Uit Haarlem's Gemeenteraad. US ^|jAD| IV I? SPORT Vaseline Ches^brough Moderne ornamenten agenda DONDERDAG 24 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ZITTING VAN WOENSDAG 23 MEI. (Vervolg). Verkiezing van een tijdelijk wethouder, In een zeer groot deel van ons vorig num mer hebben wij reeds medegedeeld, dat de raad tot tijdelijk wethouder (vacature Mr. M. Slingenberg) den heer A. G. Boes gekozen heeft. Na het aannemen der benoeming nam de nieuwe wethouder aan de tafel van B. en W. plaats. De heer Oversteegen (communist) had voor de stemming een voorstel ingediend om geen nieuwen wethouder te benoemen en het aantal wethouders tot drie te beperken. Door de regeeringsbemoeiihgen is de taak der wet houders belangrijk verminderd. De heer Peper (communist) dit voorstel komt wel onverwacht, maar onbegrijpelijk is het niet. Het is gewenscht dat de fracties over dit voorstel beraden. B. en W. van Am sterdam zijn onlangs zelf met een voorstel gekomen om het aantal met een te vermin deren. De V o o r z i 11 er in de Gemeentewet staat, da: een gemeente boven 100.000 personen 4 wethouders moet hebben. Geroep: kan hebben. De Voorzitter: Ged. Staten leggen het uit. dat dit moet beteekent. Het voorstel der communisten wrerd niet voldoende gesteund om verder in behande ling te komen. Geloofsbrieven van het nieuwe raadslid. De geloofsbrieven van den heer H. J. H. Hulsman (V. D.) werden onderzocht en in orde bevonden. De raad besloot tot toelating. Arbeiderswoningbouw. B. en W. stelden voor aan de woningstich ting ..Ons Belang" een voorschot te verlee- nen van f 165.000 voor den bouw van 68 ar beiderswoningen op grond in erfpacht uit te geven aan de Bastiaanstraat en de Dunkier- straat. Elke woning bevat 2 kamers, keuken en 3 Bii een gemiddelde huur van f 4.75 kan een sluitende exploitatie verkregen worden. Het is de bedoeling van gemeentewege een rijksvoorschot te vragen. De heer KlelnSchiphorst .R.K.) wees on het feit. dat den laatsten tijd in verhou ding zich veel arbeiders te Haarlem vestigen. Dit komt omdat de buitengemeenten weige ren arbeiderswoningen te bouwen. Als dit zoo doorgaat, zal spreker den volgenden keer te gen een voorstel om nieuwe arbeiderswonin gen te bouwen stemmen. De heer Peper (communist) meende dat de huur lager gesteld kan worden. De heer Wolzak (A.-R.) was het eens met het betoog van den heer Klein Schip horst. De tijden dat er een tekort aan wonin gen te Haarlem was, zijn veranderd. Boven dien wil het rijk er naar streven, dat de par ticuliere bouw zich in het vervolg meer be lasten zal met den bouw van arbeiderswo ningen. De heer Castricum (R.-K.) was niet overtuigd dat er reeds voldoende arbeiders woningen te Haarlem zijn. Kunnen B. en W. als er weer een voorstel aan de orde komt geen overzicht geven van het aantal gevallen van dubbel-bewoning. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei,, dat binnenkort de quaestie van de woning- politiek in den raad ter sprake zal worden ge bracht. Te voren zal de commissie voor open bare werken door B. en W. ingelicht worden. B. en W. zullen alleen medewerken als er plannen voor het bouwen van woningen komen waaraan behoefte is. Middenstands- woningbouw wordt bijvoorbeeld niet ge steund. Aan de woningen die nu aan de orde, zijn is behoefte. Over de huur kan later bij het woningdebat nader gesproken worden. Misschien is het mogelijk, dat deze huizen wat hooger van huur zullen worden, omdat het niet goed is, dat de huurders van deze huizen een voordeel krijgen boven bewoners van huizen van