IK ZWERF NIET NAAR ROME... Waarom lijden? Dit zal U helpen! IASPIBIN DINSDAG 5 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 6 HET AANSTAANDE PROCES TEGEN THaLMANN. VERGADERING VAN ANTI-FASCISTEN IN DE CONCERTZAAL. De afdeeling Haarlem van de C. P. H„ het Thalmann-comité en de Strijdhond hadden gisteravond in de Gem. Concertzaal een open bare vergadering belegd, waarin het proces tegen den Dultschen communistischen leider Ernst Thalmann werd behandeld. Een openingswoord werd gesproken door den heer A. Schweitzer waarna als eerste re denaar optrad de heer C. Beuzemaker. Sprekende over de algemeene situatie in Duitschland zeide hij, dat het Hitler-regime na 14 maanden dictatuur er niet in geslaagd is het communisme te onderdrukken. De laatste verkiezingen voor de bedrijfsraden hebben uitgewezen, dat het verzet groeit, want een groot aantal arbeiders weigerde zijn stem op de Nazi's, die de eenige candidaten waren, uit te brengen. De toestand wordt bovendien dreigend doordat Duitschland voor een finan cieel bankroet, de openlijke inflatie staat. De minister van financiën heeft toegegeven, dat er geen middelen meer zijn om de tekorten te dekken. Ook de bultenlandsche politiek leidde tot een échec. Het eenige, zei spreker, wat Duitschland op het oogenblik doet, is in het geheim bewapenen om een nieuwen imperia- Üstischen oorlog voor te bereiden. Van Thiilmann zeide spreker, dat in dezen Duitschcn communist de leuze „Voor een vrij, socialistisch Sovjet-Duitschland" belichaamd is. Het proces, dat binnenkort tegen hem ge opend wordt, zal geen herhaling van Leipzig worden. Na een kort geding van drie dagen, met gesloten deuren zonder tegenwoordigheid van de wereldpers, zal hij ter dood veroor deeld worden. Tenzij het proletariaat er in slaagt hem te redden. Wij moeten eischen, dat het proces openbaar wordt gevoerd en de Duitsche consulaten met onze protesten over- stroomen, zei spr. De heer Beuzemaker deelde mede, dat een drietal arbeiders uit het- Saar- gebied de eenige delegatie was, die tot Thal mann is toegelaten. Toen een der arbeiders, ofschoon het niet geoorloofd was. aan den communist vroeg of hij mishandelingen had ondergaan, antwoordde hij koelbloedig in het bijzijn van den Nazicipier: „Ja, ik ben mis handeld en ik word nog steeds mishandeld". Spr. wekte de aanwezigen op voor het recht van Thalmann te strijden; door een inter nationale campagne wordt niet alleen het be lang van hem. maar ook dat der duizenden andere politieke gevangenen gediend. Spr. be handelde tenslotte nog de ontwapeningscon ferentie. waarbij hij de voorstellen van Lit- winof bepleitte en eindigde met de toehoor ders aan te sporen tot strijd tegen het fas cisme en vóór de bevrijding van de arbeiders klasse. Voordat gepauzeerd werd, zei de voorzitter dat de N. S. B vergadering, waar de ex com munist 'ees Frenay zal spreken, geboycot dient te worden. Totnogtoe had zich op de uitnoodiging voor een Marxistisch debater nog niemand aangemeld. Mr. P. van 't Hof Solk, die daarna het woord voerde, herinnerde aan de vrijspraak der vier communisten uit het proces van Leipzig, welk vonnis hij een nederlaag van het fascisme tegenover het internationale proletariaat noemde. Het Duitsche gerechtshof was toen samengesteld uit oude republikeinen, die, ge lijk spreker het uitdrukte, nog een laatste restje van menschelijkheid hadden overge houden. Thans is echter in de plaats van het ..Reichsgericht" het „Volksgericht" gekomen, dat namens het Duitsche volk zou handelen. De vijf leden zijn echter alle nationaal-socia- listen. dus