1 IK ZWERF NAAR ROME. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl. ZATERDAG 26 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 11 SPORT EN SPEL. VOETBAL. De Wereldkampioenschappen in Italië. De groote strijd gaat beginnen. NederlandZwitserland in Milaan. Morgen komen dan onze Hollandsche jongens te Milaan in het veld voor den wedstrijd tegen Zwitserland in het hoogst belangwekkende tournooi om het wereldkampioenschap. Aan aanmoedigingen zal het hun waarlijk niet ont breken. Er zullen waarschijnlijk méér Holland sche voetbalenthousiasten aanwezig zijn, dan bij menigen belangrijken competitiewedstrijd in ons eigen land. Het grootste contingent toe schouwers wordt wel geleverd door de Neder- landsche Reisvereeniging, die veel succes heeft gehad met haar inschrijvingen voor een plaats in haar extra treinen. Vervolgens is er nog de bekende K.N.A.C.-tocht, waarvan vele iandgenooten gebruik hebben gemaakt. Dan zijn er nog de gezelschapsreizen per gewonen trein en autocars; de enkele wielrijders, die den langen tocht hebben aangedurfd en ten slotte de paar kranige wandelaars, o.a. de bij onze lezers zoo bekend geworden Rein Kuin, die op zulk een smakelijke wijze van zijn er varingen kan vertellen en van wien men ook elders in dit nummer weer een bijdrage kan vinden. Is het dus met de aanmoedigingen in orde, met andere omstandigheden is het dat nog niet. Daar is, om te beginnen de tempera tuur. Die zou onzen jongens wel eens parten kunnen spelen. Nu ja, we weten het wel, wij Hollanders zijn eigenlijk aan alle temperaturen gewend: nietwaar, den eenen dag is het zomer en den anderen dag winter. Maar er moet, als we de berichten uit Como mogen gelooven, en er is geen reden om dit niet te doen, dan in Italië een vrij groote hitte heerschen en niet een hitte van één dag, zooals wij die in ons land kennen. Daar zullen onze spelers dus aan moeten wennen. En dan is er nog de gesteldheid van het terrein. In verscheidene bladen hebben we ge lezen, dat het terrein heel hard is, vooral bij de doelen. Nu behoeft dit niet als een heel groot bezwaar te gelden. Zulke terreinen, waai de bal soms de allergekste capriolen maakt, kennen we ook in Holland! Hoofdzaak is, dat onze spelers geheel fit binnen de krijtlijnen verschijnen. En dit zal wel het geval zijn, dank zij vooral ook de goede zorgen van den trouwen trainer Glen- denning. Het is jammer, dat onze ploeg niet zoo sterk samengesteld zal zijn, als de Keuze- commissie dit wel gewenscht had. 't Zit 'm in de bezetting van de linksbuitenplaats, waar voor oorspronkelijk de D.F.C.'er Mijnders was aangewezen, maar omdat deze ongesteld is, zal de Delftenaar Van Nellen zijn plaats in nemen. Deze laatste heeft weliswaar zijn spo ren op internationaal voetbalgebied reeds lang verdiend, maar of hij nog wel in zulk een goe den vorm is, die zijn keus rechtvaardigt, mee- nen we toch te mogen betwijfelen. Daar staat tegenover, dat velen er zich over verheugen, dat Van der Meulen weer onder de lat zal staan, niet alleen omdat de functie van keeper aan hem ten volle kan worden toever trouwd, maar vooral ook omdat zijn meespelen van grooten invloed op het moreel van onze ploeg geacht wordt. Over de kansen van het Nederlandsch elftal zullen we het maar niet hebben. Het is een volkomen open strijd met vrij wel'gelijke kan sen. Het is de Zweed Eklund, aan wien de leiding van dezen zoo uiterst belangrijken strijd is opgedragen. De