TADSNIEU WOENSDAG 23 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 6 - \umm i DE FILM „BLEEKE BET" IN WORDING. OPNEMING IN DE FILMFABRIEK „CINETONE". Wij kunnen den regisseur Richard Oswald, die het weten kan (maakte hij niet een enorm aantal rolprenten, stomme zoowel als geluids films?) op zijn woord gelooven: het kan er op den duur goed gaan voorstaan met onze Nederlandsche filmindustrie. De art-is ten? Zij zijn er! En zij behoeven niet onder te doen voor de buitenlandsche. Syl- vain Poons is een uitmuntende komiek; Fien- tje de la Mar een begenadigde artiste, mevr Bouher, Johan Heesters en al die anderen, die de film „Bleeke Bet" helpen maken: zij zijn groote kunstenaars. Wij kunnen hier in ons kleine land prach tige films maken, die ook op de buitenland sche markt haar weg zeer zeker zullen vinden Het materiaal is er Als nu het geld er óók maar komt, dan kan Holland groote dingen doen op het gebied der filmindustrie. Also sprachRichard Oswald, de kleine, pientere regisseur, grijs van haar al, maar vol leven en werkkracht, die den Haarlem- schen heer A. Benno als collega naast zich heeft. 't Was Dinsdagmiddag bij Kras te Amster dam filmbeurs geweest en de N.V. „Monopole- Filnv', die in de filmfabriek „Cinetoneaan de Duivenarechtsohekade te Amsterdam de film ..Bleeke Bet" laar maken vond dat, nu er zooveel bioscoopdirecteuren in de hoofdstad vereenigri waren, een uitstekende gelegenheid, dezen bij uitstek belanghebbenden eens te laten zien, hoever men met de opnemingen voor „Bleeke Bet" gevorderd is. De persmen- schen waren ook uit-genooddgd. En zoo toog een groot gezelschap in autobussen en taxi's Dinsdagmiddag naar de Duivendrechtsche- kaüe, waar in een warme zaal van de fabriek de belangstellende menigte werd welkom ge- heeten door den directeur der Monopole Film. Daarna werd de zaal in 't donker gezet en verschenen eenige opnemingen, die al gereed zijn, op het doek: prachtige kijkjes in oud- Amsterdam, die uitmuntend de spheer teeke nen, waarin de gebeurtenissen in deze film zich ontwikkelen. Dan Sylvain Poons als dirigent van een mannenkoor: een kostelijk staaltje van film- humor. Ook eenige der voornaamste vrouwe lijke filmartlsten kwamen op het doek. Veel belovende opnemingen, allemaal. Daarna kwam Richard Oswald aan 't woord, om den lof te zingen der Nederlandsche artis- •ten en zijn vertrouwen uit te spreken in de toekomst onzer filmindustrie mits de nervus rerum niet ontbreekt, zooals we dat zooeven schetsten. Tenslotte gingen we op planken en stella ges ock wel op den beganen grond staan om te kijken en te luisteren naar een geluids- fiimopneming in de open lucht. Een aller aardigste Amsterdamsche buurt- was hier in elkaar getimmerd, letterlijk getimmerd, want achter de gevels met de van gordijntjes voor ziene ramen staan houten stellages. Een van die huisjes is dat van den IJscoman Sylvain Poons, een ander stelt den groentewinkel voor met de mooie, roode en witte radijs! Bij deze scène hoort muziek, warut de IJsco- man zingt, staande bij zijn ijswagen en al poetsende aan een deksel, een liedje. Eerst werd de scène zoomaar even gespeeld, dan „Probe!" De muziek begint te spelen (er staat 'n heel orkest buiten!) en dan moet Poons, met zijn blikken wafels, het trappetje van het huisje afkomen en de blikken op zijn wagen zetten, om daarna zijn zangkunst te toonen en „ijs- sïes" van 5 cent aan de inmiddels toege stroomde Amsterdammertjes te verkoopen. Kij komt niet snel genoeg naar beneden naar den zin van den regisseur, die blijkbaar vergeten is of wil vergeten! dat Poons achter het aardige geveltje, geen ruime trap tot zijn beschikking heeft, maar langs een stellage naar beneden moet klauteren. Of het niet sneller kan? vraagt de heer Oswald. Poons wenkt welsprekend van niet_.en als ik hem goed versta, zegt hij, dat zijn beenen vol „kratsen" zitten. Maar hij behoudt