Zomertijd. Huldiging Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman. Door zijn oud-leerlingen. Hei Befouqtijkste 51e Jaargang No. 15608 Verschijnt dagelijlcs, HeHalve op Zon- en Feestdagen Maandag 14 Mei 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN I EN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand f 0.22. per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post '0.72lA UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: J_5 regc]s 1.75, elke regei meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vrïag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag! 13 regels ƒ030. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50—, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Mei Aristocraten. Met dit woord bedoelden de oude Grieken geen klasse van bevoorrrechten, geen erfelijk- getitelden maar eenvoudig en rondweg „de besten". Het is in den loop der historie zijn veel beperkter zin gaan krijgen, het heeft bij velen een kwaden klank gekregen als de aanduiding van vaak-onverdiend geprivile gieerden, maar het beteekent taalkundig toch nog altijd: de besten. Niets meer, en vooral niets minder. Deze onmiskenbare aristocratie zullen wij steeds in ons midden houden, en evenmin als vorige geslachten zijn wij er ooit in geslaagd haar de leiding der menschheid te geven. In ziin boek „Mijn kijk op het leven", zegt Ein stein ergens, dat er toch een middel moet be staan om den invloed der besten te concen- treeren en te doen leiden in de wereld. Als deze groote geleerde erin slaagt dat middel te viv.den- zal hij een grooter ontdekking gedaan hebben zelfs dan zijn relativiteitstheorie. Onze onmacht om den invloed der besten on der ons te vereenigen en aan die menschen van superieur karakter gepaard aan groote kennis, het lot der wereld toe te vertrouwen wordt alleen telkens weer bewezen door het falen van allerlei schoone stelsels, die in de practijk nimmer verwezenlijkt zijn en door de blijkbare onmogelijkheid om een wereldbe stuur te scheppen. De Besten in karakter en kennis zijn niet degenen die den meesten roem in deze wereld oogsten. Het begrip roem is onverbrekelijk verbonden aan het begrip massa, en de massa oordeelt naar behaald succes. Zij verheerlijkt de eenzijdigheid, die tot een hoogte van ge niale begaafdheid kan stijgen, maar nimmer het Beste kan vertegenwoordigen, omdat het Beste nooit eenzijdig kan zijn. Napoleon was een der grootste genieën die ooit bestaan heb ben, maar hij toonde zulke groote karakter fouten dat men hem niet tot de ware aristo craten mag rekenen. Misschien heeft hij er toe behoordbij den aanvang van zijn taak. Waaruit men dan zou moeten afleiden dat de Besten onder ons nog niet goed genoeg zijn om dat te blijven, als men hen als één ling een te zware taak oplegt. De logische conclusie is weer: alleen hun samenwerking zou het beste in de menschheid tot uiting kunnen brengen, en Einstein meent immers dat daar een middel voor moet bestaan Kon men het alleen maar eens tezamen brengenlaat ik bescheidener vragen: kon men alleen maar een aantal hunner tezamen brengen.... om hun advies te vernemen, slechts hun advies. Het zou waard zijn gehoord te worden. Maar het zou onmiddellijk hoon en bestrijding ondervinden van allerlei Strebers en afgunstigen en intriganten, die hen als aristocraten, als de Besten, zouden wraken. Ik wou dat Einstein er een weg op wist. Hij bezit een visie die verder reikt dan die van schier al zijn medemenschen; hij is in staat tot een oorspronkelijkheid van denken, los van alle conventionaliteit en al het aange leerde en van alle invloeden-van-anderen, die ook op zuiver-maatschappelijk gebied iets ge heel nieuws zou kunnen opleveren. Nieuwer dan de eeuwige tegenstellingen tusschen auto cratie en democratie, tusschen oude en nieuwe ismen die in wezen altijd weer op hetzelfde