OTTGERING Oorlogsbeeld te Eindhoven....? DROEVIG WEEKEND. De bekentenis van een man. MAANDAG 7 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Hoe een luchtaanval niet is. De bevolking vermaakte zich. (Van één onzer redacteuren). Wij loopen door Eindhoven-S tra turn, dat op de Bloemenbuurt in Noord-Haarlem lijkt. Hier zal straks een luchtaanval gebeuren, die de brandweer en de eerste hulpdiensten zal oefenen voor het geval dat de echte hel los breekten de menschen lachen reeds. Zoo'n leuke Zaterdagmiddag komt zelden voor! Daar seint de radio dat de vijand komt. Enkele minuten later vallen drie brandbom men, twee brisantbommen en twee gasbom men, Het zijn een paar lichtkogels. „Ooooohhh!" roepen de menschen. De brandweer snelt door de stad om drie banden te blusschen, de eerste hulp zoekt naar de zes gewonden, die denkbeeldig lig gen te gillen omdat hun longen zijn ver scheurd. in een schuilloopgraaf bezichtigen de autoriteiten een carbidlantaarn en een houten bank, want een luchtververschings- installatie is er niet en de bewoners van Eindhoven-Stratum hebben een uitbundige pret. ..Is dat even wat?" Het zonnetje schijnt heerlijk en de brand weer bluscht twee van de drie branden. Aan de derde komt zij niet te pas, want zij kan niet overal tegelijk zijn. Ondertusschen slaan de vlammen (niet volgens het program), over op een boschje. Op een bord, dat wij ge meenlijk kennen als .„Afgesloten rijweg" staat nu „Verboden. Mosterdgas". Want het mos terdgas is gescheiden van de gesprongen wa terleidingen. want anders zouden de ver schillende diensten elkaar wellicht in den weg loopen. Zoo is ook de brand op een an dere plaats dan -waar de gewonden van de brisantbommen liggèn. Iedereen doet verschrikkelijk zijn best en de heele oefening gaat erg goed. Een ver pleegster stapt uit een ziekenauto en heeft een gasmasker voor. Groote hilariteit. Van de vijf menschen die wij vragen hoe zij den luchtaanval vinden, zeggen er vier letterlijk in on-parlementaire bewoordingen: „Flauwe kulEn omdat bijna niemand ernstig is, willen wij serieus nagaan, wat de resultaten zijn van den luchtaanval op Eindhoven-Stra tum, gehouden op Zaterdagmiddag. Eindhoven's burgemeester zei in een voor bespreking dat men niet de pretentie had te laten zien hoe het moet. dat men geen ver toon wil maken en dat het alleen de bedoe ling is de hulpdiensten met de elementaire maatregelen in kennis te stellen. In tegen spraak hiermee is de uiteenzetting van een militairen, deskundige die even het belang van de oefening als „kijkoefening" aanstipt, een „kijkoefening" voor de bevolking. En hierop willen wij den nadruk leggen. Veel belangrijker dan de oefeningen voor de brandweer in het blusschen van een brand en het snel uitrukken, iets wat zij immers altijd oefenen, veel belangrijker dan het verbinden van gewonden door den eersten hulpdienst, omdat dat dagelijks voorkomt, veel belang rijker dan het repareeren van een gespron gen waterleiding door Openbare Werken, want dat gebeurt ook in vredestijd, is het vertoon dat een dergelijke oefening maakt, of men het wil of niet. Als boven een stad met bijna 100.000 inwoners vliegtuigen lichtkogels laten vallen en direct daarop hulpdiensten door de straten snellen, takkenbossen worden ontstoken en gewonden door de straten wor den gedragen, dan wordt er van zelf vertoon gemaakt. Wat doet het er nu toe of de brandweer in tien minuten dan wel in twaalf de branden heeft gebluscht en of