten gaan. De kwestie is namelijk, aldus deelde de politie ons mede. dat een openbare vergadering alleen in daartoe goedgekeurde lokaliteiten mag ge schieden met vaste- stoelen, die hier niet waren. De vergadering droeg niet het kenmerk van een besloten bijeenkomst, want de aan wezigen waren niet alleen lid van of stonden anderszins in verband met deze beweging, zoodat de politie bij hara binnentreden niet onmiddellijk alle namen kon weten. Daar om mocht deze openbare vergadreing in dit lokaal niet worden gehouden. De vergadering ging onmiddellijk uiteen. VERLAGING ACCIJNS EN HEFFINGEN GEVRAAGD. EN AFSCHAFFING AVOND- EN ZONDAGS- SLUITINGEN. Onderstaand telegram heeft de firma Jamin te Rotterdam aan den Voorzitter en Leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden: „Wij lezen met waardeering pogingen van de Regeering tot werkverschaffing. Mogen wij de puzzle gedeeltelijk mede hel pen oplossen? De abnormaal hoog opgevoerde accijnzen en heffingen blijken boven de draag kracht der bevolking te gaan en zijn mede oorzaak dat het debiet over de geheele linie verminderd is. Onnatuurlijke en onpractische avond- en Zondagssluitingen hebben reeds te lang den verkoop ondermijnd. Verzoeke mede te werken om opheffing te bevorderen van onverstandige belemmeringen en er zal spoedig heel veel blijvend werk terug komen." R.-K. MIDDENSTANDS- VEREENIGINGEN. PASTOOR MöLLER EN DE HEER STUMPEL SPREKEN. In gebouw St. Bavo aan de Smedestraat hielden de R.K. Middenstandsvereenigingen in Haarlem en omliggende gemeenten op Woensdagavond een bijeenkomst onder de leuze: voor het behoud van het gezonde mid- denstandsbedrijf en ter verdere propageering van het O(rdenings) S(aneerings) Biescher- mings) program. De heer Th. S. J. Hooy, onder wiens presi dium de vergadering stond, sprak zijn spijt uit over de geringe opkomst en richtte woor den van welkom tot het kamerlid den heer Chr. v. d. Bilt, wethouder van Liemt, enkele raadsleden en de vertegenwoordigers uit na burige gemeenten. Pastoor J. B. W. M 11 e r uit Voorburg begon met te zeggen, dat op het congres van den Middenstand in Den Haag de roep klonk: arbeid en brood. Hiervoor hoeft men zich geenszins te schamen. De Paus heeft gezegd, dat er in de maatschappij een lek was waar langs de welvaart wegvloeit. De tegenstel lingen zijn te groot tusschen volkeren on derling en ook tusschen standen. De sociale orde moet worden hersteld. Rome dringt aan op het wegnemen van hét individualisme en het herstellen van een sociale orde. D.w.z. herstel van een krachtig, leidend beginsel in het bedrijfsleven. Het individualisme uit de vorige eeuw heeft de economische dictatuur gebracht en kan dus nieW het leidend beginsel zijn. En ook de economische dictatuur zelf kan dat niet zijn. Men voelt wel voor een sterken man. Maar wat is dat. \raagt spr. zich af. Voor spr. is dat de man. die de economische dictatuur kan breidelen. Het kapitaal en de- economi sche macht liggen geconcentreerd in de han den van weinige menschen. Dat zijn men- schen die over het credietwezen beschikken en daardoor den bloedsomloop in het econo mische leven kunnen regelen. Dit is zeer na- deelig en als er herstel wil intreden is men er niet met sociale maatregelen alleen. Maar ook de sociale orde moet hersteld worden en daarvoor moet de despotische overheersching in de economische wereld gebreideld worden door het initiatief van de verschillende groe pen. De Paus meent, dat uit die dictatuur volgt de strijd om die dictatuur. Voorts volgt er een wedloop uit om de staatsmacht waar mee men zijn eigen particuliere belangen kan dienen. En tenslotte spruit er het con flict uit tusschen de volkeren om de politieke overheersching. De leidende beginsels zijn doordringende sociale rechtvaardigheid en verder sociale liefde waarvan de staat de krachtige verdedi ger moet zijn, zooals in de pauselijke ency cliek Quadagesimo Anno staat aangege ven. De menschen moeten vormen