TIP, HONIG'S BOUI Rubriek voor Vragen. VERKADE's BESCHUIT HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. WOENSDAG 30 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 DE ESPERANTO-CURSUS DER P. T. T. SLUITINGSAVOND. De esperantocursus dei- P. T. T. werd gis teravond afgesloten en ter gelegenheid daar van was in het leslokaal in het Postkantoor een feestelijke bijeenkomst georganiseerd, die o.m. werd bijgewoond door den directeur den heer J.H T. Pfaff. den onderdirecteur den heer Kuil en den controleur bij het Staatsbedrijf der P. T. T. den heer J. Bethe. De avond werd geopend door den heer A. van Hoek, die de aanwezigen welkom heette en zich daarna in het esperanto tot den leider van den cursus, den heer Schoon richtte. Spr. zeide ver volgens, dat de bijeenkomst was belegd om de gevoelens van dank tot uiting te brengen van decursisten jegens den leider. Er zijn twee mooie factoren, die zijn werk kenmerken, nl. de ernst, waarmede hij zijn taak opvat en het enthousiasme voor het esperanto. Door d:e factoren is een hechte en sterke band tusschen leider en cursisten ontstaan. Spr. legde den nadruk op de beteekenis van deze taal, die zooveel bijdraagt tot de verbroedering van de volkeren. Hij bood daarna den heer Schoon en zijn echtgenoote stoffelijke hulde blijken aan. De cursisten zongen vervolgens in esperanto den leider een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd lied toe. Zeer ge slaagd was het optreden van twee dames, die met de esperanto-emblemen uitgedost den cursus de revue lieten passeeren en daarbij een indruk gaven van de wijze, waarop de heer Schoon zijn lessen pleegt in te kleeden. De tekst van dit aardige geval was van den heer W. F. H. van Eist. Na de pauze bracht de kas-controle commis sie verslag uit van haar bevindingen, gevolgd door het gemeenschappelijk zingen van een tweetal liederen. De heer Schoon kreeg daar op gelegenheid tot het uitspreken van een dankwoord. Hij verklaarde buitengewoon dankbaar en getroffen te zijn voor hetgeen hem en zijn echtgenoote bereid was. Zijn dank strekte zich tevens uit naar de hooge instan ties bij P. T. T., welke hem alle medewerking hadden geschonken. Het woord werd daarna gevoerd door den di recteur, den heer Pfaff. Spr. zeide het voorne men tot het houden van een esperantocursus verleden jaar zeer sterk te hebben toegejuicht. Hij sprak de hoop uit. dat het esperanto eens door het personeel van alle postkantoren zal worden gesproken. Van den heer Schoon zeide spr., dat deze zich met hart en ziel aan zijn taak heeft gewijd. Spr. zou hem een ongeschre ven diploma willen overhandigen, waarvan het begin- en het eindwoord dank is. De heer Pfaff reikte vervolgens aan de deelnemers een boek over esperanto uit als herinnering aan de eerste cursus en als stimulans om deze taal te blijven beoefenen. De heer Bethe, onmiddelijk chef van den heer Schoon, gewaagde van de verbroedering ende vredespropaganda, die van het esperanto uitgaat. Als tegenstelling daarvan haalde hij de uitspraak vaar Mussolini aan, dat „de oorlog den man maakt, zooals het moederschap de vrouw". Spr. gaf uitdrukking aan den wensch, dat het esperanto als verplicht leervak op de scholen zal verschijnen. Nadat de leider van den cursus nogmaals zijn dank had betuigd en een der cursisten nog het woord had gevoerd, sloot de heer Van Eist de bijeenkomst. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op 29 Mei de navolgende faillisse menten uitgesproken. P. J. Schagen, makelaar, wonende te Zaan dam, Apolloplantsoen 13. Curator Mr. Jhr. W. A. Baud, Haarlem. M. Koedijker, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Cronjéstraat 154. Curator Mr. W. de Rijke, Haarlem. P. Kok, los werkman, wonende te Zaandam, Prinsenstraat 127, Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. J. G. Timmerman, koopman in manufac turen, wonende te Haarlem, Cronjéstr. 