andere complexen. Als aan deze huizen iets verdiend zou worden, kunnen andere huren verlaagd worden. Het wonnig- vraagstuk voor de arbeidsklasse in haar ge heel moet bekeken worden. De heer Kuiper (r.k.) steunde het be toog van den heer Castricum. Het is ge wenscht, dat de huren zoo spoedig mogelijk verlaagd worden, opdat men op een huurpeil komt dat de arbeiders in het algemeen kunnen betalen. De heer Van Kessel (r.k. wees er ook op dat de buitengemeenten hun plichten om voor arbeiderswoningen te zorgen, verwaarloozen. Haarlem wordt daarvan de dupe. De heer Meyers (s.d.a.p.) betoogde, dat aan de arbeiderswoningen die nu gebouwd zullen worden, groote behoefte is. De heer Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat hij een rapport voor zich heeft over huurverlaging. Dit rapport komt later aan de orde. Wel kan hij zeggen, dat de bedragen over tonnen loopen. B. en W. hebben op het oogenblik geen gegevens over de dubbelbewo- ning. Zoo'n onderzoek zou evenwel geld kos ten en eenige maanden tijd vorderen. Het voorstel van B. en W. wat het crediet aan „Ons Belang" betreft, werd aangeno men. Straatnamen. B. en W. stelden voor aan eenige straten ten N. van de zoogenaamde Vogelenbuurt na men te geven. De heer Weu stink (r.k.): wie is de ambtenaar die dit voorstel heeft voorbereid'? Het lijkt inderdaad naar niets. De gouden eeuw wordt door dien ambtenaar blijkbaar op 300 jaar gesteld? Wat heeft het Muiderslot te maken met de dichters uit de gouden eeuw'? Onder de rij dichters die B. en W. voorgedra gen hebben om straten daarnaar te noemen, zijn personen die er niet bij hooren en man nen die er wel bij hooren zijn vergeten. Spreker diende een motie in om B. en W. te verzoeken het raadsstuk terug te nemen en weer in te dienen na een grondige revisie. Dit voorstel werd door velen gesteund. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, zei, dat uit het raadsstuk weggevalen is o.m. naar dichters uit den gouden eeuw. De heer W e u s t i n k: handig gevonden! Dè heer Gerritsz: sommige namen zijn minder geschikt voor straatnamen, omdat er al ongeveer gelijke straatnamen zijn. B. en W. zouden wel aan het verzoek der motie gevolg willen geven als er geen afkeuring in de motie tot uiting kwam. Men kan van meening ver schillen over een gelukkige keuze van straat-, namen. Te Haarlem is nog steeds geen Troel- strastraat, hoewel daarvoor toch veel te zeg gen zou zijn. De Voorzitter: B. en W. willen de zaak nog eens nagaan, maar de quaestie van straat namen is niet zoo eenvoudig. Haast zou spre ker er over denken om een raadscommissie voor straatnamen in te stellen, (gelach). De heer Weustink trok zijn motie in. Bezuiniging op het lager onderwijs. In aansluiting op het raadsbesluit van 23 Februari, waarbij in beginsel besloten werd mogelijk te maken het onderwijs in de eerste klasse der lagere school aan kweekelingen met akte op te dragen, stelden B. en W. thans voor te bepalen, dat aan die kweekelingen f 400 vergoeding per jaar wordt toegekend. Met 1 September zal deze regeling in wer king treden, omdat dan de boventallige on derwijzers ontslagen worden. Het bijzonder onderwijs krijgt volgens de wet nog de vergoeding voor de boventallige onderwijzers tot 1 September 1935. De heer S c h o 11 (s.d.a.p.) vond een be looning van f 400 veel te laag. Het is een zakcentje. Spreker stelde voor de minimum jaarwedde te geven van een onderwijzer. Hoe veel kweekelingen willen B. en W. zelfstandig voor de klasse stellen? En hoeveel wachtgel ders zullen daaronder zijn? De heer