DE BILT Verscherpte campagne van de nationaal-socialisten in Oostenrijk Nieuwe Uitgaven VRIJDAG 25 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD Het doel is het land financieel te benadeelen. Bommen, helsche machines en brandende hakenkruizen. De Nazis proclameeren een rookstaking! I (Van onzen Weenschen correspondent.) j~ Weenen, 20 Mei. Sedert eenigen tijd hebben de nationaal- socialisten, die zich in de eerste weken na den bloedigen strijd van de Oostenrijksche regeer mg tegen de socialisten in Februari vrij kalm hadden gehouden, weer in heel Oos tenrijk een verscherpte campagne tegen de huidige bewindhebbers en het door hen in gevoerde régime op touw gezet, welke in de allerlaatste dagen zeer zeker een climax be reikt heeft. Al wil daarmede volstrekt nog niet gezegd worden, dat er nog niet tal van vee! ernstiger gebeurtenissen op het punt staan te kunnen en zullen plaats vinden! Het idee. waarvan de nationaal-socialisten hier te lande uitgaan is. dat zij de tegen woordige regeering aan haar verstand "wil len brengen, dat het niet aangaat en op den duur ook absoluut onmogelijk is het land met geweld tegen den wil van een zeer groot per centage van de bevolking te besturen. Bo vendien willen zij door hun daden de aan dacht van het geheel buitenland voortdu rend op de toestanden vestigen, welke in Oos tenrijk heerschen. Het wordt langzamerhand gevaarlijk om koffiehuizen te bezoeken, vooral wanneer de ze hoofdzakelijk door Joden bezocht worden. Want nu eens ontploft hier eensklaps een pa pieren bom en dan weer met vee! misbaar een helsche machine van veel minder onschuldi- gen aard. Daardoor wordt niet alleen groote opschudding verwekt en ontstaat er een wilde paniek onder de gasten, die in allerijl op de vlucht slaan, doch daardoor wordt ook vaak een enorme materie el e schade aange richt, welke soms in de duizenden schillingen loopt, en daardoor worden ook herhaaldelijk personen min of meer ernstig gewond. De toestand van een dame, die een dag of tien geleden tengevolge van een ontploffing in een tot een café bij den Schottentor behoorend plantsoen gewond werd, is op het oogenblik zóó ernstig, dat er bijna geen kans meer be staat haar in het leven te behouden. Tal van lieden, die vroeger volgens echt Weensch ge bruik gewoon waren eiken avond naar een café te gaan, teneinde daar op hun gemak de couranten te lezen, of die gaarne gedu rende de mooie avonduren op het terras of in den tuin van een koffiehuis den tijd gezellig koutend plachten dood te slaan, mijden deze établissementen thans. In de universiteit aan den Ring te Weenen verbreidde zich dezer dagen weer eens stink gas, dat zoo doordringend was, dat een ge deelte van de zalen ontruimd moest worden. De onaangename lucht trok door de open vensters de straat op en bleef nog langer dan een half uur op de boomen van de Uni- versitatsstrasse hangen. Er kwamen ter versterking van de politie-agenten, die voort durend in het universiteitsgebouw dienst doen, een paar groote auto's met andere agenten, die met hun gummistokken op de uit de hoogeschool naar buiten gekomen studenten los sloegen en ook verschillende voorbijgangers troffen, die van den prins geen kwaad wisten. De nationaal-socialisten gaan op buitenge woon sqystematische wijze te werk. Zij willen de regeering in een bijzonder zwakke zijde treffen, namelijk door den staat op financieel gebied zooveel mogelijk afbreuk te doen. Zij willen het vreemdelingenverkeer, waarvan voor het land zoo ontzaglijk veel afhangt, be nadeelen en zij willen buitenlanders ervan afschrikken dit jaar een reis naar Oosten rijk te maken. Vandaar dat er voortdurend tal van dingen gebeuren die in 't