zijn goed humeur en maakt uitnoodigende geba ren naar den regisseur: „Gaat u eens naar boven, Herr Oswald, en klautert u dan eens „schneir naar beneden Maar ook de regisseur is onverstoorbaar. Hij laat eenvoudig de scène overspelen. Dan zegt -hij, dat het „nicht gut" is en laat weer over doen. Zoo gaat het door; telkens moet er om de een of andere reden opgehouden worden en de leek vraagt zich af, hoe hier ooit nog iets van terecht kan komen. En toch kómt het in orde, al is dan ook het laatste, wat wij van Herr Oswald hooren, vóór wij vertrekken, om de stad. weer op te zoeken: „Es war nicht gut!" DE VARA-UITZENDING VAN 27 MEI Zondag 27 Mei gaat de Arbeiders Mandoline Club Apollo" naar Hilversum voor de uitzen ding van de Vara. Aan dit concert werken mee .„Apollo", ..Ex celsior", IJmuiden. ..Palvu" Amsterdam. „Kunst en Strijd", Aalsmeer en de „Stem des Volks", Aalsmeer. Als solisten zullen medewerken Coba Kuur- stra. Piet Zwager en eenige solisten van het Vara orkest- Uitgevoerd wordt „'t Daagt" tekst van P. Zwager muziek van Joh. B. Kok, onder wiens leiding de uitvoering staat. INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW 1934. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat tus- schen 14 Mei en 1 Juni vanwege de Geweste lijke Landbouw-Crisisorganisatie een alge- meene inventarisatie wordt gehouden van land- en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuurlijke personen (manne lijke en vrouwelijke) als rechtspersonen (o.m. publiekrechtelijke lichamen, vereenigingen en stichtingen), die als georganiseerde zijn of moeten worden aangesloten bij een crisis organisatie, of die kippen voor den verkoop van eieren of méér dan één schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het indienen van een aanvrage tot toelating als georganiseerde bij een gewestelijke Land bouw-Crisisorganisatie. Hij. die volgens bovenstaande regeling on der de telling valt en niet vóór of op 1 Juni door een der tellers vanwege een geweste lijke organisatie is bezocht, dient zich zoo spoedig mogelijk bij de Landbouw-Crisisorga nisatie in de provincie, waarin zijn bedrijfs gebouwen gelegen zijn, aan te melden. „CHR. ONDERWIJZERS MOETEN STELLING NEMEN TEGEN NAT.-SOCIALISME". DR. K. DIJK SPREEKT VOOR DE CHRISTE LIJKE ONDERWIJZERSVEREENIGING. De vereeniging van Christelijke Onderwij zers en Onderwijzeressen in Nederland en over zeesche gewesten heeft Dinsdagmiddag in de Gemeentelijke Concertzaal vergaderd. Na dat Psalm 111 vers 1, 3 en 5 waren gezongen, de voorzitter, de heer J. Hobma in gebed was voorgegaan, de secretaris Psalm 69 had gele zen en de heer D. J. v. d. Stam als voorzitter van de regelingscommissie een toespraak had gehouden, spak de heer Hobma de openings rede uit. Eerst werd echter de Koningin-Moe der herdacht en het overleden bestuurslid, den heer H. J. Emous. In de openingsrede zei de voorzitter dat het jachtende tempo van on zen tijd, het record-najagen, een funesten in vloed had op de jeugd en dat het de taak was der Christelijke onderwijzers naar een uitweg te zoeken Vervolgens sprak Dr. K. Dijk, gereformeerd predikant in Den Haag over De Christelijke school en het nationaal socialisme. De heer Dijk zette uiteen dat men bij de bestudeering van het nationaal socialisme zich moet af vragen wat nationaal socialisme is in wezen en niet in de eerste plaats en uitsluitend moet afgaan op de uiterlijkheid ervan. Hij vertel de hoe in Duitschland school en kerk aan dm nationaal-sociaiistischen staat krachtig mee werken en hoe in plaats van kerkelijke ge zangen aan de jeugd het Horst Wessel-lied en andere strijdliederen in de kerken wordt ge leerd. Men heeft den godsdienst aan den staat dienstbaar gemaakt en men gaat zelfs zóó ver Hitler met Mozes te vergelijken, die zijn vol gelingen naar het beloofde land leidt, waarbij men echter met het feit dat Mozes zelf het beloofde