DE BILT 1 Het Haarlemsche college van B. en W. WOENSDAG 23 MEI 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 2 GRONINGER LANDDAG TE HAARLEM. HET 20-JARIG BESTAAN VAN „GRUNO", Wij ontvingen het programma van den Groninger Landdag, die te Haarlem wordt ge houden tijdens de jubileumfeesten ter viering van het 20-jarig bestaan der Vereeniging „Gruno" voor Haarlem en omstreken, op 25, 26 en 27 Mei a.s. Zooals wij reeds meldden worden Vrijdag middag Hoofdbestuur en afgevaardigden of ficieel ten Stadhuize ontvangen. Vrijdagavond wordt in den Stadsschouwburg de revue „Nao twinteg Jaer" opgevoerd door leden van de Tooneelclub van Gruno. Het programma is verlucht met portretten van tegenwoordige en vroegere bestuursleden en van de schrijvers van bijdragen, onder wie is Mr. M. Slingenberg. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES. Tot gecommitteerden bij het in 1934 aan de Midd School voor Meisjes af te nemen eindexamen hebben B. en W. benoemd mej. J. Berdenis van Berlekom, mevr. M. E. Elziuga— Berlijn en de heer P. Voogd. En ter eventueele vervanging mevr. A. H. Loeff—Bokma. PLOTSELINGE DOOD. Dinsdagmorgen kwart voor twaalf zakte een 62-jarige heer uit Medemblik die in het Haarlemsche station in den trein wilde stap pen, plotseling in elkaar. Hij werd een kan toorlokaal binnen gedragen, waar een ge neesheer den dood door hartverlamming con stateerde. Het lijk werd naar het Sint Eli sabeths Gasthuis vervoerd. INBRAAK. In den afgeloopen nacht heeft iemand zich toegang verschaft tot een perceel aan den Kloppersingel, waarvan de bewoners boven sliepen. De ongewenschte bezoeker was via een belendend leegstaand perceel aan den achterkant door de keukendeur, die niet op slot was, binnen kunnen komen. Uit een portemonnaie heeft hij een bedrag van onge veer f 8 gestolen, waarna hij vertrokken is. BEMIDDELINGSRAAD IN DE JOURNALISTIEK. De bemiddelingsraad in de Journalistiek is thans aldus samengesteld: voor de „Neder- landsche Dagbladpers" namen zitting de hee- ren mr. H. Dikkers (Zwolsche Crt.), Th. M. Houwert (Tubantia), plaatsvervangers de hee- ren P. W Peereboom en C. M. Dosker; voor den Ned. Journalisten-Kring de heeren A. G. Biemcnd en L. Schotting, plaatsvervangers Is. Santkroos en D Kouwenaar: en voor de R. K. Journalistenvereeniging H baron van Lams- weerde Het secretariaat is voorloopig geves tigd bij L. Schotting Vijzelstraat 50, Amster dam. UITVAART BARON VAN ZUIJLEN VAN NIJEVELT. Dinsdag is het stoffelijk overschot van ba ron E. G. F. van Zuijlen van Nijevelt van de Haar in de kapel van het kasteel De Haar plechtig bijgezet. VOOR OUDE EN HULPBEHOEVENDE DOOFSTOMMEN. Te Utrecht heeft het Guyotfonds, Vereeni ging ter ondersteuning van oude en hulpbe hoevende doofstommen in Nederland, een be- stuurs- en algemeene ledenvergadering ge houden. De rekening en verantwoording van den penningmeester J. H. van den Wall Bake te Haarlem, was gecontroleerd en in orde be vonden door den heer M. Lugt. Volgens artikel 13 der statuten bracht de penningmeester een financieel verslag uit over het afgeloopen jaar 1933. Het kapitaal der vereeniging bedroeg op 31 December 1933 f 29.835.73 1 2. Aan contributie werd over 1933 ontvangen 'een bedrag van f 1794.13 1/2. Aan giften ontving de vereeniging slechts f 68.15 een belangrijk bedrag minder dan in De rente van het kapitaal bedroeg f 1052. Aan steun werd een bedrag van f 2627 uit gekeerd. ofwel f 330 meer dan in 1932. De onkosten bedroegen slechts f 123. Hoewel het fonds er niet direct slecht voor staat, moest de penningmeester toch tot zijn spijt mede deelen, dat het aantal leden en contribuanten door overlijden en vooral door bedanken zeer afneemt. In 1934 hebben nu reeds verschillende leden bedankt en wanneer er geen nieuwe leden bijkomen zal de contributie over het loopende jaar ca. f 200 lager zijn, en