MINISTER SLOTEMAKER OVER DE LAGERE STEUNNORMEN. DONDERDAG 31 MEI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Zij gaat met 1 Juli in. Voor enkele categorieën worden de bedragen verhoogd. Twente ten deele als voorbeeld. Het Nederlandsch Correspondentiebureau meldt: Naar aanleiding van enkele persberichten hebben wij ons gewend tot den minister van Sociale Zaken met de vraag, of reeds iets na ders kan worden medegedeeld omtrent de voorgenomen wijziging in de steunregeling, waarover bij de interpellatie van het Kamerlid Kupers uitvoerig gesproken is. De minister antwoordde bevestigend en deelde mede. dat het in zijn voornemen ligt om met 1 Juli de nieuwe voorwaarden te doen ingaan, waarop voortaan de gemeenten sub sidie van het Rijk zullen kunnen ontvangen in haar steun voor crisis-werkloozen. Binnen kort ontvangen de gemeenten opgave der nieuwe tarieven, die voor de onderscheiden groepen van gemeenten verschillend zullen zijn: gelijk dit ook tot heden het geval was. Het is bekend zoo zeide de minister dat de toestand der overheidskassen, zoowel van het Rijk als van gemeenten, met bittere noodzaak dwingt tot een maatregel, waardoor minder geld dan tot nog toe voor den steun zal worden uitgegeven. Het Rijk kan zijn sub sidies onmogelijk verhoogen. Het zal toch reeds de allergrootste moeite kosten om bij be houd van hetzelfde bedrag als voor dit jaar is beschikbaar gesteld voor werkverschaffing en steunverleening de begrooting voor 1935 geheel of nagenoeg te doen sluiten: integen deel zal op allerlei gebied drastisch bezuinigd moeten worden. De gemeenten staan er voor een belangrijk deel even zorgelijk voor: bij de interpellatie zoo zeide de minister heb ik reeds een aantal van 240 gemeenten ge noemd. die toen reeds tezamen 16 millioen hadden uitgestooten: terwijl Amsterdam en Rotterdam dan nog met hun millioenen-tekort geheel buiten beschouwing gelaten werden. Sindsdien is de toestand zeker niet ver beterd. Ik ben overtuigd geworden zoo ging de minister voort dat- óók de totaalbedragen voor werkloozen-steun niet zullen kunnen ge handhaafd worden. Van het oogenblik af, dat ik de noodzaak van verandering niet meer kon ontkennen, heb ik mij ingespannen om de regelingen zóó te treffen, dat zij nog het minst pijnlijk zouden zijn. Het steunbedrag wordt in den regel aldus bepaald, dat men met een grondbedrag plus toeslag voor eenige kinderen komt aan het maximum-percent, dat bereikt mag worden. Deze regeling is gemaakt om naar behoefte te kunnen steunen; zoodat groote gezinnen meer krijgen dan kleine. Dit zal men evenwel alge meen goed vinden. Maar wat gebeurt er nu, als het loon daalt dat dit hier en daar enorm gebeurt, behoef ik U niet te zeggen Dan daalt automatisch het maximum, dat iemand mag bereiken: want dit bedraagt steeds een zeker percent van het loon, dat thans zou kun nen verdiend worden, als men niet werkloos was. Liet ik nu de grondbedragen onveran derd, dan zou iemand via het oude grondbe drag al spoedig aan zijn nieuwe maximum toe zijn, zonder dat er nog ruimte was voor kin dertoeslagen. Dit wordt echter door niemand verdedigd: met de daling van de loonen moet dus automatisch een daling van het grond- bedrag gepaard gaan. Ik kan mij niet voor stellen, dat daartegen eenig redelijk verzet rijst. Waar de loondaling automatisch verminde ring van het maximum steunbedrag met zich brengt en waar de overheidsfinanciën ook af gezien daarvan vermindering vergden, daar moest ik overwegen, hoe met het beschikbare geld zoo te handelen, dat binnen deze limiet de meest-behoeftigen het minst zouden lijden. Daartoe heb ik allereerst besloten, dat