buitenland diepen indruk moeten maken. Zoo ontplofte twee dagen vóór Pinksteren een dynamietbom in een van de fonteinbakken van de fraaie vestibule van het Festspielhaus te Salzburg, dat zooveel vreemdelingen, die Oostenrijk al eens bezocht hebben, persoonlijk kennen. De bom richtte groote schade aan. Een paar marmeren zuilen werden geheel verbrijzeld, een kostbaar mozaiekwerk werd vernield en tal van ruiten in het theater en in het gebouw aan den overkant vlogen aan stukken. Een paar personen, die zich in het Festspielhaus bevonden, liepen letsel op. De nationaal-socialisten hebben ook een rook-staking geproclameerd. Alle leden en aanhangers van de het vorige jaar door de regeering voor ontbonden verklaarde partij hebben het strenge consigne gekregen geen sigaretten en sigaren en tabak van de Oosten rijksche tabakregie (d. i. het staatsmonopolie) meer te mogen rooken. Dat beteekent natuur lijk een ontzettend verlies van inkomsten voor den staat. In sommige Tabakswinkels ver koopt men op het oogenblik maar twee derde gedeelten of zelfs de helft van den omzet aan rookwaren van vroeger. In Stiermarken wor den door de overheid strenge maatregelen te gen deze staking genomen. Gendarmen moe ten in de winkels gaan navragen, wie er vroe ger wel en thans opeens niet meer rooken. Is het nu van deze lieden bekend, dat zij vroe ger tot de nationaal-socialistische partij be hoorden of dat zij met de ideeën van de na- zis sympathiseeren, dan kunnen zij tot een geldboete tot 1000 shillingen of. in geval zij onbemiddeld zijn, tot gevangenisstraffen van drie weken veroordeeld worden. Zoodat men hier in Oostenrijk het merkwaardige verschijn sel heeft iets wat hoogstwaarschijnlijk nog in de geschiedenis van geen enkel land is voorgekomen dat het niet-rooken van hoo gerhand bestraft wordt! Voortdurend komt het voor, dat door onbe kende daders op verschillende plaatsen in alle deelen van het land op in het oog vallende plaatsen groote vlaggen met hakenkruizen ge- heschen worden, die zich op een gegeven oogenblik opeens ontrollen, en dat er eens klaps* -gedurende de avonduren brandende hakenkruizen tegen de gevels en op de daken van huizen en tegen de wanden en op de too- pen van heuvels "en bergen ontvlammen. Met levensgevaar werden deze van tevoren op die plaatsen aangebracht. Door middel van een uurwerk en een lont worden zij in gloed ge zet. Kort geleden brandde er opeens zulk een vlammend embleem aan den gevel van een der hoofdkwartieren van den Heimatschutz aan de Renngasse in het hartje van de Ween-? sche binnenstad. De nazis hadden zich dus in het hol van den leeuw, hun verbitterden tegenstander, ge waagd. Van tal van gebeurtenissen, ook van ont ploffingen van ernstigen aard, mogen de Oostenrijksche bladen met geen enkel woord reppen. Dit draagt er nu ook niet bepaald toe bij, dat de stemming onder de bevolking bij zonder rustig is. Want er zijn altijd lieden, die het een of ander gezien of gehoord heb ben. Deze vertellen dat weer aan anderen, die doen er nog een beetje bij en maken het ver haal mooier en zoo ontstaan vaak de wildste geruchten. In de Oostenrijksche bladen leest men dan niets over het gebeurde, alleen maar in de couranten, die uit het buitenland ko men. Een groot aantal buitenlandsche bladen mag het land niet- meer binnenkomen. Het heeft in de kringen van de buitenland sche dagbladcorrespondenten te Weenen geen al te prettigen indruk gemaakt, dat een een entwintigjarige Tsjechoslowaaksche journalist Hans Stransky, dezer dagen opeens des mor gens om zeven uur van zijn bed gelicht werd om naar een politiebureau gebracht te wor den. waar hij naar aanleiding van een arti kel. dat vlak na het oporer