directe onderdanen van Hitier en menschen met een uitgesproken haat tegen degenen, die voor hen als verdachten verschij nen. Zij loopen met het doodvonnis van Thal mann in hun zak reeds voordat het proces is begonnen. Aan Thalmann is het recht ontno men een eigen verdediger te kiezen: hem zal een nationaal-socialistisch advocaat worden toegewezen Hij zal de stukken niet ter inzage krijgen. Hij is in het proces de eenzame, die bovendien nog mishandeld wordt. Spreker achtte een internationale actie het eenige middel om Thalmann te redden en daardoor de overige politieke gevange nen in gevangenissen en concentratie kampen. Die actie moet zoo stevig mogelijk worden aangepakt, er kan geen mensch wor den gemist. Wat Thalmann betreft, deze is volgens spr. ongebroken. Zijn optreden voor het gerecht zal nieuwen moed geven aan zijn geestverwanten. Als bewijs, dat er ten opzich te van het proces reeds internationaal iets gaande is noemde spreker het feit, dat uit Bulgarije 40 en Frankrijk 30 advocaten het plan te kennen hebben gegeven naar Duitsch land te willen gaan. Aan het eind van zijn rede wekte spr. de aanwezigen op In hun kring propaganda ten behoeve van Thalmann te maken. Tenslotte werd bij acclamatie een motie aangenomen, welke naar het Duitsche gezantschap zal worden opgestuurd en waar in o.m. de vrijlating van Thalmann en de ove rige politieke gevangenen geëischt wordt, als mede de vrije keuze van een verdediger door eerstgenoemde. Nadat de Internationale gezongen was, ging de vergadering uiteen. PROTESTVERGADERING I. R. H. Op Donderdag 7 Juni 's avonds 8 uur be legt de afd. Haarlem van de Int. Roode Hulp in" het Volksgebouw in de Gasthuisstraat een pro test vergadering n.a.v. de veroordeeling tot 8 maanden gevangenisstraf van een Tribune colporteur. Behandeld zal worden door een I.R.H.-spreker het onderwerp: „Klassejusti tie". EXCURSIE NAAR DE GEROFABRIEK TE ZEIST. De leden der afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen maken op Dinsdag 12 Juni a.s. een excursie naar de Gerofabriek te Zeist. OPMERKINGEN VAN LEZERS RADIOSTORING IN DE KONINGSTRAAT. Een abonné beklaagt zich bij ons over ra diostoring in de Koningstraat en omgeving, zeer waarschijnlijk tramstoring, niet ver oorzaakt door de stadstrams maar door de z.g. blauwe tram (de ..Leidenaar") Spr hoopt en vertrouwt dat de N.Z.H.T.M. deze radiostoring tot een minimum zal weten te beperken. Misschien kan. zegt hij, het zelfde systeem, dat is toegepast op de stads trams, ook toegepast worden op de blauwe trams. AUTOBUSDIENSTEN. VERLEENDE EN GEWEIGERDE VERGUNNINGEN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de N. V. Nico te Amsterdam vergunning ver leend voor een autobusdienst van Haarlem naar Zaandam. De weg gaat van het Kennemerplein over Soendaplein, Slaperdijk, pontveer Buitenhui zen, Nauernasche vaartdijk. Lagedijk. naar Zaandam. Er wordt gereden met 24 wagens. Geweigerd is een vergunning aan de N.V. Mea te Wormerveer voor een autobus lijn HaarlemPurmerend. Geweigerd is een vergunning aan de Storm vogels te IJmuiden en de Zaanland te Koog aan de Zaan, voor een dienst Velsen over Bui tenhuizen naar Zaandam en van Haarlem naar Zaandam en van Zaandam over Purmer end naar Edam.. Aan deze maatschappij is wel vergunning verleend voor een dienst Koog aan de Zaan naar Purmerend. Goedgekeurd is dat de vergunning aan J. G. de Groot, Haarlem voor den dienst Haarlem- Spaarndam overgedragen wordt aan de „Stormvogels" te IJmuiden. Aan „de Stormvogels" is voorts vergunning verleend voor een dienst