de verpleegster haar gasmasker goed heeft omgebonden dan wel verkeerd, als het vertoon van deze gebeurte nis de menschen aan het lachen brengt en ze een totaal verkeerd denkbeeld geeft van wat er zou gebeuren, als de radio eens wer kelijk „lucht-alarm" zou moeten melden? De oefening moet vertoon zijn. dan pas heeft ze waarde, de oefening moet de werkelijkheid zooveel mogelijk nabij komen. Wij willen bui ten beschouwing laten het on-werkelijke dat de verschillende hulpdiensten van te voren reeds tot in de puntjes geïnstrueerd zijn, zij precies weten waar de brisantbommen en de gasbommen zullen vallen, en dat de aanval van 's middags beperkt bleef tot slechts een klein deel van Eindhoven. Bij elke manoeuvre is dat zoo en per slot van rekening is dit ook niet van erg veel beteekenis. Maar een voorstelling waarbij twee ner veuze brandweerlieden op een hoopje bran dend hout spuiten, zeven gemeentearbeiders met-overuren een kuil dichtgooien, waar ,.de waterleiding is gesprongen" en een paar eer ste hulpmenschen met gasmaskers voor een gewonde dragen, die een kennis goeden dag knikt, heeft als kijkoefening voor de bevol king geen waarde. In tegendeel: het kan haar in den waan brengen, dat een luchtoorlog toch zoo heel erg nog niet is en dat die hulp diensten toch maar goed werk verrichten, want binnen het halve uur zijn de zes ge wonden verbonden. Maarniemand heeft er aan gedacht, toen men „ooohh" riep tegen de lichtkogels dat de vijand zich niet aankondigt en boven de stad is voor het eerste morseteeken het radiostation heeft veria'en. Niemand denkt er aan dat de vijand waarschijnlijk met meer dan drie vliegtuigen zal komen. Niemand ge looft toch dat de vijand maar drie brand bommen en twee brisantbommen en twee gasbommn zal werpen maar minstens het tienvoudige. Zou men dan meenen dat de gasbom een ander plaatsje zal uitzoeken dan de brisant- en de brandbom? Gelooft men dat het vuur maar op drie plaatsen zal uit breken en niet erger zal worden dan een takkenbos in lichterlaaie? Is men van mee ning dat er zes menschen ter neer geslagen zülen worden of dat enkele duizenden met van pijn verwrongen lichamen hun Schennen eerder om den dood zoium smOQken dan o"i halve genezing. Gelooft men dat de brand weer, zoo zij zelf nog leeft en de be schikking heeft over het materiaal, op neven en veertig plaatsen tegelijk kan zijn als drie haar zelfs te veel blïikt te zijn? Gelooft men. Dat moet den menschen getoond worden, wil een luchtoefening waarde hebben. Dan w^t man waaraan men zich heeft te boude-» Dan kbnkt de lach niet meer tegen de huizen op en zegt men ..flauwe kul" want dan zou in de stilte van het besef het gekreun van den angst te hooren ziin van hen. die zich on machtig voelen, omdat, zij weten zullen dat geen mensch ter wereld in staat is de gevol gen van een luchtbombardement te overzien, laat staan afdoende te bestrijden. Zes gaszie- ken, drie branden, een kapotte telefoon Als oefeningen voor de hulpdiensten heeft de aanval in Eindhoven betrekkelijk goed voldaan, zooals reeds gezegd is en als kijk oefening voor de menschen.... ook, mits zij niet de conclusie trekken dat wij op den in geslagen weg moeten voortgaan, doch als zij zeggen dat het kwaad daar aangetast moet worden, waar het zit. Het zit niet beneden, maar daar boven, daar waar men „ooooohhh" tegen riep. Daartegen moeten wij onze ener gie gebruiken en als deze luchtaanvaloefe ningen de bevolking het besef kunnen bij brengen