Het voorstel der zes ex-onzijdige staten te Genève. MEGE MOURIES, DE KAMPEERDERS ZATERDAG 2 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Bestudeering der uitvoeringsgaranties verlangd. Strenge controle op de wapenfabricage van staatswege en door particulieren. Eisch tot vernietiging van tanks en zware veldartillerie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Bij het begin van de zitting der ontwape ningsconferentie van Vrijdag, legde Hender son een verklaring af, waarin hij op den uiterst critieken toestand der conferentie wees. en een „laatste beroep" op de dagbladen deed. Niettemin hoopt Henderson, dat het mogelijk zal zijn een weg te vinden, waarlangs men voorwaarts zal kunnen gaan. H ijmeent niet dat het een ijdele wensch behoeft te zijn, dat de conferentie zal slagen. Vervolgens was het woord aan den Pool- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Beck, die er op wees. dat ter conferentie al gemeen een pessimistische stemming heerscht. Minister Beek zette daarna het standpunt der Poolsche regeering uiteen. Hij zeide. dat de Poolsche delegatie van den aanvang der con ferentie af. van meening is geweest, dat deze een duidelijk omschreven taak heeft. n.l. de beperking en vaststelling der bewapening. De Poolsche regeering, aldus Beck, is bereid tot iederen maatregel op het gebied van vermin dering op beperking der bewapening, welke een algemeen karakter draagt en op alle staten van toepassing zal zijn. Het belangrijkste deel van de zitting was de rede van den Zweedschen minister Sandler, die zijn reeds aangekondigde voorstel namens de zes ex-neutrale staten indiende. Sandler verklaarde o m. dat het onmogelijk is zelfs van de verschillende gezichtspunten der wapeningsbeperking te komen tot een alle wapeningscategorieën omvattend verdrag. Overal ter wereld wordt herbewapend en het is een belangrijke taak der conferentie deze feitelijke herbewapening in ieder geval te re gelen. De ontwapening zou het juiste middel zijn om de rechtsgelijkheid tot stand te bren gen. Onder de huidige omstandigheden moet en behoort nog steeds een beslissenden stap worden gedaan in de richting van gecontro leerde gelijkheid. Wie begrijpt niet. dat een volk verbolgen moet geraken, wanneer het wordt gehouden in een toestand van minder recht. Nopens de veiligheid zou het doelmatig zijn de aandacht te richten op een punt n.l. de uitvoeringsgaranties. In ieder geval zou Zwe den nieuwe verplichtingen op zich nemen ten aanzien van de veiligheid mits effectieve ont wapeningsmaatregelen worden ingeleid. Slechts een aigemeene ontwapening zou tenslotte een veiligheidssysteem voer allen beteekenen. Vervolgens las Sandler een gemeenschappe lijke verklaring voor van de delegatiess van Nederland. Denemarken. Noorwegen. Zweden. Zwitserland en Spanje. In de verklaring wordt er de nadruk op gelegd dat deze landen nun in hun in het memorandum van 14 April 1934 neergelegde opvatting vooral nopens de ont wapening, veiligheid en rechtsgelijkheid hand haven. Op deze basis leggen zij der Hoofd commissie o.m. de volgende overwegingen voor: Een bijzondere commissie moet er mee worden belast onverwijld de kwestie der uitvoerings garanties der toekomstige conventie te bestu- deeren. Het presidium moet onverwijld de kwestie der instelling van 'n strenge controle van den handel in en de fabricage van staatswege en door particulieren van wapens en oorlogsmate riaal overwegen. Het presidium moet worden opgewekt, zoo spoedig mogelijk den tekst van het ontwerp verdrag van 27 Januari 1933 mitsgaders de door den Engelschen minister van Buitenland sche Zaken in zijn rede van 30 Mei genoemde problemen te bestudeeren. In het bijzonder moet rekening warden gehouden met een on voorwaardelijk verbod van bombardement uit de lucht en iedere voorbereiding daarvan. De vernietiging van een voor iederen staat te bepalen aantal vliegtuigen, welke volgens het Britsche ontwerp worden verboden. On derzoek der maatregelen tot verhindering van het gebruik van particuliere vliegtuigen voor militaire