Van Dam (V.D.) wees er op, dat de opzet indertijd was om jeugdige werklooze onderwijzers aan te stellen. Nu wil men de op wachtgeld gezette onderwijzers aanstellen. Laten B. en W. weer tot hun oorspronkelijken opzet teruggaan. Het voorstel Scholl zou de boventallige onderwijzers weer in de school brengen. De heer Westerveld (s.d.a.p.) becriti- seerde ook het voorstel van B. en W. Het is een onwaardig voorstel dat niet sterk genoeg afgekeurd kan worden. De heer Weustink (r.k.) zei, dat zijn fractie het voorstel Scholl niet kan steunen. Juist is evenwel, dat van stonde af aan de be doeling was om jonge krachten te nemen als kweekeling met akte. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, heeft zich verwonderd over het voorstel- Scholl. Men spreekt hier alleen voor de tri bune. Aanneming van het voorstel zou een hoogere uitgaaf van f 50.000 kosten. Het mi nimum-salaris van een onderwijzer is f 1200. Wij hebben vermoedelijk 25 kweekelingen noódig, maar het bijzonder onderwijs kan dezelfde aanspraken maken, dus daar zouden dan ongeveer 35 kweekelingen komen. Het zou mooi zijn als wij jonge leerkrachten aan het werk zouden kunnen zetten. Maar bij onderzoek is gebleken, dat er bij het rijk geen bezwaar bestaat om wachtgelders voor deze functie aan te stellen. De onderwij zers willen voor hun wachtgeld werken en dat moet men op prijs stellen. Het is even wel waarschijnlijk, dat er ook naast de wacht gelders eenige jonge onderwijzers worden aangesteld.. Vermoedelijk kunnen op 1 Jan. 1936, als de overgangsperiode achter den rug is, verschillende onderwijzers, die nu op wachtgeld gesteld worden, weer voor vast benoemd worden. Daaronder zijn ook onder wijzers en onderwijzeressen van 25 jaar. On derwijzers van omstreeks 60 jaar zullen ze ker niet aangesteld worden als kweekeling met akte. De heer Van Dam (V.D.) bleef aan dringen op het aanstellen van werklooze jon ge onderwijzers. Dit is een sociaal belang. Financieel blijft het voor de gemeente ge lijk. De heer Scholl (S.D.A.P.) heeft zich verwonderd over de houding van den heer Roodenburg. Een belooning van f 400 is geen belooning, die billijk te noemen is. Het is een fooi voor een volledig bevoegde werk kracht. De organisaties hebben blijkbaar gezegd: „stel wachtgelders aan als kweekelingen", omdat zij weigerden mede te werken onder wijzers aan te stellen op een loon van f 400. De heer Westerveld (SD.A.P.): het voorstel van B. en W. is een onwaardig voor stel. Het is onwaardig om mannen die jaren als onderwijzer gewerkt hebben weer tot kweekeling te maken. Een kapitein wordt im mers ook niet tot sergeant verlaagd. De heer Roodenburg, wethouder, zei dat hij ook als tijdelijk wethouder van finan ciën tegen het voorstel-Scholl is. Het is on juist, dat de onderwijzersorganisaties alleen geadviseerd hebben wachtgelders aan te stellen, om te ontkomen aan de belooning van f 400 voor jonge onderwijzers. De heer Boes (VD.) wethouder, zei tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen omdat hij een bedrag van f 400 te laag vindt.. Het voorstel Scholl werd verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Tegen de S.D.A.P., de communisten, mevr. Venema, van Dam, Heidstra, Klein, mevr. Elzinga, Kuypers en Boes. Aanleg van een haven van woonschepen. De meerderheid van B. en W. stelde voor ten behoeve van het maken van een woon schepenhaven aan het Noorder Buiten Spaar- ne f 25.500 beschikbaar te stellen. Op die plaats moet in de toekomst de nieu we haven van Haarlem komen. Een voorloopig daar te graven haven