TlPSiflDIüW: DINSDAG 12 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Gemeentelijke Ontwikkelings cursussen THANS TIJDELIJK GESTAAKT. De school aan het Leidscheplein, zoowel als de werkinrichting aan de Oude Gracht, is thans tijdelijk gesloten. zDit geschiedde met een korte plechtigheid. Hiertoe waren in het gymnastieklokaal der school bijeengekomen de leerlingen van alle cursussen en de staf der leeraren alsook de heer J. Vader, zoowel als vertegenwoordiger/ van den Wethouder van Onderwijs in zijn kwaliteit van directeur der Werkloosheids- dienst, de heer P. Voogd, vertegenwoordigende de Commissie van Onderwijs aan de rijpere jeugd en de heeren J. Overbeek en C. van dei- Winden, vertegenwoordigers der vakorgani saties. De algemeene leider J. L. Munnik heette allen welkom. Daar het gemeentebestuur in samenwerking met de hiervoor bestaande oommissie binnen het raam der bestaande mogelijkheden alles heeft gedaan en niets nagelaten om de werk- looze jeugd in de gelegenheid te stellen zonder kosten onderwijs te ontvangen, maakte spreker zich tot bqlk der aanwezige cursisten en de vele reeds weer aan het werk getrokken leer lingen, bij deze gelegenheid gemeentebestuur en commissie dank te zeggen voor het genomen initiatief. Zich tot de leerlingen wendend, zei de heer Munnik. dat door de te geringe deel neming aan elke cursus agzonderlijk. de school deuren tijdelijk moesten worden gesloten. Ook het vorig jaar vermochten de lessen in de zo mermaanden geen voldoende belangstelling blijven oogsten en werden toen eveneens ge- 5 Daar het echter gelukt is het-cursuswerk in zoodanige banen te leiden, dat niettegenstaan de de zeer onprettige omstandigheid van werk loos te zijn. het cursusbezoek tot een geeste lijke verkwikking is geworden en het contact tusschen leeraren en leerlingen niets te wen- schen overlaat, kon ditmaal het stopzetten dei- cursussen niet zonder een enkele plichtpleging- plaats vinden: dat zou niet passen in de kame raadschappelijke sfeer van de school. Vandaar deze ietwat officieele avond, waarop voor de eerste maal alle cursisten te samen met hun leeraren aanwezig waren en overheid en com missie zich van de goede stemming en prettige verstandhouding konden overtuigen. De heer Vader sprak woorden van waar deering voor de getoonde energie, werklust en ijver der leerlingen, gaf zijn bewondering te kennen voor de wijze waarop de leeraren hun lessen hebben weten te geven en wendde zich in geestige bewoordingen tot den alge meen leider, wien hij, mede namens den wet houder, kon toezeggen, dat een nieuwe op dracht voor het met September aanvangende werk, spoedig kon worden tegemoet gezien. Namens de besturen der Vakorganisaties legde de heer van der Winden de nadruk op de groote sociale beteekenis van de vak- en ont wikkelingsarbeid voor de jeugdige werkloozen: „Het is noodig en noodzakelijk paraat en ar- beidsbekwaam te blijven". Het was spreker bekend dat, er nog vele onverschillig zijn ge bleven en niet aan deze cursussen hadden deelgenomen. Met klem drong van der Winden er op aan, dat zij, die het ontwikkelingswerk met zooveel ambitie hebben gevolgd, ook wan neer zij weer werk krijgen, het cursuswerk voor de jeugdige werkloozen zullen propageeren als iets, waaraan geen enkele werklooze jongeman zich mag onttrekken. Mede namens leeraren en cursisten dankte de heer Munnik voor de geuite waardeering Het officieele gedeelte van deze bijeenkomst werd besloten met de mededeeling dat 't ge meentebestuur heeft goed gevonden, dat de cursisten, die van 2 November