Collectieve Arbeidsovereenkomsten. WEEKABONNEMENTEN VRIJDAG 25 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 6 CONCENTRATIE VAN CHR. SCHOLEN? DE HEER K. BRANTS VOOR CHR. VOLKS ONDERWIJS. In de middagvergadering van de vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs sprak de heer K. Brants. „De tijden zijn angstig en ernstig en we le ven zoo snel," aldus de heer Brants, dat de moeilijkheden ook voor gezin en school zeer talrijk zijn. Nu de minister van onderwijs plannen tot concentratie van scholen heeft, moet men zich rekenschap geven hoe de houding daartegen over moet zijn. C. V. O. heeft het standpunt ingenomen door de school moet de hervormde kerk wor den versterkt en omgekeerd. Principieel heeft Chr. Volksonderwijs voldaan aan de bedoe lingen van de stichters. De school kan niet los van de kerk, want anders ontaart zij. Dat daardoor wrijving kan ontstaan, ligt voor de hand. Medeleven van de kerk was er toch wel altijd en slechts uiterst zelden kwam een sec- te-school tot stand. De houding van Chr. Volksonderwijs tot an dere richtingen is altijd zeer ruim geweest. Niet alle onderwijzers moeten hervormd zijn; het hoofd en het grootste deel van het perso neel echter wel. Ook tegenover het openbaar onderwijs heeft C. V. O. een ruim standpunt ingenomen; alleen dan wanneer een nieuw onderwijzersgeslacht zijn intrede deed, dat te ver van de hervormde kerk afstond, doordat de onderwijzer b.v. juist ging fietsen ais de kerk aanging, alleen dan heeft C. V. O op omzetting van de openbare in de Christelijke school aangedrongen Principieel ha-d men geen bezwaar zich bij den schoolraad aan te sluiten, doch o.a. om scheuring in eigen ge lederen te voorkomen, is men niet tot aanslui ting overgegaan. Organisatorisch heeft C. V. O. zich als volgt ontwikkeld: van 40 scholen is het opgeklom men tot 542. Over 't algemeen verkeeren zij in bloeienden staat. Om voor al deze scholen geestverwanten en geschikte leerkrachten te vinden, was de oprichting van eigen kweek scholen noodzakelijk Dit was de gedachte van wijlen Dr. J. Th. de Visser. Minister Marchant wil het aantal kweekscholen verminderen, doch volgens de heer Brants zou men dan on getwijfeld een tekort aan goede leerkrachten krijgen. Over de rechtspositie van C. V. O. zei de heer Brants, dat sommigen wensohten dat boven de commissie van beroep, weer een commissie zal komen. De commissie van be roep is echter een geheel zelfstandige instel ling. die in haar uitspraken geheel vrij is- Een belangrijk feit in de organisatie van C. V. O. is de instelling van een inspectie. Er zou t. z. t. sprake kunnen zijn van een reor ganisatie der inspectie als de regeering ge bruik ging maken van de inspectie van C.V.O, Een eigen paedagogisch karakter heeft O. V. O. niet- Er'is slechts één Dalton-school, en dat is alles. Op dit gebied, wat betreft eigen paedagogische opvattingen, heeft C. V. O. niets bereikt. De hoogere opleiding voor de paeida- gogie ontbreekt helaas. Wat nu de vraag van concentratie betreft zei de heer Brants: „de financieele positie van C. V. O. is goed. de organisatie ook, paedago gisch echter is het zwak, nu komt de vraag van den minister, die wel wat ongelegen komt. Toch acht C. V. O. medewerking noodig opdat de rijksuitgaven lager kunnen worden. Concentratie van openbaar onderwijs is veel makkelijker voor den minister dan concentra tie van bijzonder onderwijs, want de besturen der laatste zijn autonoom. De grondwet be schermt deze autonomie, die bijzondere scho len niet kan dwingen zich bij andere aan te sluiten. Doch al zouden de besturen medewerken dan blijven de oude lasten (als hypotheek e.d.) toch nog bestaan. Als de regeering dan de fi nancieele verplichting moet overnemen is het de vraag of ei nog van bezuiniging sprake is! In 's lands belang moet men den minister echter zooveel mogelijk tegemoet komen, zei de heer Brants. Daarna was er gelegenheid tot debat. JUBILEUM BURGEMEESTER C. MAARSCHALK. DE PLANNEN VAN HET COMITé. We hebben reeds eerder medegedeeld, dat de heer C. Maarschalk op Zaterdag 16 Juni a.s. den dag hoopt te herdenken, dat hij vijftien jaar geleden als burgemeester van Haarlem werd geïnstalleerd. Op 18 Februari 1.1. heeft hij zijn zilveren jubileum als burgemeester onop gemerkt, laten voorbijgaan. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich voorstelt, den bur gemeester op 16 Juni namens de geheele Haarlemsche" burgerij te huldigen. Dit comité heeft Donderdagmiddag vier uur ten Stadhuize een vergadering gehouden, die door veel leden bezocht werd. De voorzitter, Mr.A.Bruch, betuigde hiercper in zijn openings woord zijn erkentelijkheid, waarna hij eert circulaire, die het comité zich voorstelt in grooten getale te doen verspreiden, aan de goedkeuring der vergadering onderwierp. Al dadelijk werd goedgekeurd een voorstel van Mi*. Bruch, om ook Haarlemmers in den rui meren zin van het woord in de gelegenheid te stellen, aan deze huldiging deel te nemen. Spreker zette in giroote trekken uiteen, wat het comité zich voorstelt, op 16 Juni te doen plaats hebben. De nadruk werd er op gelegd, dat het feest sober moest zijn, in overeen stemming met de tijdsomstandigheden en met het eenvoudig karakter van den jubilaris. Aan het gemeentebestuur zal gevraagd wanden, voor deze huldiging de hal van het Stadhuis te mogen gebruiken, omdat de oude raadszaal te klein is. en om van de gemeentelijke gebou wen de vlaggen te doen wapperen. Gehoopt wordt, dat de ingezetenen ook de vlag zullen uitsteken De bedoeling is, om aan den burge meester, zoodra hij na de huldiging in de hal met zijn echtgenoote op het bordes van het Stadhuis heeft plaats genomen, een zanghulde te doen brengen door de hoogste twee klas sen van de Haarlemsche scholen. De heer R. M. van der Hart, de bekende leider van de aubades op Koninginnedag, heeft zich reeds bereid verklaard, ook hier de leiding te nemen. Na afloop van de aubade zal een défilé van muziek- en andere vereen igingen plaats heb ben. Ook voor de avonduren worden nog fees telijkheden vastgesteld, o.a. muziek op de Giroote Markt, een fakkeloptocht enz., maar verder zullen we niets verklappen. Verschillende denkbeelden werden geop perd voor den vorm van het huldeblijk. Aan het moderamen van het comité werd de uit werking van de plannen opgedragen. Onder te verzenden circulaire is een strook bevestigd, bestemd voor de handtee- kening van de deelnemers aan het huldeblijk. Deze handteekeningen zullen geplakt, worden in een herinneringsalbum, dat door den heer Joh. Visser vervaardigd zal worden. ARROND.-RECHTBANK EEN ZAANSCHE DIEVENBENDE. Donderdag had zich voor de rechtbank een achttal personen te verantwoorden, allen uit de Zaanstreek, die zich aan verschillende diefstallen hadden schuldig gemaakt. Het eerste geval betrof een diefstal van vleesch- waren uit een pakhuis te Koog a. d. Zaan. In den avond van 15 Januari begaven vijf personen zich per roeibootje van Zaandam naar het bewuste pakhuis van den heer Dek ker te Koog a. d. Zaan. Door verbreking van het slot eener buitendeur, verschaften drie hunner zich toegang tot een garage, waarin een gesloten auto met vleeschwaren stond. De twee anderen bleven buiten. De drie hebben de auto opengebroken en daaruit alles weggenomen en naar het roei bootje gebracht. De buit bestond uit 12 bussen boterhammenworst, 6 bussen lever worst .een aantal busjes leverpastei, een ham, een stuk rookvleesch. Daarna begaven zij zich naar het aangrenzend kantoor, waar een hun ner een