elftallen zullen vermoedelijk als volgt [tegenover elkaar staan: Nederland: I Van der Meulen, (aanvoerder), Weber, Van Run, Pellikaan, Anderiesen, Van Heel, Wels, Vente, Bakhuijs, Smit, Van Nellen. Zwitserland: Bossi, Abegglen Jr., Kielholz, Pasello, Von Kanel, Hufschmid, Jaccard, Guinchard, Weiier, Minelli, Sèchehaye. We wenschen aan Oranje van ganscher harte het beoogde succes toe. Ons draadloos verslag. Dank zij het feit, dat het met de radio uitzending in orde gekomen is, zullen we aan de bekende adressen dadelijk na het bekend worden den rust- en eindstand en de namen der eventueele Nederlandsche doelpuntenma kers publiceeren. Bovendien zullen we tijdens den wedstrijd aan de volgende adressen bij zonderheden uit het draadloos verslag mee- deelen. op onze nïeuwsborden in de Groote Hout straat 93; bij den heer P. J. Prenen, sigarenhandelaar Generaal Cronjéstraat 164; aan ons bijkantoor te IJmuiden Kennemer - laan 42. HAARL. VOETBALBOND OVERZICHT. Als eenige belangerijke wedstrijd staat op het programma de finale om den Stads Editie Beker tusschen Spaarndam en Ripperda, welke Zondagmorgen tien uur op het E.D.O.- terrein wordt gespeeld. Op eenigszins fortuinlijke wijze heeft Spaarndam de finale bereikt. Zondag j.l. speelde zij met 00 tegen Ke nau gelijk, doch het lot wees Spaarndam aan. Inmiddels hebben wij toch respect voor de prestatie, om het zoo ver te brengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Ripperda echter wel zegevieren, waardoor deze club dan èn het afdeelingskampioenschap èn den beker heeft veroverd. Zondag a.s. zullen we zien of deze illusie van de oranjehemden in vervulling gaat. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar het programma, dat als volgt luidt: Finale Stads-Editie-beker. SpaarndamRipperda, terrein E.D.O., 10 Uur. Junioren-competitie. Afd. B: RipperdaBloemendaal B 10 uur. Afd. E.: V. S. V. c—R. C. H. e. 12 uur. Promotie-competitie. 2e groep. Beslissingswedstrijd voor bezetting tweede plaats. Schoten 3—V. V. B., terrein V. S. V., 12 SCHERMEN SCHOOL COMPETITIE WEDSTRIJDEN 1934. Deze scherm competitie onder de verschil lende scholen van Haarlem en omstreken, zal dit jaar voor de derde maal verschermd worden. In 1924 werd zij gewonnen door het Kenne- mer Lyceum, de volgende jaren werd deze competitie door samenloop van omstandighe den uitgesteld, totdat zij weer op verzoek der jeugdige schermers in 1933 uitgeschreven werd. In 1933 werd zij gewonnen door het Gymnasium. Door het succes van verleden jaar wordt ovor 1934 deze competitie weer verschermd. Dit is wel een bewijs, dat de schermsport steeds veld wint bij de scholieren. Voor dit jaar zijn de volgende scholen in geschreven Het Kennemer Lyceum, R.K. Lyceum, H.B.S., Chr. Lyceum en Gymnasium. Hieronder volgen de data van de wed strijden: Woensdag 30 Mei R.K. Lyceum tegen H.B.S. Woensdag 6 Juni Chr. Lyceum tegen Gymnasium. Dinsdag' 12 Juni Kennemer Lyceum tegen Gymnasium. Woensdag 13 Juni R.K. Lyceum tegen Chr. Lyceum. Dinsdag 19 Juni H.B.S. tegen Gymnasium. Woensdag 20 Juni R.K. Lyceum tegen Ken nemer Lyceum. Dinsdag 26 Juni H.B.S. tegen Chr. Lyceum. Woensdag 27 Juni R.K. Lyceum tegen Gymnasium. Dinsdag 3 Juli Kennemer Lyceum tegen H.B.S. Woensdag 4 Juli Chr. Lyceum tegen Kenne mer Lyceum. Al deze wedstrijden zullen plaats hebben in de Schermzaal „Brassinne" alhier. KORFBAL PROMOTIE-DEGRADATIE-WEDSTRIJD Haarlem 2 speelt Zondag op het Park schouwburgterrein te Amsterdam tegen D. V. D 2 haar eersten promotie-degradatie-wed strijd. Haarlem moet haar plaats in de 3de kl. N. K. B. verdedigen. We verwachten dan ook, dat de reserves zich geheel zullen geven en met een overwinning huiswaarts zullen keeren. NOORD-HOLLANDSCHE K. B.