de thans bestaande grondbedragen van f 3 en lager niet worden verlaagd. Ik moet hierbij een opmerking maken, want deze uitspraak kan misverstand wekken. Reeds lang is er van arbeidex-szijde op aan gedrongen, dat de gemeenten in verband met den daar geldenden levens-standaard in klas sen of groepen verdeeld zouden worden voor de steunnormen. Ik heb thans daartoe beslo ten en er wordt aan mijn Departement in nauw overleg met de contactcommissies uit de gemeenten èn uit de vakcentralen krachtig ge werkt om een zoo zuiver mogelijke classificatie te verkrijgen. Daarbij kan het natuurlijk blij ken, dat in een bepaald dorp de norm thans wel f 8 is doch f 7 zou moeten zijn. Dan komt daar dus een verlaging tot stand. Maar pre cies even denkbaar is, dat als norm f 7 gold, terwijl nu blijkt, dat het f 8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten in treden. Dan is er nog iets. Tot heden was voor dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseerden niet alleen het grondbedrag lager dan voor uitgetrokkenen, doch ook de kinderbijslag. Zijn er eenige kinderen, dan wordt aldus het in komen voor de dubbel-uitgetrokkenen wel be langrijk lager dan voor de uitgetrokkenen. Dit zal nu algemeen veranderen, zooals ik het pas in Twente veranderd heb. Ik ben dan ook van oordeel, dat de kinderbijslag voor dubbel- uitgetrokkenen of ongeorganiseerden niet lager moet gesteld worden dan voor de uitge trokkenen wordt bepaald. Dat zijn dus al twee middelen om de minst gesteunden tegemoet te komen. De kwestie van het minimum heeft mij zeer bezig gehouden. En niet alleen mij, doch ook de afdeeling aan mijn departement, die dit onderwerp regelmatig behandelt. Het resul taat is geweest, dat inplaats van de geldende maximumpercentages een schaal is vastgesteld met een klimmend percentage. Daarin wordt uitgegaan van twee gegevens: de loonhoogte en het kindertal. Het is duide lijk. dat de nood stijgt naarmate de loonbasis lager ligt en de kinderschaar talrijker is. Om daaraan tegemoet te komen, zullen de werk loozen met een hooger loonbasis en met weinig of geen kinderen relatief minder moeten ont vangen doch de anderen relatief meer. Ik ont veins mij niet, dat langs dezen weg nog meer dan vroeger met de behoefte wordt gerekend. Maar nu ik binnen het bedrag, dat Rijk en Ge meenten geven kunnen óf de eene óf de andere methode volgen moest, heb ik de methode ge kozen. die aan de slechtst-gesitueerden tege moet komt en hun uitkeering verhoogd. Hier heb ik de grafische voorstelling. Eener zij ds de loonbedragen, anderzijds de gezins grootte. Hoe meer het loon daalt en het gezin groeit, hoe meer het percent rijst, tot 90 pet. toe. ook in de steden. Een zeker aantal gezin nen zal door deze schaal voortaan méér ont vangen dan tot nog toe, ondanks de steun verlaging". Wij vroegen, of de minister het aantal van deze gezinnen kan schatten. Het antwoord luidde ontkennend: want het is niet bekend, hoeveel gezinnen binnen een bepaalde gemeente vallen in een bepaald hokje. Zeer lage loonen en zeer groote gezinnen zijn in de steden uitzondering, dat weet ik wel, zeide de minister. Er zal dus een aantal per sonen met goede loonbasis en klein gezin ge voelig achteruitgaan. Niemand weet het beter dan ik zelf. Maar wie onder het hooger per centage komt te vallen en bij de nieuwe schaal méér geld in handen krijgen zal dan thans, vóórdat mijn maatregel werkt, die is dan toch geholpen. In de groote steden, om U enkele concrete voorbeelden te noemen: iemand met een loon basis van f 21 en twee kinderen ontvangt bij de tegenwoordige regeling f 13.65; bij de nieuwe regeling zal hij f 