een een heid, gegroepeerd naar het beroep en geen tegenstrijdigheid. En zeer ver weg moet uit onze kringen, zei spr.. de idee van klassen en volkenstrijd. De nieuwe economische orde is niet door één volk te maken. Men heeft elkaar noodig, ook de volkeren. De heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn, sprak over het ordenings, saneerings en be schermingsprogram van den Ned. R.K. Mid denstandsbond. Ordening beteekent het brengen van orde in plaats van wanorde. Spr. gaf verschillende voorbeelden van het zich maar raak vestigen van menschen als kap pers, bakkers, slagers. Er komen vele zaken en zaakjes bij, die tenslotte op rampspoedige wijze eindigen en die tijdens hun bestaan oude, gevestigde zaken benadeelden, omdat ze voor fantastische prijzen moesten ver- koopen. De buitenlanders, die zich in Neder land vestigen, vormen verder een nadeel. In het program staat, dat er vestigingsvoor schriften gegeven moeten worden en dat als overgang in 2 jaar geen nieuwe zaken geves tigd mogen worden. Voor saneering vraagt men bestrijding van oneerlijke concurrentie van het uitverkoopwezen in bepaalde ge vallen afschaffing van het cadeaustelsel, regeling van het kortingstelsel. Voorts wor den vergunningsstelsels gevraagd voor groote ondernemingen en coöperatie en verwijdering en wering uit de warenhuizen van die instel lingen en afdeelingen, welke meer op het ver lokken van het publiek dan op een voorzie ning in behoefte zijn ingesteld (lunchrooms, en buffetten, postkantoren, kinderspeel plaatsen. kapsalons, bagagedepots enz.) De schuld van de verwording ligt ook voor een groot deel bij den middenstand zelve, die niet actief genoeg was. Het einddoel moet zijn. dat diverse groe pen van burgers zich zullen aaneensluiten in bedrijfschappen om aller belangen te die nen. Spr. eindigde met een dringende opwek king aan alle aanwezigen om het program te bestudeeren en er naar te handelen, opdat de organisatie groeit en sterker wordt. Zelfs met inwilliging van alle wenschen, is nog niet al les bereikt. Wat gevraagd wordt zijn slechts pijnstillende pleisters. De wereld moet veran deren en daarvoor is het noodig, dat de menschen veranderen. „Pricipieele Katholie ken moeten wij zijn." Met algemeene stemmen werd de volgende resolutie aangenomen: De katholiek georganiseerde middenstand van Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Heem- AARLEM'S DAGBL doelmatige en goede q, Krouweis ten W o o p t U hel bij Koninginneweg 6 i (Adv. Ingez. Med.) stede en Zandvoort, op 2 Mei 1934 te Haarlem in buitengewone vergadering bijeen ter be handeling' van het program van den Ned. R-K. Middenstandsbond tot Ordening, Sa neering en Bescherming van het Midden- standsbedrijf, gehoord de sprekers: stelt vast. dat de huidige crisis ook op het middenstandsbedrilf.sleven in buitengewone mate haar ontwrichtenden invloed uitoefent. en dat door de ontwikkeling der economi sche en maatschappelijke verhoudingen de ordening en saneering in de diverse takken van middenstandsbedrijf. meer nog dan vroe ger en minstens even sterk als in andere be drijfstakken. tot een dringende noodzakelijk heid is geworden in het belang der bedrijfs- genooten en in het algemeen economisch be lang: spreekt zich uit voor oubliekrechtelljke or ganisatie van het bedrijfsleven op den grond slag van zelfbestuur en als inzet tot een vol ledig^ corporatieve herordening der maat schappij, en verwerpt met de meeste beslistheid iedere poging tot fascistische of nationaal-socialis- tische partij-dictatuur in staat. maatschappb en levensbeschouwing: verlangt van de Regeering in nauwe sa menwerking met het georganiseerde bedrijfs leven een doelbewuste en positieve midden- standspolitiek. in den zin van het Ordenings-, Saneerines- en Beschermingsnrogram van den N.R.K.M.. mede door tijdelijk vestigings verbod. vaststelling van vestigingseischen en afdoend optreden tegen de concurrentie- excessen, en verlangt daarnaast recht streeksche maatregelen om het gezonde kleinbedrijf, speciaal in den detailhandel, te behoeden te gen onnoodige verdere verdringing door grootbedrijf en coöperatie, in het algemeen belang der maatschappij: verwacht daartoe de medewerking van de R.