dat wij ons onzinnig aanstellen, als zij het bewerkstelligen dat wij zien welk een lapwerk wij bezig zijn hier op den grond te verrichten, terwijl van boven elke nieuwe maatregel van de hulpdiensten door een in genieuze uitvinding teniet wordt gedaan, dan hebben deze luchtaanval-oefeningen de allergrootste beteekenis. Dan moe ten zij in elke stad, en elk dorp en in elk gehucht worden gehouden, want dan be staat er geen betere propaganda voor den vrede. Spoedig zou geheel Nederland weten dat de oorlog zich zelf bezig is te overwinnen, want hij maakt zich zelf onmogelijk. 18 Mei is Volkenbondsdag. Veel doodelijke verkeersongevallen. In het voorbijgegane week-end zijn vele verke e rs o n g e va lie n gebeurd, die bijna steeds een noodlottigen afloop hadden. De 22-jarige kappersbediende Frans Budde, geboren te Donke (Duitschland) en woonach tig te Renkum reed op zijn motorfiets op den Rijksstraatweg te Wageningen nabij de Bel- montelaan, toen een auto, bestuurd door den heer A. Schmoutziquer de laan inreed. Door tot nu toe onbekende oorzaak botste de auto tegen den wielrijder op. Deze werd op den grond geslingerd en was vrijwel op slag dood. Zaterdagavond te kwart over twaalf reed op den Rijnsburgerweg te Leiden de motor fietsrijder F. B. uit Noorwijk, 25 jaar oud, met op de duo mej. B. B.. eveneens uit Noordwijk tegen een vrachtauto. F. B. en de duorijdster werden over den weg geslingerd en in deerniswekkenden toestand naar het Academische Ziekenhuis vervoerd. Bij aan komst bleek de man te zijn overleden. De toestand van mej. B. is hoogst ernstig. Een 26-jarige juffrouw uit Amsterdam, die in de vrachtauto was gezeten, kreeg bij het zien van het ongeluk een zenuwtoeval en werd bewusteloos. Zaterdagavond is op den weg Ventray- Horst het achtjarige zoontje van den land bouwer St. door een personenauto van den heer V. uit Eindhoven aangereden en onmid dellijk gedood. Bij het verlaten van het Stadion te Am sterdam werd Zondagmiddag een 22-jarige jongeman door een autobus gegrepen en ge dood. Een 9-jarig jongetje raakte Zaterdagmid dag te Apeldoorn met zijn fiets onder een autobus en werd gedood. Onder de gemeente Valkenswaard staken Zondagavond twee vrouwen den Eindhoven- scheweg over. Een van hen. een 84-jai-ige we duwe werd door 'n taxi aangereden. Zij over leed enkele uren later. Te Roermond werd Zondagavond een 24- jarig wielrijder door een auto aangereden en zeer ernstig gewond. De bestuurder van de auto bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren. Uit het onderzoek der politie kwam vast te staan, dat hij reeds eerder een ernstige aanrijding had veroorzaakt. JAPANSCHE SUIKER. INDUSTRIëELEN IN VERZET. Tegen invoer van Java-suiker. VOOR DE WENSCHEN DER REGEERING ZULLEN ZIJ ECHTER ZWICHTEN. De Japansche suikerindustrieelen hebben bezwaar gemaakt tegen een vergrooting van den invoer van ruwe suiker uit Java als mid del om de Japansche handelsbalans met Ne- derlandsch Oost-Indië In evenwicht te bren gen. Deze houding is naar voren gekomen in een conferentie, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers der regeering en van de industrie. Niettemin zouden zij, indien de regeering de controle op de suikerproductie in Japan zou aanvaarden, indien de regeering zulks wenscht, er mede instemmen dat ruwe suiker van Java afkomstig zal worden inge voerd. KONINKLIJKE IN HOOGER BEROEP. VEREENIGING VOOR DEN EFFECTEN HANDEL GEDAGVAARD. Het Bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Neder- landsch-Indië in hoöger beroep is gegaan van het vonnis van de Rechtbank van 15 Februari 1934 en dat de Vereeniging door deze Maat schappij is gedagvaard om op Maandag 28 Mei 1934 ter terechtzitting van het Gerechts hof te 's-Gravenhage te verschijnen. Stoomen Verven Stoppage Dekens stoomen GROOTE HOUTSTRAAT 5a., Tel. 10771, 1156* (Adv. Ingez. MecU TAXISTAKING TE AMSTERDAM? Voorstel van rijksbemiddelaar heeft geen succes. WERKGEVERS WILLEN NIET VAN HUN STANDPUNT AFWIJKEN. De gezamenlijke ondernemers in het sta- tionneerend taxibedrijf te Amsterdam heb ben het voorstel van den Rijksbemiddelaar, hetwelk beoogde, een vergelijk tot stand te brengen tusschen de werkgevers en werkne mers inzake het dreigend conflict, van de hand gewezen. De werkgevers wenschen, met het oog op de slechte inkomsten van het bedrijf, niet af te wijken van de door B. en W. goedgekeurde regeling inzake de arbeidsvoorwaarden, waar bij de chauffeurs 20 pCt. van het opgereden bedrag uitbetaald krijgen, met een grondloon van negen gulden. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar, die van het standpunt, van beide partijen heeft kennis genomen, strekte er toe, een proef te nemen voor den tijd van drie maanden met verhooging van het percentage van het op gereden bedrag tot 25 pCt. Bij de verschillende chauffeursorganisaties bestaat geen volledige eensgezindheid om trent de te nemen maatregelen. Het wordt niet onwaarschijnlijk' geacht dat een staking in het taxibedrijf zal uitbreken. Ik dachf, dat Castella voor dames wasl Want U moet er de dames over hooren over dat nieuwe product van Dobbelman. „Dat is iets verrukkelijks", zeggen ze, dat is nu eens zeep, die je nergens zoo krijgt; de zuiverste palmolie, vermengd met kostbare olijfolie en zoo'n zacht, ge distingeerd parfum 't Is „Schoonheids- zeep" zeggen de dames, eer. weldaad voor de huid. Echte dameszeep dus, zou iedere man zeggen Totdat je de verleiding niet meer kan weerstaan en de Castella van je vrouw of je zuster gebruikt Het is niet mooi, dat weet ik, maar U zult het kunnen begrijpen, als U Castella kent Handen vol weelderig geurig schuim kreeg ik en een gladde soepele huid na het wasschen. En nu weet ik: Castella is er ook voof mannen! (Adv. Ingez. Med.) LIEPMANN WIL TERUGKEEREN Persoonlijk schrijven aan dr. Colijn. HIJ BEMOEIT ZICH NIET MET POLITIEK. Zooals bekend, veroordeelde de politierech ter te Amsterdam op 19 Februari jl. den Duit- schen schrijver HeinzLiepmann tot een maand gevangenisstraf wegens een zinsnede over Pre sident Hindenburg in zijn boek „Das Vater- land" en werd hij daarna over de Belgische grens uitgewezen. De heer Liepmann is daar op naar Parijs teruggekeerd, vanwaar hij vrij willig naar Nederland was gekomen, toen een aanklacht tegen hem was ingediend. Naar V. D. verneemt, heeft de Duitsche schrij ver thans uit Parijs een persoonlijk schrijven gezonden aan minister-president dr. H. Co- lijn, waarin hij dezen verzoekt „in naam van de gerechtigheid en van het vernuft het be sluit tot uitwijzing in te trekken of tot een bepaalden tijd te beperken." In den brief betoogt de heer Liepmann uit voerig, dat hij zich niet met de politiek in Ne derland heeft bemoeid, noch daarin zal men gen. Hij is geen politicus, doch een schrijver. „Ik doe dit verzoek niet voor mij alleen. Ik persoonlijk wil niet anders dan in het land, dat ik liefheb, in rust en vrede van mijn let terkundigen arbeid leven.; en ik