Velsen-Buitenhui- zen. Voor den Kantonrechter. VERREKIJKERIJ. Misschien begrijpt men het Grieksch-Hol- landsche woord telescopeeren beter dan het goed-hollandsche verrekijkerij. Met verrekijken heeft dit niets te maken, met sterrekijken ook niet, al is het waar. dat bij de verrekijkerij iemand wel eens de sterretjes voor de oogen dansen. Het telescopeeren toch ontleent zijn beteekenis alleen aan de eigenschap van een verrekijker, dat men de samenstellende bui zen in elkaar kan schuiven en zoodoende is het de niet slecht gevonden uitdrukking voor het op en in elkaar rijden van eenige, een file vormende, auto's. Behalve gebroken lampen, spatschermen en andere autodeelen om van menschelijke on derdeden niet te spreken, sleept de verre kijkerij ook nog een verschijnen voor den kan tonrechter en de noodlge acties tot schadever goeding met zich en het is leerzaam te verne men, welke spitsvondige uitleggingen door sommige verzekeraars worden gegeven om de schade door de andere partij te laten ver goeden. Het is begrijpelijk, dat de rijksstraatweg tus- schen Haarlem en Amsterdam zich op bollen- Zondag uitstekend leent voor die verrekijkerij en zoodoende kan het ons niet verwonderen dat de kantonrechter Maandag een paar van die gevallen ter beoordeeling kreeg. Op 15 April bewoog zich een file auto's in den namiddag van Haarlem naar Amsterdam en daarin bevonden zich een Citroën met daarachter een Antwerpsche Minerva en daar achter weer een ander merk. Met een vaartje van 40—50 K.M. en een onderlingen afstand van 1015 M. koersten zij Amsterdamwaarts. Vóór de Citroën was weer een andere wagen, laten we zeggen een Ford, en die stopte op eens, waarop de Citroën op de Ford reed, de Minerva op de Citroën en de volgende op de Minerva, met het gevolg, dat er wat schade gevaren werd. Een paar per auto surveilleeren- de rijksveldwachters, die van den tegenover- gestelden kant kwamen zetten de drie bestuur ders op den bon en zoodoende kwam eerst de man van de Citroën aan de beurt. „Ik heb niet aangereden", zei hij. Toen de Ford stopte, stopte ik er achter, zonder hem te raken, maar tegelijk gaf de Belg me een duw in den rug, dat ik op de Ford zou geloo- pen zijn, als ik niet tijdig mijn stuur naar links had omgegooid en zoodoende schoot ik langs de Ford, maar raakte die toch even aan de voorzijde. „Heeft U niet aan de politie verklaard, dat U eerst den wagen vóór U had geraakt en toen zelf nog intenser geraakt werd?" vroeg de kantonrechter. „Neen. dat moet een vergissing zijn", zei de bestuurder: dat woord intens scheen hij niet goed te begrijpen. De veldwachters waren te ver af geweest, om precies te kunnen zien, hoe alles gebeurd was en omdat de Ford onbekend was,- moest de lezing van den Citroënman worden geaccep teerd. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie vroeg vrijspraak en de kantonrechter sprak vrij. Toen kwam de Minerva aan de beurt. Daar in hadden drie Belgische heeren gezeten en een Antwerpsche juffrouw: omtrent de land aard van de laatste kon geen twijfel bestaan, gelet op haar zoet vloeiend Vlaamsch; de drie heeren hadden ook Hollanders kunnen zijn. De bestuurder vertelde heel anders dan de Citroënman; deze zou namelijk, toen er van stoppen nog geen sprake was. beproefd hebben uit de file te komen, maar hij kon dat niet vanwege de. tegenliggers: daarop draaide hij weer naar rechts en meteen stopt'e hij. De Belg, in de veronderstelling, dat de Citroën een gat in de file zou achterlaten, wilde meteen dat gat aanvullen en toen de Citroën zelf weer in het gat kroop, ja, toen