-K. Staatspartij in den zin van haar mani fest: roept den katholieken middenstand op, om in volledig besef van zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid, bij voortduring te stre ven naar de meest volmaakte vervulling zij ner economische taak. en ook zijnerzijds door orincipieele vakorganisatie de ordening der bedrijfstakken zoo krachtig mogelijk te be vorderen besluit deze resolutie ter kennis te bren gen, waar het behoort, en gaat over tot de orde van den dag. Voor Haarlem's Politierechter. NOG ALTIJD DE STAKING TE 1JMUIDEN Een oud zaakje van 15 Juni '33. dateerende dus uit den stakingstijd, kwam de aandacht van den politierechter vragen, Een stakende stuurman had een niet stakenden collega scheldwoorden toegevoegd, als cholera-beer, slijmbal, maffer en bal gehakt, maar de ver dediger, Mr. Drilsma. merkte op, dat die woorden niet alle in de klacht voorkomen, zoodat slijmbal en maffer van het tooneel verdwenen. Verder viel de verdediger de dagvaarding aan, waarin stond, dat aan klager de woor den waren toegevoegd, maar niet, dat dit op zettelijk was geschied, ook niet, dat het in 't openbaar was geweest en evenmin, dat klager ze gehoord had. De politierechter verwierp dit verweer, zeg gende, dat in het woord, toevoegen zoowel opzet lag opgesloten als de omstandigheid, dat klager de woorden had gehoord, waarom verdachte veroordeeld werd tot f 10 boete conform den eisch van den officier van jus titie. BELASTINGZAKEN Een IJmuidenaar, die thans in de gevange nis zat, had zich voor drie overtredingen van de wegenbelastingwet te verantwoorden. Hij begon met te vertellen, dat een onderzoek naar zijn geestvermogens was ingesteld, doch meende, dat een dergelijk onderzoek eerder den ontvanger der belastingen had moeten betreffen. De politierechter kon een dergelijke uitdrukking niet toelaten, maar wilde er niet verder over spreken, omdat de man de mede deeling betreffende hemzelf had gedaan, al leen wou hij weten, wat de man tot die uit lating bewoog. De verdachte beriep zich op een schrijven van den ontvanger, geadres seerd aan hem als volgt: Den Heer X. straf gevangenis Haarlem, in welk schrijven de ontvanger den overtreder uitnoodigde te zijnen kantore te komen om over een trans actie te spreken. Verdachte had dit als begrij pelijk is, graag willen doen, maar de directeur der strafgevangenis geeft geen vacantie en dat had de ontvanger toch wel moeten weten. De politierechter glimlachte en de officier sprak van bureaucratie met het oog op het zenden van die gedrukte briefjes. Dfe overtre ding werd overigens erkend, maar met het oog op de ondeugdelijke uitnoodiging werd de straf gelijk gesteld met de transactie, f 10. Dan het derde feit. Verdachte vertelde, dat hij bekeurd was, zittende op een motorrij tuig, waarin een zuiger ontbrak, zoomede de remmen, achterlicht, benzine en olie, waarom het vehikel bij gebrek aan eigen kracht door een jongen werd voortgeduwd, want het moest naar een garage om uit elkaar gehaald te worden. De verdachte vond dat toch eigen lijk geen motorrijtuig en al was er dan een onderzoek naar verdachte's geestvermo gens ingesteld, in dit opzicht had hij toch gezond verstand, want de politierechter en de officier waren het met hem eens. zoodat hij van die bekeuring werd vrijgesproken. Een volgende klant was met de wet niet tevreden, aangezien hij f 50 wegenbelasting moet betalen voor zijn 112 P.K. wagentje en een college maar f 3 voor een 2 P.K. „Dat moest veranderd worden", vond hij, maar de politierechter bracht hem aan het verstand, dat hij met zijn bezwaar aan een verkeerd adres was; hij moest maar naar de 2e Kamer gaan. Verdachte zat het dwars, zijn collega wuifde