EEN TOCHT mm door de Radiostudio's ZATERDAG 26 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 VELSEN .VERORDENING BETREFFENDE DE GEMEENTEPOLITIE. Wat de minister wil en wat B. en IV. willen. YOORLOOPIG GEEN WIJZIGING DER JAARWEDDEN. Den 24en October 1933 werd door den raad Vastgesteld de Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van de ambtenaren der gemeente-politie. Op deze verordening ls de Koninklijke goed keuring vereischt. De Commissaris der Koningin heeft thans B. en W. medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken hem heeft bericht, dat de verordening aanleiding heeft gegeven tot het maken van eenige opmerkingen. De voor naamste daarvan zijn de volgende: In de verordening dient te worden opge nomen de gewenschte j aarlij ksche uitbreiding totdat de vastgestelde sterkte zal zijn bereikt. Gewenscht wordt een nieuwe regeling van de jaarwedde, welke voor de twee hoogste rangen een verhooging en voor de andere rangen een verlaging beteekent. De minister wil de verordening echter ter goedkeuring voordragen, wanneer de verzekering wordt ontvangen, dat met spoed tot herziening van de salarissen wordt overgegaan. De minister acht het gewenscht, dat de herziening uiterlijk 1 October 1934 in werking treedt. Voor den hoofdinspecteur zijn periodieke verhoogingen vastgesteld om de 2 jaar, terwijl voor de rest van het personeel jaarlijksche verhoogingen gelden. De Minister is van oor deel, dat een gelijke regeling moet worden getroffen. Bij Raadsbesluit van 20 Februari 1934 is een nieuw artikel 16 vastgesteld, luidende als volgt: „Op den ambtenaar, die als militair inge volge een uit de wet of uit een verbintenis voortvloeiende verplichting in werkelijken dienst is of die wegens ziekte of ongeval ver hinderd is zijn dienst te verrichten, zijn de betreffende artikelen van de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren van toe passing". De Minister acht het gewenscht die regelin gen in de verordening gemeentepolitie op te nemen. De opmerking wordt voorts gemaakt dat de aanspraken van de ambtenaren in militairen dienst, zooals die in de Verordening op den rechtstoestand voorkomen, niet over eenkomen met de bepalingen, aangegeven in een brief van Gedeputeerde Staten van 10 Januari 1934. Voor de regeling van de aanspraken bij ziekte of ongeval zal als leidraad kunnen worden genomen Hoofdstuk VI van het Al gemeen Rijksambtenarenreglement. In de verordening is geen bepaling opge nomen tot toekenning van een verhooging voor het bezit van een politie-diploma, ter wijl geen regeling voor vergoeding van over werk is opgenomen. De Minister acht zoo danige regeling echter voorshands niet strikt noodzakelijk. De overige opmerkingen waaraan kan wor den voldaan, zijn van zeer ondergeschikte be- teekenis. zoodat wij het niet noodig achten die hier afzonderlijk te vermelden. Met betrekking tot bovengenoemde opmer kingen wordt door B. en W. het volgend standpunt ingenomen: Aan deze opmerking kan worden voldaan overeenkomstig het op blz. 7 en 8 van boven genoemd gemeenteblad, no. 67, medegedeeld. B. en W. zijn voornemens een nieuwe jaar- wedderegeling ter vaststelling aan te bieden Deze herziening kan achter niet los staan van de nieuwe jaarwedderegeling der overige ambtenaren en werklieden. Zij meenen, dat van hen niet gevergd kan worden, dat zij zich thans reeds uitspreken omtrent de groote der bedragen. B. en W. kunnen zich met de gemaakte op merking vereenigen. Hoewel dit B .en W. overbodig wil voorkomen hebben zij geen bezwaar, dat de regelingen bij militairen dienst en bij ziekte en ongeval ook in deze verordening worden opgenomen. De opmerking dat de bestaande regeling bij militairen dienst niet in overeenstemming is met de bepalingen, aangegeven in een brief van Gedeputeerde Staten van 10 Januari 1934 qs niet juLt. Blijkbaar is geen aandacht ge- geschonken aan het Raadsbesluit van 20 Februari 1934. no. 7. B .en W. hebben bezwaar Hoofdstuk