kan evenwel gebruikt worden voor ligplaats der woonschepen, die titans aan de Oostvest reden geven tot klach ten der omwonenden. De haven kan later ge bruikt worden indien tot aanleg van een grootere handels- en industriehaven mocht worden besloten De minderheid in het college acht de over last en hinder der woonschepen niet zooda nig, dat deze uitgave noodig is. Die hinder en overlast kunnen op andere wijze worden bestreden. De heer Peper (communist) achtte het verkeerd alle bewoners van woonschepen bijeen te voegen. Men maakt van die plaats een verbanningsoord. Men moet de woon schuiten over de geheele stad verdeelen. Daartoe diende spreker een motie in. De heer Visser (C.H.) juichte het voor stel van B. en W. toe als een uitstekende op lossing. Mevrouw Scheltema (V.B.)is het de bedoeling om alle woonschepen naar deze haven te verwijzen? De heer Castricum (R.K.) zei. dat woonwagens en woonschepen een abnormaal verschijnsel zijn. De menschen moeten in huizen wonen. De toestand aan de Oostvest is een ramp voor de omgeving. Als wij de woonschepen naar de speciale haven verwij zen. zal een deel der bewoners wel in huizen gaan wonen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) zei, dat hij de Wat hoort bij malsche sla De heerlijkste sla zonder slaolie is als een keuken zonder fornuis! Bij sla_hoort slaolie, bij malsche sla de fijnste slaolie: Saladine. Kies bij den groenteboer het beste: heerlijke, jonge zomer-sla en bij den kruidenier óók het beste: Saladine! COUDZECEL 80 CENT - GROENZECEL 65 CENT - ROODZECEL 50 CENT ^/Tbeste SUol^ (Adv. Ingez. Med.) minderheid van het college vormt. Hij vindt de overlast niet zoo ernstig. Het is niet ge wenscht alle woonschepen ver buiten de stad bijeen te brengen. Van een bende aan de Oostvest heeft hij nooit iets gemerkt. De politie heeft ook nooit klachten gehoord. Het kan natuurlijk'niet ontkend worden, dat de omwonenden van de woonschepen onaange naamheden ondervinden. Als de raad het voorstel van de meerderheid van B. en W. aanneemt is het de bedoeling het werk in werkverschaffing uit te voeren. Van de be woners der woonschepen zal havengeld gehe ven worden, maar men zal rekening houden met de draagkracht der bewoners. Het blijkt inderdaad, dat nu het voorstel van B. en W. bekend geworden is, er al woonschuitbewo ners zijn, die in huizen gaan wonen. Het voorstel Peper werd verworpen met 24 tegen 10 stemmen. Daarop werd het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangeno men met 26 tegen 8 stemmen. Benoeming. Benoemd worden: tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het gymnasium de' heer H. Hoek. tot tijdelijk leeraar in de lichamelijke od- voeding aan het gymnasium de heer D. Ph. Immer. tot deskundige voor de herschatting van lokaliteiten voor het vergunningsrecht de heer H. J. M. in den Bosch. De loonen van het Gemeentepersoneel. De heeren Peper en Overstegen (communisten) hadden de volgende vragen ingezonden: „Naar uit dagbladberichten blijkt, zijn door Burgemeester en Wethouders voorstellen tot nieuwe loonsverlaging, voor een deel van het Haarlemsche Gemeentepersoneel, in het ge organiseerd overleg aan de orde gesteld. Wijl ondergeteekenden meenen, dat van een nieuwe loonsverlaging geen sprake mag zijn die naar bovenbedoelde berichten, de laagst bezoldigden het meest zou treffen dient, naar hunne meening, aan de daarover gaande circulaire van den Minister van Bin- nenlandsche zaken geen gevolg te worden ge geven. Gaarne zouden zij dan ook van B. en W. vernemen, of zij bereid zijn, de