De tram naar Overveen verdwijnt. Aspirin DONDERDAG 3 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Over veertien dagen reeds autobussen tot in Kweekduin Julianalaan zal dan spoedig geasfalteerd zijn. De Julianalaan in Januari, toen de iepen juist gerooid waren en een aanvang werd gemaakt met de verbetering. De Julianalaan in Overveen heeft veel stof doen opwaaien, figuurlijk maar ook letterlijk. De bewoners zullen zich nog wel de zomer - sche dagen herinneren boen de tram zoo prachtig groote stofwolken kon opjagen door dat het witte poeder van het trottoir in de rails was geraakt en een uurtje buiten zitten 'beteekende stof happen en ergenis. De Julianalanei's hebben veel te mopperen gehad. Niet alleen over de voetpaden, maar over nog zooveel andere dingen. Waarom zou den we echter al die narigheid weer gaan op halen nu ze binnenkort tot het absolute ver leden zal gaan behooren? Eindelijk zal een van de belangrijkste verkeerswegen van de gemeente Bloemendaal er netjes uitzien en het recht hebben dat men hem met moderne verkeersmiddelen berijdt. De gemeente Bloemendaal heeft er geen schuld aan dat dat zoo lang heeft geduurd, want wat haar betreft was met verbetering al veel en veel eerder begonnen. Maar omdat de tramrails er lagen en vooreerst niet zou den verdwijnen kon zij niet beginnen omdat asfalteeren met rails die als voorland hebben toch te moeten verdwijnen, absurd zou zijn, geldverspillerij. Dus bleef de Julianalaan zoo als zij was. Doch ook de N.Z.H. heeft geen schuld aan het uitstel omdat de toestemming de tram door een autobus te vervangen langen tijd uitbleef omdat er van verschillende zijden bezwaren waren ingekomen die door de be voegde instanties doorgewerkt moesten wor den. Totdat ten lange leste de toestemming werd gegeven, wat nu het geval is. Middelerwijl is Bloemendaal begonnen de Juianalaan en het Adriaan Stoopplein aan een herziening te onderwerpen. Wat er reeds gedaan kon worden werd er gedaan. Het ge deelte van het Adriaan Stoopplein tot aan het viaduct van den spoorweg naar Zand- voort is bijna gereed, de foto toont het. Een rijweg van 8 Meter, een fietspad van 2.50 M. waar echter om de tien meter 50 centimeter af moeten voor een boom, en dan een voet pad van 1.50 Meter. (De boomen zijn linden, de iepen die er stonden moesten ook wegens de iepenziekte worden gerooid.) Er is dus te vens een oplossing gevonden voor de fietsers, die nu twee fietspaden hebben voor beide richtingen. Dientengevolge zal het fietsen op den rijweg- verboden worden, zooals dat ook elders is geschied en wat door een blauw bord, waarop in het wit een fiets is afgebeeld, wordt aangeduid. Daar de aanleg der fiets- en voetpaden niets heeft te maken met de rails, heeft men dit werk ook over de rest van de Julianalaan reeds kunnen aanvatten. Niet echter de asfalteering, die bij het Adriaan Stoopplein moest ophouden, en die alleen het gedeelte waar geen rails ligt be slaat. De weg ligt dieper dan voorheen omdat er hoogteverschil moest zijn tusschen de tuin tjes. en het voetpad, het rijwielpad en den rijweg. In de scherpste bochten is de weg aan een kant tien centimeter hooger gemaakt waardoor hij beter „ligt". Nu bereikt ons de mededeeling dat de tram over enkele weken zal verdwijnen, misschien reeds vóór 15 Mei. Als dat het geval is, kan natuurlijk ook de rest van den weg geasfal teerd worden, dan kunnen de palen van de electrische geleiding verdwijnen, die nu nog midden in het fietspad staan en een gevaar opleveren voor hen