van Februari in t te Brün uitkomende Tsjechische blad Lido- vene Loviny verschenen was verhoord werd. Dit artikel was niet vanuit Weenen geda teerd en was slechts onderteekend met de initialen van den betreffenden jongen man, die nota bene niet eens de Weensche corres pondent van dat blad of diens permanente assistent was, doch de zoon van den eigenaar en den uitgever van het blad. die zijn zoon. die aan de Praagsche universiteit in de rech ten studeert, naar Weenen had gestuurd om hier wat journalistieke ervaring op te doen. De eigenaar van het blad is docent aan een Tsjechische hoogeschool en is een zeer be kende figuuur in het openbare leven van zijn land. Zijn vader, de grootvader dus van den in hechtenis genomen jongen man, is lid van den vroegeren Oostenrijk-Hongaarschen rijksdag en later minister van handel in Tsjechoslowakije geweest, De jonge auteur van het artikel werd tot des avonds op het politiebureau gehouden hij' had tot drie uur niets te eten gekregen en hij moest toen Oostenrijk op staanden voet met zijn eigen auto verlaten. Twee rechercheurs en een politie-chauffeur begeleiden hem naar de grens. Of deze zet erg verstandig is, moet ten zeerste betwijfeld worden, want het is niet aan te nemen, dat papa Stransky nu op eens zijn blad veel vriendelijker over het huidige regiem in Oostenrijk zal gaan laten schrijven. Op Zaterdag vóór Pinksteren heerschte te Weenen groote opgewondenheid, want er wa ren van alle kanten berichten binnengekomen dat er in het geheele land niet minder dan zeventien aanslagen op spoorwegen plaats gevonden hadden. Enkele ervan waren vlak in de buurt van Weenen gepleegd o.a. tus- schen Purkersdorf en Pressbaum, waar ge durende den nacht door een dynamietaanslag bij een brug een gedeelte van de rails be schadigd was. Treinen, die des morgens fo rensen naar Weenen moesten brengen, konden niet loopen. De passagiers moesten door mid del van autobussen naar de stad vervoerd worden. Aan dezelfde spoorlijn, welke de ver binding met Lïnz en Salzburg en Passau en het Westen (ook met Nederland) vormt, werd bij Amstetten nog een aanslag gepleegd. Andere aanslagen hadden op twee lijnen naar Hongarije, bij Bruck-an-der-Leitha en bij Himberg, plaats. Een andere weer bij den berg Semmering op de lijn naar Stiermarken, Karinthle en Italië, een bij Salzburg, een bij Innsbrück en verschillende in Tirol. Vooral aan de stations heerschte een ze nuwachtige stemming. Tal van lieden, die er met Pinksteren een paar daagjes tusschenuit wilden zijn en die reeds kamers in hotels en pensions besteld hadden, zagen van hun reisplannen af en keerden weer met koffers en „Rucksacken" naar huis terug. Hoewel een en ander reeds in de steden en dorpen bekend was en de verhalen van mond tot mond gin gen, brachten de Weensche middagbladen nog geen enkel woord over het gebeurde. Eerst later kon men een kort bericht in de avondbladen lezen. De directie van de spoor wegen heeft een belooning van 10.000 schil lingen uitgeloofd voor personen, die de dader.1 kunnen aanwijzen en het departement voor openbare veiligheid een even groot bedrag. Niet alleen de nationaal-socialisten, maar ook de socialisten zetten hun onderaardschen kamp tegen het huidige stelsel voort. Tal van jonge socialisten zijn na de gevechten van Februari naar het kamp van de nazi's over- geloopen. In vele gevallen hebben zij wapen tuig en amunitie en zelfs ook machine geweren met zich meegebracht. Vaak is het niet met zekerheid te zeggen of bepaalde daden aan de schuld van de nazi's of van de sozi's (zooals de socialisten hier genoemd wor den) toe te schrijven zijn. Dit is o.a. het ge val met de spoorwegaanslagen, want het is algemeen