neerkomen. Het is noodiger dan ooit geweest in dezen tijd, nu de volken degenen die hen leiden hoogstens als bekwame menschen, in de gun stigste gevallen ook als sterke menschen en in de meeste gevallen alleen maar als bij zon der-handige en succesvolle menschen zien. Volgens die beoordeeling worden hun daden gewaardeerd en met "reserve aan vaard. Meer vetrrouwen in hen die de we reld leiden kan alleen ontman als hun da den de grenzen van groepsbelangen, sectari- sch'e belangen, nationale belangen weten te overschrijden, een ideaal in plaats van een egoïsme tot die daden drijft. Er is in alle landen steeds weer opnieuw geroepen om „den sterken man" en sommige hebben nu een dictator. De andere, zijn het onze, wor den niet tot navolging in die riohting bezield. Zij hebben niet een krachtfiguur van noode, maar méér dan dat. Zij vragen voor de toekomst om de leiding van de Besten onder hen. En vermoedelijk zal die alleen verwezenlijkt kunnen worden doo"dat de kringen meestal kleine kringen die deze ware aristocraten in hun midden kennen zich meer en meer op hun oordeel en hun levensvisie gaan verlaten en die naar buiten brengen. Uit de volken zelf zal aldus de geest van een nieuwe wereld moeten ont staan. zooals dat ook in vroeger tijdperken gebeurd is. Maar als professor Einstein een middel weet te vinden om dat proces te ver haasten. zal hij de menschheid een ontzag lijken dienst bewijzen.... na zevenentachtig mislukte internationale conferenties R. P. KOKENDE MELK OVER HET LICHAAM. DRIEJARIG KIND AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. HARSKAMP. 14 Mei Gisteren is in het huis van D. van den Brink te Harskamp een kachel, welke op steenen stond, plotseling scheef gezakt. Een kan kokende melk kwam hierdoor te vallen en de inhoud kwam terecht op het 3-jarig zoontje, dat voor de kachel aan het spe'.en was. Met ernstige brandwon den overdekt werd het kind naar het- zieken huis te Arnhem vervoerd waar het is over leden. Als gij niet, den dag van morgen, Vreemd in 't leven wenscht te staan, Wil vooral er aan om denken, Met de tijden mee te gaan. Gij hebt, reeds een reeks van jaren, Steeds de plechtigheid volbracht, Die ook straks weer moet gebeuren, 't Wordt weer zomertijd vannacht. Als je :t strikt beschouwt, tljdroovend Is het wel als bezigheid, Want wij rooven weer een uurtje Van den goeden Vader Tijd. Maar dit uurwerk met uw uurwerk Vergt geen uur werk. lange niet, En toch geeft het u een uur loon. Daaglijks, voor het naast verschiet, Officieel moet het gebeuren Als uw klokje twee uur slaat, Maar dat is. zelfs voor „verzetjes", Vcor de meesfcen wat te laat. Wees dan toch niet onverzetlijk, Als het op verzet soms stuit. Doe 't dan een paar uurtjes vroeger, Wees den tijd gerust vooruit. Maakt het aantal van uw klokken, 't Werk voor u alleen te veel, Geef dan ieder in uw klokhuis In de plechtigheid zijn deel. Maar maak dan precies een afspraak Voor verdeeling van de taak, Want als elk dezelfde klok neemt, Loopt u tijdpasseering spaak. Ga dus, als gij zoo gestemd zijt, Met de kippen vroeg op stok, Maar wees, voor gij inslaapt, menschen Van de zomertijdsche klok. P. GASUS. GEEN TAXISTAKING TE AMSTERDAM. Door de chauffeurs van het stationneerend taxi-bedrijf te Amsterdam, is het tusschen- voorstel van wethouder Kropman inzake het grondtoon, en de uit te keeren provisie van het opgereden bedrag aanvaard voor zoover betreft de aangesloten werknemers bij den Centralen, den Roomsch-Katholieken en den Christelijken Bond van Transportarbeiders. De klokken vooruit zetten! Hedennacht om twee uur begint officieel de zomertijd. Men vergete dus niet om hedenavond bij het naar bed gaan klokken en uurwerken een uur vooruit te zetten. DURE BEWONDERING.. EN EEN GOEDE LEERING VOOR ANDEREN. Een juffrouw die Zaterdagavond f 50 van de spaarbank had gehaald, kwam in de Generaal