die ter plaatse niet be kend zijn. „Als de tiam weg is, is de weg nog vóór het vacantieseizoen gereed", werd ons vanwege de gemeente Bloemendaal verzekerd. Dan zal men alle leed met Augustus verge ten zijn. De bussen van de N.Z.H. zullen het werk van de electrische wagens op rails moeten overnemen en voor velen is dat een schrik beeld. Zij vreezen dat de dienst niet meer zoo regelmatig zal zijn. doch weten zelf niet waarom. De idee van de zichtbare rails, die concrete spoorstaven, geven een groote zeker heid in tegenstelling tot de onvaste gedachte van een autobus, waarvan je aan niets kan zien dat-ie werkelijk zal komen. Toch geloo- ven wij dat men niet te spoedig hierover moet oordeelen in, geen geval voordat men kennis heeft gemaakt met de autobus. De tram is ook niet altijd een pretje De bussen zullen, net als de trams nu, om de tien minuten loopen, met dien verstande echter dat zij ook Kweekduin in dezen 10- minutendienst zullen betrekken, 's Zomers wordt een half uur dienst ingesteld op Zand- voort van de Turfmarkt te Haarlem af. Dit alles moet echter nog de goedkeuring van Gedeputeerde Staten ontvangen en dit is de laatste belemmering nog voor de inwerking- stelling van den autobusdienst. Belemmering- is eigenlijk het juiste woord niet, want Ge^ Staten, die slechts goedkeuring hoeven te hechten aan tarieven en dienstregeling, vra gen aan de betrokken gemeentebesturen ad vies. Dit zijn dus Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort. Uiteraard zal Bloemendaal alles doen dat de goedkeuring spoedig wordt ge geven, en ook de andere gemeentebesturen zullen wel geen overwegende bezwaren heb ben. Dan zal de route als volgt zijn: Turfmarkt, Spaame, Damstraat, Klokhuis plein, Riviervischmarkt, Jansstraat en Jans- weg, Stationsplein, Kruiswegviaduct, Staten Bolwerk, Schotersingel, Van Ostadestraat, Kleverparkweg, Kleverparkstraat, Verspronck weg, Adriaan Stoopplein, Julianalaan, Mili- tairenweg, Zeeweg, Boulevard naar het Zui- derbad. De directie van de N.Z.H. heeft thans echter te kennen gggeven dat zij het eind punt wilde doortrekken naar het Tramplein. Zooals gezegd is zal de dienst een 10-minuten dienst zijn tot en met het Kweekduin en een halfuur dienst naar Zandvoort. Bij groote drukte ligt het in het voornemen extra bus sen in te leggen van het Stationsplein te I-Iaarlem af naar Zandvoort. Voor velen zal de mededeeling dat de Ju lianalaan nu in orde komt een aangename zijn. Ook zij die vaak dezen weg passeeren zal het welkom zijn dat er verbetering komt. Hnf asfalt, of eigenlijk: de topeca die gebruikt wordt is van een betere kwaliteit dan men vroeger gebruikte wat voor een dergelijken drukken weg geen overbodige luxe is, omdat men hier en daar in de gemeente wel scheu ren kon ontdekken of de afdrukken van paardehoeven en autobanden doordat het topeca gedeeltelijk week was geworden. Hoe het zich hier zal houden zal de tijd leeren, op het oogenblik is de hoofdzaak dat de verbinding van Haarlem met de buiten gemeenten en vooral naar den Zeeweg een grondige verbetering zal ondergaan, die in aansluiting met andere tot stand gekomen en nog tot stand te brengen verbeteringen mede zal werken tot het verkrijgen van een ideaal net van verkeerswegen in Haarlem en om geving. VERGADERING VAN OUDERLINGEN. De Vereeniging van ouderlingen der Ned. Hervormde Kerk houdt een algemeene verga dering op Zaterdag 12 Mei des middags 2 1/2 uur in de kerkeraadskamer der Ned. Herv. Kerk (St. Bavokerk) alhier. Spreker is dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Am sterdam over de Voorstellen Groote Steden Commissie. HANDELSAVONDSCHOOLVEREENIGING Tot slot van het seizoen geeft de H. A. S. V. Zaterdag 5 Mei een groot Slot-soirée in de H. K. B'., waaraan, volgens de ons gezonden aan kondiging, eenige „super stemming makende" attracties zijn verbonden. De muzikale medewerking wordt wederom verleend door „The Musical Lunatics", Verder wordt er op Zondag 13 Mei een wan deltocht georganiseerd in het Gooi. Met de trein naar Bussum;*vandaar een wandeltocht over de hei naar Hilversum en Laren. ALLE-DAG-KERK-CONFERENTÏE. In de Ned. Herv. te Schoorl zal van 11 tot 13 Mei, onder leiding van ds. A. J. P. Boike. de 2e algemeene Alle-Dag-Kerk-Conferentie zijn. Dr. G, A. van den Bergh van Eysinga zal in leiden: „Het algemeen Priesterschap". Voorts zal o.m. Ds. D. E. Boeke. Haarlem een Inleiding houden. Aan deze conferentie zijn tevens wijdingsstonden, zang- en jeugd diensten verbonden. \s Eee° MI® ?e,o"d' -woa"0 /Ifi Oat*3!\ge"-£ot l\M\ V AOU *68). q\Ó\ FRIESCHE BAA110,13 en 15 cl (Adv. Ingez. Med.) HET STADIONCONCERT VAN 2 JUNI. EEN PROPAGANDA-COMITé SAMEN GESTELD. Teneinde er voor zorg te dragen, dat op het concert, dat onder leiding van Dr. Wil lem Mengelberg Zaterdagavond 2 Juni door het Concertgebouworkest en Residentie- Orkest met medewerking van een aantal koren, gegeven zal worden in het Olympisch Stadion alhier, ook buiten Amsterdam de aandacht van het publiek wordt gevestigd, zijn in overleg met 't Comité voor Stadion concerten te Amsterdam in meerdere plaat sen van ons land propaganda-comités ge vormd of in voorbereiding. Definitief kan thans worden medegedeeld dat het te Haarlem opgerichte comité als volgt is samengesteld: Voorzitter J. C. Tadema, uitgever; Mr. A. Beets (voor de Haarlemsche Orkest Vereeniging)Prof. Dr. A. D. Fokker (Santpoort); Jhr. Dr. J. C. Mollerus (Vreemdelingenverkeer); Joh. E. Post (Kunst aan het Volk)Jhr. C. J. A. Reigersman (Haarlemsche Bachvereeniging) P. N. v. d. Sluys (Chr. Oratorium Vereeni ging) te Heemstede; H. E. Everard te Aer- denhout. VEREENIGING „DE HAARL. MANèGE". PAHUD DE MORTANGES KOMT SPREKEN. De heer C. F. Pahud de Mortanges, le lui tenant der huzaren te Amersfoort, heeft zich bereid verklaard, a.s. Zaterdagavond in de Haarlemsche Manége aan de Linnaeuslaan een filmavond over zijn Olympische reis te geven voor de leden van de vereeniging „De Haarlemsche Manege" en belangstellen den. LEO STRAUSS DECLAMEERT IN HET KENNEMER LYCEUM. In de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen declameert Dinsdagavond 8 Mei de heer Leo Strauss uit werken van schrijvers wier boeken op den Duitschen brandstapel zijn verbrand, t.w. Heine, Gutzkow, Gronemann, Beer-Hofmann, Glaser, e.a. FEESTAVOND VAN DE OOSTHOEK. De vereeniging van Oostelijke Nederlanders, de Overijselsche vereeniging De Oosthoek hield in de tuinzaal van het Concertgebouw een feestavond, voor de leden: Drentenaren, Over- ijselaren en Gelderschen. We zouden hier de namen kunnen opnoe men van hen die medewerkten, wie er spra ken en wie er de verschillende nummers uit voerden, maar wie er is geweest kent hun kwa liteiten dienaangaande en namen noemen is dus wel overbodig. Het gaat ten slotte om een gezamenlijk doel: een gezelligen avond maken voor den geheelen Oosthoek. En daarin is men geslaagd. Er is gelachen in de eerste plaats, er is gedanst natuurlijk ook, en dat er gezongen is hoeft wel geen be toog. Het cabaretgezelschap heeft niet weinig tot het