land nooit heeft betreden in moei lijkheden komt! Er gaat van het nationaal socialisme een groote suggestieve kracht uit, die vooral in vloed heeft op de jeugd1 en het is daarom de taak der Christelijke c/iderwijzers irustige leiding te geven. Wanneer men immers de kern van het nationaal socialisme doorgrondt dan bemerkt men dat zijn wijsbegeerde die is van de humanistische verheerlijking van de intuitieve daad- Dit is in wezen in strijd met de openbaring Gods, die de samenwerking van hoofd, hart en hand gebiedt. Dat het natio naal socialisme kwam is niet verbazingwek kend, gezien de revolutionaire ideeën die de vaste levensbegrippen hebben ondermijnd, waartegen de Christelijken zich niet altijd vol doende hebben verzet, uit vrees voor „antiek" te worden uitgemaakt. Nu is het verzet van een andere zijde gekomen. Staatsafgoding, zooals het nationaal socia lisme is, is echter niet nieuw, want het is zoo oud als het heidendom in zijn denken is. Na tionaal socialisme toch stelt de staat boven alles; staat en daad worden tot norm verhe ven en Koninkrijk Gods en staat worden ver eenzelvigd. Gewetensvrijheid is weg, want al zsgt het Nederlandsche nationaal socialisme dat de Christelijke scholen vrij zullen zijn, uitdrukkelijk wordt beweerd, aldus de heer Dijk, dat „onder het ware geloof alleen dat wordt verstaan dat in den fascistischen staat verdraagzaam is", m.a.w. het moet onder worpen zijn aan den staat. Daar de totalitai re staat de normen van de Heilige Schrift, welke door de Christelijke school alleen en uit sluitend worden aanvaard, krachtens zijn we zen moet ontkennen, moet een botsing vol gen. Daarom moet ook op staatkundig terrein een botsing onvermijdelijk zijn. Aan de eenheid der natie maakt het na tionaal socialisme het vrijheidsbeginsel van zelfstandige levenskringen ondergeschikt en het spreekt zelfs „dat ae eisch van godsdienst en gewetensvrijheid wijken moet voor den eisch dat de eenheid en onafhankelijkheid van de natie onaangetast moeten blijven. On derdrukking van leerstellingen, instellingen en handelingen die deze eenheid aantasten, behoort tot de mogelijkheden" en deze ge dachte leidt tct de eenheidssöhool, die in di rected strijd is tot de school met den Bijbel, aldus Dr. Dijk. Voor de Christelijke School is derhalve van het nationaal socialisme alleen groote schade te verwachten en het is daarom de roeping van allen die het Christelijk onderwijs uit waarachtig beginsel dienen, tegen de met de Christelijke belijdenis strijdige beweging, be slist stelling te nemen. Voor deze vergadering bestond een zeer groote belangstelling; onder de aanwezigen waren, behalve oud-minister Terpstra, vele autoriteiten op onderwijsgebied. In de tuinzaal van het Concertgebouw is een interessante tentoonstelling ingericht van leermiddelen, die 's middags door den heer K. Brants is geopend, "s Avonds was er een ge zellige avond, waaraan het mannenkoor „De Spaernezangers", directeur Lieven Duvosel, medewerking verleende en de heer P. Halsema orgelmuziek ten gehoore bracht. Ter afwisse ling werden eenige natuurfilms vertoond. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft de volgende faillissementen op 22 Mei uitgesproken: 1. F. Vingerhoed, radiohandelaar, wo nende te IJmuiden-Oost, Meidoornstraat 16. Curator: Mr. Dr. A. van der Flier te IJmuiden-Oost. 2. J. Schoemaker, kapper, wonende te Drie huis, Driehuizerkerkweg 104. Curator: Mr. Dr. A, van der Flier te IJmuiden-Oost. 3. J. Hartog, magnetiseur, wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator: Mr. D. de Jong. alhier. 4. P. Gort, slager, wonende te Heemstede, Binnenweg 88 a. Curatrice: Mr. Mej. Deknatel, alhier. 5. M. Geutskens. zonder beroep te Hoofd dorp. Hoofdweg 67. Curator: Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Sic- cama. alhier. 