De tweede Voorjaarsbeurs VRIJDAG 4 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLA D 6 STADSNIEUWS. Donderdagmiddag door den burgemeester geopend. Een overzicht van de Voorjaarsbeurs in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Donderdagmiddag twee uur had in de tuin- en Utrecht. Van deze stand is bijzonder veel zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw de opening plaats van de tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs. die georganiseerd is door de afdeeiing Haarlem en Omstreken van de Ne- derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. De Presidente der afdeeiing Haarlem. Me vrouw C. J. Cohen TervaertKoch. sprak een openingswoord. Zij dankte Burgemeester Maarschalk voor zijn welwillendheid om de Voorjaarsbeurs te openen en maakt van deze gelegenheid gebruik, om den burgemeester geluk te wenschen met zijn herstel na een ernstig ongeluk (luid applaus). Spreekster dankte Mevrouw J. W. M. MaarschalkVan Coppenaal. die voor het eerst als eere-voorzit- ster aan de bestuurstafel zat, voor haar be langstelling. Zij herinnerde aan het succes van de eerste Voorjaarsbeurs. Dit had het bestuur sterk geanimeerd om ook de tweede te orga- niseeren. „Met blijmoedig optimisme en ver trouwen", aldus Mevrouw Cohen Tervaert, „waarmee de huisvrouwen gewend zijn moei lijkheden op te lossen, had het bestuur het aangedurfd. Het vertrouwen van de stand houders heeft daartoe ook bijgedragen. Het vorig jaar waren er zeventig stands, nu tach tig. Hiervan waren er veertig uit Haarlem." Spreekster deelde mee, dat het bestuur ge meend had. het nuttige weer aan het aange name te moeten verbinden door het aanbie den van beschaafde amusementskunst, ten einde de zorgen voor een paar uren te verdrij ven. Tenslotte dankte zij den heer J. v. d. Burg, die weer met bewonderenswaardige energie, voortvarendheid en volharding voor deze beurs gewerkt heeft. Het bestuur zou het zonder zijn steun niet aangedurfd hebben. Zij verzocht daarop den heer Maarschalk, de beurs te wil len openen. De Burgemeester sprak een rede uit, waaraan we het volgende ontleenen: „De gemiddelde Nederlander houdt van hui selijkheid, regelmaat, rust en zuinigheid, hij waardeert goed- en tijdig bereide maaltijden, z'n rustig zitje, zoo mogelijk een batig saldo op de huishoudrekening en wordt niet gaarne lastig gevallen met al die kleine beslomme ringen, die bij het beheer van zelfs het meest geregelde huishouden voorkomen; na zijn ar beid, meestal buitenshuis, wil hij thuis ook „thuis" zijn en er zijn gemak van nemen. Daarom ook heeft het woord „huisvrouw" voor hem zulk een prettigen klank, want al die mogelijkheden, in vele gevallen gelukkig feitelijkheden, komen voort uit de zorg van de goede huisvrouw, die ook wat het huishouden betreft, met haar tijd meegaat. Gaarne heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging, om deze tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs met een kort woord te openen. Vooral omdat er voor de overheid alle reden is om van haar be langstelling te getuigen bij deze uiting van de werkzaamheid Uwer vereeniging. Er is, in dezen tijd van economische depressie, van werkloosheid en verarming, van het verlies van vroeger onaantastbaar geachte welvaarts bronnen, niet veel reden tot optimisme. Maar als er iets is, dat tot vertrouwen mag stem men op den uitslag van den harden strijd, die thans gestreden wordt om het behoud van wat wij nog hebben aan volkswelvaart en het 'herwinnen voor zooveel mogelijk van wat wij verloren, dan is dat wel, dat de erkenning van de noodzakelijkheid van ieders medewerking tot dit doel geleidelijk aan algemeen wordt; dat de overtuiging doordringt, dat niet enke len, niet de overheid