doeleinden. Vernietiging van tanks en zware veldartil lerie. Met het oog op de noodzakelijkheid iederen betrokken staat aan deze maatregelen deel te doen hebben en met het oog op het feit, dat Duitschland niet deelneemt aan de confe rentiewerkzaamheden. moet het presidium worden gemachtigd ieder geschikt geachten maatregel te nemen, welke het mogelijk zou maken, dit ontwerp tot alle staten uit te breiden. Het zal voorts zaak van het presidium zi.in de hoofdcommissie te zijner tijd bijeen te roe pen opdat definitieve besluiten worden ge nomen. V. D. verneemt tenslotte nog. dat Sir John Simon Genève spoedig zal verlaten, aange zien men van Engelsche zijde de mogelijkheid gering acht, dat alsnog overeenstemming in de Ontwapen in gskwestie zal worden bereikt. Slechts zeer bijzondere feiten, aldus wordt verklaard, zouden wijziging kunnen brengen in het besluit van den Britschen staatsman. Anti-Amerikaansche demonstraties. Uit Havanna wordt gemeld, dat de anti- Amerikaansche demonstraties voortduren. Politie en militairen zijn- geconsigneerd. Voor het filiaal van de Bank of New Scotland heeft de politie een helsche machine gevon den, die nog niet ontploft was. Amerika. men een nieuwe wetgeving voor de oorlogs schulden der geallieerden nocht mogelijk noch raadzaam. Hij wil er opnieuw den nadruk op leggen, dat de herstelbetalingen geen enkel verband houden met de oorlogsschulden der geallieerden aan Amerika. Iedere schuldenaar heeft ieder oogenblik gelegenheid met de Ame- rikaansche regeering te spreken over zijn eigen schuldenprobleem. Herhaaldelijk heeft de Amerikaansche regeering den debiteuren dui delijk gemaakt, dat aangegane verplichtingen moeten worden nagekomen. Rusland, Driehonderd ambtenaren gearresteerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Gepeoe 300 ambtenaren bij de verschillende staats bedrijven heeft gearresteerd, die volgens of- ficieele mededeelingen den staat voor millioe- nen roebels zouden hebben benadeeld. Het onderzoek in deze aangelegenheid is in vollen gang. Het proces tegen de nalatigen zal midden Juni te Leningrad aanvangen. Turkije. Derde der begrooting voor oorlogsdoeleinden. Een derde deel van de nieuwe Turksche be- grooting nl. ruim 60 millioenTurksche ponden zal bestemd worden voor versterking van het leger en de luchtvloot. De regeering verklaarde, volgens Reuter, dat het in verband met den onrustigen toe stand in Europa voor Turkije noodzakelijk is, de nationale veiligheid te waarborgen. Op den invoer van buitenlandsche artikelen zal een verhoogde belasting worden geheven, terwijl het accijns op thee, suiker en koffie zal worden verhoogd. Frankrijk, „Narrow escape" voor Doumergue. Voor de tweede maal sedert het weer bijeen komen van de Kamer heeft de Fransche regee ring een hevigen aanval van de socialisten te doorstaan gehad en ditmaal is het kabinet- Doumergue met slechts enkele stemmen in de meerderheid gebleven. Met 288 tegen 277 stem men werd ten slotte de socialistische motie verworpen, waarbij, blijkens een Reuterbericht uit Parijs, werd aangedrongen op onverwijlde behandeling van een voorstel tot invoering van evenredige vertegenwoordiging en ontbin ding der Kamer. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. INTERNATIONAAL VLIEGVELD IN NOORD-BRABANT. Accoord thans bereikt. Als dafum 13 Januari '35 vastgesteld. GENèVE. 1 Juni (Reuter). Hedenavond is een accoord over de Saarkwestie bereikt. De volksstemming zal 13 Januari 1935 worden ge houden. De bewoners van het Saargebied zullen, of zij al dan niet aan de stemming deelnemen, jewaarborgd zijn tegen elke discrimineeren- de behandeling of maatregel van weerwraak voor de houding, door hen aangenomen met betrekking tot de volksstemming of jegens Duitschland vóór de volksstemming. RUBBERRESTRICTIE OP CEYLON. De rubberrestrictie is gisteren op Ceylon in werking getreden. JODEN UIT DE OPENBARE ZWEMBADEN GEWEERD. BERLIJN, 1 Juni, (Reuter). De gemeenteraad te Brucksal in Baden heeft bepaald dat voor taan geen Joden zullen worden toegelaten in