schrijfbureau openbrak en daaruit een busje met ongeveer f 5 wegnam. De buit werd vervoerd naar de woning van een der vijf, van wien ook het bootje was; het geld werd verdeeld en de vleeschwaren ble ven voorloopig in die woning, waar de politie ze spoedig daarna in beslag nam. De vijf verdachten bekenden, alleen oe- stond er geen overeenstemming tusschen twee hunner, die elkander beschuldigden de ga ragedeur te hebben opengebroken. Het plan bij Dekker in te breken was van den beklaagde H. uitgegaan. Gevraagd naar de motieven voor hun daad, zeiden verdachten, dat zij geen voldoende steun konden krijgen en uit armoede hebben gehandeld. De tweede zaak betrof diefstal van eenige kippen en ganzen benevens een schaap, door drie der verdachten uit de vorige zaak uit de weide ontvoerd. De ganzen en kippen zijn ont vreemd ten nadeele van den heer de Boer, het schaap ten nadeele van den heer Kraay. De verdachten hadden zich per roeiboot naar de landerijen begeven, waar zich de dieren bevonden. Nadat zij de beesten gedood hadden, hebben zij ze met het roeibootje naar ae woning van een hunner vervoerd, waar de dieren verder zijn geslacht. De politie heeft later het vleeseh aldaar in beslag genomen, voorzoover het nog niet was geconsumeerd. De drie verdachten bekenden en gaven weer op uit armoede te hebben gehandeld. Daarna stond een der verdachten uit de eerste zaak terecht met twee nieuwe verdach ten. Hun waren twee inbraken te Zaandam gepleegd, ten laste gelegd. In den avond van 24 December hadden twee hunner zich door overklimming van een schutting en verbre king van een raam toegang verschaft tot de woning van den melkslijter Middendorp en op 6 Januari op soortgelijke wijze tot de wo ning van den slager Holtkamp. In beide wo ningen hadden zij verschillende bedragen aan geld, welke zij in doosjes, kistjes en zakjes vonden, weggenomen; bij Middendorp in to taal ruim f 60 bij Holtkamp f 170. De derde verdachte, die buiten was gebleven, heeft met de anderen het gestolen geld ge deeld. Omtrent de inbraak bij den slager zei een der verdachten, dat zij aanvankelijk slechts een biefstukje hadden willen stelen, doch toen zij eenmaal binnen waren kwam de begeerte naar geld naar boven. Nog had een der verdachten uit de vorige zaak'zich. met een niet in de vorige zaken be trokken persoon te verantwoorden be- diefstal van een half varken uit de slagerij van den heer Post te Zaandam. Ook hier weer had een roeibootje moeten dienen om de da ders naar de slagerij te brengen en het gesto len vleeseh te vervoeren. Het vleeseh was naar de woning van een derden persoon gebracht, aldaar gedeeltelijk geconsumeerd en voor 't overige in den pekel gezet, maar toen die con serveering blijkbaar niet goed was, is de rest van het vleeseh begraven. Verdachten bekenden en zeiden aanvanke lijk niet het plan gehad te hebben om een haif varken te stelen, maar dat zij het op worst voorzien hadden; toen er geen worst was is het halve varken maar meegenomen. Als laatste verdachte stond een man te recht, die het halve varken in huis had ge nomen en die ook van de andere diefstallen voordeel had genoten; een der verdachten woonde namelijk bij hem in huis. ook deze verdachte bekende. Al de verdachten uit. deze en de vorige za ken zijn bekende van elkander en min of meer door vriendschapsbanden aan elkaar verbon den. ofschoon sommigen hunner reeds eerder met een strafrechter in aanraking waren, kan men niet zeggen, dat het bekende dieven waren. De officier van justitie Mr. Paardekooper Overman hield één requisitoir voor alle za ken te zamen. Hij herinnerde eraan, dat de verdachten aanvankelijk hadden ontkend, maar later successievelijk tot bekentenis wa ren gekomen. Ook deelde de officier mede, dat