alleen, de oplossing kun nen brengen in de -moeilijkheden, waarin wij thans verkeeren, maar dat het geheele volk zal moeten medewerken om onze plaats zoowel materieel als cultureel te behouden. Het ligt niet op mijn weg en het is hier ook niet de plaats en de tijd om na te gaan van welken invloed de gezinshuishouding is op de volkshuishouding in het algemeen. Maar ik mag toch wel vaststellen, dat de wijze, waarop het overgroote deel van het volksinkomen be steed wordt, in dat opzicht van beteekenenden invloed is. Daarbij komt, dat de propaganda,1 welke op deze voorjaarsbeurs gemaakt wordt voor het gebruik van Nederlandsch fabrikaat niet mag worden onderschat. Met den wensch, dat deze tweede beurs niet alleen het succes van de eerste zal bevestigen, maar vergrooten en den grondslag leggen voor een vaste jaarlijksche Haarlemsche gebeurte nis, verklaarde spreker de tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs van de Nederlandsche Vereeni ging "voor Huisvrouwen voor geopend. Hij dank te tevens voor de vriendelijke woorden ter ge legenheid van zijn herstel. Mevrouw M. J. Brauns—Schagen sprak namens het hoofdbestuur van de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen de beste wenschen voor het welslagen v n deze beurs uit. Mevrouw Klein—Koster uit Den Haag zette het doel van het Instituut tot voorlichting van den huishoudelijken arbeid uiteen. Daarna werd een wandeling langs de stands gemaakt. De stands. Hieronder volgt nog een beschrijving van de stands, die Donderdagmorgen nog niet ge reed waren. Het geheele podium wordt in beslag geno men door Douwe Egberts, Tabaksfabrie ken, Koffiebranderijen, Theehandel te Joure werk gemaakt. Achterin is een keurig buffet en over de geheele breedte van het podium zijn gezellige zitjes aangebracht, waar men van een geurig kopje koffie of thee kan ge nieten. Hier heeft men tevens een keurig ge zicht over de geheele zaal. De firma C r a m a uit de Kleine Houtstraat wil probeeren om de vrouwen vertrouwd te maken met het idée. dat ze haar eigen ta pijten maken. Hiervan zullen ze veel meer plezier hebben, dan van een gekocht kleedje Die tapijten hebben bovendien het voordeel, dat ze zoo goed als onverwoestbaar zijn. In deze stand zijn hiervan de bewijzen voorhan den, alsmede de materialen, die men koopen kan om aan dezen nuttigen arbeid te begin nen, zooals Smyrna-wol groen zegel enz. Stand No. 20 wordt ingenomen door het Reform-Verzendhuis, W. Koppen Jr., Zijlweg 73. Hij heeft een speciaal huis voor moderne voeding, een verkoophuis van biolo gisch volwaardige en diëtetische voedingsmid delen en alle benoodigdheden voor de mo derne leefwijze. Het reformhuïs levert slechts producten, welke hun volle voedingswaarde hebben behouden: waarin de vitaminen niet door verhitting zijn vernietigd; vrij zijn van de behandeling met chemische extracties; geen conserveeringsmiddelen bevatten en hy giënisch vervaardigd en verpakt zijn. Een stand, welke ook zeer de aandacht trekt is die van de N.V. Kremer's Koffie- en Theehand el, Electrische Koffiebrande rij en theepakkerij. Vooral de speciale blik ken met een pond koffie maken een frisschen indruk, evenals trouwens de gewoon verpak te artikelen van diverse prijzen. Alles is hier smaakvol geëtaleerd. Een fijne stand is die van de N.V. Haas' Azijn Fabrieken. Haar merken zijn van bekende goede kwaliteit. Er staan flesschen met tafelzurfen van vele soorten. Een speciaal artikel zijn de augurken, die dadelijk nadat ze geplukt zijn, gesteriliseerd en in bussen verpakt werden, zoodat ze hun verschen smaak hebben behouden. Men kan hier ook de grondstoffen zien, waarvan goede en slech te azijn gemaakt worden. De firma J. C. Wa s s e n a a r, Behangerij, Stof