wil niet de aanleiding geweest zijn, dat het intellect dei- wereld Nederland in de toekomst vreest en mijdt". ACTIE TEGEN DE ZONDAGS- SLUITING LANDELIJKE VEREENIGING OPGERICHT. In een te Amsterdam gehouden vergadering van het Comité van Actie tegen de Winkel sluitingswet, die speciaal belegd was om het winkelsluitingsvraagstuk in verband met de gewijzigde houding van de regeering onder het oog te zien, is besloten, de actie voor ver ruiming van het aantal verkoopuren op den Zondag met kracht door te zetten. Hoewel op de vergadering, waar vertegenwoordigers uit vrijwel alle branches vertegenwoordigd wa ren, herhaalde stemmen opgingen om zoo noodig door openlijk verzet de regeering te toonen, dat de winkelsluitingswet gewijzigd moet worden, heeft het Comité besloten om den wettigen weg te blijven bewandelen. Besloten werd tot oprichting van een lan delijke vereeniging van alle belanghebbenden b:; de verruiming van het aantal verkoopuren, speciaal op den Zondag, tot welke vereeniging niet alleen winkeliers, banketbakkers, slijters enz., doch! ook fabrikanten, handelaren, gros siers, agenten en reizigers als lid kunnen toe treden. Het dagelijksch bestuur van het Comité van Actie, bestaande uit de heeren D. J. van Hou ten, voorzitter, B. H. Wellmann, secretaris en Mr. G. Freem, penningmeester, vormt het voor loopig bestuur van de nieuw opgerichte ver eeniging. Het ligt in de bedoeling door geheel het land afdeelingen op te richten. Besloten werd een telegram te richten tot den voorzitter der Tweede Kamer. K. L. M.-TOESTELLEN NAAR MELBOURNE. Deelname aan handicap- en snelheidsrace. EEN EXTRA-SNELLE POSTVLUCHT. Naar men weet, heeft de K. L. M. ingeschre ven voor de luchtrace LondenMelbourne, welke in October zal plaats hebben. Zoowel aan de speedrace, als aan de handicaprace stelt de maatschappij zich voor deel te nemen. Men meldt ons hieromtrent nog de volgende bijzonderheden: Aan den snelheidswedstrijd zal de K. L. M. deelnemen met het nieuwe toestel Douglas, dat tegen dien tijd uit Amerika in ons land zal zijn aangekomen. Voorts zal de F. XXXVI in de handicaprace uitkomen. Als reserve zal de K.L.M. dan nog een F. XXIl^ en een F. XVIII gereed houden, Mocht door onvoorziene om standigheden een der nieuwe toestellen uit vallen, dan zal met een der reservevliegtuigen aan den wedstrijd worden deelgenomen. De K. L. M. tracht de kosten, welke deze vlucht met zich brengt, zooveel mogelijk te dekken. Daarom wordtn onderhandelingen gevoerd met de posterijen en met het depar tement van koloniën, om met de Douglas een bijzondere snelle postvlucht uit te voeren. In hoeverre dit mogelijk zal blijken, kan op het oogenblik nog niet worden gezegd. Wat de handicaprace betreft, men zal zeker 10 a 12 passagiers moeten boeken om de fi- nancieele offers voor de K, L. M. niet te zwaar te doen zijn. Er bestaat goede hoop, dat dit aantal wel bereikt zal worden. Men heeft reeds van 5 personen aanvraag ontvangen om voor- loopig een plaats te boeken. MR. WENDELAAR OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. Algemeene vergadering van „De Vrijheidsbond" „REGEERING ZAL STRAFFER MOETEN BEZUINIGEN". Te Nijmegen is Zaterdagmiddag de alge meene vergadering van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" geopend door den voorzitter mr. W. C. Wendelaar, die in zijn openingsrede de politieke aspecten aan een beschouwing onderwierp. Hij zeide o.m.: Wij moeten komen tot een afsnijding van de toppen