de openbare bad- en zweminrichtingen. Verscheidene andere steden in Baden heb ben dezelfde maatregelen genomen. Stichting van burgerlijke en militaire vliegschool? GROOT TERREIN ONDER GILZE-RIJEN BESCHIKBAAR GESTELD. In een besloten zitting van den Tilburg- schen gemeenteraad van Vrijdagavond heeft de burgemeester mr. dr. Vonk de Both, mede- deeling gedaan van de onderhandelingen met betrokken autoriteiten in verband met den aanleg van een internationaal vliegveld on der de gemeente Gilze-Rijen. Met betrokken autoriteiten zijn hier be doeld de ministeries van Defensie en Water staat en de directie van de K.L.M. Behalve het gemeentebestuur van Tilburg waren bij de onderhandelingen betrokken de gemeentebesturen van Breda en Gilze-Rijen. Er is volgens de Msb. een oplossing ge vonden in dezen zin, dat het vliegveld zal wor den aangelegd op een terrein groot 64 H.A. gelegen tegenover het thans bestaande mili taire vliegveld ..De Molenheide" onder Gilze- Rijen. welk terrein door laatstgenoemde ge meente gratis voor dit doel is beschikbaar ge steld. Het ligt in de bedoeling genoemd militair vliegveld op te heffen en op het nieuwe ter rein een gecombineerd burger- en militair vliegveld te stichten. Voorts is het zoo goed als zeker, dat op het vliegveld ook een bur ger- en militaire vliegschool zal worden ge vestigd. De exploitatie van het vliegveld zal in han den komen van de gemeenten Tilburg, Breda en Gilze-Rijen mitsgaders eenige andere ge meenten in den omtrek, die alsnog zullen worden uitgenoodigd. De betrokken autoriteiten hebben bij een en ander haar volledige medewerking ver leend. De zaak zal vrij spoedig haar beslag krijgen. FINANCIEELE BERICHTEN PREANGER RUBBER MIJ. IETS HOOGERE KOSTPRIJS VOOR 1934 VERWACHT. Aan het verslag der N.V. Preanger Rubber maatschappij over 1933 ontleenen wij het vol gende Oogst 1933 bedroeg 953.600 (v.j. 993,760 h.g.k.). De mededeeling, dat de aanslag in de ver- pondingsbelasting over het tijdvak 1928-1932 met ruim f 15.000 is verlaagd, gaf ons aanlei ding het verliessaldo van het laatste jaar met hetzelfde bedrag te verminderen. In verband hiermede hebben wij het gewenscht geoordeeld voor de belastingen 1933 een be drag van f 7.377 te reserveeren. Met afbetaling der achterstallige belastin gen werd voortgegaan. Wij hopen in 1934 hiervoor grootere bedragen beschikbaar te kunnen stellen. De canon over de jaren 1932 en 1933 werd in 1934 voldaan. De gemiddelde opbrengst der t/'m 31 De cember verkochte 869,440 h.k.g. bedroeg 10.20 ets per h.k.g. f.o.b. het resteerende onverkochte gedeelte bedroeg 84.160 h.k.g. f.o.b. De opbrengst van den geheelen oogst heeft hierdoor gemiddeld 10.48 (9.3) ets per h.k.g f.o.b. bedragen. Het exploitatieverlies over 1933 bedraagt f 736, welk bedrag wij voorstellen te voegen bij het resteerend verliessaldo van het vorig jaar, waardoor dit wordt f 22,580. In verband met de eenigszins verbeterde prijzen in de tweede helft van het jaar, waar door wij meer gelden ter beschikking konden stellen voor het onderhoud en diverse drin gend noodige voorzieningen, is de kostprijs iets hooger geworden dan in vorig jaar en bedroeg 8.5 ets per h.k.g. interest, onkosten Amsterdam en belastingen zijn hieronder niet begrepen Ook voor dit jaar hebben wij het niet ge wenscht geoordeeld afschrijvingen te doen plaats vinden. Indien de omstandigheden zich gunstig blijven ontwikkelen zullen wij hiertoe weder voorstellen doen. Door de betere verkoopprijzen der rubber, zullen wij in staat zijn verdere verbeterin gen aan te brengen en het salaris van ons personeel te verhoogen, waardoor wij ver wachten, dat de kostprijs over 1934 eenigszins zal stijgen. De raming van den oogst voor 1934 be draagt: 845.000 h.k.g. Deze oogst vermindering in vergelijking met het vorige jaar is ontstaan door den lichte- ren tap van de normaal produceerende tuinen en door de verminderde opbrengst der zwaar- taptuinen. Uit dezen oogst is in de eerste maanden van 1934 verkocht 204.000 h.k.g. tegen prijzen van minimum 13 3/4 en maximum 20 