VI van het Algemeen Rijksambtenarenreglement als leidraad te nemen voor een regeling van de aanspraken bij ziekte en verlof, omdat naar hun meening daardoor, geheel onnoodig, zwaardere financieele lasten op de schouders van de gemeente worden gelegd. In het con cept-Ambtenarenreglement, dat behandeld is in alle commissieën van overleg, komt een regeling voor. waarmede die commissiën zich hebben vereenigd. B. en W. zijn bereid die regeling te aanvaarden en in de verordening op te. nemen. Het toekennen van een vergoeding voor een politiediploma achten B. en W. niet noodig Het spreekt h.i. van zelf dat een politie ambtenaar zoodanig diploma heeft. Waar de Minister reeds verklaart het voors hands niet noodig te achten een regeling te treffen voor overwerk, meenen B. en W. geheel afgezien van de omstandigheid, dat van hen een voorstel hieromtrent niet is te verwachten, een bespreking hieromtrent gevoeglijk achter wege te kunnen laten. In verband met het bovenstaande, stellen B. en W. een nieuwe verordening voor waarin voor zoover B, en W. daarmede accoord gaan, rekening is gehouden met de opmer kingen van den minister. JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING VAN PAPYRUS. Op Maandagavond 28 Mei as. zal door de vereeniging Papyrus bestaande uit ambtena ren der papierfabriek, een ledenvergadering worden gehouden in gebouw Concordia. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van twee bestuursleden wegens aftreding van de heeren G. Dulnker en J. de Rouville tevens reglementsherziening. EEN NIEUWE FUNCTIE. In de Raadsvergadering van 24 April j.l. werd het voorstel van B. en W. tot het instel len van de functie van opzichter 2e klas bij den reiniglngs- en ontsmettingsdienst aange houden met de bedoeling, hieromtrent nog het oordeel van de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken te vragen. Deze commissie heeft thans een gunstig ad vies uitgebracht, om welke reden B. en W. het yoorstel thans opnieuw aan de orde stellen, TIJDELIJKE AFSLUITING MIDDEN- DUINERWEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Midden- duinerweg te Santpoort, van de Frans Net- scherlaan af tot den spoorwegovergang van Maandag 4 Juni a.s. tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. HOFDIJKLAAN. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, een weg te Driehuis den naam te geven van Hofdijklaan, naar Willem Jacobsz. Hofdijk, een verdienstelijk Nederlandsch let terkundige, die de Minstreel van Kennemer- land werd genoemd. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, te verkoopen aan: de N.V. Bouw- en Grondbedrijf „Gideon" te Velsen een perceel bouwterrein aan de Velser- broekstraat te Santpoort groot ongeveer 743 M2., waarvan 473 M2. aan de straat liggend tegen 6.en 270 M2. achter de straat lig gend a 1.per M2.; H. B. van der Hoef te Driehuis een perceel bouwterrein op den hoek van den Terrasweg en de Berglaan te Santpoort, groot ongeveer 1830 M2., waarvan 1550 M2. a 5.50 en 280 M2. a 3. P. Kat te Amsterdam een perceel bouwter rein op den hoek van de De Savornin Lohman- laan en de Dr. Kuyperlaan, groot ongeveer 572 M2. tegen den prijs van 6.per M2. IJMUIDEN ZILVER EN DIEN ST JUBELEIDL Op Zaterdag 2 Juni a.s. hoopt de heer Willem Voogt, woonachtig Willem Beukels zoonstraat C 17 te IJmuiden, den dag te her denken, waarop hij voor vijfentwintig jaar bij de heeren Bückmann Pool te IJmuiden in dienst trad. Na de Lagere School te hebben doorloopen werkte hij één jaar In de drogerij, en op 13-jarigen leeftijd trad hij bij den Vischhan- del der heeren Bückmann Pool in dienst. De heer Willem Voogt ls thans meester knecht bij de N.V. Vischhandel Bückmann Pool te IJmuiden, staat door zijn vlijt, be kwaamheid en welwillendheid hoog bij zijn werkgeefster aangeschreven; maar ook in de Vischhal staat hij bekend om zijn vriende lijkheid en hulpvaardigheid. EXCURSIE NED. HUISVROUWEN- VEREENIGING. De afdeeling Velsen-IJmuiden der Nederl. Huisvrouwen