zal de Vereeniging in 1935 misschien genoodzaakt zijn haar oude ondersteuningen iets te moeten vermin deren om nieuwe menschen te kunnen hel- pen. Het bestuur hoopt, dat er nog personen of inrichtingen zullen zijn, die zich aangetrok ken gevoelen om in deze moeilijke tijden het fonds door hun lidmaatschap te steunen of door het geven van een gift. De penningmeester, wiens adres is P. C. Boutenskade 7, Haarlem zal zeer gaarne de gelden in ontvangst nemen. AGENDA Heden: WOENSDAG 23 M!EI Statenzaal. Prinsenhof: Gemeenteraad, 1.30 uur, zoo noodig ook 's avonds 8 uur- Luxor Sound Theater: „Storm at Daybreak" en „Kom je haast trouwen?" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes". Op het tooneel: persoonlijk optreden van de filmster Trude Berliner in haar sketch „Catharina de Kleine". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ich kenn' Dich nicht und liebe Dich". Op het tooneel: Chatam Comp., Slavo nic Rhapsody. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. DONDERDAG 24 MET Schouwburg JanswegLiefdadigheidsvoor- Stelling Haarlem's Tooneel. „De Jantjes". 8 u. Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort: Raadsvergadering 7.30 uur. RAADSVERGADERING. Heden, Woensdagmiddag, vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving mevrouw Hoek stra en de heer Van Tetering. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. De heer H. E. Knappert, gemeente-archi varis. vraagt eervol ontslag. Wordt verleend onder dankbetuiging voor de goede diensten aan de gemeente bewe zen. Verdrinkingsgevallen. Mevrouw E1 z i n g a 'V. D.) vestigde de aandacht op het ingekomen adres van de Centrale Reddingsbrigade om maatregelen te nemen tegen de vele ongelukken die voor komen bij de roei-, zwem- en kanosport. Wil len B. en W. dit adres voor praeadvies ne men? De Voorzitter beloofde dat B. en W een onderzoek zullen instellen over de vraag of maatregelen in deze mogelijk zijn. De bouulquaestie in de Gierstraat. B. en W. deelden mede, dat zij praeadvies zullen uitbrengen over het beroep van den architect Beaumont, die een weigering van B. en W. gekregen heeft op zijn aanvraag om bouwvergunning voor de verbouwing van een perceel in de Gierstraat. (Zie het stukje met cliché elders in dit nummer). De heer Peper (communist) stelde voor deze zaak hedenmiddag te behandelen en de aanvraag toe te staan. De heer Joo sten (S.DA.P.) had ook lie ver behandeling in deze zitting gezien. B en W. verzetten zich hiertegen. Het voorstel-Peper werd niet voldoende ge steund. De Voorzitter: in de vol een de zitting komt het praeadvies van B. en W. PUNT 2. Benoeming van een tijdelijk wethouder. Voor de benoeming van een tijdelijk wet houder (vacature Mr. M. Slingenberg) wor den uitgebracht 33 stemmen als volgt ver deeld: Boes 19. Peper 1. mej Van Vliet 1, blanco 12. De S.D.A.P. had blanco gestemd. Benoemd is dus de heer A. G. Boes. De heer Boes nam de benoeming aan. (Ap plaus). Zonder stemming werden de volgende voor stellen aangenomen: PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der balansen van de woningbouwverenigingen „Het Oosten", „Tuin wij k-Npord" en „Ons Huis". PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening 1933 der voormalige corporaties, Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het kohier 1934 van de zakelijke belasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordening op het schoolgeld. Voorstel van B. en W. inzake overdracht van voor straat bestemden grond nabij de Reitzstraat. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van ;rond: a. Rechthuisstraat (A. P. Winnubst). b. Zaanenlaan (N.V. „Prinsenerve"). c. Dolfijnstraat (C. P. Laan). PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het uitbreidingsplan ten Z. van de Paul Kru- ;erkade. PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot inrichting en verandering van stempellokalen voor werk- loozen. (De zitting duurt voort) WATERTANK DOOR ZEVEN VERDIEPINGEN GESTORT. NOODLOTTIGE GEBEURTENIS TE CHICAGO CHICAGO, 23 Mei (V.D.) Een enorme wa tertank, die gemonteerd was op een zolder van een uit zeven verdiepingen bestaand huis is gisteren plotseling door de opvolgende zol deringen tot op de gelijkvloersche verdieping gestort. Op al deze verdiepingen waren kan toren gevestigd, waar op het moment van het ongeluk druk gewerkt werd. Tot dusverre zijn drie dooden en twintig gewonden geborgen. Men vreest echter, dat nog meer personen onder het puin liggen. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Purmerend 22 Mei 1934. Aanvoer 230.000 Eendeieren f 2.35 a f 2.60. 100.000 Kipeieren. 70 8 K.G. f 3.30 a f 420. 65 66 kilo f 2.60 a f 2.70 63/64 kilo f 2.50 a f 2.70 60/62 kilo f 2.30 a f 2.60 58/59 kilo f 2.20 a f 2.40 56 57 kilo f 2.10 a f 2.20 53 55 kilo f 1.90 a f 2.20 50 52 kilo f 1.70 a f 1.90 Oude kippen f 0.90 a f 1.50 Jonge Hanen f 0.85 a f 1.40 Kiloprijs oude kippen f 0.52 a f 0.60. Kiloprijs jonge hanen f 0.80 a f 0.95. meldt: Hoogste barometerstand 773.0 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 743.6 m.M. te Heisin gfors. en voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Westelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Wei nig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland WELLICHT IETS WARMER. De depressie in het Noord-Oosten trok die per wordend Oostwaarts en veroorzaakt nog krachtigen wind en vrij guur weer om de Oostzee. De hooge drukking breidt zich over onze omgeving uit. Isn Zuid-Frankrijk is de barometer gedaald en deze toestand kan tot ontwikkeling van Oostelijken wind leiden. Om de Noordzee is de gisteren verwachte opklaring ingetreden, maar de Noordelijke bovenwind vertraagt nog de stijging van temperatuur. In Frankrijk en Zuid-Duitsch- land is het vrij warm. Noorwegen en Zweden hebben guur weer met regenbuien. Op de Brit-sche eilanden is het kalm weer met lichte regen op Schotland en fraai weer in Enge land. Barometer 771 m.M. 763 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 23 Mei: Hoogste gisteren 65 F, Laagste hede nnacht 53 F. Hoogste heden tot 12 uur 69 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 23 Mei. Bevallen 18 Mei: E. F. Kloek—Klink, d.; A. G. Jonkhof fBuwalda, z.: J. W. Hofkes— Kooien, z.; 19 Mei: C. Kooijde Weers, z.; J. H. v. MeursMuller, z.: R. DongowskiBru- derreck. d.: A. Pols—Helmigh, d.; J. Bel- jaards—Borst, d.: 20 Mei: E. J. M. Hudig— Frey. d.: M. J. L. Daniels—Davids. z.: 21 Mei: I. E. Boedart—Mulder, d.; H. Takken—Biere, d.; H. Aarts—Comello. z.; M. J. C. Crum— pstal, z.; P. P. J. BaltesKoelemeijer, z.; Overleden 19 Mei: P. J. H. van Tol. 39 J., Centaurusstraat; C. RolSlot, 70 j.. Potgie terstraat: 20 A. F. Jansen—Tijdgaat. 66 j., Antoniestraat; J. Schotel, 74 j., Jansstraat; D. Eeltink—Numan, 62 j„ Floresstraat. BLOEMEND AAL Bevallen: J. H. LeeflangHoutman, z.; A. Reelinge BrouwerHerman, zC. J. Zoet Vieveen, z. Ondertrouwd: J. H. Rolvers en W. P. Bel- dien; Ch. J. J. Jacques en A. E. Blok; U. G. de Jong en J. C. C. Warnies; P. G. M. Coebergh en A. J. A. Hendrikse. Getrouwd: E. Zeepvat en G. Kuneman; J. Ph. Thierry de Bye Dolleman en J. F. M. Everard; D. Dekker en W. L. van Son. Overleden: M. E. Nieuwland, wed. A. v. d. Veldt, 86 j.; C. L. Planten, echtgen. N. Leven kamp, 50 jChr. M. C. Roosen, echtgen. F, de Jonfge, 55 j., wonende te Haarlem. VOORBEURS TE AMSTERDAM. WEINIG HANDEL De scherpe reactie, welke gisteren in Wall- street heeft plaats gevonden, bleef niet zon der uitwerking op de Amsterdamsche fond- senmarkt, al was de koersdaling, die ten onzent plaats had. veel minder gepronon ceerd. De handel bleef van uiterst beperkte afmetingen en zelfs in verschillende der