UIT DE OMSTREKEN De tuinbouw in Kennemerland. ZATERDAG 26 MEI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD I BEVERWIJK In het moeras van de crisis. De hoop is gevestigd op de teeltbeperking. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" heeft de directeur de heer W. de Groot, aer gewoonte getrouw, een jaar verslag uitgebracht, waarin de bedroevende teeltuitkomsten worden behandeld en waarin een schril licht wordt geworpen op den nood toestand, waarin de tuinbouw 'in dit eens zoo welvarende gewest verkeert. Ten aanzien van de huishoudelijke aangelegenheden ver meldt de directeur, dat in den loop van het jaar 1933 geen leden zijn uitgetreden. Zes le den zijn overleden, zoodat „Kennemerland" op het oogenblik 390 leden telt. De omzetcijfers. De omzetcijfers van het jaar 1933 geven een treurig beeld van de werkelijkheid. Geveild werden 1056343 K.G. aardbeien, met een opbrengst van 1 155521,64, doorsneeprijs f 14.70 p. K.G. In 1932 werden geveild 1467201' K.G. met een opbrengst van f 238037,16 doorsneeprijs f 16,22. De aanvoer daalde dus met 410858 K.G. en de omzet met niet minder dan f 82.515.52. Voorwaar een verschrikkelijke val, terwijl het in 1932 toch al zoo slecht was. Een slechtere opbrengst en een lagere prijs. Aan groenten werd geveild: f 34-5.959,37 te gen f374.574,40 in 1932, een daling dus van f28.615,03. In totaal werd minder ontvangen f82.515.52 plus f28.615,03 is f 111.130,58. Dat hebben de tuinders voor hun aangevoerde producten minder ontvangen dan in 1932. Beide omzetten zoowel van aardbeien als van groenten zijn veel te laag om van een eenigszins loonende productie te kunnen spre ken. Het is verlies wat de klok slaat in den tuinbouw. Hoe geweldig deze teruggang is blijkt uit het volgende overzicht: K.G. Opbrengst 1927 1641451 f 531.123.89 1928 1408080 f 662.184,42 1929 913692 f 751.726.87 1930 1032796 f 321.448.31' 1931 1301784 f 226.794,01 1932 1467201 f 238.037,16 1933 1056343 f 155.521,64 Groenten Totaal f 525.446,32 f 1.056.570,21' f 535.243,29 f 1.197.391,71 f 402.265.56 f 1.171.992,43 f 421.396.92 f 742.845,23 f 417.601,79 f 644.395.80 f 374.574,40 f 612.611,56 f 345.959,37 f 501.481,01 Ook de opgaven van den omzet aan den Re- geeringscommissaris vormen een somber beeld van de teleurstellende prijzen. Vernietigd De volgende hoeveelheden zijn als onver koopbaar door de Regeering overgenomen en naar de vuilnisbelt gebracht: 120800 K.G. Spinazie, 292813 kroppen Sla, 16318 struiken Andijvie, 8357 stuks Bloemkool, 4151 K.G. Postelein, 2085 K.G.d ikke Spercie- boonen, 567 K.G. Tuinboonen; 1256 K.G. To maten, 2233 stuks Komkommers, 2469 K.G. Augurken, 665 K.G. Peen, 6525 K.G. stek Snij- boonen. De steun verleening. Aan Tuinbouwsteun werd in 1933 ontvangen: Aardbeien f 11.276,76 Extra uitk. snijboonen 1932; f 8.214,87 Groenten over 1933: f 32.863,19 Totaal f 52.354,82 Zooals overal op de kouden-grondteelt, is deze steun verleening', hoe dankbaar men daarvoor ook moet zijn, van geen beteekenis. Bij de steunvereleening wordt het verlies op elk product vastgesteld door te berekenen het verschil tusschen de werkelijke op brengst in periodes en de omrekening tegen de vastgesteldee richtprijzen. Van het aldus berekende verlies werd over 1932 uitbetaald 40 pet. en over 1934 50 pet. Volgens die berekening zouden dus de tuin ders over 1933 hun halve verlies van de regee ring ontvangen hebben. Die landelijk vastge stelde richtprijzen zijn echter zoo laag," dat zij de productiekosten voor deze streek lang niet kunnen dekken. In deze omgeving moet men veel duurder leven dan b.v. in Brabant en Zeeland, zoodat, wanneer