arrond.-rechtbank ornamenten Moderne HEEREN COSTUMES Lessen uit de contingenteeringspolitiek. ingezonden agenda DONDERDAG 31 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBL A D 6 Voor den Kantonrechter. Aanrijdingen op lijn 4 te Haarlem. Op 5 April stond een motorrijtuig van lijn 4 aan de halte bij de Zljlbrug. Er kwam een auto van de brug en reed de Kinderhuisvest op voor de tram langs om enkele meters verder bij een benzinepomp te stoppen. Aangezien bij die pomp nog een bak fiets stond, kon de auto de tramrails niet ge heel verlaten, maar moest wachten tot de bak fiets een weinig voor uit was getrokken, het geen oogenblikkelijk gebeurde, maar inmiddels was de tram ook in beweging gekomen en reed tegen de auto aan, die beschadigd werd. De bestuurder had zich thans te verantwoor den. omdat hij niet tijdig genoeg had geremd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de bestuur der wel geremd had, doch bij de matige vaart van 15 K.M. niet geheel tot stilstand kon komen. De Ambtenaar van het Openbaar Mini sterie was van oordeel, dat verdachte niet van de halte had moeten vertrekken voor dat de weg vrij was, maar dit was niet ten laste ge legd. De ambtenaar meende dat ook niet tijdig was geremd en eischte f 10 boete. Mr. Waslander, de verdediger, meende, dat wel tijdig geremd was. maar dat de wagen niet aan de remmen gehoorzaamde. De kan tonrechter was van oordeel dat niet bewezen was, dat verdachte niet tijdig had geremd en sprak hem vrij. De volgende aanrijding had op 13 April plaats gehad op den Koninginneweg. Een wagen van lijn 4 naderde het kruispunt, waar een agent het verkeer van af den Koninginneweg had stop gezet. Vóór de stoplijn op de rails stond een auto, daarnaast tusschen rails en trottoir bevonden zich eenige wielrijders. Een andere auto kwam uit dezelfde richting als de tram. reed deze voorbij en stopte achter de stil staande auto. De tram moest achter deze auto stoppen en de bestuurder begon op geruimen afstand te remmen, doch reed niettemin tegen den achterste auto op; deswege had hij zich voor den kantonrechter te verantwoorden. Verdachte erkende gezien te hebben dat de auto's voor de stoplijn stonden en dat hij daarachter had moeten blijven; hij verklaar de de handrem op geruimen afstand in wer king te hebben gesteld, maar de wagen gleed met geblokkeerde wielen door, daarop is hij zand gaan strooien en toen ook dit niet hielp heeft hij de electrische rem in werking ge bracht, evenwel kon hij een botsing niet meer voorkomen. Een bewoner van den Koninginneweg, die de aanrijding had gezien, was van oordeel, dat de bestuurder reeds op 40 M. afstand was be ginnen te remmen en dat hij een matige vaart ongeveer 15 K.M. had. Het openbaar Ministerie was van oordeel dat er iets haperde aan het remveerwerk van lijn 4; een rijtuig met een snelheid van 15 K.M. moet zeker binnen 40 M. onder normale omstandigheden tot stilstand kunnen komen, Aangezien hier volgens het OM. niet gebleken was, dat verdachte niet alles gedaan heeft, wat redelijkeer wijs van hem verwacht kon worden, vroeg de ambtenaar vrijspraak, waar mee de kantonrechter zich vereenigde. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Een echtpaar uit Haarlem stond terecht wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde De vrouw een Duitsche, verklaarde in haar geboorteland een diploma voor massage 'te heb ben behaald, dat nochtans niet werd getoond, de man zei de kunstgrepen van een kennis te hebben geleerd. Beiden hadden, ofschoon zij niet gerechtigd waren in Nederland de geneeskunde uit te oefenen, personen onder behandeling genomen teneinde dezen van rheumatiek en dergelijke kwalen af te helpen, althans daartoe bepaalde de behandeling