toonaangevende fondsen kon tot op het oogen blik geen transactie tot stand komen. Ko ninklijke Olie brokkelden verder af en kwa men wederom 2 pet. lager. Philips reageerden ruim 1 pet., terwijl Aku en Unilever fraction- neele verliezen leden. H.V.A. waren gedrukt en ruim 1 pet. lager, terwijl Amsterdam Rub bers opnieuw bijna 2 pet. moesten prijs ge ven. Hieraan was de daling van den rubber- prijs tot 6 niet vreemd. De Youngleening bleef gedrukt, hetgeen gezien de teleurstellende stand van zaken op de transferconferentie te Berlijn gemakkelijk te begrijpen valt. Op de wisselmarkt was de invloed van de boodschap van Roosevelt inzake de zilver kwestie uiterst gering In bankkringen was men va noordeel. dat Roosevelt de zilverbelangen met een kluitje in het riet wil sturen en dat hij geen gebruik zal maken van zijn bevoegd heden om zilver als dekkingsmetaal te ge bruiken. Mogelijkerwijze zal hij in de toekomst zijn standpunt veranderen doch men meent, dat Roosevelt reeds voldoende leering heeft getrokken uit het geringe succes van vroegere muntmanipulaties. De dollar lag heden dan ook eerder nog iets vaster omstreeks f 1,47. Het pond was nauwe lijks prijshoudend op f7,50, de Fransche franc iets vaster op f 8 73 3/4, de Rijksmark was zeer flauw en daalde beneden f 58. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.49 3/4—7.50 1/2. Berlijn 59.04—59.09. Parijs 9.73 1/2—9.74. Brussel 34.4634.50. Zürich 47.93—47.97. Rome 12.52—12.57. New York 1.46 3/4—1.47, DE ORANJE GARDE. De Christelijke Oranje Vereeniging „Prins Willem I" te Haarlem heeft besloten, in na volging van zusterverenigingen in vele an dere plaatsen in ons land, pogingen in het werk te stellen tot oprichting van een jeugd- vereeniging onder den naam: „De Oranje Garde". Het doel van deze Garde zal zijn: het op wekken en aanvuren van de liefde voor het Oranje Huis en het versterken van de band. die God in de historie tusschen Nederland en Oranje heeft gelegd. Het oprichtingscomité bestaat uit de heeren P. Timmers, Delftkade 2: Ir. C. van Rooyen, Weteringstraat 8; oJh. Elles,. Ramplaan 69 en D. de Vries, Zocherstraat 44. A. G. Boes gekozen tot opvolger van Mr. M. Slingenberg De gemeenteraad van Haarlem heeft he denmiddag tot tijdelijk wethouder gekozen, den heer A. G. Boes. Een definitieve opvol ger van Mr. M. Slingenberg kon nog niet gekozen worden, omdat het nieuwe raadslid de heer J. H. J. Hulsman nog geen zitting genomen heeft. Als de raad weer voltallig is, zal een nieuwe verkiezing plaats hebben, maar de verwachting is, dat de heer Boes dan zijn mandaad bevestigd zal zien. De heer Boes behoort, evenals Mr. Slin genberg, tot de Vrijzinnig Democratische Raadsfractie, zoodat in de politieke verhou ding van het college van B. en W. geen ver andering komt. Toch heeft de intrede van den heer Boes voor het college belangrijke gevolgen. Mr. Slingenberg was wethouder van financiën en de groote bedrijven. Daar de heer Boes een onderwijs-specialiteit is, heeft de heer W. Roodenburg zich bereid ver klaard van onderwijs naar financiën en be drijven te verhuizen, zoodat onderwijs open komt voor den nieuwen wethouder. De heer Roodenburg was als accountant bij de nieuwe samenstelling van het college trouwens de aangewezen man voor het beheeren der fi nanciën. Een levensschets van den nieuwen wethouder. De heer Boes Is een bekend stadgenoot, vooral in kringen van het onderwijs, wat te begrijpen is. omdat hij daarbij langen tijd een belangrijke functie vervuld heeft. Hoewel Wormer zijn geboorteplaats was en de eerste jongensjaren in Purmerend door gebracht werden, waar zijn vader hoofd van een school was, had hij al gauw zijn eerste contact met Haarlem. In onze stad ontving hij aan de Rijkskweekschool zijn opleiding als onderwijzer. Wie met den heer Boes over zijn kweekelingstijd spreekt, hoort veel over den heer P. H. van der Ley, den lateren di recteur der kweekschool, die hij als leeraar in dankbare herinnering hield, waaruit in la tere jaren zelfs een nauwe vriendschap ont stond. Nadat de heer Boes zijn akte behaald had, is hij korten tijd te Haarlem onderwijzer ge weest. De school stond op de plaats waar nu het Gerechtsgebouw in de Jansstraat ge vonden wordt. Als een zijner leerlingen herin nert hij zich.... zijn mede-raadslid den heer Joh. Visser! In het bezit van de hoofdakte en de akte voor Fransch trok de heer Boes naar Ned.