daar een loo nende teelt wordt bericht, men hier nog steeds met verlies blijft werken. Het is uiterst moei lijk voor de eRgeering om daarmede reke ning te houden; maar het eind van het lied is. dat de steun verleening per bedrijf gere kend, van weinig beteekenis is geweest, voor de instandhouding van het bedrijf. Velen hebben dus dezen winter weer den zrwaren gang naar de openbare kassen moeten maken, om in het onderhoud mede van vrouw en kinderen te voorzien. Zoo bleef de dwaze toestand bestendigd, dat de tuinder, nadat hij zijn producten voor belachelijk lage prijzen op de gemeenschap heeft losgelaten, zich tot die eelfde gemeenschap moet wenden om een aal moes. Deze aanklacht, aldus merkt de h.eer De Groot op, kan niet genoeg herhaald worden het is een treurige toestand. Armoede naast harden arbeid en naast overvloed van pro ducten! De waa"de aan vaste goederen waarin de zuurverdiende spaarpenningen zijn belegd, is verdwenen. De oude schulden blijven nominaal on de bedrijven drukken en niemand kan be seffen op welke wijze de rente bij elkaar moet worden gespaard, gescharreld of gebedeld, om althans het zelfstandige bestaan nog te redden. 't Is waar, maatregelen daartegen zijn uiterst moeilijk, de waarde van den gulden stiigt met den dae. de uitvoer verschromoelt of wordt doorboord door contingenteering of invoerrechten. De overvloed en daarmede de armcede.wordt steeds grooter. Een regeling om het publiek tenminste den kostprijs te laten betalen stuit ook op grooe moeilijkheden en kan veorloopig nog geen genade vinden. Moe ten er dan nog meer offers vallen? Wordt er wel voldoende werk gemaakt van de studie voor de wijziging der teelten In Nederland? Laat men het in den tuinbouw niet te veel uitzieken of uitsterven? Dat zijn vragen, die met den dag dringender en ook schrijnender worden. De hoop is weliswaar gevestigd op de teelt beperking, waarbij de teelt van groenten en fruit in hoofdzaak wordt vastgelegd op de kleinere tuinbouwbedrijven. In vakkringen vreest men echter, dat de be perking nog niet voldoende ingrijpt. Wellicht dat zich toch nog verrassingen zullen voordoen die nu nog niet te berekenen zijn.. Enorme toeneming van administratief werk. De maatregelen der Ned. Aardappelen Cen trale brachten ook voor de veiling werk aan den winkel De eerste dagen hadden de veilin gen een grooten voorsprong, doordat zij di rect mochten uitbetalen, en direct vervoerbe- wijzen mochten afgeven. Vele handelaren in duinaardappelen maakten aanvankelijk van de tusschenkomst der veilingen gebruik. Later werden de kantoorhouders daartoe eveneens gemachtigd, waardoor de veilingen weer geheel werden uitgeschakeld. De veiling bleef echter als kantoorhouder ingeschakeld, zoodat de leden der vereeniging via het vei lingkantoor konden worden geholpen. De stroom van bepalingen door de N. A. C. tel kens uitgegeven maakten het werk echter dikwijls zeer omslachtig en gaf overdaad aan studiemateriaal om uit al die bepalingen de juiste werkwijze op te diepen. De werkzaamheden zijn door de crisismaat regelen, door de steunverleening, en door de veel grootere aanvoeren enorm toegenomen, waartegen de inkomsten niet evenredig zijn gestegen, doch gedaald. De bedrijfsresultaten niet ongunstig. De bedrijfsresultaten zijn echter over 1933 nog niet bepaald ongunstig te noemen. Door verder doorgevoerde bezuinigingen en veel min der los personeel in het topseizoen, kon de exploitatierekening nog ongeveer sluiten en dank zij een reservepotje van 1932 dat op de rekening 1933 werd overgeboekt, heeft de ver eeniging op haar expolitatierekening naast de gewone