6. D. A. van Beek, smid en wagenmaker, wo nende te Haarlem. Prinsen Bolwerk 18. Curator: Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. Th. F. Raedt, alhier. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten: 1. S. v. d. Oord. fouragehandelaar. wonen de te Haarlemmermeer, Akerdijk 113. Curator Mr. A. Beets, alhier. 2. R. A. Serné, koopman in automobielen te Heemstede, Binnenweg 79. (Adv. Ingez. Med.) Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. 3. H. Sier Hzn., eendenhouder, wonende te Volendam. Curator: Mr. H. E. PrinsenGeerligs, alhier. 4. J. Vollenga, schilder te Heemstede. Cura trice: Mr. Mej. Deknatel, alhier. Vernietigd is op grond van verzet het fail lissement van: Claartje Kraayenoord, gescheiden echtge- noote van J. Koelemeijer, sigarenwinkelier ster. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE NOORD-HOLLAND. Benoemd zijn o.m. tot bestuursleden van de stichting Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland de heeren R. W. A. Muyen, te Heemskerk en J. Verkuyl, te Heem stede. Voor de eerste maal treedt als secre taris op ir. W. J. M. Dekker, te Haarlem. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING IN 1933. Aan het jaarverslag over 1933 van boven genoemde vereeniging ontleenen we: In den loop van het jaar zijn herhaalde lijk pogingen in het werk gesteld, om ook buiten Haarlem propaganda te voeren, maar tot dusver kon daarvoor nog niet voldoende medewerking ter plaatse gevonden worden. Van de aanstelling van een propagandiste, waarvan in het vorig jaarverslag wordt ge sproken, is nog niets gekomen. De plaatselijke propaganda werd krachtig tig ter hand genomen door de verspreiding onder de leden van de afd. Haarlem der ver eeniging „Vrede door recht" van circulaires, opwekkende tot steun aan de Jos. Butler Vereen.; het resultaat van deze actie was echter niet in overeenstemming met de vele arbeid, aan haar voorbereiding verbonden. De steunverleening door onze vereen, had wederom plaats overeenkomstig art. 1 van het Huish. Regl. Aan de Fédér. Abolit. Intern, werd f 300 af gedragen, aan het Nationaal Comité tot be strijding van den handel in vrouwen en kin deren f 200 en aan andere nationale vereeni gingen, die zich voorkoming of bestrijding van onzedelijkheid ten doel stellen f 275. Het aantal leden van onze vereeniging is in 1933 vrij aanzienlijk teruggeloopen. Er kwa men 24 leden bij, maar wegens bedanken, overlijden of om andere redenen moesten 52 leden worden afgeschreven. Na afvoering van de leden die per 1 Januari 1934 bedankt heb ben, bedraagt de sterkte 297 tegenover 325 in het begin van 193, exclusief de leden van de onderafd. Den Haag. In het bestuur kwamen enkele wijzigingen Zoo werd de heer D. Kool penningmeester en mevr. A. KlepCiolina secretaresse. De in komsten uit de busjes bedroeg f 267.08. De totale ontvangsten waren f 1464.02. EEN AFGEKEURD GEVEL ONTWERP. MEENINGSVERSCIïIL TUSSCHEN DE HAARLEMSCHE SCHOONHEIDSCOMMISSIE EN PROF. J. G. WATJES. Prof. J. G. Wattjes, hoogleeraar in de bouw kunde te Delft, schreef bij een cliché dat wij hierboven afdrukken het volgende in „Het Bouwbedrijf": „De hierbij afgebeelde teekening is een plan voor den bouw van een winkelhuis in de Gier straat te Haarlem, te midden van huizen van uiteenloopenden vorm, waarvan zoowel de oudere als de nieuwere van weinig beteeker.is, zoo niet leelijk zijn. Het door den NJ.V.A- architect Van Beaumont ontworpen winkel huis zal boven een pui van brons met omlijs ting van syeniet worden opgetrokken in bruin- kleurige baksteen, teneinde zoo goed mogelijk bij de veelal donkere kleur van de omgevende huizen aan te sluiten. De ontworpen gevel is een voorbeeld van goede, eenvoudige archi tectuur, zonder pretenties, goed van verhou dingen, modern van opvatting doch niet zoo radicaal modern, dat het in de omgeving erg zal opvallen, noch uit den toon vallen. Naar door den architect werd medegedeeld, zou dit ontwerp door de