Cronjéstraat waar zij vol bewonde ring voor een étalage van haar fiets stapte en haar oogen vrij spel liet, d.w.z. vrij spel in de étalage, want als zij ook naar haar fiets had gekeken, had zij gemerkt dat een taschje verdween dat zij om het stuur had gehangen. Dat heeft zij helaas niet gezien en toen zij na voldoende bewonderd te hebben ook naar haar fiets keek was zij f 50 minder rijk, want die zaten in het taschje en dat het middeler wijl weg is zult u nu wel begrijpen. Aangifte bij de politie is dan doorgaans de gang van zaken, maar men zorge ervoor dat het niet zoover hoeft te komen, want het is makkelijker dat u zelf op uw taschje let dan dat de politie het tusschen 125.000 inwoners moet opsporen. DE LOONEN VAN HET HAARLEMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. HERZIENING DER SALARISSEN. Op 24 Mei wordt een vergadering gehou den van het Georganiseerd Overleg voor het Haarlemsch gemeentepersoneel. waar be handeld zullen worden de voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot heriziening van de salarissen, zulks Ingevolge den wensch van den minister van Bmnenlandsche Zaken om de loonen van het gemeentepersoneel in overeenstemming te brengen met die van het rijkspersoneel. Het zou in het voornemen van B. en W liggen de herziening spoedig door te voeren. ONTPLOFFINGSRAMP TE HONGKONG. Gashouder in de lucht gevlogen 20 DOODEN. 100 GEWONDEN. HONGKONG, 14 Mei (V.D.) Op een der Westelijke eilanden van de stad Hongkong is een der beide daar staande gashouders, de grootste van Zuid-China, in de lucht ge vlogen. De huizen in de omgeving werden geheel vernield en op tal van plaatsen brak brand uit. Tot nog toe heeft men een 20-tal dooden geborgen, terwijl 100 gewonden in de ziekenhuizen zijn opgenomen Omtrent de oorzaak van de ramp verluidt dat klaarblijkelijk de gasdruk te sterk is ge weest, waardoor het bovendek van den gas houder werd weggeslingerd. Een reusachtige gasstroom ging over de stad en ontbrandde op alle plaatsen, waar open vuren brandden, o.a. ook in vele woon huizen.Dientengevolge sprong kort daarna de gashouder in de lucht. Vele bewoners, in wier huis brand ontstond sprongen uit de ramen van hun woningen en anderen renden in paniek met verbrande ge zichten en verschroeide haren de straat op. Onder de dooden, die grootendeels door brandwonden onherkenbaar zijn verminkt bevinden zich vele vrouwen en kinderen. De brandweren uit de geheele omgeving ver- leenen assistentie op de plaats van de ramp Aan een diner in Restaurant Brinkmann is de afgetreden directeur van de le H. B. S. B. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, Zater dagavond door zijn oud-leerlingen met enthousiasme gehuldigd. Nadat hij met zijn gezin door een drietal leden van de huldi- gings-commissie van zijn woning was afge haald werd hij ontvangen met een welkomst lied en drie hoera's. Er waren ongeveer een honderdtal aanzittenden. overal uit den lande bijeengekomen, en 450 oud-leerlingen had den bijgedragen aan de geschenken, die hem op dezen avond werden aangeboden. Die bestonden uit: een kamerbiljart, een aantal gramofoonplaten van klassieke muziekwer ken. „zaad voor den aanleg van een Haar lemsch tuintje" in Hattem, waarheen Ir. van Mourik Broekman in Juli gaat verhuizen, en een door den heer Luiting prachtig uitgevoerd album met opdracht, bevattende de handtee- keningen van de 450 oud-leerlingen. Aan mevrouw Van Mourik Broekman werd een bloemstuk aangeboden. Tafelpresident was de heer Robert Peere boom. bij ontstentenis van den voorzitter der huldigingscommissie, mr. A. Stoop, die door een droevig verlies in zijn familie niet aan wezig kon zijn. Hij bood namens allen de ge schenken aan. en ook namens den oud-leer ling Karei Klein een prachtig-uitgevoerd por tret van den directeur, welk kunstwerk alge- meene bewondering oogstte. Reproducties