f eer derij, Beddenfabriek en meubileering, Jansweg 17, die kort geleden zulk een prach tige zaak in de Kruisstraat geopend heeft, komt op deze Voorjaarsbeurs ook uitstekend voor den dag met zijn bekende Leidsche wol len dekens, die zij keurig overzichtelijk opge stapeld en opgehangen heeft. Een specialiteit van deze firma zijn ook de opklapbedden, die er solide uitzien. Deze stand zal ongetwijfeld niet met onverschilligheid gepasseerd worden. Op deze voorjaarsbeurs heeft ook de afdee iing Haarlem van den Ned. Bond tot be strijding der Vivisectie een stand, waarin het mooie doel der vereeniging goed tot uiting komt. Deze expositie doet denken aan de bekende étalage van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren in de Rid derstraat 11, waar men kan zien, hoe dieren wel en niet behandeld moeten worden. Wie deze stand bezichtigt, wordt meteen een die renvriend. In stand No. 23 zetelt de Vredesraad Haarlem. Aan deze stand wordt vredespropaganda gevoerd door de afdeelingen Haarlem en Om streken van den Alg. Ned. Vrouwen Vrede bond; de Alg. Vereeniging „Nooit meer Oor log"; den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid en Kerk en Vrede. In overleg met deze vereenigingen wordt door het Plaatselijk Comité „Stille Rondgang" aan deze stand in het bijzonder propaganda ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG Gekweld door rhcumatiek Thans van alle pijn verlost. Een vrouw schrijft ons: „Ik werd gemar teld door pijnen, die me als een dolkmes in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn schouders, zoodat ik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep ik 's nachts maar door de kamer zonder te kunnen slapen. Ik probeer de allerlei soorten smeersels, maar kreeg niet de minste verlichting. Toen probeerde ik het met Kruschen Salts en daarmee begon on middellijk het wonderlijke resultaat, waarvan ik tegenwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroeger werd ik bijna altijd benauwd door het eten. Het zal wel door een teveel aan maagzuur in mijn lichaam geweest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, wat ik nu regelmatig eiken morgen neem. Het heeft me nieuwe levenskracht gegeven." Mevr. E. P. Kruschen Salts spoort de inwendige orga nen aan tot krachtige werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben op gehoopt, en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn. worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch. zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt (Adv. Ingez. Med.) gemaakt voor de groote Vredesdemonstratie van alle Nederlandsche vrouwen op 18 Mei te Den Haag. Hier kan men zich voor deelne ming opgeven. Men krijgt dan een coupon, die 17 en 18 Mei tegen een goedkoop spoorkaartje kan worden ingewisseld. Men kan hier in de bus een gave werpen. Het is een prachtige actie. Zaterdag 5 Mei en Maandag 7 Mei zal een groote reclame-auto door de stad rijden, waarmee tot een bezoek aan Stand 23 wordt opgewekt. De attracties. Natuurlijk wordt deze Voorjaarsbeurs da gelijks door muziek opgeluisterd. De N.V. Van der Laan's Modemagazijnen houdt hedenmiddag, Maandag en Dinsda; modeshows. Hedenavond treedt Henri Marchand op met zijn Hollandsche en internationale levens liedjes. Zaterdagmiddag zijn er twee voorstellingen van Herma's oud-Hollandsche poppenkast „De geschiedenis van Piet Klaassen". Zater dagavond treedt de voordrachtkunstenares Stella Seemer op. Maandagmiddag- en avond is er verkiezing van een mode-koningin op de modeshows. Dinsdagavond laat Malo'ïtz, de zingende telep^aath, zich hooren. Woensdagmiddag zijn er weer twee voorstel lingen van Herma's Poppenkast; Woensdag avond komt Kees Pruis met een uitgebreid repertoire. Donderdagmiddag