verschillende verdachten er over hadden geklaagd, dat zij door kennismaking met de andere verdachten tot misdrijf waren geko men. Het openbaar ministerie neemt wel aan. dat niet alle verdachten even schuldig zijn en dat van sommigen zeker een funeste invloed is uitgegaan, waarmee hij bij zijn eisch rekening zal houden. Voor den diefstal bij Dekker te Koog a. d. Zaan luidde de eisch tegen verdachte H. één jaar, tegen E. 8 maanden, tegen M. 10 maan den, tegen de twee anderen, die buiten de bergplaats waren gebleven en mee vervoerd hadden ieder 10 maanden. Tegen de daders van den diefstal van vee uit de weide werd geëischt tegen H. 2 jaar, tegen v. E. 2 jaar, tegen E. 11 2 jaar. De eisch tegen M. en v. d. R. die de 2 in braken gepleegd hebben bij den melkslijter en den slager te Zaandam, luidde tegen ieder 1 jaar, en tegen B. die buiten was blijven staan 6 maanden. M. en v. IJ, die het halve varken hadden gestolen, hoorden deswege resp. 1 jaar en 3 maanden tegen zich eischen en ten slotte de K. bij wien het vleeseh was gebracht, 1 jaar, zoodat in het geheel tegen H. 3 jaar is geëischt, tegen E. 2 jaar en 2 maanden, te gen M. 2 jaar en 10 maanden, tegen v. E. 2 WERKELIJK! ODOL IS ÉÉNIG! Prijs per tube 35 et. Groote tube 60 ct. (Adv. Ingez. Med.) jaar en 10 maanden, tegen d. K. 1 jaar en 10 maanden, tegen v. d. R. 1 jaar, tegen v. IJ. 8 maanden, tegen B. 6 maanden. Mr. v. Dam, als verdediger van v. F. en d. K., die door het O. M. min of meer als de booze geesten waren gekwalificeerd, bestreed deze meening en wees er verder op. dat aan v. E. geen heling ten laste gelegd kan wor den, aangezien de officier had kennis gege ven van een vervolging terzake heling af te zien. Overigens pleitten de verdedigers cle mentie of refereerden zich aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak 7 Juni. Onrechtmatige steuntrekkers. Op de namiddagzitting verscheen een in woner van Bennebroek, die ervan was be schuldigd onware opgaven omtrent zijn ge zinsinkomsten te hebben verstrekt, waardoor hem meer steungeld was uitgekeerd dan waar op hij recht had. Hij had namelijk verzwegen dat twee zijner dochters gedurende eenige weken hadden gewerkt en zoodoende inkom- komsten hadden gehad, varieerende van 5 tot 10 gulden. Het is algemeen bekend, dat een steuntrekker verplicht is op te geven, wat zijn inwonende kinderen verdienen en dat het niets ter zake doet of de vader die inkom sten ontvangt dan wel of de kinderen deze geheel of grootendeels behouden om er zich van te kleeden. Volgens dezen verdachte had hij persoonlijk geen geld van zijn dochters ontvangen, omdat de meisjes Jdeeren had den gekocht. Wat het geval eenigszins ernstiger maak te, wa|> dat de man penningmeester van een vakvereeniging was geweest en als zoodanig de verplichting had tegen fraude te waken en hij genoot een zeker vertrouwen bij het gemeentebestuur, zoodat hij controle uit oefende over de leden zijner organisatie. De gemeentesecretaris, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij er door een anderen in woner van Bennebroek op attent was gemaakt Getuige had toen aan verdachte gevraagd of deze juiste opgaven had gedaan, om hem als nog In de gelegenheid te stellen de opgaven te verbeteren, maar toen verdachte verklaar de naar waarheid te heben ingevuld, werd een onderzoek ingesteld en bleek de fraude, waar door ge gemeente voor f 60 was benadeeld Verdachte bekende, doch zei uit armoede te hebben gehandeld, terwijl toen de secretaris er op attendeerde, hij niet voor de waarheid had durven uitkomen. De Officier van Justitie achtte het feit ernstig, vooral omdat het gepleegd was door iemand, die een zeker vertrouwen genoot. Of schoon verdachte overigens gunstig bekend stond en de reclassering zich had