bekend, dat vroeger een overgroot gedeelte van het spoorwegpersoneel door en door rood was! Dat maakt dan ook het on derzoek door de politie steeds zoo moeilijk, daar men de daders zoowel in het eene als in het andere kamp zou kunnen zoeken. Dezer dagen verschenen enkele werklieden met een vrachtauto voor het tijdens de ge vechten in Februari zoozeer gehavende Ar- beiterheim in het hoofdzakelijk door arbeiders bewoonde Weensche stadskwartier Ottakring, dat nu door Heimatschutz-mannen bezet is. Zij verklaarden, dat zij opdracht hadden ge kregen wapens af te halen, die nog steeds op een geheime plaats van het huis verborgen lagen. Zij braken een muur open en haalden tweehonderd gewerente voorschijn. Die wer den netjes op de aufo gelegd en vervolgens reden de lui ermee weg. Niemand weet waar heen ze getrokken zijn! En het bleek, dat geen der autoriteiten hen last gegeven had dat wapentuig af te halen! W. M. BEKAAR. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.507.50 3/4. Berlijn 58.97 1/2—59.02 1/2. Parijs 9.73 1/2—9.74. Brussel 34.47—34.50. Zurich 47.95—47.98. Rome 12.52—12.56. New-York 1.47 1/8—1.471/2. meldt: Hoogste barometerstand 770.6 m.M. Vestmanoer. Laagste barometerstand 751.0 m.M. Helsingfors. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind, later waar schijnlijk uit Oostelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen. Iets warmer. Uit het Buitenland WELLICHT IETS WARMER. Over Ierland is de hooge drukking zoo sterk afgenomen, dat zich aldaar een depressie heeft gevormd, waarin de barometer nog da lende is. De beweging van dit lage drukge- bied is van groote beteekenis voor onzen weerstoestand. Zou het onze omgeving pas- seeren, dan zou de bewolking verder toene men en was regen niet uitgesloten. Ons in ziens zal het zich echter of Zuid-Oost of Zuid Westwaarts verplaatsen. In beide gevallen zal aanvankelijk veranderlijke, later Oostelijke wind optreden met slechts geringe regen kans. Het weerverloop in deze richting is des te meer waarschijnlijk, daar de hooge drukking zich over IJsland. Jan Mayen en de Far Oer uitbreidt, terwijl over Scandinavië en Fin land bij langzame barometerstijgingen de al daar gelegen depressie opvult. Bovendien is sinds gisteren in Frankrijk de barometer nog al gedaald, wat de kans op Oostelijken wind doet toenemen. Bij iets droger lucht mag dan een temperatuurstijging ten onzent wor den verwacht. Het is behalve over het Noorden van de Britsche eilanden en Scandinavië, waar ma tige neerslag viel, overal goed weer. Over Denemarken waait nog een krachtige Noord-Westelijke wind: over Frankrijk, Duitschland en ons land bracht de windstilte hier en daar vrij sterke nachtelijke afkoeling. Barometer 766 m.M. 769 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer 25 Mei: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur. 67 F. 48 F. 56 F. BURGERLIJKE STAND LUCHTVAARTBERICHTEN De „Snip" op uitreis is gisteren in Athene aangekomen. Haarlem, 25 Mei. Ondertrouwd 24 Mei: J. W. Hasselmeijer en M. M. de Vries; R. Nolles en M. de Jong. A. Eising en P. van Rooden. Getrouwd 24 Mei: C. J. Korsman en C. K. Terluin; J. Beukert en H. M. Artz; J. H. Borg man en M. A. Beenders; J. Drupsteen en A. D. Paauw; J. Uittenbogaard en G. W. van Bemmelen. Bevallen 22 Mei: M. P. J. MeijerBloem, d.; P. Knippers—Marselje, z.; M. N. C. W. Daudeij-Klérk, d.; 23 Mei: H. A. Arons Vogt, d.; 24 Mei: E. F. Wempede Rooij, z.; A. Smitv. Bragt, z. Overleden 22 Mei: A. G. Maas, 59 j„ Rus tenburgerlaan; L.,, 7 j., z. v. J, Groeneveld, Valkestraat; 23 Mei: J. C. Stapper, 62 j., Wijde Geldeloozepad; B. P. ten Cate, 56 j., Madoerastraat, VOORBEURS TE AMSTERDAM. VRIJWEL GEEN