-In- dië. Eerst was hij daar onderwijzer, maar na eenigen tijd werd hij aangesteld tot hoofd van een school voor Inlandsche ambtenaren. Later volgde zijn benoeming tot adjunct inspecteur van het inlandsch onderwijs, na eenigen tijd kwam zijn bevordering tot in specteur. In 1915 werd de heer Boes. die toen al eeni gen tijd met verlof te Haarlem vertoefde, als zoodanig gepensionneerd. Maar de regeering maakte kort daarop opnieuw aanspraak op zijn bekwaamheden. Eerst werd hij schoolop ziener in Vries (Noord-Drente)maar een jaar later werd de belangrijke functie van schoolopziener te Haarlem aan hem opgedra gen. Tot 1924 heeft hij dit ambt vervuld. In 1919 vaardigde de Vrijzinnig Democra tische Bond hem af naar den Haarlemschen gemeenteraad. De heer Boes zit dus reeds 15 jaar op het Prinsenhof. Al behoort hij niet tot de veelpraters, toch kan gezegd worden, dat hij tot de invloedrijkste raadsleden behoort. Als de heer Boes het woord vraagt, heeft hij steeds iets te zeggen. En de raad luis tert dan ook. Zijn grootste belangstelling ging uit naar de onderwijszaken, maar in den laatsten tijd moest hij zich als fractie leider natuurlijk ook met vele andere zaken inlaten. De heer Boes heeft eenigen tijd geleden onder veel belangstelling zijn 70sten verjaar dag gevierd. Hij behoort dus tot de weinige sterken. Men zou hem die zeven kruisjes nog niet aanzien, want hij geniet een goede ge zondheid en de scherpte van zijn geest is nog onverzwakt. Wij weten dat hij gereed staat om met veel ambitie zijn nieuwe taak te aanvaarden. De nieuwe wethouder en enkele onderwijs- quaesties. Omdat de heer Boes zich als raadslid in den loop van de laatste jaren over vele on- derwijs-quaesties heeft uitgelaten, is het ge makkelijk te vertellen hoe hij daarover denkt. Natuurlijk betreurt hij, met vele an deren, dat de economische crisis oorzaak was, dat veel wat in de goede jaren moeizaam was opgebouwd, nu gedeeltelijk moest wor den afgebroken. Maar andere gemeenten verkeerden in dezelfde omstandigheden. De heer Boes, hij heeft het meermalen in den Raad gezegd, is overtuigd, dat aan het Haar lemsche onderwijs door de gedwongen pijn lijke bezuinigingsmaatregelen, geen blijvende schade is toegebracht. Haarlem heeft zijn goeden naam op onderwijsgebied behouden en kan de concurrentie van andere gemeenten ruimschoots doorstaan. Bovendien is er thans reden om aan te nemen, dat de Haarlemsche gemeentefinanciën voorloopig gesaneerd zijn, zoodat er ook op onderwijsgebied geen nieuwe offers van ingrijpenden aard gebracht zulien behoeven te worden. Wel is den laatsten tijd gesproken over een opheffing van de Meisjesschool. Uit zijn uitlatingen in den Raad weten wij, dat de heer Boes een warme voorstander is van het behoud van deze school in haar tegenwoor- digen vorm. Met Dr. S. Elzinga (den rijks inspecteur van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, die daarover aan ons een interview toestond) is de heer Boes van meening, dat de bezuiniging die door een opheffing of omzetting in een school voor u.l.o. verkregen zou worden, door de voor standers daarvan veel te hoog geraamd wordt. De financieele toestand der gemeente zou opnieuw wel veel moeten verslechteren om den heer Boes te dwingen zijn verzet te gen een opheffing of een omzetting in een