60. Curator Mr. G. E. Mellema. Rechter-Commissaris Mr. F. Th. Raedt. Beëindigd werden, wegens het verbindend wordend der uitdeelingslijst de navolgende faillissementen: G. Polderman, wonende te Aerdenhout- Heemstede. Curator Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem. H de Krijger, expediteur, wonende te IJmuiden. Curator mr. Mej. Kluitman, te Haarlem. M. P. Blonker Herny, wonende te Bioemen- daal. Curator Mr. A. Beets. P, W. van Doorn, sigarenwinkelier, wonen de te Haarlem Curator Mr. A. Beets. Op Donderdag 24 Mei werd uitgesproken het faillissement van: J. A. Klink, winkelier in optische- en staalwaren, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 166. Curator Mr. S. Groen, alhier. Rechter-Commissaris Mi-. F. Th. Raedt. COMITè VAN R.-K. SOCIALE ACTIE. TEGEN ZEDENVERWILDERING. Dinsdagavond werd in het Gem. Concertge bouw een protestvergadering tegen de zeden verwildering gehouden, georganiseerd door 't Comité van Katholieke Actie alhier. Nadat de voorzitter van dit comité, de heer H. E. Evsrard, een inleidend woord had ge spreken trad ais eerste spreker op Pater Jcnckbloedt, alhier. Deze constateerde een steeds toenemende zedenverwildering, waarte gen de overheid te weinig maatregelen neemt; vele burgemeesters hebben de waar schuwing van minister De Wilde naast zich neergelegd. De ncod ts hoog gestegen en spr. deed een beroep cp de aanwezigen tot samenwerking vcor bestrijding van net kwaad. De excessen in het strand- en badleven grijpen steeds meer om zich heen. Het wordt een verheerlijking der z.g. „gezonde zinne lijkheid", maar spr. kan er niets anders in zien dan schaamtelooze brutaliteit. Niet alleen blijkt deze aan het strand, maar ook in de lectuur en in de foto's in de halls van biosco pen uit de damespoppen in badcostuum. die in de etalages staan en ook uit de buitenspo righeden bij de Kaagweek- Gehuwde vrouwen en moeders leenen zich tct allerlei jool bij de natuurbaden. Lichtzin nigheid en genotzucht heerschen overal. Jongelui hebben allerlei ongeoorloofde be trekkingen en bedriegen hun ouders. Tn plaats van de speelsche. blozende hoop van het va derland, de jongens en meisjes waarover Beets schreef, ziet spr. nu fatten met matten blik en ongezonde gelaatskleur Dit is een Verkade's beschuit ''Uiterlijk verschilt deze beschuit maar weinig van de andere, gewone merken. Maar tóch: er is een groot, héél groot kwaliteits-verschil Vergelijkt U maar eens I Verkade's heerlijk-brosse en voedzame beschuit kost slechts A 9 ets. per groote rol. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van boerenjongens uit een bruin Georgette japon? ANTWOORD: Betten met een sponsje gedistil leerd water of regenwater. Niet te nat maken. Met zeemleeren lap of badhanddoek droog klop pen. Vooral niet wrijven. Voordat gij met de be werking begint een dubbelgevouwen badhand doek onder de vlek leggen. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van roode inkt uit een geweven kleed van frotté zijde? ANTWOORD: Met een immaoulus inktstift. verkrijgbaar bij drogisten. De gebruiksaanwij zing staat er op. VRAAG: Hoe verwijdert men een botervlek uit een glacé handschoen? ANTWOORD: Luchtig wegwrijven met een watje met benzine of tetra. Als het bruin glacé is, doet gij beter de geheele handschoen even in een kopje benzine te drenken, tusschen een zachten doek te kloppen en in de schaduw glad op te hangen. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe maakt men een geel katoenen tent waterdicht zonder olie? Is dit onschadelijk? Ik heb namelijk een tent van zonneschermlinnen bestreken met half om half rauwe en gekookte lijnolie. Toen het linnen droog was, scheurde het overal, net of het goed vergaan was. ANTWOORD: Dan was het linnen reeds ver gaan vóór de oliebehandeling, of er is een of an dere bijtende stof bij de olie gekomen, want door deze behandeling wordt het juist veel duurza mer. Zonder olie kunt gij het op de volgende wijze doen. Los in heet water door koken cachou op; drenk hierin het katoen en laat goed drogen. De oliebehandeling is echter beter. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van hars van nieuw hout uit een roode crêpe Georgette japon? ANTWOORD: Maak een beetje zuivere spiri tus van 9 0 pCt. (geen brandspiritus) op een wa terbad warm. Natuurlijk niet op vuur of licht: Leg de japon met de vlek naar boven enkel en gladuit over een schoonen dubbelen doek en bet de vlek met de verwarmde spiritus, tot zij ver dwenen is. Dan dadelijk droog betten, anders ontstaan er kringen. ALGEMEENE VERGADERING BEDRIJFS- AMBTENAREN. De groep „Bedrijf sambtenaren" der vereeni- ging van ambtenaren der Gemeentefinancïën houdt haar voorjaarsvergadering op 5 Juni in Haarlem. Behalve de gewone punten vermeldt de agenda een voordracht van den heer B. G. Stempels over tarieven en de verbruikers administratie bij waterleidingen, met vertoo ning van een film der gemechaniseerde debi teurenadministratie bij de Haagsche water- leiding, en een voordracht van den heer ir. B. F. van Nievelt over het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland. Onder leiding van dezen hoofdingenieur van het P.W.N. zal voorts een gezamenlijk bezoek worden ge bracht aan het pompstation c.a. te Castricum. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelconcert gehouden in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdag 31 Mei 1934 des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert. Hei programma luidt: 1. Erbarm dich mein. o Herre Gott. J. N. Hanff. 2. Herr Gott. Dich loben wir J. S. Bach. 3. a. Sicilienne Padre Martini. b. Gavotte c. Menuet 4. Variaties op Psalm 107 C. F. Hendriks. 5. Prière Jos. Jongen 6. Choral VRAAG: Op een touwgewloehten mat. naturel met blauw is vuil persil-waschwater gemorst, dat een donkere vlek heeft nagelaten. De ge heele mat daarna nat gemaakt met schoone persil, maar de donkere plek blijft. Wat is daar aan te doen? ANTWOORD: Neem 1 deel zuiver zoutzuur). Bevochtig hiermee alieen de vlek en laat 10 mi nuten inwerken. Spoel dan goed met schoon wa ter uit en herhaal de behandeling als het noodig is. Na ht uitspoelen in da buitenlucht laten drogen VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van koffie met melk en suiker uit een crêpe Maro- cain rok? ANTWOORD: Leg de rok enkel en gladuit. met de vlek naar boven, op een schoonen dub belgevouwen handdoek en bet de vlek met een watje, gedoopt in benzine of in tetra (niet te nat). Laten drogen. Daarna afsponsen met ge distilleerd water of regenwater, waarin een scheutje azijnzuur is gedaan. Goed nadoen met schoon water. Droog kloppen (niet wrijven) met zeemleeren lap of badhanddoek. VRAAGHoe kan men een linnen, veelkleu rig geborduurde stoplap, die geel en vuil gewor den is. weer schoon krijgen, zonder dat zij door loopt? ANTWOORD: Zet het kleed een uur in schoon koud water: sla het er dan door en wring uit. Zet het dan 15 a 20 minuten in ammoniakzeep- sop (geen andere zeep) en dek toe. Dit sop (Adv. Ingez. Med.) Vooral de Katholieken moeten een keuze doen tusschen den ondergang of een terugkeer tot de zedelijkheid. Zij mogen niet transigee- ren en maar meedoen en alles goed vinden. Zij moeten strengzedelijke menschen worden, dan zullen andersdenkenden respect voor hen gevoelen. Het gaat om de jeugd! Het wapen in den strijd zal de boycot zijn en spr. wekte de aanwezigen op. dezen avond te besluiten: ..Ik ga van den zomer niet naar Zand voort. Daar ben ik te fatsoenlijk voor!'' (luid applaus). En verder moeten wij. aldus spr.. protesteeren in woord en geschrift: ver zoekschriften naai- de overheid zenden, waar schuwingen doerroooren in dagbladen en tijd schriften. enz. Dan zullen wij later kunnen zeggen: onze deugd heeft de macht der bru tale zedeloosheid overwonnen! Tweede spr. was Dr. De Boer. Rector van het R.K. Lyceum te 's Gravenhage. Deze zou willen, dat de regeering meer