De vliegende feeks De nieuwe gezant van Tsjecho-SIowakïje, de lieer Ivan Krno, bracht Woensdag een bezoek aan het graf van Comenius te Naarden, waarbij prof. dr. ir. D. F. Slothouwer uitlegging gaf Een uitstaande brand vernielde Woensdag da derde etage en de zolderverdieping van een per ceel aan de Retiefstraat te Amsterdam. De brandweer op het dak De vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden hield in Pulchri Studio te den Haag een huisvlijttentoonstelling met expositie van gehoorinstrumenten. Een snapshot bij da opening Een groote verzameling wilde dieren is Woensdag bij Ouwenhand s Dierenpark gearriveerd. Een der nieuwe bewoners in zijn verblijfplaats De ernstige ontploffing, die Woensdag in een der werkplaatsen van de Ned. Spoorwegen te Utrecht plaats had, eischte een doode en vijftien gewonden. Een overzicht van de ontzettende ruïne Ook Moskou krijgt een ondergrondsch spoorwegnet, waar» voor de werkzaamheden thans In vollen gang zijn FEUILLETON EEN BLIJMOEDIG SPEL IN DRIE BEDRIJVEN BEN VAN E YSSELSTEIJN. 16) Lord Harold: Ja maar, ik wel. Neen, beste kind, ik moet meneer Miller even onder vier oogen spreken. Maud (beleedigd)Maar natuurlijk, ga uw gang. Ik was héélemaal niet van plan te blij ven. Bye! Bye! (af). Lord Harold: Hahaha! Ga toch zitten, jon- g'eman. U hebt er toch niets op tegen, dat ik u hier buiten ontvang? Het zal op mijn studeerkamer en in de bibliotheek niet om uit te houden zijn. Wat een hitte vandaag weer, hè? Tom: Het is om te stikken, Mylord. Lord Harold: Envertel me nou eerst eens misschien weet jij daar meer van hoe het toch mogelijk is, dat mijn dochter werkelijk... weggaat als ik haar dat vraag Een maand geleden zou ze dat nooit gedaan J hebben. Tom: Dan vraagt u het misschien duidelij ker dan een maand geleden, Mylord. Lord Harold: Hahaha.... misschien. Maal laten we tot de zaken komen. Meneer Miller, ik wil u eerst bedanken voor den flinken steun, die u voor mijn dochter geweest is. Tom: Mylord, als u het goed vindt.... la ten we dan over wat anders praten. Lord Harold: U is al te bescheiden, meneer Miller. Maarzooals u wilt. Nu, laten we dan den laatsten brief bespreken, dien ik van Henderson ontving. De inhoud is u be kend. Het gaat over een groot planeen internationalen luchtvaartdienst, nietwaar? Tom: Precies, Mylord. Commander Hen derson stónd er op dat u ook de plannen zoudt inzien. (Hij haalt brieven en papieren uit de actenmap en legt ze .op tafel.) Lord Harold: Het zijn zeer stoute plannen, jonge man. Ze beteekenen een totale omwen teling in bestaande verhoudingen. Tom (snel)Maar een enorme vooruitgang, Mylord! Een evolutie! Lord Harold: Dat wil ik niet ontkennen. (Maud komt op met een boek. Lord Harold ziet haar,) Wel lieve kind, zoek je iets? Maud (koel)O, het is binnen niet om uit te houden van de hitte. Om te bezwijken! En moeder is aldoor aan het woord. Ze zal hier tenminste niet komen. Let maar niet op mij. Ik zal heusch niet luisteren. (Ze gaat dicht bij de deur zitten, met haar rug naar de anderen. Tom zit met zijn rug naar haar toe. Ze leest.) Lord Harold: Hahaha, ja.... als die bin nen aan het woord is, stijgt de temperatuur nog aanmerkelijk, niet Maud? Maud (lezende)Dat is toch geen gesprek onder vier oogen, wel? Lord