zich in hoofdzaak, ofschoon ook raad was verstrekt voor andere ziekten. Een groot aantal getuigen a charge en a dé charge werd gehoord. De eerste, een chauf feur, verklaarde, dat de man hem had aan geboden hem van ischias te genezen en de chauffeur had zich bij hem vervoegd. Hij kreeg een halfvorming gebogen plaat, aan den binnenkant waaraan electrische lampen waren, over het ontbloote pijnlijke lichaams deel.. De lampen werden aangestoken en na dat het lichaam daardoor eenigen tijd was verwarmd, werd de patiënt door verdachte gemasseerd. Vervolgens werd het lichaam met een deken afgedekt en werd over de de ken een hoogfrequent apparaat bewogen. Getuige verklaarde, dat hij niet alleen geen baat bij de behandeling had ondervonden, maar dat zijn pijn erger was geworden en hij zich later onder behandeling van een ge neeskundige had gesteld. Verschillende andere getuigen verklaarden op gelijke wijze te zijn behandeld, sommigen door den man, anderen door de vrouw en met verschilend resultaat. Eenigen waren op getogen over de behandeling en zeiden, dat zij \an rheumatiek of ichias verlost waren, waar aan zij. langen tijd hadden gesukkeld en waar van hun dokter hen niet had kunnen verlos sen. Ook de oud-burgemeester van Velsen. de heer Rij kens, was zeer voldaan over de resul taten van de behandeling, welke z-ijn echt- genoote bij de vrouwelijke verdachte had ge had. Hij schreef de verbetering in den ge zondheidstoestand zijner vrouw aan die be handeling toe. Andere getuigen deelden mee, dat zij geen verbetering konden constateeren of wel een lichte, maar behalve den genoemden chauf feur was er geen, die zijn toestand na of door de behandeling verergerd vond. Uit het verhoor van verdachten en getui gen bleek voorts, dat aan de genoemde be handeling veelal een lichamelijk onderzoek vooraf ging, dat bestond in het opnemen van den bloeddruk, het betasten van ïichaamsdeelen; ook werd de urine onder zocht. Bovendien kregen sommige patiënten voor schriften, wat zij mochten eten, zoo b.v. een juffrouw, van wie de masseuse beweerd had, dat de galbuis verstopt was. Ook werden pur geermiddelen voorgeschreven of zalfjes en een had een doosje met een zeker poeder ont vangen ter versterking. Dit waren geen ge heimmiddelen, maar artikelen, die bij apo theker en drogist te verkrijgen waren. Voor de behandeling werd als regel f 1 per visite betaald. De ambtenaar van het openbaar ministerie was van oordeel, dat hier overtreding was van de wettelijke bepaling, die zegt. dat zon der noodzaak geen geneeskunde door on bevoegden mag worden uitgeoefend. Zijns inziens vielen de handelingen van verdach- tenonder het begrip uitoefening der genees kunde. Of er menschen zijn, die meenen bij de behandeling baat gevonden te hebben, doet niet ter zake. Het O.M. achtte deze helpers van de menschheid een gevaar voor de menschheid, omdat zij niet deskundig zijn op medisch gebied. Zij doen meer dan mas sage en zij doen dit zonder voorschrift of toe zicht van een geneeskundige. Hun diagnose kan heel verkeerd zijn en in verband daarmee de behandeling schadelijk. Spreker eischte te gen de vrouw 8 boeten van f 25 tegen den man 3. De verdediger Mr. Nord Thomson, betoogde in den breede. dat hier wellicht wel gespro ken kon worden van noodzaak, want als de dokter geen raad wist, ging men ten einde raad naar verdachten, maar de kantonrech ter onderbrak dit betoog met te zeggen, dat zijn meening omtrent het begrip noodzaak vast stond en dat verdediger daaraan dus niet behoefde te tornen. Pleiter betoogde verder, dat een veroor deeling van den kantonrechter nu veroordee ling der massage zou zijn en alle rheumatiek- lijders zou veroordeelen zich met hun pijnen voort te sleepen, waarop