1/2 ets. per h.k.g. f.o.b. De verbeterde prijzen deden de grootere UITVINDER VAN DE MARGARINE, HERDACHT. De heeren Jurgens en Van den Bergh aan het woord (Van onzen Londenschen correspondent). In het kantoorgebouw van de Margarine- Unie, behoor en de bij de fabriek in Purfleet, aan de Theems ten oosten van Londen, is Dinsdag een plaque onthuld voor den uitvin der van margarine, den Franschman Mege Mouries. De plaque, in brons, vertoont in relief zijn beeltenis en er onder de woorden: Deze plaat ter herinnering aan Mege Mouries, den uitvinder van margarine, is onthuld op 29 Mei 1934 door J. P. van den Bergh en Frans Jurgens. Laatstgenoemde voerde bij de plechtigheid het woord en herinnerde er aan dat met de vervaardiging van margarine 60 jaar geleden een begin werd gemaakt in Oss door zijn over grootvader en door Simon van den Bergh. De fabricage had zich sedert op kolossale wijze ontwikkeld en het belang van de uitvinding kon niet duidelijker aan den dag treden dan door de vermelding van een paar cijfers. Ver leden jaar werd er in de wereld meer dan 1.000.000 ton margarine geproduceerd. Men kon wel begrijpen hoeveel werk en loon dit ver schafte aan arbeiders en technici rechtstreeks en. indirect, aan de menschen over de gansche wereld verspreid die verantwoordelijk zijn voor het vervoer, het winnen van grondstoffen, de vervaardiging van het papier en de houten kistjes en kisten, waarin het product wordt verpakt. Ook verschafte de productie werk aan duizenden bedienden in de administratie kantoren. Uit de eenvoudige uitvinding was een wereldbedrijf gegroeid van de hoogste economische beteekenis. De heer Jurgens ver telde verder dat de omzichtige Engelsche huis moeders alleen al, niettegenstaande de lage prijzen van boter en reuzel, ongeveer 175.000 per week besteden aan margarine. De spreker herinnerde er aan dat uitvinders gewoonlijk alleen geëerd worden wanneer zij zijn heen gegaan en dat zij zelden de belooning ontvan gen voor hun uitvindingen. Dat was ook het geval geweest met Mege Mouries, die onder behoeftige omstandigheden was gestorven. Thans werd hij beschouwd als een van de ;rootste uitvinders en de onthulling van een gedenkplaat in de vestibule van het admini stratiegebouw van een der groote fabrieken, waar het product wordt vervaardigd, was een passende en tijdige hulde aan zijn nagedach tenis. De heer J. P. van den Bergh, de andere jonge firmant van de Margarine-Unie, vulde aan een lunch, die volgde, de historie der margarine aan. Toen de Duitschers naar Parijs oprukten gedurende den Fransch-Duitschen oorlog werd de voedselvoorziening van de stad steeds moeilijker en ontstond vooral schaarschte in vetten. Napoleon III stelde een prijs beschik baar voor de ontdekking van een artikel „even voedzaam en smakelijk als boter". Mege Mouries ontdekte door nauwkeurige studie en proefneming dat melk en boter haar oorsprong vonden in het vet van het lichaam van de koe en hij slaagde er in een dierenvet te vervaar digen, uiteraard zeer verschillend van de mo derne margarine maar toch een alternatief voor boter, zoodat Mege Mouries den prijs kreeg. De heer Jurgens te Oss ging naar Parijs om te leeren hoe het product werd vervaar digd en begon de vervaardiging in zijn woon plaats op kleine schaal. De heer van den Bergh, boterhandelaar, woonde in de buurt en begon de kunstboter eveneens te vervaardigen. De Nederlanders stonden jarenlang vooraan in de productie van margarine. In den loop der jaren begonnen zij de productie in Engeland en het product werd met de jaren verfijnd en de productie gemoderniseerd. De fabriek te Purfleet, welke in oogenschouw werd genomen, getuige treffend van deze modernisatie. Een van de belangwekkendste processen bleek die der verdeeling en verpakking van het afge werkte product. Een in haar actie bijna men- schelijke machine, welke de massa beurtelings vormde in balken van speciale afmeting, ze verdeelde in blokken van een pond en er het papier keurig omheen vouwde, was een indruk wekkend voorbeeld van menschelijke vinding rijkheid. De machine levert haar pondspakjes af met een snelheid van meer dan 60 per minuut. A. K. VAN R. vraag naar het product, ons in staat stel len met eenig meer vertrouwen, de naaste toekomst tegemoet te zien. De inwerkingtre ding van de restrictie, zal ons echter voor vraagstukken stellen, waarvan de uitkomst thans nog niet is te beoordeelen. AMSTERDAMSCHE BANK. POLITIEK RISICO OP DUITSCHE DEBITEUREN. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijk- sche aigemeene vergadering van aandeel houders der Amsterdamsche Bank N.V. ge houden. Vertegenwoordigd waren 766 aandee- len. recht gevende op het uitbrengen van 766 stemmen. De voorzitter, de heer Gottfried H. Crone, stelde het jaarverslag en de balans en winst en verliesrekeening aan de orde. Naar aanlei ding daarvan vraagt een aandeelhouder na dere inlichtingen omtrent een post diverse debiteuren ad 92 millioen. Daaronder vorde ringen op Duitschland, te boek staande voor f 24 millioen. Het vorige jaar stonden deze voor f 32 millioen te boek. Is die verminde ring het gevolg van aflossing of afschrijving. Hoe staat het met deze vorderingen; zal er nog op moeten worden afgeschreven? Uit de verlies- en winstrekening begrijpt spreker, dat een bescheiden rendement op het kapitaal in dit bedrijf mogelijk moet zijn. Doch dat is naar spr. meent meer dan 4 pet. De heer Mr. Hofstede de Groot zegt, dat op debiteuren steeds werd gereserveerd, echter niet op het politieke risico, dat aan deze de biteuren is verbonden. De vermindering in de boekwaarde der Duitsche vorderingen is hoofdzakelijk het gevolg van aflossingen. Aandeelhouder meent, dat uitkeering van een dividend, zelfs van een dividend van 4 pet. niet geoorloofd mag heeten, zoolang er niet voldoende op debiteuren is afgeschreven. En spreker begrijpt uit het antwoord van den directeur, dat inderdaad geen voldoende voorzieningen op debiteuren zijn getroffen. De heer Hofstede de Groot meent integen deel. dat de betreffende balanspost een juist beeld geeft van de taxaties van de directie. Spreker vreest echter, dat deze taxatie de mogelijkheid van verliezen toch niet persé uitsluit. Balans en verlies- en winstrekening wor den goedgekeurd. Het dividend werd vastge steld op f 8 per aandeel. De heeren Gottfr. H. Crone, Herbert Cre- mer, M. C. Koning, Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, A. C. Mees en Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer wer den als commissaris herkozen. In de vacature ontstaan door het overlij den van den heer S. T. van Eeghen, werd voorzien door de benoeming van den heer Mi'. L. C. van Eeghen als commissaris. De vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer Smulders, zal voorloopig onvervuld wor den gelaten. UIT DE PERS Voet bij stuk. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. Nieuwe schuldenboodschap van Roosevelt. Het Congres heeft gisteren van het Witte Huis de sedert lang verwachte boodschap ont vangen over den stand der buitenlandsche schulden aan de Vereenigde Staten. Hierin verklaart Roosevelt o.m.: De debiteurenstaten moet het duidelijk zijn. dat het Amerikaansche volk zich er door laat beïnvloeden, hoe deze debiteuren de hun ter beschikking gestelde middelen hebben ge bruikt: of voor den heropbouw en voor een be taling van de schulden aan het Amerikaansche volk. of voor onproductieve nationalistische uitgaven. Onder deze omstandigheden acht Ben, die er het zijne van moest hebben, vroeg nu of het waar was, wat ze straks had gezegd. „Zijn hier veel, wilde dieren?" vroeg hij, maar hoe hij zijn best ook deed, het vrouwtje aan het verstand te brengen, wat hij be doelde, ze snapte er niets van. „Je bent een leuke jongen, jij weet de menschen wel te amuseeren", zei ze en maakte netjes de deur achter de jongens dicht. „We moesten er maar niets van aan Sletske vertellen, anders krijgt hij er vannacht last van", zei Sjef en daar was een boel voor te zeggen. Maar tegen den middag, toen ze gezellig zaten te praten, hoorden ze een dof ge knor, dat steeds dichterbij kwam. En