Harold: Neen, je hebt gelijk. Meneer Miller, gaat u verder alstublieft? Tom: Nu zijn er drie dingen om te slagen, Mylord: Voldoende kapitaal, uitstekend mate riaal en geschoolde krachten. Lord Harold: Jajaèn internationaal vertrouwen, mijn waarde.... Tom: Dat allereerst, Mylord. Maar dat komt vanzelf. Dat is géén optimisme; als het om de brandkast gaat, wordt zelfs de meest verstokte zakenman: idealist. Ohniet uit idealisme, maar uit noodzakelijkheid, harde noodzakelijkheid. Enals de wereld zonder het zelf te weten zoover gekomen is, dan Maud (springt op)dan moeten we klaar zijn! Tom (de volgende dialoog in zeer snel tem po) Precies, dat is het. En wat 'n verbeterin gen zijn er dan mogelijk! Constructie, moto ren Maud: Vliegtijden! Verbindingen! Tom: Internationale verkenningen van nieuwe routes! Maud: Regelmaat! TomBetrouwbaarheid Maud: Snelheid! Lord Harold (klopt op de tafel)Zeg eens evendat is nu misschien wél een ge sprek onder vier oogenmaar ik protes teer, meneer Miller: komt u nou voor mij. of komt u voor m'n dochter?,... Tom: Pardon, Mylord! (Hij keen zich om en gaat weer zitten. Maud neemt ook weer plaats.) Lord Harold: In principe voel ik wel voor je ideeën maar ik wil ze nog eens rustig be- studeeren. Mag ik ze een tijdje behouden? Tom: O, graag, Mylord!! (enthousiast) U zult zien dat mijn opvatting geen utopie is. Ons snelle verkeer heft allen afstand en ruimte op. Wij gaan dien kant opniet uit idealismemaar uit noodzaak! Lord Harold: Hahaha, wat een overtui ging!! Maar waarom dan maar niet ineens een interplanétaïr verkeer met vliegvelden op de maan, op Mars, en Venus, op den Melkweg. Maud (springt weer op): Paps! Toms plan nen zijn veel te grootsch en veel te ernstig dan dat u er zulke grapjes over maken mag, Tom (loopt een eind naar haar toe): Juist Precies, Maud. Daarom heb ik ook zoo aange drongen op die vlucht naar Kaapstad. Jij was de vrouw, die mij in mijn groote werk zou kunnen helpen. Jij was de beste.de ééni- ge. Die vlucht zou een demonstratie zijn. Mauddie mislukt is. Tom: Pech, Maud, pech! Laten we het over doen. Ik bezweer je, je zult het halen. Het is een eerezaak. En ik zou een schuld aan je kunnen afdoen. Maudü Laat mij met je mee gaan als je mecanicien. Begrijp je: als.... mecanicien! Lord Harold: Genadige hemel, daar gaan ze waarachtig weer naar Kaapstad! Zeg aün jullie nou van Lotje getikt? Dat jonge menschen als jullie elkaar in de armen vlie gendat begrijp ikmaar dat gevlieg naar Kaapstaddaar staat mijn verstand bij stil. Hoor eens hier, meneer Miller, ik neem er vrede mee als u mij eerlijk opbiecht dat u toch meer voor mijn dochter komt dan voor mij, maar spreek dan tenminste ver standige taal! (Hij gaat heen en weer loopen, neuriënd. Tusschen Tom en Mauo en korte stilte.) Maud( half huilend, half lachend): Paps, u is onmogelijk! Lord Harold: Voortreffelijk. Jij moet die eigenschap toch van iemand in de familie geërfd hebben Maud: Wat moet Tom wel van u denken? Lord Harold: Mr. Miller vindt me een reu- zenkerel. (neuriet.) Tom: Hm! Lord Harold (loopt neuriënd op Tom toe, geeft hem een stoot in de zij)Kom. zeg nou eens wat anders dan „hm". Vooruit nou..., Tom: Mylord.... (Hij zwijgt.) (Slot volgt.).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9