de kantonrechter opmerkte, dat het hier niet alleen ging om de massage, maar om het heele complex han delingen. De kantonrechter wilde eerst terstond uit spraak doen, maar op verzoek van de verde diging zal hij over 14 dagen schriftelijk von nis wijzen. UITSPRAKEN KINDERDOODSLAG TE HAARLEM. DE MOEDER VEROORDEELD TOT 6 JAAR GEVANGENISSTRAF. De vrouw, die terecht heeft gestaan wegens zoodanige mishandeling van haar tweejarig kind, dat dit tengevolge daarvan is overleden, werd veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest, wegens doodslag. De rechtbank achtte opzet tot dooden aanwezig. De eisch was 8 jaar gevangenisstraf; de psy chiater Dr. v. Overbeek had haar minder toe rekenbaar verklaard. Verdediger was Mr. J. H. G. Slotemaker. Rijwieldieven. De recidivist, die te Santpoort een rijwiel had gestolen, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest.. De eisch was een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Verdedigster was mej. Mr. M. J. Kluitman. De Beverwijker jongen, die terecht heeft ge staan voor diefstal van een rijwiel te Driehuis en beweerde niet te weten waar Driehuis lag, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eisch was 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. Verdediger was Mr. J. Venhuizen. De derde rijwieldief, die voor diefstal van 4 rijwielen terecht had gestaan, werd veroor deeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. De eisch was 2 jaar met aftrek van het voorarrest, Aardappelendiefstal. Van den vader en zijn twee zoons, die te Haarlemmerliede betrapt waren, terwijl zij bezig waren aardappelen uit een kuil te ste len en in zakken te laden en die reeds eerder waren gestraft, werd de vader veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, de oudste zoon doelmatige en goede C.C. Krouwels Koninginneweg 6 verlichtingsornamen- teo k o o p t U het lig»* tij (Adv. Ingez. Med.) Superieur £nge!sch Kleermakers handwerk UIT VOORRAAD LEVERBAAR. G R HOUTSTRhoehOR MARKT HAARLEfl (Adv. Ingez. Med.) werd vrijgesproken de jongste werd ter be schikking der regeering gesteld. De eisch teger. den vader luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, tegen den oud sten zoon eveneens en tegen den jongst en 4 maanden; bovendien zou de laatste nog 6 maan den tuschtschool moeten ondergaan van een vroeger voorwaardelijk vonnis Verdediger was Mr. B. W. Stomps. Diefstal steenkolen. De twee IJmuidenaars, die betrapt waren, terwijl zij zakken steenkolen vervoerden, die zij beweerden bij den sintelberg der hoog ovens te hebben geraapt, werden veroordeeld tot f 20 boete ieder. De eisch luidde een maand gevangenisstraf. De verduisterde stofzuiger. De jeugdige reiziger, die te IJmuiden een stofzuiger van zijn patroon had verkocht en het geld gehouden, terwijl hij een valsch con tract had opgemaakt, waar uit moest blijken, dat de stofzuiger op afbetaling was verkocht, werd veroordeeld tot f20 boete; de eisch was f25 boete. Verdediger was Mr. F. v. d. Goot. Aanrijding te Halfweg. De autobestuurder, die te Halfweg een mo torfiets. welke plotseling naar links uithaalde, aanreed, waardoor een jongen, die op de duo zitting zat. viel en een been bezeerde, werd vrijgesproken. De eisch was f50 boete. Schennis der eerbaarheid. Een persoon, die terecht had gestaan we gens openbare schennis der eerbaarheid, werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. NED. ONDERWIJZERSGENOOTSCHAP. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap in Lion d'Or. Het rapport betreffende een derde school voor het Centraal zevende leerjaar werd uit voerig besproken. Deze komt in het beschik bare schoolgebouw aan de Parklaan. Herin nerd werd hoe indertijd geageerd is tegen het nieuwe instituut. De meeningen zijn niet ver anderd. Verslag werd gedaan van de conferentie m zake de betaling van den kweekelmg-onder- wijzer waarbij alle onderwijsorganisaties ble ken hetzelfde inzicht te hebben. Intusschen heeft Haarlem's gemeenteraad reeds een be slissing genomen. Besloten werd tot het oprichten eener Jon- gerencommissie. Van het bestuur heeft daar in zitting het jongste lid, de heer A. G. de Brie. uit. de vaste leerkrachten werd geko zen de heer T. K. Witmer en uit de jongeren de dames M. de Beer en G. Max en de heeren J. de Brie en M. C. J. Meyer. Ook werden besprekingen gewijd aan de spelling en met twee stemmen tegen werd een urgentievoorstel aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de algemeene verga dering het compromis-voorstel Marchant aanvaardt. De behandeling van den Beschrijvinesbrief werd uitgesteld en zal gehiktijdig met die der amendementen nlaats hebben in een volgen de vergadering. Intusschen werd besloten alle voorstellen te ondersteunen, die steun noodig hebben om in behandeling te kunnen worden genomen. Gekozen werden tot afgevaardigden ter al gemeene vergadering te Alkmaar mej. A. M. P. Balma en de heeren E. Geerts. W. P. Nie- man en F. K. Witmer en ter plaatsvervan ging mej. M. de Beer en de heeren W. Rarne- veld, G. J. Bettink, en P. Kim. DOODELIJK ONGELUK BIJ MILITAIRE OEFENING. MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Tijdens oefeningen van de militaire motor brigade uit 's-Hertogenbosch heeft op den straatweg St. OedenrodeBest een ernstig ongeluk plaats gehad, dat den 22-jarigen mi licien Ch. V. uit Haarlem het leven heeft ge kost. Omstreeks 2 uur reed V. met zijn colonne in de richting Best, toen zijn motor plotseling slipte en met een flinke vaart tegen een boom langs den weg botste. De jongeman werd van den motor ge slingerd en bleef bewusteloos op den weg lig gen. Een ontboden geneesheer uit St. Oedenrode constateerde een ernstige schedelbreuk en verbood het slachtoffer, dat intusschen een nabije boerenwoning was binnengedragen, te vervoeren. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de jongeman enkele uren later aan de ge volgen overleden. VEREENIGING VAN NIEL'W-FEMINISTEN. In Amsterdam had Woensdag de jaarver gadering plaats der Vereeniging van Nieuw- Femlnisten. Mevrouw Veen-Brons (Famke) heette de aanwezigen hartelijk welkom en herdacht allereerst het overlijden van Ne- derland's liefste en meest waardige Moeder figuur, de Koningin-Moeder. De presidente constateerde een sterk groeiende belangstel ling en sympathie voor de Nieuw-Feministi- sche beweging niet alleen in Nederland, maar ook in Nederl.-Indië. Van nog grooter belang is echter, dat een nieuwe strooming zich openbaart onder de jongeren, die zich lang zaam maar zeker in de richting van het Nieuw-Feminisme gaat bewegen. Geen week gaat voorbij zonder spontane aanbiedingen tot medewerking en propaganda. Het bestuur bleef onveranderd: mevr. Pulle-Heinecke (Den Haag) nam hare be noeming aan tot lid van de kas-commissie. Voor het Nationaal Instituut voor huwelijks bemiddeling en -raadgeving werd door aan het Instituut verbonden medici geneeskun dig onderzoek verplicht gesteld. Verheugend is dat Dr. J. H. Engelkens, gy naecoloog. Dr. J. R. Prakken, specialist, bei den te Amsterdam, dokter C. Bouwer, arts te Deventer zich hiervoor reeds bereid verklaar den en daarbij hun hulp toezegden, teneinde ook in andere deelen van het land van ver trouwde medici medewerking met het Insti tuut te verkrijgen. De actie tegen de sexen-nivelleering zal onverzwakt worden voortgezet in de lijn, die de Nieuw-Feministische brochures aangeven, en de groote taken der vereeniging zullen niet door het detailwerk mogen lijden. JUBILEA. A.s. Vrijdag is het 12 1/2 jaar geleden, dat de heer E. M. Hoogkamer als broodbezorger en de heer P. van der Vijg als bakker in betrek king traden bij de Broodbakkerij J. G. Kolde- wijn aan de Schagchelstraat 11. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Hooglugt. Bataviastraat 14, kist, inhoudende groente. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; 2 katten. Passchier, Lange Lakenstraat 29, muts. De Vries, Iepenstraat 6, medaillon. L. Boogaard, Jacob Ruijsdaellaan 36 (Heem stede) rijwielbelastingplaatje. Teeuwissen, Koniginneweg 8b, rozenkrans. Gelaudie, Lange Wijngaardstraat 29 rd., schoenen. Bureau van Politie, Smedestraat, sierspeld. Luiting, Sper werstraat 60. taschje. Steenken, Reigerstraat 26, mandje, inh. boodschappen. (Adv. Ingez. Med.) Contingenteeringsmaatregelen hebben niet altijd een prijsverhoogende werking. I. Na de eerste nota van den minister van Economische Zaken over de contingentee ringspolitiek, welke in 1932 verscheen, is thans een tweede nota verschenen, welke loopt tot het einde van 1933. Deze tweede con tingen teeringsperiode wordt in sterke mate beheerscht door de nieuwe crisis invoer- wet, die noodzakelijk werd geacht doordat de economische toestand van ons land hoe lan ger hoe slechter werd. Maar al zijn de aan de Regeering verleende bevoegdheden omvang rijker geworden, toch heeft men de oorspron kelijke richtlijnen niet uit het oog verloren. Een dier richtlijnen was een nauwkeurig on derzoek naar het verloop der prijzen. Daarbij is wel komen vast te staan, dat de contingen teeringsmaatregelen niet altijd een prijsver hoogende werking tengevolge hebben. Dat is bijna nooit het geval, indien deze invoer beperking geschiedt op basis der waarde. Ja, dan ziet men dikwijls een prijs verlagende werking. Bij het vaststellen der contingenteerings maatregelen heeft men er voorts rekening mede te houden, dat deze nooit oorzaak mo gen zijn, dat het bedrijfsleven niet zou voort gaan met zich aan te passen aan de gewij zigde omstandigheden. Die aanpassing is langs velerlei wegen te bereiken. Zoo bleek de Regeering van oordeel te zijn, dat bepaalde gesteunde industrieën verplicht moesten wor den hun grondstoffen en halffabrikaten, zoo eenigszins mogelijk bij Nederlandsche in dustrieën te koopen. Juist daarom was het ook mogelijk voor onze Regeering om alleen in uiterste gevallen over te gaan tot contin- genteering van primaire grondstoffen. Dit be ginsel wevd ook zooveel mogelijk gevolgd voor secundaire grondstoffen en hulpstoffen. Voor industrieele eindproducten werd bij het tref fen van contingenteeringsmaatregelen bij zondere aandacht geschonken aan de stapel producten. Daar de productie dezer goederen in den regel een weinig aifbeidsintensief ka rakter draagt, zou contingenteering dikwijls meer nadeel dan voordeel kunnen brengen. Bij het treffen van deze invoerbeperkende maarregelen wordt vastgehouden aan het cri terium van overmatigen invoer. Het is alge meen bekend, dat tal van verzoeken tot con tingenteering terzijde zijn gelegd, omdat deze niet gebaseerd waren op overmatigen invoer. Bij de beoordeeling der voorgestelde maatre gelen geldt niet uitsluitend het verloop der invoeren, maar ook de verhouding tusschen in en uitvoer en de eventueele afneming van het binnenlandsch verbruik door geringere koopkracht of veranderde eischen. Daarne vens kan invoer als overmatig aangemerkt worden, wanneer bepaalde import-stimulee- rende factoren, die zich voorheen hadden doen gelden, thans waren weggevallen. Dat kan bijv. wanneer aan een toestand van dum ping door de vorming van een internationaal kartel een einde werd gemaakt of bij een reeds bestaand kartel een voor de