zat Minerva er met een bovenop. De Citroënman. nu getuige sprak dit tegen; hij had een beetje links gereden om langs zijn voorman te kunnen zien, hoe het op den weg gesteld was. maar hij was niet eerder uit de file geschoten, dan toen de Belg hem daar uit kopte. Een der Belgische heeren, die met de dame achterin had gezeten, was nog al posi tief in zijn verklaring omtrent hetgeen vóór de Minerva was gebeurd, waarop de kanton rechter opmerkte, dat hij, naast een dame zit tende, toch wellicht niet de volle aandacht aan den weg had geschonken. Als je naast een dame zit, spreek je allicht. Al de lui van de Minerva waren het er echter over eens. dat de man van de Citroën wat naar links had uitgehaald en een bestuurder van een tegenligger had ook een deel van de Citroën buiten de file zien uitsteken, maar alleen de linkerhelft en dat klopte dan wel weer met wat de Citroënman had gezegd. Eén ding stond echter volgens den kanton rechter wel vast en dat was. dat de wagens bij de aangegeven snelheid veel te dicht op elkaar hadden gereden. Dat gaat alles goed, zoolang de boel rijdt, maar als er één plotse ling stopt, moet men onafwendbaar op elkaar loopen. De ambtenaar achtte het uitwijken van de Citroën weinig ter zake dienende: de afstan den waren te kort en hij eischte f 20 boete. De Kantonrechter was het er mee eens, maar ver minderde de boete tot f 10. Toen kwam de derde man en met hem was 't gauw afgeloopen: hij had ook zoo dicht achter de Minerva gezeten, dat hij niet tijdig kon stoppen, toen zijn voorman op de Citroën liep en hij kreeg ook f 10 boete. Wanneer spieren gespannen en verwrongen zijn door de pijn, wrijf dan de stijfheid en de pijn weg met Absorbinc Jr. Het dringt diep in de spieren en direct voelt U de weldadige warmte, die het bloed doet stroomen naar de pijnlijke plekken. Onzuiverheden, die zich verzameld heb ben, worden weggevoerd en weg is de pijn Absorbine Jr. is een verzachtend smeersel, dat gebruikt wordt door trainers en athleten voor pijnlijke en overwerkte spieren. Het is tevens een sterk werkend antisepticum voor huidmfecues. Vraagt een gratis monster aan de Absorbtne Jr. Company, Beu- lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORBlNE^fUR. (Adv. lngez. Med.) HET UNIFORMVERBOD. GEEN ROOD POLO-SHIRT? 20 Juni zullen voor het Kantongerecht te Haarlem behandeld worden de zaken betref fende het uniformverbod. Dit betreffen de ge vallen van het dragen van roode bloemen en een rood poloshirt op den 1-Meidag. Zondag is een der personen die op 20 Juni terecht moet staan op de Amsterdamsche vaart weer aan gehouden wegens het dragen van een rood poloshirt. De inspecteur maande hem aan om naar huis te gaan en zich te verkleeden, omdat hij handelde in strijd met het uniform verbod. De vader van dezen jongen man schrijft ons, dat hij zich over het gebeurde verwon dert. Het op 1 Mei gemaakte proces-verbaal betrof een proefproces. Het resultaat daarvan moet thans afgewacht worden, opdat komt vast te staan of door het dragen van een rood poloshirt het uniformverbod wordt over treden. Wij hebben bij de politie geïnformeerd. Er werd ons op gewezen, dat in dit geval geen proces-verbaal opgemaakt is. PERSONALIA Voor het te 's Gravenhage gehouden machi nistenexamen is geslaagd de heer C. H. J. v. d Veldt, Haarlem. KERK ÈN VREDE. Woensdagavond houdt de afd. Haarlem en omstreken van Kerk en Vrede een ledenver gadering in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelminastraat. De agenda vermeldt o.m: Bestuursverkie zing wegens vacature, periodiek aftreden van mej. G. Ratelband en uitbreiding van het aantal bestuursleden. Ds. J. M. Leendertz, voorzitter der af dee ling, zal een inleiding houden over „Oorlog en Rassenvraagstuk". 