Haarlemsche schoon heidscommissie zijn afgekeurd." De heer C. C. van Beaumont heeft een adres tot den raad van Haarlem gericht waarin gezegd wordt, dat door hem het plan is in gediend tot amoveeren en weder opbouwen van een winkelhuis met bovenwoning (Gier straat 43) voor den heer P. G. Blom B. en W. hebben vergunning tot uitvoering van dit plan onthouden tengevolge van een adres der schoonheidscommissie, die uit aesthetische overwegingen het ontwerp minderwaardig keurde, zoowel op zich zelf als in verband met de omgeving. De heer van Beaumont verzoekt aan den raad alsnog hem vergunning te verleenen om dat zijn principaal bij niet goedkeuring van het plan niet tot bouwen wil overgaan, zoodat aan de gemeente een werk-object wordt ont nomen. ten tweede omdat- het ontwerp door andere deskundigen wordt aanbevolen en ten derde omdat het adressant anders onmogelijk gemaakt wordt om het beroep van architect, uit te oefenen, zoodat hi.i zelf tot werkloos heid zou worden gedoemd. R. K. LYCEUM. Op voordracht van het bestuur zijn tot ge committeerden bij het eindexamen H.B.S. A aangewezen door den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen de navolgende heeren: Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, lid van de Eerste Kamer; G. H. Weustink, Oud-In specteur L.O., lid van de Gemeenteraad van Haarlem: Mr. T. A. M. Westerwoudt, directeur van de Spaarnebank te Haarlem en J. M. B. van Vlijmen, directeur van de Boldootfa- brieken. Het schriftelijk toelatingsexamen voor de eerste klasse zal plaats hebben op Maandag 18 Juni, aanvang 9.15. HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER J. C. BUNGE. Ter aanvulling van het in ons vorig num mer geschrevene naar aanleiding van het overlijden van den heer J. C. Bunge, zij nog vermeld dat indertijd de heer Bunge, met den heer A. Stoop te Bloemendaal, het „Paleis orgel" thans in de groote Gem. Concertzaal aan de gemeente Haarlem heeft geschonken. MIJ. „TOT NUT VAN 'T AIGEMEEN". Dinsdagavond vergaderde het Departement Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" in het gebouw in de Lange Veer- straat, onder leiding van den voorzitter, Mr. Julius Hoog. De begrooting, sluitende met een eindcijfer van f 9200, werd goedgekeurd. De verkiezing van drie bestuursleden, ter voorziening in twee vacatures en wegens het periodiek aftreden van den heer J. Wildschut, die niet herkiesbaar was, had tot resultaat dat gekozen werden de heeren J. J. van Nop pen, Ir. F. C. J, Dingemans en F. Dekker. Besloten werd dat voor de verkiezing van een Hoofdbestuurslid in plaats van Dr. R. Miedema, het departement zal stemmen op Mi'. G. J. Salm, advocaat en procureur te Amsterdam. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 24 Mei a.s. des namiddags van 3—4 uur, door den heer George Robert. 1. Fantasie d kl. t„ J. P. Sweelinck (1561—1621). 2. Fantasie en Fuga g kl. t. J. S. Bach. (16851750). 3. Suite du deuxième ton, L. N. Clérambault (1676—1749). 4. Sarabande et Fughette, F. Couperin. (16681733). 5. Psalm, B. Marcello (1686—1739). WAALSCHE KERK. Vrijdagavond a.s. zal in de Waalsche Kerk alhier 'n bijzondere dienst geleid worden door Pasteur Mare Boegner te Parijs. Pasteur Boegner is predikant van de Eglise réformé van Passy (Parijs) en predikant van de Fédération protestante de France. Hij is ook zeer bekend als spreker voor Radio Paris. BOOTTOCHT STADS-EVANGELISATIE. Op 2den Pinksterdag organiseerde het be stuur der Stads-Evangelisatie een boottocht met het doel de Martha-Stichting ter be zichtigen. Medewerking verleenden het Chr. Geref. Fanfarecorps „Azef", directeur de heer van Rijn en "het Chr. Gem. Koor Eben Haëzer onder leiding van J. F. Snoeks. Te Alphen werd het gezelschap ontvangen door den adjunct-directeur der stichting, die bij af wezigheid van de directeur ds. Voors, een causerie over het werk der stichting hield. Hierna werden de verschillende afdeelingen bezocht. Te 9 uur kwam het gezelschap weer te Haarlem terug. FINANCIEELE BERICHTEN „ZILVERBOODSCHAP" VAN ROOSEVELT. Zilver kwartdekking der valuta INTERNATIONAAL BIMETALLAIR VERDRAG BEPLEIT. WASHINGTON. 