Vereen, maakte met een tweetal Stormvogelbussen een uitstapje naar de Gero-fabrieken te Zeist. Via Amsterdam en langs de Vecht bereikte men Soesterberg, waar in het theehuis Soes- terdal de Geldersche koffietafel gereed stond, van uit dit restaurant had het gezelschap een prachtig uitzicht op het müitaix vlieg veld, waar eenige toestellen vaardigheids- proeven aflegden voor den komenden natio- nalen luchtvaartdag op 14 Juli a.s. welke met spanning gevolgd werden. Te Zeist werden de dames opgewacht door den heer Vogel, een der bedrijfsleiders der Gerofabrieken. welke het gezelschap door dit bij uitstek nationale bedrijf rondleidde. Alvo rens daartoe over te gaan, heeft hij een korte verhandeling gehouden over de geschiedenis van vork en lepel, want ook deze eenvoudige gebruiksvoorwerpen hebben een geschiede nis. Daarna bezichtigde men in volledige volgorde het vervaardigingsproces der in den handel gebrachte artikelenZilmeta en Gero- zilver, nl. de model-, vorm-, smelt- en giet- kamers. Van de verschillende bewerkingen, welke hierop volgen, werd met de grootste belangstelling kennis genomen. In de toon- kamers werden de nieuwste snufjes, welke nog in den handel gebracht moeten worden als Zilmeta-pannen en ander keukengerei, getoond. Ook werd aan ieder der bezoeksters een zilveren roomlepel aangeboden. De keui-collecties tafelzilver, welke be stemd zijn voor onze mailschepen, zooals de Statendam, Dempo, Marnix, enz. zoowel als voor de K. L. M. werden op enthousiaste wij ze bewonderd. In hotel Hermitage werd de Velser afdee ling namens de gastheeren een thee aange boden. Daar heeft de presidente, mevr. de BoerHarder, den heer Vogel namens allen hartelijk dank gebracht voor den interessan ten en leerzamen tocht door zijn fabrieken, (een Nederlandsch bedrijf waar meer dan 600 man werk vinden) de mooie cadeaux en het zoo buitengewoon gastvrij onthaal. Deze woorden werden met een extra applausje on derstreept als bewijs dat een ieder hiermede volkomen instemde. Via AmersfoortBussum werd hierna de thuisreis aanvaard. De geheele tocht heeft zich gekenmerkt door een opgewekte stem ming en werd door prachtig weer begun stigd. BESOMMINGEN Trawler: Ewald IJM 48, 600 manden f 3820. Loggers: KW 49 f 560, KW 78 f 1330, KW 124 f 1010, KW 95 f 950, KW 36 f 490, KW 3 f 1120. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 10.75 Griet per 50 K G. f 30—13. Tongen per K.G- f 1 100.65. MiddeLsohol per 50 K.G f 30 Zetschol per 50 K.G. f 27 Kleine schol per 50 K.G. f 254.50 Schar per 50 K.G. f 7.10—5 Tongschar per 50 K.G. f 3125. Rog per 20 stuks f 16 Kleine poon per 50 K.G. f 7.705.50 Middelschelvisch per 50 K G. f 14.5013.50 KI. middelschelvisch per 50 K.G. f 129. Kleine schelvisch per 50 KG. f 106 Kabeljauw per 125 K.G. f 3716 Gullen groote. per 50 K.G. f 108.50 Idem kleine f 10.505 Leng per stuk f 0.900.40 Heiïbot per K G. f 0.75 Wijting per 50 K.G. f 3 30 Koolvisch per stuk f 0.18 Makreel per 50 K.G. I 8.50-^6.70 IJMUIDEN'S BLOEI. In de Vrijdag gehouden bestuursvergadering der vereeniging IJmuiden's Bloei werd mede gedeeld, dat de heeren Schuitemaker en Voet deze week de vergadering te Amsterdam had den bijgewoond om te komen tot oprichting van een Federatie van vereenigingen van vreemdelingenverkeer in het hart van Holland. Binnenkort zal een nieuwe vergadering worden gehouden, waarin het comité met meer om lijnde plannen zal komen. Behandeld werd de agenda voor de jaarver gadering der Alg. Ned. Ver. van Vreemdelin genverkeer van 11—14 Juni te Groningen. Medegedeeld werd, dat de voorzitter, de heer Dolleman, de candidatuur voor het hoofdbe stuur der A.N.V.V. niet heeft kunnen aan vaarden. De kaart der gemeente Velsen was voor een deel gereed gekomen en droeg aller goedkeu ring weg. Besproken werd de benoeming van een pro- pagandacommissie. De heer Heykoop bepleitte sterk de instelling van deze commissie en wees er op. dat een eigen bureau voor de vereeni ging. zeer noodig