oHnfiolvefitiiMH PRIMA DE BILT Laat Uw Bont Bewaren Weill Zn. 2 Hel Huis veot QescUeulceu PRIMA PR IJ ZEN VRIJDAG 4 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD CIRCUS AMAR. EEN SCHITTERENDE VOORSTELLING. Wanneer we, na de voorstelling van het Cir cus Amar. dat zijn tenten aan de Zaanenlaan heeft opgeslagen, te hebben bijgewoond, schrij ven „een schitterende voorstelling", dan is dit geen „circustaal". Er is niet de minste over drijving bij. Want wat dit groote circus, dat er ook uiterlijk zeer verzorgd uitziet („het mooiste circus van Frankrijk", nietwaar?) te zien geeft is werkelijk buitengewoon. Deze eerste voorstelling te Haarlem, op den ope ningsavond. waarop we gaarne een kleine fout of tekortkoming over het hoofd zouden hebben gezien, was in alle opzichten „af". Nergens een hapering; alle nummers worden vlot ach ter elkaar uitgevoerd, hetgeen zeer vergemak kelijkt wordt door de inrichting van het circus. Er is n.l. een afzonderlijk tooneel. waar artis- ten hun prestaties kunnen laten bewonderen, terwijl in dien tijd het geschoolde personeel de arena weer in orde brengt voor een volgend nummer. Zoo is het mogelijk.-haast overstel pend veel te genieten te geven in een betrek kelijk korten tijd: te half 12 is het uit 24 nummers bestaand programma afgewerkt. Een programma dat er zijn mag! Het gaat niet aan, alle nummers afzonder lijk te bespreken, maar op de voornaamste moet in ieder geval de aandacht worden gevestigd. Daar is bij voorbeeld dat prachtige nummer van de 16 olifanten. Het is verwonderlijk wat de dressuur van den heer Amar Sr. hier bereikt heeft. De reuzendieren loopen gehoorzaam achter elkaar langs den rand van het circus (volgens het oordeel van enkele dames wat al te dicht langs het publiek!), elk met zijn slurf de staart van den vóór hem loopenden „kame raad" vasthoudend. En zoo gemoedelijk-weg verrichten zij ook him andere vrij moeilijke toeren. De donkerhuidige Amerikaansche dieren temmer Williams „stelt" de leeuwen uit het Atlasgebergte „aan het publiek voor". Zij zijn gedresseerd door den heer Amar Jr. en laten mooie staaltjes zien van de resultaten van deze dressuur. Dan komt Amar Sr. weer met zijn groep Aziatische koningstijgers. Prachtige dieren, vooral „Pacha", een geweldige knaap! De heer Amar springt op een zeer bijzondere manier met de gevaarlijke dieren om: een wenk met de hand is meestal voldoende om zijn bevelen te doen opvolgen. Een indrukwekkende groep van 20 ijsberen, gedresseerd door den heer Amar Ali, sluit de rij der dieren, die de gebroeders Amar uit woestijn en Poolgebied in hun reizende me nagerie hebben weten bijeen te brengen. Clowns treden in het circus Amar niet veel op, maar de qualiteit vergoedt wat misschien sommigen aan quantiteit zullen missen. Want welk een uitstekend en vermakelijk nummer wordt „gemaakt" door de Babusio's, muzikale clowns eerste klas. Verschillende geestige vondsten passen zij toe en de lach is gedurende hun optreden niet van de lucht. Een lachnummer is ook dat van den Fran- schen komiek Germain Aéros. die de acroba tiek aan den humor paart en in een typische „sketch" de menschen doet schateren. Een zeer bijzonder artist in zijn genre, deze Germain Aéros. Verder is er o.m. nog een Chineesche troep die, gekleed in sierlijke en veelkleurige cos- tuums opwindende Chineesche gevechten en spelen te zien geeft en voorts Russische dan sen; bewonderenswaardige trapezewerkers; een man die op zijn hoofd een trap op en afloopt-; Mr. Thommey, een artist met verwonderlijk- slangachtige hoedanigheden; The Okdens, lassowerpers uit de Wild West, die verbluffen