slagen bijgedragen en dat bleek wel aan het applaus. Maar ook de band, die ervoor zorgde dat de danslustigen konden dansen verdient de waardeering van de Oosthoekers. Maar al met al, heeft iedereen ertoe bijgedra gen dat de halfjaarlijksche feestavond er weel een was, die in herinnering zal blijven. Want dat verdient hij ten volle. En dat „ze biej ons in 't Oosten feestvieren könt, de blömkes buuten könt zetten", is wel gebleken. er koudheden gaan snel over door TABLE TTEN (Adv. Ingez. Med.) VERSLAG HAARL. BESTUURDERSBOND. Wijontvingen het verslag van den Haarl. Bestuurdersbond over 1933. Het volgend is er aan ontleend. Er werden zeven ledenvergaderingen van den H.B.B. gehouden. De Raad van Beheer van het Gebouw „De Centrale" vergaderde één maal. Verschillende besprekingen en confe renties werden gehouden met hoofd- en afdee- lingsbesturen van organisaties. De propagan da werd krachtig gevoerd. De Plaatselijke Raad verzond eenige adres sen, verspreidde manifesten. Het ledental kon niet gehandhaafd blijven. Op 31 December 1932 bedroeg het 8000, op 31 December 1933: 7830. Het Centraal Comité voor Werkloozen be zorgde aan niet minder dan 4500 werkloozen een middag of avond van ontspanning. Het financieel verslag wijst een saldo aan van f 436,94. Het aantal zaken en adviezen van het Dis trictsbureau voor Arbeidsrecht is steeds stij gende, totaal thans 2071 tegen 1866 in 1932. STADS EVANGELISATIE. Het bestuur is er in geslaagd toestemming te verkrijgen om de Martha Stichting te Alphen a. d. Rijn te bezichtigen op 21 Mei. 2en Pink sterdag, De reis zal gemaakt worden per stoomboot. Het Chr. Muziek Gezelschap Azaf en het Zangkoor Eben Haëzer werken mede. KON. NED. TOONK. VEREEN. A.s. Zaterdag zal voor de leden der Kon. Ned. Toonk. Ver. (afd. Haarlem) een demonstratie van Rythm. Gymn. (systeem Dalcroze) worden gegeven door Mevrouw A. Sluis-Slikkers met haar leerlingen. Mevr. Sluis is een bekende specialiste op dit gebied, het zal dan ook zeer zeker een interessante avond zijn. Hangop, met room bereid, van OUD-BUSSEM is voor zieken een uitstekend voedsel en tevens voor gezonden een lekkernij. Filiaal te BLOEMENDAAL: Verbindingtweg 59, Telef. 22754 (Adv. Ingez. Med.) MARKTNIEUWS PURMEREND. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Af deeling eieren. 255.000 Eendeieren f 2,60—2,75. 120.000 kippeneieren. 70/80 K.G. f 2.90—3.10 65/66 K.G. f 2.40—2.60. 63/64 K.G. f 2.30—2.40. 60/62 K.G. f 2.10—2.30. 58 59 K.G. f 2.10—2.20. 56/57 K.G. f 2—2.20. 53/55 K.G. f 1.90—2.10. 50—52 K.G. f 1.80—1.90. Afdeeling Pluimvee. Oude kippen f 11.40. Oude hanen f 0.500.90. Jonge Hanen f 0.85.1.40. Kiloprijs oude kippen f 0.500.58. Kiloprijs jonge hanen f 0.700.80. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De g'easfalteerde Julianalaan met fiets- en voetpaden aan weerszijden DE SPELLINGCOMPLICATIES- MARCHANT. E OF EE? Mijnheer de Redacteur, Als een van de menschen zonder verstand die de ministerraad heel verstandig ook raadplegen zou, want zij toch maken juist de meeste schrijffouten, wend ik mij tot u. Is het werkelijk waar, dat we voortaan misschien alle woorden met de achtervoeg sels eelen en eeren met ee moeten blijven schrijven, alleen omdat, zooals een uwer lezers opmerkte, kanteelen anders kantelen en rochelen roochelen zou worden? Ik had dat ook wel opgemerkt, maar kan me dat als eenige reden niet indenken. Want is dat heusch nu zooveel erger, dan dat voortaan bedeelen, bedelen wordt en heelen (genezen) gelijk gesteld wordt aan verber