onderhande lingen dienaangaande in het georganiseerd overleg te staken". De heer Peper (communist) meende, dat het mogelijk was om in het geheel geen ge volg te geven aan de circulaire van den mi nister. De burgemeester van Zaandam heeft ook gezegd, dat de gemeenten ook de regee- ringscirculaire naast zich neer mochten leggen over het lidmaatschap van revolutionnaire organisaties. De raad moet, volgens de Ge meentewet, de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel regelen. Daarom is er geen reden om de onderhandelingen in het Gerorganiseerd Overleg voort te zetten. Het loon van ons gemeentepersoneel is reeds eenige keeren verlaagd. De raad moet aan B. en W. zeggen, dat de onderhandelingen stop gezet moeten worden. De heer Castricum (r.k.) zei. dat men de circulaire van den minister niet naast zich neer kan leggen. De raad moet evenwel eerst het resultaat van het Overleg afwachten. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, zei, dat B. en W. niet bereid zijn de onder handelingen in het Overleg te staken. De regeering heeft de bevoegdheid om in te grijpen wat de vaststelling der loonen van het gemeentepersoneel betreft. Het gemeente bestuur wi! evenwel tracheen om met het personeel tot overeenstemming te komen. De heer Re in al da (s.d.a.p.) meende be zwaar te moeten uitspreken tegen de wijze waarop de minister van binnenlandsche zaken gemeend heeft een samenkoppeling te moeten maken tusschen het raadsbesluit (waartegen de burgemeester in beroep geko men is) en de tegenwoordige loonen. Nu de regeering de bevoegdheid gekregen heeft de loonen van het gemeentepersoneel vast te stellen, is het juist, dat de gemeentebesturen trachten tot overeenstemming te komen met het eigen personeel. Als de zaak in het Over leg geweest is, kunnen B. en W. met het resultaat in den raad komen. De heer Klein (r.k.) zei. dat het nu de laatste raadszitting is voor de fatale termijn van 1 Juni (waarop de Kroon beslissen moet over het raadsbesluit waartegen de burge meester in beroep gekomen is). De raad weet nu niet eens wie het meerderheids standpunt van den raad bij de Kroon verdedigd heeft. Toen bij B en W. de aanschrijving van den minister kwam over een nieuwe verlaging hadden B. en W. moeten zeggen: laat ons eerst weten hoe de beslissing van de Kroon over het raadsbesluit is. De heer Kuiper (r.k.) hoopte, dat men in het Overleg elkaar zal kunnen vinden. De heer Gerritsz, wethouder, vond het jammer, dat toch iets over den inhoud der voorstellen van B. en W. aan het overleg is gepubliceerd. Als voorzitter van het overleg hoopte spreker, dat er overeenstemming in het Overleg zal worden bereikt. Men kan niet doen alsof er niets in de wereld gebeurt, de economische toestand wordt steeds ongustiger en daarom moet getracht worden voor de arbeiders nog te behouden wat mogelijk is. Men moet zich evenwel aan passen aan de veranderde toestanden. De heer Overstegen (communist) be toogde, dat de crisislasten verhaald moeten worden op degenen die de crisis veroorzaakt hebben, namelijk de bezittende klasse. Te 5 uur werd de vergadering gesloten. Speel en oeferPzooveel ge kunt Laat weer en wind U niet-weerhouden, maar beschermt Uw huid met Aö L» „Blanke huid Zachte handen" (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijH. de Lelie, Rusten- burgherweg 28 (Bloemendaal), broche; W. P. Wieïlaert, Maarten v. Heemskerkstraat 29 zw., boek; A. Vroom, Zocherstraat 52, beenkappen; A. Waleveld, Allanstraat 16, ceintuur; étui; J. Pel, Anthoniestraat 51 k, ceintuur; C. Ver- heijde, Allanstraat 