is, vooral met het oog op het vreemdelingenverkeer. Ook een visscherij- museum moet op IJmuiden komen en daarom is uitbreiding van het ledental zeer urgent. Besloten werd zulk een commissie in te stel len en daarin te benoemen de heeren D. Geus, G. Heykoop en G. Fennell. Bij het secretariaat waren sedert de vorige vergadering in April 17 schriftelijke aanvragen voor pension ingekomen, benevens verschil lende mondelinge verzoeken. Ingekomen was een vraag van het bestuur der Zeil- en Roeivereeniging, om beschikbaar stelling van een prijs voor de eerstdaags te houden wedstrijden. Het bestuur had geen be zwaar om een bedrag van f 10 voor een prijs beschikbaar te stellen, doch de wensch werd uitgesproken, dat anderzijds dan ook het werk van IJmuiden's Bloei meer gesteund zal wor den. Bij de rondvraag werd gewezen op het af sluiten van een gedeelte van de Corverslaan tusschen de terreinen der papierfabriek. Alge meen was men van oordeel, dat het in 't belang der gemeente en van het vreemdelingenverkeer is, dat er een goede verbinding tot stand komt, ook voor auto's berijdbaar, tusschen den Wij- kerstraatweg en de Noordersluis. Voorts werd gewezen op het 60 millioen-plan en de belangrijkheid van het aanleggen van een weg door de duinen. Besloten werd de aan dacht van het gemeentebestuur op deze zaak te vestigen en dit ook op het belang van de verbinding met de Noordersluis te wijzen. OPENBARE VERKOOPLNG Vrijdagmiddag had ten overstaan van no taris W. A. Dolleman de verkooping plaats krachtens art. 1223 B. W. van het woonhuis met erf aan de Edisonstraat 9, IJmuiden, groot 1.02 A. Kooper werd de heer C. Visser Hzn., voor f 4050.—. GRATIA-PLATO. Het bestuur van de Gymnastiekvereeniging Gratia-Plato schrijft ons: Met het intreden van den zomertijd is ook het winterwerk weer achter den rug. Dit is besloten met een gezelligen club-avond voor de leden en een feestavond voor de adspi- ranten, beide in Het Wapen van Velsen. Zomertijd beteekent voor Gratia-Plato, oefenen in de open lucht. Op Zondag 3 Juni, bij gunstig weer wordt een fietstocht gehouden voor de leden naar de omstreken van.Aalsmeer. Om 9 uur 's morgens wordt er afgereden van het terrein bij de R.H.B.S. (Tiberias- plein). De tocht gaat eerst naar de prachtige vlieghaven Schiphol, welke bezichtigd zal worden en waar het opstijgen en neerdalen der vliegtuigen in oogenschouw zal worden genomen. Daarna wordt het dorp Aalsmeer aange daan, waar de gymnastiekvereeniging „Olym- pia" onze gastvrouw zal zijn. Het bloemen- dorp met zijn pittoreske bruggetjes en huis jes, naast reuzebroeikassen en hooge schoor- steenen, met zijn gastvrije bevolking, dan de heerlijke Westeinderplas, is het vertoeven alleszins waard. De terugtocht gaat weer door de Haarlemmermeer over Hoofddorp en Hillegom. Dus allen mee. Vrienden en vrien dinnen zijn welkom. Reeds een vijftigtal peddelaars gaf zich op. De adspiranten van 14 en 15 jaar mogen ook mede. Op Maandag 28 Mei vangt de athletiekbe- oefening aan op het prachtig gelegen V.S.V.- terrein, hetwelk weer belangeloos door 't be stuur dier vereeniging ter onzer beschikking is gesteld. De adspiranten van 14 tot en met 15 jaar van 6.308, de dames en heeren van 8 uur tot donker. Wij schrijven in voor de athletiekcompetitie en athletiekdag adspiran ten van den K. T. K. Op een nader te bepalen dag begint de be oefening van slagbal en kastiespel, teneinde naast gymnastiek en zwemmen deel te ne men aan den spelmiddag van den K.T.K. De gymnastiekbeoefening zal verder zoo veel mogelijk in de open lucht plaats heb ben, waartoe de groote speelplaats bij de school gelegenheid geeft. Het bestuur wekt allen op, niettegenstaande den zomertijd, ook tot andere ontspanning noodt, de oefeningen niet te verzuimen. Denkt aan het 10-jarig be- staansfeest. SANTPOORT DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Wie van Santpoort naar Velsen fietst en daarbij aanvankelijk de Hoofdstraat berijdt, moet even buiten onze