afschrijvingen nog een verschot van f3400 kunnen maken; en dat alles ter wijl de inkomsten f 4000 lager en sommige lasten f 9000 hooger waren dan in 1932. Het bedrijf heeft dus in 1933 de noodige veerkracht getoond. Het bestuur hoopt dan ook, trots de slechte tijden, de begrootingen sluitend te kunnen houden, hetgeen werkelijk niet altijd gemakkelijk is. Toch vol leven. Hoe bedroefd de toestand ook is, dit eene staat vast, meent de Directeur, dat het be drijf het geheele jaar door tintelt van leven. Het leven stroomt de deuren in en uit op al lerlei gebied, er zijn altijd handen te kort om dat alles op te vangen e.n te verwerken. Dat mag den leden hoop geven voor de toekomst van het bedrijf en een aansporing om het be drijf te steunen waar het mogelijk is. Het is daarom jammer dat in deze tijden, voor de jaren geen toetreding van nieuwe leden is te verwachten, omdat men en zeer terecht in crisistijden gaat vreezen voor de gewone wet telijke aansprakelijkheid. Het is wenschelijk dat er iets op wordt gevonden om die aan sprakelijkheid op een andere en beperkte ba sis te brengen, zoodat men weet welk maxi mum risico men loopt. Die noodzakelijkheid is nooit zoo sterk naar voren gekomen doch als meerdere leden dobr ersis insolvabel wor den dan voelen de leden die nog wat te ver liezen hebben, dat zij uiteindelijk slechts met een klein aantal overblijven. Het wil den heer De Groot voorkomen, dat het middel om de toetreding van jonge tuin ders weer mogelijk te maken moet gezocht worden in een beperkte aansprakelijkheid van b.v. f 200 of f 300 per lid. Als een lid tevoren weet, dat hij nooit méér risico kan loopen dan een tevoren vastgesteld bedrag, dat men dus niet meer met ziin heele hebben en houden aansprakelijk is, dan kan ook een gezond organisatieleven onder de jonge tuinders weer worden opgebouwd. Het bestuur zal goed doen ook in die rich ting naar oplossingen te zoeken. De Directeur besluit zijn jaarverslag met een woord van dank aan het bestuur voor de goede samenwerking en met een tweetal wen- schen. Ten eerste dat trots de droeve voor uitzichten, de resultaten van 1934 voor de le den en voor de vereeniging voordeeliger mo gen zijn en vervolgens, dat na de oplossing der moeilijkheden de oude geest van samen werking weer mag terug keeren in aller be lang. HET INSTITUUT-KEURMEESTER NUTTIG WERK VERRICHT. Het instituut-keurmeester, dat eenige jaren geleden op initiatief van de koopliedenvereeni- ging „Handelsbelangen" door de vereenigingen van kleinhandelaren in samenwerking met de veilingen in het leven werd geroepen, blijkt over het algemeen zoowel door de veilingen en j grossiers als door de kooplieden op hoogen prijs te worden gesteld. In de ledenvergaderin gen van veilingen en kooplieden wordt althans steeds verklaard, dat de keurmeester zijn dik wijls moeilijk werk tot tevredenheid verricht. Hoe omvangrijk zijn taak op de groenten- markt is, komt tot uiting in de cijfers van het door hem uitgebrachte rapport. Daaraan ont- leenen wij, dat door hem in 1933 aan de geza menlijke veilingen zijn uitgereikt 690 rappor ten tegen 445 in 1932. Aan „Kennemerland" 425 (in 1932: 237), aan de „Vrije Veiling" 26 (29), aan de veiling „de Eendracht" 80 (55) en aan de veiling Tuindersbelang 159 (124). Deze rapporten werden aangevraagd door en keur opgegeven aan 411 grossiers, 259 ven ters en 10 fabrikanten. Voor controle op het gewicht zijn afgegeven 132 rapporten tegen 115 in 1932. Aanvragen om keur, waarbij geen keur werd toegekend kwamen 189 malen voor. De keurmeester heeft in zijn rapport in overweging gegeven een vast gewicht te stel len voor