HANDEL. Op de ochtendbeurs ging hedenmorgen zoo goed als niets om. Er waren dan ook geen factoren, welke de ondernemingslust ook maar eenigszins konden prikkelen. Het her stel, dat gisteren in Wallstreet plaats had was te aarzelend en te onbelangrijk om te doen verwachten, dat daar een fundamenteele tendenz verbetering heeft plaats gehad. Bo vendien is de vrees gewettigd, gezien de uit latingen van verschillende leiders der staal industrie op de vergadering van het Ameri can Iron and Steel Institute, dat de ver houding tusschen werkgevers en werknemers in de Ver. Staten zich in de naaste toekomst verder zal toespitsen. Tenslotte was ook het geringe succes der Berlijnsche transfercon ferentie een factor, welke de terughoudend heid van publiek en beroepshandel bevor derde. In slechts enkele-fondsen j^cwam een noteering tot stand. Amsterdam Rubber ver beterde een fractie. H. V. A. waren daaren tegen iets luier. Koninklijke Olie, Aku en Unilever waren onveranderd. De Younglee- ning was eerder wat zwakker. Op de wisselmarkt waren dollars heden morgen iets zwakker, doch ponden verkeer den lichtelijk in herstel. De Fransche franc kon zich handhaven. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van Ruijven. Pavil joenslaan 13. kanarievogel; v. d. Eijnden, Ju- piterstraat 11. handschoen; v. Eeden. Saenre- damstraat 80. band v. e. rijwiel; Heiligers, Pafklaan 76, bril: Hopman. De Keijstraat 2, zw„ doos m. i.: Kennel Haerlem, Regentesse- laan 42. 2 honden; 3 katten: v. Bakel, Wes terstraat 45. h.cnd: v. Schaik, Javastraat 59, hond: Kennel Fauna, Parklaan, 3 katten; Burgers, Schouwtjeslaan 4. muts; Dikken, Van Oosten de BVuijnstraat 123. muts; Snij der. Bosch en Vaartstraat 13. muts; Busé, Dutrystraat 14. muts; Roos, Nassaulaan 10, rijwielbeiastingplaatje; v. Asselt, Floresstraat 32, rijwieltaschje m. i.; Bureau van Politie. Smedestraat. schrift: tasch m. i.; Boekelaar, Boogstraat 13. contactsleutel; Braakhuis, Dr. Schaepmanstraat 81, vulpen; Prins, Emostr. 3, zakmes. MISLUKTE AANSLAG OP EEN ONDER NEMING TE SOERABAJA. SOERABAJA, 24 Mei. (Aneta). Een koelie heeft op de onderneming Bandoerota van de Cultuur-Mij. Bandoerota te Soerabaja een aanslag gepleegd op den employé Schotman, zoon van den voorzitter van den Ned.-Indi- schen Plantersbond. De aanslag mislukte, Oorzaak was een loonkwestie. De koelie poog de den heer Schotman, die retireerde naar het drooghuis. achtervolgd door den koelie, met een mes te steken. Na een tweede poging gaf de koelie zijn plan op. Hij bekende aan het districtshoofd van Pagak het plan te hebben gehad den heer Schotman te ver moorden, A. G. MAAS. t Dinsdagavond is plotseling in den ouder dom van bijna zestig jaar overleden de heer A. G. Maas. hoofdinspecteur bij de Gemeente Reiniging alhier. Hij was lid van het Man nenkoor „Die Spaernesanghers" en had Dins dagavond nog meegezongen in het concert van dit koor in het Gemeentelijk Concertge bouw. Na afloop daarvan werd de heer Maas onwel; hij overleed nog denzelfden avond in zijn woning aan de Rustenburgerlaan 11. De heerMaas werd 1 Januari 1905 in tijde- lijken dienst als opzichter bij de Gemeente reiniging aangesteld. Een jaar later werd hij voor vast benoemd. In 1919 volgde zijn aan stelling tot adjunct-inspecteur, in 1921 tot inspecteur en op 1 Januari 1930 werd hij tot hoofdinspecteur benoemd. Hij was een zeer ijverige ambtenaar, die steeds nauwgezet en trouw zijn plicht deed. Zoowel bij de directie en het personeel der Reiniging, als bij het publiek stond hij uitstekend aangeschreven. De teraardebestelling zal plaats hebben op a.s. Zaterdagmiddag twaalf uur op de Alge- meene Begrafplaats aan de Kleverlaan. VOLLE AUTOBUS IN VLAMMEN 8 DOODEN EN 40 GEWONDEN. NEW-YORK. 25 Mei (V. D.) In Richmond in den staat Virgina is een volle autobus in botsing gekomen met een tractor. Het ge heele voorste gedeelte van den tractor drong in de autobus. Auto en tractor gingen on middellijk in vlammen op. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn acht personen ge dood en veertig gewond. Moeder worden door Louise Diel. „Dit boek zal een raadgever, een trooster, een vriend kunnen zijn voor iedere vrouw en wor dende moeder. In onderhoudenden, geestigen vorm worden de meest practische raadgevin gen verstrekt, terwijl allerlei rechtstoestan den, medische opvattingen, volksgebruiken enz., die samenhangen met de zwangerschap, behandeld worden", schrijft mevr. Riemens Reurslag, die het boek vrij bewerkt heeft in het voorwoord. Het boek is de biografie van de zwanger schapsmaanden, de geschiedenis van de menschwording geschreven door een vrouw, die het moederworden op rijperen leeftijd zeer bewust, en zuiver doorleefde. Het werk is verschenen bij W. de Haan in Utrecht. Julius Deutsch: Der Bürgerkrïeg ïm Oesterreich. De uitgeverij „Graphia" te Karlsbad zendt ons toe het boekwerkje „Der Biirgerkrieg in Oesterreich" door Julius Deutsch, den leider van den Oostenrijkschen Schutzbund. Deutsch die de eerste minister van oorlog van de Oos tenrijksche republiek was, heeft deze beschrij ving opgesteld tezamen met medestrijders en ooggetuigen. Zooals men weet heeft Deutsch tenslotte de vlucht pioeten nemen, nadat hij verscheidene dagen de socialistische strijders had aangevoerd. De uitgeverij kondigt het boek aan als „de eerste authentieke en uit voerige schildering van den heldhaftigen kamp dien de Schutzbund voor de verdediging van de Grondwet en de aangevallen burger- en ar beidersrechten gevoerd heeft". Het boekje is van tal van foto's voorzien. De omslagteeke- ning is van Th. Th. Heine. Financieel Jaarboek voor 1934. Wij ontvingen van de Nederlandsche Fi nancier, Dagelijksche Beurscourant in Am sterdam, het Financieel Jaarboek voor 1934. Besproken werden hierino.a. de bankkrach in de Ver. Staten, de toenemende regeerings- bemoeiing met het bedrijfsleven en het bank wezen, en de groote veranderingen, die zich in politiek-economisch opzicht in de Ver. Staten hebben voltrokken, het Duitsche transfermoratorium, en de regeling ten be hoeve van Nederlanders verkregen, beschou wingen over de suiker, rubber, tabaks en koffiemarkt, over het grootscheepvaartbe drijf. Tenslotte is veel statistisch materiaal opgenomen. Internationale Natuurbescherming. Bij het Uitgeversbedrijf de Spieghel in Am sterdam zijn verschenen mededeelingen no. 10, van de Nederlandsche commissie voor In ternationale Natuurbescherming. De samen stellers achten het van groote waarde, dat in de kringen die de internationale natuurbe scherming als een groot wereldbelang be schouwen, bekend gemaakt wordt datgene, wat er in de verschillende landen geschiedt. Het Dorp, door Iwan Boenin. Bij J. Philip Kruseman in den Haag is ver schenen de tweede druk van .,Het Dorp", ro man van Iwan Boenin, uit het Russisch ver taald door H. Katzee. Elfenzang. W. J. Thleme en Cie te Zutphen hebben dit zangstukje uitgegeven, geschreven door de heeren L. D. Atema en T. Straatsma, die hiermee tegemoet hopen te komen aan de vraag naar korte stukjes, die gemakkelijk op te voeren zijn op ouderavonden e.d. Dit zang spel is uitvoerbaar met een twintigtal meisjes uit de hoogste klassen. Er zijn twee en drie stemmige versjes bij de 15 liedjes, terwijl een piano voor de begeleiding zorg kan dragen. Lientje bij de Kabouters. Bij W. J. Thieme en Cie te Zutfen zijn vier boekjes verschenen, kinderboekjes, onder