de staaltjes van vaardigheid laten zien en laten we vooral ook niet vergeten de 12 Ab dullah's, uitstekende athleten en record houders in het hoogspringen. Dat op het gebied van paardendressuur ook heel wat te genieten valt, spreekt wel vanzelf. Noemen wij de 12 raspaarden, „voorgeleid" en gedresseerd door den heer Amar Jr. en het Hoogeschoolpaard, dat den veelzeggenden naam draagt van „Een gouden droom". Veel in circus Amar is anders dan in andere dergelijke inrichtingen. Het is modern. Er is in veel opzichten gebroken met de oude circus traditie. De tent (eigenlijk een te geringschattende naam voor dit mooie tijdelijke „gebouw") was bij de openingsvoorstelling nog niet geheel ge vuld, maar dit zal wel spoedig anders worden! GR. HOUTSTRAAT 69 voor geschenken van onberispelijke hoedanigheid f 0.50 fl 00 f2.00 f3.00 f5.00 VAKTEEKENCURSUS VOOR WERKLOOZEN. (Adv. Ingez. Med.) CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. JAARVERSLAG OVER 1933. Aan het jaarverslag over*1933 der afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Trans portarbeiders is het volgende ontleend. Over het taxibedrijf wordt o.m. gezegd: Het jaar 1933 zal voor het taxibedrijf van beteekenis blijven. Immers, een geheele reor ganisatie had plaats, naar aanleiding der in voering van het klein-wagen-type en de veel besproken „dubbeltjes"-tarieven. Herhaaldelijk heeft de organisatie leiding moeten geven in den chaotischen toestand, welke nu en dan ontstond, een toestand, nu nog niet opgeheven. Steeds weer worden wij betrokken in de problemen, welke in dit be drijf aan de orde van den dag zijn. Voor verschillende leden, welke werkzaam zijn als „los arbeider", moest meermalen wor den opgetreden. Zoowel onrechtmatige ont slagen als niet nakoming van sociale ver plichtingen kwamen veelvuldig voor. Voor een deel werden deze gevallen door ons zelf behandeld, voor een ander deel ga ven wij deze, als juridische tusschenkomst noodzakelijk was, door naar het Bureau voor Arbeidsrecht. Veel moest worden gedaan voor de werk- looze transportarbeiders. Ontelbaar zijn de besprekingen ten be hoeve van deze werkloozen gevoerd Zeer ern stige en principieele gevallen zijn met de ge meentelijke autoriteiten besproken, waarbij meer dan eens een bevredigende oplossing werd gevonden. Het meest beteekenende was het .dubbel-uitgetrokken" zijn, dat, aanvan kelijk bestreden, tenslotte ten gunste der transportarbeiders werd toegepast. Het aantal werkloozen varieerde tusschen 300 en 360. Uitgekeerd werd aan: Kasuitkeering f 28.522.21 Stakings- en slachtoffersuitkeering f 12.290.42 Ziekenuitkeering f 806.75 Uitkeering Crisisteun f 60.922.19 Uitkeering Maatschappel. Hulpbet. f 44.836. In totaal een bedrag van f 147.377.57 Het gemiddeld ledental der organisatie over het afgeloopen jaar kan worden vastgesteld op 884. DE ZONNESTRAAL-COLLECTE. EEN PRIJSVRAAG VOOR COLLECTANTEN. N.C.J.G.O.V. „DE SCHAKEL". Het jaarfeest wordt op Zaterdag 5 Mei in het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt gehou den. Het programma bevat zang, muziek en voordrachten. EXCURSIE LOTISCO-BOND. Donderdagmiddag maakten ruim 200 leden der afd. Haarlem en omstreken van den Lo- tisico-Bond met touring-cars een excursie naar Den Haag, ter bezichtiging van het hoofdkantoor van genoemden Bond. In „Seinpost", Scheveningen. werd de thee aangeboden en later een diner. AGENDA Heden: VRIJDAG 4 MEI Gem. Concertgebouw: Tweede Haarlemsche .Voorjaarsbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. Circus Amar, Zaanenlaan, Voorstelling 8 uur. Consultatiebureau Ver. tot Bestr. der tuber culose: jaarl. alg. ledenverg. 