59, ceintuur; Brinkman, Kerkhofstraat 2 a, duif; B. H. Hartog, Mar- nixstraat 3, duiven; Alkrum Fort Zuid (voor malig Spaarndam) hond; J. Nieuwenhof, Leidschestraat 51, hemd; H. Bruggink, Brou wersstraat 94, halsband; J. Draijer, Harmen- jansweg 84, hoepel; F. Treffers, Spaarnwou- denstraat 55, hamer; De Graaf, Julianalaan 72 (Overveen) horloge; v. d. Have, Overtonstraat 43, hoedje; H. Dijkstra, Jan Nieuwenhuizen- straat 28 rd, jas; Waasdorp, Gen. Bothastraat 103, kunstgebit; v. Rijven, Paviljoenslaan 13, vogel; P. Bakker, Allard Piersonstraat 22, boekje: P. Traksel, Westergracht 111. kip; A. v. d. Klashorst, RuijsdaeLstraat 17, muts; Dam men, Graaf v. Wiedstraat 7, portemonnaie m. i.; A. A. Schreurs, Brouwersstraat 60, id.; H. Rozenkrans, Spaarne 98, id.; P. Hogen- doorn, Tugelastraat 40. portefeuille m. i.; Bu- reua van Politie, Smedestraat rijwieltaschje m. i.; Lasschuit, Donkere Spaarne 36 rd., rij- wielbelastingplaatje; M. Jotte, Vosmaerstraat 54, rijwielbelastingplaatje; J. Tros, Leidscne- straat 2 zw.. schoentje; Politiepost, Voormalig Spaarndam. tasch m. i.: C. Mooij, Saenredam- straat 104, deken; Blokker, Leidschevaart 416, vulpen: H. Bakkenhoven, Vroomstraat 8, zwemkaart. HAADL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Woensdagavond trad voor dezen kring als spreker op de heer A. J. Wesselink van de Leidsche Sterrewacht met het onderwerp ..Bewegingen en eigenschappen van dicht- bijstaadne open sterrenhoopen". Spr. be handelde op uitvoerige en duidelijke wijze de afstandsbepaling van de sterrengroep de Hyaden en de Groote Beer uit het vluchtpunt of de radient. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond over de resultaten en werkzaamheden aan de Leidsche Sterrewacht betreffende de metingen der Plejadencluster; waarbij te vens nog het werkwaardige kleur-magnitude- verband ter sprake kwam. Na beantwoor ding van eenige vragen eindigde spr. zijn boeiende voordracht. VEREENIGING „DE HAARLEMS CHE MANèGE". Als onderdeel van den samengestelden wedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging „De Haarlemsche Manége", zal a.s. Zaterdag avond in de manége aan de Linnaeuslaan de dressuurproef plaats hebben. Verscheidene dames en heeren zullen aan dezen wedstrijd deelnemen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. MISBRUIK VAN RADIO? Geachte redactie, Met belangstelling las ik de klachten over radio. Ik begrijp volkomen dat genoemde hee ren zich ergeren maar: de radio is ook ergens goed voor. Mijn buurman oefent zich op de piano. Chopin wordt daar dagelijks uren achtereen zóó gruwelijk mishandeld, dat we met ramen en deuren dicht ons de ooren wel mogen dicht stoppen indien we: geen radio hadden. Achter ons worden in verscheidene huizen ten beste gegeven, met open ramen en deuren, de meest ongenietbare „moppen" op de piano Daar kan de politie toch ook niets aan doen? Ze kon wel aan den gang blijven. Maar ge lukkig hebben wij „radio". Met dank voor de plaatsing, M. v. Z. Geachte redactie. Met belangstelling en instemming las ik de zer dagen de diverse stukjes onder boven staand opschrift. Inderdaad het is meer dan treurig, dat deze mooie uitvinding den laatsten tijd zoo, mis bruikt wordt, ja zelfs tot plaag geworden is. Zelf ben ik er al drie maal voor verhuisd, daar klagen bij de onbeschaafde bezitters, toch tot niets lijdt. Alleen al het feit, dat het toestel hard aangezet wordt, bewijst al met wien men te doen heeft. Een beschaafd mensch toch, hindert ten eerste niet z'n medemenschen en ten tweede