Woningvraagstuk te Haarlem. MIDDERNACHT VERTELLING Examen gedaan en niet geslaagd MAANDAG 11 JUNI 1934 H AARLEM'S DAGBL 10 STADSNIEUWS. Er blijft behoefte bestaan aan goedkoope arbeiderswoningen. Verlaging der huren: de met overheidssteun gebouwde woningen met f 150.000 per jaar, de particuliere woningen met f 1.382.000 per jaar. Mr. J. Gerritsz. wethouder van openbare werken en volkshuisvesting heeft aan den raad een nota gezonden over het woningvraagstuk te Haarlem. De woningvoorraad. In de laatste 15 jaren zijn in de gemeente met overheidssteun (premiebouw, 2de hypo theek en dergelijke niet inbegrepen) 428 mid denstandswoningen en 5168 arbeiderswoningen gebouwd. Het aantal onbewoonbare woningen was in den loop van het laatste jaar, 1 Jan. 1933 2.696%, 1 April 1933; 2.819%, 1 Juli 1933 2.571%. 1 Oct. 1933 2.469%. 1 Jan. 1934 3.023%, 1 April 1934 3.1%. Voor een stad als Haarlem wordt aangenomen dat een woningreserve van 2% in het algemeen voldoende is. Oogenschijnlijk zou er dus geen behoefte zijn aan nieuwe wo ningen. Een nadere beschouwing toont even wel aan, dat het percentage der leegstaande woningen met f 275 en meer huurwaarde sinds jaren groot er is dan 2%, de laatste twee jaren zelfs belangrijk grooter dan 3%. Hieruit mag dus de conclusie worden ge trokken, dat in de huurklassen boven f 275 per jaar een voldoend aantal woningen aanwezig is, zoodat steunverleening van overheidswege voor den bouw van dit soort woningen achter wege zou kunnen blijven. Van net verdere ver loop van zaken zal het afhangen of in de ko mende jaren voor de laagste huurklasse van deze groep, dus die van f 275 tot f 300 huur per jaar, meer directe overheidshulp noodig en venschelijk zal zijn, omdat tot nu toe het par ticuliere bouwbedrijf zich vrijwel niet met den bouw hiervan heeft bezig gehouden. Voor de hoogere huurklassen kan echter de woning voorziening in de naaste toekomst aan het particulier initiatief worden overgelaten. De cijfers betreffende de woningen met hu ren beneden f 275, per jaar geven een geheel ander beeld. In de beschouwde jaren is het aantal van deze woningen sinds 1928 met 290 verminderd, niettegenstaande door de Ge meente en de woningbouwvereenigingen in die jaren 559 van deze woningen werden bijge bouwd. In deze huurklasse is door particulie ren praktisch gesproken niet gebouwd. Hierbij zij in de eerste plaats opgemerkt, dat onder dit laatste aantal begrepen zijn 35S woningen door de gemeente gebouwd voor sociaal- en finan- cieel-zwakke gezinnen, waartegenover staat, dat eenzelfde aantal krotwoningen aan de be woning is onttrokken. De bouw van deze woningen heeft dus geen invloed gehad op het totaal aantal woningen. Hoewel .de overblijvende toename nog 201 wo ningen bedraagL is het totaal aantal toch met 290 verminderdHoodat dus sinds 1928 in totaal 491 oude woningen in de huurklassen beneden f 275 per jaar zijn verdwenen. Per jaar betee- kent dit dus een vermindering van gemiddeld 80 woningen tengevolge van verbouw, verande ring van bestemming e.d., echter afgezien van eventueele onbewoonbaarverklaring. Dit aantal kan ook voor de eerstvolgende jaren wel wor den aangehouden. Wil men dus het aantal wo ningen met huren beneden f 275 per jaar in de komende jaren op peil houden, dan zullen hierdoor jaarlijks reeds 80 van deze woningen moeten worden gebouwd. Zou per jaar niet meer dan dit aantal wor den gebouwd, dan zou het aantal leegstaande woningen tengevolge van de toeneming van de bevolking steeds verminderen en spoedig tot nihil dalen. Het aantal leegstaande woningen in deze huurklassen is n.l. steeds zeer gering geweest en het percentage belangrijk beneden 2%. Op 31 December 1933 bereikte het zijn hoog ste waarde sinds 1928, n.l. 1.49%, overeenko mende met een aantal van 177 woningen. Bij de opname van leegstaande woningen op 1 April 1934 is dit echter weder teruggeloopen