1. GROOTE WERKING 2. GONSTANTE KWALITEIT 3. GOED TE VERDRAGEN 4. GEEN SCHADELIJKE NEVENWERKINGEN dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van (Adv. lngez. Med.) INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE HARDDRAVERIJ TE SANTPOORT. In de raadsvergadering van Velsen inter pelleerde de heer Sluiters B. en W. over een toegestane vergunning voor het houden van een harddraverij op Zondag te Santpoort. Vreemd, wij hebben in onze gemeente al zoo vele malen wedstrijden op Zondag gehad en nog nooit heb ik in een der raadsverslagen bezwaren van den heer Sluiters kunnen vin den. Daarom betwijfe.l ik ook. dat in dit geval de Zondagsheiliging bij den heer Sluiters op den voorgrond treedt; temeer daar de heer Sluiters zoo sarcastisch zegt: het geheele dorp was verleden jaar in opschudding en het bestuur heeft mij gezegd, dat het er wel mee uit kon. Aannemende dat zulks wel het geval was, dan heeft dat met de toegestane vergunning niets te maken, maar het is bo vendien onjuist. Kasboek en ontulenboek lig gen voor den heer Sluiters ter inzage, waar door hij een overtuiging kan krijgen, dat het ringrijden en de harddraverij steeds geld hebben gekost. De heer Sluiters bewijst de inwoners van Santpoort geen dienste met zijn opvatting. Aan den heer Vermeulen zou ik willen zeg gen: kijk eens naar Milaan, Amsterdam enz., waar ook op Zondagen wedstrijden wor den gehouden. Daarom mogen de sportmenschen in Vel sen blij zijn. dat onze burgemeester er an ders over denkt dan de heeren Sluiters en Vermeulen. Met beleefden dank voor de plaatsing, G. VELLINGA, secretaris, der Kortebaan-hardraverij te Santpoort. Via Genua naar Zwitsersch gebied. De Zaterdag bracht ik, door de stad zwer vend en brieven schrijvend, in Como door. Ik liep door de nauwe straatjes der stad met vuile, krijschen.de kinderen en groepjes luid pratende en vooral druk gebarende Italianen. Ontzaglijk rad praat dit volk. Daar kan Vaz Dias nog een lesje aan nemen voor z'n koersen. Opvallend is het uiterlijk van een Italiaan- sche stad. Groezelig stofgrijs is de hoofdkleur Overal de vuilgrijze natuursteenkleur der hui zen met de kleine vervelooze ramen, zonder of met. smerige gordijntjes, die alleen worden af gesloten door even vervelooze luiken. En dan de straten. Sterke enkels moeten de menschen hebben. Onze kinderhoofdjes zijn er heilig bij. De hoofdstraten zijn wel vlak maar stuiven ontzettend. Overal eet je stof. Het eenige wat hier werkelijk keurig is, zijn de uniformen. Verkeersagenten met tropen helmen, officieren met bij be hooiende Balbo- baardjes, carabinieri in ministeruniformen, compleet met steek en al. Net als ik zoo'n heer loop te bewonderen, bots ik bijna tegen een geverfde fee op, die aan den arm van een donkeren Italiaan ben gelt. Natuurlijkhad ik moeten uitkijken, maar ten eerste gebeurde er niets en ten tweede zei ik nog „Seusi!" hetgeen zooveel als „Pardon!' beteekent. Waarom dan ook dat kereltje zoo opstoof, begrijp ik nog niet. Wel had ik graag den ste- negraaf gezien die hem kon bijsloffen, toen hij in 't vuur van zijn rede was. Hij liep paars aan. Voor mij was het nogal eenvoudig omdat ik hem toch niet verstond. Wat hij zei liet me koud, maar z'n fijne Itaiiaansche kop interes seerde mij, dus stond ik hem aan te kijken en zweeg. De toegestroomde nieuwsgierigen zetten het verkeer stil en verkondigden ook luidkeels