Nederland sche industrie gunstiger quota-verdeeling kon worden bedongen. In één geval en na een zeer uitgebreid onderzoek is tot contingenteering overge gaan omdat de Nederlandsche industrie wel iswaar een overmatigen invoer weerde, maar dit slechts kan doen ten koste van zoodanige verliezen, dat de betrokken bedrijven werden ondermijnd. Het gold hier een positief geval van dumping, waarbij nog uitdrukkelijk was komen vast te staan, dat de moeilijkheden niet te wijten waren, noch verscherpt werden door gebrek aan efficiency bij de Nederland sche industrie. In enkele gevallen is door re- geeringsmaatregelen ingegrepen, wanneer op ander gebied zich overmatige invoer zou moeten gaan ontwikkelen. Op grond van deze overweging werd de invoer geregeld van enkele agrarische producten, waarvan tenge volge van de uit hoofde der Landbouwcrisis- wet getroffen maatregelen, een groote invoer kon worden verwacht. Nauwkeurig is de gang van zaken gevolgd in de gecontingenteerde industrieën. Index cijfers zijn vastgesteld betreffende het prijs verloop. Deze bevestigen in het algemeen de opvatting, dat de prijsdaling, ondangs de con- tigenteering, voortgang heeft gemaakt. Voor schoenen duurde de prijsdaling ook in 1933 voort. Voor enkele soorten trok de prijs in December 1933 eenigszins aan. Wat het ar tikel leder betreft, trad voor sommige soorten in het afgeloopen jaar eenige verbetering in, in de eerste plaats als gevolg van de stijging van den prijs der grondstof. Ook voor wollen stoffen trad in het najaar van 1933 eenige prijsstijging in; de grondstof prijs is hier sterk op^eloopen. Bij katoenen manufacturen was aan het einde van 1933 nog geen prijsver betering te bespeuren. Voor deze artikelen heeft de contingenteering in het algemeen geen positieve verbetering van eenige be tee kenis gebracht, maar verder verval werd voor komen en de Nederlandsche industrie kreeg gelegenheid zich opnieuw te oriènteeren. Af gezien van pogingen en plannen, welke ver richt en in voorbereiding zijn tot terugwin ning van een deel der Aziatische markt, wordt hier gedacht aan grootere specialisatie op fancy-artikelen, deviatie naar wollen en halfwollen weefsels, zelf ter hand nemen van de confectie der manufacturen, overgang naar kunstzijden weefsels enz. Deze pogingen leverden wel eenig succes op. In 1930 ontwikkelde zich daardoor een nieuwe, wel ge ringe, maar snel stijgende export van geverf de doek naar Amerika. Ook bij tricotgoe deren heeft de prijsdaling in 1933 voortge duurd. In dit jaar en ook in 1932 voltrokken zich in die industrie belangrijke veranderin gen. vooral door de toenemende vraag naar z.g. .interlock" artikelen. Einde 1933 trad hier voor enkele artikelen een prijsstijging op, voornamelijk door de verhoogde woiprijzen. De contingenteering werd daarom gehand haafd in den vorm, waarin zij in Februari was vastgesteld. MOLLERUS. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. WINDHONDENCONCOURSEN EN STRUISVOGELRENNEN. Mijnheer de redacteur Onlangs is er in uw blad een stukje ver schenen van het Centraal-Bureau voor Greyhoundraces, secretaris R. J. Morge de Raumonde, waarin windhondenconcourses ge combineerd met struisvogelrennen werden voorgesteld. Uit naam van de Nederlandsche Vereeniging van Windhondenliefhebbers wil ik hier een krachtig protest uiten tegen deze kermisvsr- tooningen die den schoonen windhonden- rensport kunnen bederven. De inrichter van de vertooningen de heer R. J. Zorge (niet de Raumonde) is trouwens levenslang gedis- kwalifiseerd door den Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland, Heeren gracht 270, Amsterdam C., zoodat bonafide deelnemers aan deze vertooningen de groote kans loopen met hun honden van de inter