8 uur. Rembrandt Theater: „Vluchtelingen". Op het tooneel: The Famous Lorch-Family, Ika- rische Spelen. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het lied der Zon". Op het tooneel: Kees Pruis met zijn nieuw repertoire. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Duivelskunste naars" en „Koning der Zigeuners", 8.15 uur. Zandvoort: Vergadering van den ge meenteraad. 3 uur. ZATERDAG 5 MEI Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt Demonstratie rythmische gymnastiek door Mevr. A. Sluis-Slikkers en haar leerlingen. 8 uur. Koudenhorn 8: Aandeelhoudersvergadering N.V. Ned. Mij. voor Cinematografie Filmfa briek „Polygoon" 4 uur. Gem. Concertgebouw: Tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs. 1.305.30 en 7.3011 uur. Circus Amar, Zaanenlaan: Voorstelling 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Santpoort: Ledenvergadering,J3e Licht hoeve", Kweekerslaan 33, 3 uur, De jaarlijks weerkeerende „Zonnestraal' collecte, die, zooals gemeld, dit jaar zal worden gehouden op Zaterdag 12 Mei a.s„ eischt, dat, wil deze inzameling slagen, dien dag een flink legertje collectanten op de been is om een be roep te doen op de offervaardigheid van de Haarlemsche burgerij. Het Comité .tracht de collecte steeds zoo aantrekkelijk mogelijk te maken door er ver schillende attracties aan te verbinden. Dit jaar zal een speciale attractie worden georga niseerd voor de collectanten, die Zaterdag 12 Mei belangeloos hun krachten in dienst stel len van het mooie doel, dat „Zonnestraal" be oogt. Op het bureau der „Zonnestraal"-collecte, Kruisweg 26. is een speciale étalage inge richt. waarin zich een groot aantal „Zonne- straal"-collectespeldjes bevindt. Degeen, die het juiste aantal dezer speldjes raadt of de- geen. die dit aantal het dichtst benadei't, ont vangt gratis een dames- of heerenrijwiel, dat belangeloos is aangeboden door de firma N. L. van Schagen, alhier. Een ieder kan aan deze prijsvraag meedoen, doch moet zich dan bereid verklaren, op 12 Mei als collectant(e) mede te werken. Het Comité vertrouwt, dat zeer velen van deze kans, een rijwiel te winnen, gebruik zul len maken, zoodat een groot aantal collectan ten aan het welslagen van den collectedag zal medewerken. HAARLEMSCHE JONGE MANNEN- VEREENIGING. De Haarlemsche Jonge Mannenvereeniging Pred. 12 la houdt a.s. Zaterdagavond haar jaarvergadering in het eigen gebouw in de Lange Margarethastraat. Het programma ver meldt muziek, tooneelstukjes, voordrachten en een verloting. Het ledental bedraagt blijkens het jaarver slag thans 34. De jongensclubs tellen 105, de padvindersclub 95 leden. Totaal telt de orga nisatie dus 234 leden. VOORBEURS TE AMSTERDAM. VASTER STEMMING. Op de Amsterdamsche effectenbeurs bleef de stemming ook hedenmorgen vast, hoewel de omzetten niet veel te betêekenen hadden. De rubbermarkt sleept de overige afdeelin- gen mee, zoodat de voortdurend ongeani meerde stemming in Wallstreet, de trage voortgang der Berlijnsche transferbesprekin gen en de moeilijke internationale politieke situatie nagenoeg geen invloed op het koers- peil uitoefenen. Amsterdam Rubbers liepen hedenmorgen 1 1/2 pet. boven het vorig slot op. terwijl enkele minder courante soorten wederom koerswinsten te zien gaven. Het hoogste punt bleef echter niet ten volle be houden. Koninklijke Petroleum bewogen zich op het hoogste punt van gisteren, terwijl Unilevers en Philips ongeveer 1 pet. verbe terden. Aku's bleven op peil. H.V.A. golden 5 pet. hooger. Naar zoo juist bekend wordt zal wor den voorgesteld over 1934 wederom 5 pet. di vidend uit te keeren. De Youngleening was onveranderd. Op de wisselmarkt konden ponden zich nog iets verbeteren doch overigens waren de fluc tuaties onbe teekenend. meldt: Hoogste barometerstand 773.4 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 747.6 m.M. te Reikjavïk. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken, la ter opklarend. Aanvankelijk nog regen buien met kans op onweer. Weinig verande^ ring in temperatuur. Uit het Buitenland OPKLARINGEN TE WACHTEN? Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Ocsten nam sterk in beteekenis toe en breidde zich sterk naar het Noorden uit. De depressie in het Zuid-Oosten trok met regen en onweer naar het Noorden. Tegelijkertijd nam een minimum uit het depressiegebied in het Westen een Zuidelijken koers, waardoor zich een voor van lagen luchtdruk vormde met Zuid OostNoord West gerichte as in- plaats van den in de vorige dagen gemelden rug van hoogen luchtdruk van het Zuid Wes ten naar het Noord Oosten. De hooge druk bij de Azoren veranderde weinig, doch breidde zich naar het Oosten uit en reikt thans tot Spanje. Aan de Noord Oostzijde van de voor van lagen luchtdruk heerscht nog groote warmte. Het warmst is het thans in Duitschland. Over Frankrijk dringen met Westelijke winden koelere en vochtige luchtmassa's in het binnenland van Europa door, Op de schei ding van beide stroomingen, in hoofdzaak aan de Westzijde der baan van de continen tale depressie, vielen onweersregens, de zwaarste in België en ons land. Barometer Stand van heden 752 m.M. Vorige stand 760 ml, Neiging: Vooruit. Opgave van PA. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 58 F. 52 F. 65 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 Mei. Ondertrouwd 3 Mei: A. J. Jansen en F. M. van Deelen; G. J. v. d. Rest en C. M. Stef- fers; P. N. A. Braun en H. M. de Goede; H. v. Loon en R. Zijlstra; W. Koster en G. M, Goi-is; P. A. Burghoorn en H. van Waarde; S. Sival en J. Baarda; Getrouwd 3 Mei: M. Smit en C. E. J. ter Metz; C. P. Willemse en A. C. Tromp; J. v. d. Geer en K. de Boer; P. J. v. Bergeijk en E. W. du Crocq; P. G. Hoogakker en N. G. J. Zwemmer; D. Boer en P. J. Stol; Bevallen 1 Mei: M. P. VisserHonderdors. d.; W. J. KockelkorenVan Maanen, z.; G. M. van Balenvan Vastenhoven. d.; 2 Mei: A. v. DijkOort, 2 z.: J. C. Laheijdu Faian, d.; 3 Mei: C. J. OudJukes, d. Overleden 2 Mei: A. M. J. Sevenhuijsen, 45 j „Middenlaan; J. Heemskerk, 21 j„ Kam perlaan; G. M„ 5 mnd., d. v, A. J. Verdurmen, Visschersstraat. DE STILLE RONDGANG. Het Plaatselijk Comité-Haarlem kwam in het gebouw „De Nijverheid" in gecombi neerde vergadering met het Centraal Comité bijeen. Nadat de presidente, mej. H. de Kruijff, de leden van het PI. C. en de leden van het C.C. had welkom geheeten en de in gekomen stukken behandeld waren, werd de agenda afgewerkt. Besloten werd de bericht geving aan de pers van Haarlem en om geving in handen to stellen van het Cen traal Comité en daarvoor een extra bijdrage in de kas van het C. C. te storten. Voorts werd de actie aan Stand 23 van de Tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs bespro ken. Hier zal in het bijzonder propaganda voor den „Stille Rondgang" worden gemaakt, men zal in de gelegenheid zijn zich daar op te geven en gaven voor dit doel in de bus te werpen. In Haarlem en Omgeving zullen enkele honderden affiches en Inlichtingen- staten worden opgehangen, zoodat een ieder belangstellende op alle mogelijke vragen het antwoord kan lezen. Bovendien zullen in Haarlem en omgeving 25.000 circulaires worden verspreid. Op 5 en 7 Mei zal een reclame-auto door de stad en omgeving van Haarlem