22 Mei (V. D.) President Roosevelt heeft Dinsdag het Congres zijn lang verwachte „zilverboodschap" doen toekomen. Hierin beveelt de president der Vereenigde Staten een wetgeving aan. volgens welke het zilver een vierde der dekking der valuta zal vormen. De boodschap is het resultaat der onderhandelingen met het zg. „zilverblok" van het Congres. Zij bepaalt, dat de betalingen voor den aankoop van zilver, dat wordt aangewend voor de vorming van de noodzakelijke zilver reserve tot 50 dollarcent per ounce voor in- heemsch zilver wordt beperkt Roosevelt wijst vervolgens op de wenschelijkheid van een in ternationaal bimetallair verdrag voor de de finitieve oplossing der zilverkwestie en deelt 't congres mede dat reeds onderhandelingen zijn ingeleid met de buurstaten, welke onder handelingen het gebruik van zilver en goud op dezelfde basis als den valutastandaard be treffen. In de boodschap verzoekt Roosevelt volmacht de bestaande zilveroverschotten die niet voor de industrie noodig zijn, over te nemen. Daarbij zal een overeenkomstige scha del oosste lling moeten worden uitgekeerd. Bo vendien wenscht Roosevelt volmacht voor de regeling van den in- en uitvoer van zilver en andere zilvertransacties. Roosevelt stelt een belasting voor van minstens 50 pet. op alle winsten uit hoofde van zilvertransacties. Hij beveelt een politiek aan, welke voor va lutadoeleinden de hoeveelheid zilver beoogt te verhoogen tot een vierde van de dekking. Het succes der Londensche zilverovereen komst moedigt een voortzetting der interna tionale onderhandelingen over de zilverkwes tie aan. WASHINGTON. 22 Mei (V. D.) De zilverwet is Dinsdag in beide huizen ingediend Het ontwerp bewilligt een half millioen dollar voor den aankoop van zilver en jaarliiksche oosten, welke de behoeften dekken. De mi nister van Financiën wordt gemachtigd in binnen- en buitenland zilver te koooen tegen priizen en voorwaarde en op tijdstippen, welke voor den staat het voordeeligst zijn. Voorts krijgt de minister van Financiën volmacht zilver te verkoopen, wanneer de zilverdekking meer dan een vierde van de geheele valutadekking uitmaakt. Ambtenaren van het ministerie van Finan ciën verklaren, dat zilver per ounce gemid deld op 129 dollarcent wordt gewaardeerd. Zij schatten de behoeften aan zilver, afge zien van de reeds aanwezige voorraden van ongeveer 800 millioen ounces op 1300 millioen ounces. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, xoordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VOOR HET KIND. Vacantiebezigheden voor schoolkinderen ..houdt haar jaarlijksche collectedag Zaterdag 26 Mei a.s. Haar subsidie is verminderd; de bijdragen der ouders zijn aanmerkelijk teruggeloopen en 't aantal aanvragen is gestegen. En toch wil het bestuur zoo gaarne alle in geschrevenen doen genieten van zon, lucht en spel, zoo gaarne wil het geen enkel kind te leurstellen. Wilt ge met ons een stukje kin dervreugde veilig stellen? Geeft u dan op, om Zaterdag 26 Mei a.s. voor ons een bloempje te verkoopen. Om de Haarlemsche burgerij in staat te stellen haar belangstelling te toonen hebben we veel collectanten noodig. Wij hebben bij ons gehad vaders, die drie jaar werkloos waren, die van hun steun niets kun nen betalen en die toch zoo gaarne weer hun kinderen drie weken aan ons willen toever trouwen. Moeten we die kinderen die voor de 3e, 4e, 5e ja voor de 6e maal aan Vacantie bezigheden deelnemen, teleurstellen en zeg: gen: „we hebben geen geld?" Neen! Welnu helpt ons dan en geeft u op om Zaterdag 26 Mei te collecteeren: een heelen dag; een halven dag, enkele uren. De keus is aan u, maar in elk geval, geeft