de kisten. Veel gevallen van onder- of overwicht komen voort uit afwijkende ge wichten der kisten, wat aan beide zijden te leurstellingen geeft. Aangezien men ook op de markt te Amsterdam gaarne met vaststaande gewichtseenheden werkt, komt het den keur meester gewenscht voor, dat koopers en vei lingen het eens worden over een vast gewicht voor elke soort kist. De kooper en zijn klanten dragen dan niet het risico voor zware of lichte kisten. Boven dien komt het hem wenschelijk voor aanvoer ders uit de omgeving van Alkmaar aan te raden steeds voor 1 K.G. overwicht te zorgen, waardoor vele reclames zouden worden voor komen. MOEILIJKHEDEN OPGELOST. In de ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" heeft de voorzitter medegedeeld, dat het conflict tusschen werkgevers en werk nemers in het loodgietersvak tot oplossing is gekomen. De moeilijkheden zijn overbrugd door de aanvaarding van een loonsverlaging van 2 pet., waardoor het uurloon is teruggebracht op 67 cent. DE JAARVERGADERING VAN „KENNEMERLAND". De financiëele toestand goed HET BESTUUR WERD VERZOCHT HEEN TE GAAN. IN OUDE SAMENSTELLING GEHANDHAAFD. Vrijdagavond hield de R.-K. Coöp. Tuin dersvereeniging „Kennemerland" haar goed bezochte jaarvergadering in de veilingzaal van haar gebouw. De voorzitter de heer J. P. Nijssen deelde in zijn openingswoord mede. dat niettegenstaande de moeilijkheden, waar in de veilingen waren gewikkeld, en ondanks den noodtoestand in den tuinbouw een balan s en exploitatierekening kan worden voorgelegd met een behoorlijk overschot. De slechte tij den brengen, aldus vervolgde de voorzitter, behalve de beslommeringen van de exploita tie, nog allerlei werkzaamheden voor de vei ling mee voor de crisisdiensten als Ned. Aard appel Centrale, Commissie Tuinbouwsteun, Kweekers Centrale, Teeltbeperking enz. Daar naast werd veel sociale hulp verleend aan de leden en aan vele diensten, waarmede zoo veel mogelijk zal worden voortgegaan in het belang der leden en- in het belang van het algemeen. Spr. was er dan ook van overtuigd, dat van vele niet-leden de keuze zal vallen op „Kennemerland" wanneer aan leden en gasten door de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale gevraagd zal worden een veiling te kie zen voor hun producten. Spr. memoreerde vervolgens de moeilijkhe den. waarin de veiling werd gewikkeld als gevolg van de faillissementsaanvrage door de Spaarnebank N.V. ..Hoe wij het klaar hebben gespeeld", aldus spr., om in dien tijd het be drijf te financieren, is ons een raadsel. Van alle kanten, kwamen de tuinders aanzetten met kisten, die tegen statiegeld moesten wor den teruggenomen. Dat er overigens onder de leden ongerustheid bestond kon spr. zich voorstellen, doch dat die onrust zich zou op blazen tot een verzet tegen het werk van de besturen was bij alle moeilijkheden, welke overwonnen, moesten worden, zeer pijnlijk, voornamelijk door de daaruit onbedoeld voort vloeiende hetze tegen bepaalde personen. feet bestuur achtte daarvoor echter de lei ders van de oppositie niet aansprakelijk. Ge lukkig heeft de dreigende oneenigheid zich opgelost, doordat men aan den anderen kant ging inzien, dat. er werkelijk groot gevaar dreigde en dat er toch iets moest gebeuren. Spr. stelde er prijs op dank te brengen aan Mr. W. B. J. Buve en Mr. J. Koning van den Landbouw-Crisisdienst en de heeren De Bloeme, Tadema en Poolman van den Crisis- Accountantsdienst, die er vooral voor heb ben geijverd, om lasten voor de vereeniging en de leden zoo laag mogelijk te houden. Ook betuigde de voorzitter zijn dank aan burge meester H. J. J. Scholtens van Beverwijk