—H. K. B. Deze bonden wedstrijd, die steeds een zeer gewilde ontmoeting is, en waarbij de span ning nimmer ontbreekt, heeft dit jaar plaats te Castricum, op een terrein aan den Zeeweg. De strijd begint te 2.15 uur. De volgende spe lers zijn uitgenoodigd: Dames: T. v. Gelder. W. v. Noord, P. v. Tei- lingen, J. Visser, A. de Vries, L. de Wit en A. Oudolf als reserve. Heeren: J. Dix, Jongedijk, J. Kieboom, Kuyk, Licht, Waals en als reserve Bonekamp. ADSPIRANTEN-AFDEELING H. K. B. Voor deze competitie zijn twee ontmoe tingen vastgesteld op Zaterdagmiddag, n.l. Oosterkwartier B.Meerlebosch B én Flora S. B. b. NA-COMPETITIE H. K. B. Voor de nacompetitie, waarvan de wedstrij den ook 's avonds in de week gespeeld wor den, ontvangt Zaterdagavond om 7 uur S. S. H. 1 Sport Vereent 1. PROMOTIE-DEGRADATIE 2e-3e KL. H. K. B. Zondag speelt op 't S. V. terrein S. V. 3 tegen Tempo 2 om een plaats in de 2de kl. van den Haarl. Korfbalbond. Ontmoetingen met Hollanders. Ook de tweede Pinksterdag, als ik, na een warm gesprek aan het ontbijt met eenige SA-menschen, die me bereidwillig antwoord den op m'n gewetensvragen over het huidige regiem, Offenburg weer verlaat, blijken alle auto's vol of erg gehaast te zijn. Er schiet dus niet veel anders over dan wan delen. Eindelijk kan ik meerijden naar Lahr en be houdens een lekke band en een gebroken crick gaat het best. Het landschap is, als overal in de Rheinebene, tamelijk Hollandsch, behalve de silhouetten van de Vogezen rechts en het uitzicht op het Schwarzwald links. Even buiten Lahr daagt een reisgenoot op, een Freiburger jongen, die z'n overleden fiets in Offenburg op den trein heeft gegooid en is gaan tippelen. Nadat we een uur geloopen hebben stopt een wagen en we kunnen mee rijden naar Ettenheim. Hier doe ik wat inkoopen, vul m'n thermos- flesch bij een landelijke bron en net als we door zullen gaan, komt er een Ford aan, die op mijn verzoek stopt. Zouden wij eerst slechts meerijden tot Ken- zingen, daar aangekomen vroeg de bestuurder of we er iets op tegen hadden, een tochtje door het Schwarzwald te maken en vervolgens met hem naar Freiburg te rijden. Toegestemd, natuurlijk! Het was prachtig in één woord. Deze hellin gen, bedekt met de donkere dennebosschen, zoover het oog reikt, hebben een eigen pracht. De huizen en dorpen op de hellingen zijn even schilderachtig als de feestkleedij der vrouwen op dezen stralenden dag. We rijden over St. Peter en St. Margen. Onderweg zie ik den eer sten sneeuwtop al, den Feldberg, die de hoog ste van Baden is. Dan rijden we door naar Titisee, een berg meer, dat op dezen dag bezocht wordt als Zandvoort op een zomerzon dag. En terug krij gen we het mooiste stuk. Dan volgen we het Köllenthal naar Freiburg, een eng dal met een bergstroompje, dat dartelend z'n weg zoekt naar beneden. Toch heeft dit kleine ding deze diepe kloof uitgesleten in de harde rotsen. Prachtige hoek jes zijn hier, zooals de Hirschsprung, met een standbeeld van een hert, dat bij een jacht hier over de kloof moet zijn gesprongen. Aan den anderen kant van het stroompje zien we op de helling een paar zilvermijnen. Mijn geluk schijnt vandaag niet