der loonen welke liggen boven het niveau van de ons omringende landen. Als men niet spoedig op eenigerlei wijze tot een oplossing komt, zal ons land meer en meer verarmen. Steeds meer bedrijven zullen moe ten stoppen, de koopkracht zal verder en ver der dalen en de werkloosheid steeds meer toenemen. Dat loopt na korter of langer tijd onvermijdelijk uit op het Staatsbankroet. Spr. herinnerde aan de economische wet. dat hij. die te hooge loonen betaalt, vroeg of laat werkloosheid schept. Wij vinden hierbij de leiders der vakvereenigingen tegenover ons, maar wie de loonen hooger houdt dan economisch verantwoord is, handelt daar mede niet in het belang van den arbeider Mr. Wendelaar besprak vervolgens de ge- zagshandhaving. De liberalen zijn bereid tot het verleenen van groote bevoegdheden aan de regeering, mede te werken. Slechts waar schuwen zij tegen te groote centralisatie. De heer Wendelaar maakte, vervolgens eenige opmerkingen over de N. S. B. en over de S. D. A. P. Naar zijn meening is de N.S.B. uit haren aard revolutionnair.Wanneer Mus sent met nog zooveel stelligheid het tegen deel verzekert, antwoord spr. hem: Dan be grijpt ge uw eigen taak niet óf gij deugt niet voor leider. „Zou ik hem aan zijn woord moe ten houden, dat hij legaal is, dan begroet ik hem als 54e partij, maar dan hoeft hij niet zulk een beweging te maken", aldus spr. Het Nederlandsche volk is overigens wak ker geworden en heeft op haar juiste waar de geschat de dwaashedene van de nationa listenbroeders in andere landen. Tevens heeft ons volk gezien hoe vaag en dikwijls tegen strijdig Mussert's plannen zijn. „Ik geloof daarom", aldus spr., „dat wij thans, ook in verband met de in het volgend jaar te houden verkiezingen, onze aandacht meer in andere richting moeten leiden. Het zal immers het jaar zijn van de voorberei ding voor de verkiezingen voor de Provin ciale Staten en de Gemeenteraden. Het is vooral in de laatste, dat de S.D.A.P. nog een zeer verkeerden invloed uitoefent. Niettegen staande het congres te Utrecht, staat de S.D.A.P. nog' verre van het nationale stand punt. Het spijt mij, zoo vervolgde mr. Wende laar, dat ik in dit verband moet gewagen van een uitlating van mr. Geseling, die door het sleutelgat de uiterste noodzaak probeer de te bespieden. Dit is een gecoquetteer van den voorzitter der R.K. Staatspartij met de S.D.A.P.. dat beter achterwege ware geble ven. In een rede, welke minister Kalff hield, zei- de deze o.m. het volgende ten aanzien van het verbod voor ambtenaren van het lid maatschap der N.S.B. Wanneer, zooals ik onlangs las. het volgen dier beweging door jongeren zich laat ver klaren, doordat de jongeren weer den inhoud van het leven zoeken buiten zichzelf, in idea len. die plichten opleggen, en niet in belan gen, die rechten brengen, dan zie ik met spanning uit naar dien louterenden invloed in het individueele leven van die jongeren. En wat de oudere volgelingen aangaat, hoop ik, dat zij zich de vraag zullen hebben ge steld, met welk recht zij het politieke leven in ons vaderland be- en verooi'deelen. indien passageboekingen op Schiphol is ten opzichte zij in lauwheid en egoïsme de jaren door er zich niets van hebben aangetrokken. Een uitvoerige beschouwing wijdde de mi nister aan de financieele politiek van de regeering, waarbij hij o.m. opmerkte, dat het tegenwoordige bedrag onzer uitgaven niet in overeenstemming is met de draag kracht van ons volk bij het zoozeer gedaalde