voor zijn warme belangstelling in deze zaak en aan den regeeringscommassaris den heer F. Valstar en de vertegenwoordigers der ban ken voor hun voortvarende medewerking. Tenslotte wijdde spr. een woord van erken telijkheid aan de Spaarnebank N.V.. die ten slotte den vreedzamen weg der regeling heeft gekozen boven den strijd tot het bitter einde over de ruggen der leden, Met den wensch. dat 1934 in den noodtoestand eenige verlich ting mag brengen opende spr. de vergade ring. Na vaststelling der notulen bracht de di recteur, de heer W. de Groot zijn keurig ver zorgd jaarverslag uit, dat wij op een andere plaats 'in dit blad hebben opgenomen. Het accountantsrapport. De accountant der vereeniging de heer S. Keesom bracht daarna het financieel verslag uit. De exploitatierekening vermeldde aan ont vangsten een totaal van f 40.538.78. waaron der een bedrag van f 29 451 aan provisie. De uitgaven bedroegen f 32768.39. zoodat het ba tig saldo van deze rekening f 7775,39 was. Ten opzichte van de exploitatierekening 1932 was er een ongunstig verschil van f 7500. ten deele veroorzaakt, doordat in 1933 aan provisie f 3500 minder werd ontvangen. De verlies- en winstrekening vermeldde een bedrag aan bruto-winst van f 7900. Na afschrijving op gebouwen en inventaris res teerde nog een netto-winst van f 3448.06. weik bedrag werd afgeschreven op het oude deficit. De balans sloot met een deficit van f107.472. De bezittingen vertegenwoordigen een waar de van f 123.088, de schuldenlast bedraagt f 230.559,79. Weliswaar is dit deficit zeer aanzienlijk maar de accountant wees er op, dat het defi cit in 1922 nog f 272.200 bedroeg. In den loop öer jaren is daarop belangrijk afgeschreven De schuld is met een ton verminderd, tex*wijl gebouwen e.d. voor lagere bedragexi op de balans voorkomen. De financieele toestand werd gezond ge acht. De accountant wenscht met nadruk te ver klaren, dat geen enkel bestuui'slid hooge cre- dieten heeft geki-egen, zooals werd beweerd Daarentegen wilde spr. opmerken, dat de be stuursleden zich allen zelfs borg hebben ge steld. om het mogelijk te maken, dat ..Ken nemerland" een voorschot van f 14000 bii bank kon krijgen, teneinde in de moei lijke periode de zaken gaande te kunnen houden. De voorzitter betuigde zijn dank aan den heer Keesom en het deed hem leed te moeten mededeelen. dat Kennemerland een anderen accountant heeft moeten aanvaarden van wege de bankinstelling te Eindhoven. Alvorens de bestuursverkiezing aan de or^ kwam. las de voorzitter een ingekomen brief voor, waarin hét bestuur in ovexweging werd gegeven in zijn geheel af te treden. Dit schrij ven was onderteekend door een tiental leden. Over deze aangelegenheid werd. xxadat de heer G. de Ruyter deze zaak had toegelicht zeer langdurig van gedachten gewisseld. De voorzitter zag in dit vex-zoek een votum van wantrouwen, wat de heer De Ruyter ten sterkste ontkende. Bij de discussies mocht dan al eens een enkel heftig woord vallen, het slot was, dat met overgx-oote meerderheid werd besloten de bestuursverkiezing te doen geschieden volgens i-ooster van aftreden. De voorzitter, de heer J. P. Nijssen werd met overgroote meerderheid van stemmen herkozen en aanvaardde onder applaus op- xxieuw zijn benoeming. De aftredende bestuursleden, de heei-en Y. Schuyt, P. Stam, C. Baltus en H, Zomerdijk weiden herkozen, evenals de aftredende com missarissen de heeren F. Heeremans en J. v d. Peet. De heer J. P. Nijssen, voorzitter, werd aan gewezen als lid voor den Raad van Commis- ?p-"=sen der N.V. Bloembollenveiling Betver wijk. In de commissie van bijstand voor dezelf de instelling