op te kun nen. Onze gastheer moet n.l. nog naar Miïll- heim en ik kan ook deze 30 K.M. van Frei burg af nog met plezier meerijden. Even buiten Müllheim. ga ik m'n innerlijk verstevigen door Duitsch brood met worst en daarna moet Bazel bereikt worden. Dat is geen kunst, want de eerste auto stopt en ik rijd in één stuk met deze vriendelijke (Adv. Ingez. Med.) Ervaringen van Manchester City in Italië. George Allison en Peter McWilliam. De Arsenal-aanvoerder wordt manager. Dixie Dean en Harry Bedford. De Wolves hebben groote plannen. De Walker Cup. Willy den Ouden. Sir Malcolm Campbell op Brooklands. Larwood of Tate. Cricket-elftal scoort nul. Boeken voor cricket liefhebbers. De Engelsche bekerwinnaars, Manchester City, hebben een tour naar Italië en Zuid- Frankrijk gemaakt en hun ervaringen op de voetbalvelden van het land van Mussolini geven een beeld van de moeilijkheden, die de buitenlandsche spelers daar hebben te over winnen. Manchester was van het begin af zwaar gehandicapt door de geweldige hitte en het keiharde terrein, dat den bal veel sneller en onder een anderen hoek deed opspringen, dan waaraan men in Engeland gewend is. In den loop van den wedstrijd raakten de spelers daar eenigszins aan gewend, doch toen deed zich een ander euvel voor. De Engelschen le den zonder uitzondering ernstige pijn aan de voeten, veroorzaakt doordat de „studs" onder hun schoenen door den harden grond steeds dieper in de aolen drongen. Hun tem po zakte daardoor aanmerkelijk en de bal werd hoofdzakelijk met het hoofd gespeeld. De Italianen konden zich vanzelfsprekend be ter weren, gewend als zij zijn aan de warmte en de terreinsomstandigheden; hun overwin ning was geen moment in gevaar. Mr. George Allison, directeur en plaatsver vangend manager van het Londensche Arse nal," bekend om zijn uitstekende radio-voet- bal-uitzèndingen, heeft dezer dagen in Schot land met Peter McWilliam over de toekomst van de kampioensclub geconfereerd. Peter McWilliam is, na wijlen Herbert Chapman, wel de bekendste voetbalmanager in Enge land. Hij is het, die Tottenham Hotspurs na den oorlog weer in de eerste klasse terug bracht. waarna tevens de beker gewonnen werd. Het toenmalige Spurs-bestuur wist zijn diensten echter niet op de juiste wijze te waardeeren en toen Middlesbrough hem 1500 pd.st. 's jaars bood (in dien tijd het hoog ste salaris voor een manager) ging McWilliam op dit aanbod in. Bij zijn nieuwe club heeft hij echter met veel tegenspoed te kampen ge had, tweemaal degradeerde Middlesbrough naar de tweede klasse en menig speler kon het er niet uithouden, omdat het „eigen pu bliek" hem voortdurend hoonde. Eenige maanden geleden heeft McWilliam dan ook het bijltje er bij neergelegd met de verkla ring. dat hij zich geheel uit het actieve voet balleven zou terugtrekken, Doch Londen lokt Arsenal is rijk en het elftal is kampioen. Intusschen is Arsenal, evenals de andere clubs, druk op zoek naar nieuwe spelers; Mr. Allison heeft eens bij het gedegradeerde New castle geïnformeerd naar den prijs van den international Weaver, die zoowel als half back als linksbinnen een uitstekende partü speelt. Een andere aanwinst voor de kam pioenen is Futher. de aanvoerder van het Envelsche schooljongens-elftal. Een club van de standing der Londenaars moet zich, wil ze zich op dezelfde hoogte handhaven en haar publiek behouden, na tuurlijk groote opofferingen getroosten. Zij kan zich niet veroorloven