af onverbroken tot heden toe de lessen hebben gevolgd, bij wijze van belooning voor hun betoonde vlijt, nog deze maand in de gelegenheid wor den gesteld een driedaags uitstapje naar Ter schelling te maken. Een der leeraren, de heer Jacobs, die dit eiland als weinigen kent, zal als leider optre den. Hierna werd met groote belangstelling ge volgd de film Nobile's poolvlucht: In de pauze werd hulde gebracht aan het driemanschap de heeren Fris, Vander en Verbooy voor zijn trouwe zorgen aan cursisten en leiders be steed. Aan het slot van den avond bracht een der cursisten, de heer van Polen, namens de leerlingen dank, voor het genoten onderwijs De algemeene leider besloot de avond met het uitspreken van de verwachting dat het cur suswerk in prettige herinnering zal blijven en dat zoo het nog niet mocht gelukken om voor September een werkkring te krijgen, hij allen bij het begin van den nieuwen cursus mocht weerzien. VEREENIGING „HAERLEM" De algemeene vergadering van de Vereeni- ging „Haerlem" wordt op Donderdagavond 14 Juni gehouden in het Vereenigingsgebouw „De Hoofdwacht Punten van behandeling zijn o.a. de jaarverslagen en de verkiezing van 3 bestuursleden wegens het periodiek aftreden van de heeren J. L. Tadema, L. C. Dumont en P. A. Dijkema, die allen herkiesbaar zijn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bureau van Politie, Smedestraat, tasch. R. v. d. Schoot, Spaarnwouderstr. 9c rd.. foto's. Manakker, Pallasstraat 7, glassnijder. H. Dom- hof, Van der Hulststraat 6rd., geld. H. de Lee, M. v. Heemskerkstraat 7rd, hondendekje. Die- renasyl, Ridderstraat 11, 2 honden; 3 katten. Kennel Haerlem. Regentesselaan 42, hond. G. Germans. 2de Vooruitgangstraat 4, hand schoen. M. v. Veggelen, Lange Raamstraat 16 zw„ hond. F. Moseman, Wolstraat 20, jas. K. Stroes, Pegasusstraat 50, loterijbriefjes. Por tier v. d. Conrad. Spaarndamscheweg, maat. N. Wijnands. Kogelstraat 7. penhouder en pot lood. Hulppostkantoor, Tempeliersstraat, por- temonnaie m.i. H. Visser, Zocherstraat 11. ring. J. Cornet, Pontianakstraat 36. rijwiel. H. J. Dubelaar, Reitszstraat 99, rijwielbelasting- plaatje. J. de Bruin, Kampersingel 66. sluit stuk v. autonaaf. Hulppostkantoor, Tempe liersstraat, sleutels aan ring. A. Banning, Reitzstraat 82. sleutels. Voor den Kantonrechter. ONVEILIG VERKEER Een auto kwam op 6 Mei te Zandvoort de Zeestraat uitgereden, sloeg rechtsom de Bou levard Favauge op en stopte voor Riche. Zien de dat hij niet kon staan waar hij gedacht had, reed de bestuurder terug, draaide naar links, toen weer naar rechts en schoot toen weer langs Riche. Al die bewegingen werden op zoodanige wijze uitgevoerd, dat de bezoe kers van Riche en de naaste bewoners die de evoluties gadesloegen, hun hart vasthielden en zij, die op het terras zaten, de beenen in trokken, vreezende dat de auto hen over de voeten zou rijden. Een der toeschouwers was daarover zoo weinig gesticht, dat hij den be stuurder toeriep; ..Rij je maar dood!" De bestuurder had zich nu voor dat on voorzichtig rijden te verantwoorden. Een der getuigen was zoo overtuigd van de overmatige snelheid, dat hij van vliegen sprak. Edel Acht bare. hij vloog den hoek om, toen vloog hij achteruit, toen vloog hij het rijwielpad op en eindelijk vloog hij weg naar Bloemendaal. Verdachte sprak die vliegerij en de laatste vlucht tegen. Hij was heen en weer gereden, omdat hij geen plaats kon vinden en was tenslotte wegeereden, omdat een agent hem zei. dat hij niet parkeeren mocht. De getuigen waren het er echter over eens dat de beenen van de terrasbezoekers in ge vaar hadden verkeerd en verdachte erkende dan ook wel met zijn auto op het rijwielpad terecht te zijn gekomen. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie zei. dat bezoekers van badplaatsen wel eens schijnen te denken, dat je daar mag doen. wat elders niet toelaatbaar is en zoodoende wordt er met de verkeersregels niet altijd vol doende rekening gehouden. Het woeste rijden op den boulevard levert veel gevaar op en de getuigen zijn het er over eens, dat verdachte daar op ruwe wijze heeft gemanoeuvreerd. Spr. eischte een boete van 60. Ook de kan tonrechter vond een dergelijke wijze van rij den ontoelaatbaar en veroordeelde tot 50 boete. EEN OUDGEDIENDE Iemand kocht een auto voor den civielen prijs van 25 en waagde het, daarmee op den weg te gaan. doch slechts met een vaartje van 15 K.M., meer dorst hij er niet van te eischen. Doch zelfs met dit bescheiden vaartje kan je onverwachts voor iets komen te staan en zoo moest hij plotseling voor een tram stoppen. De remmen knarsten en het auto- tje stopte voor goed, want het remmenstel weigerde los te komen, doordat er het een en ander aan gebroken was. Met veel moeite wist men de remmen los te maken, maar toen was de wagen remloos en dat werd ge constateerd. Tevens bleken rij- en nummer- bewijs niet in orde te zijn. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie vond dergelijke rijtuigen een gevaar en de Kantonrechter was van oordeel dat die wrak ken niét op den weg hoorden. Heeft u hem nog? was de vraag. Neen, ik heb hem ver kocht voor 12.50, antwoordde verdachte. De rechter vroeg eenigszins bezorgd, of die wagen van 5 rijksdaalders nog reed; verdach te wist 't niet. Dat hij het oude beestje had verkocht strekte ter verontschuldiging en of schoon de eisch 30 luidde, was de uitspraak 10. met nog 2 x 2 voor rij- en nummer- bewijs. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER TAND HEELKUNDE. Een 24-jarig heer had zich te verantwoor den, omdat hij te Lisse bij een juffrouw twee kiezen had uitgeboord, terwijl hij geen tand arts was en ook geen tandheelkundige, be voegd die kunstbewerkingen te verrichten. Verdachte bekende, doch hij meende geen strafbaar feit gepleegd te hebben, omdat hij het werk had verricht op last en onder toe zicht van zijn vader, die tandheelkundige is. Hij moest nu vernemen, dat hij het niet had mogen doen. Uit het onderzoek bleek, dat verdarhte en zijn vader geregeld zitting hielden in een hotel te Lisse en dat op de trap een kaart was aangebracht, waarop stond: „Tandarts de trap op." De Ambtenaar van het openbaar ministerie vond dit wel eenigszins misleidend, want men werd toch niet door een tandarts behandeld. Verdachte zei, dat er geen misleiding bij voor zat: de kaart, diende slechts als wegwijzer voor cliënten. Het openbaar Ministerie wees er op. dat dergelijke overtredingen niet zeldzaam zijn en z.i. was het eenige middel hiertegen hechtenis. De ambtenaar wilde nu voor 't eerst een waarschuwende straf vragen en eischte een maand voorwaardelijke hechtenis. De kantonrechter wilde nog geen hechtenis opleggen en gaf f 100 boete. BOTER EN KAASPRODUCTIE Er is een crisiszuivelwet, waarbij bepaald is, dat de boer, die boter en kaas maakt, in een register moet noteeren, hoeveel melk de koeien geven en hoeveel boter en kaas daar van gemaakt wordt. Bij een boer te Lisse vond de controle die registers niet in orde, want volgens het boterregister was er veel minder melk geweest dan volgens het kaashoek en dat kan toch niet. De boer wist niet, hoe het kwam; zijn vrouw was met het bijhouden der registers belast. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie deelde mede, dat er van de zijde dei- boeren een zeker georganiseerd verzet was ge weest tegen de maatregelen der Crisis Zuivel Centrale, ofschoon de bepalingen in het be lang der boeren zijn gemaakt. Nu er tegen verdachte is opgetreden, heeft dit een goeden invloed uitgeoefend en daarom wil het O. M. geen strenge straf vragen het maximum is f 10.000. De eisch luidde f 40 waarmee de kantonrechter accoord ging. DE ROODE VLAG. Op 1 Mei 1.1. werd te Aalsmeer door de Soc. Dem. Vrouwenclub en eenige andere vereeni- gingen een optocht gehouden en men wilde daarbij roode vlaggen meevoeren, hetgeen de politie niet wilde toestaan met het oog op het uniformvex'bod. Er was een groote vlag en er waren kleine vlaggetjes, welke laatste door de kinderen gedragen werden. Nu vond men het van de politie kleinzielig om de kleine vlaggetjes ook te verbieden, maar de veldwach ter hield voet bij stuk en de vlaggen werden opgerold, waarbij de drager van de groote vlag ook de kleine vlaggen droeg. Tijdens het marcheeren zag de veldwachter, die aan het hoofd van den stoet ging, bij het omkijken, dat de groote vlag weer ontplooid was en daarom werd de vlaggedrager bekeurd. Hij (Adv. Ingez. Med.) verklaarde thans, dat de vlag bij ongeluk weer gedeeltelijk was ontrold, maar de agent zegt, dat de drager, toen hij op het ontrollen op merkzaam werd gemaakt, niet onmiddellijk de vlag weer oprolde. Dat was eigenlijk hoofd zaak in deze vlaggenkwestie. Het O.M. achtte geen opzet aanwezig, maar was van oordeel, dat hier toch een overtreding was gepleegd en eischte f 5 boete; de kantonrechter vermin derde de straf tot f 3. TENNISSEN MET MUZIEK Op een tennisveld te Bloemendaal was een gramophoon geplaatst en die werd ten genoe- ge van de tennissterren afgedraaid. Het. was echter geenszins ten genoege van omwonen den. want die meenden daar een zekere lan delijke rust gevonden te hebben, welke nu door Jazz en dergelijke muziek verstoord werd. De politie werd ter hulp geroepen en waarschuw de; de tennissers achtten dit ongemotiveerd en zetten een hooge borst: er volgde een be keuring, want in Bloemendaal is een strafbe paling tegen hinderlijke muziek. De bedienaar van het toestel kreeg f 2 boete, de Ambtenaar beloofde bij eventueele herha ling de gramophoon in beslag te zullen laten nemen. Voor Haarlem's Politierechter. Bouwlustige werkloozen. Als iemand een huis bouwt, zijn daar onder meer bij noodig: baddings, delen (oude spel ling) richels, kraalschotten en hoe de hout- deelen al meer mogen heeten. Nu is het den aannemer niet mogelijk al dat houtwerk in een brandkast te sluiten en zoodoende vind je het overal liggen tot bij de straat toe. Dit wil echter geenszins zeggen, dat het hout daar ter beschikking ligt van iederen voorbij ganger, wat blijkbaar de meening is van ve len, want een bouwer klaagde bij de politie dat zoowat alles wat niet spijkervast was, van zijn terrein verdween. Voor de politie was dit natuurlijk aanleiding om een oog in 't zeil te houden en het gevolg was, dat bij een tweetal werklooze arbeiders stukjes hout, zooals zij dit verzachtend uitdrukten, werden gevonden van 3 tot 5 M. lengte en ze moes ten nu bij den politierechter verklaren, hoe dat hout bij hen in huis was gekomen. De een gaf een zeer eigenaardige verkla ring; hij was langs het bouwwerk gekomen en had daar op straat richels zien liggen, waarop hij aan een daar aanwezig persoon vroeg of hij die richels mocht