14,70 ontvangen. Iemand met een loonbasis van f 23 en een ge zin van vier kinderen gaat niet achteruit. Iemand met een loonbasis van f 25 en een gezin van zes kinderen klimt door de nieuwe regeling van f 17.50 tot f 17.75, heeft hij acht kinderen, dan maakt dit thans voor hem geen verschil; bij het nieuwe systeem klimt hij tot f 18,25. Overigens zeg ik dit één en ander niet zoo besloot de minister om den indruk te wek ken. alsof de komende wijziging „zoo kwaad nog niet is", ik verkeer niet in de stemming om te railleeren. maar alles tezamen genomen vertrouw ik, dat ik gegeven d- situatie zooveel doenlijk heb verzacht en dat ik mexx- schelijk heb gehandeld. TRANSFER-ONDERHANDE LINGEN WORDEN VOORTGEZET. Geen reden tot pessimisme. HOUDING DER NEDERLANDSCHE DELEGATIE VOLKOMEN GERECHT VAARDIGD. Zooals uit Berlijn gemeld werd. heeft de Nederlandsche delegatie der transferconfe rentie te Berlijn de Duitsche transfer-voor stellen van de hand gewezen. Hieruit moet naar V. D. van bevoegde zijde wordt mede gedeeld niet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat hiermede het laatste woord is ge sproken, want de onderhandelingen te Ber lijn werden gevoerd tusschen vertegenwoor digers der crediteuren van de Duitsche buiten- iandsche schulden op langen en middelmati- gen termijn en de vertegenwoordigers van de Rijksbank. Definitieve overeenkomsten kun nen slechts door de verschillende regeerir.gen worden aangegaan en tusschen Duitschland en de regeeringen der diverse crediteurstaten zullen dan ook ongetwijfeld verdere onder handelingen worden gevoerd. Het is op het oogenblik nog te vroeg om een meening uit te spreken omtrent het re sultaat, dat de onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering inzake de transferkwestie zullen opleveren, doch in tot oordeelen bevoegde kringen is men dienaangaande niet pessimistisch ge stemd. De door Duitschland voor Nederland en Zwitserland vroeger gestelde voorwaarden zijn meer dan eens als door de andere belang hebbende landen preferentieel bestempeld, doch van een bevoorrechte behandeling der Nederlandsche en Zwitsersehe crediteuren op langen termijn is geen sprake geweest. De Nederlandsche en Zwitsersehe houders van Duitsche obligaties hebben onder bepaalde voorwaarden slechts 100 pet. voor hun rente vorderingen verkregen, doordat hun regeerin gen erin hebben toegestemd van Duitschland een grooter hoeveelheid goederen af te nemen De Zwitsersehe en Nederlandsche crediteuren hebben als het ware zichzelf betaald door den „Zusatzlichen" import, waartoe de regeeringen der beide landen in kwestie bereid waren. Wat Nederland aangaat, zöo moet dit wor den beschouwd als een van de voornaamste afnemers van Duitsche producten. Op het oogenblik betrekt ons land wel het grootste percentage van de Duitsche voortbrengselen De waarde daarvan overtreft met een aan zienlijk bedrag de vorderingen, die de Neder landsche crediteuren op Duitschland hebben, en Nederland voorziet Duitschland niet alleen van de benoodigde deviezen om te voorzien in den volledigen dienst van de Duitsche obligatiën in Hollandsch bezit, doch voor nog een "enorme som daarboven. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat er geen kwestie is van een pre fer en tieeie behandeling der Nederlandsche crediteux*en. doch dat alleen andere landen de behandeling, die Nederland en Zwitserland ondervinden, als zoodanig willen bestempelen In dit licht beschouwd moet het standpunt van de Nederlandsche delegatie ter conferentie te Bex-lijn dan ook volkomen worden gerecht vaardigd, temeer, daar het niet is uitgesloten, dat de ondexdiandelingen, die ongetwijfeld tus schen de Nederlandsche en Duitsche regeerin gen over het transfer-probleem zullen wor den gevoerd. zullen leiden tot een overeen komst, die veel gelijkenis zal hebben met die, welke reeds bij vorige gelegenheden was aan gegaan en die ook op het oogenblik nog van kracht is. Waar Nederland en Zwitserland, doch vooral Nederlaxxd. tot de all ex-voornaamste afnemex's van Duitsche waren behooren, daar kan men aannemen, dat Duitschland er niet zoo gemak kelijk toe zal overgaan zijn beste klanten voor het hoofd te stooten. Door de mededeeling. dat de Nedexdandsche delegatie zich met de Duitsche voor-stellen niet accoord had verklaard, was hier en daar reeds de meening post gaan vatten, dat er thans mogelijkerwijze tusschen Nederland en Duitsch land eenige wrijving zou kunnen ontstaan, die aanleiding zou kunnen geven tot bijzondere maatregelen, zooals bijvoorbeeld „clearing". Hiexwan is echter geen sprake, In tot oordeelen bevoegde kringen gelooft en hoopt men. dat de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering een voor ons land beter resultaat zullen opleveren dan zou kunnen worden afgeleid uit de voor stellen. die thans door Duitschland zijn gedaan en die een algemeen karakter dragen. Wat landen biiv. Engeland betreft, zoo kunnen die gemakkelijk bewilligen in de gedane voorstel len. omdat zij daardoor weinig of in 't geheel niet worden geschaad. GEBR. GERZON S MODEMAGAZIJNEN N.V. In de jaarlijksche algemeene vergadering van Aandeelhouders der Gebr. Gerzon's Mode magazijnen N.V. werden de balans en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1933 goed gekeurd en het dividend over dit jaar be paald op 5.7voor px-eferente en 8% voor gewone aandeelhouders. De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris Mr. J. H. Worst werd herbenoemd. Mededeeling werd gedaan van de benoe ming bijzonder procux-atiehouder van den heer W. J. Weiss. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kroon, Weltevreden- pleiix 28, autowiel met band; Jolink, Derxne- laan 34 (Haarlemmermeer) autobumper; D. Voeteling, Timorstraat 114, armband; Bureau van Politie Smedestraat, inschrijvingsbiljet ten; v. Wetering, Anslijnstraat 37, boekje; C. B. v. Houten, Oranjeboomstraat 79, bril: Kroder, Sperwerstraat 43, ceintuur; Lamboo, Zuider Buiten Spaarne 144, handschoenen: H. Waleveld, Allanstraat 6, handschoen: A. Schipper, Zuid Brouwerstraat 11 handschoen: Bakker, Duïvenstraat 17, hond en ketting: Fenger, Kruistochtstraat 59, boek en vulpot lood; v. d. Meer, Spionkopstraat 23, boeken; A. Steffers, Bakenessergracht 48rd., porte- monnaie m.i.; Valks, Zaanenstraat 46rd pox-temonnaie m.i.: C. Marchand, Vooruit gangstraat 17, rijwielpomp; M. J. Blanken- stein, Harmenjansstraat 19. rijwielbelasting- plaatje; Huizing, Brederodelaan 7 (Bloemen- daal) rijwielbelastingplaatjeA. Godijn, Nieu we Kerksplein 14rd„ schop; H. Kolkmeier, Santpoorterstraat 58, slot; Alteveer, Tette- rodestx-aat 54, taschje m.i.: F. J. H. Charante, Kruisstraat 28rd., taschje m.i. THéRèSE PIéRAT t Te Parijs is overleden Mnxe Thérèse Piérat, de bekende actrice van de Comédie Frangaise. NED. HERV. GEMEENTE SCHOTEN. De verschillende colleges der Ned. Herv. Gemeente Schoten hebben vergaderd, ten einde de mogelijkheid eener ox-ganisatie van „leekenarbeid" te bespreken, in het bijzon der de actie om de dekking van een eventueel tekort in de kerkelijke kas te garandeeren indien er tot de beroeping van een tweeden predikant werd overgegaan. Besloten werd. de gemeenteleden te bezoeken, die hiervoor in aanmerking komen, teneinde van hen ge daan te krijgen, dat zij zich bij een eventueel tekort voor een zeker bedrag garant stellen. Heeft deze poging voldoende resultaat, dan kan tot de bex-oeping van een tweeden predi kant wox-den ovex-gegaan. Wie aan het voe ren van deze actie daadwerkelijk wenscht deel te nemen kan zich aanmelden bij Ds Blauw of bij één der leden van de verschil lende colleges. DWANGMAATREGEL TEGEN HEIDELBERGSCH STUDENTEN CORPS. OMDAT HET DE JODEN NIET VERSTOOTTE. FRANKFURT. 