nationale gereglementeerde windhondenren- nen uitgesloten te worden evenals van de hon dententoonstellingen in bijna alle landen van 't Contingent. Het is daarom van belang voor windhonden liefhebbers zich van deze demonstraties, die met sport niets gemeen hebben, ver te houden en het ware te wenschen, dat uit solidariteit de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond aan de bij haar aangesloten vereenigingen op droeg haar terreinen voor dergelijke vertoonin gen niet te verhuren. Ook van de zijde der wettig gevormde ver eenigingen van windhondensport wordt krach tig geageerd tegen deze uitwassen. Met dank voor de plaatsing, Nederlandsche Vereeniging van Windhondenliefhebbers, J. F. VAN ESSEN. HAARLEM'S VACANTIE- KINDERFEEST. 1 Het Sprookje. Toen het Amsterdamsche Vacantie-kinder- feest eenige jaren bestond, beleefde het een sprookje. Een van de toeschouwers, de heer O. W. G. Briegleb, toenmaals directeur van de Ripolin- fabrieken, genoot zoo mee van de vreugde der terugkeerende kinderen, dat hij besloot zijn zeventigsten verjaardag te vieren door f 1000 aan de commissie te geven met de bestem ming: kinderen een dag naar buiten te la ten gaan, En dat deed hij eiken volgenden jaardag weer, zestienmaal achtereen. Bovendien liet hij bij zijn dood de commissie zooveel geld na, dat er een schitterend kinderhuis van kon worden gebouwd. Ziet u, dat er nog wel sprookjes gebeuren? Waarom zou dat ook niet eens in Haarlem of omstreken zijn? 2. Onze lijsten. De commissie verspreidde ruim achthon derd lijsten, met het verzoek ze aan vrien den en kennissen ter teekening voor te leg gen. Er staan op zoo'n lijst tien lijntjes. Is het nu werkelijk te veel gevraagd als wij u verzoe ken te probeeren op zoo'n lijst tien inschrij vingen te krijgen van, laten we zeggen, ieder een kwartje? We hebben lijsten gezien, waarop drie en vier menschen uit één gezin teekenden. Tien lijntjes behoeven u vast niet meer dan één avond familiebezoek te kosten. Er waren dames en heeren, die na het ont vangen van de lijst, onmiddellijk een eigen bijdrage gireerden. Dat was heel aardig, maar geen reden om nu niet met de lijst te wer ken. Ziet daar wachten we op. Onwrikbaar gelooven we aan een sprookje, ook in Haar lem, en zij 't kleiner van formaat dan in Am sterdam. Éénmaal gebeurt liet! In afwachting daarvan, kunt u ons helpen. We verlangen dit jaar nog geen duizenden. We zouden het prachtig vinden als we twee honderd van onze lijsten terugkregen, ieder met tien lijntjes van een kwartje. Tweehon derd rijksdaalders. Daar waren we dit jaar mee klaar. Dames en heeren. en vooral collega's en le den van oudercommissies, we rekenen op uw medewerking. Werkt met uw lijsten. Heeft u de lijst niet meer, vraagt dan een nieuwe. Met het geld, dat tot nu toe is binnen gekomen kunnen we nog maar bitter weinig kinderen helpen. De commissie uit de B. v. H. O. F. A. v. RIET. A. L. v. LOHUIZEN, secr. Marnixstr. 23. J. L. MUNNIK. J. H. KULING, penningm. N. Tuindorpl. 23, Overveen, Postrek. 61607. DONDERDAG 31 MEI Schouwburg Jansweg: „De Jantjes", door Haarlem's Tooneel. 8 uur. Verspronckweg 31: Aandeelhoudersvergade ring N.V. Bouw- en Expl. Mij. „Zuid-Haarlem" 7 uur. Verspronckweg 31: Aandeelhoudersvergade ring N.V. „Westexport" Trading Co. 8 uur. Cinema Palace: „De Jantjes". Op het too neel: 2 Walkings (excentric act) 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Champagne bij kaarslicht". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Cathavina de Groote" Tooneel: La Peri en Jean War, danspaar. 7 en 9.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad. 8 uur. VRIJDAG 1 JUNI Bioscopen, nieuw programma,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10