gen en je direct aan dieven c.s. doet den ken? Vindt u die regel van ee in de achtervoeg sels eelen en eeren (waarom eezen niet, dat was toch vroeger zoo het driemanschap?) zoo erg makkelijk voor ons Nederlandsche volk? Voelt het direct aan, waar het achter voegsel is, waar niet? Mij is vroeger geleerd: „Voor- of achter voegsels zijn letters of lettergrepen, die zonder zelf woorden te zijn, dienen om nieuwe woorden te vormen". Alzoo: Marchandeeren, blijft zóó in de nieuwe spelling, want 't komt van Marchand. Mis schien wisselde in Marchand ook wel de d met de t af als in: hanteeren van hand. Maar daar begint al een moeilijkheid, want ik heb wel eens hooren verluiden, dat hanteeren niet van hand is afgeleid; bezeeren: ontstaan uit zeer, eeren geen achtervoegsel, wordt dus bezeren; beheeren: afgeleid van heer, dito, wordt beheren; bedeelen; afgeleid van deel, wordt be delen; regeeren: de afleiding ligt er al minder dik op. Ik ben geen latinist, maar vermoed, dat ik nu toch bij 't latijn te g-ast moet, bij rex of regere, of zoo iets; negeeren, zal ook wel naar 't latijn voe ren; begeeren?: Begeerte zal wel van begeeren komen, maar begeeren zelf, hoe is dat ont staan? 't Zal aanstonds wel begeren worden, denk ik en kwinkeleer en? krakelen wordt gelukkig als voorbeeld ge geven; houweel van houwen is duidelijk; kaneel en kandeel hebben gelukkig geen meervoud, want bij die woorden is het van een domme leek zooals ik, weer niet zoo een voudig te zien of eel achtervoegsel is. Geheel wordt gehelen, dat spreekt voor zich zelf. Kameel, gareel, abeel, juweel en doopceel vorden weer moeilijker. Doopceel is, meen ik imengetrokken uit doopcedel. Wordt 't dus doopceelen? Vroeger schreven we juweelen en fluweelen omdat het. stoffelijke bijv. n.w. waren als gouden. Nu moeten we zien of eel achter voegsel is. Meestal gok je, geloof ik, wel goed, als je dat maar aanneemt, maar zoo heel duidelijk is dat voor ons volk toch niet te zien. Fluweel zal wel samenhangen met het Fransche velours; eel zal wel achtervoegsel zijn denk ik, maar misschien is het veiliger voortaan maar niet meer over een fluweelen japon te schrijven. Dan nog iets. We blijven schrijven idee. Gaan we nu als afleiding schrijven: ideeëel inplaats van ideëel? En we moeten het geschrevene ook lezen. Vindt u het makkelijk achter elkaar te lezen; regelen, prevelen, hevelen, bevelen, bedelen, beteren, enteren, onteren, interen, ketenen, tekenen, bezemen, bezeren, rekenen, be heren. zemelen, wemelen, beleven, femelen, vezelen, vereren, hekelen, bekeren kegelen, stevenen, ontvenen, belegeren, beven, leraar, bezwaar, benen, deze, gene, genegen, vreselijk, genoeg, enig, benepen, beren enz. Een vreemdeling zou, geloof ik, rillen. Ik weet wel, dit bezwaar bestond reeds, maar het wordt nu grooter inplaats van kleiner. Stropop doet mij steeds aan strop-op den ken. Mijns inziens kon men van vereenvou diging spreken, wanneer men overal aa. oo, ee en uu schreef, waar die klinkers volkomen werden uitgesproken en verder altijd a, o, e, u. Maar ik zei het al, ik ben erg dom voel de bezwaren daartegen natuurlijk niet. Trouwens laat ik eerlijk zijn en zeggen, dat ik zelf niet blij zou zijn, als dat ingevoerd werd. Want juist door dat ik zelf zoo dom ben, heb ik grooten eerbied voor de weten schap en ik begrijp nog net dat een taal ook een, verleden heeft, waarmee rekening dient gehouden te worden. Alleen zou ons volk door deze nieuwe spelling heusch met minder fouten gaan schrijven? Wat denkt u? Een