hun meening. Toen kwam de carabinier en begon het vlotste tweegesprek dat ik ooit hoorde. Beiden verkondigden schreeuwend hun mee ning. herhaaldelijk niet tegen elkaar, maar tegen het samengestroomde publiek dat er al spoedig heelemaal „in" was, meeschreeuwende en zich evenals ik kostelijk amuseerde. Na tien minuten ben ik weggegaan, want die lui weten van geen eind en ik geloof dat het allang niet meer over mij ging. Nadat ik „francobolli" voor m'n brieven gehaald had ging ik naar m'n hotelletje, waar ik schreef en sliep. Zondagmorgen vroeg stond ik bij het begin van de „autostrada" van Como naar Milaan. Al spoedig kon ik meerijden met een Holland- schen wagen, die mij naar Hotel „Principe e Savoia" bracht, waar de Heer Staal als bu reaulist fungeerde. En overal in Milaan Hol- landsche wagens en dito vlaggen.Heele stoeten Hollanders drommen door Milaan. Als ik mijn kaart heb, wandel ik naar het Stadio di San Siro. Ik verdwaal nog en bekijk Milaan. Alle winkels zijn open op Zondagmor gen. Ik zie ook de markten, waar groenten en fruit druk ge- en verkocht worden. Dan gaat een begrafenis langs met ontzag lijk groote kransen van palmtakken en bloe men aan den lijkwagen. Die kraaisen hebben een middellijn van 2 a 3 M. De stoet gaat een kerkhof op en ik loop mee. En daar heb ik verstomd gestaan. Zoo vuil als de straten zijn, zoo helder en frisch is een kerkhof. De prach tige witmarmeren grafsteenen met gouden en zwarte letters; het heldere, schoongeiwasschen grind daartusschen en bij vrijwel ieder graf menschen die op dezen Zondag prachtige bloemen in sierlijke vazen en uitgebeitelde kommen rangschikken. Het is één groote tuin. Ik zwerf weer verder, vind het Stadio en wacht tot 1 uur. Reeds voor 1 uur, toen de deuren opengingen voor een wedstrijd, die om 4 uur begon stonden ook reeds vele Italianen te wachten en werden de kansen besproken. Toen kwam een groepje Hollanders bij ons staan, die in de nabijheid bleken te kampeeren. Samen gingen wij naar binnen en wachten drie uren in het brandende zonnetje. De Ita- liaen vragen ons wat ze moeten roepen om Holland aan te moedigen. Als wij zeggen „Hup Holland!" vinden ze dat zoo prachtig, dat ze twee uren vóór den wedstrijd al beginnen te oefenen. Vrijwel alle Italianen waren voor Holland. „Tactisch bewerkt" heet dat. Het mocht niet baten. Bij de rust nog hoopten wij. Optimisten be weerden dat het jammer was dat alle verdere goals aan de andere zijde zouden komen, waar na de thee Sèchehaye zijn heiligdom had. Helaas, wij verloren, en volkomen verdiend. Komisch was slechts het verschil der Hollan d- sche mentaliteit vóór en direct na den wed strijd. Hoewel het publiek zeer sportief was zag men toch na den wedstrijd lang niet meer zooveel Hollandsche vlaggetjes. Slechts één klein groepje bleef luidruchtig en hief een drie werf hoera voor de Zwitsers aan. De kampeerders noodigden mij uit bij hen te komen. Het waren vier Rotterdammers en één Didammer, die ook op de fiets waren ge komen, maar een week vóór de Vlaardingers zijn vertrokken. Ook hier is de stemming triest, totdat de pap gaar is. Ik wist nooit dat een bord pap zooveel kon goedmaken. Hier blijkt het een voortreffelijk troostmiddel. Twee van de vijf gaan nog door naar Rome, de andere drie zullen Dinsdag weer naar huis gaan. Oorspronkelijk was mijn plan, in ieder geval ook door te gaan en als onze ploeg had ge wonnen zou dat ook nog wel gebeurd zijn. Maar nu „ist das Lied aus". Ik ga terug. Want Rome is van hier nog 700 K.M-, dat is heen en terug 1400 K.M., die ik zou moeten loopen