hebben, het geen deze had goedgevonden. Dat zou een excuus kunnen zijn, als die persoon, welke toestemming gaf, geen tienjarige schooljon gen was geweest, die daar aan ;t spelen was, maar nu deed dit excuus meer kwaad dan goed; 't komt meer voor, dat verdachten verstandiger hadden gedaan hun mond te houden. De andere werklooze had ook een excuus en dat was zijn werkloosheid gepaard aan zijn lust om een kippenhok te willen maken, zon der dat echter de waarschijnlijkheid bleek, dat er kippen zouden komen. De eerste voelde meer voor een speeltuig voor zijn kinderen en daar had hij het hout voor bestemd. Maar die onschuldige oogmerken konden den officier van justitie toch niet tot de over tuiging brengen, dat de mannen het hout, waaraan de deurwaarder een sjouw had om het voor de rechterstafel te brengen, hadden mogen meenemen al was het geen prima hout an al had het spelend jongske toestemming gegeven. Ter waarschuwing van andere kippenhok bouwers eischte de officier 14 dagen gevan genisstraf en de beide bouwlustigen keken sip. spraken van werkloosheid, van vier kin deren, van hun onwetendheid en wat al zoo meer moet dienen om het hart des rechters te vermurwen. De rechter keek in de strafregisters en de politierapporten; die konden er nog al mee door en daarom zou hij eerst een reclassee- rings rapport aanvragen, welke mededeeling de gezichten verhelderden, maar de rechter trok er weer een sluiertje over door op te merken, dat het volstrekt nog niet zeker was, dat er een voorwaardelijke straf zou komen, want het feit was niet zoo onbenullig, als ver dachten zelf schenen te denken. GECOSTUMEERDE KANOTOCHT. De Kanovereeniging „Trekvogels" heeft een gecostumeerde Kanotocht door Haarlem ge organiseerd, waaraan door ongeveer 30 leden werd deelgenomen. Naar de stemming op het water en langs den kant te oordeelen, lean deze tocht als uitstekend geslaagd beschouwd worden. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING NAARDERMEER-EXCURSIE. Men had zich voor deze excursie moeilijk een mooieren dag kunnen voorstellen dan jl. Zaterdag en de afdeeling Haarlem der Ned. Natuurhist. Vereeniging was dan ook wel ge lukkig, dat zij juist dezen stralenaen zomer middag voor haar Naardermeertocht had be paald. Per autobus vertrok men met 32 deelne mers om kwart over twee uit Haarlem naar Hakkelaarsbrug, waar het gezelschap zich in zeven bootjes inscheepte. Het werd een schit terende tocht over deze prachtige water vlakte met mooie gele plompen en sierlijke waterlelies, met af en toe vakken wit van wa terranonkels. Tusschen de biezen de mooie gele lischbloemn en het opvallend gekleurde sierlijke bloempje van bitter zoet. Blauwe li bellen dansten boven het heldere, doorschij nende water. Af en toe kwamen we weer langs een boschgedeelte met wilg, lijsterbes, Geldersche roos, kamperfoelie en braam struiken. En spoedig kwamen de eerste vogels; een paar sterntjes, gierzwaluw het geluid van een koet, een paar lepelaars trokken over onze hoofden heen naar het IJselmeer om garnalen voor hun jongen te gaan halen. Onderweg bewonderden we eerst een nestje keurig tusschen de rietstengels opgehangen, van de kleine karekiet met zes blauwe, don ker gespikkelde eitjes. Wat verderop het nestje van de groote karakict met jongen. Op het Bovenste Blik kwamen we langs de lepelaarkolonies; bij ons naderen vlogen ze in grooten getale op en het was een prach tig gezicht deze witte vogels in de zon te zien glanzen. Maar het hoogtepunt van de excursie vorm de toch wel het bezoek aan de kolonie der