rug- gegraat toonde tegenover de zedenverwil dering. Er is gesproken van de excessen, waaraan de jeugd zich overgeeft: maar spr. heeft met die jeugd diep medelijden, want verantwoor delijk voor die excessen zijn de ouders. Hij deed een ,,J'accuse!" hooren tegenover een zeer groot aantal, ook Katholieke, ouders. Veel van de excessen is ook te wijten aan het filmbezoek. Toen in Venlo de bioscoop-thea ters voor personen beneden 18 jaar gesloten bleven, klaagde de Bioscoopbond, dat die theaters dan niet meer konden bestaan. Dat is teekenend Het bestaan der bioscopen, waar de volkskracht ondermijnd wordt, is dus af hankelijk van het bezoek der rijpere jeugd! Voorts waarschuwde spr. er tegen kinderen niet te vroeg in aanraking te brengen met het sexueele vraagstuk. Er moet gewerkt worden voor de opvoeding van een sterke, flinke, rijpere jeugd, die de zelftucht kent. er moet weer een geslacht komen, waardig om goede tradities voort te zetten. De vergadering was zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen was wethouder W. van Liemt. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arronaissments- Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. W F. Ie Fèvre. Haarlem. Stuyvesant- straat 79. als makelaar in onroerende gc lie ren. assurantiën en hypotheken. 2. A. Vos, Ardenhout. Teding van Berk houtlaan 9a, als makelaar in calcium-carbid. 3. A. H. A. Sprengers. Zandvoort, Gr. Krocht 8. ais makelaar in leder en schoenen. 4. W. C. M. van Hoof. Halfweg, Haarlem merstraat 43. al makelaar in onroerende goe deren. assurantiën en hypotheken. 5. Mej. M. van de Pol, Haarlem. Rijks straatweg 176. als makelaar in onroerende goederen en hvpotheken. 6. H. W. L. Das, Haarlem, Middenlaan 62. als makelaar in onroerende goederen, hypo theken en meubilair. 7. J. P. Cramer, Haarlem, Parkstraat 6. als makelaar in onroerende goederen, hypo theken en assurantiën. 8. P. F. Holleman, Santpoort. Hoofdstraat 145, als makelaar in onroerende goederen. 9. P. Clement. Nieuw-Vennep. Venneper- weg 133, als makelaar in onroerende goederen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bureau van Politie, Smedestraai. bril; De Boo. Sterreboschstraat 82, hond; Warmerdam, Berckhcydestraat 7 zw. jas; T M. Lommerse, Viersterrenstraat 14, jas; F. M rij er. Teding v. Berkhoutstraat 37. kettinkje; B Bak. Schot er- wee 59 rood. ketting met kruis: Kennel Fauno, Parklaan. 3 katten; A. Schouten, Marnixstraat 53. sierklyeedje; H. Polak. Santpoorterstraat 24 muts; F. van Vucht. Westergracht 105. num merplaat; K. Donze, Olycanstraat 12, pet. A H. Veenhoven. Boschlaan 8. pop; L. v. Stralen, Spanschevaartstraat 68. portemonnale met in houd; Lijnzaad. Gen. de Wetstraat 49, rijwiel- belastingplaatje; Bureau van Politie. Smede straai. idem; Jansen. Gasthuissingel 24. spaar bankbrief: A Nijhuis, Iepenlaan 25. (Bloemen- daal', schoen; Bureau van Politie, Smede- straat. kinderschoen; W. van Es. Hercules straat 37. spoor van een schoen. H. Kruger, Geri. Raamgracht 26. schoenen; H. B Rose- bcom. Weverstraat 17. taschje; B. Bestebreur; Meidoornplein 37. vulpotlood; Lieshout, Deii- straat (Reiniging', autoslinger. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. OUDERDOMSRENTE. Wekelijks lees ik een advertentie in uw dagblad van den Raad van Arbeid betreffen de de Vrijwillige Ouderaomsverzekering met de opwekking: Sluit vroegtijdig een V O.V. Maar als iemand oud is, kan hij dat niet jong meer doen. Ik heb het oog op de 65-jarigen en ouderen die geen ouderdomsrente ontvangen Van 3 December 1919 af tot 1923 bestond de gele genheid voor een ieder var. 35 tot 65 jaar die van ouderdomsrente verstoken was een vrij willige verzekering aar. te gaan om f 3 per week te ontvangen na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Menigeen heeft daar toen eer. dankbaar gebruik van gemaakt maar hoevelen konden dat r.iet daar zij de wekeMiksche premie van 39 cent niet konden