en -avond optreden van den Hofkunstenaar Larette, den meester lijken goochelaar. Vrijdagmiddag 11 Mei wordt er een demon stratie door het gemeentelijk gasbedrijf gege ven en 's avonds treedt Henri Marchand weer op. VOLKSHUISVESTING TE HAARLEM, VROEGER EN NU. VOORDRACHT VOOR DE HAARLEMSCHE FEDERATIE VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. In het gebouw Sint Bavo hield de Federatie van Haarlemsche Woningbouwvereenigingen een druk bezochte bijeenkomst. De voorzitter, de heer W. C. van Kampen, sprak een woord van welkom tot de belang stellenden, in het bijzonder tot de aanwe zige raadsleden, de heeren rar. Van Dam. De Braai. Groenendaal en Visser. Hij betreurde, dat er niet meer vertegenwoordigers uit den raad waren. Spreker herdacht het verschei den van den arcitect Sevenhuysen, van wien hij zeide, dat zijn naam met gulden letters bij den woningbouw gegrift zal blijven staan. Het dubbel mannenkwartet „Aurora" zong daarna onder leiding van den heer K. Zeil maker eenige liederen, die terecht met een warm applaus beloond werden. Het woord was vervolgens aan den heer J. van Daale, die een voordracht hield over het onderwerp „De volkshuisvesting te Haar lem", toegelicht met projectieplaatjes. Spre ker constateerde, dat van de vele vraagstuk ken, waarvoor wij de laatste 15 jaren ge plaatst zijn geweest dat van den woning bouw, de volkshuisvesting wel een van de meest urgente is geweest. Vroeger waren het de coöperatieve woningbouwvereenigingen, die te Haarlem voor goede arbeiderswoningen zorgden en door haar toedoen zijn o.a. wo ningcomplexen in het Leidsche kwartier en het Rozenprieel tot stond gekomen. Er kwam echter een kink in den kabel en de zaak liep niet meer. Er ontstond een woningtekort, waaraan ook de oorlog een handje meegehol pen heeft. Omstreeks 12 jaar geleden werd een en Na de opening van de tweede Voorjaarsbeurs: geheel links burgemeester C. Maarschalk, die de openingsrede uitsprak. Naast hem zittend de presidente Mevrouw C. J. Cohen TervaertKoch en daarnaast de eere-presidente Mevrouw J. W. M. MaarschalkVan Coppenaal. quête naar de Haarlemsche woningtoestan den ingesteld en van dit onderzoek toonde spreker een serie treffende lichtbeelden, die van den heer Fortgens afkomstig zijn. Wel zeer schrijnende ontdekkingen werden toen gedaan. De fotos gaven afbeeldingen van krot ten van huizen, waarin twee, drie en soms nog meer gezinnen vertoefden. De hygiëni sche toestanden lieten alles te wenschen over en bovendien maakte de vocht een be hoorlijk wonen onmogelijk. In vele gezinnen brachten de kinderen het grootste deel van hun jeugd in het ziekenhuis door. zei spreker. Een twintigtal woningbouwvereenigingen hebben daarna de hand aan den ploeg ge slagen en van haar arbeid liet de heer Van Daale een groot aantal afbeeldingen zien. Men kreeg indrukken van de Slachthuis- buurt, het Leidsche kwartier, Haarlem-Noord en ook van de arbeiderswoningblokken in Bloemendaal en Zandvoort. Overal is ge tracht een zoo gezellig mogelijke sfeer te scheppen; de straten zijn breed en liefst niet als lange, rechte stukken gehouden; er zijn boombeplantingen en plantsoenen gekomen, banken neergezet en een enkele maal ver rees er zelfs op een plein een monumentaal stuk versiering. En wat vooral van belang is. de -zon schijnt ieder huisje met volle stralen binnen. Spreker bracht de woningbouwver eenigingen een woord van hulde voor hun arbeid en tevens sprak hij zijn waardeering uit voor het gemeentebestuur, dat evenzeer veel belangrijks op dit gebied verricht heeft. Het werk dezer vereenigingen is echter nog lang niet klaar. Spreker herinnerde er aan, dat er op 1 Januari 1933 nog een tekort van 900 wonin gen was. dat in 14 