purperreigers, waarvan we onderweg al enkele vertegenwoordigers gezien hadden. Een on gelooflijk groot aantal ging de lucht in, toen de bootjes langs kwamen en zoo kregen we gelegenheid op enkele nesten, die niet te zeer achter het riet verscholen lagen, de jongen te zien zitten, de kopjes nieuwsgierig opgericht. Bij het terugvaren nog een aardige vondst: het nest van een koet met een paar jongen, pas eenige uren uit het ei. „BOSCH EN HOVEN." AFBRAAK VERZOCHT. De heer E. P. Schuyt en 12 andere bewo ners van de Johan de Wittlaan hebben het volgende adres aan B. en W. verzonden: De vroegere buitenplaats: .Bosch en Ho ven", gelegen aan de Johan de Wittlaan, is door de straatjeugd en door brand tot een ruïne geworden. Een en ander ontsiert reeds sinds jaren deze omgeving en de vreemdelingen, die via Wagenweg een bezoek aan Haarlem bren gen, vragen, zeer terecht, waarom een der gelijk „gebouw" niet met den grond gelijk ge maakt wordt. Van heinde en ver komt de jeugd naar hier om in dit huis, waar door vernielzucht en brand de vloeren verdwenen zijn. op de muren en halfvergane balken te spelen. Ongelukken kunnen dan ook niet uitblijven en juist de zer dagen is een jongen naar beneden geval, len en ernstig gewond weggedragen. Ook biedt dit gebouw te midden van een boschrijke omgeving gelegenheid tot on tucht en het staat, evenals de afgebroken villa aan het Kenemerplein, daarvoor be kend. We doen dan ook een dringend beroep op u om den eigenaar te dwingen ten spoedigste dit gebouw te sloopen. Mocht hij daartoe niet te bewegen zijn. dan wil het ons voorkomen, dat door de verre gaande verwaarloozing en ter voorkoming van meer ongelukken en zedenverwildering, u het recht bezit, om op zijn kosten door eenige werkloozen dit gebouw met den grond gelijk te laten maken. EEN NIEUWE REVUE. In 't begin van .het a.s. theaterseizoen kun nen in ons land opvoeringen worden verwacht van de origineele revue: „Höchste Eisenbahn!" van Friedrïch Hollander, in de bewerking van Clinge Doorenbos onder den titel; „Achter Klaar!". Muzikale leiding: Cor Lemaire. Décors: Piet Elkins, Paris, Theo Ootto, Zürich. Ensceneering en leiding: Géza L. Weisz. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ OPGERICHT DOOR HET N.O.G. De directie deelt in het Jaarverslag over 1933 mede. dat het 71e boekjaar weer zeer gunstig is geweest. Na de noodige afschrijvingen is er een winst van 233.036.44 1 2. makende met die der 2 vorige' jaren 649.807.99 1/2. De wiskundige reserve bedraagt ƒ16.074.905.—, terwijl daarnaast extra-reser ves staan ten bedrage van 1.416.348.85 L 2. Daar de beurswaarde der effecten en de waarde van vaste goederen en kantoorinven taris hooger is dan de geschatte waarde, is het geheele bedrag der reserves ruim 1.881.000.—. Ondanks de crisis, waardoor de productie minder was en afkoop en royement toenamen, steeg het verzekerd bedrag met ƒ753.820.50 tot ƒ59.328.736.30. NATUURVRIENDENGROEP. Op Zondag 17 Juni a.s. zullen de leden van de Natuurvriendengroep een dagwandeling maken. Die dag wordt zoek gebracht in Els- woutBentveld en 't Naaldenveld. Vertrek des morgens te 7 uur. STRAATNAMEN. De opmerkingen, welke in de raadsvergade ring van 23 Mei zijn gemaakt naar aanleiding van het voorstel van B. en W. over straat namen. hebben het college aanleiding gegeven dit voorstel opnieuw te bezien en te overwegen in hoeverre aan de daartegen geopperde be zwaren kan worden tegemoet gekomen. Het is daarbij gebleken, dat B. en W. niet alle opmerkingen kunnen onderschrijven. De opzet van het voorstel, n.l. het geven