er van werden aan alle aanwezigen uitgereikt. De tafelpresident hield een rede. waarin hij de dankbaarheid van al de oud-leerlingen jegens den directeur tot uiting bracht, en zijn medeleven met de jeugd, zijn warme be langstelling en zijn streven om niet alleen kennis maar ook karakter en zelfvertrouwen bij zijn leerlingen te ontwikkelen schetste. „Mij is gezegd dat het eenige absoluut- betrouwbare opvoedingssysteem het goede voorbeeld is. U hebt ons dat tenvolle en met de groote toewijding, die alleen uit roeping en groot plichtsgevoel kan voortkomen, gege ven. U ireedt vroeger af dan uw eigen wensch was, daartoe genoopt door de noodzaak uw gezondheid te ontzien, maar u hebt veel meer reden tot groote voldoening over uw levens werk dan zoovelen die tot hun 65e jaar heb ben gearbeid. Wij gelooven trouwens niet dat uw taak is afgeloopen. Menschen zooals u zijn zeldzaam en men is blij hun raad te kun nen inwinnen". Spr. meende de gevoelens van de oud-leerlingen te kunnen resumeeren in een historisch woord, tot een groot man ge richt: „Voila un homme!" Aan tafel werd het woord verder gevoerd door den heer A. H. G. Fokker, die een presse- papier met model van een driemotorig vlieg tuig aanbood, zijn dankbaarheid jegens ir. Broekman uitte en overigens ontkende dat hij oud-leerling was. omdat hem nog steeds de gelegenheid openbleef op school terug te keeren van een ontijdige vacantia, in 1909 genomen en nog steeds niet beëindigd. Hij vei zocht om een mededeeling van den di recteur. hem aanmoedigend dat hij een kans had om zijn eindexamen te doen. De heer L. F. Warnaars sprak als „.oud- leerling in het kwadraat" omdat ook zijn zoon al eindexamen bij ir. Broekman had gedaan, en getuigde op treffende wijze van hetgeen de directeur zoowel voor hem als voor zijn kin deren was geweest. Nadat de heer Senior Coronel namens de jonge oud-leerlingen en mevrouw Van der Ley-Vanaer namens de vrouwelijke oud-leer lingen hartelijke woorden van dankbaarheid hadden gesproken werd een schoone potpour ri uitgevoerd van soli en koren, behoorend tot histovisch-geworden H B.S.V.-uitvoeringen. Onder leiding van Ir. P. H. Lefebvre en met pianobegeleiding van den heer Spoor werd dit een groot succes. Tenslotte nam Ir. Broekman het woord om allen te danken voor de hem gebrachte hulde en de geschenken. „Julie behoeven niet te vreezen dat ik er verwaand door zal wor den", zei hij, „ofschoon dit een prachtige avond voor mij is en ik ervan geniet jullie allen hier weer te zien. Maar ik heb zelf alle reden tot dankbaarheid jegens de jeugd, die voor mij een groote vervulling in mijn leven is geweest". Spr. deed een beroep op allen om eerbied te hebben jegens de Jeugd die de Toekomst is. Hij sprak van de fouten die, zoo als hij steeds gevoeld had. het M. O. aankleven en die vele jonge menschen beletten hun ka rakter en gaven op de beste wijze te ont plooien. maar aan zijn eigen pessimisme om trent die fouten was hij gaan twijfelen dooi de resultaten, die verscheidene leerlingen die deze nadeelen op school gehad hadden, in het leven hadden bereikt. Hij beantwoordde alle sprekers afzonderlijk, haalde menige persoon lijke herinnering op en besloot, in antwoord op de hulde die de voorzitter aan mevrouw Broekman had gebracht, met dankbaarheid te uiten voor den grooten steun, van zijn vrouw ondervonden. Aan het slot van zijn rede stonden alle aanwezigen in diepe stilte op: het was een kenmerkende, spontane uiting van den groo ten eerbied en dankbaarheid, die jegens hem gekoesterd worden. Bij den aanvang van het diner was een telegram gezonden aan Ir. H. van Mourik Broekman, zijn oudsten zoon, in Zuid- Afrika. „Uw vader heden geestdriftig gehul digd. Zijn dankbare oud-leerlingen". Na den maaltijd bleef men nog langen tijd bijeen en werden vele oude schoolherinne ringen opgehaald. Het was geen afscheids