of per trein gaan, omdat het in Italië ver-boden is, auto's aan te houden. Overal zwermt mili taire militie langs de wegen evenals ze trou wens ook in iederen trein zitten. Ik besluit bericht af te wachten en voorloo- pig in Milaan te blijven. In de tenten os geen plaats meer, maar het kamp is opgeslagen in de boomgaard van een renstal ,waar de Hol landers verlof hebben bij regen e.d. in één der boxen met stroo te kruipen Hier kan ik slapen. Nu, dat is voor 'n vagebond als ik geen bezwaar. Twee paardendekens en m'n bedje is gs- gespreid. In de box naast me staat een blijk baar nogal nerveus paard, dat me met z'n gestamp nog even wakker houdt en dan om hels ik Morpheus, 's Morgens vroeg word ik wakker en zie een man met een drietand in de deuropening staan. Inderdaad een nogal dreigende verschijning. Een oogenblik denk ik aan „Het verwisselde Kind of de Moord op het Vlotje", waarin meen ik ook een on schuldig reiziger aan een hooivork wordt ge regen. maar al spoedig blijkt het slechts een knecht te zijn, die een bos stroo moet heb ben. 's Maandags hebben we met prachtig weer heerlijk geluierd in het kamp. Na ampele beraadslagingen werd besloten puree te eten met boontjes en eieren. Drie moeten nog de stad in en wij gaan de ingrediënten halen. Toen wij de winkel binnenstapten die in het kamp al aangeduid was als „La bella sig- norina" bleek daar inderdaad een niet on knappe joffer tot de inventaris te behooren. Platinablond, veel verf en behoorlijk goud in haar mond. verpersoonlijkte zij het ideaal van vele Italianeniater ben ik er nog eens ge weest en beide keeren liep het in dat stalletje dan ook vrij druk met manvolk. Alleen veinsde die nimf niet te begrijpen dat wij zes kilo aardappelen plus twee kilo boontjes moesten hebben voor zes man. Ze lachte liefelijk, zei „Non, non," en heel veel keer „Si" en vroeg telkens weer wat we nu eigenlijk wilden hebben. Toen hebben we het zelf maar afgewogen en weggesjouwd. In den volgenden winkel moest we o.a. eie ren hebben. Maar ze stonden er nergens en niemand van ons wist wat ei in 't Italiaansch was. Enfin, we bestelden „Mezzo dozzina tok- tok-tok-tok-tok-ah! en de winkelier lachte twee eieren kapot. Hij vertelde het nl. druk- gebarend aan een volgenden klant met het zakje in z'n hand en sloeg zich van plezier met die hand op z'n knie. Maar wat hebben we gegeten! Alle pannen- materiaal was noodigom 't op drie primussen, gaar te stoven. En niets dan leege pannen en borden bleven over 't Was heerlijk, 's Avonds een Hollandsch spelletje pandoer en dan weer in de box. Dinsdag heb ik nog geen post en de anderen geen zin om te vertrekken. We blijven. Eten macaroni en worden geschilderd, d.w.z. de tenten, door leerlingen van een kunstacade- mie. 's Middags gaan we de stad bekijken met het prachtige Piazza del Duomo en de Galerij. Het is bekend dat de politie-agenten in Milaan graag een praatje maken en voor staan op hun talenkennis. Maar toen één van ons een agent in 't Hollandsch vroeg of we in Italië waren en hoe dit hier allemaal heette en dit net zoo lang vroeg tot we mid den in een groote groep stonden en een Duit- scher toeschoot om te zeggen dat het Post kantoor ginder was, viel moeilijk te zeggen wie 't zwaarder had, de agent om te antwoorden of wij om niet te proesten. Er lag post. Niet naar Rome. Nu, dan vage bondeer ik morgen naar Genua om te zien of er een boot ligt vojr Holland en of ik mee kan. Nu een heerlijk glas cocosmelk en een trammetje met pneumatisch bewegende deu ren en treeplanken gaan we den laatsten nacht bij de paarden slapen. 