hem. zei hij. bij het passeeren, vroolijk toe. als wilde hij zeggen: „Daar ga ik weer voor mijn drie gulden." Eén ding werd echter niet naar voren gebracht, wat toch noodig was om die schrikkelijke wet te verklaren en dat was, dat verdachte een driewielig motor rijtuig had en zijn collega een driewielige fiets met een hulpmotor, zoodat hij de onbillijkheid direct kan opheffen, als hij eenzelfde rij tuig als zijn collega neemt; dan kan hij hem ook vroolijk toewuiven. A D EXAMENCOMMISSIES. Benoemd zijn tot lid: van de commissie be last met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, ge merkt Na. Nq, Nr en Ns: de dames A. Bak ker. I. de Groot, R. de Rook van Leeuwen, C. A. Stappers, H. E. Veeger. D. v. d. Waal, en ir. H. Zijlstra. allen te Haarlem; benoemd tot voorzitter van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor huis en school onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, te Amster dam: de heer S. Anema te Haarlem; be noemd zijn tot pl.verv. lid in deze commissie de dames: G. Barger en J. A. van Markesteyn te Haarlem. ZONNESTRAALDAG De voorbereidingen voor de „Zonnestraal"- collecte zijn thans in vollen gang. Reeds velen hebben zich opgegeven om Za terdag 12 Mei a.s. als collectant belangeloos voor de vereeniging „Zonnestraal" werkzaam te zijn. Aan deze collecte zullen verschillende at tracties verbonden zijn, o.a. het houden van een loterij. Het eigenaardige van deze loterij is, dat wanneer de loten op den collectedag verwacht worden, de trekking reeds zal hebben plaats gevonden, d.w.z.: de loten worden in gesloten enveloppen verkocht; op het lot, dat zich in de enveloppen bevindt, staat aange geven, welken prijs men gewonnen heeft. Bij het openscheuren van de enveloppen kan men dus onmiddellijk constateeren of men de ge lukkige winnaar (es) is van een der fraaie en nuttige prijzen, welke „Zonnestraal" voor dit doel ter beschikikng stelt; de hoofdprijs is een prachtige eikenhouten boekenkast, welke geheel door patiënten op „Zonnestraal" is vervaardigd. Reeds nu wordt het publiek in de gelegen heid gesteld loten a f 1.— per stuk te bestel len op het bureau der ..Zonnestraal"-collecte: Kruisweg 26. telefoon 16189. Na ontvangst van het verschuldigde bedrag worden de bestelde loten Vrijdagavond 11' Mei ter post bezorgd, zoodat de koopers hun lot Zaterdagmorgen in hun bezit hebben. Tevens roept het Comité een aantal perso nen op boven de 14 jaar, welke bereid zijn. op Zaterdag 12 Mei a.s. te collecteeren en ver zoekt hun, zich daartoe aan te melden op het bovengenoemd bureau: Kruisweg 26, telefoon 16189, Het bureau is geopend iederen werkdag van 105 uur en des avonds van 810 uur. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer", Jansstraat 38rood. Liefdadigheid is een groote deugd, Zoo wel bij ouderen als jeugd, Geeft daarom allen, arm of rijk. Steeds naar vermogen hiervan blijk. Postgiro 212793. tel. 13235 of 15445. PROPAGANDA-AVOND HAARL. LUCHTVAART CLUB. Bovengenoemde vereeniging biedt haar le den a.s. Vrijdag een interessanten avond aan in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Het eerelid de heer G. J. Geysendorffer, de bekende K. L. M.-piloot, zal komen cau- seeren in den vorm van een vraaggesprek. Ieder zal in de gelegenheid worden gesteld, vragen te stellen. In de pauze worden de aanwezigen vergast op Pelikaan-herinneringen van 30 December j.l. op Schiphol per gramofoonplaait. Vervolgens bespreekt de bekende Haagsche sportvliegster Mej. Tineke de Veer het onder werp „Snortvliegen", bezien van het vrouwe lijk standpunt; dus een nieuw geluid over een veel besproken onderwerp. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprutOl. Bij alle Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats.' Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. PLANTEN. VRAAG: Mijn Clivia heeft 3 mooie bloemen, maar nu worden de punten der bladeren geel. Wat moet Ik daartegen doen? ANTWOORD: Deze plant moet nu langzaam aan minder water ontvangen. Ook kan de groote krachtsinspanning (drie bloemen) wel wat veel van de plant gevergd hebben. Geeft u haar eens wat verdunde koemest en, als zij In jaren niet verplant is. zou dit een goede gelegenheid zijn. VRAAG: Ik heb een gave palm gekocht en op een lichte, ltoele plaats gezet. Nu worden de pun ten der bladeren bruin. Wat kan hiervan oorzaak zijn? ANTWOORD: Te veel licht. Een kamer palm Is ce n.schaduwplant en verlangt een vochtige atmospheer. VRAAG: Mijn pruimenboom heeft luis. Kan lk die ergens mee bespuiten? Waarmee en hoe veel maal? ANTWOORD: Uw boom is in den winter waar schijnlijk niet met vruchtboom carbolineum be spoten, waardoor luizeneitjes e. d. gedood wor den. Nu kunt gij niet meer spuiten, maar waar schijnlijk is door het koudere weer de luis nu reeds verdwenen, zoo niet, dan zoudt gij de aan getaste deelen kunnen spuiten met een oplossing van zeep en spiritus in water. Als wij voldoen de natuurlijke vijanden van de luis in onzen tuin hadden, zooals meezen. roodborstjes en andere kleine vogel.?, zou de luis zich niet zoo vermeer deren Hang dus a.s. winter nestkastjes in den tuin. Ook wordt aangeraden „Poliflor". VRAAG: Ik heb een Amaryllis gekregen en geef die geen water op de pot, maar in het bak je waarin zij staat. Moet zij veel water hebben? Kan lk de bladeren, als deze stoffig zijn, met een zucht sponsje met schoon water afnemen? Bloeit zij ieder jaar? ANTWOORD: De cultuur van een Amaryllis In een kamer is vrijwel onmogelijk. De plant sterft in het jaar af en moet dan in de pot droog weg gezet worden, In het vroege voorjaar, of reeds 6 in den winter weer water gaan geven. Het is echter een heele toer voor een liefhebber zon der kas. De plani moet motich vochtig staan en ht blad kan op de door u beschreven wijze afge nomen worden. VRAAG: Mijn Azalea is uitgebloeid. Hoe moet ik haar nu verder behandelen? ANTWOORD: Op een koele beschaduwde plek in de schaduw ingraven. Wat slappe koemest ge ven (geen kunstmest) en in het najaar in een koel. maar vorst vrij vertrek plaatsen. DIEREN. VRAAG: Ik heb mijn kanarie al 4 jaar en hij heeft steeds goed gezongen. Na den dood van mijn man, nu 4 maanden geleden, heeft hij niet meer gezongen. Ik heb hem kort geleden in een ander kooitje gezet. Wat kan ik doen om hem weer aan het zingen te krijgen? ANTWOORD: Noch de dood van uw eohtige- noot, noch het verplaatsen van het vogeltje kan oorzaak zijn van het niet meer zingen. Geef het diertje als drinkwater zg. kalkwater verkrijgbaar bij drogisten en per dag 5 druppels levertraan op wat hard gekookt eierdooier. Zingt het dan na drie weken nog niet, wilt ons dan nogmaals vragen en vertel daarbij mogelijk an dere verschijnselen die gij opmerkt. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel pers. en wegenbelasting komt er op een rijwiel met hulpmotor? ANTWOORD: Geen personeele belasting, al leen een rijwielplaatje plus 3.— wegenbelas ting. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Ik ben gepensionneerd sergeant van het N. O. I. L. Mijn pensioen bedraagt 66G. per jaar. maar nu is zoowel in het le als in het 2e kwartaal 1934 3.70 ingehouden. Is dat In dische belasting of pensioenkorting? ANTWOORD: Dat is pensioenkorting. RECHTZAKEN VRAAG: 1 Mag ik volgens de wet jaarlijks een bedrag schenken aan mijn inwonende meerder jarige kinderen? 2 Hoeveel mag dit bedrag zijn? 3. Is het verplicht, dat de kinderen dit opge ven aan de belasting? 4. Geldt ditzelfde voor inwenende minderja rige kinderen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Onbeperkt. 3. Als zij in de vermogensbelasting zijn aan geslagen, of hun vermogen door de schenking boven 15000.komt, wel. In Ieder geval moet de rente ervan bij hun inkomen worden opgeteld op de aangifte ink. bel. 4. Ja. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men een vette kraag van een licht grijs heerencostuum van wollen stof sohoon? 