op de behaalde lau weren te blijven rusten. Wanneer een harer sterren uitvalt, moet daarvoor een speler van dezelfde capaciteiten en niet een veelbelo vende, doch onontwikkelde kracht in de plaats kunnen worden gezet. Vorig jaar was het de rechtsback en aan voerder Charlie Parker, die zijn loopbaan eindigde en manager van het nu naar de tweede klasse gepromoveerde Norwich City werd. Thans is zijn opvolger in de captaincy, de linkshalf Jones, verdwenen. Ook deze is manager geworden en wel van den tweede klasser Notts County, welke club onlangs den doelverdediger Foley van den Ierschen Vrijstaat engageerde. Jones' eerste werk was den Chelsea-speler Rankln voor zijn nieuwe club aan te koopen, een veelbelovend voor waarts, die tevens halfback spelen kan. Geen land, waar de sport-statistieken zoo goed worden bijgehouden als in Engeland. Wil men weten, hoeveel runs de Middlesex- batsmen Patsy Hendren in 1921 maakte of hoeveel wickets Wilfred Rhodes in zijn ge- heele lange loopbaan nam, dan behoeft men slechts Wisden Almanack op te slaan. Zoo is het ook met voetbalprestaties. Dixie Dean (Everton) en Harry Bedford (vroeger Derby County en thans Chesterfield) hebben In League-voetbal de meeste doel punten gescoord, nl. 308 én 306. Bovendien houdt Dean het record van de meeste doel punten In één seizoen, 60 in getal. In het gesloten seizoen trachten de mana gers dikwijls goede spelers aan te koopen. zooals wij hierboven reeds vertelden. Dit jaar blijkt dat echter zeer moeilijk te zijn. want de clubs moeten bezuinigen en bedenken zich wel tweemaal, alvorens zij een bruik baar speler ..wegdoen' zonder te weten, of ze daarvoor iets betere in de plaats kunnen krijgen. Vele Noordelijke derde klasse vereenigin- gen hebben momenteel slechts zes of acht spelers geëngageerd en trachten op deze wijze de zomerioonen uit te sparen, in de hoop bij het begin van het seizoen werklooze spelers te vinden, die blij zijn, alsnog bij een club onderdak te komen. Niet alzoo Wolverhampton Wanderers, die reeds nu 38 spelers voor het volgende seizoen in dienst heeft, het hoogste aantal in En- gelsch League-voetbal. Zelden heeft een belangrijke golf wedstrijd onder zulke slechte weersomstandigheden plaats gehad als de match tusschen Enge land en Amerika om den Walker Cup te St. Andrews. Zooals men weet, wonnen de Yan kees met 9 matches tegen 2, met één gelijk. Groot-Brittannië heeft deze trofee nog nooit gewonnen, doch hun spel in deze match was wel het slechtste, dat men zich herinneren kan. De wedstrijden werden in storm en zwie- penden regen gespeeld, terwijl een koude wind het verblijf op de links nog onaangena mer maakte. Op enkele „greens' waren em mers en schoppen noodig om het regenwater weg te krijgen en na afloop van hun ronden kwamen de spelers verstijfd van koude en nat tot op de huid, in het clubhuis terug. Alle parapluies In de stad waren verkocht en reservevoorraden werden uit naburige ste den met spoed naar St. Andrews gebracht. Het is alweer eenige weken geleden, dat Willy den Ouden triomfen in Schotland vier de, doch nog steeds geven de sportbladen blij ken van enthousiasme en verbazing over de prestaties van dit jeugdige zwemstertje. Men vindt het jammer, dat Willy alleen maar in Dundee uitkwam, waar de Belmont Club de honneurs waarnam en men begrijpt niet, dat de Glasgowsche zwemvereenigingen niet meer activiteit aan den dag legden, daar het hier een prachtige gelegenheid