werden benoemd de heeren G. Bakkum, J. Doodeman en J. Maas. Tenslotte deed de voorzitter de onderstaan de belangrijke mededeelingen: Voor de afzetregeling van vroege aardap pelen zijn nieuwe bepalingen gegeven oa.: a. Verplicht veilen. b. Iedere kweeker moet een rooivergunning hebben af te geven door de veiling. c. Rooien en aanvoeren kan tijdelijk wor den stopgezet en geregeld. d. Er worden minimum-prijzen gesteld, waar beneden niet mag worden verkocht. e. De op ^en dag onverkochte aax-dappele- moeten den anderen dag het eerst worden geveild. Omtrent de wijze van samenwerken met de Vrije Veiling, als door de regeering ge- eischt, moeten de regelingen nog door de besturen worden ontworpen. Twee der voornaamste punten zullen zijn. vermindering van hét wachten vóór de vei ling en het dagelij ksch veilen voor die pro ducten, die zich daarvoor leenen. Over de mogelijkheid van centralisatie van alle veilingen te Beverwijk, kan het bestuur slechts mededeelen, dat daaraan nog wordt gewerkt. Daarover zal echter nog apart worden ver gaderd met de leden zoodra de mogelijkheid daartoe in het zicht komt. Het bestuur heeft besloten de storting van 1/2 pet. in het fonds voor minimum-prijzen stop te zetten. De vergadering moet dat besluit eerst be krachtigen, waarna het bestuur verder zal zien hoe te handelen. Door de leden is gestort f 2467.85, welk geld niet is uitgekeerd. Nu echter alles onder Regeeringsmaafrege len is gebracht heeft de storting in het fonds niet meer die beteekenis van voorheen, en voor de leden heeft elke halve cent- betee kenis. De vergadering bekrachtigde dit besluit met algemeene stemmen. Nadat van de rondvraag nog door een aan tal leden gebruik was gemaakt, werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten. SANEERING BLOEMISTERIJ. De districtscommissie voor de saneering van de bloemisterij zal ter voorlichting van be langhebbenden nogmaals zitting houden in de veiling' ,,'t Centrum", Koningstraat 40. op Woensdagdag 30 Mei a.s./van des voormid- dags 10 ot des namiddags 5 "uur. JAARVERGADERING „VRIJE VEILING". Nadeelig saldo van f 2788.02. OMZET ƒ50.000 GEDAALD. GEHEEL NIEUW BESTUUR GEKOZEN. In café „De Groentebeurs", hield de Coöp. Veilings en Aankoopvereeniging „Vrije Groen ten- en Fruitveiling" WA. haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer R. W. A. Muyen heet alle leden op deze zeer belangrijke vergadering van harte welkom ook de heeren „inbren gers", die aanwezig zijn. Spr. gaat in het kort na hoe de omzet van de oprichting in 1910 af van f 50.000 steeg tot pl.m. f 6 a 700,000 in de topjaren 19271928 en hoe de omzet nu weer gedaald is tot f 165.000 in 1933. Op alles is zooveel mogelijk bezuinigd en tot slot kwamen nu als klap op de vuur pijl de strubbelingen van de laatste maanden. Er was de keuze tusschen regeeringshulp of betalen. Een uitweg moest gevonden worden, dus moest regeeringshulp worden ingeroepen. Spr. is altijd voorstander geweest van een veiling maar dat stuitte altijd af op princi- pieele gronden, maar deze zullen nu toch ter zijde gesteld moeten worden. Spr. bespreekt nog uitvoerig de gecombineerde vergadering en hoe men tot het aanbieden van f 90.000 is gekomen. Spr. brengt dank aan den heer W. v. Dok met denzelfde woorden, die de heer Poolman tot de heer van Dok sprak n.l.: Ik dank u namens de leden en het bestuur van Vrije Veiling voor het werk dat u belangeloos hebt gedaan in het belang van beide organi saties (applaus). Spr. hoopt dat de vergadering kalm en wel overdacht zijn besluiten zal nemen. De hoop uitsprekend dat de toestand beter moge worden dan hij op het oogenblik