31 Mei. (V. D.) Het Heidel- bergsche studentencorps „Vandalia", dat wei gert zijn oude cox-psleden van Joodsche af stamming uit te stooten, is thans zelf uit de federatie van Heidelbergsche studenten ge zet, evenals uit de beide algemeene vereenï- gingen van Duitsche studenten, waar het deel van uitmaakt. Terzelfder tijd is de bepaling afgekondigd, dat geen Heidelbergsch student lid mag zijn vaxx „Vandalia". VERBETERING VAN HET KERKELIJK CREDIET. VOORSTELLEN VOOR HET BISDOM HAARLEM. De Commissie voor regeling van het Kerke lijk Crediet in het Bisdom Haarlem, is met haar arbeid thans zóó ver gevorderd, dat zij een globaal overzicht kan geven van de finan- cieele moeilijkheden van verschillende Kerk besturen in het Bisdom Haarlem en van de wijze waarop deze zullen moeten worden gere geld. Wij ontleenen aan dit in de Msb. opge nomen verslag: Een aantal Kerkbesturen ondervindt wel den druk van de moeilijkheden, maar is toch met min of meer groote subsidie van het Bisdom op het oogenblik in staat, aan alle verplichtin gen te voldoen. Voor deze worden geen maat regelen voorgesteld. Een andere groep echter thans 25 of 26 verkeert in zulke moeilijkheden, dat zij noch in de naaste, noch in de verre toekomst in staat zal zijn aan haar verplichtingen te vol doen. Uit de verzamelde gegevens staat vast, dat op deze Kerkbesturen minstens drie mil lioen gulden te veel schuld drukt, een feit, dat niet alleen zijn ontstaaxx dankt aan de crisis. Bezuinigingen van eenige beteekenis zijn bij deze parochiën niet meer mogelijk en de in komsten kunnen door haar niet hooger worden opgevoerd: naar beide zijden is de grens be- x'eikt. Na langdurige en grondige overwegingen heeft daarom de Bisschop van Haarlem ïiet volgende saneeringsplan, door de Comxxxissie als resultaat van maandenlange studie voorge legd. aanvaard. In dit plan wordt een einde gemaakt aan de toename der schulden en is althans de uitein delijke volledige terugbetaling van de hoofd som der bestaande schulden op een gezonde basis mogelijk. Het plaxx gaat uit van den thans bestaaxxden, deugdelijk gecontroleerdexx feitelijken toe stand. en schakelt alle meer of min gelukkige kansberekeningen uit. Van elk noodlijdend kerkbestuur stelt n.l. de Commissie, uitgaande van de gegevens over 1931, 1932 en 1933 door ïxauwkeurige consciën tieuze berekeningexx vast, hoeveel er na een zoo zorgvuldig exx zuinig mogelijk beheer, aan eigen inkomsten der parochie jaarlijks voor het bestrijden der lasten beschikbaar is. Uitgaan de van dit bedrag wordt vastgesteld van hoe veel schuld op den ouden rentevoet de rente kan worden voldaan. Aangaande de schuld, die daarboven nog op de parochie rust, zal aan de crediteuren wor den voorgesteld deze renteloos te maken, en wel van elke obligatie of schuldbrief een zelfde percentage: bijv. 50 pCt. (of meer) rente- gevend, 50 pCt. (of minder) renteloos. De rentelooze deelen der schuldbrieven zul len het eerst worden afgelost; de overblijvende rentegevende deelen zijn daxx weer schuld brieven met een voldoende en behoorlijk-ver zekerde rente. De bruiloft op Karmhof. door WILHELMINE BALTINESTER Het huis is vol menschen. De kamers glim men van feestelijkheid. De geweldige