betalen. Ik zou willen vragen zou die gelegenheid, om toe te treden alsr.og niet heropend kun nen worden, met dien verstande dat de ore- mies van 3 Dec. 1919 af betaald moeten wor den. Voor 65-jarigen zou de rente dan zooveel later ingaan totdat het verschuldigde is ver rekend. Voor ouderen zou de niet ontvangen rente van den 65-jarigen leeftijd af in mindering komen van de verschuldigde premies, totdat op een zekeren leeftijd de rente en premies tegen elkaar wegvallen, zoodat personen van een nader vast te stellen leeftijd direct in gaande rente zouden ontvangen. Er zijn er misschien ook wel die de verschut digde premies in eens kunnen storten. Ik hoop maar dat mijn voorstel algemeene instemming moge verwerven en speciaal bij diegenen die voor het tot stand brengen het hunne kunnen bijdragen. U mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend Uw abonné. M E. DROST. (Wij gelooven niet dat dit denkbeeld (waar door ongetwijfeld de betrokkenen geholnen zouden worden) in dezen tiid van bezuiniging on de uitgaven door den minister van Finan ciën zal worden overgenomen. Redactie). DE NF.DFRT VOETBALLERS IN ITALIë. Volgens afbeeldingen in de dagbladen be zochten de Nederlandsche voetballers en hun geleiders in Milaan een monument voor oorlogs-slachtoffers en brachten daarbij den fascistengroet. Dit allerlaatste verdient m.i. de allerscherpste afkeuring; Nederlanders be- hooren zich vooral in het buitenland als (be schaafde) Nederlanders te gedragen, zeker bij min of meer officieele gelegenheden en niet als imitatie-buitenlanders. Wanneer een Italiaansch gezelschap ons land bezoekt dan verwacht hier iedereen, dat het den Italiaanschen groet brengt, en wij zouden het vreemd vinden als men ons na-deed. zoodat het niet zou behoeven te verwonderen indien de Italiaansche gastheeren de geste van hun Nederlandsche gasten even vreemd hebben gevonden. De consequentie van deze dwaze, om niet te zeggen karakterlooze. beleefdheidsmanie kon toch geen andere zijn dan dat bij een vol gende gelegenheid een Turksche, Japansche of Hottentotsche groet wordt ingestudeerd. Of het nu niet langzamerhand tijd wordt, een eind te maken aan het tot gewoonte af gestompte gebaar van huldigen van oorlogs- dooden is een vraag, die u wellicht eens on der het oog wilt zien: in dit geval althans was een zeer veel nuttiger blijk van sym pathie met het Italiaansche volk mogelijk geweest, n.l. een royale gift uit de welvoor ziene kast van den K.N.V.B. aan een Itali aansche instelling voor liefdadigheid. Hoogachtend, J. VERHAGEN. AGENDA Heden: WOENSDAG 30 MEI Cinema Palace: ..De Jantjes". Op het too- neel: 2 Walkings (excenbric act). 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Champagne bij kaarslicht". 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Catharlna de Groote" Tooneel: La Peri en Jean War, danspaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 MEI Schouwburg Jansweg: „De Jantjes' door Haarlem s Tooneel. 8 uur. Zlstraat 69: Algemeene vergadering N.V. Het Gezondheidshuis. 11 uur. Verspronckweg 31: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Bouw- en Expl. Mij. „Zuid-Haarlem 7 uur. Verspronckweg 31: Aandeelhoudersvergade ring N.V. „Westexport" Trading Co. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen Teyïer's Museum, spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad 8 uur. Bloem endaal: Iepenlaan 9b: Aandeel houdersvergadering N.V. Timmer- en Meubel» fabriek v.h. G. P. J. Beccari in liquidatie. 3.30 uur. op gelegenheid tot het uitspreken van een dankwoord. Hij verklaarde buitengewoon dankbaar en getroffen te zijn voor hetgeen hem en zijn echtgenoote bereid was. Zijn dank (Adv. Ingez. Med.) moet maar even lauw zijn. Sla het er dan flink door: %vring het uit en spoel in schoon, koud water, waarin gij een scheutje ammoniak hebt gedaan, na. Hang het buiten in de schaduw té drogen. Er voor instaan, dat het niet verschiet kunnen wij natuurlijk niet, maar dit is de allerveiligste manier. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit een blouse van donkerroode zijde? Wasschen met lauw zeepsop heeft niet geholpen. ANTWOORD: Als het met hei lauwe zeepsop al niet bedorven is. kunnen de vetvlekken ver wijderd worden met benzine of tetra. Gij doopt daarin een watje, wringt dit een beetje uit en wrijft er zeer licht mee over de vlekken. Even- tueele kringen met hetzelfde, bijna droge watje wegdoezelen. Benzine- en tetrabehandeling beide in de o-pen lucht en bij benzine geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe kan men koperen traproeden donkerbrons maken? 2 Hoe kan men babykleeren wasschen, zon- dat zij niet geel worden? 3. Hoe maakt men naturelmatten schoon? ANTWOORD: 1. De roeden goed afschuren en bestrijken met een penseel met zwavel ammo nium. Laat een poosje inwerken en als zij niet donker genoeg zijn, nog eens bestrijken, Spoel met schoon koud water af. Als zij weer di-oog zijn, afwrijven met een doek met lijnolie. 2. In even lauw water, waarin ammoniakzeep goed is opgelost. Handel precies zooals de ge bruiksaanwijzing op de zeep aangeeft en laat vooral in de schaduw drogen. 3. Afboenen met warm zeepsop van gewone huishoudzeep en goed met schoon water naspoe len. In de schaduw later drogen, gladuit hangend. PLANTEN. VRAAG: Twee jaar geleden heeft een vakman mijn Hortensia gesnoeid en na dien tijd heeft zij niet meer gebloeid hoewel zij daai-voor altijd vo bloem zat. Ook nu is van bloemknop nog niets te bespeuren: wel staat zij mooi in het blad. Wat kan i!< doen om bloei te bevorderen? ANTWOORD: Hortensia bloeit op het twee jarige hout. Als uw vakman dit weggesnoeid heeft. !s het geen wonder dat de plant verleden jaar niet gebloeid heeft, maar dan moest zij zich nu alweer hersteld hebben, tenzij de takken ver leden jaar bevroren zijn geweest, want een Hor tensia is niet geheel en al winterhard en vraagt eenige bescherming tegen strenge vorst. VRAAG: Mag een Amarillus in de zon staan? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Moet een oude Seringenboom na den bloei gesnoeid worden? Zoo ja, kan men dan volstaan met alleen de verwelkte bloemen af te snijlen? Het is een klein boompje en vroeger wel eens bijgeknipt. Het staat op het zuiden. ANTWOORD: Voldoende is het de oude bloe men te verwijderen. Geeft u het boompje eens wat koe- of kunstmest en, als de groei te sterk wordt, kunt gij door de wortels wat af te steken den bloei bevorderen. VRAAG: 1. Een maand geleden kreeg lk een mooie, bloeiende Clivia, die nu uitgebloeid is. De bloem is afgesneden. Niettegenstaande Ik matig water geef zijn verscheidene bladen met roest vlekken en kleurt het blad geel. Zij staat in een koel1, zonr.ige kamer, echter door een marquise beschermd. Hoe moet ik haar behandelen? 2. Mag men Begonia's des morgens sproeien? Hoe komt het dat sommige blaadjes aan den rand eenigszins omkrullen en roestvlekjes ver- toonen? 3. Moet men viooltjes (in Indië noemt men ze pensées) veel water geven en mag men ze sproeien? Moeten ze in de zon staan? Hoe komt het, dat sommige blaadjes witte vlekken krijgen? 4. Mag men alle varensoorten sproeien? ANTWOORD: 1. De behandeling van uw Clivia is goed. Zend het blad eens naar den heer A. Sabelis, controleur Plantenziektekundigen dienst, Haemstedeplein 24, Heemstede 2. Als onder 1. 3. Deze moogt gij zeer zeker sproeien. Zij moeten volle zon hebben. Pensée s beginnen al tijd minder te worden aan het einde van den bloei. Meent gij dat het een ziekteverschijnsel is. dan als onder 1. 4. Alle varens mogen gesproeid worden. DIEREN. VRAAGIk heb twee jonee bergeenden. Hoe moet ik die voeden en onderhouden? ANTWOORD: Als gewone eenden. Zoodra er kroos is, die voeren: anders keukenafval en groenten. Een hak met water neerzetten, dat zij zich kunnen baden. Maak de bak niet te hoog. Nooit de vogels in het water zetten, maar het in het water gaan aan hen zelf overlaten. VRAAG: Hoe moet ik faisantenkuikens. uitge broed door een kip. onderhouden en voeden? 