u od als collectant voor het sociale werk van „Va cantiebezigheden", aan een der onderstaande adressen. Mevr. BRANDON—GRONDEL, Kleverparkweg 105, tel. 15566. W. BARNEVELD, Voorduinstraat 40. E. BEERTS Wzn„ Engelszstraat 26, tel. 15098. Zendt uw bijdrage aan een dezer adressen. Doe het nu. DE UITZENDING VAN DEN WEDSTRIJD HOLLAND- ZWITSERLAND. Het zij mij vergund naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer H. C. Hart man in uw nummer van Zaterdag eenige op merkingen te maken en een daarin gestelde vraag te beantwoorden. Het is den inzender waarschijnlijk niet be kend. dat de A.V.R O. aan de V.A.R A. heeft aangeboden zendtijd te ruilen en niet zonder meer gevraagd heeft, dezen af te staan Bo vendien zou vóór en na de uitzending van den wedstrijd worden aangekondigd, dat deze uitzending mogelijk werd dank zij de wel willende medewerking van de V.A.R.A., wat toch practisch eigenlijk op hetzelfde neer komt als wat de V.A.R.A. verlangt. Inzender vindt het voorstel van de V.A.R.A. billijk en zegt, dat vele luisteraars dit met hem eens zullen zijn. 'Is mogelijk, maar m i. zal het overgroote deel der luisteraars van meening zijn, dat de A.V.R.O. die begint met het verslag te geven, gezien haar werken op dit terrein, toch zeker het recht heeft, dat te voleinden. De V.A.R.A. heeft nog nimmer een der gelijke voetbalreportage gegeven. De A.V.R.O. kan het als 't ware haar hoog tij-uitzendingen noemen, zooals de V.A.R.A. ook haar „hoogtijdagen" heeft. De inzender vraagt vervolgens wat er zal gebeuren indien de V.A.R.A. weigert haar tijd van uitzending af te staan. Dan bestaat de mogelijkheid dat we alleen het eerste gedeelte te hooren krijgen en niet het laatste, dank zij de „sportiviteit" van de V.A.R.A. We zullen hopen dat minister De Wilde er niet aan te pas behoeft te komen, want mocht dan een beslissing in het nadeel van de A.V.R.O. uitvallen, dan krijgen we zeker den heer Hollander niet te hooren, want we hebben wel een „zendtijdverdeeling naar bil lijkheid" gehad, maar gelukkig nog geen „medewerkersverdeeling" naar billijkheid, en we moeten dan maar afwachten wat er van terecht zou komen. Laten we vertrouwen dat de V.A.R A. als nog het belang van de overgroote meerder heid van de luisteraars zal inzien. v. d. R. DE BALDADIGE JEUGD. Dezer dagen las ik een ingezonden stukje van een bewoner van het Pretoriaplein om er op aan te dringen, dat daar een plantsoen moet komen. Zou inzender dan denken, dat de jeugd dan het plantsoen niet tot speel plaats zou gebruiken? Ik heb het voorrecht om op een van de mooie pleinen In Haarlem Noord te wonen, waaraan van 4 verschillende bouwvereenigingen woningen staan. Nu is in zender van meening, dat alle bewoners moe ten meewerken, om aan de vernielzucht van de jeugd paal en perk te stellen. Het zou jam mer zijn, indien de gemeente met het oog op vele bezuinigingen, het plantsoen van ons plein ging verwijderen om het net als op het Pretoriaplein te betegelen. Daarom hoop ik dat alle ouders en ook de onderwijzers der scholen zullen meehelpen, om aan de balda digheid der jeugd een einde te maken. Met dank voor plaatsing, EEN PLEINBEWONER. EEN GEVAAR VOOR SPELENDE KINDEREN. Aan het einde Merovingenstraat, nieuwe ge deelte, is een stuk land. waar de lieve jeugd zich vermaakt met kuilen scheppen of an derszins. Ditzelfde land wordt ook door de omwo nenden gebruikt als vuilnisbelt. Vuilnisbak ken worden omgekeerd, kadavers van katten vindt men er, resten van andere dieren, waar van de losloopende honden genieten. En daar speelt ook de jeugd.Zou het, ni^t- wensche- lijker zijn als men 't vuilnis aan den vuilnis wagen mee geeft, die toch trouw 2 x per week komt? Dan hebben de kindeven geen kans om ba cillen mee te dragen en kunnen zij er spelen voor hun gezondheid in een frissohe ruimte. EEN MOEDER.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10