tot 1,16%. overeenkomende met een aantal van 138 woningen. Het totaal aantal woningen met huren beneden f 275 per jaar bedroeg op 1 April 1934 11908. Teneinde 2% woningreserve te hebben zouden dus 238 woningen onbewoond moeten zijn geweest. Er stonden slechts 138 woningen leeg, dus waren er 100 woningen te weinig' om een bevredigenden toestand ook in deze huurklasse te hebben. Uit deze beschouwing blijkt dus, dat aan bouw van woningen met huren beneden f 275 per jaar in de komende jaren zeker noodzake lijk is. Hier ligt dus een taak voor de overheid. Het is niet precies te zeggen hoeveel wonin gen per jaar bijgebouwd zullen moeten wor den. omdat dit afhankelijk is van allerlei om- FEUILLETON Detective Roman uit Donker Amsterdam door PIET KLOPPERS. 30) „Hallo!" zei hij bedaard, „heb je mijn bood schap gekregen. Niets te doen voor de krant vanavond?" „Neen." antwoordde ik, „vanavond ben ik geheel tot je beschikking. En ik moet eerlijk zeggen, dat ik brand van nieuwsgierigheid om te weten te komen hoe dat drama op de Kei zersgracht zich nu precies heeft afgespeeld." „Ga dan zitten en luister." En Norman Ray, die mij, voor zoover hij het noodig had geoordeeld, voortdurend op de hoogte had gehouden van zijn vorderingen in deze geheimzinnige zaak, vertelde hij nu van den zelfmoord van den ouden knecht, en hoe licht de justitie op een dwaalspoor had kunnen worden gebracht door zich blind te staren op den schijn die tegen anderen pleitte. Ik luisterde met open mond toe, en toen hij uitgesproken was, kon ik niet nalaten op te merken: „Dus allen waren onschuldig er is in het geheel geen misdaad gepleegd?" „Allen zyn niét onschuldig," antwoordde hij. „en er is wél een misdaad gepleegd. Er is nie mand vermoord, dat is waar, maar er werd wel degelijk een collier ter waarde van dertig duizend gulden, gestolen; daarvan zoeken we den dader, en die dader wordt vanavond ge- arresteerc? standigheden. die niet volledig bekend zijn. De mees: belangrijke en nog eenigszins te bena deren factor is echter de grootte van de toe neming van de bevolking, die op dit soort wo ningen is aangewezen. Rekent men hiervoor 1 3 van de totale toename, die op 1800 perso nen is te stellen en verder op een gemiddelde gezinssterkte van 4 personen dan komt men op een benoodigd aantal woningen per jaar van 1800 (3 X 4) is 150. Met de hierboven reeds genoemde 80 woningen, benoodigd om het bestaande aantal op gelijke hoogte te hou den, en het aantal woningen, dat ieder jaar moet worden gebouwd ter vervanging van on bewoonbaar te verklaren woningen, stellende op 70, komt men dus tot een gewenschten aan bouw per jaar van minstens 300 woningen. Bo vendien zouden dan één maal 100 woningen meer moeten worden gebouwd om de noodige ruimte ook voor deze groep van woningen op de woningmarkt te verkrijgen. Minstens 300 woningen dienen te worden gebouwd. Getracht moet worden deze te bouwen met een huurwaarde van ongeveer f 4.25 per week. B. en W. hebben plannen in voorbereiding voor den bouw van 178 vereenigingswoningen, die vermoedelijk in 1935 gereed zullen komen. Ver der is in voorbereiding de bouw van 60 ge meentewoningen voor financieel zwakke ge zinnen, maar daar staat tegenover dat een zelfde aantal woningen onbewoonbaar zal wor den verklaard, zoodat dit aantal geen invloed zal uitoefenen op de grootte van den woning voorraad. Het huurvraagstuk. Daling der huren is noodzakelijk, opdat de daling der geldelijke inkomsten niet te veel zai leiden tot daling van den levensstandaard. Van de woningen met hoogere huurwaarde is het aantal in de laatste jaren sterker toe genomen dan de vraag, zoodat, zullen de wo ningen der met Overheidssteun gebouwde mid denstandswoningen verhuurd blijven, althans het huurverlies tot het laagst mogelijke bedrag worden beperkt, reeds uit dien hoofde verla ging der huren noodzakelijk is. Voor de