's Morgens vroeg gaat het op Genua aan. Twee uur zwerf ik langs de wegen als ik twee andere „Wandervögel" tref aan den kant van den weg. Een Oostenrijker en een Tsjech. Met den Tsjech samen ga ik verder, de ander gaat naar Milaan toe. We loopen net als vlak voor ons een onvoor zichtig wielrijder plotseling naar links gaat en door een passeerende auto wordt gegrepen. Een guarde civiel zegt dat ik mee moet met den wagen als getuige. Terug naar Milaan en 2 uur oponthoud. Ondanks het verbod ga ik weer vlaggen .Een klein eindje kunnen we mee en komen bij Pa- via over de Po. Tegen den avond zien we de schimmen der Apenijnen. Een paar K.M. vóór Fortona kunnen we bij een boer slapen. Deze dag hebben we 41 K.M. geloopen en maar 39 kunnen meerijden. Wat een wonder dat het boerenstroo voor ons een koningsbed schijnt.. Den volgenden morgen gaan we al vroeg op pad in een viezige druilerige regen, die me aan het land van mest en mist doet denken. Daar ga je nou voor naar Italië. Maar tusschen de buien is het droog en trekken we zingend en vlaggend langs den weg. Dan stopt eindelijk een vrachtwagen en kunnen we in eens door naar Genua. Even voor de stad moeten we uitstappen omdat het ook voor de chauffeur strafbaar is. Wonder dat die menschen dan niet stoppen. Maar we hebben weer een prachtige tocht gemaakt. Eerst door de Povlakte, waar mij hea meest opvielen de korenvelden die werke lijk rood zagen van de papavers. En dan de Apenijnen. Weer heel anders dan de bergen in Duitschland en Zwitserland. Na dit natuur schoon valt Genua mij tegen. Al geloof ik wel, dat bij een helder zonnetje de Middellandse he Zee mooier is dan bij deze vuilgrijze regen lucht. Aan het consulaat kom ik te weten dat er geen kans op is een boot naar Holland te krijgen beneden den passageprijs 3e klas. Nu, dan gooien we 't roer weer om. Ik wensch den Tsjech verder goede reis, neem m'n rugzak en zwerf terug naar Holland. Maar eerst wil ik Italië uit. Dat verbod daar voel ik niets voor en de weg Genua-Milaan ken ik al. Ik besluit de spoorwegen te begun stigen en koop een kaartje naar Chiasso. Dan de Apenijnen per trein. Tusschen ae tunnels heb je daar een prachtig uitzicht, maar er zijn veel tunnels. In totaal een stuk of twintig, waarvan één ruim 8 K.M. lang. Dan weer de Povlakte. Als de trein in Tortona stopt hoor ik in de naastgelegen coupé Hol landsch spreken. Het is een reisgezelschap, dat morgen weer huistoe gaat uit Milaan en vandaag een uit stapje naar Genua heeft gemaakt. Het wordt nog even gezellig tot Milaan waar zij uitstap pen en ik 2,5 uur op aansluiting naar Chiasso moet wachten. Tijd genoeg om het werkelijk prachtige station van Milaan te bewonderen van alle kanten. Ik schiet bij een Zwitser in de coupé en bij een onderhoudende boom vliegen wij de grens over en sta ik na de noodige douane formaliteiten. die hier overigens zeer simpel zijn, 's avonds om twaalf uur weer op Zwit- schersch grondgebied en keer Italië den rug toe. REIN KUIN. AGENDA Heden: DINSDAG 5 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 8.159.15 uur. Palace: „Footlight Parade". Op het tooneel: de „Salvano's" (wielrijders). 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Stage Mother" en de parodie „Tarzan". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Miss Fane's Baby is ontvoerd." Op het tooneel Marita Fairell, de Tsjechische nachtegaal. 7 en 9-15 uur. Teyler's Museum, spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegane vrij WOENSDAG 6 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10