maatschappelijk inkomen. Alle bezuinigingen zullen echter niet helpen, indien het be drijfsleven hier te lande zich niet kan herstel len, indien ook niet hier te lande weer met winst kan worden geproduceerd. Dr. Bierema zeide, dat de regeering met grooter kracht naar bezuiniging zal moeten streven. Het binnenlandsch prijzenpeil zal naar beneden moeten worden gedrukt, niet met enkele procenten, maar met tientallen. De regeering dient met grooter kracht door te tasten, dan ze tot dusverre heeft ge daan. De starheid der loonen in de beschut te bedrijven en in overheidsdienst vormt hier een ernstig gevaar. EXECUTORIALE VERKOOP GING NIET DOOR. BOND VAN MOBILISATIE-INVALIDEN IN BELASTINGMOEILIJKHEDEN. Zaterdag zou te Drachten de executoriale verkoop plaats hebben van den in beslag ge nomen kantoor-inventaris van den Bond van Mobilisatieinvaliden en bovendien van den huisiventaris van den voorzitter van dien Bend, deh heer P. de Boer, een en ander we gens niet-betaling van de verschuldigde per soneel e belasting over 1933. Het geheele Bondskantoor was voor deze gelegenheid van onder tot boven in rouwfloers en behangen met groote zwarte vlaggen en doeken, ter wijl voor de ramen groote biljetten waren aangeplakt, welke met sprekende letters ge tuigden van het den mobilisatieinvaliden aan gedane onrecht en aan H.M. de Koningin vra gende dit ongedaan te maken. Het Bestuur van den Bond had een oproep aan zijn leden gericht om in zoo groot moge lijken getale den verkoop en de openbare protestvergadering bij te wonen. Aan dezen oproep was door velen gehoor gegeven. Er wa ren personen uit Amsterdam, Drente, Gro ningen en vele andere plaatsen. Te elfder ure is de verkoop door de belas tingambtenaren, in opdracht van de rechter lijke autoriteiten, afgelast. De autoriteiten zijn tot dezen maatregel overgegaan om te voor komen. dat de heer De Boer op deze wijze voor zijn Bond propaganda zou kunnen ma ken. Bovendien werd gevreesd voor versto ring van de openbare orde, mede omdat be kend gemaakt was, dat een filmonderneming van dezen verkoop een film zou vervaardigexT. De Bond heeft besloten om de verschuldig de belasting' alsnog te voldoen, zoodat de verkoop te Leeuwarden niet zal doorgaan. K. L. M. WAARHEEN IS UW VLUCHT? 1933 was een recordjaar. MAAR 1934 ZAL HET NOG VERRE OVERTREFFEN. De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft haai- jaarverslag over 1933 openbaar ge maakt. Aan de daarin genoemde feiten, ont- leenen wij: Het aantal passagiers in Europa steeg met 96% en bereikte het aantal van 40.917. Het goederenvervoer nam toe met 41%, en kwam. ondanks verhoogde invoerrechten, tot een hoeveelheid van 1.219.746 k.g. Het post vervoer is met 10% vooruit gegaan. Op de Indië-route werden de vluchten regel matig volbracht, materieele schade kwam niet voor. de resultaten der exploitatie waren bui tengewoon gunstig, dank zij een flinke ver meerdering van het postvervoer en een zeer aanzienlijken vooruitgang van het pas sagiersvervoer op de lijn. De hoeveelheid post in 1933 vervoerd bedroeg 44.961 kg (27% meer dan in '32). Er werden 3.527.560 passagier/km verkocht; (105% meer dan in 1932). Het goederenvervoer ging met 43% omhoog. Herhaalde malen is het voorgekomen, dat men reizigers wegens plaats gebrek moest weigeren. De diensten op Zeeland en Twente, die 1 Mei 1933 hervat werden, vervoerden tot het einde van het jaar resp. 4726 en 2015 passa giers. 