middenstandswoningen is deze in vloed van vraag en aanbod overwegend en daar die invloed zich reeds gedurende eenige jaren laat gelden, ligt het voor de hand. dat de huren der middenstandswoningen geleide lijk zyn verlaagd. Ook dit jaar is voor deze woningen weder een belangrijke huurverlaging ingevoerd. Dat deze verlagingen belangrijk zijn blijkt wel, wanneer men ziet, dat de huren der 428 met overheidssteun gebouwde midden standswoningen bij den aanvang der exploi tatie bedroegen in totaal f 328.916,09, terwijl de huren thans in totaal bedragen f 230.154. De verlaging bedraagt derhalve in totaal f 98.762,09, of ruim 30%. Voor de arbeiderswoningen doet de invloed van vraag en aanbod zich slechts gelden bij de woningen met de hoogste huurwaarde, als die van „Patrimonium" en „Rosehaghe". Deze in vloed, gevoegd bij dien van de daling der in komsten, maakte het noodig voor deze com plexen een afzonderlijke regeling der huren voor „Patrimonium" voor de beide com plexen, voor „Rosehaghe" voor de woningen in een bepaalde straat vooraf te doen gaan. Dadelijk toen de regeering financieel wilde medewerken is door de gemeente tot-deze ver laging overgegaan. De vrije werking van vraag en aanbod geldt niet voor het grootste gedeelte der arbeiders woningen, omdat geen voldoende reserve aan. woningen aanwezig is. Daar de huren der hierbedoelde arbeiders woningen in verband met de daling der inko mens op lager peil moeten worden gebracht, is de taak der overheid hier aangegeven. Voor den arbeiderswoningbouw' zijn inder tijd onder garantie der gemeente bij verschil lende instellingen geldleeningen gesloten. Voor de huizen die met rijksvoorschot ge bouwd werden is door het rijk thans de rente verlaagd. Eén dezer middelen om tot huurverlaging te komen is te trachten ook verlaging van de rente te verkrijgen van de bovenbedoelde in stellingen. Daartoe zijn stappen gedaan, in een enkel geval reeds met gunstig resultaat. Daar de kans op rente-verlaging in ieder geval geringer is dan bij de Rijksvoorschotten 1 en bij een gunstig resultaat bij de reeds lagere rente geringere huurverlaging mogelijk maakt, moest getracht worden ook op andere wijze tot een huurverlaging voor deze complexen te komen. Hiervoor was een gunstige factor aanwezig „Waar, en wanneer, Norman?" „Hier in deze kamer.... en over een half uur, ongeveer. Maar je moet me je woord ge ven, dat je aan wat je hier zult zien en hooren, geen ruchtbaarheid zult geven. Er zijn omstan digheden die me tot dat verzoek noodzaken, ex- zijn in deze zaak een paar jonge menschen be trokken die ik ïxiet wil kwetsen. Het zou mis schien een mooie primeur geweest zijn voor je krant, maar dat is nu ongewenscht. Heb ik je woord?" Niet zonder tegenzin mijn journalistiek bloed kwam in verzet deed ik de belofte van geheimhouding die hij eischte. „Enneh'mben je nogal in conditie?" vroeg hij. „Ik bedoel; als het noodig mocht zijn een paarh'm een paar rake klappen uit te deelen, ben je dan van de partij? We hebben te doen met een wanhopige, zie je, een man van groote lichaamskracht, en ik wil geen gebruik maken van wapens." „Je wilt je man levend in handen krijgen, hè. Wel, je kunt op me rekenen. Maar als ik me niet vergis, wordt er gebeld." Ik had mij niet vergist, juffrouw Brüinsma kwam aanschommelen, en diende drie heeren aan, inspecteur Emonts en twee politie mannen. Middernacht posteerde de laatsten achter de breede portières die zijn suite in tweeën deel den, en gaf nauwkeurig zijn instructies, die hieroD neerkwamen, dat de mannen, op een teeken van den detective het klappen in zijn handen zich moesten werpen op den man bij wiens binnentreden het teeken zou worden gegeven. De beide rechercheurs, intelligente mannen, aan gevaar gewend, knikten, en nauwelijks waren zij achter de verbergende gordijnen ver dwenen, of de schel ging en aangediend werd mr. van