plaats den Rijksweg oversteken om op het rechter rijwielpad ge legen aan den Oostkant van den Rijksweg te komen. Dat dit bij het drukke snelverkeer op den Rijksweg gevaarlijk is, ligt voor de hand. De 68-jarige heer v. d. Berg ondervond dat gisteren aan den lijve. Juist, toen hij aan dit gevaarlijke pimt gekomen was, naderde uit de richting Velsen een auto, bestuurd door een inwoner van den Helder. De heer Van der B. wilde nog den Rijksweg oversteken, had dat mogelijk kunnen doen, als hij flink doorgetrapt had, weifelde echter even en werd door de auto aangereden. De aanrijding bleek nog al ernstig te zijn aangekomen, want op geneeskundig advies werd de heer Van der B met een gecompliceer de beenbreuk en vermoedelijk een hersen schudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem vervoerd. HILLEGOM „SOLI DEO GLORLA." Het Chr. Mannenkoor „Soli Deo Gloria", onder leiding van den heer S. P. Visser, be haalde op het concours der Chr. Gem. Zang- yereeniging „Volharding leidt tot Welslagen" te Scheveningen in de 4e afdeeling mannen koren den tweeden prijs met 285 punten. De vereeniging kwam voor de eerste maal op een concours. TENTOONSTELLING. Vrijdagavond werd in Hotel Sistermans de tentoonstelling geopend der gecombineerde speeltuinvereenigingen „Patrimonium" en „Goed Wonen". Allereerst zong een clubje van meisjes on der leidinig van den heer Marsbergen uit de Vennep op alleraardigste wijze eenige liedjes. De voorzitter van het comité van voorbe reiding, de heer J. Oschatz, bracht dank aan de vele belangelooze medewerkers. De heer Ophuizen, secretaris der Federatie Haarlem, en de heer Zeeman, voorzitter der Leidsche Speeltuinvereeniging „Zuiderkwar tier", complimenteerden de beide Hillegom- sche vereenigingen met deze fraaie tentoon stelling. De heer G. Ph. Selman, voorzitter der N. U. S. O. te Amsterdam sprak een propagandis tisch woord. De heer K. J. van Gemert, directeur van Openbare Werken, sprak in plaats van den verhinderden burgemeester het officieeie openingswoord. Een rondgang over de tentoonstelling is de moeite waard. Ook heden, Zaterdag, is de tentoonstelling nog tot des avonds 10 uur te bezichtigen. ONGELUK. Toen de bestuurder van een auto op de Leidschestraat een defecte band wilde op pompen sprong plotseling een der ijzeren ringen van de velg en kwam met kracht te gen het rechter onderbeen van den jeugdigen Th. J. Leegwater. Er ontstond een diepe vleeschwonde, terwijl Dr. Versluis ook een beunbreuk constateerde en opneming in de Mariastichting noodzakelijk achtte. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: W. Bos, Hoofdstraat 206. een beeldje in een kokertje; Hylkema, Stationsweg 9a, een geldstuk. H. Schoonderbeek, Haven 12, een tasch met rijwielgereedschap. J. W. Wessels, Vinkenlaan 34, een zeil van een motorkap van een auto. R. van Berkel, Meerstraat 37, een paar witte handschoenen; Hopman, Beekkade 25. een papiertje met geld; Straat hof, Beekkade 7, een knot sajet; N. Rutten, Meerstraat 68, een huissleutel. Bij de politie: een sleutel, een zwarte da meshandschoen; een zilver-en beursje met in houd, een wit zeemlederen handschoen; een blauwe muts. BENNEBROEK JUBILEUM. Op 1 Juni zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer F. P. H. Vermeijs werd be noemd tot employé aan het klooster „St- Lucia" alhier. Den heer Vermeijs die zijn taak, te zor gen voor de mate- rieele belangen der zusters, steeds met opgewektheid ver richt, zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken. COLLECTE „ZONNESTRAAL". Aan de Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. „Zonnestraal" te Hilversum is ver gunning verleend voor het houden van een collecte op 23 Juni a.s. BOUWVERGUNNINGEN. Aan J. de Graaf is vergunning verleend voor den bouw van een woonhuis aan den Meerweg. E. J. Douvelaar, aannemer te Vo gelenzang heeft vergunning gekregen voor den verbouw van het pand Straatweg 34 van woon- tot winkelhuis. ZANDVOORT ONGELUK. Toen