danx- pende schalen voor het bruiloftsmaal wordeix aangedragen. Op de eereplaats zitten bruide gom en bruid. Zij is de oudste dochter van den Karmhof, Barbara, en de man naast haar is nog rijker daxx haar vader; ze zal nu de rijkste vrouw worden van de heele streek. Ze is mooi, groot, blond en sterk en heeft don kere. strenge oogen. De bruidegom ziet haar aan. Hij is irotsch op haar. De mooiste boer derij, en de mooiste vrouw van den omtrek behooren hem. De boer vaxx den Karmhof zit ook tevreden naast zijn vrouw. De zilveren horlogeketting is drie maal door de knoopsgaten van zijn vest geregen. Het is een feest, mooie kinderen te hebben: hij kijkt eerst naar Bai-bara en dan naar Karma, zijn jongste. Karma is an ders dan Barbara. Haar haar is donkerbruin en achter haar lange, zwarte wimpers zou mexx donkere oogen verwachten; maar haai oogen zijn helderblauw, zoo blauw als de he mel boven den bex'g, op wiens Oosthelling de Winzhof ligt, een klein boerengoed met niet al te vruchtbare groxxden, dat aan eexx oud en stug boerengeslacht toebehoort. Als de bruid den beker nxet den dorxkergelen wijn xxaar de lippen brengt, treedt een late gast binnexx. Van het hoofd tot de voeten in het zwart gekleed, als moest hij naar een be grafenis. De bruid zet den beker plotseling hard op tafel neer. Allen kijken den man aan. Niemand vaxx de vrieixden exx bloedverwaxxten van den Karmhof had gehoord, dat men den boer van Wixxz ook genoodxgd had. want nie mand had hem nog ooit op den Karmhof ge zien. Doodstil wordt het in de groote kamer. De donkere gast schuift aan het onderste ein de van de tafel een stoel voor zich tusschen twee boerenzoons, die schuw plaats maken. Niemand raakt de dampende schotels aan, die zooeven nog zoo verleidelijk lokten. De boer van Winz heeft een hoog voorhoofd en een smal gezicht, en op het oogenblik ziet hij even wit als het kleed van de bruid. De vader van de bruid staat op, loopt oxxx de tafel heen en spreekt den ongenooden gast aan: „Het is goed dat je den langen weg van Winz afgelegd hebt om hier te komen, maar toch moet je je vergist hebben! Het is hier bruiloft en wij vieren feest!" En hij kijkt ver wijtend naar de zwarte kleeren van den gast. De boer van Winz kijkt, zonder een woord te zeggen, omhoog in het gezicht van den gast heer. Die staart hem een oogenblik besluite loos aan, en gaat dan naar zijn plaats terug. De stomme tegenwoordigheid van den duis teren gast verlamt de feestvreugde. „Drink maar, en kijk niet naar hem!" fluis tert de bruidegom tegen de bruid, en neemt onder de tafel haar hand. De blik van den vreemde richt zich op haar en wendt zich niet meer af. Niemand raakt de spijzen meer aan Met zachte stem maant de gastvrouw de gas ten aan toe te tasten. Een paar vatten moed, maar na een paar happen schuiven zij hun borden weg. De dienstmeisjes konxexx binnen en kijken verbaasd. Volle schalen worden weer weggedragen. De vrije haxxd van de bruid ligt gebald op de tafel. „Moesten we hem eigenlijk niet zeg gen weg te gaan?" vraagt de bnxidegom den gastheer. Die schudt het hoofd. „Hij is mijn gast". Op den Karmhof hebben ze altijd de gastvrijheid hoog gehouden. De bruidegom fronst de wenkbrauwen. Stom zitten de vele menschen om de tafel. In de groote stilte begint plotseling iemand zacht te huilen. Karma heeft de armen op tafel gelegd en er haar gezicht in verbor gen; haar lichaam schokt. Allen kijken naar haar. Dan hoort men plotseling de muzikan ten komen, die men besteld heeft om te kun nen dansen. Alle gasten springen op en dringen naar buiten. Ze willen buiten dansen en weg zijn uit de kamer. Ook de bruid en bruidegom