Dorsten. „Goeien avond, Ray," zei hij, binnentredend. N. V. „GRANITO" - Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak v an lijn, soepel v an pr ij s (Adv. Ingez. Med.) in het feit, dat verschillende vereenigingen een nieuw complex in aanbouw hadden, waarvan de huur, om een sluitende exploitatie-rekening te verkrijgen, zou kunnen worden gesteld op f 4.30 tot f 4.85 per week en per woning. Deze ia ge huurprijzen werden mogelijk, omdat de betreffende complexen in den gunstigsten tijd werden aanbesteed. Nadien zijn verschillende materiaalprijzen aanzienlijk gestegen en is de omzetbelasting gekomen, als gevolg waar van te voorzien is, dat volgende aanbeste dingen minder gunstige financieele uitkom sten zullen geven. Aan den eenen kant waren er derhalve wo ningen beschikbaar van een huurwaarde van f 4.30 tot f 4.85 per week, aan den anderen kant waren door dezelfde vereenigingen wo ningen die wat grootte, indeeling en ligging betreft vaak minder zijn dan de nieuw ge bouwde woningen verhuurd voor aanzien lijk hoogere huurprijzen. $n dat, terwijl m doorsnee de bewoners der nieuwe woningen niet in ongunstiger financieele omstandig heden verkeeren dan de bewoners der reeds bestaande complexen. Uit deze overwegingen werd geboren de ge dachte, de huren der xxieuwe en der bestaan de complexen zooveel mogelijk te nivelleeren, daarbij voor de nieuwe woningen blijvende op een eenigszins redelijke huur. Deze werd ge steld op f 5.20. Met de daardoor te verkrijgen batige saldi zouden dan de huren der bestaan de te dure woningen kunnen worden verlaagd. De besturen der betreffende woningbouw vereenigingen, vooraf gehoord, vereenigden zich geheel met de voorgestelde regelingen. Ook de Minister maakte geen bezwaar om de op bovenbedoelde wijze te verkrijgen batige saldi van met Rijksvoorschot gebouwde wonin gen te gebruiken tot huurverlaging voor wo ningen gebouwd met gelden, waarvoor zich de gemeente had garant gesteld. Op deze wijze konden worden verlaagd van: „Eigen woning128 huizen die een huur hadden van f 5.50 tot f 5.80 werden verlaagd van f 5.20 tot f 5.50. „Bloemenhof"45 woningen werden verlaagd van f 6.03 tot f 5.20. „Coöp. woningvereeniging voor gemeente- personeel" 29 woningen werden verlaagd van 'f 6.76 tot f 6. „De voorzorg"40 woningen werden verlaagd van f 6 tot f 5.70. „St. Jozef': 61 woningen werden verlaagd van f 5.75 tot f 5.45. „St. Bavo" (Haarlem-Noord) 96 woningen werden verlaagd vaxx f 5.53 tot f 5.10 en 50 wo ningen van f 6.16 tot f 5.50. In totaal werd dus, inbegrepen de huurver laging voor de woningen van „Patrimonium" van 841 woningen de huur verlaagd tot een totaal bedrag per week van f 814,03. Over één jaar dus 52 X f 814,03 is f 42.329,56. In bewerking zijn verder de volgende huur- verlagingen: ,Jtosehaghe"Aangezien er van de 139 wo ningen 32 onverhuurd zijn, wordt met de Re geering overleg gepleegd om, in afwachting van de door de Regeering te nemen maatrege len. de huur, thans bedragende gemiddeld f 8,91 per week te verlagen met gemiddeld f 0,91 per week. (Verlaging totaal per jaar f 6577.48). Woningen bij het Junoplantsoen van Cen traal Woningbeheer Met de instellingen, die voor deze woningen gelden onder garantie der gemeente verstrek ten, wordt overleg gepleegd over renteverla ging, om op deze wijze tot huurverlaging te komen. Zoo noodig zal met het bestuur van Centraal Woningbeheer overleg worden ge pleegd, om door gebruikmaking van het batig saldo der exploitatie van de 182 woningen aan- en bij de Pijlslaan de volgende huurverlaging voor woningen van het complex bij het Juno plantsoen toe te passen: 34 woningen van f 5.25 op f 5, 125 woningen van f 5.95 op f 5.40, 4 woningen van f 5.75 op f 5.25, 4 woningen van f 6 op f 5.50, 4 wonin gen van f 6.25 op f 5.75, 4 woningen van f 6.10 op f 5.60, 12 woningen van f 5.95 op f 5.40, 1 woning van f 5.75 op f 5.25, 1 