13.952 pleiziérvliegers maakten rond vluchten. Totaal vloog de K.L.M. in 1933 21.458 uren en legde daarbij 3.732.660 km af. De ontwikkeling van het passagiei'svervoer gedurende de laatste jaren blijkt uit de vol gende cijfers: In 1931: 206.064 passagier/km, in 1932; 1.724.844 en in 1933; 3.537.560 passagier/km. Was 1933 een recordjaar voor passagiersver- voer, het jaar 1934 laat zich nog gunstiger aanzien. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar passeerden 10.000 luchtreizigers Schiphol (inkomende, uitgaande en transito- passagiers, tezamen), tegen 6000 in de over- eenskomstige periode van 1933. Het aantal van het vorige jaar verdubbeld; van 2100 steeg het tot 4200. In April bedroeg het aantal pas sagiers gemiddeld 160 per dag, even veel als op den druksten vliegdag van het geheele jaar 1928. ROTTERDAMSCHE LLOYD. In het jaarverslag over 1933 van den Rot- terdamschen Lloyd wordt o.m. gezegd: Dit jaar stond ons bedrijf wederom in het teeken der handelsbelemmeringen, contin- genteeringen, invoerrechtverhoogingen, beta lingsmoeilijkheden enz., factoren, welke alle aanleiding waren tot een kleiner vervoer. Voor vele artikelen hebben wij om den export van Ned.-Indië vooruitgang te doen hebben, we derom de vrachten moeten verlagen; in en kele gevallen, waarbij tevens de concurrentie haar invloed deed gelden, zelfs zeer drastisch. Door deze en vorige verlagingen zijn onze ta rieven op een peil gekomen, dat veelal nau welijks de directe onkosten van het vervoer dekt. Het goederenvervoer van Europeesche havens naar Ned.-Indië verminderde nog steeds. De vrachtverlagingen konden den ach teruitgang niet tot staan brengen. Ons pas sagiersvervoer ondervond dit jaar de nadeelen der tariefsverlagingen, welke in ons vorig jaarverslag reeds werden vermeld, waardoor de inkomsten zeer daalden. De in 1932 inge voerde inkrimping van den passagiersdiensfc bleef gehandhaafd en heeft naar genoegen gewerkt. De regeling der afvaarten van de vrachtlo nen van Europa naar Ned.-Indië en omge keerd met bevriende maatschappijen bleef gehandhaafd en heeft wederom gunstig ge werkt. Ter voorziening in de behoefte van den Ned.-Indischen export werden 19 schepen in ballast, gedeeltelijk via De Kaap, uitgezonden. De uitkomsten van deze reizen waren onbe vredigend. Het vervoer van bedevaartgangers naar Mekka was dit jaar veel geringer dan het vorig jaar. Slechts één van onze schepen ver voerde pelgrims. Het vervoer van Ned.-Indië naar de Oostkust van de Vereenigde Staten en Noord-Amerika was gedurende de eerste maanden van het jaar gelijk aan het gemid delde van het vorig jaar, totdat tegen einde Mei naar de Vereenigde Staten een verhoogde export van Ned.-Indië optrad, blijkbaar in ver band met het verlaten van den gouden, standaard voor Amerika. De exploitatierekening van den Rotterdam- sche Lloyd over 1933 laat een voordeelig saldo van f 2.767.245 (v.j. f 4.281.149). Hierbij komt: saldo assurantierekening f 69.854. vervallen dividend f 500 (170), overboeking uit: reserve voor afschrijvingen f 3.250 (2.850.000), reser ve diverse belangen f 485.821 (25.178) te zamen f 6.573.420 (v. j. incl. andere posten f 8.503.528)), welk bedrag als volgt door ons wordt aangewend; afschrijvingen op de vloot f 5.685.869 (.6.220.338), onkosten opliggende schepen f 311.515 (420.743), interest f 35.370, afschrijvingen op deelnemingen in Unie f 48.165 (49.165), commissarissen f 12.500 (onv.) totaal f 6.573.420.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5