feest, maar een feestelijk weerzien en een groote uiting van dankbaarheid en blijvende vriendschap geweest. Uit de Fransche radicaal socialistische partij zijn verscheidene leden geroyeerd: in de partij is een scheuring ontstaan. pag. 4 De Poolsche regeering afgetreden. pag 4 Te Fontainebleau is een coureur op een me nigte ingereden; acht personen kwamen hierbij om het leven. pag. 4 Op den Weser is een sleepboot met acht opva renden gezonken. pag 4 Heftige wederzijdsche verwijten en dreigemen ten van Bolivia en Paraguay. pag. 4 Een referendum zal er over beslissen of in de Belgische mijnen de algemeene staking zal uitbreken. pag 4 De Imam van Yemen heeft de voorwaarden van Ibn Saoed aanvaard. pag. 4 Dr. Willem Mengelberg is benoemd tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dag 4 Het verkeersfonds door minister Kalff ver dedigd; het verkeer moet zijn eigen kosten dragen. pag. 3 Tegen een groep muiters van „De Zeven Pro vinciën" zijn in hooger beroep zwaardere straffen geëischt. pag. 3 Meer werkloosheidssteun voor groote gezin nen in de vijf groote gementen? pag. 3 Minister de Wilde over de toewijzing van de radiozaken aan Binnenlandsche Zaken. pag. 3 Zaterdagavond is een roofoverval op een Haagsch koopman gepleegd; de beide da ders zijn door de politie gearresteerd. pag. 3 Te 's Gravenhage is opgericht de „Stichting Indische Hoogere Burgerscholen" voor leer lingen uit Indië. pag 3 Het internationaal tennistournooi van D. D. V.; Australië wint. pag. 7 Opening der Heemsteedsche Wielerbaan. pag 8 De Haagsche Studieconferentie over oorzaken aard en voorkoming van oorlog. pag. 2 Het afscheid van ir. van Mourik Broekman van zijn oud-leerlingen. pag. 1 Herziening der salarissen van het Haarlem- sche gemeentepersoneel. pag. 1 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Aristocraten. J. C. E.: De „uitgetelde". pag. 1 pag. 3 K. de Jong: Muziekavond te Heemstede. pag. 10 Het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" bestaat 25 jaar. pag. 10 „ZONNESTRAAL'LCOLLECTE. OPBRENGST ƒ3118.87. Aan -de Zaterdag te Haarlem gehouden Zonnestraal-collecte hebben circa 500 collec tanten hun medewerking verleend. De bruto-opbrengst van dez ecollecte be draagt f 3.118.87. Het vorige jaar verleenden 300 collectanten hun medewerking, terwijl de opbrengst f 3.229.89 bedroeg. De fiets, welke beschikbaar gesteld is door de firma van Schagen voor den sollectant- die het juiste aantal Zonnestraal-speldjes raadde, dat zich in de etalage aan den Kruis weg no. 26 bevond, of dengene die dit aantal het meest benaderde, is gewonnen door W. C. Beeremans, Duvenvoordestraat no 7. Het aantal speldjes bedroeg 19441, terwijl de ge lukkige winnaar het aantal op 19000 heeft geschat. VREEMDELINGENVERKEER. Op 22 Mei zal in het Carlton Hotel te Am sterdam een vergadering worden gehouden, om te komen tot oprichting van een Federatie van Vereenigingen voor Vreemdelingenver keer in „het hart van Noord-Holland". De op roep tot deze vergadering gaat uit van een commissie, waarvan de heer TP M. J. Kolfschoten, burgemeester van Edam, voor zitter is en die mede geteekend is door be stuursleden uit de Zaanstreek Amsterdam, en Haarlem en door den directeur van het bureau der A.N.V.V., den heer W. P. A. van Deventer. EEN NIEUWE RADICAAL- SOCIALISTISCHE PARTIJ IN FRANKRIJK? CUDEVET RICHT ZICH NAAR DE OUDE GRONDSLAGEN. PARIJS, 14 Mei 'V D.Algemeen neemt men aan. dat na het congres der radicaal socialistische partij te Clermont Ferrand de uitgetreden afgevaardigde Cudenet met zijn vrienden een nieuw radicaal socialistische par:ij zal oprichten, welke de aanduiding „richting Camille Pebbetan" zal dragen. Deze nieuwe partij zou zich willen plaatsen op de oude grondslagen van het Fransche radi caal socialisme zooals deze in 1901 zijn vast gelegd,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1