woning van f 5.50 op f 5. Dit zou beteekenen een verlaging van f 46.28.20. In totaal zouden deze huurverlagingen dan beloopen f 53.535.24. Zoodra bekend is welk resultaat de pogingen om tot renteverlaging te komen zullen hebben, zal nagegaan worden voor welke complexen en tot welk bedrag huurverlaging alsdan nog noodzakelijk is. Op welke wijze die verlaging dan mogelijk moet worden gemaakt, zullen B. en W. tijdig onder het oog zien. Zooals thans bekend is, wordt de rente van de Rijksvoorschotten verlaagd tot 4%. In hoe verre die verlaging invloed heeft op de huur van woningen, behoorende tot een bepaald complex, hangt af van de tegenwoordige huurwaarde in vergelijking met de objectieve huurwaarde der woningen. Overleg met de Re geering zal worden gepleegd om zooveel moge lijk de totale renteverlaging aan de huurver laging ten goede te doen komen. Slaagt deze opzet, dan zou daardoor een huurverlaging worden verkregen van f 89.000 per jaar. Met de onlangs ingevoerde huurverlagingen „Je hebt me gevraagd vanavond hier te ko men Hij zweeg plotseling toen hij ontwaardde dat er nog andere bezoekers waren. Middernacht stelde ons voor. „Aangenaam," zei de advocaat met iets ge reserveerds in zijn houding, dat mij dadelijk opviel. „Ga zitten, van Dorsten," noodigde de detec tive, en wees hem een fauteuil aan. „Ja, ik heb je verzocht vanavondh'm.... hier te komen, omdat ik meen datenfinbet doet er niet toe wat ik meen. Kijk eens hier. van Dorsten, de zaak-Heeringa heeft, als ik het zoo mag noemen, een onverwachte wen ding genomen. Een wending, die voor mij mis schien niet zoo geheel onverwacht kwam, maar voor anderenh'mvoor anderen wel." „Neen wacht even".... de detective hief de hand op toen de advocaat hem in de rede wilde vallen en achter de portières meende ik geritsel te hooren, alsof de beide recher cheurs op het punt stonden op het verwachte teeken in te grijpen. „Laat mij uitspreken, van Dorsten," ging Nor man Ray voort, „en jeh'meen paar mededeelingen doen. die je zullen interessee ren, en die je rechtstreeks aangaan. Nog slechts enkele dagen geleden bezocht ik je op je kantoor, en ik speelde open kaart met je. Ik noemde je op wie in de termen vielen als verdacht van moord en diefstal, ik zei je on omwonden waar het op stond. Ik kan je nu vertellen dat Hendrik Bosman zelfmoord heeft gepleegd, neen, val me niet in de rede, maar dat de dief van het collier zichh'm tot op dit oogenblik nog op vrije voeten bevindt. Maar niet lang meer van Dorsten, niet lang. Ik heb je verhaal over je nachtelijk bezoek aan het huis op de Keizersgracht aangehoord, en het bracht je in een lastig parket. Wat het tijdstip betreft, waarop je in het huis was, en aannemende, dat ook eenige verlagingen mogelijk zullen zijn als gevolg van verlaging van rente voor bij diverse instellingen opge nomen gelden, zou de totale huurverlaging zeker ruim f 150.000 per jaar bedragen. Het behoeft wel geen betoog, dat het aan bod van goedkoopere woningen, gevoegd bij het feit, dat de inkomens dalen, invloed heeft uitgeoefend ook op de huurprijzen van parti culiere woningen. Daar nauwkeurige gegevens hierbij niet ten dienste staan, hebben B. en W. een onderzoek naar de huurprijzen van een groot aantal dezer woningen doen instellen. Van de 10250 woningen met een huur van f 275 tot f 450 per jaar werd de huur onder zocht van 1056 woningen. De huurverlaging voor deze woningen bedroeg totaal f 42.000 op een oorspronkelijke huur van f 394.000 of ruim 10%. Daar de totale huuropbrengst der 10250 woningen geschat wordt op f 3.600.000, kan derhalve, het percentage van 10 als gemid deld aannemend, de huurverlaging voor deze groep worden geraamd op totaal f 394.000 per jaar. Van de 10600 woningen met een huur van f 450 en hooger werd de huur onderzocht van 464 woningen. De huurverlaging voor deze 464 woningen bedroeg totaal f 32.000 op