u.l.o op te geven. Wat den tegenwoordigen toestand van ons Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onder wijs aangaat verwachten wij, dat de nieuwe wethouder er naar streven zal om, met na koming der voorschriften, de klassen alsnog zoo klein mogelijk te houden. Het onderwijs in de lichamelijke opvoeding vindt in den heer Boes een warm voorstan der. In den raad heeft hij zich onlangs nog krachtig verzet tegen het voorstel om het on derwijs door vakonderwijzers ook voor de twee hoogste klassen der lagere scholen te laten vervallen. Tot zijn vreugde deelde de meerdel-heid van den raad zijn zienswijze. Ook is de heer Boes een groot voorstander van het m.u.l.o Wat het voorbereidend onderwijs betreft, vindt de heer Boes het geen ernstig nadeel, dat de leeftijdsgrens voor de toelating van 3 op 4 jaren gebracht is. Voor de jongste kin deren kan zeer goed de bewaar- en speelge- legenheid in de plaats komen van de voor bereidende school. Als de tijden nog onder het wethouder schap van den heer Boes verbeteren, kan. aangenomen worden, dat hij er naar streven zal om de onderwijs-verslechteringen, waar aan hij noodgedwongen moest medewerken en die hij als onderwijsman betreurt, gelei delijk weer ongedaan gemaakt worden. Voor al wat betreft de sterkte der klassen, zoo wel bij het lager als bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Hij zal ook stellig met vreugde den tijd begroeten, dat de gemeentefinanciën het weer zullen toe laten, dat er eindelijk een nieuw gebouw voor de Meisjesschool gezet zal kunnen worden. Zijn optimisme heeft hij gelukkig nog behouden LAATSTE BERICHTEN HONGERSNOOD IN TURKESTAN DERTIGDUIZEND VLUCHTELINGEN NAAR PERZIë. LONDEN, 23 Mei. (V. D.) De „Times" ver neemt uit Teheran dat aldaar in den loop van de laatste 18 maanden een groot aantal uitgewekenen over de grens naar Meshed zijn gekomen, vluchtende voor in Turkestan heer- schende hongersnood. De vluchtelingen ver tellen dat al hun vee omgekomen is en dat zij volkomen geruïneerd zijn. In totaal zijn ongeveer 30.000 personen Perzië binnengeko men. De regeerinfe heeft hen voortdurend uit de grensstreken weggehaald en hun ter ves tiging terreinen aangewezen in het binnen land, welke nog onontgonnen waren. DRIEHONDERD ARRESTATIES IN POLEN. REGEERING TREEDT OP TEGEN NATIONAAL-RADICALEN. WARSCHAU, 23 Mei (V. D.) Een door de nationaal-radicalen te dezer stede georgani seerde propaganda-optocht. waaraan 600 per sonen deelnamen, is door de politie ontbon den. Driehonderd betoogers werden gearres teerd. Honderdtwintig hunner zullen voor den politierechter moeten verschijnen wegens verstoring van de openbare orde. De overige gearresteerden werden spoedig weer op vrije voeten gesteld. EEN ANTI-SEMTTTSCH WERELDCONGRES! WORDT TE NEURENBERG GEHOUDEN. BERLIJN, 23 Mei (Reuter). In Septem ber zal te Neurenberg het eerste anti-Jood- sche wereld-congres worden gehouden. Het zal genoemd worden het „Internatio nale Congres van anti-semieten. FRANSCHE MOLENAARS STAKEN. OVER DE HONDERD KORENMOLENS BUITEN BEDRIJF. PARIJS, 23 Mei (Reuter). In het depar tement Somme hebben de eigenaars der ko renmolens overeenkomstig hun eenige dagen geleden genomen besluit, gisteren het bedrijf op hun molens gestaakt. Van de 50 korenmolens zijn er thans 40 ge sloten. Voorloopig zijn reeds eenige honderden ar beiders werkloos geworden. Daar de meelvoorraad groot genoeg is, zal de bevolking van het stopzetten der molens voorloopig geen nadeel ondervinden. De molenaars zijn tot het sluiten van hun bedrijf overgegaan, in verband met de afzet- en prijsmoeilijkheden. Ook in het departement Pas de Calais zijn de molenaars een actie begonnen. Hier zijn 70 van de 85 graanmolens stop gezet. De autoriteiten hebben de onderhandelin gen met de molenaars geopend.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2