rijden, waarmede de vrouwen tot een bezoek aan Stand 23 worden opgewekt. De vergadering had een vlot ver- loop, op alle punten was overeenstemming. Met groot enthousiasme is de laatste pro paganda-week ingezet. Een woord van dank aan de offervaardig heid van de Haarlemsche vrouwen, die het geld voor de groote propaganda-week bijeen brachten, is zeker op zijn plaats. SCHOUWBURG JANSWEG. Tholen en Van Lier. Zondag 6 en Maandag 7 Mei zullen voor stellingen gegeven worden van de groote suc ces-revue „Tijd is Geld", met medewerking van de heeren Tholen en Van Lier. Deze voorstellingen zijn geheel gelijk aan die te Amsterdam, waar deze revue zes we ken met groot succes voor volle zalen in het Leidscheplein-Theater werd opgevoerd. TENTOONSTELLING VAN WERK. In de school aan het Leidsche Plein is Don derdagavond een tentoonstelling gehouden van het werk, dat de werkloozen, die de cur sussen gevolgd hebben in vakteekenen, in het afgeloopen seizoen vervaardigd hebben. Het betreft hier een cursus, die ongeveer zes maanden duurt, een gedeelte van het insti tuut van cursussen voor werkloozen onder algemeene leiding van den heer E. v. d. Haar. (De cursussen voor de jeugdige werkloozen staan onder leiding van den heer J. L. Mun- nik) Het vakteekenen werd gevolgd door onge veer 30 man en hun belangstelling voor het werk was zeer groot. De indeeling was: eer ste klas (voor beginners) met 6 uur per week onder leiding van den heer A. Drenth, tweede klas ivoor gevorderden) met 3 uur per week onder leiding van den heer K. B. Meijer- hoff die ook den cursus over verbrandings motoren gehouden heeft. Het was interessant de tentoongestelde teekeningen uit de eerste dagen te vergelijken met die uit het eind van den cursus. Er is hard gewerkt en de vorderingen waren zeer groot. Er lagen projectieteekeningen van prisma's, kruizen, zadels; er waren inrijhek- ken, drukstukken, voorgevels van huizen, kap- spanten, balkverbindingen, stangenschema's voor warmwater verwarmingen, profielen motoren. Alles prachtig uitgewerkt, deels naar eigen ideeën. Dat er animo bestond moge blij ken uit het feit, dat het werk mee naar huis genomen mocht worden om daar verder be werkt te worden en dat is veel gedaan. Er waren inzenders, die het geteekende uitge voerd hadden in bordpapier om te toonen, hoe het volgens hun teekening gemaakt moest worden. De heer v. d. Haar, die de tentoonstel ling met een enkel woord geopend heeft, toonde ons schriften, waar de cursisten hun cursus verbrandingsmotoren een afgerond geheel in geschreven hadden. Sommigen hadden daarvan waardevolle werken ge maakt met gekleurde teekeningen voorzien. Deze cursisten ontvingen een diploma, dat ze den cursus gevolgd hadden. Deze tentoonstelling was het duidelijke be wijs. dat dit instituut van cursussen voor werkloozen hun ontwikkeling zeer ten goede komt, en dat het warme belangstelling ver dient. In October zullen deze cursussen, die thans gesloten zijn, heropend worden. VERANTWOORDELIJKHEID VOOR ONDEUGDELIJKE REMMEN. De directeur van een modelboerderij te Hil- legom, heeft in hooger beroep terecht ge staan van een vonnis van den Leidschen kan tonrechter. die hem tot een geldboete van f 60 sub's. 30 dagen veroordeelde, wegens het doen rijden met een auto, waarvan de rem men niet in orde waren. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank vroeg bevestiging van het vonnis a quo. Verdachte voerde te zijner verdediging aan, dat men niet van een directie kan vergen dat zij persoonlijk remmen van auto's gaat con troleeren. Zulks geschiedde op geregelde tijden door een firma. Na het ongeval is ge bleken dat er fouten in de remconstructie waren en de leverancier van de auto, heeft zulks erkennende, nieuwe onderdeelen als remblokken en remschoenen geleverd. Een en ander kon derhalve niet vooraf door ver dachte worden geconstateerd. Uitspraak 17 Mei a.s. AUTO TE WATER GERAAKT. DE INZITTENDE VERDRONKEN. ST. MICHIELSGESTEL. 4 Mei Gister avond reed de handelsreiziger J. van Rixtel uit Vught met zijn auto door het dorp, waar hij een drietal inzitienden liet uitstappen. Met een geopend portier reed hij door. Waar schijnlijk heeft de heer Van Rixtel enkele honderd meters verder bemerkt, dat de deur openstond en bij zijn pogingen om deze te sluiten moet hij de macht over het stuur heb ben verloren. Voorbijgangers zagen den wagen van den weg zwenken en in den Dommel ver dwijnen. Onmiddellijk begon men met reddingspo gingen. Na ongeveer drie kwartier gelukte het de auto met een takelwagen uit Den Bosch te lichten. De heer Van Rixtel werd levenloos in de auto liggende aangetroffen. Het slacht offer, dat 28 jaar oud was, laat een vrouw en een kind achter. AANBESTEDING. Door den Rijkswaterstaat te Haarlem is hedenmorgen aanbesteed het onderhoud en vernieuwing van verfwerk aan gebouwen en inrichtingen van het Noordzeekanaal geduren de 1934, '35 en '36 in twee perceelen en in massa. Raming perceel A f 4550. Ingekomen 10 biljetten. Laagste A. A. J. de Pauw te IJmuiden f 3445. Raming perceel B f 2000. Ingekomen 6 bil jetten. Laagste F. Bouma te Amsterdam f 1780. Raming massa f 6550. Ingekomen 9 biljetten. Laagste J. J. Tomma te Horst (Limburg) voor f 4200. Voorts is aanbesteed het maken van een on derbouw van een basculebrug over het Noord Hollandsch Kanaal te Stolten met bijkomende werken. Raming f 88.000. Ingekomen 43 biljetten. Laagste inschrijfster de N.V. Machine- en Scheepssmederij De Nijverheid" te IJmuiden voor f 82724,50. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier negen rijwielen ontvreemd. KIND AANGEREDEN. Donderdagmiddag half zes liep het vier jarig jongetje J. van Ling aan de hand van zijn grootmoeder op het trottoir aan de Papentorenvest. Plotseling rukte hij zich los. toen hij aan den overkant een vriendje zag loopen. Zonder op het verkeer te letten stak hij den rijweg over juist toen een auto pas seerde. Hoewel de bestuurster krachtig remde en onmiddellijk stil stond, kon zij een aan rijding toch niet voorkomen. Het bleek, dat 't jongetje 'n hersenschudding had gekregen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, Het eenige middel tegen de motten Bontwerker^ Dameskleedermakerij Barteljorisstr. 26-28 (Adv. Ingez. Med.) DUITSCHE KATHOLIEKEN. EEN BIJEENKOMST IN DE HAARLEMSCHE KATHEDRAAL. Men schrijft ons: Zondag 6 Mei des namiddags 4.45 uur vindt in de Kathedraal een feestelijke bijeen komst plaats van de Duitsche Katholieken, welke zal worden opgeluisterd door de tegen woordigheid van Mgr. J. D. J. Aengenent. Na dat Z. E. een herderlijke toespraak gehou den heeft, zal hen, door het uitspreken van de algemeene geloofsbelijdenis, de trouw aan het geloof en de onderdanigheid aan de Kerk worden betuigd. Tot deze bijeenkomst zijn alle Duitsche Katholieken uitgenoodigd zoowel uit Haar lem als uit wijden omtrek. Families, waar Duitsche Kaholieken in betrekking zijn worden verzocht, dezen de gelegenheid tot het bijwonen dezer bijeenkomst te geven. WIELRIJDSTER DOOR EEN WINKELRUIT GEREDEN. Donderdagavond tien uur raakte nabij de Groote Houtbrug een wielrijdster uit Heem stede, toen zij achter een auto om wilde de macht over het stuur kwijt. Zij reed het trottoir op en viel vervolgens met het hoofd door de groote winkelruit van een slagerij aldaar. Ze bezeerde zich, maar werd wonder lijk genoeg niet gekwetst. Wel werd haar rijwiel beschadigd. Zij kon per tram haar weg vervolgen. De ruit had een waarde van ongeveer f 600. De schade wordt door ver zekering gedekt. „BLANKE BALLAST. Dinsdag 8 Mei geeft de Kon. erkende too- neelvereeniging „Door Inspanning Uitspan ning" haar vijfde (slot) uitvoering van dit seizoen, in den schouwburg Jansweg. Voor deze uitvoering is gekozen het bekende spel van Afrika's Westkust „Blanke Ballast" van Leon Gordon. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. Schildmeijer, Oudeweg woonschip „Ma ria") aardappelen in zak. v. Dijke. Allanstraat 78. autoped. H. v, d. Schaaf, Jupiterstraat 9, boodschappenmandje. Velleman. Botermarkt 3. beitel, Otten, le Vooruitgangstraat 107 rd., centuur. Kielart, Da Costastraat 52, handpomp. Lablans, Doelstraat 142, handschoen. A. Zwit- zer, Borskistraat 5, idem. v. d. Lee. Minahassa- slraat 28, hond. IJldering, Jansweg 38, insigne. Reckman, Groot Heiligland 48, loten. Burck, Velserstraat 70, mes. Klingers, Lombardsteeg 3, muts. Kruithof, Oostvest 88. muts. v. Duin, Lange Annastraat 12d, muts. Bureau van Po litie, Smedestraat, portemonnaie m.i. Versteeg, Donkere Spaarne 10, rijwielbelastingplaatje. W. F. de Vries, Tugelastraat 20, idem. v. Balen Blanken, Stuverstraat 14. idem. v. d. Veldt, Staringstraat 14, rijwielpomp. T. Vige, Acacia straat 65, rijwiel. Vonk. Spijkermanslaan 2b, tasch m.i. Prins. Regentesselaan 36, zakken. De Neijn van Hoogwerff, Kleverlaan 93, dyna mo v. rijwiel. DR. BERGMANN WEER TERECHT Men blijkt zich zonder reden ongerust te hebben gemaakt over dr. A. Bergmann, de Nederlan der die te Weenen als vermist werd opgege ven. Volgens een nader telegram toch is hij thans welvarend van een uitstapje terugge keerd. „HET SCHRIFT IN SCHOOL EN BEROEP". TENTOONSTELLING IN HET KOLONIAAL INSTITUUT. De Vereeniging van Leeraren in het Schoon schrijven M. O. heeft in samenwerking met het Schriftmuseum Blankertz te Utrecht in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een tentoonstelling georganiseerd van „Het Schrift in School en Beroep". Donderdagmiddag heeft, in tegenwoordig heid van een aantal onderwijsautoriteiten. de wethouder van Onderwijs, Dr. I. H. J. Vos. deze tentoonstelling geopend. BLOEMENDAAL TOESTAND VAN HET LAGER ONDERWIJS. Aan het verslag voor 1933 omtrent den toe stand van het L.O. in de Gemeente Bloemen- daal, uitgebracht door de Commissie van Toezicht op het L.O. ontleenen wij het vol gende. Bijna alle schoolgebouwen (16 in aantal) verkeeren in goeden, sommige zelfs in uit stekenden staat. Een uitzondering maakt nog steeds de O. L. S. te Overveen. Het totaal aantal leerlingen op 31 Decem ber 1933 bedroeg 2284 tegen 2226 op 31 Dec. 1932. De vermeerdering bedroeg dus 58 leer lingen, d.i. 2.6 tegenover 6.92% het vorig jaar. Het totaal aantal leerlingen van het Openb. onderwijs op 31 December 1933 bedroeg 792, op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 734. De vermeerdering bedroeg dus 58, d.i. 7.90% tegen 6.22% van vorig jaar. De vermeerdering van het Chr. onderwijs bedroeg 13, d.i. 4.36%, tegen 5.67% het vorig jaar; van het R.K. onderwijs bedroeg de ver mindering 0.46% tegenover een vermeerdering van 13.33% het vorig jaar. Voor het Neutraal bijz. onderwijs bedoegen deze cijfers 309 (318). Vermindering 9 of 2.83% tegen een vermindering van 5.36% het vorig jaar. In 1933 werd aan geen der scholen ver volgonderwijs gegeven. Aan een drietal scholen had geen tandver- zorging plaats,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2