een oor spronkelijke huur van f 244.000, of 13%. De totale huuropbrengst voor deze groep kan be groot worden op f 7.600.00D. Het percentage van 13 als gemiddelde voorde verlaging ne mend, zou de huurverlaging. voor deze groep dan in totaal f 988.000 per jaar beloopen. Tenslotte wordt opgemerkt Wat deix woning bouw betreft, heeft de raad bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1934 zijn instem ming betuigd met de plannen van B. en W. om den aanbouw van woniixgen van lage huur waarde, zij het met voorzichtigheid te bevor deren en wat de huurverlaging betreft ver trouwen B. en W. dat hun beleid ook de in stemming van den raad heeft. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: a. Kersen, Klever parkweg 172, cano; Bureau van Poltie. Sme- destraat, ceintuur; handschoen; J. C. Philip- po, Lindenstraat no. 12, duif; Th. Schreurter, Luitensteeg 9. hoed; Kennel Fauna, Parklaan, hond: C. de Waard, le Zuidpolderstraat 49, jas; Zijlstra, Nachtegaalstraat 102, jas; F. Heezemans, H. v. Alphenstraat 9, muziekstan daard; Hoenderdos, Leidschevaart 92, muis; Emmink, Vooruitgangstraat 56. portemonnaie; J. v. d. Wiel, Scheepmakersdijk 5 a rd„ por temonnaie m. i.; W. C. Wallerstorff, Bosch en Vaartstraat 7, werkpak; A. Snoeks, Bisschop Ottostraat 27, portemonnaie m. i.; B. Lust, Damaststraat 46, idem; M. Schavenmaker, Ternatestraat 61. rijwielbelastingplatje; D Cal tand, Hofdijkplein 30, idem; J. v. Rossum, Van Dortstraat 76. idem; J, H. v. Oudenwie!, Ged. Raamgracht 61, idem; C, de Rooij, Een- drachtstraat 12, schoen; Strobel, Kastanje straat 20. tasch m. i.; Broertjes, Ternatestraat 40, vulpenhouder. 3 De verwisselde dood door KAREL LERIBS. Vreemd en sinister is de wijze, waarop in een oude geschiedenis, die meer dan twee eeuwen geleden voor het eerst het hoofd om hoog stak uit het zich door weinig wonder lijks onderscheidende dagelij ksch gebeuren, dood en leven door elkaar heen vloeien: als had het lot eenmaal duidelijk willen toonen hoe gemakkelijk haar hand ons over de grens tusschen die twee gebieden voeren kan. Want wij menschen mogen die grens er één vinden waar niet aan te tornen valt het lot telt haar weinig. Waarom ook zou het? En zoo ook, als we ons niet vergissen, waren de gedachten van een oud Baltisch edelman, als hij bij zijn eenzaam middagmaal in de eetzaal van zijn slot zijn kostelijken kristal len bokaal ledigde en steeds dieper in gepein zen verzonk naarmate hij meer den bodem van de kelk naderde; want terwijl de roods wijn al verder daalde kwamen steeds duide lijker de woorden te zien, die in sierlijken letters op den bodem uitgesneden stonden: „Memento mori" gedenk te sterven. Glimlachend, terwijl zijn magere hand zich klemde om de koele, blanke rondingen van den bokaal, zat dan de oude heer die spreuk te beschouwen en vond een schoone kroon op een dagelijksche verrichting, wier voor naamste doel de instandhouding van den vleeschelijken mensch was; dan verhief hij zich. reinigde eigenhandig het kostbare stuk. en droeg het naar de zaal, waar het in een kast zijn vaste plaats had. Hij bleef daar lang in bewondering verzonken staan voor de stralende, fonkelende, vonkenschietende, flit- senwerpende glans, waarmee hij zelf die zaal gevuld had: want op tafels en schragen, in, daarvan weet niemand iets, want niemand heeft je in en uit zien gaan, en we moeten dus je eigen mededeelingen voor lief nemen." „Maarewat „Wacht even, van Dorsten, ik ben dadelijk uitgesproken. Ik wil je eens duidelijk maken waarom allerlei omstandigheden al onmiddel lijk sterk tegen je hebben gepleit. Je was in het bezit van juffrouw Heeringa's sleutel, je wist ook de lettercombinatie van de brandkast. Je zei dat je in de brandkast moest zijn om brie ven te zoeken, en dat kan wel waar zijn ge weest. Ik ga nog verder, het was waar. wat je zeiMaar.... het halen van de brieven behoefde