is besluit de voox'zitter zijn inleidend woord. De voorzitter doet vervolgens mededeeling van het en-bloc aftreden van het bestuur. Uit de exploitatierekening blijkt, dat het omzetcijfer van f 216.683.60 in 1932 terugge- loopen is tot f 165.926.30, alzoo een verminde ring van f 50.757.30. De exploitatierekening geeft aan lasten en baten een totaal van f 16.797.80 met een na deelig slot van f 2788.02. De balans sluit in bezittingen en schulden tot een bedrag van f 71.916.45 waarbij de schuld van de leden, dezelfde is als in 1932 n.l. f 42.339.51. Na eenige op en aanmerkingen worden beide rekeningen goedgekeurd. De heer B. Hagen meent, dat het geheele aftreden van het bestuur een bijzondere oor zaak tot grondslag moet hebben en dat deze aan de leden bekend moeten zijn opdat de leden een helder en klaar inzicht in deze zaak krijgen. Na uitvoerige discussie geeft de heer W. van Dok den leden een beknopt verslag van de heele kwestie. De rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, wordt door de leden met onverdeelde aandacht gevolgd. De voorzitter doet hierna mededeeling dat a.s. Maandagochtend het bedrag der dading n.l. f 65.000 aan de Spaarnebank zal worden overhandigd. Tevens deelt spr. .mede, dat de datum van fusie der beide veilingen, die voor 1 Juni moest plaats hebben, verdaagd is tot 1 Juli. Spreker doet nog verschillende mededeelingen over de centrale veiling,waarop wij nader hopen terug te komen. Vervolgens leest de heer B. Hagen de vol gende motie voor. „Leden van de Vrije Veiling verzoeken den heer W. van Dok in te schakelen in het over leg der centrale veilingen en fusieplannen en dit besluit bekend te maken aan de regeerings commissaris Valstar, den Rijkscrisisaccoun- tantsdienst en aan de veiling „Kennemer land". Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna stelde de voorzitter de bestuursver kiezing aan de orde. Een geheel nieuw be stuur werd gekozen, waarin achtereenvolgens werden gekozen de heeren Waagmeester, Muijen, Akkerman, Veenis, E. Swierstra, Hout wipper en Hagen. Van het oude bestuur werden niet herko zen de heeren Joor en Van Dorp. zoodat als nieuwe bestuursleden de heeren Houtwipper en Hagen zitting namen. Het nieuwe bestuur zal de functies in onderling overleg verdee'.en Aan de afgetreden bestuursleden werd dank gebracht. De aftredende commissarissen de heeren Tuin, Outenaar en Schoehuis werden bij ac clamatie herkozen. De heer W. van Dok zag zich met bijna al gemeene stemmen benoemd tot commissaris voor de N.V. Bloembollenveiling „Beverwijk". In de commissie van bijstand voor de bollen- veiling kregen zitting de heeren Van Wijn gaarden en de Vries. t)e vergadering, die tot na middernacht voortduurde, kon daarna door den voorzitter worden gesloten. HET NIEUWE BESTUUR DER VRIJE VEILING. Het dagelijksche bestuur van de Vrije Vei ling is na de Vrijdag gehouden jaarvergade ring aldus samengesteld; De heer R. W. A. Muyen, voorzitter, S. Ak kerman tweede voox'zitter en E. Swierstra» secretaris. Ondertrouwd: F. Jongsma en S. H. Huhl. Geboorten: C. T G. Kee—Metten, z.; C. M. Smaal—Rus d.: M. A. Struve—Bruin d G. P. Honig—Boot z.; P. J. Huijg—Kabel d.; A. W. J. Pieirk—Jordense d.; G Snel—Heine- man d. SPORTFEESTEN VAN DE V. V. V. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft voor de Zondagen 3 en 10 Juni sport- feesten georganiseerd, welke met toestem ming van het Gemeentebestuur in het Ge meentelijk Sportpark zullen worden gehou den. Aan den eersten sportdag wordt mede werking verleend door de voetbalvereeniging „Kennemers".. en de plaatselijke Kracht- sportvereeniging D.O.K. D.O.K. zal eenige spannende partijen laten verwerken door haar sterkste worstelaars, waarbij o a. de kampioenen elkander zullen ontmoeten. Vervolgens zullen de beste ge- wichtheffers optreden. Na afloop van deze krachtsportprestatie spelen de Kennemers een wedstrijd tegen een nog nader aan te kondigen tegenstandster. Voor dezen wedstrijd heeft de V.V.V. een fraaien beker beschikbaar gesteld. De wedstrijden en demonstraties zullen door muziek worden opgeluisterd. Hoewel het programma voor Zondag 10 Juni nog niet geheel vaststaat kan reeds worden medege deeld dat op dien dag wederom grasbaan- weastrijden zullen worden gehouden door de Wielerclub „Kennemerland't DE WEDSTRIJD TE MILAAN. Mededeelingen over den wedstrijd in Milaan worden aan ons bureau gepubliceerd. DE WERKLOOSHEID. Het aantal bij den gemeentelijken dienst •rJJw,?'kloosheldsverzekerln» on arbeidsbe middeling ingeschreven werkloozen vertoonde to de afgeloopen week een stijging, al was deze dan ook niet van zoo'n ernstigen aard. In totaal stonden 566 werkzoekenden inge schreven tegen 526 in de vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 281 (vorige week 275), Wijk aan Duin 198 (198) en Heemskerk 87 (53). HET VRAAGSTUK DER CENTRALE VEILING. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Vrije Veiling heeft de voorzitter de heer Muyen medegedeeld dat het vraagstuk van de stichting eener centrale velling in ernstige overweging is. Alle plaatselijke vei lingen zijn in de commissie van voorbereiding vertegenwoordigd. Een van de moeilijke vraag stukken, welke de commissie onder het oog heeft te zien is het vaststellen der afkoop som en de voorwaarde waaronder deze afkoop zal geschieden. Wordt men het over het be drag van den afkoop niet eens dan treedt een commissie in werking welke is. samengesteld door den regeerings-commissaris en waarin o.a. zitting hebben: de directeuren van de Raiffeisenbank te Utrecht, de Boerenleenbank te Eindhoven en over de Twentsche Bank te Haarlem en verder de heeren Thomas, accoun tant van het Centrale Bureau der Veilingen en W. Maters accountant alhier. De regeeringscoxnmissaris zal met de ban ken onderhandelen ten einde het benoodlgde kapitaal voor het afkoopen der bij die fusie betrokken veilingen gefourneerd te krijgen. R.K. COOP TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND Spinazie per kist 25—75 ct. Sla per kist 2055 ct. Postelein per kist 4545 ct. Wortelen per bos 1015 ct. Rabarber per bos 1—3 ct. Raapstelen per bos 23 ct. Asperge I Dik Wit per bos 28—35 ct. Asperge II D. BI. per bos 22—28 ct. Asperge II Dun W. per bos 12—18 ct. Radijs per bos 2—3 ct. Pieterselie per bos 2—5 ct. Selderie per bos 24 ct. Bloemkool I per stuk 14—22 ct. Bloemkool II per stuk 8—10 ct. Aardbeien per doosje 16—25 ct. Komkommers per stuk 4—10 ct. Tomaten per K.G. 47 ct. Peulen per K.G. 44—48 ct. Dikke Boonen per K.G. 85 ct. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 25 Mei 1934. Spinazie per kist 18—70 cent. Postelein per kist 40—60 cent. Andijvie per kist 30—70 cent. Raapstelen 100 bos f 1.50—f 2. Radijs, 100 bos f 1—f 3. Koolrapen per zak 85 cent. Wortelen per K.G. 9—14 cent. Komkommers per 100 f 8—f 10. Asperges wit per bos 28—32 cent. Asperges bl. per bos 20—24 cent. Asperges dun per bos 10—15 cent. Aardappelen, klei per K.G. 5—8 cent. Id. zand, nieuwe per K.G. 16 cent. Bloemkool per 100 f 8f 24. Uien per kilo 2 12 cent. Sla per kist 6—45 cent. Rabarber per 100 bos f 1.50—f 3. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per bos 4 cent. Aardbeien per doosje 13—18 cent.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9