van straatnamen, is niet voldoende in het oog ge houden bij de daartegen geopperde bedenkin gen. Dit neemt niet weg, dat zij er geen be zwaren tegen hebben om de voorgestelde namen: Westerbaenstraat, Huydecoperstraat, Van der Nootstraat en Hubert Pootstraat te doen vervallen en in de plaats daarvan de namen: Stalpaert van der Wielenstraat, Anto- nides van der Goesstraat,' Dullaertstraat en Oudaenstraat voor te dragen. Dat de naam „Muiderslotweg" in dit straten- kwartier niet zou passen, vermogen B. en W. niet in te zien. Immers van algemeene be kendheid is, dat het Muiderslot het middel punt was van den „Muiderkring", waarvan in den tijd van Hooft de meest bekende dichters deel uitmaakten, die daar geregeld tezamen, kwamen om onder levendige gedachtenwisse- ling elkanders letterkundige voortbrengselen te beooi'deelen. Voor het laten vervallen van den naam „Geusevesperstraat" bestaat naai de meening van B. en W. geen enkele aan leiding. DE HULDIGING VAN DEN BURGEMEESTER. MEN KAN NOG MEEDOEN AAN HET HULDEBLIJK. De secretaris van het comité, gevormd voor de huldiging van den burgemeester, den heer C. Maarschalk, op Zaterdag 16 Juni a.s., de heer P. J. M. van Tetering, verzoekt ons mede te deelen dat de huldiging ten stadhuize alleen kan worden bijgewoond door hen, die in het bezit zijn van een uitnoodigingskaart. Circulaires voor deelneming aan het hulde blijk zijn nog te verkrijgen bij den secretaris, Groote Markt 4, telef. 10134. Aan hetzelfde adres kunnen vereenigingen en corporaties zich ook nog aanmelden voor het défilé. CARNEGIE-HELDENFONDS. VERLEENDE ONDERSCHEIDINGEN. In het jaar 1933 zijn de volgende onder scheidingen door het Carnegie heldenfonds toegekend P. de Wijn. te IJmuiden heeft deelgenomen aan een reeks van reddingen. Hem is een uit- keering van f 5 per week toegekend met in gang van 1 Januari 1933. W. M. Linnenbank, glazenwasscher. te 's Gravenhage en W. A. Husemeijer, te Haar lemmermeer, hebben 11 September 1932, tij dens stormweer, eenige personen gered van een zeiljacht, dat op de Groote Poel te Aals meer in het riet was vastgeloopen. Als beloo ning en schadevergoeding is aan Linnenbank een bedrag van f 25 en aan Husemeijer een bedrag van f 30 geschonken. W. de Boode. melkboer, te Haarlem, heeft 17 Januari 1933 een jongen gered uit een wak in de Jan Gijzenvaart aldaar en daarna nog een meisje uit het water gehaald, dat even wel reeds overleden was. Hij is daarbij twee keer te water gegaan. Als belooning en scha devergoeding is hem een bedrag van f 35 ge schonken. J. Keirsgieter. metaaldraaier, ie IJmuiden, heeft 5 Juni 1933 een drenkeling gered uit het Noordzeekanaal aldaar.Hij stond aan den an deren oever en sprong gekleed in het kanaal. Als belooning en schadevergoeding is hem een bedrag van f 40 geschonken. J. E. van Lemel, meubelmaker, te Heem stede, heeft 7 Juni 1933 een drenkeling gered uit het Groot Noordhollandsch kanaal te Alk maar, door gekleed te water te springen. Als belooning is hem een bedrag van f 25 ge schonken. P. J. Luiting, meubelmaker, te Haarlem, heeft 12 Juli 1933 een jongetje gered uit het water aan den Kampersingel aldaar, door ge kleed daarin te springen. Het water was zeer vervuild. Als belooning is hem een bronzen medaille en een bedrag van f 10 geschonken. J. van Polanen. vischkneoht te IJmuiden, heeft 8 Juli 1933 een meisje gered uit de Vis- schershaven aldaar, door gekleed te water te springen. Het water was zeer vervuild. Als be looning en schadevergoeding is hem een be drag van f 50 geschonken. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticooraelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. OVER DE „LEIDENAAR" EN NOG WAT. Met belangstelling lazen wij in de afgeloopen verkeersweek de artikelen van Ir. Maas en Mr. v. Gelderen over hetgeen in Haarlem is ge daan om de veiligheid van het verkeer te be vorderen en het verkeer veilig te maken. Met evenveel belangstelling geschiedde dit voor de klachten van de bewoners van de Barteljoris- en de Koningstraat over de trillingen en de daardoor ontstane schade aan etalage-artike len en huizen die worden toegebracht door de beruchte „Leidenaar", die vooral berucht is in de straten waar dit dreunend en in de bochten gillende monster rijdt. Als bewoners van den Jansweg bij het viaduct zouden wij de autori teiten eens willen uitnoodigen een kijkje te nemen op dit weggedeelte der N.Z.H., waar alle diensten der N.Z.H. passeeren (naar schatting 600 trams en tramtreinen per etmaal). Het baanvak 6 jaar oud) is voor een groot ge deelte totaal versleten, de z.g.n. contrarail in de bocht ontbreekt, is afgestooten door den zwaren wieldruk, de stukken die afbraken en in de rails achterbleven (waardoor nog zwaar dere schokken ontstonden dan waarvan de bewoners nu al jaren genieten en de vernie ling hunner panden als uiteindelijk gevolg zal hebben) werden er uitgevischt ten einde onge lukken té voorkomen die niet denkbeeldig zijn. Bij geruchte wordt vernomen dat ver nieuwing moet wachten op de asphalteering van het Stationsplein. Dan -zou dubbelspoor worden gelegd. Op voorstel van de gemeente? Welke verkeerschaos dan zal ontstaan, (rechts en links verkeer onder het viaduct Bal juwslaan en Pr. Bolwerk) laat zich slechts raden. Waarom nu toch niet éénrichtingverkeer onder de viaducten, ook voor de tram? De lijn naar Bloemendaal verdwijnt toch. Het verkeer kan dan Jansweg—Kennemerplein zijn en KennemerpleinKruisweg. Indien de N.Z.H. vreest, dat de taxi's haar eenige passagiers aan den uitgang van het station zullen afnemen, kan de stationsuitgang op de plaats van den kapper worden gemaakt en de kapsalon waar thans de uitgang is. De toch reeds te smalle viaducten kunnen dan uitsluitend voor het rij en voetgangersverkeer gereserveerd blijven. Als dan nog als beginpunt der z.g.n. Leidenaar een punt in of bij Den Hout wordt aangewezen, (In Leiden komt deze tram ook niet in de bin nenstad) is aan veler bezwaren tegemoet ge komen en worden tientallen perceelen in de stad voor algeheele vernieling gespaard. Dankend voor de verleende plaatsruimte: BEWONERS VAN PANDEN AAN DEN JANSWEG BIJ HET VIADUCT EN PR. BOLWERK. AGENDA Heden: DINSDAG 12 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling. 9.15—9.15 uur. Protestantenbond: Vergadering van Haar- lemsch Comité: Actie Zwertbroek. 8 uur. Palace Cinema Variété: „Two Hearts in Waltz Time". Op het tooneel: Walter Behr met zijn gramophoon. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Wat nu, kleine man? Op het tooneel „De Williards". Accordeonis ten. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Paniek in den die rentuin. 8.15 uur. N.V. De Vereenigde Periodieken in Liq. Jaarl. alg. vergad. v. aandeelh. Ged. Oude gracht 88, 10.30 uur. N.V. Drukkerij v.h. De Erven Loosjes Jaarl. Alg. vergad. van aandeelh. Ged. Oudegr 88, 11 uur. Kamer van Koophandel, Vergadering Nas- sauplein 6, 7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 13 JUNI Groote Kerk: Orgelconcert van Marcel Du- pré. 8.15 uur. Gemeenteraad. 1.30 uur. Bioscoop/voorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7