het meenemen van het collier niet uit te sluiten. Het was een collier van je aan staande vrouw, zeker, maar je bent geen rijk man, je gaat trouwen op huwelijksvoorwaar den, en De advocaat sprong op, doodsbleek, en zich zelf niet meer meester. „Je beschuldigt me toch niet, Ray, dat ik. „Neen, van Dorsten, ik beschuldig je niet. Ik redeneer alleenh'mlogischzoo als.... h'm.de politie wel eens redeneert, nietwaar Emonts? Neen, ik beschuldig je niet, integendeel, je weet van den prins geen kwaad. Maar de schijn van Dorsten, o! die afschuwe lijke schijn, die tegen iemand zijn kan! Hoe veel onschuldigen heeft hij al niet in de ge vangenis gebracht! Ik heb je alleen maar, en de andere heeren ook, willen laten voelen hoe gevaarlijk het is af te gaan op wat zoo logisch schijnt, zoo voor de hand ligt. Geloof me van Dorsten, een openbare aanklager die zijn vak kent, had je de gevangenis ingepraat. Ha! wie Ixebben we daar?" We hadden in de opwinding van dit gesprek geen van allen gehoord dat de bel was gegaan, nu klopte de hospita met een bescheiden tikje op de deur, en binnen gelaten werd de heer Heeringa. Zijn forsche gestalte had iets plechtigs toen kasten en nissen stonden daar honderden glazen, karaffen en bokalen uit het edelste kristal, de één na den ander geslepen door de uitgelezenste kunstenaars. Als de zon niet scheen liet de oude heer de luiken sluiten en tallooze kaarsen aansteken om de verborgen bonte kleuren in het kristal te voorschijn te roepen: alle tinten en schitteringen van het onvergankelijke hemelsche licht in de ver gankelijke en breekbare kunststukken van aardsch materiaal. Dat was voor hem het schoonste en meest beteekenisvolle uur van den dag, en wat hij in de andere deed scheen hem vooral in zijn laatste jaren daarbij ver geleken zoo onbelangrijk, dat ook wij ons er niet om behoeven te bekominei"en. Na dit alles verwondert het ons dan ook niet, dat hij zijn laatste proeve van wereld wijsheid eenzaam en zonder de gewone drukte van weeklagende en snikkende omstanders aflegde en zijn ondergeschikten, die hem des morgens dood -in bed vonden, een door een raadselachtige glimlach tot een wonderlijk geheimzinnig masker geworden gelaat toonde. Men baarde hem, zooals hij het reeds lang vooi'bestemd had, op in de zaal tusschen zijn kristallen en zond een koerier naar zijn neef en eenigen ergenaam, die als officier bij een feudaal ruiterregiment een door alle kenners van wereldsche genoegens bewonderd, maar door zijn nu overleden oom verafschuwd be staan voerde. Hij kwam dadelijk aanreizen, monsterde, jong, slank en hoogmoedig op de treeplank van zijn koets staande, het slot en de op de stoep verzamelde dienaren met een gebiedende blik en bracht in alle stilte het verplichte korte bezoek aan den doode; daar na stapte hij met rinkelende sporen door alle zalen en liet zich door een onderdanigen notaris verzekeren, dat zijn oom wel niet an ders had kunnen doen, dan hem tot erfge naam maken en hem daarmee van alle zor gen en schulden bevrijden. Eenzaam was zijn avondmaal in de eetzaal even eenzaam als het dat sinds jaren van zijn oom was geweest; maar terwijl de vroegere heer steeds de dood tot onzichtbare tafelge noot gekozen had, dacht de nieuwe, terwijl vreugde en wijn hem naar het hoofd stegen, niet aan den donkeren gast, die zich, ge- noodigd of ongenoodigd, eens bij ons allen aan tafel zet. mogelijk wenschte hij zich een gansch ander tafelgenoot, één, die hem den dronk op het leven vol lachende kameraad schap zou kunnen beantwoorden. Maar nie mand was er om met hem te klinken toen kwam in hem, die niet gansch en al nuchter meer was. plotseling het idee op om den stil len man in de aangrenzende zaal uit zijn eigen lievelingskelk een triomfeerende groei uit de wereld en het leven toe te drinken. Dadelijk greep hij de kan en ging; een oogenblik bleef hij verblind stilstaan