onbewoonbaar verklaarde woningen toen nog gezinnen woonden en 12 noodwoningen waren. Om te bewijzen, dat er in onze stad nog veel voor verbetering vat baar is, bracht spreker een aantal lichtbeel den op het doek uit verschillende deelen van Haarlem. O.a. vestigde hij de aandacht op de Dubbele Buurt, die toegang geeft tot de moderne arbeiderswijk in het Slachthuis kwartier. Ook noemde spreker in dit verband de rij woonschepen bij de entrée tot onze stad, de Oostvest. Na de rede van den heer Van Daale, die met groote aandacht gevolgd werd, sloot de voorzitter de vergadering, na de aanwezige besturen der woningbouwvereenigingen te hebben opgewekt zich bij de federatie aan te sluiten, zoo zij hier nog niet toe waren over gegaan- Vermelden wij nog. dat ook na de pauze het mannenkoor „Aurora" optrad, en de zangers er deze tweede maal eveneens in slaagden het publiek met hun verdienstelijk gezongen liederen te boeien. ARROND.-RECHTBANK. Meineed.. Twee zusters, dienstboden in Haarlem, heb ben op 14 Juli '33 voor den kantonrechter een eed afgelegd, waarin zij ontkenden, dat zij een bepaalde woning in Haarlem gehuurd hadden. Donderdag stonden zij voor de recht bank terecht verdacht van meineed. De verhuurster verklaarde, dat, ofschoon de huur steeds op tijd kwam zij deze ver huring steeds precair had gevonden, omdat de dames nooit geheel haar juiste namen wilden zeggen. Een harer heeft eenige ma len het huurgeld gebracht en haar zuster betaalde 'n keer aan 't huis zelf. De verhuur ster hield vol het huis aan de zusters ver huurd te hebben, terwijl deze zeiden, dat de verloofde van een verdachte het huis ge huurd had en dat zij er in getrokken waren. De huur is tenslotte per deurwaardersexploot aan de beide verdachten opgezegd. Geen van beiden hebben toen tegen den deurwaarder aanmerking gemaakt op het feit, dat zij als huursters werden beschouwd en niet de ver loofde. Deze laatste staat in de bevolkings registers niet ingeschreven als bewoner van het bewuste huis. Daarin staat een der zus sters als zoodanig vermeld. Een andere getuige heeft aan de zusters verteld, dat ze uit het huis moesten gaan en ook toen hebben beiden niet tegengesproken dat ze huurders waren. Een harer hield zich bij die gelegenheid stokdoof. Zoowel de rechtbank als de officier stellen geen prijs op het verhooren van den ver loofde als getuige, omdat het gevaar dan bestond, dat deze man verdacht zou worden van meineed. De verdediger zag er ook van af. Een getuige a décharge vertelde dat hij met den verloofde naar de verhuurster is geweest, en dat de woningeigenaarster toen gezegd heeft: „Ik verlaag den huurprijs niet. om dat jij (de verloofde) je niet aan de af spraak gehouden hebt". De broer van den verloofde zei zijn broer wel eens geld geleend te hebben, omdat deze huur moest betalen voor een huis in Haar lem. Tevens zou hij weieens timmerhout mee genomen hebben om aan zijn huurhuis wat te repareeren. De Officier, mr. A. R. Andringa, was van meening. dat de verdachten het slachtoffer zijn van den verloofde, die eigenlijk de zaak op deze wijze heeft doen verloopen. De af gelegde eed noemde spr. valsch. Het bewijs is geleverd en het afleggen van een meineed is een zeer ernstig feit. Hij vroeg tegen elk een gevangenisstraf van 9 maanden. De verdediger, mr. B. W. Stomps vroeg in elk geval vrijspraak voor de eene zuster, die niets te maken had met de huur. Van mein eed kon t.a.v. de verdachten niet gesproken worden. Er zijn aanwijzingen, dat verdachten gelijk hebben. Hij betreurde het dat de wer kelijke verantwoordelijke personen in deze zaak (en hij bedoelde hier niet -mee de ver loofde) niet terecht kon staan. Uitspraak over 14 dagen. Fietsendieven. Twee jongemannen, broers uit