was, om propa ganda voor de zwemsport te maken. Ver wacht mag worden, dat de Hollandsche kam pioene binnenkort te Leith zal uitkomen. Een Schotsch sportjournalist heeft een on derhoud met Willy gehad. Zij vertelde hem, dat zij sinds weken aan het trainen is om het wereldrecord over 220 yards te verbete ren en dat dit haar bij de oefeningen reeds herhaaldelijk gelukt is. Gedurende een der gelijke voorbereiding zwemt zij geen andere afstanden, al ligt het in haar bedoeling, la ter ook de langere afstanden en de rugnum mers te gaan beoefenen. Haar stijlverbetering heeft, volgens dezen journalist, gelijken tred gehouden met de snelheid en sinds^Los Angeles is ze een stuk vooruitgegaan. Haar wereldrecord op de 220 yards van 2 min. 27 3/5 sec. is slechts één seconde lang zamer dan het Schotsche heeren-record over dezen afstand en met zwaarderen tegenstand kan zij ongetwijfeld nog veel sneller. Voor de autorennen op de Brooklands- baan op Tweeden Pinksterdag bestond zoo groote belan gstelling, dat extra-races moes ten worden ingelegd om aan alle inschrijvers een kans te geven. Na lange afwezigheid was ook Sir Malcolm Campbell, de houder van het wereldsnelheids record, weer eens van de partij. Hij reed o.a. een Jameson Special, waarnaar men zeer nieuwsgierig was. daar het hier een wagen betrof, die een motor van geheel nieuwe con structie had en waarover men de grootste ge heimhouding had bewaard. Bij dezen motor, aan welks plannen men jaren gewerkt heeft, is met alle erkende prin cipes van motorbouw en -inrichting gebroken. Deze vier-cylinder is van groote capaciteit en het toerental is geweldig hoog. De cricket-toetswedstrijden naderen snel; iedereen is benieuwd, of de Notts-fastbowler Harold Larwood in het Engelsche team geko zen zal worden. Weliswaar is het mankement aan zijn voet volkomen genezen, doch zijn gezondheidstoestand in het algemeen schijnt veel te wenschen over te laten. Onder deze omstandigheden is het waarschijnlijk, dat de keu ze-com missie geen risico zal willen ne men en nu vraagt men zich af, wie eventueel in Larwood's plaats gekozen zal worden. Velen meenen, dat de 39-jarige Maurice Tate van Sussex ernstig in aanmerking komt, omdat hij momenteel uitstekend in vorm is en ervaring van test-cricket heeft. Echter is men den laatsten tijd van het principe uit gegaan, dat zooveel mogelijk de jongere, vee! belovende spelers aan de beurt moeten ko men. Toch lijkt het in wedstrijden als deze gewenscht, de ervaring van enkele ouderen te paren aan de capaciteiten van de op komende generatie, gelijk de Australiërs dat in hun team ook gedaan hebben. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat eer cricket-elftal voor nul runs aan den kant wordt gezet. Deze merkwaardige gebeurtenis heeft onlangs in Engeland plaats gehad in een wedstrijd tusschen een team van spoor weg-machinisten en een ploeg van de „Cen trale Werkplaats". De machinisten waren alle voor nul uit, waarschijnlijk, omdat zij alle met een scheef bat speelden en het signaa1 derhalve op onveilig stond. De tegenpartij scoorde 59 en behaalde dus eerr groote over winning. Voor hen. die zich voor goede cricket-litte ratuur interesseeren en dat zijn er in n*v land steeds meer noemen we hier enkele nieu we boeken. E. L. Roberts heeft „Test-Cricket and Cricketers, 18771934" geschreven, ter wijl in „Who's who in Cricket" 700 biogra- phieën van beroemde spelers, aangevuld met foto's