voor den glans der kaarsen, het bonte en flitsend gefonkel van het kristal en de zwijgende ver hevenheid van het gezicht op het witte zijden kussen; toen vermande hij zich, greep de bokaal uit de kast, vulde hem en wilde, met den stralende kelk in de hooggeheven hand, naar de baar gaan: slank, rechtop, vol over moed. Maar toen gebeurde het, dat hij met één van zijn sporen in een vloerkleed verward raakte en, omdat hij al vallend naar een steun zocht, één van de met kristal gevulde kasten met zich mee sleurde; met een kletterendeix slag vielen bokalen en karaffen op den grond in duizenden stukken. Toen hij zich, wanke lend en bloedend, op wilde richten, zag hij iet zoo spookachtigs, dat hij hijgende adem hem in de keel stokte: de doode, de vermeende doode opende de oogen en zag hem aan, richtte zich op en zag hem aan. De bedienden, opgeschrikt door het lawaai kwamen aansnellen alleen om luid gillend weer op de vlucht te slaan en beneden in het dorp een gruwelijke mare te verspreiden. Weinigen zouden dan ook hun gemoedsrust bewaard hebben bij het schouwspel, dat een oogenblik geleden hun oog trof: hun nieuwen heer, die met verpletterenden schedel dood onder aan de trap lag en de vroegere, die levend boven in de zaal zat. De pastoor be sloot het spook te lijf te gaan, echter niet zonder zich van den aardschen bijstand van den dorpsgeneesheer te verzekeren. Maar zij konden slechts constateeren, dat in het slot de doode even levend was als de levende dood: de uit den doode opgestegene had hen op hun vragen geen antwoord gegeven. Hij zat, met de door een wonderlijke beschikking van het lot ongeschonden gebleven kelk in de hand op de rand van de baar in een houding die hij in zijn verdere levensdagen nog vele malen placht aan te nemen: glimlachend, met de magere handen om de koele, blanke rondingen van den bokaal, die hij zoo inge spannen beschouwde, alsof het sierlijke bo deminschrift hem op stille en troostelijke wijze de oplossing van het raadsel van den verwis selend en dood influisterde. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent (Adv. Ingez. Med.) hij het vertrek binnentrad, en eenigszins ver baasd om zich heen keek; de detective deed de deur achter hem dicht, draaide den sleutel om, en klapte in zijn handen; voor iemand wist wat er gebeurde, hadden de beide recher cheurs, aan zulke karweitjes gewoon, zich op den bankier geworpen en hem de handboeien om de polsen gedaan. Zelden was deze kamer, waarin zich al heel wat dramatische gebeurtenissen hadden afge speeld, getuige geweest van een scène als de arrestatie van den bankier. Mr. van Dorsten, doodsbleek en nerveus, kon geen woord uit brengen, inspecteur Emonts en schrijver dezes keken van den detective naar den bankier, en van den bankier naar den detective; de re chercheurs hadden zich als bloedhonden vast geklemd aan hun arrestant, die met herculi sche kracht trachtte hem van zich af te schudden. De bankier deed. niet de conventioneele vraag: „Wat heeft dat te beteekenen," of iets van dien aard, hij maakte den indruk van iemand die weet dat voor hem het spel uit is, en die nog slechts in grimmige woede probeert het laatste wat hem nog overblijft te behou den: zijn vrijheid. Een oogenblik zag het er naar uit alsof de bankier, die over een geweldige lichaams kracht beschikte, de beide rechercheurs van zich af zou werpen, maar het scheen alsof hij eensklaps tot bezinning kwam. hij liet zijir verzet varen, en keek als een schuw, gevangen roofdier om zich heen. „Ga zitten," zei de detective, en zette een fauteuil, die tijdens de korte worsteling was omgevallen, overeind. „Ik vrees, meneer Heeringa. dat dit -'oor het laatst is. dat iemand u in jaren zulk een ge- makkelijken stoel zal aanbieden." De bankier liet zich in den fauteuil vallen, maar uitte geen woord. .(Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8