Amsterdam, stonden alhier terecht wegens het stelen van elk een fiets in Haarlem. De Officier vroeg tegen elk hunner een ge vangenisstraf van een jaar. omdat er voor beelden gesteld moeten worden. Mr. L. G. van Dam drong in beide zaken op voorwaardelijke veroordeeling aan. Van de verdachten zou dan misschien nog iets terecht kunnen komen. Een jongeman uit Curacao die in gezel schap van de bovengenoemde twee ook een fiets gestolen heeft, hoorde eenzelfde straf tegen zich eischen. Mr. L. Ali Cohen bepleitte eveneens een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Lichamelijk letsel door schuld. Op 19 September is op den Hooge Duin en Daalscheweg in Bloemendaal een motor tegen een vrachtauto gebotst, waarbij de duorijder een gecompliceerde beenbreuk opliep. De bestuurder (een broer van het slacht offer en een inwoner uit Utrecht) stond Donderdagmiddag terecht wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. De man verklaard achter een luxe auto ge reden te hebben, en den weg niet gekend te hebben. 1 De officier meende, dat de verdachte on voorzichtig gereden heeft en vroeg een boete van f 25 subs. 25 dagen met het oog op de omstandigheden. Uitspraak over 14 dagen. Aanrijding op de Leidsche Vaart. Op de Leidsche Vaart heeft op 2 November 's avonds een auto een 51-jarige makelaar uit Haarlem aangereden, die per fiets daar reed op de rechterzijde van den weg. Het overige deel van den breeden weg was geheel vrij, dus er was geen enkele aanleiding voor de aanrijding. De aangeredene is 10 dagen in het Diaconessenhuis verpleegd en kon daarna gedurende 5 weken zijn werk niet hervatten. Hij is 15 Meter meegesleurd en had een ern stige bloeduitstorting in den rug opgeloopen. De verlichting ter plaatse is slecht en bo vendien reed de chaffeur met stadslichten, terwijl de auto geen ruitenwisscher voerde, (het regende) omdat die in reparatie was. De chauffeur verklaarde den wielrijder al op een afstand tusschen 25 en 50 M. gezien te heb ben. De rechters uitten hun verwondering over deze wijze van rijden. De Officier wees in zijn requisitoir op het gevaarlijke van de Leidsche Vaart, waar de tramrails liggen, vooral bij avond. Hij vor derde een boete van f 50 subs. 25 dagen. Verdachte meende geen schuld te hebben. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal. Een 24-jarige fotograaf stond terecht voor de rechtbank in Haarlem omdat hij een kof fer met doktersinstrumenten weggenomen had, een tasch met een kip en enkele andere dingen, en 4 koffers met linnengoed. De eerste koffer was op de fiets van een dokter bevestigd op den Schotersingel in een tuin en de politie meldde den dokter dat zij de tasch teruggevonden had, voordat de medicus nog wist, dat die gestolen was! Toen hij de tasch in het Kenaupark onderzocht werd hij gesnapt. De vier koffers heeft de verdachte, die volledig bekende, een week te voren uit een auto, eveneens op den Schotersingel weggenomen. Hij heeft nog meer van der gelijke diefstallen op zijn kerfstok. De officier achtte het bewijs geleverd en vroeg een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 8 maanden met onder toe- zichtstelling. Het ingewonnen reclasseerings- rapport was vrij gunstig. Mr. K. van Giffen drong aan op de uiter ste elementie en een geheel voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. HET RIJKSARCHIEF. NA DE VERHUIZING. ,t Is al weer eenige, weken geleden, dat wij naar aanleiding der verhuizing van het Rijks archief van de Vleeschhal, naar het gewezen Provinciehuis in de Jansstraat-Ceciliasteeg, een en ander uit de historie daarvan schre ven. Toen beloofden we, dat als de verhuis- drukte uit, dus alles „weer op orde" was, we van de tegenwoordige organisatie iets zouden