is harde muziek geen bewijs van muziekkennis. Men begrijpt waarlijk niet, dat in dezen tijd, waarin men zooveel over vrede spreekt, niet voldoende vredesgezindheid aan wezig is, om ieder zijn rust te gunnen, terwijl men er zelf niets bij verleist. Het is zoo als de dirigent F. S. schreef: geestelijk werk is totaal onmogelijk. Maar ja, wat heeft geestelijke arbeid ook te beteekenen voor bezitters van brullende en schetterende radio's. Lawaai, dat is het mooiste. Het is vreemd dat de overheid aan dat la waai nog geen eind heeft kunnen maken. Men organiseert collectes (of geeft toe stemming er voor) bestemd voor Sanatoria doch aan den anderen kant helpt men mede. de menschen zenuwziek te maken. Is er geen mogelijkheid, dat degenen die overlast van de radio dér buren hebben zich vereenigen en er bij de regeering op aandrin gen, eens wat meer aandacht aan deze zaak te besteden. Dit lijkt mij de eenige weg, om er een eind aan te maken. Een die ondervond. A. N. HAARLEM, 20 Mei 1934. HET STADION-CONCERT. Geachte Heer Redacteur! In Uw blad las ik het programma voor het Stadionconcert, En met verbazing en ergernis zag ik, dat hierop een Piet Hein Rhapsodie tegelijk voor kwam met de 9e Symphonic van Beethoven, ja, er zelfs direct aan vooraf ging. „Verbazing", omdat ik niet kan begrijpen hoe vooraanstaande musici zoodanig een pro gramma kunnen samenstellen en intellec- tueelen in de comité's, met academische en adelijke titels, waarvan men toch mag veron derstellen dat hun estetisch en étisch gevoel verre gaat boven dat van het gros, dit kun nen gedoogen. „Ergernis", omdat hier als 't ware een hei ligschennis wordt gepleegd tegenover zulk een verheven, .Goddelijke" conseptie als de Ne gende Symphonie. Want: herinnert een Piet Hein Rhapsodie niet aan krijgsrumoer en ka nongebulder en viert hier het laagstmensche- lijke: de „broedermoord" geen hoogtij in tegenstelling met de 9e Symphonie met haar Hoog-menschelijke, boven deze wereld en haar klein-menschelijke gedoe in diverse vormen, hoog uitgaande. Alles-omvattende Liefde, We reld-Broeders ch ap Bovengenoemde toonstukken, ze verhouden zich tot elkaar; als een klein burgerlijk kerkje tegenover een machtige cathedraal. of: als een stinkend vijvertje tegenover de zee! Moet die P. H. Rhapsodie misschien dienen als donkere achtergrond of fond, waartegen de Negende des te schitterender zal uitko men? Dat zal ze zeker, voor hen die voelen in den geest der laatste. Doch het zal wel niet de bedoeling zijn geweest. Het is met al. ronduit gezegd een program ma. welks samenstelling de brave „burger man" niet zal verbeteren! Met vr. dank voor plaatsing, Hoogachtend. GER. MOHR. SANTPOORT-DORP. ge en goede verlichtingsornamen- C.C.Krouweïs o p t U het (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 24 MEI Schouwburg Jansweg: Liefdadigheidsvoor stelling Haarlem's Tooneel. „De Jantjes". 8 u. Luxor Sound Theater: „Storm at Daybreak" en „Kom je haast trouwen?" 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Jantjes". Op het tooneel: persoonlijk optreden van de filmster Trude Berliner in haar sketch „Catharina de Kleine". 7 en 9.15 uur. Palace: „Ich kenn' Dich nicht und liebë Dich". Op^het tooneel: Chatam Comp., Slavo nic Rhapsody. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Raadsvergadering. 7.30 uur, VRIJDAG 25 MEI Bioscopen, nieuw programma. Bosch en Vaartstraat 28: Verg. Noord.-Holl. Expl. Maatsch. 10 uur v.m. Zijlweg 133: Aandeelh. verg. N.V. Heringa en Wutrich. 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10