voorkomen. Ook de dames-cricketers zijn niet vergeten Miss Marjorie Pollard, die deel uitmaakte va<- het eerste Engelsche dames-cricket-team heeft een boekje geschreven, waarin het spel van een vrouwelijk standpunt wordt bezien. De titel luidt: „Cricket for Women and Girls". menschen mee naar Bazel. Herr en Frau Bot- zum wonen in Therwill, een dorpje op pl.m. 7 K.M. voorbij Bazel en zij inviteeren mij, bij hen den nacht door te brengen, welke uitnoo- diging dankbaar door mij aanvaard wordt, want Zwitserland is duur. De douane, een jonge recruut die erg nieuws gierig is, doorsnuffelt m'n rugzak en infor meert zooveel, dat het mij verveelt en ik hem met „doctor" begin aan te spreken. Hij wordt hierdoor lichtelijk woest. Herr Botzum heeft intusschen den anderen op stang gejaagd. Hij kwam n.l. aanrijden en reed den douanier nog net niet over z'n tee- nen. De man informeert of hij hoofdpijn: heeft en vraagt beleedigd, wat hij wel dacht, dat er gebeurd zou zijn wanneer een staats douane overreden was geworden. M'n gemoedelijke gastheer laat hem dit tweemaal vragen en zegt dan dat het zonde van de auto zou zijn geweest. 't Is niet te hopen, dat de menschen die na ons kwamen, iets wilden smokkelen! Den volgenden morgen rijd ik met Herr Bot zum naar Bazel terug, na een hartelijk af scheid van Frau Botzum, die ik heb moeten beloven uit Rome te schrijven. Hier ligt post ter beantwoording; ik zie nog iets van Bazel en wandel voort. Na twee uur, net wanneer m'n arm moe wordt van z'n functie als uithangbord, kan ik met een handelsreiziger meerijden tot Olten. Door een prachtige natuur schieten we over den zeer goeden weg. In Olten zijn eenige typische bruggen over de Aare te bewonderen en dan treft mijn oog ineens tusschen een aantal geparkeerde Zwit- sersche wagens een nummerbord met een Noordhollandsche G. Er is geen mensch bij en daar hij mij straks toch wel achterop zal komen ga ik verder en bezorg me een kronkel in m'n nek en een botsing, doordat ik telkens kijk of hij nog niet komt. Die botsing was met een man met een stroo- hoed op en een postuniformbroek aan, waar onder een paar pantoffels uitstaken, en te oordeelen naar het gezicht dat hij zette, toen ik daar op trapte, zat er nog wat in ook Na m'n verontschuldiging ga ik door en vlag naar een passeerende auto. Dan hoor ik „Halt!" roepen en de man van zooeven maakt bekend, dat hij bij de „Staats- polizei" is Hij wil m'n pas zien en vraagt of Ik geld heb. En toch geloof ik niet dat hij 't me gegeven zou hebben als het antwoord ontkennend was geweest. Enfin, tot z'n kennelijke spijt kan hij me niets maken en wenscht me goede reis en en veel geluk, waarvan hij niet bepaald alles meent. Na een uurtje komt eindelijk de G aan geschoven, de Hollandsche vlag in top en een mascotte a la v. d. Meulen op den radiator. Mijn driekleur wappert heftig en de wagen stopt. Een hartelijke begroeting volgt en het doet me oprecht genoegen, weer eens Hol landsch te kunnen spreken. De inzittenden, de heer en mevr. Kappelhof en de heeren Herschel en de Groot uit Am sterdam zijn eensgezind van meening dat ik mee moet. De rugzak wordt op de bumper gepoot en ik vind een plaatsje achterin. Zoo rijden we het stadje Aarburg binnen. Den heelen dag blijf ik verder in dit alleraar digste gezelschap. En dat doet je goed. Je voelt je nooit zoo sterk Hollander, dan wan neer je in 't buitenland andere Hollanders ontmoet, en dat je elkaar nog