2. Hoe maakt men vleeschcroquotten? 3. Hoe kan men een zwarten stroohoed. die vaal geworden is, weer mooi zwart krijgen? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met zuivere spiritus (geen brandspiritus). 2. Benoodigd: 125 gram vleeschresten, 1 y2 d.L. melk. bouillon, of jus met water; 10 gram bloem: 20 gram boter: wat peper, zout en noot- muscaat: gehakte peterselie: paneermeel en 1/2 ei. Hak of maal het vleesoh fijn: breng boter en bloem roerend aan de kook: voeg er bij kleine scheutjes langzaam het vocht bij en blijf roeren, tot de saus doorgekookt en gaar is (ongeveer 10 minuten). Vermeng het dan met het vleesch en de kruiden naar smaak en laat. op een bord uit gespreid, koud en bijna stijf worden. Verdeel het in 6 gelijke deelen en maak die zoo glad mogelijk, rol ze door paneermeel en vorm er croquetjes, zonder barstjes van. Klop het ei met een lepel water en rol er de croquetjes door en daarna weer door paneermeel. Bak 3 te gelijk in olie of vet, als oliebollen, dus geheel onder. Als ze klaar zijn laten uitdruipen. 3. Met een flesohje hoedenvemis. De gebruiks aanwijzing staat er op. VRAAG: Hoe maakt men eieren in? ANTWOORD: Gij kunt het in waterglas doen op de volgende wijze: Roer 1 deel waterglas op G deelen water goed dooreen. Leg er voorzich tig een el bovenop; blijft het drijven, dan moet gij er niog wat water doorroeren; zakt het naar den bodem en blijft het daar liggen, dan is de vloeistof goed en kunt gij er de andere eieren bij doen, maar zorg dat zij geheel onder liggen. Gebruik alleen beslist versche eieren. Ook kunt gij het doen in garantol. eveneens bij drogisten verkrijgbaar. De gebruiksaanwij zing staat op het pakje. VRAAG: In mijn Jaarsmahaard zitten water spatten, die er met Jaarsma haardenwas niet uitgaan. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Met haardenwas zult gij het langzamerhand wel overwinnen. Had gij vóör deze behandeling het even met terpentijn ge daan. dan was het waarschijnlijk gelukt, maar het is beter dit nu niet meer te doen en alleen maar met haardenwas te behandelen en goed uitwrijven. VRAAG: Op een cocosmat is vet of olie ge morst. Hoe kunnen die vlekken verwijderd wor den? ANTWOORD: Roer pijpaarde met koud water tot een dikke pap, zonder kluitjes, en leg hier van een flinke laag op de vlek. Laat stil in de sohadtuw drogen Als den volgenden dag de pijp aarde weer droog en hard Is haalt gij die er af en schuiert na. VRAAG: Hoe maakt men een wit vilten kin- d er hoed schoon? ANTWOORD: Maak het hoedje, nadat lint en garueering er afgehaald zijn, goed stofschoon. Roer pijpaarde met koud water tot een dikke pan, zonder kluitjes en bedek het hoedje hier mee geheel. Laat het op. een handdoek in de schaduw liggen, tot het door en door droog is: haai er dan dc pijpaarde af en schuier met zeer schoonen borstel na. VRAAG: Ik heb twee matten: ik denk van ge perst papier en ijzersterk. Zij zijn verkleurd, vermoedelijk door het afzeepen. Hoe zou ik die kunnen schilderen? ANTWOORD: Met anilinekleurstof kunt gij deze matten zeer mooi in Iedere kleur verver. Vlekken, vooral vetvlekken, moeten eerst volk men verwijderd worden. Voor iedere kleur i= echter een ander voorschrift; wilt gij dus een of meer kleuren opgeven, dan zullen wij u hier voor reoept en gebruiksaanwijzing opgeven, bv donkerblauw, groen, bruin, violet, donkerroi ei. zwart, lichtblauw, enz. VRAAG: Over een groen stoffen japon Is eer kopje thee met melk en suiker gevallen. Nu voel: da plek hard aan. Hoe krijg ik dat weer goed? ANTWOORD: Als het alleen maar een .stij ve" plek is, wordt dit veroorzaakt door de sui ker. Gij kunt die gemakkelijk wegkrijgen door stevig te schuieren met een handenborstel met lauw water; daarna mot droge doeken droog wrijven. Mocht er daarna nog een vlek overblijven, dan is dat de thee. Zend dan even bericht en wij zullen u ook daarvoor een middel opgeven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10