den titel: Lientje bij de kabouters. Zij vor men een inleiding van het Sprookjesleesboek van Koert Zwerver, den zelfden schrijver van deze deeltjes. Na het eerste deel kunnen de andere in willekeurige volgorde worden gelezen daar zij elk een op zich zelf staand geheel vormen. Er staan aardige plaatjes in van J. Rotgans en zij zijn met duidelijke, groote letters gedrukt. Twee liederen. Bij G. H. van Eek en Zoon te 's Gravenhage zijn verschenen „Twee Liederen". De gedichten „Nu bloeien de rozen", en „Wachten" zijn van Nanda Sandbergen, de begeleidende pianomuziek is van S. Pauline Niesen—Goldman. Prinses Juliana. Arnold Spoel heeft een Prinses Juliana- lied gecomponeerd voor een middelstem met piano- of orgelbegeleiding. Het gedicht is van mevrouw J, Jongbloed Talen. De uitgaaf is verzorgd door G. H. van Eek en Zoon te 's Gravenhage. De Andere Weg door G. Sevensma- Themmen. De tweede goedkoope druk is verschenen van den roman De Andere Weg. door G. Se- vensmaThemmen, bij de Uitgeversmij Hol land, Amsterdam. J. M. Brasser: Bouw zelf uw kano. Wij ontvingen den tweeden herzienen druk van het boek „Bouw zelf uw kano". Uitgeef ster is de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kos mos" te Amsterdam. De schuldigen, Tenlo. door Ilabco Bij de Amsterdamsche keurkamer is een brochure verschenen: De schuldigen. Als on dertitel is daaraan toegevoegd: bij de marine volgens het principe der verantwoordelijkheid in het recht van morgen. Mijn bemoeienis met blinden. In dit werkje, dat uitgegeven is door De Tijdstroom te Lochem vertelt de schrijver, de heer L. J. Scheltema, van zijn werken en ar beiden voor den blinden mensch. Dit werk bepaalt zich tot die blinden, die buiten het verband van Blinden-inrichtingen staan, een arbeid, die volgens den schrijver door ieder een. die vrijen tijd heeft en medelijden met blinden, gedaan kan worden. 465e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 8ste lijst Trekking van Vrüdag 25 Mei 1934 Hooge Prijzen f 1000.— 11779 f 400.— 1318 4263 10330 19454 f 200.— 2381 7090 14239 20375 f 100— 1091 4343 4894 6035 7211 8822 10250 10484 10852 12284 12727 14212 19775 19797 Prijzen van 70. 103 130 179 275 323 333 446 633 702 820 900 1035 1050 1060 1131 1423 1513 1608 1634 1743 1792 1315 2216 2456 2504 2515 2630 2699 2729 2824 2873 2937 3062 3151 3198 3260 3350 3597 3710 3725 3752 3869 4047 4050 4157 4257 4285 4375 4503 4554 4644 4747 4903 4946 4971 5097 5180 5267 5379 5452 5478 5575 5733 5746 5809 5876 5877 5891 5902 5942 6099 6123 6144 6199 6274 6511 6613 6773 6807 6887 6957 6965 6990 7017 7187 7256 7333 7427 7518 7564 7669 7721 7902 7906 7927 8031 8066 8073 8098 8285 8292 8366 8455 8478 8710 8750 8874 8951 9247 9288 9312 9333 '9412 9536 9607 9680 9696 9740 9863 9882 10071 10084 10099 10125 10203 10257 10325 10528 10550 10573 10620 10818 10819 10820 11035 11289 11742 11781 11793 11864 11873 11903 12026 12076 12358 12397 12516 12597 12648 12658 12742 12780 12861 12908 12921 12978 12987 13142 13205 13490 13510 13536 13799 13880 14024 14124 14128 14214 14224 14292 14613 14742 1478,; 14790 14809 14949 14985 15004 15017 15039 15091 15191 15228 15605 15711 15787 15863 15993 16047 16059 16099 16121 16132 16157 16224 16306 16326 16741 16754 16767 16917 16990 16995 17287 17745 17867 17950 18058 18150 18176 18197 18376 18416 18468 18566 18601 18612 18799 18843 18920 19321 10505 19539 19812 19860 19914 19915 19923 20050 2J114 20140 20196 20201 20206 20209 20361 20431 20459 20581 20597 20667 20715 20748 20804 20371 20933 Nieten 101 201 647 652 998 1009 1044 1069 1161 1173 1207 1208 1473 1517 1583 1632 1842 1876 1986 2014 2231 2311 2320 2333 2487 2497 2552 2562 2691 2745 2806 2869 