gaan. De ouders trekken Karma met zich mee. De man in de zwarte kleeren blijft alleen aan de tafel zitten. Buiten in den hof hoort men het geschuifel van dansende voeten. De violen klinken vroolijk.De boer van Winz staat op. gaat naar de leege plaats van de bx-uid. neemt haar beker, zoekt de plaats waar zij gedronken heeft en heft hem aan den mond. Maar voor hij drinken kan gaat de deur open en hij zet den beker haastig weer neer. Karma sluipt schuw naar binnen. Haar zachte wangen zijn nog rood van het huilen. Ze kijkt den donkeren man aan. Als eexx lichtstraal staat ze daar ixx haar licht japon netje en met Ixaar heldere oogen. „Wil je me niet zeggen, wat er met je is?" vraagt ze van haar plaats bij de deur af. en voelt tegelijkertijd, dat men zooïets van dich terbij moet vragen, zoodat ze langzaam de kamer inloopt en haar vraag herhaalt. Hij heft het hoofd op en ziet haar aan. „Was jij het,, die straks huilde?" vraagt hij. Zijn stem. die ze voor het eerst hoort, is don ker en zacht. Vertrouwelijk komt Karma xxog dichterbij. „Ja. ik kon het niet helpen. Ik had zoo'n medelijden met je". „Waarom had je nxedelijden met me?" „Dat weet ik niet. Ik had alleen maar me delijden met je, toen xk je daar zoo zitten zag". „Ik wou, dat het je zuster was geweest, die gehuild had!" „Mijn zuster? Dat moet je haar op haar trouwdag niet toewenschexx!" -.En waarom niet? Ze heeft mijn leven be dorven!" „Barbax-a? Wat heeft ze je gedaan? Bax-bara heeft nooit iemand kwaad gedaan! En nie mand van ons kende je, voor je vandaag hier kwam. Je komt nooit ergens, zelfs niet naai de kerk, want de kerk van Warnhof is dich terbij voor je. Hoe zou Barbara je dan ken nen?" „Barbara kent me", zei hij heesch. „Sedei-t den vorigen zomer. Zq moest naar Warnhof, ik geloof om den dokter te halen, want je moeder was ziek. Niet ver van Warnhof ont moette ik haar; ik had haar voor dien tijd nooit gezien. Ze was in het rood, en we spra ken met elkaar; en daarna ontmoetten we elkaar dikwijls op den weg tusschen Warnhof en Karmhof. Ik weet niet, hoe ze het hier altijd vex-boi'gen heeft kunnen houden. Ik wilde met haar trouwen, en ik vroeg haar haar vader te zeggen, dat zij mijn vrouw zou worden. Ze stelde het steeds weer uit, en toen moet ze den man ontmoet hebben met wien ze vandaag getrouwd is. Toen ik op een keer aandrong, en zei, dat ik zelf naar haar vader zou gaan om haar hand te vragen, kwam ze niet meer terug. De boer van Winz was haar niet rijk genoeg, nu ze een beteren kon krij-: gen! Vandaag ben ik hier gekomen om den ring aan haar hand te zien. Ik wilde weten, of het werkelijk waar was, dat Barbara zoo handelen kon. Nu weet ik het je zuster heeft een harde ziel, of ze heeft er heelmaal geen!" Karma staat hem aan te kijken. Ze ziet even bleek als hij. Wat heeft Barbara ge daan? Maar veranderd kan er niets meer worden en juist daarom is het zoo vreese- lijk. Ze zou hem willen helpen, den man daar. Hulpeloos heft ze haar kleine handen. „Zoo'n gezicht als jij hebt, heeft het beeld van de heilige Moeder, dat boven mijn bed hangt. Ik heb het van mijn moeder gekre gen, die gestorven is, toen ik op de wereld kwam. Hoe heet je?" „Karma". „Ik geloof, Karma, dat God jou twee har ten heeft gegeven, je eigen, en dat, dat Hij je zuster onthouden heeft. Maar ik ga weg, ik heb nu den ring aan haar vinger gezien, en van nu af aan moet ze dood zijn voor mij". Zijn gezicht trekt. Hij doet een paar stappen. Karma strekt beide handen naar hem uit. Ze kan niets zeggen, ze kijkt hem alleen aan. Een flauw lachje speelt om zijn mond, als ze haar gezichtje zoo smeekend naar hem opheft als wilde ze