de bouwkundig opzichter, de heer A.t zich Vrijdagmiddag op zijn rijwiel naar huis begaf om een boor te halen, kwam hij op de Brederodestraat zoodanig over een steen te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Met een vrij ernstige hoofdwonde kon hij zich la ter huiswaarts begeven. MENDELSSOHN-BARTHOLDY-ORKESTc Het Bad-orkest Zandvoort geeft op Vrijdag 13 Juni bij goed weer een concert op het ter ras van het Zuiderbad. ZEEMIJL-WEDSTRIJD. De Internationale zeemijl-wedstrijd bij het Noorderbad. is dit jaar eenige weken later dan vorige jaren. Dit jaar is hij vastgesteld op Zaterdag 28 Juli. NOORDERBAD Het Noorderbad is thans geheel gereed voor het a.s. zomerseizoen. Door een vernuftige constructie is het mogelijk het ondiepe gedeel te dat in het wedstrijdbassin is aangebracht in een minimum van tijd er uit te lichten, waardoor het geheele bassin weer voor polo- of zwemwedstrijden beschikbaar is. Zondag a.s. wordt het nieuwe Noorderbad- kindertheater officieel geopend, ook op vol gende Zondagen hebben telkens belangwek kende gebeurtenissen plaats. Zoo zal op Zon-* dag 3 Juni, de eerste modeshow gehouden worden. Dat men aan het N. Bad gedurende den winter niet stil gezeten heeft, blijkt wel uit de geheel vernieuwde hall en het nieuwe gebouw voor E. H. B. O. waarnaast een flinke ruimte is ingericht als vestiaire. Ook de luxe afdeeling is geheel gemetamor- phoseerd. De aardige zomerhuisjes op de met helm beplante hellingen leveren vooral van de strandzijde een fleurig gezicht op. Aan de straatzijde trekken de nieuwe licht masten en kleurrijke reclames wel de aan dacht van de voorbijgangers. HAARLEMMERMEER DR. SCHREUDER HERSTELD. Naar wij vernemen, is Dr. Schreuder të Nieuwvennep, die bij een aanrijding met z'n auto in den Bennebroekertocht geraakte en veel modder had binnengekregen, weer her steld. Hoe de nieuwe A.V.R.O.-studio wordf. Maquette van de nieuwe A.V.R.O.-studio. De A.V.R.O. gaat bouwen. Wanneer alles medewerkt, dan hoopt men in Augustus van het volgend jaar gereed te zijn in de schaduw van het machtige Hilversumsche raadhuis aan den 's-Gravenlandschenweg. Behalve de gewone studio's wordt ook een concertzaal gebouwd, waarin behalve de ge wone studio-uitvoeringen, eventueel ook gele genheid bestaat, publiek toe te laten. Deze zaal wordt eenigszins afzonderlijk gebouwd, maar de andere studio's worden zoo gerangschikt, dat de plaats van den omroeper het centrum zal worden, en hij met slechts enkele passen al deze vertrekken bestemd voor uitzendingen en technischen dienst kan bereiken. De scheidingsmuren tusschen de verschil lende studio's moeten van een bijzonder mate riaal zijn. Men zal echter in staat zijn van niet minder dan zeven studio's eventueel gelijk uitzendingen te laten geschiedenWan neer een uitzending geschiedt van het omroep orkest kan in een studio daarnaast ongestoord gerepeteerd worden. Maar hoe is het ten opzichte van buiten? Ramen kunnen toch nooit worden geïsoleerd? Men heeft daarom echter besloten geen dag licht door te laten. Voorts volgt men het systeem van „geen con tact", d.w.z. de wanden, vloeren en plafonds van de te isoleeren ruimten komen nergens met elkaar of met het overige gebouw in aan raking, daardoor krijgt men ruimten, welke ge- isoleerd zijn. Dit heeft natuurlijk niets met de accoustiek uit te staan. Want accoustiek verandert naar gelang de muziek die er wordt gegeven. Het is duidelijk, dat in een zaal, waar een persoon zingt, een geheel andere accoustiek moet zijn, dan in een zaal waar bijvoorbeeld een xylophoon-speler een solo geeft. Daarom moet de accoustiek in de verschillende studio's te regelen zijn, m.a.w., men moet den nagalmtijd naar wensch kunnen regelen, hetzij verlengen of verkorten. Dat er een gramotheek komt, een koffie kamer, een solistenkamer enz., dat ligt wel voor de hand. Dat is trouwens ook niets nieuws^ wel echter deze wijze yan studiobouw,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10