uitgespro ken voor een voorwaardelijke straf, eischte de officier twee maanden onvoorwaardelijk. Mr. Stomps, de verdediger, wees er op, dat de verdachte niet de baas in huis was en dat hij uit vrees voor huiselijke onaangenaam heden niet had gevraagd, wat de meisjes ver dienden en hoe het geld besteed werd. Hij kreeg er niets van en onder zekere pressie verzweeg hij de inkomsten maar. Dat was niet goed te praten, maar wel eenigszins te be grijpen. In het voorschrift dat de vader op gave van de inkomsten moet doen en deze voor tweederde van de steunuitkeering worden afgetrokken, schuilt een gevaar. Dat verdach te geen slecht mensch is, blijkt uit het voor lichtingsrapport en daarom drong pleiter aan op een voorwaardelijke straf. Toen de president verdachte vroeg of hij nog wat te zeggen had, zei hij, dat hij het eigenlijk verkeerd vond, dat hij voor de recht bank had moeten komen, want men had hem al vier weken steun ook ingehouden en zoo vond hij het welletjes naar het scheen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Schaapman, Ooievaar straat 13, tasch, H. de Vries, Saenredamstraat 12 rd., boek en schriften. Ploeg, Stuijvesant- straat 56 rijwielbelastingplaatje. J. W. Hand- graaf, Lange Heerenstraat 14 rd., ceintuur. G. Winnubst, Zonnebloemstraat 42, horloge. J. Valkenier. Dorreboomstraat 11, hond. Moer kerk (p. a. Klumper) Spphiastraat 25, hond. Spanjaard. Leidschevaart 38 E. handschoen, v. d. Eijnden, Jupiterstraat. idem. P. Kion, Allanstraat 69. jas. de Rooij, Eendrachstraat 12. kousen. Kennel Fauna, Parklaan, 2 katten. Bureau van Polititie, Smedestraat muts, boek je. B. v. d. Ven. Timorstraat 45, plumeau. J. Schaap, Adriaan Loosjesstraat 64. portemon- naie m. i. Bureau van politie, Smedestraat, idem. Buijs, Heerensingel 133 D, regenjas, v. d. Heijden, Spaarnhovenstraat 79, radiateur- dop. H. Pruis, Saracenenstraat 29, sleutels. P. Michel. Zuider Buiten Spaarne 20, sleutels. Hagenieijer. Leeghwaterstraat 13 r. Idem. Leu ven, Dorreboomstraat 10, sous-bras. J. v. Ber- kum, Boeresteeg 20 B. schilderij. F. Katsma, Brouwerskade 53, taschje met inhoud. A. Bom, De Witstraat 36, schoen. Th. Hirs, Eikenstraat 41, taschje met inhoud. Mej. Aalders, Kou- denhor n 22 rd., ring. OPERETTEKOOR „EXCELSIOR" Zaterdag 26 Mei zal bovenstaande vereeni- ging, als sluiting van het seizoen, opvoeren „Het Jolige Weeuwtje". Na afloop zal er nog bal zijn. Het bestuur heeft 200 kaarten voor werkloo- zen aan 't crisis-comité gegeven. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. De ontwikkeling in 23 jaar tyds. j(Adv. Ingez. Med.j Tusschen 1911 en 1923 werd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek de statistiek der collectieve arbeidsovereenkomsten gesteld op den datum van 1 Januari daarna heeft men dien datum gewijzigd in 1 Juni. Het overzicht, dat een beeld geeft van den gang van zaken op dat gebied, volgt hier onder: 1 1 1 1 1 1 1 1 Vergelijkt men het aantal personen in 1930 werkzaam onder de bepalingen van collectieve beiders. Dit aantal verminderde ten opzichte nen, dat blijkens de voorloopige uitkomsten der op 31 December 1930 gehouden beroeps telling op laatstgenoemden datum een beroep uitoefende, dan ziet men. dat eerstbedoeld aantal 15 procent uitmaakte van laatstbe doeld cijfer. In 1920 bedroeg het overeen komstige percentage 12. Het jaar 1930 is in bo venstaande statistiek het topjaar. Het aantal collectieve arbeidsovereenkomsten zoowel als het aantal daarbij betrokken werknemers is het grootst. De crisis heeft daarna haar invloed doen gelden In het bijzonder geldt dat ten opzichte van het aantal onder de bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten werkzame ar- beieders. Dit aantal verminderde ten opzichte van 1930 in 1931 met 