hem iets vragen. „Wees maar niet bang! Ze zullen mij daar niet meer zien ik had je zuster ten dans willen vragen ten aanschouwe van iedereen, maar ik zal het niet doen. Kun je me niet eexx deur wijzen, waardoor ik naar buiten kan konxen zonder dat iemaxxd nxij ziet?" Karma brengt hem zwijgeixd door vele gangen en kamex-s naar een smalle deur, die achter het huis op de weiden uitkomt. „Mijn paard staat in den stal. Ik zal het gaan halen, en dan zie je me niet meer", zegt hij. „Nooit meer?" Ze vraagt het zoo snel en heftig, dat het klinkt als een kreet. Hij blijft staan én ziet haar aan. Nu weet ze, dat zijn treurige oogen ook glanzen kun nen. Dan gaat hij naar den stal, haalt er zijn paard uit en rijdt weg. Ver, ver in den omtrek hoort men de vielen zingen en de dansers schuifelen en lachen. Karma staat in de smalle deur. die uitziet over de weiden, en houdt haar hand op haar hart HONKBAL JEUGDHONKBAL. Met ingang van Woexxsdag 6 Juni organi seert de Jeudcommissie uit den Ned. Honk- balbond een wekelykschen oefenmiddag op het Genx. Sportterrein aaxx de Kleverlaaix voor jongens van 12-16 jaar. De contributie is zeer laag gesteld eix voor- loopig treedt als leider op de heer K. Wulf horst. Aaxxmelding kan op het terrein ge schieden WEDSTRIJD VOOR DAMES. Het dames-negental van de Honkbalclub Haarlem speelt Zaterdagmiddag op het ter rein aan de Kleverlaan een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen een dames negental van de 2de H.B.S. B OM DEN ZILVEREN BAL. Voor deelneming aan de seriewedstrijden om den Zilveren Bal van de Honkbalclub Haarlem op Zondag 10 Juni hebbexx zich elf xxegentallen aangemeld, n.l.: E.D.O I en n. D.E.V H.H.C. n. Haarlem n, Rijks H.B.S. Velseix, Swasika, A.M.V.J. II, Blauw Wit II, V.V.G.A. II en D.E.C. DE AMERIKANEN TE HAARLEM. De eerste maatregelen om tot een ont moeting met de Amerikaixen te komen zijn genomen. De bedoeling is dat op Zaterdag 9 Juni een team van de Anxerikaanschen krui ser te Haarlem speelt tegen het Haarlemsche negental, een ander Anxerikaansch team te Amsterdam tegen het Amsterdamsche negen tal, en op Zondag 10 Juxxi één dezer beide teams tegen een Bondsnegental. JUBILEUM VAN H.H.C. De tweede Haarlemsche honkbalclub be staat op 1 Juli vijf jaar. Om dit feit te vieren heeft zij tot „Haar lem de uitnoodiging gericht mede te werken dat dien dag gespeeld kan worden H.H.C. li- Haarlem II en H. H. C.Haarlem I. Voor degene, die de meeste punten behaald wordt een prijs uitgeloofd. UITBREIDING N.H.B. Tot deix Ned. Honkbalboixd zijn alsnog toe getreden A.F.C. en S.h.e 1.1, beide voetbalver- eenigingen te Amsterdam. DAMCLUB HAARLEM. De uitslagen van de Woensdagavond j.l. in net clublokaal der Damclub Haarlem ge speelde partijen luiden als volgt: Hoofdklasse clubkampioenschap: A. M. Berghuijs—Th. van Wamel 1—1 Zomerwedstrijd. J. P. Exel Jr.R. Groos 20 D. A. van Abs—J. P. Exel Sr. 0—2 W. van DaalenC. Dikkeboom 20 H. A. van Abs—L. P. Huges 1—i C. F. Visse—M. van Leeuwen 20 P. van Wamel—C. v. d. Werff i_i W. StrooA. Russ 20 J. Lycklama—F. B. Sieverding 2—0 G. P. Heck—B. Gabriël l—l INBRAAK NABIJ VOORSCHOTEN BEWONER MISHANDELD EN VAN 6000.— BEROOFD. Onze Haagsche correspondent seint; In den afgeloopexx nacht is ingebroken in een café aan dexx Veurschen Straatweg onder Voorschoten, waar de gebr. v. d. V. wonen. Blijkbaar was slechts één hunner thuis. De inbrekers hebben van deze omstandigheid geprofiteerd een bedrag van f 6000 buit te maken. Toen v. d. V. wakker werd en de in- bMbers stoorde, werd hij mishandeld. De po- Uit ^elt een nader onderzoek in.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12