2. Bestaat er lectuur daarover? ANTWOORD: 1. Gewoon bij de kip laten loo- pen: opfokken als kuikens. Er bestaat een apart voer voor fazantenkuikens. 2. Ja, maar erg verspreid, in de pluimvee vak bladen. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Ik ben goedgekeurd voor lichting 1935. Is letter K. vrij? ANTWOORD: Voor lichting 1935 is nog niet bekend of de letter K al of niet vrij is. VRAAG: Komt een oud-Onderofficier het N, O. I. leger, gegageerd met 490.p. j. en die daarbij een civiel pensioen heeft van 83.31 p. m. (na aftrek der korting), ook in aanmerking voor een jaarlijksche gratificatie uit het fonds voor oud-militairen van land- en zeemacht? Hij heeft 2 j. exp. Atjeh (tijdens Toekoe Oemars verraad); 2 j. exp. V kotta's; 2 j. exp. Djambi en 2 j. exp. Zuid Celebes. ANTWOORD: Dit is zonder meer zoo niet te zeggen. Bij het inkomen uit pensioen worden op geteld de ouderdomsrente en de helft der ver diensten van inwonende kinderen. Ook wordt onderscheid gemaakt tusschen bij familie inwo nende personen en op zichzelf staande personen. Hij zou een aanvrage kunnen zenden aan het Bestuur der Stichting voor nadere bestemming der bezittingen van het Nationaal Steuncomité te den Haag. Jan Pietersz. Coer.straat 45. dat hier omtrent dan wel een beslissing zal nemen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoe moet ik het formulier van aan gifte invullen? Ik ben van 15 Juli 1932 tot 1 Mei 19 34 werkloos geweest en op 1 Mei weer aan het werk gegaan. ANTWOORD: In dit geval moet gij uw inko men op 1 Mei j.l. opgeven. VRAAG: Is het verplichtend, dat in een be roepspension met volledig pension omzetbelasting betaald wordt? Ook wanneer het niet vooruit geconditionneerd is. hoewel de omzetbelasting tijdens het verhuren reeds van kracht was? Zoo ja. moet er dan op de kwitantie ook een omzet- zegel geplakt worden? ANTWOORD: Het betalen der omzetbelasting Is o. i. ook zonder dat het geconditioneerd is ver plichtend: Omtrent het al of niet plakken van zegels in ieder speciaal geval kunnen wij u niet inlichten. Gij kunt daaromtrent inlichtingen be komen bij den Ontvanger of den Inspecteur der Invoerrechte en Accijnsen. VRAAG: Als mijn dochtertje als dagmeisje b.v 4.50 verdient, moet dit dan ook op mijn aan giftebiljet als inkomen worden ingevuld? ANTWOORD: Neen, daarvoor zijt gij niet be lastingplichtig. VRAAG: In het begin van 1934 is mij dooi den Rechter onderhoudsplicht opgelegd. Is dit al van invloed op mijn aanslagbiljet ink.bel. 1934- 1935? ANTWOORD: Ja, voor zoover daarvoor aftrek bij de wet wordt toegelaten. VRAAG: 1. Ik heb in het belastingjaar 1933- 1934 in 3 termijnen in totaal 26 weken gewerkt: In deze maand nog 12 dagen: nu ben ik weer werkloos. Ben ik nu belastingplichtig? 2. Hoeveel inkomen moet men in dat jaar ge» noten hebben om belastingplichtig te zijn? ANTWOORD: 1. Wij kunnen dat niet beoor- deelen. Gij moet vermoedelijk worden aangesla gen naar het inkomen, verdiend in 1933. of naar het gemiddeld bedrag per jaar. 2. Ongeveer 600.dit hangt er van af. of men gehuwd of ongehuwd Is en of men met an dere belastingplichtige personen samenwoont. RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb een schutting laten vernieu wen. na dit met mijn buurman besproken te hebben. De kosten, ad 14.62, zijn door mij be taald. maar nu weigert de buurman zijn helft te betalen. Tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD: Tot een deurwaarder. DIVERSEN. VRAAG: Waar en wanneer verschijnt de Aan bestedingscourant? Hoeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: De aanbestedingscourant ver schijnt Woensdag en Zaterdag. Adres: Ged. Oude Gracht, Haarlem Abonnement per kwar taal 2.30 bij vooruitbetaling en 10.S0 per jaar.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9