vertellen. Iedere ernstige bezoeker voor we tenschappelijk onderzoek is van harte welkom en kan direct geholpen worden. Ais portier treedt op de concierge-boekbinder, wiens rui me kamer in de Ceciliasteeg uitkomt. In de vestibule zien we een ouder we tsche scheepslantaarn hangen, maar met 3 electri sche gloeilampjes. Zoo is 't het heele archief door: oud en nieuw vereenigd. De zware folianten met soms eeuwenoude geschriften behoeven niet meer trap op trap af gesjouwd te worden. Er is een lift van den zolder tot ge lijkvloers, overal is electrisch licht en zoo is nog in den versten hoek der zolderverdieping licht te maken; overal zijn stopcontacten. Dat is voor het schoonhouden der archivolia, die naast elkaar op de tallooze rekken een lengte van 3 K.M. bereiken. Alle vertrekken worden centraal verwarmd. Dat is goed om het voch tig worden te voorkomen en daardoor de lang zame maer zekere vernieling. Links van de vestibule is Kamer 1. Dat is de bezoekerskamer, waar 'n deel der bibliotheek is ondergebracht. De getrouwe bezoeker ziet hier aan de muren o.a. de gekleurde kaart der Uitwaterende Sluizen van 1754, de prent met de potvisc-h en het Assumer tolhek. Op den grond geheeldhouwde boekenkisten. Deze ka mer en die daarnaast komen in de Jansstr. uit. Gaat ge verder het gebouw in, dan ziet men een koperen huisbel van 1789 met een ge smeed ijzeren trekker, een juweeltje van smeedkunst; verder een koperen kaarsenstan der van 1596 en een prent van Beierlust bij Heemskerk. Een volgend deel der boekerij, sa men meer dan 2500 deelen, staat in de bene dengang. Naast de bezoekerskamer is een even groote, met een ouderwetsche breede uittrektafel, heel geschikt vopr de groote menigte kaarten, die in een moderne stalenkast worden be waard. Gelijkvloersch worden nog bewaard de oude doop-, trouw- en begrafenisboeken en de Bur gerlijke Stand van Noord-Holland van 1811 1842 Op dit oogenblik is Amsterdam in be werking. Dit zond 325 pakken. Verder noemen wij nog de archieven uit de arrondissementen Alkmaar en Haarlem. Een kamer hier is be stemd voor de aanwinsten. Op de eerste verdieping is het Notarieel archief van 1552 af tot 1842. Ook hier aan den wand weer kaarten en platen en op den grond een ouderwetsche kist van Uitgeest met. het wapen van Holland en dat van Uitgeest d.a. 1646. Op de tweede verdieping is het Rechterlijk archief, een deel van de provinciale biblio theek in keurig nette gebeeldhouwde kasten en weer oude kaarten. Op de derde verdieping vindt men het Pro vinciaal Archief. Dat begint 1814. Verder het speciale archief van den Gouverneur, later 1848 Commissaris des Konings in Noord-Hol land en dat der Gedeputeerde Staten Dit al les is nu ook onder beheer van het Rijks archief in Noord-Holland. Op den zolder is een kist een zeldzame ver zameling van sleutels meest van geldkisren. Hier is ook het vervolg van 't archief van Ge deputeerden en Commissaris der Koningin, verder in tal van doozen en portefeuilles de archieven van dorpen en van andere lichamen ingevolge_ de Wet overgenomen. Het gezamen lijke depot (van archivalis) is door een brand deur van de verdere vertrekken afgesloten, terwijl het archief weer door een branddeur van het Kantongerecht gescheiden Is. Op de 3e verdieping is de sorteerkamer. Hier komen al de inzendingen uit de provincie en heeft het eerste ziften plaats. Ook hier weer zijn er van de vele bibliotheekkar ten. Kamer V is een prachtkamer door de ouder wetsche keurig onderhouden meubileering. Ze is bestemd voor den Rijksarchivaris Evenals de aangrenzende kamer, voor de volontaire ziet ze op de Jansstraat uit. Het gebouw staat onder beheer der Rijks kantoorgebouwen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10