nooit eerder hebt gezien doet niets ter zake. Reeds bij Zofingen zien we in de verte aan den horizon de sneeuwtoppen van het Alpen gebied en hoe dichter we bij Luzern komen, des te grootscher wordt de omgeving. We rij den langs het Sempacher meer en de natuur- pracht wordt overweldigend, zóó grootsch, dat men zijn indrukken niet kan verwerken. Ik zal dan ook geen armzalige pogingen in het werk stellen, u deze tafereelen te schetsen Men wordt overdonderd als men het Vier- woudstedenmeer langs rijdt van Luzern naar Küssnach, als men langs het Zugermeer rijdt tot Arth en ook verder den heelen weg kan men alleen maar stil zijn en deze schoonheid indrinken met volle teugen. Nadat we tusschen Arth en Schwyz een kwar tiertje hadden gewacht tot de weg koevrij was, wat niet zonder rammeien van portieren en spatschermen ging, zagen wij even voor Schwyz vier jongens met de fietsen aan de hand tegen den hellenden weg op loopen. Direct vermoedden we de vier Vlaardingers in hen en dat was zoo. De ontmoeting was ont roerend. Wij waren de eerste Hollanders die ze zagen. Ze huilden bijna, en niemand zal ze dat kwalijk nemen. Deze vier jongens hebben, wat uithoudings vermogen, taaie wilskracht en moreel betreft, een prestatie geleverd. Als ik het goed begreep gingen zij met f 50 voor vier man op stap. De jonge Saarloos kreeg aan de grens een bekeuring, omdat hij z'n belastingplaatje kwijt was, wat- hem f 2.50 kostte. Ik vermoed, dat daar in Holland al wel meer over geschre ven is, dus veel zal ik er niet van zeggen. Maar toch zou ik met dien douane uit Ze venaar wel eens een vraaggesprek voor de rado willen houden en dat zou waarschijnlijk erg eenzijdig zijn. Alleen zou de controle-com missie het wel niet doorlaten. Dan hadden zij slechte kaarten en wisten nergens afstanden van. Zij hebben in 8 dagen 900 KM. gefietst en dat in zulk terrein! Den eersten nacht al doornat, later zwaar verbrand door de zon, moesten zij tot over maat van ramp hun aanhangwagen met ba gage in Schaffhausen kapot achterlaten. Maar zij moesten naar Milaan. Ze w i 1- den er heen. Welnu, dan zonder tent en zon der bagage, slechts het allemoodigste achter op en voort ging het. Zij lieten zich niet tegenhouden, ook niet door de vrees dat ze in Milaan geen toegangs bewijzen konden krijgen, en alles voor niets is geweest. Vanmorgen vroeg zijn ze hier weer langs gekomen en vandaag nog gaan ze de Gott- hard-pas over. Ze komen er! Wat een kerels. En dan te weten dat dat menschen zijn, voor wie in Holland geer werk t: vinden was! De Hollanders zullen in Milaan moeten zorgen, dat die.jongens met den trein terug gaan. Dat gebeurt zeker, maar het mooiste zou zijn als er een Hollandsche werkgever óf zelf naar Milaan ging óf een telegram stuur de om te zeggen dat hij dergelijke keiels kan gebruiken. Daar hebben ze meer aan en voor dat doel \\il ik hier graag een lans breken. Rest mij nog. u te vertellen dat wij verder gingen en via Brunnen, Flüclen, Altdorf en Wassen naar Góschenen gingen Gisteravond kwamen wij hier en vanmorgen zijn de Hol'e.r.ders weer doorgegaan om te trachten in Milaan voor die jongens zooveel mogelijk te bereiken. Uw zwerver is achtergebleven om te schrij ven, maar hoopt ook vandaag nog over de pas t_> komen. Om •eer nieuwe indrukken te verzamelen en steeds verder naar Italië te komen. Holland, gedenk die Vlaardingsche helden! REIN KUIN.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11