toen,een everzwijn", gilde Sietske en hij stond in een seconde recht overeind. Onder bovenstaande kop schrijft de Tel. over het streven van Duitschland om ons land en Zwitserland te bewegen zijn voorstellen inzake de transferkwestie te aanvaarden waardoor ons in den vorm van rentederving, een belasting van ongeveer f 40 millioen per jaar zal wor den opgelegd: „Wij hebben hier te doen met een Duit- schen opzet, die lang van te voren was be raamd. De vorige president van de Rijksbank, dr. Luther, heeft er zich steeds tegen ver zet, dat de Duitsche obligatiehouders in het buitenland schade zouden lijden. Nadat dr. Schacht opnieuw president van de Rijksbank was geworden, kwam er een radicale wijzi ging in deze houding. Dr. Schacht heeft een typisch Duitsche psychologie: hij aanbidt wat sterk is en veracht het zwakke. Volgens hem waren de internationale banken sterk en hij kwam deze instituten zooveel mogelijk tege moet, ten eindei ze tot zijn bondgenooten te maken. De over de geheele wereld verspreide houders van Duitsche obligaties beschouwde hij als zwak, en hij meende ze daarom te kunnen afslachten. Wij hopen, dat onze regeering niet werke loos zal toezien bij dit cynisch spel. Wij heb ben van de taak eener regeering een andere opvatting en meenen dat het juist haar plicht is de zwakken tegemoet te komen. Het zijn niet de groote kapitalisten in ons land, die er zich toe lieten verleiden te kwader ure in het Duitsche staatscrediet vertrouwen te stellen. Voor zoover groote financiers bij de Duitsche leeningen betrokken zijn. zal Duitschland wel wegen vinden om hen schadeloos te stellen, want op hen heeft dr. Schacht het niet voor zien.Het gaat voor hem om de verspreide obli gatiehouders. Onze regeering staat in deze kwestie bui tengewoon sterk. Geen land ter wereld is in den loop der na-oorlogsjaren Duitschland op financieel gebied zóó zeer tegemoet gekomen als Nederland dat heeft gedaan. Wij finan cierden Duitschland in een tijd, toen nergens elders iemand er aan dacht zijn spaargelden aan onze Oostelijke buren ter beschikking te stellen. Duitschland beweert met ons geld zijn reparatieschulden te hebben betaald, maar dat is niet ónze zaak. De geldnemer moet zelf weten wat hij met de geleende be dragen doet. Bovendien hebben wij steeds van Duitschland meer dan het dubbele aan waren betrokken, dan wij naar Duitschland uitvoerden. Deze toestand bestaat op het oogenblik nog en het is met ons eigen geld, dat Duitschland onze coupons betaalt. Het ware inderdaad buurmans gek, indien wij thans van deze betaling afzagen. Daar komt nog bij dat Duitschland, om zijn betalings moeilijkheden te demonstreer en, een handels balans overlegt, die over de geheele wereld verwondering heeft gewekt. Waarom moet een land, dat klaagt over de vermindering van zijn export, groote voorraden van grond stoffen inslaan, die noodeloos zijn betalings balans belasten? Er zijn in de internationale financieele gestie van Duitschland vele onop gehelderde problemen, waarop wij thans niet nader zullen ingaan daar het voor ons vol doende is. dat Duitschland uit zijn export naar Nederland gemakkelijk zijn verplich tingen jegens ons land kan voldoen. Het heeft geen zin nieuwe concessies aan Duitschland aan te bieden. Dit land be schouwt ze als uitingen van zwakheid. Wij moeten ons zeer zeker niet doodstaren op den betrekkelijk geringen export, dien wij nog naar Duitschland hebben. Deze zal voortdu rend inkrimpen, want de geheele nationaal- socialistische politiek is er op gericht, den in voer van onze landbouwproducten uit te scha kelen. Tegenover Duitschland helpen slechts forsche maatregelene en als zoodanig be schouwen wij de invoering van clearing. Mocht Duitschland met zijn betalingen in ge breke blijven, dan moeten wij onze vorderin gen op Duitschland oprekenen, tegen hetgeen Duitschland van ons te vorderen heeft en dan zal er voor het Duitsche Rijk nog een mooi overschot overblijven, waarvoor het ons dank baar kan zijn."

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6