7, in 1932 met niet min der dan 30 en in 1933 met 4 procent De bestaande overeenkomsten bij de meer Tijdstip C 11 9 a oZ Onder nemingen O s 4) e fi Jan. 1911 87 1.126 23.002 1920 984 22.541 273.598 1922 728 10.919 257.592 Juni 1923 677 16.956 238.145 1924 830 16.578 685.607 1925 764 16.913 267.016 1926 810 16.555 264.695 1927 894 16.976 267.791 1928 1016 17.209 279.595 1929 1260 18554 291.756 1930 1552 23.545 385.801 1931 1507 23.494 359.264 1932 1344 21.855 252.832 1933 1209 23.104 243.050 landelijke groepen bleven In 1933 alle bestaan, behoudens bij de schoenindustrie. Daartegen over staat, dat voor de eerste maal in de kunstzijde-industrie een collectieve arbeids overeenkomst tot stand kwam. De geldigheidsduur der overeenkomsten was in 1933 evenals in 1932 betrekkelijk kort en bedroeg voor 83 procent der contracten ten hoogste één jaar (ln 1932: 79 procent). Op zich zelf behoeft men zich. daarover niet te verba zen, aangezien de groote onzekerheid mede brengt dat men zich. niet voor een langen ter mijn wenscht te binden. Bij de totstandkoming van de overeen komsten per 1 Juni 1933 bleek in méér geval len dan in 1932 de tusschenkomst van derden noodig te zijn, nml. voor 85 overeenkomsten, geldende voor 32 procent van het totaal aan tal onder de bepalingen van collectieve ar beidscontracten werkzame werknemers. In 1932 waren die getallen resp. 71 en 6 nrocent. Gedurende het tijdvak Juni 1932 tot Juni 1933 bleek voor 66 procent van het totaal aan tal werknemers ln de overeenkomsten een loonsverlaging te zijn vastgelegd. In het vorige jaar bedroeg dit percentage 56. Zeer belangrijk materiaal is verzameld over de in de overeenkomsten vastgestelde loonen. Men vindt overzichten van de normale week- loonen op 1 Juni 1933 voor een aantal beroe pen in de gemeenten met 10.000 en meer in woners. Voorts zijn gerangschikt de tijdloon en in den land- en tuinbouw volgens de in 1933 geldende overeenkomsten. Daarbij de loonen van een aantal beroepen in 1914 en in 1913. als mede in een aantal tusschenliggende jaren in de gemeenten met 50.000 en meer inwoners en ten slotte de loonen van arbeiders in verschil lende bedrijven in de jaren 19281933. uitge drukt in verhoudingscijfers van het loon in 1928. Blijkens laatstbedoeld overzicht viel in de jaren 1929 en 1939 nog geen daling, wèl echter in verscheidene beroepen een stijging van het contractueele loon waar te nemen. Het jaar 1931 bracht in een aantal gevallen een voort gezette stijging, in andere echter een daling. In 1932 trad vrijwel over de geheele linie een daling in. welke in 1933 in verscheidene geval len nog versterkt is. MOLLERUS. EEN VERKEERSWEEK TE HAARLEM. GEORGANISEERD DOOR VEILIG VERKEER. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. Van 4 tot 9 Juni zal te Haarlem een „Ver keersweek" door de Vereenijing_voor .VeMg Verkeer worden georganiseerd, t Doel Is t voe ren van een algemeene propaganda voor „Vei lig Verkeer" en het geven van meer bekend heid aan de vereeniging. Ten behoeve van deze week is door het be stuur een speciale commissie ingesteld be staande uit de heeren G. H. Tenckink. com missaris van Politie. Ir. A. H- Maas, directeur van Openbare Werken en Mr. J. H. van Gel deren, secretaris der Vereeniging De Verkeersweek zal worden gehouden on der de algemeene leiding van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, dat ook de uitgave van het propaganda-materiaal ver zorgt. ST. RAPHAëL. Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem van ..St. Raphaël" onder leiding van den heer Veltman, een druk bezochte vergadering in St. Bavo. In zijn opening wees de voorzitter op den ernst der tijden en wekte de leden op tot een intensief organisatieleven. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacature-Boon gekozen werd de heer Rood en in de vacature Jansen de heer v. Rossum. De voorzitter bracht dank voor het vele werk door de aftredende bestuursleden in het belang der afdeeling verricht. Na een bespreking over de R. D. V. herziening wekte de voorzitter de leden nog op om den Bonds dag van St. Raphaël op 17 Juni in Heerlen te bezoeken. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER BOES. Naar men ons mededeelt zal de wethouder van Onderwijs, de heer A. G. Boes ten Stad huize te spreken zijn: Dinsdags van 11-12 en Donderdags van 12half 2. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang van den Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 10 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen te 7.30 uur. Alle diensten vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11 alsmede Talmoed Thora op werkdagen. Talmoed Thora op Sabbath vind plaats in het Gemeentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. GEEN STAKING IN DE STEEN INDUSTRIE. OVEREENSTEMMING BEREIKT. Tusschen de besturen der drie arbeiders organisaties in de steenindustrie en een groep baksteenfabrikanten is overeenstemming over een collectieve arbeidsovereenkomst voor den duur van één jaar bereikt. Als geen saneering of verbetering intreedt, zullen van 1 Juli 1934 af de loonen en tarieven met 5 pet. worden verlaagd. Indien er wel verbe tering is gekomen of saneering, dan zal de verlaging niet ingaan. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. VERDRINKINGSGEVAAR VOOR KINDEREN BIJ DE GROENTENMARKT. Dinsdag 22 Mei ben ik weer getuige ge weest van het dreggen naar een jongetje van 7 jaar dat in den Koudenhorn verdron ken is. Het mocht de politie gelukken het kind met een handdreg op te halen nadat de levensgeesten helaas reeds waren geweken. Kort geleden heb ik daar zelf een jongetje uit het water gehaald dat er reeds eenige weken in lag en aan een schuit vast zat en nu wij weer den tijd tegemoet gaan dat er veel fruit aankomt, breekt ook weer de tijd aan, dat veel kinderen gaan kijken of zij er iets kunnen vinden. Twintig jaar geleden heb ik er ook eens een jongetje uitgehaald met een handdreg doch ook toen waren de levens geesten reeds geweken en ik weet dat wanneer daar iemand in het water valt de kans op redding gering is. Het slachtoffer schiet tusschen de schuiten, raakt ergens beklemd en zelfs de beste zwemmer is niet in staat hulp te bieden als de schuiten niet los zijn. Duiken is ook voor den geoefende ge vaarlijk door de rommel die er ligt. Verbetering zou er te bereiken zijn als er tijdens de markt meer toezicht was en na de markt de schuiten een meter van den kant gelegd zouden worden en de kinderen van de markt zouden worden verwijderd. Ook voor de ouders geldt hier een waarschuwend woord, vooral aan hen die hun kinderen naar de markt sturen voor wat afval voor de ko nijnen bijvoorbeeld. Niet alleen van ge meentewege zou meer toezicht gewenscht zijn, ook de grossiers en kooplieden zouden hierin kunnen medewerken. AGENDA Heden: VRIJDAG 25 MEI Cinema Palace: „De Jantjes". Op het too- neel: 2 Walkings (excentric act) 7 en 9.15 uur. Luxor Souncl Theater: „Champagne bij kaarslicht". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Catharina de Groote" Tooneel: La Peri en Jean War, danspaar. 7 en 9.15 uur. Gebouw Sint Bavo: Openbare veehouders- vergadering. 7.30 uur. Gem. Concertgebouw; Filmavond van de N. S. B. 8.30 uur. Bosch en Vaartstraat 28: Verg. Noord.-Holl. Expl. Maatsch. 10 uur v.m. Zijlweg 133: Aandeelh. verg. N.V. Heringa en Wuthrich. 3 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 26 MEI StadsschouwburgOperette „Zoo mooi als Zonneschijn". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10