domme lezeres. ANTWOORD: Neen. Meer. W- zien niet veel heil in die voorgenomen plotselinge invoering van wéér een nieuw systeem, vreezen dat velen het eenvoudig negeeren zullen en dat ande ren het gedeeltelijk (lees: op goed geluk) zullen pogen toe te passen, en de chaos ver meerderen. Zooals al in dit blad s opgemerkt vinden wij de e en ee-historie ook veel te inge wikkeld. Als men zich nu tot de afschaffing van de niet-uitgesproken ch in sch en van de uitgangs-n's bepaald hadja, dan was er een goede kans op succes. Men wil teveel tegelijk. O.i. wordt opnieuw vergeten dat er twee kwesties zijn op te lossen: 1. de wenschelijk- heid van een eenvoudiger spelling; 2. de practische mogelijkheid van de plotselinge invoering van wi^s gingen. De enthousiaste voorstanders van 1 ne geeren de moeilijkheden van vraagstuk 2. Red. VERDRINKINGSGEVAAR BIJ DE KANOSPORT. Geachte redactie, Met veel genoegen las ik in Uw courant het berichtje van het Centraal Bestuur van de Ned. Centrale Reddingsbrigade betreffende het verdrinkingsgevaar bij de roei- en kano sport. Liderdaad ben ik het met dat bestuur eens dat het hoog tijd wordt, dat er diverse eischen komen voor het verhuur-materiaal. Nog hedenmiddag zag ik uit mijn werkplaats 4 kinderen, samen nog geen 30 jaar, speleva ren in een roeiboot. Ik vind het zelf als ver huurder van roeibooten en kano's een grooite ergernis dat zoo iets kan en mag bestaan. Met dank voor de verleende plaatsruimte, P. A. SCHREUDER. Schalkwij kerweg. HAARLEM. 29 April 1934. EEN VERKLARING. In den loop der vorige week is hier ter stede een gestencild manifest verspreid, zonder dat hierop was aangegeven welke organisatie voor den inhoud verantwoordelijk is. Het blijkt nu, dat er personen zijn, die mee- nen, dat dit manifest afkomstig is van S.D.A.P. of Haarl. Bestuurdersbond. Hoewel iedereen, die onze publicaties regel matig leest en iets af weet van de strijd- methoden der moderne arbeidersbeweging, kon weten, dat een dergelijk pamflet geen uitgave van de moderne arbeidersbeweging kan zijn. vestigen we er de aandacht op, dat op al onze manifesten, circulaires etc, duidelijk staat aangegeven, dat de inhoud komt voor rekening van S.D.A.P. of een der andere organisaties deel uitmakende van de moderne arbeiders beweging. We hebben niets te verbergen. Wroeten in het duister laten we aan anderen over. Voor het plaatselijk Bureau van Actie en Propaganda tegen fascis me en communisme, ingesteld door den Alg. Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. E. F. ALBRECHT, Secretaris. AGENDA DONDERDAG 3 MEI Stadsschouwburg: Kunstavond met mede werking van Tilly Sylon. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs. 35.30 en 7.3011 uur. Remonstrantenhuis: Lezing van den heer A. 't Hoen voor „Harmonia" over: „Een blik in het hiernamaals". 8 uur. Broederkerk: Afscheidsavond Jan Sevensma. Circus Amar, Zaanenlaan: Openingsvoor stelling. 8 uur. Luxor Sound Theater; „Om acht uur aan tafel". 8.15 uur. Palace: „De drijvende zwembroek". Op het tooneel: Graziadei, het Weensche Speelkaar- ténwonder. 7 en 9.15 uur. Ftembrandt Theater: „Ik was een spion". Op het tooneel: The Symmek Four. Olympische Spelen. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 4 MEI Gem. Concertgebouw: Tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. Circus Amar, Zaanenlaan, Voorstelling 8 uur. Consultatiebureau Ver. tot Bestr. der tuber culose: jaarl. alg. lcdenverg. 8 uur. Bioscopen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11