2935 2939 2970 2988 3072 3118 3189 3191 3202 3295 3310 3344 3361 3372 3506 3537 3554 3583 3614 3782 3800 3875 3942 3948 12 495 951 1093 1283 1700 2138 2347 2654 2883 3025 3205 3414 3703 580 589 955 969 1112 1299 1729 2158 2348 1138 1320 1753 2177 2441 2662 2689 2894 2923 278 359 487 1974 1242 165® 2052 '2541 2653 2878 3004 3244 3435 3756 3257 3450 3763 3947 3963 3991 4011 4033 4054 4093 4121 4154 4202 4345 4363 4378 4408 4487 4516 4522 4676 4765 4807 4819 4873 4890 4917 4933 4934 4938 5011 5020 5077 5125 5143 5159 5162 5260 5318 5331 5351 5358 5362 5444 5464 5500 5551 5576 5609 5649 5652 5653 5659 5670 5684 5719 5741 5755 5791 5795 5883 5798 5913 5810 5916 5819 5998 5830 6028 5847 6055 5851 6066 5866 6074 6082 6122 6160 6171 6185 6191 6193 6205 6245 6271 6372 6373 6389 6408 6426 6442 6487 6522 6529 6536 6541 6579 6592 6593 6626 6632 6732 6767 6784 6793 6797 6811 6908 6915 6967 6988 7055 7117 7148 7188 7193 7194 7237 7246 7271 7339 7395 7404 7411 7415 7429 7432 7434 7465 7484 7494 7499 7535 7577 7587 7599 7613 7673 7689 7695 7758 7764 7776 7804 7873 7875 7890 7942 7947 7963 7994 8080 8171 8190 8202 3300 8303 8306 8399 8405 8428 8433 8491 3497 8520 8537 8581 8589 8754 8791 8793 8810 8848 8850 8860 8870 8910 3918 8973 8934 9009 9125 9146 9249 9269 9284 9293 9302 9346 9375 9426 9436 9450 9464 9517 9518 9577 9604 9632 9709 9736 9746 9765 9810 9814 9837 9856 9865 9878 9904 9907 9917 9968 10000 10022 10043 10189 10243 10315 1G319 10322 10326 10335 10348 10359 10362 10428 10448 10477 10478 10549 10554 10591 10610 10619 10656 10676 10703 10706 10709 10714 10740 10753 10757 10812 10885 10889 10910 10912 10964 11006 11019 11028 11061 11081 11140 11175 11200 11223 11261 11316 11317 11373 11402 11432 11435 11478 11511 11514 11538 11560 11565 11573 11586 11602 11626 11630 11795 11797 11811 11836 11849 11862 11669 11871 11874 11931 11939 11932 11985 12036 12050 12063 12130 13170 12186 12196 12198 12209 12272 12297 12314 12319 12344 12382 12419 12463 12526 12542 12636 12673 12696 12706 12718 12764 12773 12794 12795 12825 12831 12880 12890 12944 12932 12984 13012 13092 13120 13124 13152 13199 13236 13251 13257 13263 13264 13271 13272 13286 12291 13380 13416 13441 13459 13503 13528 13533 13514 13552 13578 13596 13635 13682 13727 13745 13753 13775 13820 13822 13838 13850 13912 13952 14008 14035 14048 14099 14106 14138 14140 14169 14181 14208 14217 14245 14248 14353 14417 14425 14504 14518 14533 14553 14554 14649 14696 14736 14798 14881 14936 14987 14995 15003 15111 15152 15233 15242 15278 15290 15302 15315 15341 15391 1Ó465 15550 15644 15694 15770 15808 15S28 15393 15943 15985 16027 16073 16091 16119 16127 16178 16130 16201 16207 16213 16242 16261 16330 16334 16408 16441 16487 16496 16532 16653 16669 16678 16639 16709 16719 16766 16778 1G812 16817 16338 16875 16913 16928 16931 16945 16957 16969 17004 17018 17020 17064 17153 17159 17187 17209 17211 Ï7233 17242 17272 17293 17357 17503 17562 17575 17 605 17635 17696 17712 17725 17789 17797 17801 17827 17836 17964 17990 18007 18107 18124 18257 18258 18277 18349 18388 18437 18460 18474 18488 16521 18525 18539 18547 18581 18596 18616 18667 18677 18708 18712 18773 18779 18907 18921 18931 18942 18354 19000 19049 19073 19093 19167 19181 19241 19276 19288 19302 19306 19326 19360 19382 19338 19393 19419 19542 19575 19598 19617 1965G 19Ö62 19743 19778 19803 1980S 19340 19893 19957 1990S 20062 20078 20090 20092 20115 20162 20242 20260 202G5 20309 20313 20342 20377 20404 20440 20476 20502 20509 20515 20518 20594 20629 20640 20787 20826 20848 20885 20930 20986 20991 Verbetering 5e kL 7e lijst: 4038 m. z. 4028. 126» m. 12682,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2